Bouw woontoren weer stilgelegd PZC Arduin betrekt pand Herengracht PZC Mini-camping inzet conflict Gapinger en gemeente Veere 1<?K PALLADIO zeeland Duwcombinatie bijna gestrand Hennepkwekerij ontmanteld Klappen na verkeersovertreding Stelen condooms levert boete op Frontale botsing in Axel Conflict ontaardt in bedreiging Auto vliegt spontaan in brand lechter schorst vergunning omstreden project Vlissingse Gravestraat Startnotitie iftakking ieeuws spoor ZOMEROPRUIMING B 40% Samenzang Nieuwe Kerk Middelburg Winkelinbraak vrijdag 28 augustus 1998 w11 Wethouder Van Dijk-Sturm en Arduindirecteur Van den Beemt vertellen de toekomstige bewoners van de Herengracht 48 waar ze komen te wonen. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Na twee jaar onderhandelen is het Middel burgse pand aan de Heren gracht 48 officieel van Stich ting Arduin. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm overhandigde donderdag symbolisch de sleutel aan directeur P. M. M. van den Beemt. In het pand gaan over een jaar ernstige meervoudige gehandicapten wonen. Gemeente Middelburg ver kocht het gebouw in het voor jaar van 1998 aan Arduin. In middels is het montagebedrijf van deze stichting tijdelijk in de Herengracht gevestigd. Halverwege oktober gaat dat bedrijf eruit en dan wordt be gonnen met een grote verbou wing. Een gedeelte van het complex wordt afgebroken en in de plaats komen een moder ne lift en een trappenhuis. De verbouwing gaat ongeveer een jaar duren. Crisisopvang Na de werkzaamheden trek ken niet alleen zestien bewo ners in het pand. Want het wordt tevens gebruikt als cri sisopvang voor verstandelijk gehandicapten die tijdelijk meer zorg nodig hebben. Daarnaast worden in het pand spreekuren gehouden door een tandarts, psycholoog en fysio therapeut. Het management van Arduin gaat eveneens vanuit dit pand werken. Als de verhuizing voltooid is, zal het oude internaat aan de Koudekerkseweg tegen de vlakte gaan. „Nee, dat vind ik helemaal niet jammer", zegt Van den Beemt. „Het moet zelfs eigenlijk een feestdag worden. Want het is de laatste fase van de ontmanteling." De stichting is namelijk volop be zig om zoveel mogelijk cliën ten op zichzelf te laten wonen. Zo worden zij geïntegreerd in de maatschappij. Nu Arduin naar de Heren gracht 48 verhuist, blijft het gebouw dienen voor de verzor ging van mensen. Het pand is in 1784 gebouwd en was altijd een bejaardenhuis. Eerst was het eigendom van de stichting Godshuizen en later kwam het in handen van de gemeente. Het werd toen een verpleeg huis van de Stichting voor Re gionale Zorgverlening. Als laatste was vorig jaar het jon gerencentrum Midgard in het pand gevestigd. Van den Beemt verklaarde na de offici ële overdracht, dat hij het pand ervaart als een soort thuiskomst. Want toen hij ja ren geleden naar Zeeland kwam, werkte hij in de Heren gracht 48. TERNEUZEN - Sleepboten van Multraship in Terneuzen hebben donderdagmiddag om tien over half vi j f op de Wester- schelde ter hoogte van de Scheldesteiger bij Dow Benelux vastgemaakt aan een Belgische duwcombinatie. De duwboot Bir-Jo kreeg, met de duwbak Bevi voor zich. te kampen met machineschade. De combinatie dreigde tegen de dij k te lopen De Patrol, de Calypso en de Multratug 7 van Multraship wis ten dat te voorkomen. Ze maakten vast aan de combinatie en sleepten die de Oostbuitenhaven binnen. Daar werd de duw boot ontkoppeld, waarna de Bir-Joopschutte naar een werf in de Kanaalzone voor reparatie. De combinatie was met 1500 ton zand op weg van Vlissingen naar Antwerpen. STELLENDAM - De politie heeft in Stellendam een hennep kwekerij ontmanteld De professioneel opgezette kwekerij was gevestigd in een bedrijfspand op het industrieterrein aan deNijverheidsweg. Er werden ruim 2300 hennepplanten aan getroffen Die zijn inmiddels zijn afgevoerd naar de Afvalver werking Rijnmond. Aanhoudingen zijn nog niet verricht. OOLTGENSPLAAT - Een verkeersovertreding kwam een 40- jarige Rotterdammer woensdagmiddag in Ooltgensplaat op een paar flinke klappen te staan. De man uit Rotterdam ver leende geen voorrang aan een vrachtwagen, bestuurd door een 39-jarige Amsterdammer. De truckermoest vol in de rem men om een zware aanrijding te voorkomen. De man uit Am sterdam wond zich daar zo over op dat hij de Rotterdammer, toen deze voor een rood verkeerslicht op de Zuid-Achterweg gestopt was, mishandelde. In een bemiddelingsgesprek op het politiebureau werden de gemoederen van beide heren tot be daren gebracht, waarna zij hun reis mochten vervolgen. SLUIS - Het stelen van een pakje condooms van 2,99 gulden uit een winkel in de Sluisse Kapellestraat kwam een 16-jarige inwoner uit het Belgische Brussel donderdagmiddag duur te staan. Hij kreeg een boete van 240 gulden van de politie. AXEL - Bij een aanrijding tussen twee personenauto's woens dag namiddag op de Axelse Tractaatweg raakte een 68-jarige bestuurder uit Assendelft licht gewond aan zijn rechter on derbeen. Een 19-jarige autobestuurder uit Axel kwam door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht. Een frontale botsing was het gevolg. Beide voertuigen werden volledig vernield en moesten weggesleept worden. YERSEKE - De politie houdt twee mannen vast, die in de nacht van woensdag op donderdag een man uit Yerseke be dreigd zouden hebben. Aanleiding voor het conflict was ver moedelijk een zakelijk geschil. GRIJPSKERKE - Op de Reigershoutstraat in Grijpskerke is woensdagmiddag een auto in brand gevolgen. De bestuurder wilde wegrijden, maar zag toen rook onder de motorkap van daan komen. Hij stapte uit maar voordat hij de motorkap kon openen, stond de motor al in brand. De brandweer van Veere is uitgerukt om het vuur te blussen. Volgens commandant A Willemstein is de al wat oudere auto total loss. oor Maurits Sep IIDDELBURG - De bestuurs- echter in Middelburg heeft de ouwvergunning voor een foontoren in de Gravestraat in 'lissingen geschorst. De Vlis- ingse projectontwikkelaar [asco mag daardoor voorlopig iet verder bouwen aan het ap- artementeneomplex, dat 33 ïeter hoog moet worden. De itichting Stadsherstel Vlissin- en en 63 omwonenden hadden e bestuursrechter woensdag erzocht de door de gemeente erleende bouwvergunning te chorsen omdat zij de woonto- en te hoog vinden. Iet is de tweede keer dat de be- tuursrechter een bouwvergun- ung van de gemeente voor de- [RUININGEN - De startnotitie iver de aftakking van de Jeeuwse spoorlijn naar Ant werpen ligt vanaf dinsdag 8 eptember ter visie in de ge meentehuizen en openbare bi- iliotheken van onder meer Rei- aerswaal en Bergen op Zoom. n de notitie van Rijks water- taat directie Noord-Brabant in NS Railinfrabeheer worden lanleiding en achtergronden wan de zogenoemde goederen spoorlijn 11 geschetst. 3e notitie is het begin van een racéstudie naar oplossingen roor de capaciteitsproblemen lie na 2005 in het goederenver voer op de bestaande spoorver- linding Antwerpen-Roosen- laal worden verwacht. Naast de lanleiding en achtergronden wan de problematiek worden in le startnotitie de begrenzing fan het studiegebied, nader te lestuderen alternatieven, effec- len van de alternatieven en de verdere procedures beschreven. De eerste stap in een lange pla- ïologische procedure naar de lanleg van goederenlij n 11 ligt ;ot 15 oktober ter visie. Iedereen die is geïnteresseerd in de plan nen en hierover wil meedenken kan een reactie geven. Op 23 september houden de NS en Rijkswaterstaat een infor matiebijeenkomst in Rilland. zelfde woontoren schorst. Voor mr. C. J. IJdema, advocvaat van de gemeente Vlissingen, kwam deze uitspraak niet geheel on verwacht. „De bestuursrechter liet het op de zitting al door schemeren: wat hem betreft komt de tweede bouwvergun ning in de plaats van de eerste. Die eerste bouwvergunning was al geschorst door de Raad van State. Die schorsing strekt zich volgens de bestuursrechter ook uit tot dit nieuwe besluit van de gemeente." Basco wees er woensdag tijdens de zitting uitvoerig op dat de enige die door het oponthoud in de bouw wordt getroffen Basco zelf is. De schade als gevolg van de vertraging is inmiddels opge lopen tot ruim 174.000 gulden. „Als Basco toch verder wil bou wen, dan zal men een verzoek tot opheffing van de schorsing moeten indienen bij de Raad van State", legde IJdema uit. Duidelijkheid Basco is dat ook zeker van plan. De advocaat van Basco, mr. E. H. A Schute, zal zo spoedig mogelijk contact opnemen met mr. IJdema, om de te nemen stappen te bespreken. „We wil len nu op de kortst mogelijke termijn duidelijkheid", rea geerde R. de Baar van Basco te leurgesteld. „Deze uitspraak komt voor ons wel onverwacht ja. Eerst verwees de Raad van State ons naar de bestuursrech ter in Middelburg en nu verwijst die ons weer terug naar de Raad van State. Dat is teleurstel lend." Mr. A H. J. Neels, raadsman van de Stichting Stadsherstel en de omwonenden, was 'zondermeer tevreden' met de uitspraak, waarvan hij ook had verwacht dat die een schorsing van de bouwvergunning zou inhouden. Net als de bestuursrechter had hij het logischer gevonden als de gemeente al meteen de Raad van State had verzocht de schorsing van de eerste bouwvergunning op te heffen. Dat dat niet is gebeurd en dat Basco nu met de problemen wordt geconfronteerd, vindt hij absoluut niet zielig. „Basco ge bruikt dat argument nu om te zorgen dat toch gebouwd mag worden, maar zo werkt het niet. Basco wist wat de risico's wa ren." door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Na vijfen twintig jaar mag J. M. Zandee uit Gapinge geen mini-camping meer exploiteren. Volgens het gemeentebestuur van Veere heeft de campinghouder geen vergunning. Om ervoor te zor gen dat er geen campinggasten meer komen, heeft het college hem een dwangsom opgelegd. De advocaat van Zandee, mr. K. M. Moeliker, heeft donder dag bij de bestuursrechter in Middelburg schorsing van de dwangsom aangevraagd. In 1977 kreeg Zandee een ver gunning voor een mini-camping voor dat jaar. Volgens Moeliker was toen in de begeleidende brief geschreven dat de vergun ning tot opzegging van beide kanten zou blijven gelden. Van opzegging is volgens de advo caat geen sprake geweest en dus heeft de Gapinger wel een legale camping. De gemeente heeft enkele jaren geleden brieven naar de cam pinghouder gestuurd met de mededeling dat hij een illegale mini-camping zou exploiteren. Volgens P. Kluijfhout van de ge meente weigerde Zandee daar op een nieuwe vergunning aan te vragen. De advocaat van Zandee verklaart echter dat de Gapinger op die brieven ant woordde met het bericht dat hij de vergunning had tot opzeg ging. De gemeente heeft volgens Moeliker daar niet meer op ge reageerd Dwangsom Het gemeentebestuur verzond op 11 augustus van dit jaar het besluit van de dwangsom. Dat hield in dat de campinghouder vijfentwintig gulden per tent of caravan per dag moest betalen. Die dwangsom zou ingaan als «r na 16 augustus nog kampeer dere op het terrein stonden. In afwachting van het ingediende bezwaar bij de rechter heeft Zandee zijn campinggasten per die datum weggestuurd. Moeliker wees er bij de recht bank op dat de gemeente het vertrouwen heeft gewekt dat Zandee zijn camping kon blij ven houden. Daardoor mag de campinghouder volgens zijn advocaat niet gepasseerd wor den bij de aanvraag van een nieuwe vergunning. Zandee vroeg die aan nadat het dwangs- ombesluit verstuurd was. De ge meente kan dit jaar maximaal tien mini-campingvergunnin gen verstrekken. Omdat er meer gegadigden zijn, zou Zandee onderaan de wachtlijst komen. Onredelijke termijn Moeliker noemt de termijn waarop de gasten weg moesten zijn, onredelijk kort. Want van de vier dagen dat Zandee de tijd kreeg om de gasten te verwijde ren, vielen er twee in het week einde. Bovendien verblijven kampeerders doorgaans veel langer op een camping dan en kele dagen. De rechter doet vrijdag uit spraak. Natuurwandeling in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum houdt za terdag 5 september vanaf 14.00 uur in samenwerking met Staatsbosbeheer een rondlei ding door het natuurreservaat Westhove in Oostkapelle De boswachter is bij de wandeling aanwezig om te vertellen over het gebied. Aanmelden kan op telefoonnummer 0118-582620. (Advertentie) VOLOP op de collectie buitenmeubelen, kussens, parasols en barbecues van jnn/ tuin-serremeubelen Westwal 13, Goes 0113-215838 MIDDELBURG - De commissie Zingen in Middelburg houdt op zaterdag 12 september een koor- en samenzangavond in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het christelijk jongerenkoor Rejoice uit Rotterdam en het in terkerkelijk koor Nieuwpoort- Langerak verlenen muzikale medewerking. Dominee L. Wüllschleger verzorgt de medi tatie. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. VLISSINGEN - Een 20-jarige man uit Vlissingen heeft don derdag bij de politie aangifte gedaan van inbraak in zijn wo ning/winkel. De man was van 24 juli tot giste ren op vakantie geweest en bij terugkomst bemerkte hij dat er tijdens zijn afwezigheid was in gebroken. De man mist geld, voor een behoorlijk bedrag aan levensmiddelen, sieraden en cds. De inbreker is vermoede lijk het huis binnengekomen door een raam te vernielen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Mieke van der Jagt Honderden Zeeuwen doen het elke week; niet zo weinigen doen het el ke dag. Van alle typisch Zeeuwse spor ten is het de meest beoefende. Wat be treft het aantal beoefenaren, slaat het spel ringrijden, slabberjannen en wipschieten met stukken. We hebben het over 'bieën' oftewel bieden, een kaartspel waarvan de spelregels van dorp tot dorp verschillen vertonen. Of je nu in een Walchers bejaardente huis, een Bevelands buurthuis of in een Thoolse ouderensoos zit te bieden, het gaat er altijd om het hoogste bod uit te brengen en dat bod met je maat waar te maken. Bieden doe je in principe met 32 kaarten, vanaf de zeven omhoog, maar in sommige dorpen, bijvoorbeeld in Hoedekenskerke, zitten er nog twee ro de zessen bij. Dat zijn de 'kijkkaarten'. De hoogste bieder, degene die speelt, krijgt ze erbij om twee kaarten naar zijn keuze uit het spel te kunnen leggen. Al leen de speler weet welke twee kaarten ontbreken. Bieën, bood, gebooien, zo luidt de ver voeging in het Zeeuws en het wordt op alle voormalige eilanden, behalve Schouwen-Duiveland, veel gespeeld. De kaartere in Schouwse bejaardenso- zen spelen vaker de Rotterdamse vari ant van klaverjassen, een spel dat in de verte familie is van het bieën. In Zeeuws-Vlaanderen wordt nogal eens een heel stok kaarten opgedeeld voor het Brabantse spelletje rikken, dat ook verwantschap met bieën vertoont. Roem De deler geeft bij het bieden de vier spe lers twee keer vier kaarten. De speler op de voorhand mag het eerst bieden. Het bod wordt vastgesteld aan het aantal punten 'roem' en de punten die de bie der erbij denkt te kunnen spelen. Voor de vasstelling van de roem gelden soms ook regionale verschillen in waarden. Drie boeren leveren bijna overal 200 roem op en vier boeren 300. Drie vrou wen geven 100 roem en alle vier de vrouwen 200. Een driekaart, opeenvolgende kaarten in dezelfde kleur, is twintig roem, een vierkaart vijftig en als er 'stik' of 'stuk' bijzit, een vrouw en een heer, mag je er Een prachtkaart om hoog te bieden en ook te winnen. foto's Willem Mieras wel, met een stapeltje kaarten die je kunt kopen, maar het is minder leuk. Met z'n tweeën bieën, kan met. Dan heb je een ander spelletje. Als je met meer dan vier man bent, kun je een wachtbe urt laten rouleren of zelfs met twee ta fels kaarten. Bij bieën kan dat allemaal prima, omdat je geen vaste maat hebt Het is een flexibel spelletje." Verschillen De regionale verschillen in het kaart spel, zitten hem in het aantal kaarten, in de waarden van de bijzondere spelle tjes pandoer, misère of ovèèr, in de waarden van de troefkaarten of in een extra bijtelling van punten voor de laatste slag. Op sommige plaatsen kun je, als je zelf vier azen hebt, een maat meevragen op een heer, aan andere ta fels mag dat niet. Groot zijn de verschil len niet. maar wel heel moeilijk te be vatten. Van een Bevelandse, Walcherse of Thoolse variant is geen sprake, de speregels kunnen in één en hetzelfde dorp van café tot café verschillen. De meeste kaarten zullen, als ze op een an dere plaats gaan spelen, informeren naar de geldende spelregels. De kaarttafel in Hoedekenskerke speelt ovèèr met een praatje. twintig bij optellen. Er wordt dus ge speeld voor het aantal punten dat meer geboden wordt dan de roem, die de spe ler, en later ook zijn maat, bekend moet maken. De hoogste bieder maakt de troef be kend, laat weten wie zijn maat wordt door te melden welk aas hij meevraagt en komt uit. Als iedereen gepast heeft, speelt degene op de voorhand in het ene dorp voor 100 punten en in het andere voor 150. De waarde van de kaarten is, voor de kleuren die geen troef zijn, nor maal maar voor troef geldt dat de boer het hoogst is: 20 punten. De negen telt voor 14, de aas voor 11 en de tien voor 10. Een troef heer is 3 punten en een vrouw 2. De speler en zijn maat streven ernaar alle slagen te halen. Wie de slag haalt, komt uit. In principe moeten de spelers volgen, maar troeven mag ook als je de uitgekomen kleur nog in handen hebt. Er zijn verschillende boden die extra punten opleven. Misère, geen enkele slag halen, speel je in je eentje voor 250 punten, als je pandoert, haal je alle sla gen en ovèèr, afgeleid van het Franse woord ouvert, betekent dat het spel open wordt gespeeld. Ovèèr kan ook nog met een praatje, wat wil zeggen dat de overige drie spelers mogen overleg gen. De kaarttafel van de ouderensoos in het dorpshuis De Griend in Hoedekensker ke, vier man, houdt het op bieën met 34 kaarten. J Wirtz en J. den Dekker, bei de autochtone Zeeuwen, spelen het al vanaf hun tienerjaren. T. Schouten en A Koemans. de allochten aan het tafeltje, zijn daarom niet minder fanatiek. Ze vinden het het jammer dat er niet meer kaarters naar de soos komen. Koemans: „Als één van ons niet kan komen, moe ten we met z'n drieën spelen. Dat kan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11