Russische munt Walt tien procent PZC ibië geeft mogelijk iat aan Den Haag oor Lockerbie-zaak Nieuw verkoop- en informatie punt ZWN in Zierikzee Bemanning Mir veilig geland Verkiezingen in Nigeria Vluchtelingenstroom Kosovo groeit door offensief Serviërs Rwanda dreigt met inval Congo buitenland resident Jeltsin ligt onder vuur jVideo Wag the Dog vliegt de winkel uit Bijna 4000 doden in China China zet kippenleger in Meer boomsoorten sterven uit Vijf jaar voor vergiftigen jam Koopsom Manhattan in museum Pas rechterhand Bin Laden zou vervalsing zijn Blair wil scherpere wetten tegen terroristen woensdag 26 augustus 1998 oor Hans Hoogendijk 'J IOSKOU - De Russische roebel eeft gisteren tien procent aan aarde verloren. Het was het rootste verlies op één dag in de {gelopen vier jaar. In tegen- ^clling tot een week geloden, oen de koers min of meer werd rijgegeven, reageerden straat- erkopers in de Russische oofdstad Moskou nu vrijwel lirect. Veel importproducten erden drastisch in prijs ver hoogd, maar het verwachte amsteren bleef uit. )e val van de Russische munt komt een dag nadat kandidaat premier Tsjernomyrdin had ge zegd dat de verdediging van de roebel een van zijn voornaamste taken zou zijn. Vrijwel tegelijk waarschuwde ex-premier Tsjoebais voor onvoorspelbare economische risico's die het land in groot gevaar kunnen brengen. .Nog lang niet alles is verloren - veiTe van dat", zei Tsjernomyr din gisteren volgens het persbu reau Ria-Novosti tegen parle mentariërs wier steun hij zoekt om tot premier te worden geko zen. In een interview zei hij over >an onze redactie buitenland 'RIPOLI - Het antwoord van ibië op het Brits-Amerikaanse oorstel om de twee Lockerbie- erdachten in Nederland te la- en berechten, komt vandaag, .ondigde de Libische staatste- evisie gisteren aan. De Arabi- ehe Liga zegt ervan uit te gaan at het antwoord positief is. De idvocaat van de verdachten ;aat daar ook vanuit. lecretaris-generaal Esmat Ab el Meguid van de Arabische ,iga verwacht niet dat Libië het worstel afwijst. „Dat is nauwe- ijks voorstelbaar want het j roorstel was vanaf het begin een Arabisch-Libisch voorstel en lat hebben Washington en Lon- len nu aanvaard." )e' Schotse advocaat Alistair )uff, die de twee Libische ver lachten van de bomaanslag op iet Amerikaanse PanAm-toe- ,j tel in 1988 vertegenwoordigt, I. ei gisteren dat Libië het plan oor een Lockerbie-proces in Ij ïederland 'zeker niet afwijst', pij zei dit na een telefoonge- iprek met Ibrahim Legwell, de Libische advocaat van de twee verdachten. De Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk hebben in middels bij de VN-Veiligheids- raad een ontwerp-resolutie ingediend om de sancties tegen Libië onder voorwaarden in te trekken. Zodra de resolutie een feit is, zal secretaris-generaal Kofi Annan van de VN Libië of ficieel om medewerking vragen. Als het land meewerkt, dan zul len de sancties geleidelijk wor den afgebouwd. De verdachten zijn twee func tionarissen van de Libische vei ligheidsdienst, Abdel Basset Ali Megrahi en Lamen Khalifa Fhi- mah. Londen en Washington eisten al in 1991 dat Libië de twee voor berechting in Schot land of de VS zou uitleveren. De Libische autoriteiten weiger den dit ondanks handels- en luchtvaartsancties van de VN. Ze stelden dat de twee verdach ten daar geen eerlijk proces zou den kunnen krijgen. Uiteinde lijk liet Libië weten akkoord te gaan met een proces in een derde land, dat niet direct partij in het conflict mocht zijn. RTR/AFP zijn prioriteiten: „In de eerste plaats verdediging van de socia le belangen van de bevolking en het betalen van pensioenen en lonen. In de tweede plaats een industrieel regeringsbeleid, want met puur monetaire mid delen is Rusland niet uit de cri sis gehaald." De suggestie van meer over heidssteun voor de industrie, is koren op de molen van de door de communisten gedomineerd Doema, het parlement. Maar de communisten en hun bondge noten maakten gisteren op nieuw duidelijk dat zij een duur prijskaartje hangen aan hun be reidheid om met Tsjernomyrdin samen te werken. Zij willen pro fiteren van de zichtbaar ver zwakte positie van president Jeltsin. „De regering zal op coalitieba sis moeten worden gevormd als ze tenminste het land uit de cri sis wil redden", verklaarde de communistische parlements voorzitter Selezjnov. Hij sloot een vervroegd aftreden van Jel tsin niet uit nu deze Tsjerno myrdin wil herbenoemen. De parlementsvoorzitter zei dat er aanwijzingen waren dat Tsjer nomyrdin de steun heeft van in vloedrijke zakenmensen, van het Kremlin en van de belang rijkste mediagroepen. Parachute In de kranten lag Jeltsin zwaar onder vuur. 'Hij wisselde niet van paarden tijdens een race, maar van parachute tijdens een sprong', schreef een krant. Veel analisten en commentatoren komen tot de conclusie dat het tijdperk Jeltsin ten einde loopt. Het staatshoofd leek echter in een prima stemming toen hij de Vietnamse president Tran Due Loeong ontving. Hij ontkende dat er iets mis was met zijn ge zondheid. „Alles is prima", riep hij. Hij telefoneerde verder een half uur met zijn Amerikaanse collega Clinton. Centraal stond het topoverleg tussen beide lei ders dat begin volgende week in de Russische hoofdstad zal plaatsvinden. GPD Iran onze redactie buitenland ,0S ANGELES - De video's ran de Amerikaanse film 'Wag (he Dog' zijn vrijwel uitver- (ocht. )eze politieke satire over een resident, die door een buiten- :htelijke relatie in opspraak lakt en dan een oorlog begint Mn de aandacht af te leiden, is inkzij de affaire-Lewinsky een enorm succes. Volgens me diaberichten in Los Angeles is de film nauwelijks meer te koop of te huur. Een zaak in het ge goede Malibu is doof alle zeven tig kopieën van de film heen. Vi deozaken elders in de VS laten woorden van gelijke strekking horen. De in 1997 geproduceerde film van regisseur Barry Levinson is sinds juli verkrijgbaar in de vi- PEKING - China heeft gisteren het dodental van de overstromingen in het land officieel vastgesteld op 'minder dan 4.000'. Volgens een regeringswoordvoerder in Peking wordt het precieze cijfer eind de ze week bekendgemaakt. Dit zal zeker niet het dubbele zijn van het officiële dodental tot nu toe, aldus de woordvoerder. Volgens eerdere officiële gegevens eis ten de overstromingen 2.000 levens. Niet-officiële bronnen vermoe den dat er veel meer slachtoffers zijn gevallen. De overstromingen die het land al sinds juni teisteren, gelden als de ernstigste sinds 1954, toen de watersnood 33.000 mensen het leven kostte. AFP (Advertentie) Met ingang van 1 september 1998 sluit ZWN haar kantoor aan de Grachtweg in Zierikzee. Maar U kunt voortaan terecht bij AVIS ZIERIKZEE, Oudeweg 4. Ook alle abonnementen/strippenkaarten voor het streekvervoer en plaats bewijzen voor Interliner en de Spoorwegen zijn hier te verkrijgen. Tevens kunt u hier terecht voor folders, busboekjes en informatie. Het kantoor van AVIS ligt op loop afstand van het busstation (nabij garage Goedbloed) en kent ruime openingstijden. Vooral de donder dagavond en zaterdag zullen voor veel mensen een uitkomst beteke nen. Openingstijden: ma - vr 07.30 - 17.30 uur koopavond 19.00 - 20.30 uur zaterdag 08.00 - 16.00 uur VOORVERKOOPADRESSEN Alle voorverkoopadressen in Zierikzee blijven strippenkaarten, maand- en week abonnementen aanbieden. KLANTENSERVICE en JAARABONNEMENTEN Bel GRATIS telefoonnummer 0800 - 022 09 00 waar u met al uw vragen, suggesties of klachten op werkdagen van 08.00 -19.00 uur terecht kunt. Ook voor het bestellen van uw jaarabonnement. REISADVIES Voor uw persoonlijke reisadvies (van deur tot deur) kunt u bellen met het Openbaar VervoerReisinformatie nummer. Telefoon 0900 - 9292 (75 cent per minuut). De Sojoez TM-27 tijdens de landing in Kazachstan. foto Alexander Nemenov/EPA CHINA - China heeft een leger van 10.000 speciaal opgeleide kippen gemobiliseerd in de strijd tegen sprinkhanen. De pluimvee-brigades worden ingezet in de streek Xinjiang in het noordwesten van het land, waar zelfs het bespuiten van de sprinkhanen met verdelgingsmiddelen geen soelaas bood. Van de kippen wordt verwacht dat zij met steun van een groot aantal spreeuwen bijna 175.000 hectare weidegebied in het afgelegen gebied ontdoen van de vraatzuchtige insecten. Vol gens het persbureau Xinhua (Nieuw China) hebben de kippen kort na hun geboorte een opleiding van zestig dagen gehad. Details geeft het persbureau niet. RTR GENÈVE - Eén op de tien boomsoorten wordt met uitsterven bedreigd. Minder dan een kwart van de bedreigde soorten profiteert van beschermende maatregelen. Dat is de sombere conclusie van een rapport van het World Conservation Monitoring Centre WCMC), het Wereld Natuur Fonds (WNF) en natuurbeschermingsorganisatie IUCN. Het stuk is gisteren in Genève gepresenteerd tijdens een interna tionale bijeenkomst over bomen Meer dan 8.750 van de 80.000 tot 100.000 boomsoorten dreigen kopje onder te gaan. Zij komen vooral voor in Zuid-Amerika, Afrika en Azie. Bomen hebben te lijden door massale houtkap, bosbranden, landbouw, verstedelijking en slecht bosbeheer. ANP LÜBECK - Een Duitse architect'die heeft toegegeven een jamfabrikant voor miljoenen guldens te hebben willen afper sen door potten jam te vergiftigen, is gisteren veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Medio december werden in een supermarkt in Noord-Duits- land drie met rattengif vergiftigde potten jam gevonden. Nie mand raakte gewond omdat op de binnenzijde van het deksel een waarschuwingssticker was geplakt Volgens de rechter in Lübeck probeerde Daniel Schuster (48) zijn financiële situatie te verbeteren en een psychische de pressie waarin hij was geraakt na het faillissement van zijn bedrijf, te overwinnen. Schuster eiste van de jamfabrikant Schwartauer Werke ruim 6,5 miljoen gulden. Hij werd op 29 januari gearresteerd, toen hij het geld kwam ophalen. AP SIOUX FALLS - Vierentwintig van de kralen die in 1626 door de Nederlanders zijn gebruikt om het eiland Manhattan van de indianen te kopen zijn door verzamelaars aan een indiaans museum geschonken. Volgens historici betaalden de Nederlanders 32 tot 40 kralen voor Manhattan, dat nu deel uitmaakt van New York. De 24 overgebleven kralen waren eigendom van drie verzamelaars De kralen gaan nu naar het Indian Museum of North America in de westelijke staat South Dakota. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - De drie Russische kosmonauten die gisteren het ruimtestation Mir verlieten om naar de aarde terug te keren, zijn veilig op de steppe van Kazachstan geland. Dit heeft het vluchtlei- dingscentrum bij Moskou meegedeeld. Eén van de drie ruimtevaarders is de vroegere politicus Joeri Batoerin. Behalve Batoerin keerden ook Talgat Moesabajev enNikolaj Boedarin met een Sojoez TM-27 ruim tevaartuig terug. Batoerin verbleef elf dagen in het ruimtestation. De twee anderen waren bijna zeven maanden aan boord. Er zijn nu nog twee kosmonauten aan boord: Gen nadi Padalka en Sergej Avdejev. Zij vormen tot eind februari de voorlaatste bezetting. De ploeg die hen opvolgt, zal Mir sluiten. Dat is waar schijnlijk in de loop van 1999. Na twaalf jaar dienst zal het station in de Stille Oceaan ten onder gaan. De opvolger van Mir is het internationaal ruimtestation Alpha. RTR/DPA Bombardementen op Kisangani deotheken. De laatste dagen is de film plotseling tot op de zesde plaats van de meeste geliefde vi deo's gestegen. De president in de film wordt door een handige stemmingma ker en een Hollywoodproducent van zijn seksschandaal verlost door een oorlog te ontketenen. De hoofdrollen worden ge speeld door Robert de Niro en Dustin Hoffman. De Amerikaanse president Clinton heeft vergeldingsaan- vallen laten uitvoeren op Af ghanistan en Soedan, kort na dat hij het Amerikaanse publiek bekende een 'ongepaste relatie' met een stagiaire van het Witte Huis, Monica Lewinsky, te heb ben gehad. Hij had die verhou ding eerder ontkend. De aanvallen zouden zijn uitge voerd om een slag toe te brengen aan terreurbewegingen die het op Amerikaanse doelen hebben voorzien. DPA/ANP ABUJA - De bevolking van Nigeria gaat op 20 en 27 februari naar de stembus voor respectievelijk parlements- en presi dentsverkiezingen. De huidige president, generaal Abdulsa- lam Abubakar, zal zich niet kandidaat stellen, verklaarde hij gisteren tijdens een bezoek aan Zuid-Afrika. Eerder zijn voor 9 januari regionale verkiezingen uitgeschre ven. Sinds Abubakar in juni de macht overnam, zijn talloze politieke groeperingen ontstaan. Aan de verkiezingen mogen alleen partijen deelnemen die bij lokale voorverkiezingen in december meer dan 10 procent van de stemmen behalen. Abubakar kwam aan de macht nadat dictator Sani Abacha, op 8 juni plotseling overleed. AFP/RTR van onze redactie buitenland KINSHASA - Rwanda dreigt met een openlijke militaire in terventie in het buurland, de Democratische Republiek Con go. Volgens de Congolese presi dent Kabila verleent Rwanda al lang steun aan de rebellen. Maar het is de eerste keer dat Kigali openlijk dreigt in te grijpen. An gola, Zimbabwe en Uganda hebben al eerder toegegeven dat ze militair aanwezig zijn in Congo. - Bij de zware aanvallen van maandag op rebellenposities door Angolese en Zimbabwaan se gevechtsvliegtuigen en tanks zijn volgens de rebellen honder den doden gevallen Gisteren werd Kisangani gebombar deerd, de tweede stad van Con go die de rebellen zondag had den ingenomen. Ook Ugandese troepen vechten inmiddels in Congo. In het oosten van het land slachtten gisteren vermoe delijk Banyamulenge-rebellen 37 mensen af in een katholieke missiepost. Nu steeds meer landen in de re gio zich in het conflict mengen, ziet de toekomst voor president Kabila er met de omvangrijke militaire steun van Angola en Zimbabwe veel rooskleuriger uit dan een week geleden. Kabi la, die nu bestreden wordt door de militairen die hem vorig jaar hielpen dictator Mobutu te ver drijven, keerde gisteren na een afwezigheid van tien dagen vol goede moed terug naar de hoofdstad Kinshasa. Kabila riep de dorpsbewoners in het land op de strijd aan te gaan met traditionele wapens, zoals speren, bogen en pijlen. Angola en Zimbabwe staan Ka bila met moderner wapentuig ter zijde. Gisteren kwamen re bellentroepen op zo'n 50 kilo meter ten zuidwesten van Kins hasa onder vuur te liggen van M i G-ge vecht s vliegtuigen Behalve de dreiging van militair ingrijpen door het kleine Rwan da meldde ook Uganda gisteren dat het troepen stuurt naar Con go. Volgens Zimbabwe zijn er al zeker 5.000 Rwandese en Ugan dese militairen in Congo en pro beren zij delen van het land in te pikken. Daarmee neemt de drei ging van een grensoverschrij dend conflict sterk toe. Bussen In Uganda vielen bij bomaan slagen op drie bussen zeker 28 doden. Twee bussen waren vol gens de Ugandese radio onder weg in gebieden waar rebellen actief zijn.Diplomaten in Kampala sluiten niet uit dat er een verband bestaat met de Ugandese militaire interventie in Congo In het oosten van Congo zijn maandag 37 mensen vermoord, onder wie een priester, drie non nen en een priester in opleiding. Dit is gisteren van het Vaticaan vernomen. De massaslachting gebeurde vlakbij de stad Uvira, in de regio Kivu. AFP/D- PA/RTR Mocht u nog vragen hebben dan kunt u contact opnemen met onze klantenservice. DEN HAAG - De kans is groot dat het Nederlands paspoort van de Egyptenaar Mohamed Al Zawahri vervalst is. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken gisteren laten weten. „Er zijn geen aanwijzingen dat er een paspoort aan hem is ver strekt." Al Zawahri is de tweede man in het vermeende terroristische netwerk van Osama bin Laden. Hij zou onder de naam Sami Mahmoud El Hifnawi een Ne derlands paspoort dragen met de cijfercombinatie 513116. Dit nummer is volgens het ministe rie incompleet. „De cijfercom binaties hebben vaak meer cij fers. Ook ontbreekt de vereiste lettercombinatie." Om in het bezit te zijn van een Nederlands paspoort moet Al Zawahri Nederlandse ouders hebben of in Nederland hebben gewoond en genaturaliseerd zijn. Dit lijkt in beide gevallen onwaarschijnlijk, aldus de woordvoerder. De BVD wil niet expliciet aan geven of er onderzoek gaande is naar Bin Laden of Al Zawahri. maar erkent wel dat er 'contact is geweest met Binnenlandse Zaken over de kwestie'. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Het zware offensief van de Servische regeringstroe pen in Kosovo leidt tot een nieu we stroom vluchtelingen, zeg gen de Verenigde Naties in Genève. Amnesty International maakte gisteren melding van aanhoudende schendingen van de mensenrechten in de opstan dige Servische provincie. Vooral vrouwen zijn volgens Amnesty het slachtoffer. De Joegoslavische strijdkrach ten bestrijden sinds begin dit jaar met grof geschut Albanese guerrillastrijders in Kosovo die vechten voor een autonome pro vincie. Daarbij hebben de rege ringstroepen volgens Amnesty in juli in Orahovac mensen standrechtelijk geëxecuteerd, kort nadat zij het plaatsje had den ingenomen. In het westen van Kosovo, bij de grens met Albanië en Macedo nië, verblijven volgens de VN de inwoners van 44 dorpen in zes toevluchtsoorden. Veel kinde ren zijn ziek door de slechte hy giënische omstandigheden. De naburige Joegoslavische re publiek Montenegro vreest dat nog meer vluchtelingen over de grens trekken. President Djuka novic vreest voor 'destabilise ring' van zijn land als de gevechten voortduren en de vluchtelingenstroom niet op houdt. Montenegro herbergt al meer dan 30.000 Kosovaren en iedere dag komen er nog hon derden bij. Inmiddels bestaat de bevolking van het land voor 10 procent uit vluchtelingen, ove rigens niet alleen uit Kosovo, maar ook uit Kroatië en Bosnië. De hulpverlening aan de vluch telingen in Kosovo zelf is moei zaam en gevaarlijk. Zowel Ser viërs als Kosovaren melden dat er steeds meer aanslagen wor den gepleegd op voertuigen van hulpverleners en werkers fn de gezondheidszorg. Gisteren wer den bij Vlaski Drenovac drie mannen begraven die de dag er voor om het leven waren geko men bij een aanslag door Servi sche troepen op een konvooi met hulpgoederen Bij de dorpen Magura en Suva Reka hielden de Servische troepen hulpverle ners tegen. In dit gebied wordt zwaar gevochten. Het Albanese leger houdt mor gen een oefening in het noord oosten van het land. vlak bij de grens van Kosovo. Volgens het ministerie van Defensie wordt met scherp geschoten tijdens de manoeuvres. De oefening moet duidelijk maken in hoeverre het leger is hersteld van de onlusten van vorig jaar. De verhouding tussen Joegoslavië en Albanië is zeer gespannen; tijdens de afge lopen weken zijn al verscheide ne granaten terechtgekomen op Albanees grondgebied. DPA/AFP/RTR DUBLIN - Het Britse en het Ierse parlement ko men volgende week van reces terug om te vergade ren over de verscherping van de antiterreurwetge ving. De Britse premier Blair kondigde dit giste ren aan tijdens zijn be zoek aan Omagh in Noord-Ierland, waar op 15 augustus 28 mensen om het leven kwamen door een bomaanslag. Als alles verloopt zoals Blair het wil - en daar lijkt het op - stemt het Britse Lagerhuis op 2 september met overweldigende meerderheid voor de maatregelen en het Ho gerhuis een dag later. Ook in Ierland worden geen problemen verwacht bij de spoedprocedure. Blair had ook kunnen kie zen voor maatregelen die buiten het parlement om genomen kunnen worden, maar hij zei dat zijn juri dische adviseurs hem hadden aangeraden het parlement er bij te betrek ken om er zeker van te zijn dat de maatregelen 'wet telijk waterdicht zijn'. In de voorstellen zijn be palingen opgenomen die het strafbaar maken als in Groot-Brittannië wonen de personen samenzweren om in het buitenland ter roristische aanslagen te plegen, zei Blair. Verder moet het mogelijk worden veroordelingen wegens lidmaatschap van een verboden organisatie een voudiger te maken. RTR/AFP/DPA/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7