Fortis biedt gratis studie aan Vrije gasmarkt kost overheid mogelijk 670 miljoen gulden "Kijk het is de makelaar!' PZC Wanbetaling aan zeelieden groeiend probleem havens Ijsbergsla, gehakt en karbonade Milieueisen voor varkensboeren verder verscherpt Freek moedigt aan tot schrijven poëzie Geestelijke verzorging bij politie binnenland Boete voor doodrijden wegwerker Verzekeraar selecteert zes VWO-scholieren Hermans niet enthousiast over plan collegegeld Gouden Zoen voor Anne Provoost Christie's veilt doek Wilhelmina Man schiet zijn ex-vrouw dood 0.79 5.98 6.98 Parket vordert verbod CP'86 Janmaat komt met nieuwe partij Kapotte gasbarbecues terug Erotische nummers geblokkeerd Correcte verwerking TBT Meisje al drie weken vermist woensdag 26 augustus 1998 ALMERE - Een 43-jarige inwoner van Alkmaar is gisteren door de kanton rechter in Lelystad ver oordeeld tot een boete van 2.500 gulden en twee we ken voorwaardelijke cel straf wegens het doodrij den van een wegwerker. Het ongeval gebeurde in juni 1997 op de A6 bij Al- mere. Het rijbewijs van de Alk maarder is bovendien een jaar voorwaardelijk inge trokken. De man mag voorlopig alleen op werk dagen zijn wagen bestu ren. Uit onderzoek naar het ongeval is gebleken dat de man al geruime tijd op de vluchtstrook reed. Een achter hem rijdende automobilist zag de bot sing aankomen en pro beerde de man nog te waarschuwen door te toe teren. De Alkmaarder botste echter vol op een bestelauto en op een weg werker. Deze was op slag dood. De Alkmaarder kon voor de rechtbank geen verklaring geven voor zij n rijgedrag. De officier kon opzet niet aantonen, waardoor de man alleen werd gedagvaard voor een overtreding en niet voor een misdrijfANP ZOETERMEER - Minister Her mans (Onderwijs) is voor een verdere flexibilisering in het hoger onderwijs, maar heeft twijfels over het variëren van h collegegelden. Daarover moet maar eens gesproken worden, aldus de minister. Hij reageerde hiermee op het idee van voorzitter R. Meijerink van de vereniging van universi teiten (VSNU). Die bepleitte maandag dat universiteiten zelf kunnen bepalen hoeveel colle gegeld studenten voor een be paalde studierichting betalen. Hermans wijst erop dat univer siteiten nu al de hoogte van het collegegeld kunnen laten varië ren voor studenten zonder stu diefinanciering. ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Bank en verzeke raar Fortis betaalt voor een zes tal 'nauwkeurig geselecteerde' VWO-scholieren de universitai re opleidingen informatietech nologie of bedrijfskunde. De fi nanciële dienstverlener wil op die manier tot 'een uitwisseling van informatie komen met de managers van de toekomst'. Het bedrijf zegt dat het absoluut niet de bedoeling is om op deze manier aan personeelswerving te doen onder tieners. De groep van zes moet als tegen prestatie acht uur per week wer ken bij Fortis. „Ze krijgen hier gewoon voor betaald", aldus een woordvoerder. „De studen ten kunnen op die manier erva ring op doen en wij kunnen als bedrijf van hen leren." De bank en verzekeraar betaalt het col legegeld en de studiekosten van de studenten. Daarnaast krij gen de studenten in de vorm van een renteloze lening een maan delijkse beurs van 850 gulden. Samen met de verdiensten uit het verplichte bijbaantje bij Fortis, int het groepje van zes een maandelijks inkomen van zo'n 1.900 gulden per persoon. Baangarantie De studenten in het project 'hebben geen enkele verplich ting' om na hun studie bij Fortis te gaan werken. „Maar als ze dat zelf willen, graag. Er is een baangarantie", aldus de woord voerder. De inschrijving voor het project is inmiddels geslo ten. „We zullen na een jaar kij ken of het voor herhaling vat baar is." Het geselecteerde groepje moest aan strenge voorwaarden vol doen. VWO-scholieren met een king, jongeren van 21 jaar of nologie of bedrijfskunde willen normen voor'prestatiebeurs'en gemiddeld eindcijfer lager dan ouder evenmin. Uiteraard studeren. Tijdens de studie die- vijftig procent van hun tenta- een 7,5 kwamen niet in aanmer- moesten ze ook informatietech- nen zij tevens te voldoen aan de mens te halen. GPD AMSTERDAM - Freek de Jonge heeft gisteren het eerste exem plaar van het boekje 'Zonder bril kan ik niet zien' in ontvangst genomen in wooncentrum De Werf in Amsterdam-Noord. Daar mee werd het startsein gegeven voor de eerste landelijke gedich tenwedstrijd voor verstandelijk gehandicapten. Drie docenten literaire vorming hebben in samenwerking met de Stichting AGO op basis van een reeks proeflessen de methode 'Zonder bril' ontwikkeld. Het maken van gedichten is zo ook voor gehandi capten een mogelijkheid tot zelfontplooiing. foto Juan Vrijdag/ANP door Wilfred Scholten DEN HAAG - Militairen kun nen er bij terecht. In ziekenhui zen lopen ze rond. Mensen in gevangenissen maken er graag gebruik van. Maar bij de politie is het een onbekend fenomeen. Als het aan Simone de Wit ligt verandert dat snel. Geestelijke verzorgers dienen ook bij de 25 regionale politiekorpsen een normaal verschijnsel te worden. De 32-jarige theologe en be stuurskundige deed in opdracht van de vier landelijke politie vakbonden onderzoek naar de wenselijkheid om predikanten, priesters en humanistische raadspersonen aan te stellen voor geestelijke bijstand. Na twee jaar praten, kijken en luis teren in vijf korpsen (Gronin gen, Amsterdam/Amstelland, Haaglanden, Limburg-Zuid en de landelijke politiedienst) kwam de onderzoekster tot de conclusie dat geestelijke ver zorging van groot belang kan zijn voor de verbetering van de kwaliteit van het politiewerk. Dienders kunnen vragen kwijt over de zin van hun werk, hun leven en de daarvan afgeleide problemen aan de orde stellen. De vier politiebonden zijn het met deze conclusie eens en zul len het komend najaar het be lang ervan onder de aandacht van de korpsen en de politiek gaan brengen. Behoefte Simone de Wit sprak met een aantal politiemensen en ont dekte dat er behoefte is om over zingeving en belangrijke le vensvragen te praten. De aard van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Steeds meer schepen waarvan de bemanning al maanden geen loon heeft ge kregen, doen de Nederlandse havens aan. Inspecteurs van de International Transport Wor kers' Federation (ITF) hebben in de eerste helft van dit jaar 176 schepen in Nederlandse havens bezocht waar problemen waren. In totaal stond er voor 2,6 mil joen gulden aan achterstallig gage uit.Inl997 ging het om 133 schepen en 3,8 miljoen gulden uistaand salaris. „De proble men worden steeds erger", aldus ITF-inspecteur Ruud Touwen. Volgens Touwen lukt het in 95 procent van de gevallen om het geld van de rederij te krijgen. „In het uiterste geval kunnen we beslag op een schip leggen, dan wil de reder wel met geld over de brug komen." De stijging van het aantal klachten wordt volgens hem veroorzaakt door de toename van het aantal schepen dat on der goedkope vlag vaart en de Nederlandse havens aandoet. Ook weet de bemanning de ITF steeds vaker te vinden. De orga nisatie heeft in de belangrijkste havens in de wereld inspecteurs gestationneerd. Na klachten trekken zij er op uit. Steeds va ker doet de bemanning van schepen uit Oekraïne een be roep op Touwen en zijn mede inspecteur. Als door toedoen van de ITF het personeel toch geld heeft gekre gen, dan gebeurt het volgens Touwen vaak dat eenmaal op volle zee de kapitein het geld te rug eist. De ITF biedt de zeelui aan het achterstallig loon op een rekening te storten. „Vaak wil len ze dat niet. Ze hebben zo lang zonder geld gezeten, dat willen ze in handen hebben"al dus Touwen. De ITF voert dit en volgend jaar een wereldwijde campagne te gen goedkope vlaggen. Het gaat de internationale belangenor ganisatie niet alleen om het slechte loon dat de zeelieden krijgen maar ook om hun ar beidsomstandigheden. De ITF heeft voor de campagne een schip aangekocht en ingericht als tentoonstelling. De Global Mariner doet tijdens haar acht tien maanden durende reis rond de wereld zestig havens aan. Komend weekeinde is de Global Mariner in Rotterdam. In het ruim van het schip heeft de FNV Bedrijvenbond een tentoonstel ling ingericht over vijftig jaar vakbondstrijdinde haven. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Gouden Zoen van dit jaar, de prijs voor het beste boek voor 12- tot 15- jarigen, is gistermiddag in Amsterdam uitgereikt aan Anne Provoost. Zij kreeg de Gouden Zoen (een bedrag van 3.000 gulden van de stichting Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek) voor haar 'De Roos en het Zwijn', een boek dat ze ba seerde op het beroemde sprookje 'De Schone en het Beest'. 'De Roos en het Zwijn' werd in Vlaanderen al onder scheiden met de Boekenleeuw. Tweede keer Het was de tweede keer dat de Gouden Zoen werd toege kend. Zilveren Zoenen (leg penningen) waren er voor 'Waanzinnige wereld' van de Deense Kim Fupz. eerder uit geroepen tot het beste jeugd boek van Scandinavië, en voor 'Balthasar' van de Vla ming Henri van Daele. ANP Een zoen voor Anne Provoost uitgedeeld door Theo van Meijel, vice-voorzitter van de stichting CPNB. foto Marcel Antonisse/ANP van het werk maakt dat nu een maal noodzakelijk. Zo worste len nogal wat dienders met de spanning tussen ideaal en wer kelijkheid. Ooit gingen ze naar de politie uit sociale bewogen heid. De Wit: „Opvallend was dat veel politiemensen twijfelden tussen de verpleging of de politie. Ze willen mensen helpen, de we reld verbeteren. In de praktijk worden ze geconfronteerd met zaken die daar ver van afstaan." GPD AMSTERDAM - Veilinghuis Christie's in Amsterdam brengt op 2 september een schilderij onder de hamer dat in 1928 door koningin Wilhelmina werd ver vaardigd. De toen 48-jarige vor stin schilderde een gezicht op 'Oud Loo' in grijze en groene tinten. Het veilinghuis verwacht een opbrengst van rond 10.000 gul den. Een particulier bracht 'Oud Loo' onlangs in tijdens een taxatiedag in Heemstede. Er werden al eerder doeken van de koningin, die honderd jaar geleden de troon besteeg, in het openbaar verkocht. Een pastel met een beukenlaantje bracht bijna 7.000 gulden op, een schil derij gemaakt in Noorwegen 9.000 gulden. ANP AMSTERDAM - Een 49-jarige Amsterdammer heeft gisteren in Osdorp zijn 40-jarige ex- vrouw doodgeschoten. Een 18- jarige vrouw, die bij haar in de auto zat, raakte zwaargewond. De vrouwen zaten in een stil staande auto. De man lostte en kele schoten op zijn ex-vrouw en reed vervolgens weg. Daarna meldde hij zich bij de politie. Het gescheiden paar had ver moedelijk een langlopend rela tieconflict. ANP (Advertentie) Ijsbergsla, per krop 1.69 Bonus voordeel 0.90 Gehakt half om half, kilo @®®o 11.50 Bonus voordeel 5.52 Schouderkarbonade, kilo 13.50 Bonus voordeel 6.52 's lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Cfl Aanbiedingen gelden t/m 30 augustus a s. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een vrije gas markt kan de overheid tussen de 220 en 670 miljoen gulden aan aardgasbaten schelen. De afne mers, particulieren en bedrij ven. kunnen er voordeel bij heb ben als de lagere kosten als gevolg van marktwerking aan de klant worden doorgegeven. De lagere gasprijs kan weer tot hogere consumptie en meer eco nomische activiteit leiden. Per saldo kan de welvaart stijgen of op zijn minst gelijk blijven. Dit staat in de studie 'Markt werking in de gasmarkt' die in opdracht van het ministerie van Economische Zaken is verricht Het departement gebruikt de studie bij de voorbereiding voor een nieuwe Gaswet die voor meer marktwerking in deze sec tor moet zorgen. De onderzoe kers stellen dat, als gevolg van de marktwerking, over het ge heel genomen de welvaart niet zal veranderen ten opzichte van de huidige situatie. Zij hebben bij hun berekeningen geen reke ning gehouden met mogelijke positieve effecten door efficiën ter werken als gevolg van meer concurrentie. Ook eventuele ne gatieve milieueffecten zijn bui ten beschouwing gebleven. De positie van de Gasunie als gashandelaar en gasexporteur is niet zonder zorgen. Het be drijf heeft te weinig financiële AMSTERDAM - Het parket in Amsterdam zal op 7 oktober bij de rechtbank in de hoofdstad de ontbinding eisen van de extreem rechtse partij CP'86. Dat heeft een woordvoerster van justitie in Amsterdam gisteren gezegd. Het ministerie van Justitie zei vorig jaar al de partij te wil len verbie den. Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor een verbod. Als CP'86 verboden en ontbonden wordt verklaard, maar toch door gaat met politieke activiteiten, dan kunnen de leden worden ver volgd wegens deelneming aan een verboden rechtspersoon (artikel 140). De verbodsprocedure komt op het moment dat de partij in feite al ter ziele is. De partij zit ook zonder leiding. ANP ROTTERDAM - Janmaat werkt aan de oprichting van een nieuwe partij die in de plaats moet komen van de Centrumde mocraten (CD). De nieuwe partij krijgt de naam Conservatie ve Democraten. Direct na de voor de CD desastreuze verlopen Tweede-Ka merverkiezingen in mei opperde Janmaat al het opheffen van zijn partij. „De CD heeft een aantal veroordelingen achter de rug. Door de wijziging van de Kieswet krijgen partijendie we gens discriminatie zijn veroordeeld geen zendtijd en subsi dies meer. Misschien is het beter om straks een nieuwe organi satie die nog onbesmet is naar voren te schuiven", zei Janmaat toen. Janmaat was zelf niet voor commentaar bereikbaar. ANP ROELOFARENDSVEEN - Fabnkant Gaalimex roept de consument op gevaarlijke gasdrukregelaars voor barbecues terug testuren. De regelaars van het merk OARA deugen niet Het aansluit- stuk voor de gasfles kan losspringen en leiden tot ernstige on gelukken. Gaalimex in Roelofarendsveen roept dat mensen die de rege laars met productiejaar 1996 bezitten, op deze terug te sturen. Ze krijgen dan zo snel mogelijk een nieuw exemplaar. De gevaarlijke serie betreft uitsluitend die met een rode kleur en met een serienummer dat begint met 2753. ANP ENSCHEDE - Vanaf 1 januari 1999 wordt een gekoppelcle blokkering ingevoerd van betaalde 0906-nummers en gratis erotische 0800-nummers. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft daartoe besloten omdat 'er een situatie is tstaan binnen de 0800-reeks die als maatschappelijk ongewenst wordt gezien, als de gebruiker niet over een blokkeringsmo- gelijkheid beschikt'. Per 1 januari wordt daarom het Num merplan telefoon- en ISDN-diensten gewijzigd. GPD DEN HAAG - Werven gebruiken het aangroeiwerend middel TBT op correcte wijze. Zij houden zich aan de Bestrijdings middelenwet, zo blijkt uit onderzoek dat de Inspectie Milieu hygiëne afgelopen voorjaar heeft gehouden. TBT is sinds 1 januari 1998 alleen nog toegestaan voor zee gaande beroepsschepen of militaire vaartuigen, dus niet bij plezierjachten. Aanleiding voor het onderzoek was onder meer dat het Rijksinstituut voor Kust en Zee in de periode 1990-1996 in het voorjaar een toename van TBT-concentra- ties in het water van jachthavens meette. Dat kwam vermoe delijk door plezierjachten die met TBT waren behandeld toen ze te water werden gelaten. De Inspectie Milieuhygiëne ontdekte wel dat bijna geen van de 42 onderzochte bedrijven, waaronder ook jachthavens en jachtwerven, TBT volgens de regels had opgeslagen. Zij heb ben een waarschuwing gekregen ANP DEN HAAG - Het 15-jarige Haagse meisje Mandy Waterval wordt al ongeveer drie weken vermist. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Volgens een woordvoerster zijn er zeer serieuze aanwijzingen dat er iets niet in de haak is. ..We sluiten een misdrijf niet uit." De recherche denkt zeker niet dat de puber er vandoor is ge gaan met een vriendje, zoals enkele weken geleden in Den Haag het geval was bij een andere vermissing. Toen begon de politie een grootschalige zoekactie in de duinen met een heli kopter en infrarood-apparatuur. In deze zaak bereiken de re chercheurs geluiden die in een andere richting wijzen. ANP land, waar veel varkens worden gehouden, aan banden gelegd Uit het wetsontwerp blijkt dat bedrijven die willen uitbreiden zich moeten onderwerpen aan een milieueffectrapportage. Dat is een procedure waarbij vooral wordt gekeken of de uit breiding het milieu niet schaadt. Die regel gaat in ieder geval gelden voor bedrijven met drieduizend meslvarkens en veehouderijen met negenhon derd zeugen. Verder wordt het vrijwel onmogelijk voor boeren om binnen een straal van vijf honderd meter van een verzu- ringsgevoelig gebied te gaan boeren. Een verzuringsgevoelig gebied is bijvoorbeeld een bos of de ecologische hoofdstructuur GPD door Maarten Pronk DEN HAAG - De varkensboe ren krijgen het de komende tijd nog moeilijker. De milieueisen in de gebieden waar veel var kens worden gefokt, worden verder verscherpt. Dat blijkt uit de zogenaamde reconstructie wet waarop het Radio 1-jour naal, samen met het weekblad Boerderij, beslag heeft weten te leggen. Uitbreiden van het bedrijf wordt voor varkensboeren vrij wel onmogelijk, ook al hebben ze extra productierechten ge kocht. Bovendien wordt de in spraak over de sanering van de concentratiegebieden in Bra bant, Noord-Limbuig, Gelder- (Advertentie) reserves om zich tot een sterke Europese gashandelaar te ont wikkelen. Om zo'n positie te krijgen moet de Gasunie belan gen nemen in internationale transportleidingen en zich een positie verwerven bij de ontslui ting van nieuwe gasvelden. Het is de vraag of aandeelhouders Shell en Exxon (beide 25%) be hoefte hebben aan zo'n speler op de energiemarkt. De Gasunie heeft nu dankzij de exporten van Nederlands gas een sterke positie, maar dat gas raakt op. Het bedrijf zal zich meer als handelaar moeten ont wikkelen. De onderzoekers denken dat opsplitsing van de Gasunie in een commercieel handelsbedrijf en een onderdeel dat de publie ke taak van het nationale net werkbeheer op zich neemt, soe laas kan bieden. ANP Nieuw. Zien wie er belt, met Nummer Weergave. Een abonnement op de nieuwe dienst NummerWeergave kost slechts f2,50 per maand. U kunt de dienst aanvragen bij 0800-0492. Het enige dat u verder nodig hebt, is een voor NummerWeergave geschikt display. Bel voor meer informatie gratis 0800-0402. altijd dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3