Peurs 55-plussers op de tocht Rotterdam trots op eigen Witte Huis PZC PZC zeeland Eerbetoon aan uitmijners Ouddorp noorder^, buren Automobilist veertien dagen achter tralies wegens drankgebruik Kapelle wil veiliger verkeerssituatie bij strandje Wemeldinge 19 sportmanifestatie onzeker door subsidieweigering Stichting Renesse Wethouder venementen in iHFC Zierikzee luivelandse rouwenbond ;aat de boer op Man verdrinkt in Haringvliet Cel wacht na verzuim werkstraf Cocaïnedealer moet maand zitten Boete voor leksteken banden Hennepkweker is politie voor Bromfietser gewond in Hulst Vandaal krijgt lik op stuk woensdag 26 augustus 1998 )or Willem van Dam a ERIKZEE - Het is uiterst on- ker geworden of de sport- en zondheidsbeurs voor 55- ussers op Schouwen-Duive- nd door kan gaan. De weige- v,ng van de Stichting Renesse n een financiële bijdrage te le- 11 iren, heeft het evenement op 11 sse schroeven gezet, g ilgens coördinator R. van der n èide van de organiserende lichting Welzijn Ouderen 1 chouwen-Duivelandisdoorde istelling van de Stichting Re- isse een nauwelijks te over- a uggen gat geslagen in de 1 nanciële opzet van de mani- statie. Daardoor is het twijfel- htig of het evenement, dat lor dit najaar op het program- a staat, doorgang zal vinden. t( e organisatie zal zich daarover (gin volgende maand beraden, ia de sport- en gezondheids- ;urs wil de Stichting Welzijn EINKENSZAND - De ge beente Borsele neemt vrijdag 1 september afscheid van me- ouw R M. van Wingerden- oers, wethouder voor de WD. e wordt op 16 september geïn- alleerd als burgemeester van roenlo. IERIKZEE - In het Multi- mctioneel centrum te Zierik- >e wordt zaterdag 29 augustus en evenementendag gehouden 'het diverse demonstraties en ptredens. Ipzet daarvan is bezoekers ennis te laten maken met het 1 entrum en zijn gebruikers. Het rogramma begint om 10.00 uur iet een live-uitzending van y mroep Zeeland. )OSTERLAND angvereniging - De zangver- niging VZOS uit Oosterland egint maandag 31 augustus teer met repeteren in de Oos- irhofDe eerste repetitie duurt an 20.00 tot 22.00 uur. De so- ranen beginnen om 19 uur met e stemvorming. ïIEUWERKERK - De afdeling luiveland van de Nederlandse lond van Plattelandsvrouwen VBvP) vertrekt woensdag 2 eptember naar Renesse voor en bezoek aan blikmuseum De llikvanger in Renesse. )aar worden poppenhuizen en oppenkamers bewonderd. Op insdag 29 september komen de eden van de afdeling bijeen in )ns Dorpshuis in Nieuwerkerk raar een najaarsmodeshow rordt gehouden. De manne- uins zijn allen leden van de af- eling. a Ouwerkerk verzorgen een lager en een vertegenwoordi- er yan een kruidenfirma geza- uenlijk een lezing. Donderdag 9 oktober wordt in het Nieu- ferkerkse dorpshuis een zang- niddag gehouden. Daar werken ijf plattelandsvrouwenkoren lan mee. Inthaasting is het thema van de "rovinciale studiemiddag van le NBvP-Zeeland. Alice Hou- nan van de Nederlandse Vrou wenraad verzorgt een lezing iver 'onze haastcultuur'. De le- ing wordt gehouden in De froone in Kapelle. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454659 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. van den Belt M. E. M. Hitzert P. Kleemans A. Molengraaf A.M.L. Pankow P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Ouderen 55-plussers aansporen meer aan lichaamsbeweging te doen. Er wordt gerekend op zo'n vierhonderd tot vijfhonderd be zoekers. De organisatie wil de beurs op twee plaatsen op Schouwen-Duiveland houden: in het sport- en recreatiecen trum Westerschouwen in Haamstede en in het zwembad Onderdak te Zierikzee. De kos ten worden begroot op ongeveer 13.000 gulden. De inkomsten zullen niet toereikend zijn. Uit gegaan wordt van een tekort van 8.600 gulden Dat geld hoopte de Stichting Welzijn Ou deren bijeen te krijgen via spon sors en (garantie)bij dragen van de gemeente Schouwen-Duive land en de Stichting Renesse. De gemeente en de Stichting Re nesse zouden ieder garant moe ten staan voor een bedrag van 4.300 gulden. Maandag besloot het bestuur van de Stichting Renesse echter de aanvraag niet te honoreren en haalde daarmee een streep door de financiële opzet. Die be slissing heeft bij de Stichting Welzijn Ouderen tot teleurstel- linggeleid. „Het is de eerste keer dat we daadwerkelijk een be roep doen op de Stichting Re nesse en het is jammer dat ons verzoek niet is gehonoreerd", zei coördinator Van der Weide dinsdag in een reactie op het be stuursbesluit. Volgens Van der Weide i s het niet uitgesloten dat de manifestatie wordt afgelast, want ook de re sultaten van de sponsorwerving vallen tot dusver tegen. De Stichting Welzijn Ouderen schreef ongeveer vijfentwintig bedrijven op Schouwen-Duive land aan met het verzoek een bij drage te leveren .Dat heeft tot nu toe slechts 300 gulden opge bracht. De gemeente Schou wen-Duiveland heeft nog geen beslissing genomen over de in gediende subsidieaanvraag. Budget Van der Weide zei gisteren, dat de Stichting Welzijn voor Oude ren niet in staat is alle kosten voor eigen rekening te nemen. Het jaarlijkse budget van de stichting bedraagt ongeveer 160.000 gulden. En dat is, zegt de coördinator, niet toereikend om activiteiten als de sport- en recreatiebeurs geheel op eigen kracht te financieren. Onder grote belangstelling werd het monument op de Ring van Ouddorp onthuld. foto Marijke Folkertsma door Maria Evers OUDDORP - Op de Ring van Ouddorp werd dinsdagmid dag een monument onthuld. Een beeld ter herinnering aan het uitmijnen en omzetten van vele akkers in Ouddorp. Voor al door het afgraven ontstond het prachtige en unieke zand- wallengebied in Ouddorp. Kunstenaars echtpaar Jean en Marie Bremers uit Helvoirt vervaardigden een bronzen fi guur, dat onthuld werd door de voormalige uitmijner Th. Mei er. Dinsdagmiddag was er heel wat volk op de Ring in Oud dorp. Genodigden en belang stellenden kwamen het nieu we kunstwerk bewonderen. De bronzen figuur typeert dé Ouddorper die met schop en kruiwagen op weg ging om het land uit te mijnen en het de ve le akkers in Ouddorp om te zetten. Dit gebeurde voorna melijk in de eerste helft van deze eeuw. Pootje baden Wethouder Visser van Goede reede sprak over vervlogen da gen. Van toen Ouddorp nog geen recreatie en campings kende. Begin deze eeuw, toen de bevolking alleen ging poot je baden langs de vloedlijn, de broekspijpen opgestroopt en de jurken opgetrokken. Het was een harde tijd, waarin de gewassen op het land in hete zomers verdroogden omdat het grondwater te laag stond. De landerijen werden ver laagd. Het zand werd tot wel drie meter diep afgegraven waardoor de zogenaamde 'ho- agten' ontstonden, die uniek zijn en tegenwoordig een be schermd landschap vormen. Th. Meier, die de opening ver richtte, is één van laatsten van de generatie die daadwerke lijk met schop en kruiwagen het land opging. Het beeld van de beeldend kunstenaars Jean en Marie Bremers uit Helvoirt is een prachtige naturalistisch bronzen beeld van dé Ouddor per compleet met spa en krui wagen. Het is gemaakt met de nieuwste lastechnieken. Jean en Marie, die vaak werk in op dracht voor particulieren ma ken, hebben op Goeree ook het beeld gemaakt van de visser vrouw in Goederee en het herinneringsmonument ter herinnering aan de waters noodramp te Stellendam. doorWillem van Dam Ze zijn er trots op, de Rotterdam mers, op hun eigen Witte Huis. Het majestueuze, 45 meter hoge pand aan de Wijnhaven, geldt als één van de mar kantste gebouwen van de Maasstad. Het staat er honderd jaar. En dat gaan ze vieren. Want het Witte Huis - Euro pa's eerste wolkenkrabber, roffelen de Rotterdammers zichzelf fier op de borst - bepaalt al een eeuw lang een groot deel van het Rotterdamse stadsbeeld. Het overleefde de Tweede Wereldoor log, gold lange tijd als een baken voor de scheepvaart. De 45 meter hoge kolos werd destijds, naar een ontwerp van de architect Molenbroek, neergezet als kantoorgebouw. Die functie vervult het nog steeds. Rond het honderdjarig bestaan van het monumentale bouwsel wordt van don derdag 10 september tot en met zondag 14 september een uitgebreid feestpro gramma (thema: Het kloppend hart van Rotterdam) opgezet. Dat wordt, zo be loven de organisatoren, 'vier dagen lang genieten van het beste wat Rotter dam te bieden heeft op het gebied van muziek, zang, dans, theater, schilder kunst, sport, spektakel, recreatie en gastronomie. De feestelijkheden beginnen donder dagavond 10 september met een, wat wordt geannonceerd als, spetterend Witte Huis Benefiet Gala. Dat vindt plaats in een pagodetetent, die aan de voet van het Witte Huis wordt opge bouwd. Belangrijke gast die avond: Lee Towers. Hij zal zich laten begeleiden door de zestig man sterke marinierska pel. die voor deze gelegenheid onder leiding staat van gastdirigent Jerry van Rooijen. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan de Stichting Day by Day, een organisatie die zich inzet voor jeugdige leukemiepatiénten. Huisvlijt Er is méér muziekTal van artiesten ko men tijdens het festival Het kloppend hart van Rotterdam opdraven. Om wat namen te noemen: HansDulfer,Keimpe de Jong, Mieke Stemerdink (die van de Gigantjes), het Groot Niet te Vermijden Dans en Showorkest en het Rotte's Mannenkoor. Veel muziek ook uit de Oude Doos, Zo is daar de de accordeo nist, annex presentator, annex zanger Harry Jan Puts die de herinnering aan de Bonte Dinsdagavondtrein nieuw le ven moet inblazen met tal van radio hits uit de jaren waarin het leven nog prettig overzichtelijk was. Het Witte Huis behoort tot de meest ge fotografeerde, geschilderde en be schreven gebouwen van het land. Al honderd jaar spreekt het tot de verbeel ding van velen; amateurs en professio nals die 'iets bijzonders' hebben met het monument. Tijdens de vier dagen du rende festiviteiten wordt daar aardig op ingehaakt. Er komt een tentoonstel ling van 'Witte-Huisvlijt'. waar alle mogelijke voorwerpen met een afbeel ding van Europa's eerste wolkenkrab ber worden getoond: wandborden, foto's, schilderijen, tekeningen, bor duurwerkjes, stickers, luciferdoosjes, pannenlappen. Kunstwerk Onderdeel van het programma vormt ook een groot kunstenaarsproject. Op een doek van honderd vierkante meter dat aan een stellage aan de voet van het Witte Huis wordt bevestigd, vervaardi- gen zes Rotterdamse kunstenaars een reusachtig kunstwerk. Drie dagen lang zullen zij werken aan wat Het Grootste Doek van Nederland moet worden. Het startsein daarvoor wordt vrijdagmid dag 11 september gegeven door wet houder Kombrink, die die dag tevens een speciale kunstroute zal openen. In het kader van het komende eeuw feest zijn de in het Witte Huis gevestig de bedrijven enkele jaren geleden al be gonnen met de aanleg van een collectie schilderijen waarop het monumentale pand staat afgebeeld. Elk jaar gaven zij een aantal kunstenaars de opdracht het gebouw onderwerp te maken van een kunstwerk. Uit die kunstwerken wer den er steeds twee geselecteerd, die ver volgens in een oplage van tien werden vermenigvuldigd. Zo ontstond een Wit te Huis-collectie, bestaande uit tien se ries van tien kunstwerken. Vrijdag 11 september wordt de gehele collectie pu bliekelijk geveild. De opbrengst daar van gaat - ook al weer - naar de Stich ting Day by Day. In Rotterdam weten ze het ook: voet ballen leer je toch vooral op straat. In samenwerking met de KNVB wordt zondag 13 september een straatvoet- baltoemooi voor jongens en meisjes van 10 tot 12 jaar gehouden. Voetballen met een lege maag gaat moeilijk. Daar om wordt die zondagochtend begonnen met een mega-ontbijt, waar zo'n dui zend kinderen gratis mogen aanschui ven en samen met Chiem van Houwe- ninge, de schrijver van televisieseries als Zeg eens Aaa en Oppassen!een eitje kunnen pellen. Van Houweninge zal aan die gigantische ontbijttafel een van zijn nieuwste sprookjes voorlezen. Daarbij geldt echter óók voor hem: éérst mondje leegeten! Het Witte Huis in Rotterdam, 'Europa's eerste wolkenkrabber'. foto ANP SOMMELSDIJK - Een 25-jarige inwoner van Sommelsdijk is in de nacht van zondag op maandag tijdens een kajaktocht op het Haringvliet verdronken. Maandagmorgen werd de man bij de politie als vermist opgegeven. Kort na de aangifte werd op het Haringvliet een lege kajak aangetroffen Van de opva rende was geen spoor. Met behulp van een politiehelikopter werd een zoektocht naar de vermiste man gestart Later die morgen werd aan de oevers van het Haringvliet het stoffelijk overschot van de man uit Sommelsdijk aangetrof fen. De politie vermoedt dat hij het Haringv liet is opgevaren en is omgeslagen. Een misdnjf wordt uitgesloten. MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Goes moet alsnog zijn straf uitzitten, omdat hij bij eerder vonnis heeft verzuimd 98 uur onbetaalde arbeid te verrichten. De Middelburgse po litierechter W. P. M. ter Berg zag gisteren dan ook geen andere mogelijkheid dan de verdachte de vervangende hechtenis van 56 dagen op te leggen. De reclassering stelde vast dat de Goe- senaar na de eerste werkdag zonder kennisgeving was wegge bleven van een werkproject. „Ik heb me gewoon verslapen", zei hij op de zitting. Voor officier van justitie mr. F. van Es zat er maar één ding op: „Ga dan maar zitten." De verdachte rea geerde laconiek: „Dan doen we dat maar." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jarige man uit Terneuzen conform de eis tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De Terneuzenaar, die niet op de zitting verscheen, had eerder tegenover de politie toegegeven vorig jaar september in Vlissingen in cocaïne te hebben gehandeld. MIDDELBURG - Een 34-jarige Vlissinger is dinsdag in Mid delburg conform de eis veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete. De man bekende 31 januari dit jaar, na een ruzietje, bij een plaatsgenoot vier banden van zijn auto te hebben lekge- stoken. HULST - In een woning in de Hulsterse Van der Leijenlaan trof de politie maandag een net ontmantelde hennepkwekerij aan. De 24-jarige bewoner van het pand had kennelijk een vermoeden van het politiebezoek en had de aanwezige hon derddertig planten gedumpt aan de Liniedijk in zijn woon plaats. De planten en de bijbehorende apparatuur werden in beslag genomen door de politie. Na verhoor kon de bewoner huiswaarts keren. HULST - Bij een aanrijding maandag namiddag op de Hul sterse kruising Polderstraat-De Genestetplantsoen raakte een 17-jange bromfietser aan zijn armen en benen gewond. Hij verleende geen voorrang aan een 45-jarige autobestuur der uit Sint-Jansteen. Beide voertuigen raakten fors bescha digd. MIDDELBURG - De politie heeft maandagnacht een 17-jari- ge Middelburg een boete gegeven van tachtig gulden. De jon gen werd betrapt bij het losrukken van een beschermkap van pinautomaat op de Markt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 46-jarige drankrijder uit Dongen is giste ren door de Middelburgse poli tierechter W. P. M. ter Berg veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf en negen maan den rij-ontzegging. De Braban der bleek 9 juni dit jaar in de gemeente Schouwen-Duive land met een score van 1.180 mi crogram ruim vijf keer de limiet (220 microgram) te hebben overschreden. Officier van justitie mr. F. van Es wees op de hoge score die voor andere weggebruikers levens gevaarlijke situaties hadden kunnen opleveren. „Als men zo iemand tegenkomt, dan mag je de handen dichtknijpen er on geschonden van af te komen." Van Es eiste vier weken cel, waarvan twee weken voorwaar delijk en een jaar rij-ontzeg ging. Raadsman mr. C. Swage- makers vroeg de politierechter rekening te houden met een an dere alcoholovertreding, waar voor zijn cliënt recentelijk ver oordeeld is. Aan dat verzoek gaf de politierechter gehoor en ma tigde de straf. Een 30-jarige man uit Goes kreeg voor dronken rijden op 5 juni in zijn woonplaats een boe te van 1 350 gulden en een voor waardelijke rij-ontzegging van zes maanden opgelegd. Na zijn aanhouding wees de blaastest een score van 595 microgram uit. Een 30-jarige vrouw uit Oost-Souburg werd voor rijden onder invloed bij verstek ver oordeeld tot een boete van 1.100 gulden. door Marco van Barneveld WEMELDINGE - Plaatsing van een 'verhoogd plateau' om te hard rijden te voorkomen, aan leg van een haag om parkeren in de bermen tegen te gaan en aan leg van extra parkeervoorzie ningen. Deze maatregelen moe ten een einde maken aan de onveilige verkeerssituatie aan de Binnendijk bij het strandje in Wemeldinge. Daar wordt nu nog vaak veel te snel gereden en ont staan, zeker voor fietsers en voetgangers, regelmatig ge vaarlijke situaties. Ook het feit dat auto's her en der geparkeerd staan, draagt aan die onveilig heid flink bij. Dit stelt het Kapelse college van burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeente raad. Strandje De problemen in Wemeldinge spelen al geruime tijd. Volgens het college worden die proble men elk jaar groter omdat er steeds meer recreanten op en rond het strandje te vinden zijn. Zeker in de zomermaanden komt de verkeersveiligheid vol gens B en W steeds vaker in het gedrang. Medio vorig jaar al heeft de ge meente Kapelle het waterschap verzocht ter hoogte van het We- meldingse strandje maatrege len te treffen om iets aan de situ atie te verbeteren. Vervolgens zijn daarvoor, in overleg met Kapelse ambtenaren en met de Grontmij, plannen gemaakt. De belangrijkste uitgangspunten van die plannen zijn dat de rij snelheid op de Binnendijk bij het strandje omlaag moet en dat de parkeerproblemen moeten worden opgelost. Maatregelen Om de rijsnelheid te drukken zal ter hoogte van de trap op de dijk een verhoogd plateau wor den aangelegd. Om de parkeer problemen aan te pakken zullen op loopafstand van die trappen bovendien ruim dertig nieuwe parkeerplaatsen worden aange legd. De kosten van de operatie worden geschat op ruim een ton. Het waterschap betaalt daar van een flink deel en volgens B en W kan ook worden gerekend op een speciale doeluitkering van de provincie Voor Kapelle blijft dan een bij drage over van 25.000 gulden. De gemeenteraad stemt op 22 september over het plan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 39