Scheefgroei in onderwijs Kapelle PZC Nieuw rioolreservoir ontlast sloten Angstaanjagende wespen ontdekt Begrotingssysteem Goes leidt soms tot absurde situaties Kapelle wil veiliger verkeerssituatie bij strandje Wemelding Gezondheidsbeurs 55-plussers onzeker zeeland b20 Christelijke basisschool overbezet, openbare scholen lopen leeg woensdag 26 augustus 1998 door Marco van Barneveld KAPELLE - Perikelen die twee jaar geleden in het Kapelse openbaar onderwijs speelden, zorgen voor een ongebreidelde groei van de christelijke basis school "t Honk in Kapelle. Dit stelt de Kapelse onderwijswet houder.!. H. Herselman. Recen telijk zijn bij 't Honk al twee nieuwe lokalen bijgebouwd en nu moet er binnen enkele maan den alweer een lokaal bijkomen. Binnen een paar jaar zouden volgens Herselman bovendien nog eens twee nieuwe lokalen benodigd zijn. De school zelf heeft al gedacht over het plegen van hoogbouw om ruimte voor de nieuwbouw te vinden, maar dat ziet de ge meente niet zitten. „Uit esthe tisch oogpunt inderdaad", zegt de wethouder. „En omdat je dan vanuit de lokalen bij mensen in de tuin zou kunnen kijken. Dat is ook niet goed." Probleem Het grote probleem is volgens Herselman dat het openbaar onderwijs in Kapelle nog steeds met een negatief imago kampt. De instroom op openbare scho len in de gemeente is daardoor minimaal. „Mensen sturen hun kleuters massaal naar 't Honk. De instroom op obs De Mool- hoek is daardoor minimaal. Niet dat die school in het voort bestaan wordt bedreigd, maar er staan wel twee van de twaalf lokalen leeg." Volgens de directeur van 't Afscheid van VVD-wethouder Van Wingerden HEINKENSZAND - De ge meente Borsele neemt vrijdag 11 september afscheid van me vrouw P. M. van Wingerden- Boers, wethouder voor de WD. Ze wordt op 16 september geïn stalleerd als burgemeester van Groenlo. In verband met haar vertrek houdt de gemeente Bor sele 11 september een openbare afscheidsreceptie in De Stenge te Heinkenszand. Deze receptie is van 16.30 uur tot 17.30 uur. Asfalteren van A58 leidt tot vertragingen KRUININGEN - Zo'n verkeers chaos als het deze dagen bij Rot terdam is, zal het niet worden op Rijksweg A58, maar vanaf 7 september tot 25 september moeten de gebruikers van de vierbaansweg door Midden- Zeeland wel rekening met op onthoud. Rijkswaterstaat Iaat op stukken van de A58 op Zuid- Beveland een nieuwe asfaltlaag aanbrengen, het inmiddels be kende zeer open asfalt beton (zoab). Met het groot onderhoudswerk dat wordt uitgevoerd door Heij- mans Wegenbouw uit Roosen daal, is 2,5 miljoen gulden ge moeid. De grootste verkeersproblemen zijn in de weekeinden van 11 tot 13 september en van 25 tot 27 september te verwachten. Stuk ken van de A58 bij Kapelle en Kruiningen worden dan volle dig afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de oude Rijksweg. Opstoppingen bij op en afritten en op kruispunten zijn op die dagen onvermijde lijk. In het eerste weekeinde, vanaf vrijdag 11 september om 18.00 tot zaterdag 12 september om 24.00 uur. gaat de zuidelijke rij baan richting Bergen op Zoom op slot, tussen het viaduct Vier- wegen (bij Kapelle) en de Vlak- etunnel. In de voorafgaande week, vanaf maandag 7 septem ber, is op dit wegvak slechts één rijstrook beschikbaar. Heijmans Wegenbouw herhaalt dezelfde exercitie veertien da gen later ten oosten van de VLa- ketunnel, ook op de zuidelijke rijbaan van de A58, tussen via duct Luchtenburg bij Kruinin gen en het viaduct Gaweegse Dijk bij Krabbendijke. Van vrij dag 25 september om 18.00 uur tot zaterdag 26 september om 24.00 uur is dit wegvak volledig afgesloten. Automobilisten moeten dat weekeinde een grote omleidingsroute rijden over de Oude Rijksweg, vanaf Kruinin gen-'Yerseke tot Rilland. Spoorvorming De voordelen van zoab zijn dat er bij regen minder stuifwater ontstaat en er minder kans is op spoorvorming, zoals nu met na me het geval is tussen het via duct Vierwegen bij Kapelle en de Vlaketunnel. De Kapelse burgemeester G. C. de Groot drong eerder bij Rijkswater staat aan op een versnelde aan pak van dit wegvak naar aanlei ding van een dodelijk ongeval. Nadeel van zoab is dat glad heidbestrijding bij ijzel moeilij- keris. Honk, J. Blok, is het echter hele maal niet duidelijk of de groei van zijn school voortvloeit uit de problemen die het openbaar onderwijs in Kapelle enkele ja ren geleden teisterden. „Wat de wethouder doet is gissen", stelt Blok. „Je weet immers helemaal niet waar mensen hun keuzes op baseren. De groei manifesteerde zich bij ons bovendien al voor die problemen in het openbaar onderwijs." Aanleiding voor het negatieve imago in dat openbare onder wijs vormt een intern conflict dat enkele jaren geleden bij de Moolhoek sleepte. Een onder wijzer zou door de directie zijn beschuldigd van ongewenste in timiteiten met kinderen, wat leidde tot grote verontrusting bij ouders. De betrokken onderwijzer ont kende dat echter en kon aan het werk blijven. Er moest destijds een speciale commissie aan te pas komen om de problemen op te lossen. Dat gebeurde door di rectiewisselingen door te voe ren in het Kapelse openbaar on derwijs. De betrokken wethouder, des tijds was dat A C. van Over- beeke, werd door de instelling van de commissie buitenspel ge zet. Hij werd er door ouders van beschuldigd dat hij de zaak te lang had laten lieren. Een jaar later kwam er nog een incident in het Kapelse openbaar onder wijs bovenop; de school in Scho- re werd gedwongen om te fuse ren met de openbare basisschool in Wemeldinge. Punt was volgens Van Over- beeke, die met het oog op de pe rikelen destijds is opgestapt als wethouder, dat de school in Schore met te lage leerlingen aantallen kampte. Hij wees daarbij met de beschuldigende vinger richting de speciale com missie die met de directeurswis selingen het openbaar onder wijs in Kapelle te veel schade zou hebben berokkend. Volgens de huidige onderwijs wethouder, Herselman, doet het openbaar onderwijs er alles aan om het negatieve imago van zich af te schudden. „Ze doen er bij voorbeeld alles aan om op een positieve manier de publiciteit Werkzaamheden aan de riolering op de Oude Rijksweg in Kruiningen. doorlngrid Huibers KRUININGEN - De gemeente Kruinin gen is maandag begonnen met de verbe tering van het rioleringsstelsel in het dorp. Tegelijk met de vergroting van een aantal rioleringsbuizen legt zij een tweede ri oolreservoir aan. Hiermee moet het lozen van overtollig rioolwater op sloten in de polder rondom het dorp sterk vermin derd worden. In een rioolreservoir of bezinkbassin kan bij regenval ongeveer twaalfhonderd ku bieke meter water opgeslagen worden. Het water wordt daar bewaard, totdat er in het rioleringsstelsel weer genoeg ruimte ontstaat om het water weg te pompen. „Nu is het zo, dat het riool bij elk beetje regen overvol raakt en er rioolwater in de polder in het oppervlaktewater terecht komt", zegt gemeentewoordvoerder L. J. Dominicus. Door aanscherping van de Wet Milieubeheer is de gemeente ver plicht dit lozen van rioolwater op polder- slootjes terug te dringen. Een eerste bezinkbassin werd begin 1996 al door de gemeente aangelegd in de Knol. Een tweede reservoir wordt vanaf half oktober aangelegd op het weitje aan het einde van het Achterwegje. Eind 1999 komt er een derde basin bij aan de Oude Rijksweg, aan de noordkant van Kruiningen. Regenval „Bij hele zware regenval, hou je een over schot aan rioolwater in het systeem. Dan zal er ook in de toekomst nog af en toe ri oolwater op het oppervlaktewater ge loosd moeten worden", aldus Dominicus. Het riool in een gedeelte van de Oude Rijksweg tussen de huisnummers 37 en 57 wordt als eerste aangepakt. Daar wor den de buizen vergroot. Aansluitend wordt er gewerkt in de Henri Dunant- straat. Tussen Eindje de Rondte en de Schotwal wordt een stuk riool vervangen door een dieperliggende buizen. Vernieuwing Ook in Eindje de Rondte en Voorhoute worden de rioolbuizen gedeeltelijk ver groot. Gelijk met de verbetering van de hoofdriolering worden ook de huis-aan- huisaansluitingen van de riolering in al deze straten tot op de erfscheiding ver nieuwd. Het is de bedoeling dat de werkzaamhe den in november klaar zijn. Dan moet de grond zich rond de nieuwe rioolbuizen gaan zetten. Daarom worden de wegen provisorisch gedicht. Na zes maanden, dus in het voorjaar van 1999, worden de wegen opni euw bestraat en geasfalteerd. Het verkeer zal de komende maanden, door lngrid Huibers KRUININGEN - „Het is de grootste wespensoort van Eu ropa. De koningin, die zelden naar buiten komt, is wel zo groot als een luciferdoosje." J. Koeman uit Kruiningen ont dekte het nest horenaars dins dagmiddag in een opslagruim te achter zijn huis. „Er steekt hier een overloop pijpje van een drukvat van de centrale verwanning door de muur. Om het pijpje is wat ruimte waar de wespen door naar binnen en buiten vliegen. Het nest zelf hebben ze in de spouwmuur gemaakt", vertelt Koeman. Hij gebruikt de ruim te voor opslag van zijn imker en tuinspullen, De wespen vliegen er de hele dag in en uit. Toen Koeman de insecten ont dekte, moest hij wel even slik ken. „Het zijn echt angstaanja gende beesten om te zien, zo groot zijn ze." Het handboek voor insecten dat Koeman geraadpleegd heeft, vermeldt nog dat een steek van een horenaar dode lijk kan zijn. Hij kan er niet wakker van liggen. „Elkewes- pensteek kan dodelijk zijn voor mensen die er allergisch voor zijn, dus die mededeling neem ik maar met een korreltje zout." Koeman is ook zeker niet van plan het wespennest te laten verdelgen: „Die beestjes doen mij niks, dus ik ben ook niet plan hen wat aan te doen." foto Marijke Folkertsma te halen. Maar het is vreselijk moeilijk om van zo'n negatief stempel af te komen. Dat is een proces van jaren. De nieuwe uitbreiding van 't Honk kost enkele tonnen. In een voorstel aan de gemeenteraad stelt het Kapelse college van B en W daaraan zo'n anderhale ton bij te willen dragen. Voordat de raad hierover beslist zal de onderwijscommissie zich op dinsdag 1 september over de zaak buigen. Het nieuwe lokaal moet nog in november worden opgeleverd. door René Schrier GOES - Het nieuwe begrotings systeem van de gemeente Goes moet meer inzicht brengen en tijdig signaleren dat bepaalde uitgaven uit de hand dreigen te lopen. Het systeem heet Beleid en Beheersinstrumentarium, kortweg BBI. Nog lang niet ie dereen heeft het systeem echter in de vingers. Dat bleek onlangs nog eens op een vergadering van de raadscommissie Algemene Zaken. Daar gaf het PvdA- raadslid H. W. Hoogerland aan dat het hem niet lukt binnen vijf minuten duidelijkheid te krij gen als hij iets op wil zoeken in de gemeenterekening of -begro ting. Dat geldt volgens hem voor meer raadsleden en zelfs ambte naren zouden het niet allemaal even goed begrijpen. Vooral het systeem van kosten- doorberekening zorgt er voor dat de materie moeilijk te door gronden is, zo bleek uit zijn be toog. Ook het WD-raadslid G. Hogesteger heeft moeite met de gang van zaken, Eén van zijn punten van kritiek is dat er niet sneller gewaarschuwd wordt als een bepaald budget over schreden dreigt te worden en dat was volgens hem juist één van de doelstellingen van het systeem. Voorbeelden In de commissievergadering passeerden enkele voorbeelden de revue. Zo wist burgemeester drs. D. J. van der Zaag te mel den dat de brandweer drang hekken nodig had om de buurt af te zetten bij een brand in de Lange Vorststraat. Dat was no dig omdat een muur dreigde in te storten. Het antwoord van de dienst stadsbeheer was dat dat niet kon, omdat er geen budget meer voor was. De burgemees ter - 'ik sprong bij na uit mij n vel - heeft toen ingegrepen om te zorgen dat de dranghekken er wel kwamen. Een ander voorbeeld waar de commissieleden moeite mee hadden was de manier waarop de inzet van parkeerwachters wordt verrekend als ze voor het stadhuis het verkeer moeten re gelen bij trouwfeesten. De afde ling parkeerbeheer brengt die uren in rekening bij de afdeling burgerzaken, omdat door die werkzaamheden inkomsten uit parkeerbekeuringen wegva len. Het komt ook wel voor dat b paalde afdelingen in het Goe stadskantoor geen beroep doi op de eigen afdeling juridisd zaken voor advies, maar elde adviezen inwinnen omdat d goedkoper is. Allemaal zaki waar de commissieleden ?ii nogal over verwonderen. Ho geriand: „Het is absoluut onm gelijk in een oogopslag te zii waar de verschillen zitten tu sen de raming en de werkeli betaalde kosten. De kritiek d we als gemeenteraad hebben 1 ten we al een paar jaar horen.' Groenbeheer Wat Hogesteger stoort is het f( dat de verschillende ambten ren krampachtig vasthoud aan hun budgetten. „Ikergerr aan het feit dat het openba groen in Goes er slecht bij ligt de straten groen zijn. Het gro groeit dus op de verkeer plaatsen." Wethouder M. L. 't Hart (Pvd van financiën is juist wel spreken over de gang van zak rond de begroting en de rek ning. „Het aantal overschr dingen en onderschrijding wordt steeds minder. Ik vind c we nu sneller kunnen zien c het mis gaat." Hij legt uit c binnen het ambtelijk appars een aantal ambtenaren budg< houder zijn voor hun afdelir De bedoeling is dat er daardc kostenbewuster wordt geweri Dat gaat alleen op als het sj teem door het hele appars wordt gehanteerd. „Daar z: we nu al jaren mee aan het oei nen env het gaat steeds bet Maar ik vind wel dat de kriti van de commissie Algemene 2 ken terecht is. Aan de andt kant kun je ook stellen dat raad bestuurt op hoofdlijnen de details aan de ambtenaren het college van B en W over k laten." Belastinggeld De wethouder erkent dat waakt moet worden voor rigi situaties: „De mensen moeten ook mee leren omgaan. Natui lijk moet een flexibele aanp van de taken mogelijk zijn. moet ook niet vergeten dat 1 onze taak is zo efficiënt mo{ lijk met het belastinggeld om foto Dirk-Jan Gjeltema waar nodig, worden omgeleid. Tijdens de aanleg van het zinkbassin in het Achter wegje wordt een noodbrug voor lang zaam v^Kkeer over de watergang langs de Sluisweg gelegd.Ook in Yerseke wordt gelijk met de reconstructie van de Stee- weg een nieuw bezinkbassin aangelegd. Tussen de huisnummers 25 en 40 wordt de riolering vergroot. Het reservoir wordt onder een nieuw aan te leggen groenstrook langs de weg gebouwd. Verbreding De Steeweg wordt tussen de Ambacht slaan en de Damstraat verbreed. Daarom heeft de gemeente stukjes voortuin van aanwonenden aangekocht. Hierdoor kunnen trottoirs, parkeer- en groenstro ken worden aangelegd. Door deze werkzaamheden is de Steeweg tot en met eind december volledig afge sloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Molenlaan, Breeweg en Schuitweg. door Marco van Barneveld WEMELDINGE - Plaatsing van een 'verhoogd plateau' om te hard rijden te voorkomen, aan leg van een haag om parkeren in de bermen tegen te gaan en aan leg van extra parkeervoorzie ningen. Deze maatregelen moe ten een einde maken aan de onveilige verkeerssituatie aan de Binnendijk bij het strandje in Wemeldinge. Daar wordt nu nog vaak veel te snel gereden en ont staan, zeker voor fietsers en voetgangers, regelmatig ge vaarlijke situaties. Ook het feit dat auto's her en der geparkeerd staan, draagt aan die onveilig heid flink bij. Dit stelt het Kapelse college van burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeente raad. De problemen in Wemeldinge spelen al geruime tijd. Volgens het college worden die proble men elk jaar groter omdat er steeds meer recreanten op en rond het strandje te vinden zijn. Zeker in de zomermaanden komt de verkeersveiligheid vol gens B en W steeds vaker in het Medio vorig jaar al heeft de ge meente Kapelle het waterschap verzocht ter hoogte van het We- meldingse strandje maatrege len te treffen om iets aan de si1 atie te verbeteren. Vervolg€ zijn daarvoor, in overleg n Kapelse ambtenaren en met Grontmijplannen gemaakt, belangrijkste uitgangspunt van die plannen zijn dat de i snelheid op de Binnendijk het strandje omlaag moet en c de parkeerproblemen moei worden opgelost. Maatregelen Om de rijsnelheid te drukk zal ter hoogte van de trap op dijk een verhoogd plateau w< den aangelegd. Om de parket problemen aan te pakken zuil op loopafstand van die trapp bovendien ruim dertig nieu parkeerplaatsen worden aanj legd. De kosten van de opera worden geschat op ruim een ti Het waterschap betaalt da; van een flink deel en volgens en W kan ook worden gereke op een speciale doeluitkeri van de provincie. Voor Kapelle blijft dan een h drage over van 25.000 guldi Op maandag 31 augustus blijken of de commissie VRC hiermee kan instemmen. Da; na is het op 22 september aan gemeenteraad om er uiteinc lijk een beslissing over te r men. Bedoeling van het colle is om de maatregelen in maari april volgend jaar uit te voert door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het is uiterst on zeker geworden of de sport- en gezondheidsbeurs voor 55- plussers op Schouwen-Duive- land door kan gaan. De weige ring van de Stichting Renesse om een financiële bijdrage te le veren, heeft het evenement op losse schroeven gezet. Volgens coördinator R. van der Weide van de organiserende Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duivelandis door de opstelling van de Stichting Re- nesse een nauwelijks te over bruggen gat geslagen in de financiële opzet van de mani festatie. Daardoor is het twijfel achtig of het evenement, dat voor dit najaar op het program ma staat, doorgang zal vinden. De organisatie zal zich daarover begin volgende maand beradi Via de sport- en gezondheit beurs wil de Stichting Welz Ouderen 55-plussers aanspoi meer aan lichaamsbeweging doen, Er wordt gerekend op z< vierhonderd tot vijfhonderd 1 zoekers. De organisatie wil beurs op twee plaatsen Schouwen-Duiveland houdi in het sport- en recreatiece trum Westerschouwen Haamstede en in het zwemb Onderdak te Zierikzee. De k< ten worden begroot op ongevi 13.000 gulden. De inkomst zullen niet toereikend zijn. U gegaan wordt van een tek van 8.600 gulden. Dat g( hoopte de Stichting Welzijn C deren bijeen te krijgen via spc sors en (garantie)bijdragen v de gemeente Schouwen-Dur land en de Stichting Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34