Doktersnota illegalen niet inbaar Het kind van een man in vastgoed en antiek Klein Hollywood in Zuiddorpe Morkhovengroep geeft politie Haarlem in Hulst kinderporno FNV prijst Zeeuwse horeca voor omgang met vakantiewerkers Uitgeprocedeerde asielzoekers bestookt met aanmaningen zeeuwse almanak Slordig oor Henk Postma LISSINGEN - Het overheids- esluit om 'illegaal geworden sielzoekers' aan hun lot over te ten, zorgt in Zeeland voor eeds meer problemen. Met na- le in de gezondheidszorg slaat t verwarring toe. Mensen zon- er verblijfsvergunning hebben nds kort geen recht meer op erstrekkingen via Ziekenfonds f AWBZ. Maar artsen mogen iedisch noodzakelijke hulp iet weigeren. De vraag wie uit- indelijk de kosten betaalt, leidt )t steeds meer strubbelingen nnare woorden, r zijn regelingen die het moge- jk maken dat kosten toch door verheid of verzekeraars wor- en vergoed. Maar in Zeeland ijn zorgverleners daarvan niet p de hoogte, of ze maken er een gebruik van. Ze blijven 'il- igaal geworden asielzoekers' jkeningen en aanmaningen uren, zonder dat die inbaar ijn. „Ze kruipen geworden weg oor het probleem", zegt G. urgers van INLIA-Zeeland, ;n kerkelijke organisatie die 'ogelvrij verklaarde' asielzoe- ers aan onderdak, voedsel en ïedische voorzieningen pro- eert te helpen. de Randstad en in veel andere )rugstoeristen puiten jongens raangas in ogen ERNEUZEN - Een Franse rugstoerist heeft maandag- vond twee 14-jarige jongens it Terneuzen een soort traan- as in de ogen gespoten, lat gebeurde nadat de man, die het gezelschap was van een indgenoot, had gevraagd waar ij cocaïne kon kopen. Toen de ingens bekomen waren van de chrik. waarschuwden ze de po- tie. Een zoekactie leverde niets regio's zijn samenwerkingsver banden opgericht, waarbinnen organisaties als INLIA met me dische zorgverleners in goed overleg knelpunten oplossen. Zo kunnen zorgverleners toe gang krijgen tot het door het Rijk in het leven geroepen 'Ule- galenfonds', als ze kunnen aan tonen dat de hulp aan 'illegalen' hen bovenmatig veel kost. In Zeeland is zo'n samenwer kingsverband nog niet van de grond gekomen, eenvoudigweg omdat niemand, behalve INLIA, bereid is om er tijd in te steken. ZUIDDORPE - De jeugd van Zuiddorpe bouwt deze week een eigen pop- en filmsterrendorp. Aan de speelweek doen bijna zestig kinderen mee. Niet alleen in Zuiddorpe waren er activiteiten voor schooljeugd. Ook in Axel, Lamswaarde, Hulst en vier Hulster dor pen werden de basisscholieren aangenaam beziggehouden, foto Peter Nicolai zie ook pagina 20 door A. J. Snel Het panorama werkt vervreem dend. Vanaf het terras van de Middelburgse watertoren ziet de toeschouwer in één oogopslag de Abdijgebouwen en daarachter in de verte het Sloegebied. Historie en moderne industrie schuiven visu eel in elkaar. De dwalende blik ont waart ook het schone Veere, de blonde duinen, de treurige toren flats van Vlissingen en, bij heel hel der weer, de stormvloedkering in de Oosterschelde. De eigenaar op pert dat het misschien aardig zou zijn de toren via een hotel te verhu ren aan paren in de dagen van het wittebrood. Misschien ook niet onaardig om het bouwwerk als on derkomen aan te bieden aan lieden die op elkaar uitgekeken dreigen te raken. Hier valt zat te zien. De toren is in het afgelopen jaar verbouwd tot kantoor en woon huis. Arjen de Pagter, eigenaar van een aantal antiekzaken en direc teur van een BV in Vastgoed, heeft zich met de aanschaf van het ge bouw aan de Noordpoortstraat verzekerd van een bijzondere blik vanger. Op de begane grond opent hij binnenkort het nieuwe kantoor voor zijn Vastgoedonderneming en voor de administratie van zijn win kels. Een jaar is eraan gewerkt. Het Mid delburgse Architectenbureau Rot huizen van Doom 't Hooft maakte een ontwerp dat voorzag in de plaatsing van een lift aan de bui tenzijde langs de toren en de herin richting van het gebouw, dat vanaf de eerste etage, als woonhuis zal worden gebruikt. Geheel ingericht, dat scheelt behoorlijk wat gesleep voor toekomstige bewoners, wie dat dan ook mogen worden. Onder leiding van aan aannemersbedrijf Hoveijn-Biesen uit Oost-Souburg is in de vrijwel lege huls van de to ren een aantal etages aangebracht. Waterkelder Het heeft allemaal wat voeten in aarde gehad. De gemeente Middel burg kocht in maart 1995 de toren van Delta Nutsbedrijven BV. Het ging er daarbij vooral om het ter rein met de reinwaterkelder aan het Molenwater in eigendom te krijgen. Die kelder werd geschikt gemaakt als overstortbassin voor het rioolstelsel. De gemeente zag zelf geen bestemming voor de wa tertoren en bood die te koop aan. Het bestuur zag, met het oog op de woningbouwplannen voor het Mo lenwater, graag dat er een woonbe stemming aan gegeven zou worden. De vraagprijs bedroeg 125.000 gul den. Er bleken meerdere gegadig den en bij nader inzien bood De Pagter 175.000 gulden. „Daarvoor had ik vijfhonderd vierkante meter grond in de binnenstad en een ori gineel object. Makkelijk te berei ken en met eigen parkeerruimte. Het gemeentebestuur wilde graag dat de toren in eigendom zou ko men van iemand die een plan com pleet kon uitvoeren en bij wie niet het risico werd gelopen dat er hal verwege mee zou worden gestopt. Ik heb een aantal personeelsleden dat aan de verbouw heeft meege werkt, waardoor de kosten voor het werk in het redelijke gehouden konden worden. Volgende maand is de klus klaar. Of het commercieel gezien een verstandige operatie is geweest? De tijd zal het leren. Ik vind het in elk geval leuk zo'n beeldbepalend gebouw in stand te houden en er een goede bestem ming aan te geven." Zijn zoontje heeft er al op aange drongen dat de familie De Pagter de komende jaarwisseling in de to ren viert om eerste rang te zitten als het vuurwerk losbarst. Of het daar van zal komen, is de vraag. Arjen De Pagter heeft in elk geval tot nu toe geen moeite gedaan om bewo- De Middelburgse watertoren, thans van laag naar hoog bestaand uit een kelder, een kantoor op de begane grond, een bijkeuken, een slaapkamer, een tweede slaapkamer, een ruimte met de entree voor de lift en de badkamer met toileteen keuken, een woonkamer en het dakterras, werd gebouwd in 1892. Het 26 meter hoge gebouw was met een 11 kilometer lange pijpleiding verbonden met het water wingebied Oranjezon. Het ontwerp is van Th. Stang. De toren is niet vrij toegankelijk. foto's Dirk-Jan Gjeltema ners voor het pand te vinden. ..Dat dient zich vanzelf aan. Of ik de to ren ga verhuren voor kortere ter mijnen of bij voorbeeld via een ho tel, xk weet het nog niet. Misschien gaan we er later zelf wel in wonen. Het is geen handig gebouw voor een gezin met jonge kinderen, maar verder is het heel aantrekkelijk." Bij de verbouw zijn veel elementen in stand gehouden om de oorspron kelijke functie van het bouwwerk te tonen. In de kelder staan nog pompen, schakelpanelen zijn be nut voor de bediening van de ver lichting en de onderkant van het re servoir van 250 kubieke meter dient nu als plafond voor de keu ken. De Pagter: „We hebben bij de hele uitvoering gekeken hoe we ori ginele onderdelen in het zicht kon- Twee provinciale welzijnsorga nisaties in Noord-Brabant, PON en PRISMA hebben voor heel Zuid-Nederland een over legorgaan in het leven geroepen dat de medische zorg voor men sen zonder verblijfsvergunning in goede banen probeert te lei den. Daarbij hebben de GGD's een coördinerende rol. „In Bra bant en Limburg loopt dat goed", zegt PRISMA-woord- voerdsterl. de Wolf. „Maar Zee land laat verstek gaan." Klopt, zegt directeur V. Slenter van de GGD-Zeeland. „Het is voor ons een nieuwe taak waar geen geld tegenover staat. Dus we hebben besloten er geen energie in te steken. Andere GGD's zitten beter in de slappe was. Die hebben niet een bezui niging achter de rug waarbij in essentiële voorzieningen gekapt moest worden." De Zeeuwse GGD ziet de kwes tie als een te klein probleem. Woordvoerders van de Zeeuwse medische zorgverleners laten zich ook in die zin uit. Ze zijn niet geneigd zich om die 'paar' oninbare vorderingen druk te maken. En daarom blijft de me dische stand de illegaal gewor den asielzoekers gewoon met aanmaningen en soms zelfs in cassobureaus achtervolgen. Bi] INLIA-Zeeland kunnen ze de voorbeelden zo uit de kast trek ken. Zoals de brief waarin een maatschap van vrouwenartsen in Zeeuws-Vlaanderen zich als schuldeiser opstelt tegenover een familie die in de kerk van Sas van Gent onderdak geniet. Duizenden INLIA heeft inmiddels zo'n driehonderd illegaal geworden asielzoekers onder de hoede. G. Burgers: „Dat is natuurlijk het topje van de ijsberg. Het moeten er alleen al in Zeeland vele dui zenden zijn. Als die van medi sche zorg verstoken blijven, en niet worden gecontroleerd op overdraagbare ziekten, dan heb je zo een epidemie." door Barend Pelgrim HULST - Marcel Vervloesem van de Belgische Werkgroep Morkhoven heeft maandag avond in Hulst een cd-rom met foto's uit de Zandvoortse kin derpornozaak overhandigd aan de politie Kennemerland. Ook had hij er een ontmoeting met familie van de vermoorde Zandvoortse kinderporno-ver spreider Gerry Ulrich. Rechercheurs van de Haarlemse politie hebben vorige week Ver vloesem benaderd toen deze dreigde foto's van vermeende pedofielen openbaar te maken in de Nederlandse pers. Volgens politiewoordvoerder A Ellwan- ger zou deze vrijgave het onder zoek in de Zandvoortse affaire schaden. Daarop heeft Vervloe sem zelf aangeboden om het materiaal aan de Nederlandse politie te geven. De werkgroep wilde de foto's publiek maken uit protest. Morkhoven zat het dwars dat de Belgische Bijzon dere Opsporingsbrigade (BOB) de Zandvoortse kinderporno nog niet had overgedragen aan justitie in Nederland. Vervloesem had in Hulst behal ve met de Nederlandse politie ook nog een gesprek met fami lieleden van de in Italië ver moorde Ulrich. Vanuit het Zandvoortse appartement van Ulrich werd per computer kin derporno verspreid „Ik heb met hen een mogelijke inbraak in het appartement van Ulrich be sproken", aldus Vervloesem. „Op 13 juni van dit jaar, na diens dood, heeft daar iemand inge broken en bezwarend materiaal weggenomen." De spullen die uit het apparte ment verdwenen zijn, zouden volgens de Belgische voormali ge privé-detective belastend zijn voor Robby van der P. Deze laatste zit in een cel in het Itali aanse Pisa op verdenking van moord op Ulrich. Ook wordt Van der P. verdacht van exploi tatie van een jongensbordeel in Rotterdam en van betrokken heid bij de ontvoering van de Duitse tiener Manuel Schad- wald, vijf jaar geleden in Ber lijn. Netwerk De groep Morkhoven zit ook achter een in Hulst wonende man aan. Volgens Vervloesem is deze Bert Mullenders actief ge weest in een internationaal pedofilienetwerk. Mullenders van zijn kant schermt al maan den met het dreigement Ver vloesem een proces aan te doen wegens laster en smaad. Vervloesem: „Ik leg zijn dreige ment op de grote hoop. Ik denk dat het er niet fraai voor hem uitziet als we in een proces met gegevens naar buiten komen." Advertentie HOTEL WESTDUIN '50 METER VAN ZEE EN STRAND* Na het "zomer" seizoen wordt het weer lekker druk in HOTEL WESTDUIN**** met een constante bezetting van zakelijke gasten welke van heinde en verre naar deze unieke locatie aan zee komen voor met name meerdaagse bijeenkomsten. Naast onze vaste club van 50 medewerkers is er nog duidelijk behoefte aan flexibele assistentie in de afdelingen bediening en housekeeping (housekeeping in de ochtenduren). Gastvrije scholieren en studenten welke en/of 's morgens - 's middags - 's avonds - zon - en feestdagen willen werken in een viersterrenhotel kunnen, met vermelding van leeftijd, opleiding, ervaring en preferenties, schriftelijk solliciteren aan de directie van HOTEL WESTDUIN****, Westduin 1, 4371 PE Koudekerke, Dishoek (bij Vlissingen). Westduin 1 - 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) Telefoon 0118-552510, fax 552776 f E-mall: westduin@zeelandnet.nl Internet: http://www.westduin.nlt Roelf Reinders VLISSINGEN - De werkom standigheden van jongeren met vakantiewerk en bijbaantjes in de Zeeuwse horeca worden be ter. Volgens de vakbond FNV letten horecaondernemers meer op de veiligheid van jonge werk nemers en houden ze zich beter aan de wettelijke betaalregelin- gen. Dat stelt de bond na bezoe ken aan grote horecabedrijven. Bij die bezoeken heeft de FNV geen zwartwerkers ontmoet of jongeren die onder het mini mumloon werken. „Dat is in het verleden wel eens anders ge weest", zegt Corry van Damen, regiobestuurder van de FNV Brabant/Zeeland. Verder is ge bleken dat de jongeren vrij goed zijn voorgelicht over veiligheid bij het werk. De Arbeidsinspectie conclu deerde onlangs nbg dat bij één op de zeven bedrijven de ar beidsomstandigheden voor va kantiewerkers onder de maat is. De voorlichting aan jongeren in de grotere Zeeuwse horecagele genheden is de laatste jaren ver beterd, zegt Van Damen. ,,In het zwembad van Port Zélande werken jongeren van zestien en zeventien jaar. We hebben ze naar hun werkomstandigheden gevraagd. En ze vertelden dat ze de instructie hadden om na een uur er even uit te gaan. Voor dat soort dingen was vroeger geen aandacht." Volgens Johan Bijlsma van de Horecabond FNV zijn hore caondernemers gevoeliger voor arbeidsomstandigheden van jongeren geworden. „Door de krapte op de arbeidsmarkt zijn ze geneigd de omstandigheden zo aangenaam mogelijk te ma ken. Verder zijn jongeren beter geïnformeerd over hun rechten en zijn ze mondig genoeg om die op te eisen." Te lange werktijden komen in de horeca nog veel voor, zegt Bijls ma. „Maar jongeren zelf maken daar nauwelijks een probleem van. Veel werken betekent meer geld."." Volgens de FNV loopt de situa tie in de kleinere horecabedrij ven achter bij die van de grotere. „Dat komt door de vriend schappelijke omgang die jonge ren vaak met de uitbater heb ben", zegt Bijlsma. „Dan kijken ze wel uit met wat ze zeggen en horen we niet altijd wat ze den ken." den houden. Dat maakte het werk ook plezierig. Dit is echt wel een kindje van me geworden." Tijdens de bouw is veel belangstel ling getoond. Veel mensen bleken benieuwd naar wat er van de toren zou worden. „Eris eens iemand we zen kijken die voor de oorlog bij het Middelburgse Waterleidingbedrijf werkte en de machines door en door kende. En er kwam een man langs die zich herinnerde dat het reservoir in de winter van 1962 lek te, waardoor de toren in een soort ijspilaar veranderde Veel mensen hebben hier iets mee Zodra er bewoners in zitten, is de toren na tuurlijk niet meer toegankelijk. Misschien houden we daarom bin nenkort wel één of twee dagen open huis." Nog anderhalve week, en dan is ookin dit gewest de school vakantie weer voorbij. Tijd om weer eens aan boeken en schriften te gaan denken. Zoals in dat gezin te Westka- pelle waar het begin van het nieuwe schooljaar niet ge heel onbezorgd tegemoet wordt gezien. Want dochter Anouk wil nog wel eens ivat achteloos met het geleerde omgaan. Zo bleek uit de schriften waarmee ze eind ju li thuis kwam dat ze de laat ste tijd bij het rekenen wat meer slordigheidsfoutjes had gemaakt dan voorheen. Juf had het allemaal keung gecorrigeerd, daar niet van. Maar ze had er ook nog wat bij geschreven. „Slordige fouten zij niet nodig Anouk!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47