loopt uit de hand Strijd om Kinshasa losgebrand GOES Paars waarborgt extra uitgaven Vragen in Bondsdag over centrale Borssele Massale vlucht voor orkaan Bonnie 4 WEKEN BSE duikt weer op in Nederland Ueeds meer voorstanders brede coalitie in Rusland *Jatuurpolitiek Vaddenzee ledreigt nosselsector Discussie over zendmasten PSV redt vege lijf Delegatie uit Armenië naar feest Turkije Amerikanen willen Clinton bij psycholoog VOOR 15,00 GLASHANDEL MELIESTE LIVINGSTONE- WEG 20 18° |11° NW 5 Meest droog Zonnige perioden en vrijwel de hele dag droog. Maximumtemperatuur 18 graden bij een vrij krachtige noordwestenwind. 41e jaargang no. 204 onderdag 27 augustus 1998 isse nummers 1,75 van onze redactie buitenland BONN - De gedoogbeschik- king die kerncentrale Borssele op 4 augustus van de Neder landse overheid kreeg, heeft tot vragen in het Duitse parle ment geleid. De Grünen vragen zich, net als Greenpeace en GroenLinks in Nederland, af of de gedoogbe- schikking niet in strijd is met een internationaal verdrag. Dat verdrag stelt dat kerncen trales niet zonder geldige ver gunningen mogen draaien. De Grünen willen weten hoe de Duitse regering daar tegenaan kijkt. Als de regering twijfelt over de Nederlandse interpre tatie van het verdag, kan het vraagstuk worden voorgelegd aan het internationaal bureau voor kernenergie IAEA in We nen, stelt een woordvoerder van Greenpeace. In Duitsland ontstaat steeds meer discussie over de vraag of het land moet doorgaan met kernenergie. SPD-kandidaat Schroder gaf aan te willen nadenken over geleidelijk stoppen. Nederland dient als voorbeeld. De centra le in Dodewaard is al dicht, die in Borssele sluit in 2004. De Nederlandse overheid gaf Borssele onlangs een gedoog- beschikking, nadat de rechter eerder twee vergunningen ver nietigde. Het ministerie van Economische Zaken stelt dat het internationale verdrag ruimte laat voor gedoogbe- schikking. ANP por Hans Hoogendijk IOSKOU - De val van de ussische roebel lijkt niet teer te stuiten. De handel erd gisteren bevroren, adat de munteenheid op- ieuw fors verloor ten op- van de Amerikaan- dollar en de Duitse adat de handel in dollars was werd de mark favo- et. De roebel verspeelde maar 40 procent van zijn waar- tegenover de Duitse munt. de zwarte markt werd al 20 voor een dollar betaald, de door de centrale bank bovengrens 9,5 is. een bankier stevent de af op één dollar voor 100 >ebel. Kandidaat-premier sjemomyrdin uitte scherpe ritiek op het beleid van presi- snt Doebinin van de centrale ank, die de val van de roebel iet heeft kunnen stoppen, oebinin verklaarde later dat jn bank in juli en augustus 17 .iljard gulden heeft uitgegeven n de roebel overeind te hou- sn. Verdere brede steun was aardoor nu niet mogelijk, ver- Schrier - Als het ministerie Landbouw, Natuurbeheer Visserij zijn visie op de vor- ling van oude mosselbanken in e Waddenzee niet bijstelt, kan at de mosselsector in grote pro- lemen brengen. Het streven aar een twee- tot vierduizend ectare blijvende mossel anken in de Waddenzee is een topie. Dat schrijft de coöpera- eve producentenorganisatie 'O) van de Nederlandse mos- jlcultuur in een reactie op het chelpdiervisserijbeleid 1998- 003 van het ministerie. Van belang is een goede toets- definitie van een stabiele een definitie waar- de sector eerlijk kan worden schrijft secretaris H. J. van Geesbergen van de 0 Mosselen in de reactie op het Hij geeft dat in dat beleidsvoorne- verkeerde conclusies wor- getrokken en hij zet vraag- bij de objectiviteit van wetenschappers die de evaluatie van het visserij - betrokken waren. Het zou ook wel eens zou unnen luisteren naar de kennis a ervaring van mosselkwekers, oert hij aan. „Mosselkwekers iet een lange staat van dienst unnen zich geen areaal van vee- tot vierduizend hectare ude mosselbanken als biotoop erinneren. ie schelpdiervisserij loopt de ans de zwarte piet te krijgen oor iets, wa a ivo or ze niet ver- ntwoordelijk kan worden ge teld. Een meer realistisch doel m na te streven is op zijn laats." Voedsel PO Mosselen heeft geen met de vorming van zo- enaamde oude stabiele mos- waar vogels in de voedsel kunnen ha- Er worden echter wel raagtekens gezet bij de manier •aarop en de plaatsen waar het dergelijke banken dl scheppen. 1 de reactie wordt er op gewe dat slechte broedval, koude, sgang en stormen overwegen- e factoren zijn voor de vorming an dergelijke banken. Onder- oek naar de relatie tussen kli- latologische omstandigheden n de omvang van schelpdieren- estanden ontbreekt, consta- ïert Van Geesbergen. klaarde hij. De Russische on derhandelaar met het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF), Tsjoebais, zei de economische crisis ernstiger is dan alles wat na 1991, toen de Sovjet-Unie uiteen viel, is gebeurd. In Moskou werd de roep om een grote coalitie met verregaande volmachten steeds luider. De meerderheid van de Doema, het parlement, is hiervoor. Ook de Senaat meldde dat Tsjernomyr- din geen andere keus heeft dan de vorming van zo'n kabinet. De partij van Tsjernomyrdin Inwoners en toeristen ontvluchten massaal de eilandjes voor de Atlantische kust in North Carolina via de enige brug die leidt naar de stad Moorehead op het vaste land. foto Patrick Schneider/EPA van onze redactie buitenland WILMINGTON - Meer dan een half mil joen toeristen en bewoners van de eilan den voor de kust van North Carolina heb ben de komst van de orkaan Bonnie niet afgewacht en zijn naar elders vertrokken. Bonnie heeft gisteren de Amerikaanse oostkust bereikt en in de kuststreek Cape Fear, ten zuiden van Wilmington, de eer ste schade aangericht. Meer dan 330.000 mensen moesten de ei landen voor de kust van North Carolina, de Outer Banks, verlaten en 200.000 an deren zagen zich genoodzaakt te vertrek ken uit de meest noordelijke kustgebieden van South Carolina. In beide staten en in Virginia werden opvangcentra geopend voor bewoners en toeristen die hun onder komens moesten verlaten. De storm heeft onder meer het dak van een ziekenhuis gerukt. Wegen kwamen onder water te staan en 160.00 0 mensen moesten het zonder stroom stellen. Een groep van 47 mensen heeft zich in een vuurtoren op het eiland Bald Head Island verschanst- In het grensgebied van Texas en Mexico hebben overstromingen als gevolg van zware regenbuien, die de tropische storm Charley vergezelden, aan zeker veertien mensen het leven gekost. De verwachting is dat Bonnie geleidelijk in noord-noordoostelijke richting afbuigt en mogelijk ter hoogte van de staat Virgi nia terugkeert naar zee. AP ('Ons Huis Rusland'), enkele re gionale groepen en de ultrana- tionalisten van Zjirinovski zijn bereid zitting te nemen in een coalitiekabinet. Zjirinovski wil vice-premier worden. De communisten stellen ver gaande eisen voor hun steun. Hun voorman Zjoeganov her haalde zijn wens dat president Jeltsin moet opstappen. Verder meldde Zjoeganov dat de linkse meerderheid inde Doema alleen een politiek zal steunen, die 'duidelijk en definitief de zoge naamde monetaire hervormin gen herziet en akkoord gaat met een ander beleid'. Jeltsin liet zich gisteren de hele dag niet zien. Hij was aan het werk, meldde zijn persdienst. Maar waar kon men niet meede len. Commentaar op de herhaal de oproepen dat Jeltsin moet af treden, was bij het Kremlin ook niet te krijgen Ex-vice-premier Nemtsov, die tot voor enige tij d als Jeltsins fa voriet gold, zei dat het aftreden van Jeltsin een ramp voor het land zou zijn. Op de vraag of Jel tsin begreep in wat voor crisis het land verkeerde, zei Nemts ov: „In grote lijnen begrijpt hij wat er gebeurt. Maar de details? Ik ben er niet zeker van." GPD zie ook pagina 7 Op een veehouderijbedrijf in het Groningse Vriescheloo is de runderziekte BSE vastgesteld. Een gemeenteambtenaar en een politieman bekeken gisteravond de kaart voor het afzet ten van wegen in de omgeving van het bedrijf. Dit ge val van de gekke-koeienziekte is het derde in Neder- O land. v De ZMF, de Werkgroep Noordzee en de Vogelbescherming hebben forse kritiek op het onderzoek naar de effecten van twee 400 meter hoge zendmasten voor de Walcherse kust. Zij vinden dat de onderzoekers te oppervlakkig te werk zijn ge gaan. Delta Radio, die de zendmasten wil bouwen, zegt met een aantal suggesties van de milieu-organi- saties aan de slag te gaan. Het kostte bloed, zweet en tranen, maar PSV stapte gister avond toch de Champions League binnen. Via verlengingen, die nodig waren na een 2-1 eindstand, werd Maribor op de knieën gedwongen Dennis Rommedahl en Gil- *1! les de Bilde schoten PSV in veilige haven feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie:7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17 EREVAN - Armenië heeft een uitnodiging van de Turkse pre sident Demirel aanvaard om eind oktober de jaarlijkse vie ring van de stichting van Tur kije bij te wonen. Het is onduidelijk of de Ar meense president Kotsjarian de afvaardiging zelf leidt. Dan zou het de eerste keer zijn dat een staatshoofd van Armenië een bezoek brengt aan Turkije. De relatie tussen de twee buur landen is historisch belast door de genocide tussen 1915 en 1917. Toen kwamen ruim 1,2 miljoen Armeniërs om het leven door Turkse deportaties. AFP van onze redactie buitenland KINSHASA - Tussen het rege ringsleger van president Kabila van de Democratische Repu bliek Congo endoor Rwanda ge steunde rebellen zijn gisteren felle gevechten uitgebroken in en rond de hoofdstad Kinshasa. Beide partijen beweren het ini tiatief te hebben genomen en definitief met de vijand te zullen afrekenen. De hele dag was in de hoofdstad zwaar geschut te horen. Ten NEW YORK - Bijna 50% van de Amerikanen meent dat presi dent Clinton psychologische hulp nodig heeft. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde resulta ten van een een onderzoeksbu reau uit New York. Uit het onderzoek blijkt ook dat 90% vindt dat Hillary Clinton niet van haar echtgenoot moet scheiden, ondanks zijn affaire met de oud-stagiaire Monica Lewinsky. Op de vraag of men sen, met de kennis die ze nu heb ben van Clinton, hem opnieuw zouden kiezen tot president zei eenderde dat te doen. Psychotherapeuten omschrij ven Clinton als een machtig, charismatisch, geïsoleerd per soon. Hij past in het profiel van een man met seksueel dwang matig gedrag die baat zou heb ben bij therapie. RTR noorden van Kinshasa voerden Angolese MiG-straaljagers bombardementen uit. Vooral bij gevechten in de buitenwijk Massina zouden honderden mensen zijn gesneuveld. In de ruim vijf miljoen inwoners tel lende stad bleven gisteren veel winkels, markten en overheids diensten dicht en waren de stra ten verlaten. De internationale luchthaven is gesloten. Van regeringszijde wordt ge sproken over een 'schoonmaak- operatie' tegen in de stad geïn filtreerde rebellen. Volgens getuigen zijn enkele honderden naar de rebellen overgelopen re geringsmilitairen opgepakt. Dankzij de militaire steun van Angola en Zimbabwe blaakt Kabila weer van zelfvertrou wen. Minister Mumengi van In formatie verklaarde dat het ui terste westen van Congo weer geheel in handen is van de rege ring, waardoor de rebellen in dat deel van het land zijn inge sloten. De herovering van de oliestad Muanda, de haven- Troepenmacht in en rond de Dem. Rep. Congo X 140.000 soldaten (volgens Kabila) 144 tanks, waaronder, T-59enT-62 plaatsen Boma en Matadi, de marinebasis Banana en het vliegveld bij Kitona is vooral het werk geweest van Angolese troepen. De versie van de rebellen over het strijdverloop is volstrekt an ders. Niet alleen omdat zij beweren de strategische haven stad Matadi nog steeds in han den te hebben. Vanuit Goma, het bolwerk van de opstande lingen in het oosten van Congo, verklaarde rebellenleider Kara- ha enkele wijken van Kinshasa te hebben veroverd en de aanval te hebben geopend op de lucht haven van de hoofdstad. „De Zimbabwanen en de soldaten van Kabila zijn op de vlucht ge slagen", aldus Karaha. De re bellen beweren ook de belang rijke havenstad Kalémie, aan het Tanganyikameer, te hebben veroverd. Volgens rebellencom- mandant Ondekane rukken ze nu verder op naar het zuiden in de richting van Lubumbashi, Kabila's thuisbasis. Rwanda, de belangrijkste steunpilaar van de rebellen, verklaarde een militaire inter ventie niet uit te sluiten. Giste ren beschuldigde de door Tutsi's geleide Rwandese regering Ka bila van moord op hun volksge noten. De burgeroorlog begon toen eenheden van Kabila's leger een kleine maand geleden in op stand kwamen tegen zij n besluit de Rwandese troepen het land uit te sturen. Deze militairen hadden de kern gevormd van Kabila's rebellenbeweging die vorig jaar de Zaïrese president Mobutu Sese Seko verjoeg. AF- P/RTR/ANP/DPA door Maurice Wilbrink en Cees van der Laan DEN HAAG - De regeringspar tijen en het kabinet hebben gis teren onderstreept dat de extra uitgaven, die Paars-2 in het re geerakkoord heeft vastgelegd, er absoluut moeten komen. Pre mier Kok en de fractieleiders van PvdA VVD en D66 vrezen dat het paarse kabinet zijn am bities anders niet kan waarma ken op het vlak van zorg, onder wijs en veiligheid op straat. In paarse kringen heerst enige zorg dat voorgenomen bezuini gingen niet worden gehaald. WD, PvdA en D66 sloten zich gisteren snel aan bij Kok die per se de besparingen van 7,5 mil jard wenst te realiseren, omdat anders de extra investeringen gevaar lopen. Een dag eerder nog had WD-leider Dijkstal betwijfeld of onder meer de for se ombuigingen op Defensie wel worden gehaald, hetgeen de 9 miljard voor nieuw beleid in ge vaar zou brengen. De Kamer, die gisteren in meer derheid vlot akkoord ging met de door Kok afgelegde rege ringsverklaring, kijkt intussen uit naar de periode dat het fi nancieringstekort is wegge werkt. De kans bestaat dat dit al tijdens Paars-2 wordt bereikt. Nu al is duidelijk dat eventuele overschotten niet ten goede ko men aan extra uitgaven. Kok wil zich strikt houden aan in het regeerakkoord overeengeko men uitgaven tot 2002. PvdA-fractieleider Melkert suggereerde om een deel van het overschot te storten in het AOW-fonds, een spaarpot voor (Advertentie) de financiering van de oude dagsvoorziening in de 2 le eeuw. Bij de eerste confrontatie met Paars-2 was er voor de opposi tiepartijen verder weinig eer te behalen. GroenLinks drong te vergeefs aan op extra milieu maatregelen als de economie harder groeit. Een CDA-motie voor extra maatregelen ter be scherming van de middeninko mens werd verworpen. GPD zie ook pagina 2 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1