Beperking palingvangst hard nodig Gemeentehuis kan goedkoper dankzij gigacomputernetwerk PZC GERSTNER Tholen wil uitstel fusie ambulancediensten Onderzoek naar drugshandel hervat Raad van State kijkt naar vergunningen afvalbedrijven Sloe Eis zes maanden voor betrokkenheid bij cocaïnesmokkel GIRO 1111.222 zeeland Visstand moet zich herstellen Juwelier \AN DEFtjMADEN ARBEIDSONGESCHIKT! vrijdag 28 augustus 1998 w12 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De palingvisse rij in Nederland moet flink wor den beperkt. Volgens W. Dekker, onderzoeker bij het Rijksinsti tuut voor Visserij-onderzoek (RIVO), is dat dringend noodza kelijk om de palingstand te her stellen. Dekker denkt onder meer aan het sluiten van de pa lingvisserij gedurende een maand, om geslachtsrijpe pa ling de kans te geven uit het zoe te water naar zee te zwemmen. De paling staat er al een tijdje beroerd voor in Nederland en ei genlijk in heel Europa. Om de palingstand een beetje op peil te houden, moet er jaarlijks een grote hoeveelheid jonge glasaal uit zee naar de binnenwateren kunnen komen. Het RIVO houdt de intrek van glasaal in de gaten door tellingen te houden bij de Afsluitdijk, waar jonge palin gen het IJsselmeer opzwemmen. De tellingen gebeuren sinds 1938. De intrek daalde enorm tussen 1980 en 1991, waarna een licht herstel optrad. „Maar", zegt Dekker, „afgelopen voor- jaar is er bijna niks binnengeko- Spoedoverleg traumaheli ROTTERDAM - Regionale hulpverleningsdiensten uit Zuidwest-Nederland voeren vanavond spoedoverleg over het in de lucht houden van de met opheffing bedreigde trau mahelikopter tot 1 januari. Voor de tussenliggende periode is een reddingsplan ontwikkeld dat ongeveer 650.000 gulden kost. De Zeeuwse hulpdiensten zijn niet vertegenwoordigd bij de bespreking. De Rotterdamse brandweer- comandant J.D. Berghuijs ver wacht dat de regio's die gebruik maken van de traumaheli, geza menlijk voor dit bedrag garant willen staan, in afwachting van financiering door het Rijk. GPD men. De Nederlandse aalstand staat er slechter voor dan ooit." Palingvissers wijzen al jaren de visserij op glasaal voor de Fran se en Portugese kust als hoofd schuldige aan. „Tonnen en ton nen glasaal worden daar uit het water gehaald", weet voorzitter M. W. Koster van de Vereniging van Beroeps-aalvissers Zuid west-Nederland. „om te fritu ren en voor de export naar palingkwekerijen in China. Daardoor kunnen wij geen glas aal meer kopen en in Nederland uitzetten. In Europees verband moet snel iets aan die glasaal- visserij worden gedaan." Eigen boezem RIVO-onderzoeker Dekker vindt dat te gemakkelijk. „Ne derlandse palingvissers moeten de hand in eigen boezem steken. Wat maakt het uit, of die glasaal gelijk wordt weggevangen voor de Franse kust of enkele jaren later in Nederland? De mini- mum-maat voor paling is in Ne derland 27 centimeter. Vlak bo ven de dertig centimeter kom je in het IJsselmeer vrijwel geen paling meer tegen." Die paling krijgt dus niet meer de kans om na acht a tien jaar als geslachtsrijpe schieraal naar zee te trekken om zich - waar schijnlijk - ergens in de Atlanti sche Oceaan voor de Ameri kaanse kust voort te planten. Dekker heeft het idee dat uit de Zeeuwse wateren nog wel wat schieraal kan ontsnappen, al kan hij zich druk maken over pleidooien voor sluiting van de spuisluis in de Brouwersdam om schieraal in het Grevelingen te houden. Koster: „Ik pleit er al lang voor dat palingvissers voorzichtig met schieraal in het Grevelingenmeer moeten om springen. Dat gebeurt naar mijn indruk ook." Andere maatrege len kunnen zijn: grotere openin gen in de fuiken en een mini- mum-gewicht voor te vangen paling. „Hoofdzaak is echter", aldus Koster, „dat er iets wordt gedaan aan de glasaalvisserij." Een visser haalt zijn palingfuiken op. foto Al door Esme Soesman THOLEN - Het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Tholen heeft bij de Stichting Ambulancedienst Tholen (SAT) aangedrongen op uitstel van de aangekondigde fusie met de ambulancedienst Goeree-Overflakkee. De ge meente acht de tijd voor een fu sie nog niet rijp. De gemeente verklaart zich niet bij voorbaat tegenstander van de fusie, die per 1 oktober offici eel een feit zal zijn. Wel be schouwt zij het moment als zeer slecht gekozen. Aanleiding voor de motivatie van de gemeente zijn op stapel staande ontwikkelingen als de vorming van Regionale Ambu lance Voorzieningen (RAV) en het Project Versterking Genees kundige Hulpverlening bij On gevallen en Rampen (PGHOR). Niet duidelijk is wat de conse quenties van de fusie zullen zijn in het licht van deze ontwikke lingen, zo stelt het gemeentebe stuur in een brief aan het be stuur van SAT. Indeling Zo is niet bekend bij welke re gio, die een gebied van zo'n 400.000 inwoners moet beslaan, Tholen wordt ingedeeld. Het college wil hierover eerst hel derheid. „We zijn het met elkaar eens dat de stichting te klein is om in de toekomst te kunnen functioneren, maar met de hui dige ontwikkelingen wijst alles erop dat er op deze manier pro blemen gaan ontstaan. Het mo ment-komt niet goed uit. Dat vindt de provincie overigens ook en zelfs het ministerie fronst de wenkbrauwen", sig naleert de Thoolse wethouder I.C. Moerland. De directeur van de in oprich ting zijnde ambulancedienst Delta Noord en bestuursgeman- dateerde F. A P. M. van der Leemputte onderkent in een schriftelijke reactie aan het col lege van B en W de lopende ont- door Arjan van Westen MIDDELBURG - De arrondis sementsrechtbank van Middel burg wil dat het onderzoek naar twee van harddrugshandel ver dachte broers, die eerder als in formant voor de criminele in lichtingsdienst (CID) van de politie werkten, wordt voortge zet. Ze blijven in hechtenis. Te vens besliste rechter J. T. Beg- heijn gisterochtend, dat een aantal getuigen uit de Middel burgse verslaafdenscene op nieuw door de rechter-commis- saris gehoord moet worden. De verdachten van 40 en 43 jaar zouden als gevolg van hun CID- werk volgens hun advocaten te veel vijanden hebben gemaakt of eenmaal officieel informant af hun rol hebben voortgezet. „Dankzij mij zijn wel honder den mensen uit de drugshandel opgepakt", verklaarde de 43-ja- rige verdachte. Voor zijn inlich- tingswerk zou hij een vergoe ding van 13.000 gulden van justitie hebben gehad. Niet rele vant vond officier van justitie F. van Es. „Al zouden er 3000 men sen zijn aangehouden en duizenden kilo's drugs zijn ge vonden. Toen de verdachte ope reerde in Middelburg was hij geen informant meer", aldus Van Es. E. G. Smit, de advocaat van de oudste verdachte, vindt dat de getuigen niet op de juiste wijze verhoord zijn. Ze kregen zo de ruimte om hem de zwarte piet toe te schuiven. Bovendien deed zijn cliënt zich in de Mid delburgse verslaafdenwereld groter voor dan hij was. wikkelingen. Ook geeft hij aan dat het bestuur van SAT zich be wust is van de problemen waar voor het Thoolse gemeentebe stuur zich ziet geplaatst bij deelname in gemeenschappelij ke regelingen, doordat er geko zen moet worden tussen West- Brabant en Zeeland. Van der Leemputte spreekt in dit verband over een bestuurlijk probleem, terwijl SAT vooral inhoudelijke verantwoordelijk heid heeft. 'De hamvraag is dus: wat moet het zwaarste wegen? De bestuurlijke problemen of de patiëntenzorg (die in het geding is). Wij zijn van mening dat be stuurlijke structuren dienbaar aan de bevolking moeten zij n en niet omgekeerd', stelt de brief schrijver. Tholen is verdeeld als het om aansluiting bij voorzieningen en gemeenschappelijke regelin gen gaat. Zo bestaat verbonden heid met Zeeland wat GGD en politie betreft. Brandweer en ziekenhuisopvang zijn aan Bra bant gekoppeld. De nieuwe am bulancedienst Delta Noord be tekent dat ook de provincie Zuid-Holland in de opzet be trokken raakt. Het maakt de gemeente Tholen volgens hem niet uit met welke provincie in zee wordt gegaan: „als het maar goed is geregeld." Geografisch gezien lijkt aan sluiting bij Brabant echter meer voor de hand te liggen. door Arjan Schuiling DEN HAAG - De onafhanke lijke adviseur van de Raad van State in Den Haag heeft lichte kritiek op de milieu vergunningen die Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben verleend aan een drietal afvalbedrijven aan de Europaweg-Oost in Nieuw- dorp: Slibverwerking Zee land, Sagro Aannemings maatschappij Zeeland en het compostbedrijf van het Openbaar Lichaam Afval verwijdering Zeeland (OLAZ). De vergunningen van de be drijven dateren uit 1993. Vijf omwonenden hadden beroep aangetekend. Door de traag heid van de Raad van State, konden de betrokken partij en pas gisteren tijdens een een hoorzitting in Den Haag, op het rapport van de advi seur te reageren. Zo kan het gebeuren dat de Slibverwerking Zeeland, waarin Delta Nutsbedrijven, Schelde Systemen en het Wa terschap Zeeuwse Eilanden participeerden, inmiddels failliet is. Ondanks de klach ten van de omwonenden stelt de onafhankelijke adviseur van de Raad van State in zijn rapportage dat het beroep te gen de vergunning van Slib verwerking Zeeland onge grond is. GS-woordvoerder G. Adema toonde zich inge nomen met het standpunt van de adviseur, oindat in standhouding van de ver gunning de verkoopkansen van de failliete boedel ver groten. Sagro Woordvoerder J. Nijsten van de omwonenden was minder kritisch over de vergunning van Sagro, een bedrijf waar ondermeer asfalt, puin en zeefzand wordt opgeslagen in afwachting van herge bruik. De overlast van dat bedrijf is beperkt gebleven en in een eerdere spoedpro cedure bij de Raad van State hebben de omwonenden al voor elkaar gekregen dat de registratie van asbest bij Sa gro wordt aangescherpt. De omwonenden betreuren het wel dat de adviseur niet ingaat op hun klachten over visuele hinder. Provincie- woorder M. Provoost wees op het plan voor het Sloebos, wat de industrie op termijn zal verhullen. Provoost ver zette zich tegen de suggestie van de omwonenden dat de cluster van afvalbedrijven in feite allemaal onder de para plu van OLAZ vallen. Dat zou namelijk betekenen dat dat er sprake is van een dusdanige grootschalige ontwikkeling dat een zoge naamde milieu-effect-rap- portage (mer) nodig is. Ruzies Provoost hield de Raad van State voor dat de drie bedrij ven allen andere aandeel houders hebben, eigen pro ducten maken en afzetten, een eigen terrein bezitten en over eigen nutsvoorzienin gen beschikken. Er zijn aan vankelijk wel plannen ge weest om de afvalbedrijven gezamenlijk te laten optrek ken, maar volgens collega woordvoerder Adema waren er op de Zeeuwse afvalmarkt teveel geïnteresseerde partij en voor te weinig afval en heeft dat tot ruzies geleid. De omwonenden wezen de Raad van State op het pro bleem van de aansprakelijk heid. Telkens als er overlast wordt waargenomen of het nu gaat om stank of geluid wordt van hen verwacht dat zij uitzoeken wie de overlast veroorzaakt en vervolgens de klacht aan GS overbrengen. Volgens Nijsten zijn hij en zijn buren echter al jaren klachtmoe. Hij wees erop dat alleen al het composterings- bedrijf in de afgelopen ver gunningperiode drie keer van naam is veranderd. On der dergelijke omstandighe den is het haast ondoenlijk om uit te maken wie precies verantwoordelijk is, aldus Nijsten tijdens de hoorzit ting. De Raad van State zal zich over deze brij aan procedures buigen en waarschijnlijk zal de uitspraak enkele maan den op zich laten wachten. FOS-voorzitter Meulblok ziet Deens wonder wel zitten door Willem van Dam ZIERIKZEE - Ruim 43 miljoen gulden voor de bouw van een nieuw gemeentehuis? 'Waan zin!', \indt voorzitter Dick Meulblok van de Federatie van Ondernemersverenigingen Schouwen-Duiveland (FOS). Het kan zeker een miljoentje of twintig goedkoper. Mits de ge meente maar verder kijkt dan de neus reikt en inspeelt op de mo derne technologische ontwik kelingen. De sleutel van de op lossing ligt in het Deense Naestved, waar de computergi gant IBM een hypermodern computernetwerk heeft opge zet. Moet Schouwen-Duiveland ook proberen, vindt Meulblok. Want dat bespaart miljoenen aan ge meenschapsgelden en zal bo vendien de economische ont wikkeling van het eiland ten goede komen. Dagdroom van een ondernemer? Meulblok ('ik ben iemand van strategieën'), glimlacht slechts. „Ach, ieder een kent het gezegde: de wonde ren zijn de wereld niet uit." Dick N. Meulblok, 38 jaar, on dernemer in groenten en fruit te Burgh, afficheert zichzelf graag als een Yap; young ambitious personMet verbazing heeft hij kennis genomen van de plannen van de gemeente Schouwen- Duiveland om een nieuw ge meentehuis van ruim 43 miljoen gulden te bouwen. Welk een ver spilling. Zouden de bestuurders wel eens van de digitale snelweg hebben gehoord? En zouden de gemeenteraadsleden weten waar Naestved ligt? Daar, in dat Deense plaatsje, voltrekt zich een technologisch wonder, heeft Meulblok via het ochtendblad vernomen. Thuiswerken De inwoners van Naestved kun nen werkelijk al hun zaakjes per computer afhandelen: een af spraak maken met de huisarts, een fruitmand laten bezorgen, een rekeningetje betalen, een bouwvergunninkje aanvragen. „Alles kan in een handomdraai vanachter het bureau thuis." Dat. zegt Meulblok, moet op Schouwen-Duiveland ook mo gelijk zijn. „Er zijn nu al meer gezinnen met een PC dan met een vaatwasser." De voorzitter van' de eilandelijke onderne mersorganisatie heeft zijn idee- en over hoe het Schouwen-Dui veland van de Toekomst er uit moet gaan zien op papier gezet en zal zijn suggesties binnen kort bij de gemeentebestuur ders laten bezorgen. Iedereen moet aan de computer, vindt Meulblok; langdurig werklozen krijgen gratis een PC'tje, in bejaardenhuizen, postkantoren, winkels en bank instellingen moeten Internet- FOS-voorzitter Dick N. Meulblok: „De wonderen zijn de wereld niet uit." foto Marijke Folkertsma door Aector Doorns MIDDELBURG - Tegen een 49- jarige vrouw uit Den Haag is gisteren bij de rechtbank in Middelburg twaalf maanden cel, waarvan zes maanden voor waardelijk, geëist. Officier van justitie rar. J. M. Valente achtte bewezen dat de verdachte eind mei vorig jaar betrokken is ge weest bij een drugstransport van 44 kilo cocaïne. Hij hield in zijn eis wel rekening met het tijdsverloop en verzette zich niet tegen omzetting van de straf in dienstverlening. De vrouw verklaarde ter zitting dat ze in opdracht van een goede vriend (een van de daders) een lading dozen en de bijbehorende vrachtbrief bij een transporteur had opgehaald, maar ze wist niet dat het om cocaïne ging. „Ik heb uit honderd procent ver trouwen gehandeld, maar ik ben wel naïef geweest", gaf ze toe. Op 27 mei werd de cocaïne - af komstig van het motorschip Ja- rikaba - in de haven van Vlissin- gen ontdekt door de douane. De verdovende middelen zaten ver pakt in kartonnen dozen. De cocaïne werd vervangen door frituurvet, dat vervolgens ge transporteerd werd naar Leid- schendam. De hoofddaders zijn hiervoor al acht maanden gele den berecht. Raadsman mr. C. J. de Wit vroeg primair om het Openbaar Mi nisterie niet ontvankelijk te verklaren, omdat zaken volgens de Hoge Raad binnen een rede lijke termijn moeten worden be handeld. Dat was volgens hem in dit geval niet gebeurd. De rechtbank doet 9 september uitspraak. koffieshops worden ingericht. En dat is nog niet alles. Er dient een Schouwen Duiveland Net (SDN) te komen, opdat iedere ingezetene langs elektronische weg inzage kan krijgen in ge meentelijke bestemmingsplan nen. agenda's van raads- en commissievergaderingen, poli tieke besluiten. Via zo'n SDN zouden ook paspoorten kunnen worden aangevraagd en bouw- aanvragen ingediend. Zoals dat ook in Naestved gebeurt. Meulblok telt de zegeningen die daaruit kunnen voortvloeien. „De besparingen zullen enorm zijn", voorspelt hij. Kijk alleen naar het aantal ambtenaren. Dat kan aanzienlijk worden verminderd, dat scheelt weer werkplekken en dus hoeft ook de bouw van het gemeentehuis niet zoveel te kosten. „Het bete kent dat het nieuwe gemeente huis, inclusief een klein theater en tevens congreszaal voor 25 miljoen gebouwd kan worden", heeft Meulblok op de achter kant van een bierviltje becij ferd. „Het kan ook 30 miljoen zijn, maar dan nóg scheelt dat zo'n kleine 15 miljoen." Oppepper Meulbloks voorstellen herber gen méér voordelen in zich, zegt hij monter. Stél, stél dat het lukt het Deense model op Schou wen-Duiveland los te laten en dat het voormalige eiland uit groeit tot één groot computer centrum - zulks zou een enorme oppepper voor de regionale eco nomie betekenen. Allerhande technologische bedrijven zou den op Schouwen afkomen als een zwerm bijen op een glaasje priklimonade. Een dergelijke injectie kan, redeneert de FOS- voorzitter, Schouwen-Duive land goed gebruiken. Want het eiland kan niet blijven drijven op, wat hij noemt, de eenzijdige recreatie-economie; Schou wen-Duiveland kan niet blijven gokken op de portemonnee van 'pensioen-emigranten'. Dick Meulblok is er op voorbe reid: hij zal waarschijnlijk van vele kanten worden beticht van luchtfietserij. „Maar waarom zou het niét kunnen? Als je voor een uitgave van meer dan veer tig miljoen gulden staat, is het verstandig om eens goed te kij ken wat er om je heen gebeurt. En als ik de discussie daarover op gang kan krijgen, vind ik dat al een hele winst." KLEINE MARKT 1 (WALSTRAATPROMENADE) VLISSINGEN TEL. 0118-412605 Wij zijn tégen kinderarbeid. Maar in de Derde Wereld betekent werken overleven. Ook voor kinderen. Ons motto: veilig en korter werken. Eerlijke beloning en daarnaast óók naar school. Hulp Helpt. Help Mensen in Nood Mensen in Nood, Oen Bosch, o.v.v. "kinderarbeid"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12