Terneuzen vult grote gebouwen PZC Hertenwei wordt kinderboerderij PZC Vlaamse schippers willen schuiten niet op zondag schutten zeeland z 19 Totaalplan moet vraag en aanbod ruime behuizingen op elkaar afstemmen MindLink test nieuw repertoire 55# Man verdrinkt in Haringvliet Cel wacht na verzuim werkstraf Maand cel voor cocaïnedealer Boete voor leksteken banden Hennepkweker is politie voor Bromfietser gewond in Hulst Vandaal krijgt lik op stuk Bromfietser en fietser gewond bij ongeval Jas gestolen uit auto in Breskens zuider£l buren Plan voor zorgcentrum aan Terneuzense Van Steenbergenlaan Thema-avond vrijwilligerswerk Hardrijders gesnapt Fietspuzzeltocht door Aardenburg woensdag 26 augustus 1998 door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen werkt aan een totaal plan voor een nieuwe bestem ming van zes grote gebouwen in de stad die nu of binnen korte termijn leeg komen te staan. Het streven is zo de vraag naar een dergelijke behuizing locatie en het aanbod op elkaar af te stem men. De panden die in het plan wor den opgenomen bevinden zich met slechts één uitzondering (de dependance van scholenge meenschap De Rede en het daar aangebouwde Zuidlandthea- ter) in de binnenstad. Het gaat het om het huidige water schapskantoor in de Korte Kerkstraat, de vestiging van het ROC aan de Walstraat, de voor malige Mikro Electro aan de Schependijk, de hervormde kerk in de Noordstraat en het pand van zeilmakerij Van der Sneppen aan de Nieuwstraat. Eén van de mogelijkheden die worden bekeken is verhuizing van de Stichting Welzijn Ter- neuzen (SWT) uit het oude bankgebouw op de hoek van de Nieuwstraat en het Zeemans huis aan de Westkolkstraat naar het huidige waterschapskan toor. Zoals bekend pleegt het waterschap nieuwbouw aan de Kennedylaan. Het Zeemanshuis past waar schijnlijk niet in de nieuwe in- TERNEUZEN - DeTerneuzense groep MindLink geeft vrijdag 4 september een try out concert in jongerencentrum Kalashnikov. Het optreden is bedoeld om het nieuwe reportoire van de trash- metalband aan het publiek voor te stellen. Aan de hand van de reacties wil len de bandleden peilen welke nummers het beste in de smaak vallen en geschikt zijn om te ge bruiken voor het samenstellen van een tweede compact disc. Het (gratis) concert begint om 21 uur. Op 5 september (aan vang 22 uur) is er in Kalashni kov een optreden van de Slo veense 'zigeunerpunk' formatie 2227. richting van het gebied rond de geplande stadsschouwburg en kampt bovendien met financië le problemen door inkrimping van het Rijkssubsidie. Daar naast is het onderkomen van de SWT sterk verouderd en eigen lijk te klein voor die instelling. In het waterschapskantoor (een voormalig klooster) zouden mo gelijk alle Terneuzense wel- zijnsinstellingen kunnen wor den ondergebracht, zodat er op dat vlak een centrale organisa tie ontstaat. Anderzijds wordt ook het Instituut Toonbeeld ge noemd als potentiële kandidaat voor het waterschapsgebouw. Andere mogelijkheden voor de muzische organisatie zijn de vestiging van De Rede en het ROC. Tevens wordt al geruime tijd na gedacht over de invulling van het pand Mikro Electro. De ei genaar van het Chinees restau rant zou belangstelling hebben om op die locatie na de inge bruikname van de tunnelroute onder de Westerschelde een nieuw etablissement te begin nen. Verder heeft een groep plaatselijke ondernemers inte resse getoond voor de gewezen zeilmakerij Van der Sneppen, met als doel er een maritiem mu seum in onder te brengen. Belangstelling Gemeentewoordvoerder F. Neve bevestigt dat er voor verschil lende locaties belangstellenden zijn. Om wie het gaat en met welke plannen ze precies rond lopen, kon hij dinsdag nog niet zeggen. „Het is te vroeg daar al op voor uit te lopen. We zijn eerst aan het inventariseren welke gebouwen er op korte termijn op de markt komen en bij welke functies be hoefte bestaat aan nieuw onder dak. Dus kijken wie er het beste waar zou kunnen komen te zit ten. Kortom, een integrale be nadering. Het zou natuurlijk erg onhandig zijn al die objecten af zonderlijk in te vullen. Dan loop je het risico dat een bepaalde or ganisatie net ergens is onderge bracht en er ergens anders een locatie vrijkomt waar die club eigenlijk beter zou passen." Neve verwacht dat de gemeente eind dit jaar naar buiten treedt met de precieze opzet rond de zes locaties die momenteel in beeld zijn gebracht. Rob Driehuis, coördinator vrijwilligerswerk en hoofd activiteiten wil samen met de buurtbewoners iets bereiken. foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim HULST - Het dierenpark van bejaardentehuis De Blaauwe Hoeve in Hulst gaat verande ren in een kinderboerderij. Een aantal bordjes in de wei aan de Carmelweg vormen de voorbode van een grote aan pak. Hoofd activiteiten en coördi nator van het vrijwilligers werk van de Blaauwe Hoeve, Rob Driehuis, zit alleen verle gen om een paar zaken: vrij willigers voor de aanleg en het broodnodige materiaal daar voor. „Het dierenpark heeft voor bewoners van de Hoeve een dubbele functie", legt Driehuis uit: „het zorgt voor wat leven in de brouwerij, door de dieren èn de bezoe kers. en ten tweede trekt het kinderen aan en daar zijn be jaarden gék op." Het park is echter net zo oud als het bejaardentehuis en na dertig jaar hard toe aan een face-lift. Sinds april heeft Driehuis de leiding over de beestenboel en hij vindt het hoog tijd om het dierenpark meer open te maken voor be zoek van buiten.,Met naast de boerderij een nieuw tuinhuis waar we een bruin cafeetje voor de inwonenden van wil len maken. Maar dat mag bij voorbeeld in het weekend ook best open voor mensen die met kinderen naar de konijnen, kippen, geitjes of schapen ko men. Verder denk ik aan een ponypaardje voor kinderen, speeltoestellen, een wandel pad en een aantal dieren meer toegankelijk maken." Voor al die plannen moet er echter wel hulp van buiten het bejaardentehuis komen want de zorg kost zoveel dat De Blaauwe Hoeve zelf geen fondsen heeft voor het park. Daarom doet Driehuis met na me een beroep op mensen uit de Dullaertwijk en Moer- schans en op bedrijven voor een vorm van sponsoring met bouwmaterialen, gebruikte klinkers of zelfs geld. „Want het is toch raar dat een plaats als Hulst geen kinderboerderij heeft." SOMMELSDIJK - Een 25-jarige inwoner van Sommelsdijk is in de nacht van zondag op maandag tijdens een kajaktocht op het Haringvliet verdronken. Maandagmorgen werd de man bij de politie als vermist opgegeven. Kort na de aangifte werd op het Haringvliet een lege kajak aangetroffen. Van de opva rende was geen spoor. Met behulp van een politiehelikopter werd een zoektocht naar de vermiste man gestart. Later die morgen werd aan de oevers van het Haringvliet het stoffelijk overschot van de man uit Sommelsdijk aangetrof fen. De politie vermoedt dat hij het Haringvliet is opgevaren en is omgeslagen. Een misdrijf wordt uitgesloten. MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Goes moet alsnog zijn straf uitzitten, omdat hij bij eerder vonnis heeft verzuimd 98 uur onbetaalde arbeid te verrichten. De Middelburgse po litierechter W P. M. ter Berg zag gisteren dan ook geen andere mogelijkheid dan de verdachte de vervangende hechtenis van 56 dagen op te leggen. De reclassering stelde vast dat de Goe- senaar na de eerste werkdag zonder kennisgeving was wegge bleven van een werkproject. „Ik heb me gewoon verslapen", zei hij op de zitting. Voor officier van justitie mr. F. van Es zat er maar één ding op: „Ga dan maar zitten. De verdachte rea geerde laconiek: „Dan doen we dat maar." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jarige man uit Terneuzen conform de eis tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De Terneuzenaar, die niet op de zitting verscheen, had eerder tegenover de politie toegegeven vorig jaar september in Vlissingen in cocaïne te hebben gehandeld. MIDDELBURG - Een 34-jarige Vlissinger is dinsdag in Mid delburg conform de eis veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete. De man bekende 31 januari dit jaar, na een ruzietje, bij een plaatsgenoot vier banden van zijn auto te hebben lekge- stoken. HULST - In een woning in de Hulsterse Van der Leijenlaan trof de politie maandag een net ontmantelde hennepkwekerij aan. De 24-jarige bewoner van het pand had kennelijk een vermoeden van het politiebezoek en had de aanwezige hon derddertig planten gedumpt aan de Liniedijk in zijn woon plaats. De planten en de bijbehorende apparatuur werden in beslag genomen door de politie. Na verhoor kon de bewoner huiswaarts keren. HULST - Bij een aanrijding maandag namiddag op de Hul sterse kruising Polderstraat-De Genestetplantsoen raakte een 17-jarige bromfietser aan zijn armen en benen gewond. Hij verleende geen voorrang aan een 45-jarige autobestuur der uit Sint-Jansteen. Beide voertuigen raakten fors beschar digd. MIDDELBURG - De politie heeft maandagnacht een 17-jari- ge Middelburg een boete gegeven van tachtig gulden. De jon gen werd betrapt bij het losrukken van een beschermkap van een pinautomaat op de Markt, SAS VAN GENT - Bij een onge val dinsdagochtend op de Pro- vincialeweg N252 bij Sas van Gent raakten een 19-jarige bromfietser uit Terneuzen en een 48-jarige fietser uit Vogel waarde gewond. Door onbekende oorzaak reed de bromfietser achterop de voor hem rijdende fietser. Beiden kwamen ten val. De Terneuze naar liep schaafwonden aan zijn knie en elleboog op. De man uit Vogelwaarde is met vermoe delijk een heupfractuur per am bulance naar het Terneuzense ziekenhuis De Honte gebracht. AARDENBURG - Een 30-jarige Aardenburgse deed dinsdag aangifte van de diefstal van haar jas en enkele persoonlijke spullen. Het kledingstuk werd uit een in de Breskense Scheep vaartstraat geparkeerde auto gestolen. De vrouw is gedupeerd voor zevenhonderd gulden. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Kris Naudts Een boer werkt ook niet dag en nacht, zegt de Vlaamse schipper Walter Claeys. Hij schuift zenuwachtig een stapeltje papieren over tafel. „Hier zie, duizend handtekeningen van schip pers, geduldig verzameld op de sluis van Evergem. Ook op de sluis van Kerk- hove op de Schelde hebben veel schip pers hun naam op mijn petitielijst geplaatst." Claeys haalt brieven te voorschijn die hij schreef aan Vlaamse en Waalse politici. En ook de antwoor den die hij van die heren kreeg, heeft hij bij de hand. Antwoorden die hem ont goochelen. „Ik loop overal met mijn kop tegen de muur", zucht Claeys. De schipper uit Hingene die tegen windmolens vocht. Hij lijkt een beetje op Don Quichotte die tegen windmolens vocht. Claeys voert een wat eenzame strijd tegen het klokje rond bedienen van de sluizen op de Belgische binnenwateren. Want zo dra schepen dag en nacht kunnen wor den geschut, is het voorgoed uit met de zondagsrust. „De opheffing van het vaarverbod op zondag zal snel volgen. Dan wordt schippers een verworven recht ontnomen, waarvoor ze tijdens de grote staking van 1975 negen weken lang hebben gevochten", zegt de boze schipper. Walter Claeys, eigenaar van het 1350 ton metende schip Adme, besloot tot actie over te gaan toen hij vernam dat de Administratie Waterwegen van het Vlaamse Gewest vanaf 1 december de sluis van Evergem op de Ringvaart bij Gent 24 uur per dag wil bemannen. De sluis van Evergem zal de eerste zijn die de klok rond ter beschikking staat van de binnenvaart. Draaischijf De Vlaamse regering meent daar goede redenen voor te hebben. Gent is een draaischijf voor de binnenvaart. De Vlaamse overheid wil het aandeel van de binnenvaart in het goederentrans port verhogen. Dat kan door de bedie ningsuren van bruggen en sluizen op vi tale scheepvaart-assen uit te breiden. Evergem stond meteen bovenaan de lijst. Het schutten gebeurt daar nu tussen zes uur 's ochtends en tien uur 's avonds. Het is er vaak zo druk dat schepen vrij lang moeten wachten om te worden ge schut. Een tweede, grotere sluis kan het probleem verhelpen. Plannen liggen klaar. Geengeld „Maar, er is voorlopig geen geld voor", zegt Eric Van den Eede. directeur-inge nieur van Waterwegen in Gent. „De start van het nieuwe sluisproject wordt ten vroegste verwacht tegen 2002. Dus sleutelen we aan de bedieningsuren. We zijn alvast de procedure gestart om bij komend sluispersoneel aan te werven. Binnenschippers die gebruik maken van de uitstap- en sloopregeling voor de binnenvaart krijgen voorrang om als sluiswachter aan de slag te gaan." Volgens Van den Eede telt de container vaart de dagen af om de klok rond te kunnen varen. „In een volgende fase moet de beroepsvaart de gelegenheid krijgen om ook op zondag te varen. Het goederentransport langs de weg wordt elders in Europa op zon- en feestdagen meer en meer aan banden gelegd. De binnenvaart is het alternatief. Wil je dat promoten dan is de openstelling van waterwegen op zondag de enige uitweg. In de zomermaanden bedienen we al de sluizen voor pleziervaarders. Het is ab surd dat de beroepsvaart aan de kant moet blijven. Ik weet wel: oudere, klei ne, zelfstandige binnenschippers zijn tegen varen op zondag. We verwachten daarom acties." Linke kerel „Dat er acties komen, daar kan je van op aan", laat schipper Walter Claeys er geen twijfel over bestaan. „Maar, dan zullen de bestaande schippersbonden zich wel strijdvaardiger moeten opstel len dan op dit ogenblik. Op het voorne men om sluizen 24 uur per dag te be mannen komt er uit het vak nauwelijks reactie. Ik verzeker u, de schippers wil len geen uitbreiding van de bedienings tijden. Het verzoek om in Evergem de klok rond te werken, komt van een en kele schipper. Een Hollander die met containers naar Avelgem op de Schelde vaart. Dat is een linke kerel. Enige tijd gelegen veroorzaakte hij een incident bij de sluis van Kerkhove op de Schelde. Het was een zondag. Toen wou die plots mee de sluis in glippen met een plezier jacht. We konden er net op tijd een schip voor leggen." ,,'s Nachts varen op de Schelde? In het pikdonker. Dat is toch al te gek", zegt Claeys. ..Veel te gevaarlijk. Het is over dag al uitkijken. Als je dag en nacht wil varen, moet er voldoende bemanning zijn. Schepen die continu bepiand zijn, bestaan nagenoeg niet. Die Hollander wil schippers tegen elkaar opjutten. Dat zal ten koste gaan van de veilig heid. Er zullen er altijd wel een paar zijn, die blijven varen om de concurren tie te vlug af te zijn. Kijk. meneer, ik als elke dag veertien uur vaar, ben ik blij dat ik 's avonds om acht uur kan stop pen." Familieleven Walter Claeys maakt zich boos op, wat hij noemt, de Europese technocraten 'met hun dictaten over liberalisering van de markt.' Claeys: „Aan econo misch gewin zal de zondagsrust worden opgeofferd. Ik voer, met de morele steun van die duizend schippers die hun handtekening hebben geplaatst, een sociale strijd. Wij hebben recht op een familieleven. Kijk hier, een schriftelijk antwoord van de Vlaamse mi nister Bal- dewijns op een van mijn protestbrie ven. Die Baldewijns.verstopt zich ach ter een richtlijn van de Europese Unie. Wat baat het dat we ons als Vlamingen hebben ontvoogd van België, als we toch maar onder de plak van Europa ge raken?" „Er bestaat niet eens een economische noodzaak voor de zondagsvaart. Uit een onderzoek dat de vroegere Vlaamse minister Johan Sauwens liet uitvoeren, is duidelijk gebleken dat het waterge bonden bedrijfsleven een vragende partij is. Slechts twee van de achthon derd ondervraagde bedrijven waren voor. Dan kan het toch moeilijk bewe ren dat het bedrijfsleven erom staat te springen. Als de schippers zich niet ver zetten wordt er over twee jaar op zon dag gevaren. Tja, misschien strijd ik voor een verloren zaak. Ik doe toch voort. Vroeger op school hebben ze me altijd geleerd dat je de strijd voor een rechtvaardige zaak nooit mag opge- Als de schepen dag en nacht kunnen worden geschut, is het voorgoed uit met de zondagsrust van de schippers. foto Charles Strijd door Bianca Abrahamse TERNEUZEN - Op het inmid dels ruim vier jaar braakliggen de en met onkruid begroeide terrein aan de Terneuzense Van Steenbergenlaan naast woon zorgcentrum De Cavelier wordt mogelijk een aanleunzorgcen- trum met wooneenheden ge bouwd. Dat liet woordvoerder van de gemeente Terneuzen O. Vosveld dinsdag weten. Op het terrein was tot ruim vier jaar geleden het consultatiebu reau gevestigd. Het in onbruik geraakte pand werd na de fusie van het Kruiswerk met de stich ting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan- deren eigendom van de beheers stichting Thuiszorg In maart 1994 werd het gebouw tje tot op de grond toe afgebro ken en de braakliggende kavel verkocht aan projectontwikke laar Projektbouw Zeeland bv. De bedoeling was, aldus direc teur W. de Winter, op de vrijko mende plaats een appartemen tencomplex te bouwen. Al snel bleek dat de belangstelling voor dergelijke wooneenheden ge ring was, en in korte tijd wissel de de bouwkavel opnieuw van eigenaar. Het Terneuzense aannemings bedrijf gebroeders Van de Poel nam de grond binnen een jaar na de sloop van het voormalige consultatiebureau over van Projektbouw en beheert het ter rein nog steeds. Talloze plannen vonden om uiteenlopende rede nen geen vaste grond en de kavel bleef - tot ergernis van omwo nenden - braakliggend. Inmiddels zijn er nieuwe be sprekingen gaande met ver schillende gegadigden, aldus bedrijfsleider M. van der Staal. TERNEUZEN - Het platform CNV-Anders Actieven Zeeuws- Vlaanderen houdt donderdag 10 september vanaf 19.30 uur een informatie-avond over het thema 'vrijwilligerswerk bij werkloosheid en arbeidsonge schiktheid'. De (voor iedereen toegankelij ke) bijeenkomst wordt gehou den in de Goede Herderkerk in Terneuzen. Specifiek wordt in gegaan op de mogelijkheden vrijwilligerswerk te doen, zon der dat die werkzaamheden ge volgen hebben voor de hoogte van de uitkering. In welk stadium de plannen ver keren, wilde hij niet zeggen. Ge- meentevoorlichter Vosveld laat evenwel weten dat er enkele maanden geleden overleg is ge weest met instellingen uit de verzorgende sector. „De ge meente Terneuzen staat zeker niet onwelwillend tegenover de plannen vanuit die hoek en voor een zorgcomplex is het terrein aan de Van Steenbergenlaan bij uitstek een goede plaats. Wanneer daadwerkelijk begon nen wordt met de bouw, is nog niet te zeggen. Twee jaar terug liepen soortgelijke besprekin gen met het verpleeghuis Ter Schorre op mets uit. HENGSTDIJK - Bij een snel heidscontrole maandagmiddag op de Hengstdijksestraat in Hengstdijk werden 32 van de 196 hardrijders gesnapt. Op de weg geldt een snelheid van maximaal vijftig kilometer per uur. Eén voertuig reed 115 km. Diezelfde dag werd ook gecon troleerd op de Zandbergsestraat in Graauw. Hier reden 32 van de 140 passerende voertuigen te hard. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 122 km per uur. AARDENBURG - Historisch Aardenburg - dat is dit jaar het thema voor de fiets-puzzeltocht in Aardenburg. Een evenement voor de hele familie dat dit jaar voor de 21e keer plaatsvindt op zondag 30 augustus. De laatste jaren kan de organi satie rekenen op meer dan hon derdvijftig deelnemers. De tocht is in twee gedeelten ge splitst. Een gedeelte voert de deelnemers door de kern van Aardenburg waar ze diverse op drachten krijgen. Het andere deel wordt gereden in de polders rondom Aarden burg. Ook hier is historisch Aar denburg de rode draad door de routebeschrijving. Er zijn ook diverse spelletjes Inschrijven kan tussen 12.30 en 13.30 uur bij het vertrekpunt, de gymzaal aan de Sint Bavostraat in Aar denburg. De finish moet voor 18.00 uur bereikt worden, waar na de prijsuitreiking volgt. Voor de liefhebbers is er een barbe cue.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49