Ontruiming Blikweide ophanden Lekker krijsen en paardjerijden PZC Prijs voor werkgroep amateurarcheologen College Oostburg wil alsnog subsidie voor Mariahoeve geven Uitstraling Clingse Sterrefeesten groeit zeeland woensdag 26 augustus 1998 z 20 Oostburg bezorgd over afsluiten weg Breskens naar Schoondijke Woonwagencentrum Sluiskil nog vóór nieuwjaar verleden tijd door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Het vorige colle ge van burgemeester en wet houders van Oostburg heeft volgens wethouder L. Wille on zorgvuldig gehandeld omdat een subsidie-aanvraag van de Vereniging van Eigenaars van serviceflatgebouw Mariahoeve in Oostburg in augustus 1997 na goedkeuring van de gemeente raad nooit verder is behandeld. Na aandringen van de vereni ging stond de subsidie-aan vraag gisteravond op de agenda van de commissie verkeer en vervoer, milieu, volksgezond heid en sociale zaken. De com missieleden waren verontwaar digd omdat er nu sprake was van een toezegging van de raad. alvorens er een beleid geformu leerd was. Het huidige college wil alsnog een subsidie van 25.000 gulden beschikbaar stellen voor het aanpassen van de lift en de in gang van de Mariahoeve en be kijkt de mogelijkheid het beno-. digde bedrag te halen uit een bijdrage van de Stichting Expe rimenten Volkshuisvesting (SEV) en een provinciale subsi dieregeling. Volgens de leden van de WD en D&T zou de subsidie niet nodig zijn geweest als de Vereniging van Eigenaars een beter finan cieel beleid zouden voeren en geld zouden hebben gereser veerd voor bijvoorbeeld onder houd aan de lift. De VVD-frac- tie was dan ook tegen het voorstel de subsidie te verstrek ken. ,,Ik ben bang dat we te maken hebben met een prece dentwerking en dat andere ver enigingen straks ook bij ons gaan aankloppen", zei WD-er W. Verherbrugge. Rol Wille was van mening dat er nu voor één keer wel van het beleid afgeweken kon worden. „Ik vind dat het gezien de omstan digheden noodzakelijk is dat we nu de voortrekkersrol spelen. De inwoners van de Mariahoeve zijn ermee geholpen", zei Wille. Wille kon niet zeggen wat de oorzaak was waarom de goed gekeurde subsidie-aanvraag nooit verder is behandeld. „Het kan best zo zijn dat de papieren in een verkeerde lade terecht zijn gekomen." Fractievoorzit ter F. Baarends van D&T eiste dat de hele zaak zou worden uit gezocht. Wille beloofde daar voor zijn uiterste best te zullen doen. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De leden van de commissie Verkeer en Vervoer, Milieu, Volksgezondheid en So ciale Zaken van Oostburg zijn niet blij met de beslissing van Rijkswaterstaat de N58 Schoondijke-Breskens van 3 laugustus tot 7 september af te sluiten voor alle verkeer. Vooral de omleidingsroute die het verkeer moet volgen baarde de commissieleden gisteravond zorgen. Het verkeer zal worden omgeleid via Sasput en daar was de gemeente Oostburg door Rijkswaterstaat niet van op de hoogte gebracht. „Rijkswater staat maakt misbruikt van de macht die ze hebben", zei een verontwaardigde R. Jacobs van het CDA Zelfs het openbaar vervoer mag in deze periode geen gebruik maken van het tra- ject en moet via Nummer Een om de boot te kunnen bereiken. Dat was vooral wethouder L. Wille een doorn in het oog. „De bus haalt de boot nu al niet en door deze maatregel haal je mischien de volgende boot maar nipt", zei Wille. Rijkswaterstaat koos juist deze periode voor het onderhouds werk aan de weg omdat ze klaar willen zijn voor de bietencam pagne begint en omdat het over- grootste deel van de toeristen alweer naar huis is. door Edy de Witte CLINGE - De Sterrefeesten in Clinge op het terrein van het ge lijknamige instituut voor ver standelijk gehandicapten brengt jaarlijks duizenden be langstellenden op de been. De doelstelling van deze feesten was in het begin vooral de inte gratie van de bewoners van De Sterre met de plaatselijke be volking. In de loop der jaren is het evenement uitgegroeid tot een feest met een regionale uit straling. Vrijdag 4 september om 19.30 uur gaat de 24e editie van start met een optreden van de Belgi sche groep Mama's Jasje en het dansorkest Hi Five. Tot en met zondag 6 september is er ani ma- tie met onder meer muziek in verschillende genres, dansgroe pen, een Vlaamse kermis en ver maak voor de kinderen. De officiële opening van de fees ten gebeurt zaterdagmiddag om 14.00 uur door burgemeester A Kessen van Hulst en directeur J. Biegstraten van De Sterre. Hierna barst het feest los met een Vlaamse kermis, muziek van dweilbands, een presentatie Kanaal door Walcheren dicht voor zwemwedstrijd VLISSINGEN - Op zondag 6 september is een deel van het Kanaal door Walcheren ge stremd voor het scheepvaart verkeer. Het gaat om het stuk tussen de Keersluisbrug in Vlissingen en de Draaibrug in Souburg. De stremming duurt van 11.30 tot 13.30 uur en van 14,00 tot 16.30 uur. In die twee perioden wor den tussen de bruggen interna tionale zwemwedstrijden ge houden. Genealogische contactdag KAPELLE - De afdeling Zee land van de Nederlandse genea logische vereniging houdt za terdag 5 september van 10.00 tot 17.00 uur een contactdag in de De Vi-oone aan de C.D. Ver- eeckestraat in Kapelle. Op deze dag kunnen kwartieren en ge nealogieën tussen verschillende werkgroepen worden uitgewis seld. Tevens zullen er archief diensten en landelijke vereni gingen aanwezig zijn. Vooraf inschrijven is noodzakelijk. Meer informatie: 0113-655469. van de muziekgroep van De Sterre, straatanimatie en expo sities. Voor de kinderen verzorgt Hakim in de feesttent allereerst een spetterende show. Verder kunen zij terecht in de draaimo len, het ballenbad, luchtkasteel en een grimeerstand. Geregeld draait het rad van avontuur en op de terrasjes wordt gezorgd voor een hapje en een drankje. Op het terrein is er doorlopend een demonstratie motor schansspringen, modelhelikop- tes kiezen hét luchtruim en het gladiatorkussen staat opge steld. Zaterdagavond zijn er in de feesttent optredens van Mar griet Hermans en Eddy Wally. Het dansorkest XL Band com pleteert deze avond. Fanfare Zondagmorgen verzorgt de plaatselijke fanfare Weldoen door Vermaak om 10.00 uur een koffieconcert. Het kinderkoor van Marleen Bauwens verleent medewerking, 's Middags wordt een westernsfeertje gecreëerd door de Free Country Dancers. Verder klinkt er muziek van dweilbands en een jongeren koor. Op een expositie worden ambachtelijke producten van De Sterre tentoongesteld. Ook kan er een rondrit worden ge maakt met een jeep. De Vlaamse kennis, alsmede straatanimatie en terreinactiviteiten dragen ook hun steentje bij. Excursie op Schouwen- Duiveland ZEERIKZEE - De provin ciale commissie Zeeland van de Bond Heemschut, vereniging tot bescher ming van cultuurmonu menten in Nederland, houdt zaterdag 29 augus tus een excursie naar Schouwen-Duiveland. De dag begint om 11.00 uur in het stadhuis van Zierikzee, en eindigt rond 17.00 uur in diezelfde plaats. In de tussentijd worden verschillende dorpjes en het kasteel Haamstede bezocht. De organisatie heeft twee bussen gereser veerd voor de rondrit. Meer informatie: 0118- 626302 D&T Oostburg wil meldpunt stankoverlast OOSTBURG - Volgens E Baar ends, fractievoorzitter van Dorpsbelangen en Toerisme, moet de Oostburg een meldpunt voor stankoverlast krijgen. „Menig burger hoopt dat de stankloverlast drastischer aan gepakt wordt", zei Baarends gisteravond in de commissie Vel-keer en Vervoer, Milieu, Volksgezondheid en Sociale Za ken. „De afgelopen weken was de stank gewoon ondraaglijk", zei Baarends. De milieuldach- tendienst werkt volgens hem niet goed en daarom zouden de burgers bij de eigen gemeente aan moeten kunnen kloppen. Wethouder L. Wille vond een ge meentelijk meldpunt te ver gaan, maar beloofde te zullen zoeken naar andere middelen om de stankoverlast onder con trole te houden. Stromenpoort wordt begin van 'boulevard' in Middelburg MIDDELBURG - Met de bouw van Stromenpoort, de centrale huisvesting voor de politie Zee land (regio en district Walche ren), de Regionale en de Stads gewestelijke Brandweer en de Stichting Ambulancedienst Walcheren, moet Middelburg het begin van een denkbeeldige boulevard krijgen. Dat staat in het gelijknamige voorontwerp bestemmingsplan. Het nieuwe, langgerekte kan toor wordt gebouwd langs de zuidzijde van de Stromenweg, tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Vlissingsche Watergang. In het gebouw komen ongeveer vijfhonderd mensen te werken. Het voorontwerp-bestem mingsplan ligt tot 21 september ter inzage. De ontwikkeling van Stromen- poort past in het beleid van het stadsgewest Vlissingen/Middelburg om bei de steden niet aan elkaar te bou wen. Om te laten zien dat de ste den anders zijn, maar samen toch één geheel vormen moet Middelburg denkbeeldige bou levards realiseren ten zuiden van de Stromenwijk en zal Vlis singen denkbeeldige bolwerken bouwen.Dat beleid is gebaseerd op de ontwikkelingsnota Ieder uniek en samen sterk uit '94. Voorwaarden In overleg met de provincie is een aantal voorwaarden opge steld. Zo mag de 'boulevard' van Middelburg niet bestaan uit plompverloren neergezette kantoorgebouwen. Er moet een aaneengesloten bebouwing ko men. Om de openheid van het gebied achter de kantoren te be nadrukken, zal er op termijn een fietspad komen dat het nog aan te leggen fietspad langs de Vlis singsche Watergang verbindt met het fietspad langs de Nieu we Vlissingseweg. Auto's mogen vanaf de openbare weg met te zien zijn. In Stromenpoort zelf willen brandweer, politie en de ambulancedienst in totaal 317 werkplekken realiseren. Het complex bestaat uit een hoofd gebouw van 11.000 vierkante meter en diverse vleugels, werk plaats, garages en remises, een laad- en losruimte, een was plaats, een beveiligd gebied voor de politie en een landings plaats van 45 bij 55 meter voor een helikopter. Een mast van ten hoogste vijftig meter moet zor gen voor een optimale commu nicatie. Tenslotte komen er bijna driehonderd autopar- keerplaalsen en ongeveer hon derd fietsparkeerplaatsen. ZUIDDORPE - Brood bakken, bungee-run en het playbacken van de nieuwste hit van de Spi- ce-Girls: de meeste kinderen vinden het prachtig. Maar er gaat toch maar heel weinig bo ven ouderwets hutten bouwen. De Zuiddorpse kinderen liepen dinsdag massaal uit om mee te helpen aan het bouwen van een sterrendorp: huizen van be roemdheden en uil bekende films. Het bleef de hele middag droog op het veldje achter de school. „Maar ook bij regen en wind was deze activiteit doorge gaan. Het bouwen van een hut hoort altijd tot de hoogtepun ten van de speelweek. Er zijn vanmiddag 57 kinderen aan het bouwen", zei Pascale Post, één van de coördinatoren van de speelweek in het boekweit dorp. Zes meisjes bouwden hun ei gen Spice-house, hoewel Julie (9) en Valerie (8) direct toega ven dat enkele van de begelei ders - moeders en opvallend veel oudere tieners - wel even hebben geholpen om er een echt stevige hut van te maken. Fikkie stoken Het enthousiasme om een dorp van hout te maken, is niet al leen te danken aan de lol van het bouwen zelf, weet moeder Post. „Natuurlijk kunnen ze de ko mende dagen nog eens in hun eigen 'huis' spelen, maar het mooist is toch de wetenschap dat de hutten aan het eind van de week - na de traditionele barbecue - in brand worden ge stoken. Voor de kinderen is dat echt een vreugdevuur, een hoogtepunt van de week. Na tuurlijk zorgt de brandweer er wel voor dat er niet onverant woord wordt gehandeld en er geen ongelukken gebeuren." Niet alleen in Zuiddorpe was de jeugd massaal uitgelopen om deel te nemen aan activitei- Kinderen smeren de keeltjes voor de krankzinnige krijscompetitie in Sint Jansteen ten voor kindervakantiewe ken. Ook in Axel. Lamswaarde, Hulst en vier Hulster dorpen werden de kinderen van vier tot dertien jaar aangenaam be zig gehouden. In de gymzaal van Sintjansteen bijvoorbeeld traden tientallen kinderen uit Steen en Heikant voor elkaar op tijdens een playbackshow, voor de gelegenheid omge doopt tot 'de krankzinnige krijscompetitie'. Ook in Hontenisse willen de kinderen aan het eind van de week voor elkaar, en voor veel belangstellende volwassen, optreden. De hele week staat in het teken van het circus. Na een voorstelling van circus Bongo, stappen zo'n tachtig kinderen vrijdagavond zelf de arena in. Op het voetbalveld van Lams waarde en in dorpscentrum De Luifel schaafden zo'n 125 kin deren - ook 'artiesten' die er vrijdag niet bij zijn, mochten gewoon meedoen - gisteren aan hun nummer. Goochelaars, jongleurs, clowns, acrobaten en evenwichtskunstenaars in spe konden kunstjes afkijken bij de 'professionele' collega's van het Hulster Jeugdcircus Reinardi. Jordy Alvarez uit Walsoorden sleepte alvast een prijs binnen. Hij maakte maandag net als veel andere kinderen een aankondigings affiche voor circus Bongo. Zijn naam werd uit de stapel affi chemakers gehaald en omdat hij de zelfgemaakte affiche voor het raam had gehangen - een voorwaarde om tot de prijswinnaars te behoren - wordt hij beloond. foto Peter Nicolai Ook vandaag kunnen kinderen in de drie Oost-Zeeuws- Vlaamse (Terneuzen en de West-Zeeuws-Vlaamse ge meenten en ook het dorp Koe wacht houden de allerlaatste week van de schoolvakantie- speelweken) gemeenten weer aan een keur van activiteiten meedoen. Weer of geen weer: spelen in de buitenlucht kunnen door alle organisaties desnoods op het laatste moment worden ver vangen door spelletjes in een overdekte ruimte. In Lamswaarde studeerden jeugdige circusartiesten vaardigheden als paardendressuur. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst door Bianca Abrahamse SLUISKIL - De laatste dagen van het Sluiskilse woonwagen centrum De Blikweide zijn ge teld. Binnen vier maanden is het sterk verpauperde en vervuilde woonwagenkamp verleden tijd. De nog aanwezige woonwagens van de families verhuizen naar één van de vier andere woonwa genterreinen in de gemeente Terneuzen. Twee van de vier bedrijven op het terrein onder de brug van Sluiskil krijgen een plaatsje in de Koegorspolder en de overige vestigen zich in de omgeving van de Mr. F. J Haarmanweg. De gemeente Terneuzen belooft de broers Netten al zo'n driejaar met geschikte bedrijventerrei nen voor sloopactiviteiten en de handel in tweedehands auto's op de proppen te komen. Steeds liepen de onderhandelingen tussen de gemeente en de bewo ners van het woonwagencen trum over nieuwe locaties voor de bedrijven van De Blikweide vast en bleef het centrum be staan. De families wilden stee vast niet verhuizen, zolang ze geen overeenstemming kunnen bereiken over een nieuw terrein voor hun bedrijfsactiviteiten. Begin deze week werden de ge meente en de bewoners van De Blikweide het eens. De woon wagens verhuizen naar een van de nieuwe terreinen in Hoek, Sluiskil, Zaamslag en achter oud-Othene. De gemeente richtte onlangs de terreinen met een strakke staanplaatsinde ling in voor de mensen van De Blikweide. Bedrijfsmatige acti viteiten in de sfeer van sloop werkzaamheden zij n uit den bo ze. De vier bedrijven krijgen respectievelijk een plaatsje in de Nijverheidsstraat en de Energiestraat nabij het indu strieterrein en de Spuikreekweg en de Koegorsstraat in de Koegorspolder bij de vuilstort. De locaties bij de Mr. F.J. Haar manweg zijn direct beschik baar. Voor de andere twee moe ten nog enkele vergunningen geregeld worden. „Maar dat le vert naar verwachting geen pro blemen op. We hebben alles naar tevredenheid van beide partijen kunnen regelen. Voor het nieuwe jaar zit iedereen op zijn plaats", aldus woordvoer der van de gemeente O. Vosveld. De bewoners van De Blikweide waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De bodem van het woonwagencentrum wordt na de ontruiming volle dig gesaneerd. De nieuwe be stemming van het terrein is nog onbekend. door Sheila van Doorsselaer NIEUWVLIET - De stichting Werkgroep Amateur Ar cheologen uit Nieuwvliet zijn de winnaars van een waarderingsprijs van de Stichting Plusfonds. Stichting Plusfonds geeft financiële steun aan maatschappelijke- of culturele projecten die worden geleid door 50-plus- sers. Zes seniorenprojecten van de 144 inzendingen zijn in de prijzen gevallen en krijgen elk een deel van het prijzengeld, in totaal een bedrag van 32.000 gulden. De werkgroep krijgt de prijs omdat ze onder andere ver slag hebben gedaan over opgravingen en metingen van het vroegere Nieuwvliet aan de Kapelleweg. Daarbij hebben ze de fundamenten van het eerste kerkje van Nieuwvliet uit 1527 blootgelegd. De uitreiking van de prijs is op donderdagmiddag 10 september in het Singer Museum in Laren. Vanwege de grote belangstelling van de inwoners van Nieuwvliet en de toeristen voor de opgravingen, heeft de werkgroep besloten een eigen informatiecentrum in te richten aan de Sint Bavodijk. In het centrum wordt de ontstaansgeschiedenis van West Zeeuws-Vlaanderen uitgebeeld in kaarten. Ook is er een permanente tentoonstelling van regionale vondsten te zien die door de leden van de werkgroep zijn opgegraven. Doormiddel van dia- en videovoorstellingen worden de bezoekers op de hoogte gebracht van de archeologie in West-Zeeuws-Vlaanderen en op verzoek zullen de leden ook lezingen geven over veelgevraagde onderwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50