Vandaag is het allemaal show Beloften van de premier in cijfers £ok verlangt meer aamhorigheid van nwoners Nederland Regeringsverklaring valt in slechte aarde bij sociale partners Gênante situatie door langdurige lofzang op afwezige Van Mierlo binnenland 5 }aars-2 vormt grijs front achter Kok ANTIEKVEILING Bidden voor bevrijding van politici woensdag 26 augustus 1998 ior Margit Kranenburg Jacovan Lambalgen EN HAAG - „Dat was ons zon- tje in huis." De toon is gezet, iet de oppositie maar PvdA- orman Ad Melkert zorgt voor binding bij het officiële eer- optreden van het nieuwe ka- net, gisteren in de Tweede Ka- er. Uitermate venijnig stuurt hij SP-leider Jan Marijnissen terug naar zijn bankje. Aan 'calvinistische' SP-kritiek heeft de nieuwe fractievoorzit ter van de PvdA even geen be hoefte. Even later haalt Melkert hardhandig minister Zalm van Financiën bij de les met de kreet: „Financiën, ja, hallo: fi nanciën!" En de liberale Zalm, in Paars-1 de eeuwige vijand )pr Koos van Wees EN HAAG - Premier Wim Kok leeft gisterochtend in zijn rege- mgsverklaring de inwoners Nederland opgeroepen tot )eer verbondenheid, saamho- jgheid en gemeenschapszin. (De overheid beschikt over bij- bndere instrumenten om onze pnenlev ing beter toe te rusten uor de toekomst. Zonder een levig draagvlak in de samenle- |ng en zonder de inzet en het örmbesef van vrije, zelfstandi- fe burgers kan de overheid renwel niet voldoende effec- lef zijn", aldus Kok in zijn toe- chtingop het beleid van Paars- in de Tweede Kamer. i de regeringsverklaring legde [ok een opvallend accent op de amenwerking tussen burgers noverheid bij de inrichting van e samenleving. „Het besef van ezamenlijke verantwoorde- jkheid behoort in ons denken n handelen blijvend centraal te laan." De premier zei de staat iet als zedenmeester te zien. Maar dat mag de overheid er iet van weerhouden zelf waar- en en normen uit te dragen, en i' anderen op aan te spreken, lemeenschapszin en burgerzin ijn waarden van vitale beteke- is." Hij stelde dat die gemeen- :hapszin onder meer gestalte loet krijgen op het gebied van e veiligheid en het milieu. Hij erwees daarbij naar het toene- lende geweld op straat, zijn regeringsverklaring gaf lok nog eens een samenvatting van de in het regeerakkoord vastgelegde beleidsvoornemens van het uit PvdA, WD en D66 samengestelde kabinet. Hij waarschuwde daarbij opnieuw voor zelfgenoegzaamheid, nu het ons land economisch zo goed gaat. De economische groei komt dit jaar uit op ongeveer vier procent, maar desondanks blijft voorzichtigheid geboden, aldus Kok. „De mogelijkheid van een periode met een wat minder voorspoedige economi sche groei mag niet worden uit gesloten." Blijft het wel goed gaan, dan verwacht de premier dat het financieringstekort aan het eind van deze regeerperiode kan zijn weggewerkt. Kok beloofde voortgaande in spanningen om de werkloosheid te verminderen, vooral onder etnische groepen. Hij noemde het aantal mensen dat niet aan het arbeidsproces deelneemt nog steeds veel te hoog. De minister-president sprak bij de voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeenkomende Tweede Kamer een bijzonder woord van dank uit aan oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo (D66), die na 32 jaar de politiek verliet. Ook oud fractievoorzitter van de PvdA Jacques Wallage nam gistenre afscheid van politiek Den Haag. Hij is de nieuwe burgemeester van Groningen. Daarnaast werd een groot aantal nieuwe Kamerleden geïnstalleerd, die door het vertrek van Kamerle den naar het kabinet 'op de wachtlijst' stonden. GPD DEN HAAG -Tegenstanders van abortus demonstreerden gisteren op het Binnenhof voor de eerste keer tegen Paars-2. Net als andere maatschappelijke organisaties hebben ze aangekondigd het beleid van het nieuwe kabinet nauwlettend te volgen. De activisten zijn van plan elk week een demonstratie te houden. foto Cor Mulder ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Werkgevers- en werknemersorganisaties heb ben teleurgesteld gereageerd op de regeringsverklaring. De vak centrales constateren dat het kabinet te weinig doet voor langdurig werklozen en andere minima, terwijl de werkgevers vooral te hoop lopen tegen de voorgenomen lastenverzwa ring. Volgens de grootste vakcentrale FNV investeert het kabinet te weinig in mensen en milieu, ter wijl voorstellen voor een recht vaardige inkomensverdeling achterwege blijven. Aan be strijding van armoede en lang durige werkloosheid doet het kabinet volgens de vakcentrale te weinig, terwijl het wel geld uittrekt voor lastenverlichting. Tenslotte rekent de regering zich volgens de FNV rijk met de veronderstelling dat de loons verhoging op 1,5 procent uit komt. Ook het CNV noemt dat percen tage 'irreëel'. De christelijke centrale wil verder dat de bezuinigingen op de Arbeids voorzieningen van tafel gaan. Bezuinigingen op de arbeids voorwaarden in de collectieve sector zegt het CNV niet te accepteren. Het armoedevraag stuk wil de vakorganisatie aan pakken door extra kinderbij slag te geven voor de 260.000 kinderen in huishoudens die op of onder het minimum leven Werkgeversorganisatie VNO- NCW becijfert dat het bedrijfs leven een lastenverzwaring van ruim één miljard gulden voor de kiezen krijgt. Vooral de verho ging van de ecotax in 1999 is daarvoor volgens de werkgevers verantwoordelijk, terwijl las tenverlichting - en dan nog on der voorwaarden-pas in 2001 is te verwachten. Een ander zwak punt in de regenngsplannen noemt VNO-NCW de te geringe investeringen in de bereikbaar heid van de Nederlandse regio's Als positief punt constateren de werkgevers dat het kabinet de sociale partners een grote rol toedenkt bij de 'sociaal-econo mische vormgeving van Neder land'. Het MKB. de organisatie voor het midden- en kleinbedrijf, deelt in grote lijnen de kritiek van VNO-NCW. Volgens MKB- Nederland zullen de uitgaven onder Paars-2 meer stijgen dan onder zijn gelijkgekleurde voorganger en de lastenverlich ting neemt af. De voorziene investeringen in onderwijs en infrastructuur noemt de organi satie 'aan de magere kant'. Ook het MKB vreest de komst van de ecotax, die zij 'een bui tengewoon slechte en niet te rechtvaardigen zaak' vindt. ANP van sociaal-democraat Melkert, had zich nog wel zichtbaar voorgenomen goed op te letten. Als een gesloten grijs/blauw front luisteren de ministers en staatssecretarissen van het nieuwe kabinet naar wat het parlement van hun plannen voor de komende vier jaar vindt. Het commentaar op het vlam mend rode gewaad dat Anne- marie Jorritsma droeg op de trappen bij de koningin heeft kennelijk iedereen doen grijpen naar de veiligste outfit. De club van Kok zit verplicht twee dagen lang als makke lam metjes in de regeringsbankjes in de Kamer om het commentaar op de paarse regeringsverkla ring over zich heen te laten ko men. Alleen de premier mag het woord voeren. Het kost de nieuwkomers in het kabinet zichtbaar moeite. De nieuwe minister voor Grote Ste den, Roger van Boxtel, geeft zelf toe dat hij nauwelijks stil kan zitten. Cultuur-staatssecretaris Rick van der Ploeg doet niet eens moeite. Hij zit ongegeneerd glossy brochures van kunstfes tivals door te nemen. Oudge dienden werken onverstoor baar de spreekwoordelijke loodgieterstassen vol papier door. Potpourri Eindelijk, na een lange forma- tiezomer, mogen de oppositie partijen weer meespelen in politiek Den Haag. „Wat is het allemaal flets, wat is het alle maal lauw", preekt CD A-leider Jaap de Hoop Scheffer veronge lijkt. „Het regeerakkoord is een paarse potpourri van plichtma tigheden, een Paars-2 zonder pit", oordeelt de leider van de grootste oppositiepartij. De christen-democraten komen niet verder dan voorzichtige kritiek. „We moeten ook niet proberen de SP en GroenLinks te overstemmen, dat past niet bij ons", geven ze al van tevoren toe. Het CDA heeft geleerd van vier jaar moeizaam oppositie voeren, het wil een eigen koers varen en niet meer blind achter de paarse partijen aanlopen. De kleine, maar gegroeide, link se partijen komen wel met stevi ge uitspraken. De formatie was véél te geheimzinnig, het resul taat véél te mager. „Het perma nent compromis maakt van Paars-2 een status-quo kabinet met voor iedere coalitiepartner een eigen loopgraaf'", oordeelt Paul Rosenmöller van Groen Links. SP'er Marijnissen spreekt van 'gemiste kansen' en de 'schande van de jaren negentig'. Maar wat de twee ook zeggen, discussie ontstaat er nauwe lijks. De oppositie moet het vooral hebben van stekelige de bat j es met de regeringspartijen. Ze stoken enthousiast alle vuur tjes tussen de paarse partners op en leggen de struikelblokken bloot: het financieel beleid en de zachte bezuinigingen. Ondanks verhitte discussies over die onderwerpen zien som mige liberalen het debat over de regeringsverklaring als een ver plicht nummer dat veel tijd kost. „Vandaag is het allemaal show", roept er een. Over de kersverse fractieleider Hans Dijkstal houden enkele VVD- ers van tevoren de billen wel sa mengeknepen. „Er wordt een flop verwacht", klinkt het ze nuwachtig. De angst is terecht: Dijkstal maakt er een potje van. Hij houdt een warrig verhaal en speelt onhandig in op kritiek die hij zelf uitlokt Met de bekende grappen en grollen waarmee hij vier jaar lang in het kabinet de sfeer heeft bepaald, redt hij het voorlopig niet. GPD Minister Borst neemt een vegi-burger tijdens een demonstratie gistermiddag op het Binnenhof van de Nederlandse Vegetariërs Bond en Animal Peace. fotoCeesZorn/GPD Kijkdag: 28 augustus van 14-21 uur Veiling: 29 augustus vanaf 13.30 uur Kijkdag Veilinglocatie: Hotel Arneville, Buitenruststr. 22, M'burg Meubelen, zilver, juwelen, klokken, schilderijen, glas, volkskunst, 550 kavels Voor info: Veilinghuis B. Witte, Vlasmarkt 11 Middelburg, tel./fax: 0118-614105/637243 van onze redactie binnenland DEN HAAG - In een provisorisch ingerichte gebedsruimte op het Binnenhof in Den Haag hebben negen christenen gisteren gebeden voor een goddelijke vernieuwing van het tweede paarse ka binet. Alle leden van het nieuwe kabinet zijn 'in de ban van boze machten' en hebben bevrijding nodig, zei drs. L. Dorenbos van de stichting Schreeuw om Leven. „Gods weg is de beste", zongen de bidders vooraf gaande aan de gebedswa ke. De stem van premier Kok, die de Regeringsver klaring voorlas, schalde ondertussen uit zijn auto radio. In hun gebed riepen de christenen regering en parlement op terug te ke ren naar het woord van God. De plannen die nu worden doorgevoerd, zijn 'niet naar de wil van God' omdat het kabinet zich laat leiden 'door een geest die tegen God is'. Op zes klapstoeltjes had Dorenbos rode waarschu wingsborden aange bracht met de teksten 'Stop abortus' en 'Eutha nasie nee'. Met zijn actie in de open lucht wilde hij politici waarschuwen voor rampen die zij met him 'laffe' beleid over zichzelf en Nederland af roepen. De voorzitter van Schreeuw om Leven maakte zich niet druk over de geringe opkomst. Het handjevol christenen dat gehoor had gegeven aan zijn landelijke oproep noemde hij de tragiek van christelijk Nederland. Door een 'compromishou ding tegenover het evan gelie' hebben veel christe nen zich stilletjes in eigen kring teruggetrokken. Toch zweert Dorenbos bij de opdracht van God om, ook in het openbaar, te bidden voor koningen en alle hooggeplaatsten. De lacherige reacties van toe risten en anderen die langs de Ridderzaal lie pen. nam hij ook gisteren voor lief. Op Prinsjesdag staat, opnieuw een actie op het programma. ANP Een vermoeide oud-minister H. van Mierlo in april dit jaar bij het debat over de invoering van de euro. foto Rob Keeris/GPD door Koos van Wees DEN HAAG - Lovende woorden gisteren aan het adres van Hans van Mierlo: meer dan 32 jaar ac tief in de politiek en inmiddels ambteloos burger. Tweede Ka mervoorzitter Jeltje van Nieu- wenhoven kwam bij de eerste vergadering van de"'Kamer in nieuwe samenstelling woorden te kort om de vele verdiensten van de D66-politicus te memo reren. Maar wie er ook was om die lofzang aan te horen, niet Hans van Mierlo. De oud-minister besloot vorige week vrij onverwacht "met on middellijke ingang' afscheid te nemen van de politiek. Aanvan kelijk was de bedoeling dat dat gisteren zou gebeuren, maar die beker liet hij blijkbaar liever aan zich voorbij gaan. Zodat de man die de laatste decennia niet weg te denken leek uit de vader landse politiek met stille trom vertrok, middenin het Kamer reces. „U moeternietsachterzoeken", zo liet een van zijn trouwste me dewerkers gisteren weten. En ook D66 vond het heel normaal dat de'pater familias afwezig was „Hij is immers geen Ka merlid meer", aldus een D66'er. Maar had Van Mierlo dan niet in de ereloge plaats kunnen ne men, of op de tribune om de lof zang in ontvangst te nemen? „Misschien wilde hij dat niet." Het is een publiek geheim dat Van Mierlo gedesillusioneerd is over de rol die hem voor, tijdens en na de verkiezingen door D66 werd toebedacht. Geen moment had hij het idee dat de vele ver diensten, die hij heeft gehad voor de partij op waarde werden geschat Zodat zich gisteren de gênante situatie voordeed dat Van Nieuwenhoven het woord richtte tot iemand die er niet was en iedereen deed alsof dat de normaalste zaak ter wereld is „Zo werkt het nou eenmaal in de politiek", aldus de D66'er. Van Nieuwenhoven roemde het vermogen van Van Mierlo om 'principiële, vergaande wensen tot verandering te combineren met veel kleinere stapjes, waar van er vele, misschien meer dan hij zichzelf bewust is, gereali seerd zijn'. Ze noemde hem ver der 'een bron van inspiratie, soms ook geërgerde inspiratie'. Hinderlijk Was Van Mierlo er niet om haar aan te horen, oud-PvdA-frac- tieleider Jacques Wallage was dat wel. Op zijn laatste dag als Kamerlid kreeg de nieuwe bur gemeester van Groningen voor al waardering voor zijn veelzij digheid. Wallage, in het kabinet Lubbers-Kok staatssecretaris van Onderwijs en later van So ciale zaken, hield zich in de Ka mer met alle terreinen bezig. Die specialistische kennis werd door zijn fractiegenoot Van Nieuwenhoven gisteren om schreven als 'wel eens meer hin derlijk dan behulpzaam'. GPD door Ans Bouwmans DEN HAAG - In de regerings verklaring zet de minister-pre sident uiteen wat het kabinet de komende vier jaar gaat doen. Nieuw zijn die voornemens niet, het kabinetsbeleid is immers ge stoeld op het regeerakkoord dat deze zomer is gesloten. Een overzicht van de beloften en waarschuwingen van Kok, af en toe aangevuld met de harde cij fers uit het regeerakkoord. *,,De regering zal erop inzetten dat het geweld op straat met kracht wordt aangepakt en te ruggedrongen. De straat moet. waar dat nog onvoldoende het geval is, worden teruggegeven aan de bewoners." (5000 Agen ten meer. Extra geld - een deel van de 375 miljoen voor justitie - om jeugdcriminaliteit te voor komen en bestrijden. Burgers op eigen verantwoordelijkheid aanspreken) „Er zal de komende jaren flink geïnvesteerd worden in de kwa liteit en vernieuwing van het onderwijs, de gezondheidszorg en de infrastructuur in ruime zin." (ondeiwijs 1,8 miljard, zorg 2,2 miljard en voor infra structuur is er 2 miljard extra) Werk zal meer lonend worden gemaakt." (In het nieuwe belas tingstelsel gaan de tarieven voor de loon- en inkomstenbe lasting omlaag, maar de belas tingen op verbruik - BTW en ecotax - gaan omhoog) „Gerichte ombuigingen en (Advertentie) herschikkingen zijn onont koombaar. De regering wenst bestaande overheidsvoorzie ningen zoveel mogelijk te ont zien en de kwaliteit van de pu blieke dienstverlening op peil te houden. Het accent ligt vooral op een doelmatiger werkende overheid." (Totale bezuiniging: 7,6 miljard. Op een paar grote posten na-EU-af dracht min 1,3 miljard en Defensie min 375 miljoen - wordt er vooral bezui nigd op ambtenaren, arbeids voorwaarden en andere uitga ven) „Bij een economische groei van gemiddeld drie procent zou aan het einde van de kabinets periode zelfs begrotingseven wicht kunnen worden bereikt. W erkgelegenheid „De regering heeft besloten in deze kabinetsperiode het bereik van de regeling extra werkgele genheid langdurig werklozen te verruimen van 40.000 tot 60.000 banen. Door het niveau van de beloning te verhogen zullen mensen de regeling ei-varen als een opstap naar banen op een hoger functieniveau." (Het loon van Melkertbaners gaat van 120 naar 130 minimumloon) „Een voldoende aanbod van kinderopvang is hierbij onmis baar. De regering zal daarvoor de voorwaarden scheppen." (415 Miljoen gulden extra) „De koppeling van de sociale uitkeringen en de AO W-pensi oenen aan de stijging van de CAO-lonen zal volledig worden toegepast." Voor gerichte inkomensonder steuning en armoedebestrijding heeft de regering extra midde len gereserveerd." (750 Miljoen. Komt via. bijvoorbeeld tege moetkoming studiekosten, voorzieningen gehandicapten en chronisch zieken, bijzondere bijstand en individuele huur subsidie naar de mensen toe) De toegankelijkheid van de zorg wordt onder meer vergroot door afschaffing van de eigen bijdragen in het ziekenfonds en de toegangsbij dragen voor de thuiszorg en voor de preventie ve zorg voor 0 tot 4-jarigen. Het ziekenfonds wordt uitgebreid: voortaan zullen ook kleine zelf standigen worden toegelaten. Daarnaast krijgen ouderen be neden een bepaalde inkomens grens ruimere toegang tot het ziekenfonds." „Nog dit jaar zal het kabinet aan de Tweede Kamer voorstel len voorleggen over de moge lijkheden van een ruimere be nutting van Schiphol en een eventuele aanvullende locatie." „Op milieuterrein is het bij uitstek de kunst de lat zo hoog mogelijk te leggen, steeds ietsje verder te reiken dan eerder voor mogelijk werd gehouden, ons zelf rekenschap te geven van nog niet bereikte doelstellingen, maar ook en tegelijkertijd de vorderingen in kaart te brengen teneinde niet gedesillusioneerd af te haken." (Oftewel: er wordt wat gedaan aan lagere maxi mum-snelheid, introductie re keningrijden en lagere C02-uit- stoot) „Steden zullen beter in staat worden gesteld om de leefomge ving in wijken en buurten die achterblijven te verbeteren. Jongeren „Voorkomen moet worden dat groepen jongeren zich van de samenleving afkeren of - wat nog erger is - zich tegen de sa menleving keren. In een geza menlijke krachtsinspanning van de ouders, de jongeren zelf en het onderwijs zal deze nega tieve ontwikkeling moeten wor den gekeerd." ..Kinderen mogen niet al op jonge leeftijd een achterstand oplopen. Vandaar een versterk te aandacht in het onderwijsbe leid voor jonge kinderen. Dit krijgt vorm door extra activitei ten in de voorschoolse periode en voortgaande klassenverklei ning." „Terwijlde hulpomvanginter nationaal helaas terugloopt, blijft ons land met een bijdrage van 0,8 procent van het bnp een voorbeeldfunctie vervullen." „Opgedane ervaringen (Sre brenica, red.) mogen niet tot de slotsom leiden dat ons land zich in de toekomst aan zijn interna tionale verantwoordelijkheid tot het leveren van een bijdrage aan vredesoperaties zal ont trekken." (De bezuiniging van 375 miljoen mag niet ten koste gaan van inzetbaarheid voor maximaal vier VN-vredesmis- sies) GPD De Tweede Kamer luistert naar premier Kok die de regeringsverklaring aflegt. foto Cees Zorn/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5