Mexico-Stad worstelt met water 1 1 1 1 1 PZC Lewinsky-hype op Internet draaft door varia 4 Azteken hadden zaken vijf eeuwen geleden beter voor elkaar het weer Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's puzzel recept GRATIS JURIDISCH ADVIES 070-3147788 woensdag 26 augustus 1998 Ieder jaar regent het in Mexico-Stad een paar maanden lang. In juli be gint het seizoen dat pas weer ophoudt in septem ber. 's Middags scheurt de hemel open en stort het water in dikke stralen naar beneden. Ieder jaar drijven honderden krot ten met de stroom mee. De tropische regenbuien richten veel schade aan en soi7is vallen er doden. L Lagedrukgebied H Hogedrukgebiëd Behle sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Hoewel het volgens de kalender nog volop zomer is, hebben grote delen van Europa te maken met onbestendig, koel, herfstachtig weer. Dit sombere weerbeeld hebben we te 'danken' aan de straal stroom. De straalstroom is een 'rivier' van wind op grotere hoogte in de atmosfeer. Deze straalstroom voert met een west noordwes telijke stroming diverse depressies vanaf de Atlantische Oceaan tot diep in Europa aan. De koude lucht is zo ver het vasteland op getrokken dat zelfs de 20 gradengrens zich sterk heeft moeten te rugtrekken. Deze grens bevindt zich inmiddels boven Frankrijk, Zuid-Duitsland en de Balkanlanden. Alleen de vakantiegangers die zich nog bevinden in de landen rond de Middellandse Zee hebben te maken met een zonnig en warm weerbeeld met maxima ruim boven de 30 graden en slechts hier en daar een onweersbui. De eerste dagen verandert er maar weinig aan dit algemene weer beeld alhoewel een hogedrukgebied langzaam opschuift in de richting van de Britse eilanden. Pas tijdens het weekeinde lijkt de straalstroom haar koers te verleggen. Dit leidt echter vooralsnog niet tot de terugkeer van de zomer in NW-Europa aangezien de aanvoer van koele lucht dan vanuit het noorden zal komen. Wel zal de buiigheid verminderen en zal de zon zich meer laten zien. door Guido van der Heijden Terwijl media langzaam maar zeker meer aandacht krijgen voor president Clintons raketaanvallen óp terroristen dan voor zijn affaire met Monica Lewinsky, groeit de hype op In ternet rond Monica door tot on gekende proporties. Voor wie na weken Monica en Bill in de kranten nog niet ge noeg heeft, biedt Internet nog uitkomst. Monica Lewinsky's eigen homepage is er op het ori ginele adres niet meer te vinden. Toch is Monica's Place nog steeds op Internet aanwezig. Nick Seidenman beweert haar eigen site gekopieerd te hebben (http://www.safari.net/~nicks- /ml/ml.html). Veel is er op haar in roze uitge voerde pagina niet te lezen. Er is een foto te zien van de inmiddels beroemdste stagiaire die het Witte Huis ooit had en er is te le zen wat haar hobby's en interes ses zijn. Maar op de Amerikaanse websi tes kan het veel gekker. Vrou wen roepen onder de naam www.dressesforken.org andere vrouwen via het net op om be vlekte jurken massaal naar (Advertentie) Clintons aanklager Ken Starr te sturen. Een pizzaketen in de Amerikaanse staat Illinois maakt reclame voor zichzelf als de zaak waar Monica Lewinsky het liefst haar pizza's haalt. Mo- nical's Pizza heeft tientallen vestigingen in de staat, onder andere in het plaatsje Clinton. Ontvoerd Op een andere site is de uitslag te zien van een Monica-look- alike wedstrijd en in weer een andere uithoek van het web zijn nep-krantenartikelen te lezen. In één stuk wordt beweerd dat de ex-stagiaire verdwaasd werd aangetroffen in de parkeergara ge van het gerechtsgebouw. Mo nica zou daar gezegd hebben dat ze zojuist ontvoerd werd door buitenaardse wezens. Wie het adres www.wubba.com intikt kan op Internet T-shirts kopen die de spot drijven met de Amerikaanse president. Wubba is naast Bubba (=dikkerd) een bijnaam die tegenstanders en criticasters van Clinton aan de president hebben gegeven. Er is een Monica-boek wi nkel op het net en er zijn verschillende fan-clubs voor zowel de ex-sta- giaire als de president zelf. De meeste zijn niet serieus of op recht van karakter. Live Het toppunt is misschien wel de site waar via een webcam live- beelden te zien zijn van de uit gang van het gebouw waar Le winsky's advocatenteam zetelt. Om de tien minuten volgt er een nieuwe foto. Echte fans kunnen het als eerste weten wanneer de hoofdrolspeelster met haar raadsmannen naar buiten komt. Niet alle sites zijn spottend of humoristisch van aard Tussen al de gein en ongein schreeuwt journalist Dan Case zijn onge noegen uit. De reporter schreef een column waarin hij naar aan leiding van alle commotie rond het privéleven van Clinton zijn vakbroeders bekritiseert. Directe aanleiding voor Case waren tv-beelden van de meer serieuze zenders die toonden hoe een auto met daarin Le winsky en haar advocaten door een auto en een helikopter ach tervolgd werd. „Help ons Heer!" roept Case in zijn column. „Amerika is niet alleen blind en doof, ik denk dat we ook dom en gek aan het worden zijn." Voor meer informatie en verwijzin gen zie dit artikel op de PZC-site op Internet (www.pzc.nl) Zeeland: Regen Gisteren bleef het op een enkel licht Door: Margot Ribberi buitje droog en liet de zon zich regel matig zien. Vandaag gaat het er anders aan toe. Een lagedrukge bied trekt dwars ons land naar het oosten. Het veroorzaakt niet zc veel wind, maar wel vrij veel regen. Vanochtend gaat het vanuit h westen beginnen. Pas tegen het eind van de dag wordt het droog Omdat het allemaal zolang duurt, kan er plaatselijk 10 mm neer slag vallen. De wind komt voornamelijk uit de zuidwesthoek en is matig, kracht 3 en aan zee kracht 4. In de regen wordt het niet vee warmer dan 16 graden. Vanavond en vannacht trekt het regenge- bied naar het zuidoosten weg en volgen er een paar schaarse op klaringen. Door de aanvoer van frisse en onstabiele lucht kan er u de bewolking een enkele losse bui vallen. De temperatuur zal gaa dalen naar 11 a 12 graden. Morgen waait er een matige noordwes tenwind. Door de invloed van een hogedrukgebied boven de Brit! eilanden is het bij ons overwegend droog en laat de zon zich af en toe zien. Het blijft echter aan de frisse kant met temperatu ren rond 17 graden. Vrijdag is er wat mïnderwind. Waar- Regen 16: schïjnlijk wordt dit een twee- 'N04 n02 19" de droge dag met af en toe «T wat zon. Het wordt ongeveer 18 graden. Zaterdag veroor zaakt een zwakke storing vanuit het noorden bewol king en een beetje regen of motregen. Zondag trekken de wolkenvelden naar België en belooft het een hele vrien delijke middag te worden met vanuit het noordoosten ii7f"W zonnige perioden. De weers- verbetering gaat gepaard A9' met een lichte stijging van HB5HBSES8i« temperatuur, het wordt 19 a 20 graden. Vooruitzichten donderdag vnjdag zaterdag zondag weer max. 17° 18° 18c 19° min. 13° 12° 13° 13° wind NW 3 NW 3 N 3 NO 3 Zon O Maan woensdag onder 20.45 donderdag op 6.49 woensdag onder 22.31 donderdag op 12.11 Nautisch bericht Zuidwestenwind 3 a 4 Bft Goed, in de regen matig zicht Temperatuur kustwater 18 graden Geen kans op onweer of mist. Waterstanden WOENSDAG Hoog water Laag water 26 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur er Vlissingen 05.27 235 17.46 228 11.38 171 - Terneuzen 05.45 260 18.02 254 00.02 21012.05 18 Bath 06.45 30419.03 294 01.06 231 13.08 20 Roompot Buiten 05.25 177 17.40 171 11.45 116 ----- Zierikzee 07.10 16819.20 164 00.50 147 12.55 11 Stellendam Buiten 05.50 167 18.10 152 11.15 06523.35 09 Wemeldinge 07.10 191 19.20 187 00.55 161 12.55 13 Philipsdam West 07.20 177 19.20 171 00.50 156 13.00 12 DONDERDAG Hoog water Laag water 27 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur cn Vlissingen 06.02 221 18.16 215 00.08 191 12.04 16 Terneuzen 06.21 245 18.37 240 00.36 199 12.35 17; Bath 07.17 287 19.36 277 01.35 221 13.38 191 Roompot Buiten 06.00 167 18.15 161 00.00 140 12.15 11' Zierikzee 07.35 16019.45 157 01.20 14313.25 111 Stellendam Buiten 06.25 155 18.40 145 11.55 067 - Wemeldinge 07.40 183 19.45 179 01.25 157 13.30 131 Philipsdam West 07.45 170 19.50 167 01.25 152 13.35 121 door Katrien Gottlieb Het is de ironie van de geschiedenis, zegt Ivan Go mez Cesar. Hij werkt op het ge meentehuis van de onderge- stroomde wijk Milpa Alta in Mexico-Stad en assisteert de plaatselijke wethouder. „Mexi co, de Aztekenstad die ooit dreef op een meer en het meest ingeni euze afwateringssysteem ken de, weet zich nu geen raad met water." Meren en rivieren worden om geleid om inwoners van hun da gelijks rantsoen drinkwater te kunnen voorzien. Regent het even, dan veranderen de straten in grote plassen en kan het ver keer geen kant meer op. Tijdens het regenseizoen staat het cen trum van de stad vaak blank. Het water stroomt met hoge snelheid van de bergen naar be neden en veroorzaakt ieder jaar een chaos in de periferie. Een van de oorzaken van dit probleem is dat zeventig pro cent van het drinkwater voor de bijna 18 miljoen inwoners van Mexico-Stad uit de grond wordt gepompt en de stad daardoor beduidend gezonken is. Over tollig water neemt daardoor niet meer zijn natuurlijke loop naar de Golf van Mexico maar zoekt een eigen weg. In 1949 voorspelden ingenieurs al de schade die dit zou kunnen ople veren. In Milpa Alta. op ongeveer veer tig kilometer van het centrumis er iets anders aan de hand. Het water, of beter gezegd de mod der. treedt gevaarlijk buiten de oevers omdat de bevolking hui zen en stallen bouwde in of langs de bedding. Honderden twintig families wonen in deze gevaarlijke zone. Allemaal no- paleros, landarbeiders op de im mense cactusvelden in deze streek. Twee van hen kwamen tragisch aan hun einde toen een water- en modderstroom hen meesleurde. „We waarschuwen ieder jaar", zegt wethouder Francisco Cha- vira Olivo. „Maar elke brief wekt argwaan. Zal de belasting wel zijn of iets anders dat be taald moet worden. De Mexi caan is van nature koppig. 'Mij krijg je hier niet weg'. Trou wens, waar moeten ze heen?" Extra land is er niet en de ge meente beschikt volgens Chavi- ra Olivo ook niet over middelen om land te kopen. Vreemd ge noeg, nu tachtig families huis en haard hebben verloren en de overheid wel iets moet doen, worden slachtoffers van de overstromingen ondergebracht in bestaande woningen. Maria de los Angeles Olvera (18) kon net op tijd wegkomen. Het is al de tweede keer dat zij haar huis en alles wat erin stond door een watersnoodramp moest achterlaten. Ze wil nu terug naar Queretaro, waar ze van daan komt. Ze wil het niet nog een keer meemaken. Het was ongeveer half acht toen haar echtgenoot de televisie en radio oppakte en tegen haar zei 'Snel, het water is er bijna'. Ze zag een golf water en modder 'van wel vijftien meter hoog' op zich af komen. „Heel eng." Ze kon zich uit de voeten maken. Maar na afloop leek haar huisje een zwembad van modder vol stronken, vuil en dode beesten. „Er was geen redden meer aan. Het fietsje van haar zoon ligt als een stille getuige kapot op de grond. Spanjaarden Elke regering buigt zich over het ingewikkelde probleem en begint een kostbaar megapro ject dat echter direct door de volgende regering weer wordt ingetrokken. In 1519, toen de Spanjaarden de Azteekse hoofdstad Tenochtitlan ver overden, lag de stad in het water. Met een ingenieus systeem van dijken en kanalen beheersten de Azteken hun waterhuishou- ding. Maar de bezetters, die hun kolo niale stad bovenop de Azteekse piramides bouwden, namen hun eigen ingenieurs mee om het water juist weg te leiden. Dijken werden doorgestoken om Een bejaarde bewoner van Mil pa Alta steekt de hand in eigen boezem: „We hebben de natuur getart, we hebben ons te veel land illegaal toegeëigend en nu neemt de natuur het weer te rug." Parachutisten „Er bestaat een federale wet", zegt Chavira Olvera, wethouder en zelf afkomstig uit het getrof fen gebied, „waarin verboden wordt om binnen vijftien meter van de bedding te bouwen." Het fenomeen van de illegale grond- bezetting gaat echter razend snel, zo snel dat die nieuwe be woners paracaidistas worden genoemd, parachutisten, omdat ze als het ware uit de lucht ko men vallen. Niemand houdt zich aan de wet. De politici heb ben er zich echter ook nooit echt mee bemoeid, die zaten hun tijd uit en gingen weer weg. Dit keer zal de wethouder ervoor zorgen dat onder zijn beleid Milpa Alta niet meer overstroomt. Zegt hij. Francisca Rojas Vegas is al da gen bezig om haar keuken, een met zinken platen afgedekt hok, schoon te maken. Ze denkt dat de vloedgolf modder een teken van God was. Gestraft om de paar keer dat zij per ongeluk vloekte. „Mijn Moeder de Maagd Guadelupe", jammert ze. Een kleindochter tekent haar naam in een dikke laag stinkende modder. Alles zit on der. „Ik heb toch altijd goed voor mijn kinderen gezorgd." Tranen stromen over haar wangen. Naast haar is de muur van een lagere school in zijn geheel ont wricht. Het leger werkt met man en macht om de meters hoge modder uit de lokalen te schep pen. Hoe kon een school hier ge bouwd Worden? De wethouder schuift het op de mentaliteit van zijn voorgangers. Op comiptie en door de syndicaten snel afge dwongen beslissingen. In het gemeentehuis is een op vangcentrum ingericht. Er wordt eten uitgedeeld en de burgemeester van Mexico-Stad belooft matrassen, fornuizen en materiaal om huizen weer op te bouwen. Het is wel de bedoeling dat men dat op federale grond doet zodat de onderkomens niet nog eens worden weggespoeld. „We regeren de stad", zegt hij. „maar helaas niet de regen." GPD Gelukkig stierf het getier na een poosje in de verte weg, maar heer Bommel wachtte totdat hij er zeker van was, dat de vechtenden zich huiswaarts hadden begeven. Toen trad hij naar buiten, waar de duisternis begon te vallen en een kille wind droefgeestig door de flarden van een achtergelaten colbert blies. „Verschrikkelijk", pre velde hij. „Hoe is het mogelijk, dat men zo diep kan zinken. Dit moe ten sleclite lieden zijn, jonge vriend. Ach, de wereld is vol kwaad.",, Excuseer, heer Olivier", sprak Joost, het hoofd door een venstertje stekend. „U ziet het te somber, als ik zo vrij mag zijn. De Loenen en de Richels zijn niet slecht, maar arm. Ze hebben geen andere licht puntjes op hun pad dan een vete - en dat is héél betreurenswaardig. Maar de heer Brekel is bezig hen te helpen, met uw goedvinden. Ze hebben al een wasmachine, een t.v.-toestel, een stofzuiger en een bromfiets op prettige betalingsvoorwaarden. En nu gaat hij hun een betere woningbezorgen. 'Brengzon in het leven van uw buurmanen blijf lachen', zei hij. Héél fijn, werkelijk!" Hm,' zei heer Bommel, „ik weet het niet. Voor een heer van mijn stand..." O, er was een héél goed publiek op die lezing!" hernam de knecht haastig. „Zelfs commissaris Bas was er - en die was er echt door gegrepen, met uw welnemen." Gevaarlijk zo'n lezing", mompelde de politiechef, die op dat uur eenzaam achter zijn bureau zat. „Als je er bent, lijkt het wel mooi allemaal. Maar in de praktijk sta je er anders tegenover. Ram erop en houd ze eronder; zo moet je wel denken, anders zit je met de brokken, zoals ik nu." Cryptogram Horizontaal: 1Staat niet open voor poëzie (5); 3. Zij bevindt zich in dit werkgebied (5); 4. Neem van ons het honderdste deel! (4); 7. Aangegeven en gevolgd dooreen setter (5); 10. Achterna (9); 11. Buitengewoon, het is niet laag! (8). Verticaal: 1Verlangen naar een saai wapen (7); 2. Plaats om op te blazen (5); 5. In deze loods worden de punten ge deeld (6); 6. Houden van streepjes (6); 8. vertrouwd met een verward genie (5); 9. Water van geschikte goden (5). 1 2 3 5 6 7 8 10 Oplossing dinsdag De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: VICTORIE en STOPVERF. Het sleutelwoord luidt: GOUDVERNIS. VeSuvi us InTerest CLOchard ToPoni em OnVeili g R i Etgors IrR i rant ErFprins _Janny van der Lee_ Roze yoghurtpudding (4 personen) Deze yoghurtpudding ontleent de roze kleur niet aan vruchten maar aan de rode gelatineblaad jes. Wilt u de pudding, die het best tot z'n recht komt in een mooie puddingvorm, een nog fraaier ui terlijk geven, versier de pudding dan met toefje slagroom en bij voorbeeld aardbeien, rode bessen of (uitgelekte) kersen uit een pot. Ingrediënten: 6 dl yoghurt 150 g suiker 1 pakje vanillesuiker 1/2 citroen 6 blaadjes gelatine 2 rode blaadjes gelatine. Bereiding: Gelatineblaadjes in ruim water weken. Gelatineblaadjes zonder uit te knijpen op laag vuur met aanhangend vocht laten smelten (niet laten koken). Opgeloste gela tineblaadjes af laten koelen. Yoghurt losroeren met de suiker, de vanillesuiker en het citroensap. Yoghurt door de afgekoelde gelati- neoplossing mengen. Slagroom stijfslaan en door de yoghurt men gen. Yoghurtpudding in een met koud water omgespoelde vorm la ten glijden en in de koelkast op la ten stijven. Voor het storten de vorm even in heet water onderdompelen, rand jes voorzichtig losmaken en vorm keren op een mooie schaal of groot bord. Spaanse schepen door te laten, kanalen drooggelegd voor paard en wagen. Aan het begin van deze eeuw bleek het natuurlijke waterre servoir uitgeput. Door het gra ven van kunstmatige bronnen en het onafgebi'oken oppompen van grondwater, werd vervol gens de fundering geleidelijk ondermijnd en gaf de grond ge vaarlijk mee. Nog steeds is men er rxiet in geslaagd een adequaat afwateringssysteem te ontwik kelen noch om regenwater tot drinkwater te verwerken. Kort om, in Mexico-Stad is geen wa ter genoeg of men komt er in om. Tropische regenbuien richten jaarlijks veel schade aan in krottenwijk Milpa Alta van Mexico-Stad. foto Katrien Gottlieb/GPD Europa: Straalstroom Problemen gehad tijdens uw vakantie? 1 De ANWB helpt haar leden met gra - tis juridisch advies. Bel nü ANWB Rechtshulp ANWêif

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4