boos op Van der Zaag Vlaamse schippers willen schuiten niet op zondag schutten PZC PZC Kapelse kerkklok gaat in de revisie zeeland b19 beschuldiging burgemeester over hinderen politie valt verkeerd Seniorenfeest in 's-Gravenpolder Fietsers aanschouwen Tholen in vier dagen Man verdrinkt in Haringvliet Cel wacht na verzuim werkstraf Cocaïnedealer moet maand zitten Boete voor leksteken banden Hennepkweker is politie voor Bromfietser gewond in Hulst Vandaal krijgt lik op stuk zuider El buren woensdag 26 augustus 1998 )or Mieke van der Jagt OES - De Goese kroegbazen jn woedend op burgemeester D. J. van der Zaag omdat de Goese horeca-onderne- ers ervan heeft beschuldigd de jlitïe te hinderen bij het oplos- n van ongeregeldheden in hel eekeinde. Weliswaar sprak de maandagavond een commissievergade- ng over 'enkele ondernemers'; kroegbazen ervaren het als klap in het gezicht. 'ick van der Velde, uitbater van dé Pubbles op de Grote Markt, zeer teleurgesteld. Hij verte- de horeca in een die naar maatrege- zoekt om het geweld terug te „De samenwerking de politie is juist uitstekend dat wordt door de politie ook ervaren", zegt Van der Velde, ie cafébaas kan zich niet voor- :ellen dat er een horeca-onder- emer is die de politie tegen- -erkt als het erom gaat de sfeer in de stad halt toe te roepen. „Juist op stuk van zaken staat de ver- horeca op één lijn in roep om meer politie en een aanpak van het probleem, laar wij kunnen het niet alleen, lij de gemeente is weieens de in ruk ontstaan dat de ongere- eldheden in de kroegen ont- Dat is pertinent niet Het is in het belang van ie- horeca-ondernemer dat rustig blijft in het café en op straat ervoor. Wij hanteren (ïmiddels heel strak onze huis egels. Maar als rivaliserende roepen jongeren er op uit zijn m te knokken, dan kan het op Iraat, na sluitingstijd escale- Je zou voldoende politie hebben om daar wat aan doen. Gemeente, politie en zouden moeten samen om de Rijksoverheid zo- er te krijgen dat het probleem, en maatschappelijk probleem, rardt aangepakt bij de wortel, let heeft geen pas dat partijen naar elkaar gaan wij Moison van café De ziet de rigide handhaving de sluitingstijd als één van oorzaken van de ellende. |0m twee uur moet het café leeg lijn. Als er om tien voor twee ie- liand een rondje bestelt, is er S-GRAVENPOLDER - 'Infor- natie, ontmoeting en ontspan ning'. Dat is het motto van een eniorenfestival dat op zaterdag 2 september wordt gehouden n een evenemententent en in erenigingsgebouw Ons Dorps even in 's-Gravenpolder. Het estival duurt van tien tot vijf lur en zal bol staan van de mu- iek. Bovendien zijn tal van or- anisaties, zoals de bibliotheek, e stichting Welzijn Ouderen lorsele en Thuiszorg met infor- natiestands aanwezig, let Zeeuws Koperensemble is Ie eerste band die tijdens het estival zijn kunsten zal verto- len. Vervolgens houdt een lixielandband een streetparade ip het evenemententerrein en imgeving. Tegelijkertijd zijn er n Ons Dorpsleven liedjes uit de lude doos te beluisteren van het iuo De Kattebel. Daar is 's mid- iags Frans de Schepper te zien net zijn draaiorgel ierder zijn 's middags in de eve- ïemententent optredens van de rig band van de muziekschool die onder meer nummers van Glenn Miller ten gehore brengt. De band Remake sluit het fes tijn af met een mix van vrolijke |azz, dixieland en blues. geen kroegbaas die nee ver koopt. Je moet die mensen niet een half glas hoeven afpakken om ze er om twee uur uit te krij gen. Gewoon lichten aan. mu ziek uit en niet meer tappen om twee uur. Tot pakweg halfdrie te tijd geven om weg te gaan. Dan komen de mensen niet allemaal tegelijk op straat en bovendien bespaar je ze het rotgevoel dat ze hebben moeten betalen vqor iets wat ze niet eens hebben mo gen opdrinken. Wie niet weg wil, wordt in de regel wel op de vlucht gejaagd door de fles al- lesreiniger die na sluitingstijd opengaat." Een andere oorzaak van de ge welddadigheden ziet Moison in het voortdurende dealen op straat. „Op iemand die dronken is, kun je nog wel inpraten, maar hebben ze pilletjes geslikt - die worden hier voor de deur vanuit auto's en met koeriertjes ver kocht - dan kijken ze dwars door je heen. Daar heb je geen over wicht meer over." Grimmige sfeer Ook Alex van IJsseldijk van café De Post is van mening dat de handel in xtc zou moeten wor den aangepakt om het gebruik ervan en de grimmige sfeer die het met zich meebrengt tegen te gaan. „Een lik-op-stukbeleid, zoals dat in Renesse is gevoerd, zou wellicht helpen. Daarmee krijgen we misschien ook meer politie op straat. Het is echt hoog tijd dat er wat gebeurt, want dezelfde groepen als die nu hier de boel onveilig maken, hebben het uitgaansleven in Roosendaal en Bergen op Zoom inmiddels om zeep geholpen. De horeca wil daar graag aan mee werken, dat weet ik zeker. De kroegbazen willen ook meebe talen. Maar niet om de zwarte piet toegespeeld te krijgen." Geen van de kroegbazen wil de groepen bij naam noemen, maar iedereen weet dat het gaat om een groep jonge Marokkanen uit Antwerpen en Bergen op Zoom die op en om de Grote Markt Marokkaanse jongeren uit Goes ontmoeten. Anderen jongeren die in groepen optrekken en zich daardoor sterk voelen, krijgen het regelmatig met hen aan de stok. De straathandel en het ge bruik van verdovende en op wekkende middelen, die onder ieders ogen plaatsvindt, be perkt zich niet tot bepaalde groepen. Van der Velde is niet bang dat Goes naar Bergs voorbeeld ten onder zal gaan aan de terreur van het straatgeweld. „Wij heb ben een unieke positie hier. We zitten met z'n allen op eikaars lip en iedere buurman helpt de ander als er ellende is. Onder de Goese horeca is ook veel goede wil om de zaak op te lossen in ge zamenlijkheid Maar dat kan al leen samen met politie en gemeente. We moeten niet on derling gaan ruziën, maar de rijksoverheid ervan overtuigen dat je dit soort problemen niet meer in de buurthuizen oplost. Daar moet je met de samenle ving tegenaan en de samenle ving zijn we met z'n allen." door Marco van Barneveld KAPELLE - Als het goed is, is Kapelle binnenkort weer bij de tijd. De afgelopen maanden ga ven de wijzers van de klok van de hervormde kerk nogal eens de verkeerde tijd aan, maar daar gaat iets aan veranderen. Het college van burgemeester en wethouders van Kapelle vraagt de commissie VROM om 25.000 gulden om de klok te laten revi seren. Ook moet van dat geld de ver lichting van de klok worden ge repareerd, zodat ook in het don ker de tijd weer goed te lezen zal zijn. Want, zo stelt het college in een voorstel aan de commissie, 'gezien de publieke functie en de uitstraling is een goed functio nerend uurwerk een vereiste'. Het probleem is volgens B en W dat de zogenoemde motorijzer werken, die ervoor zorgen dat de wijzers draaien, verouderd zijn. Door slijtage is er speling ontstaan op assen en tandwie len, waardoor de wijzers nu en dan van slag raken. Daarnaast zijn ook de verlichtingselemen ten gedateerd. Onlangs zijn twee van die elementen eruit uitgevallen. Op maandag 31 au gustus zal de commissie VROM de zaak bespreken. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113)273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Marokkanen De deelnemers aan de fietsvierdaagse rijden elke avond een andere route. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman THOLEN - Opmerkelijk veel omhoog gerichte blikken, op de stoep voor café The Pub in het stadje Tholen. Vanaf deze stek vertrekt tot en met don derdag elke avond de fiets vierdaagse; een evenement dat staat of valt met de gesteld heid van het weer. Vier dagen lang kunnen trap pers hun hart ophalen op de vijftien of vijfentwintig kilo meter. De Thoolse huisvrou- wentrimclub, sinds zes j aar or ganisator van de vierdaagse, heeft voor elke avond een an dere route uitgezet. „Waar door mensen op plaatsen komen waar ze normaal niet komen. Niet langs de provinci ale weg, maar dwars over het eiland", schetst Leny Goorden het uitgangspunt van de spor tieve activiteit. Niet alleen het eiland Tholen zelf, ook de 'overkant' wordt aangedaan. Een tocht naar Halsteren en Lepelstraat is een van de door Goorden uitge dachte routes. Zelf bemant ze de pechauto. Fietsers die on derweg stranden, worden door haar weer veilig thuis ge bracht. Medaille Via stempelposten - bij vertrek en aankomst en onderweg bij een verfrissingspost - wordt het doorzettingsvermogen van de deelnemers gecontroleerd. Mensen die drie van de vier avonden afmaken, kunnen re kenen op een medaille. Het evenement, dat in vroeger ja ren door de inmiddels opgehe ven toerclub werd georgani seerd, doet het nog steeds goed. Goorden telt ook dit jaar weer nieuwe gezichten onder de mensen die zich inschrij ven. Streven van de huisvrou- wentrimclub is het evenement zo goedkoop mogelijk te hou den. „Zodat ook complete ge zinnen zich in kunnen schrij ven, zonder dat het al te duur voor hun wordt." SOMMELSDUK - Een 25-jarige inwoner van Sommelsdijk is in de nacht van zondag op maandag tijdens een kajaktocht op het Haringvliet verdronken. Maandagmorgen werd de man bij de politie als vermist opgegeven. Kort na de aangifte werd op het Haringvliet een lege kajak aangetroffen. Van de opva rende was geen spoor. Met behulp van een politiehelikopter werd een zoektocht naar de vermiste man gestart. Later die morgen werd aan de oevers van het Haringvliet het stoffelijk overschot van de man uit Sommelsdijk aangetrof fen De politie vermoedt dat hij het Haringvliet is opgevaren en is omgeslagen. Een misdrijf wordt uitgesloten. MIDDELBURG - Een 20-jarige man uit Goes moet alsnog zijn straf uitzitten, omdat hij bij eerder vonnis heeft verzuimd 98 uur onbetaalde arbeid te verrichten. De Middelburgse po litierechter W. R M. ter Berg zag gisteren dan ook geen andere mogelijkheid dan de verdachte de vervangende hechtenis van 56 dagen op te leggen. De reclassering stelde vast dat de Goe- senaar na de eerste werkdag zonder kennisgeving was wegge bleven van een werkproject „Ik heb me gewoon verslapen", zei hij op de zitting. Voor officier van justitie mr. F. van Es zat er maar één ding op: „Ga dan maar zitten." De verdachte rea geerde laconiek: „Dan doen we dat maar." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 42-jarige man uit Temeuzen conform de eis tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De Temeuzenaar. die niet op de zitting verscheen, had eerder tegenover de politie toegegeven vorig jaar september in Vlissingen in cocaïne te hebben gehandeld. MIDDELBURG - Een 34-jarige Vlissinger is dinsdag in Mid delburg conform de eis veroordeeld tol vijfhonderd gulden boete. De man bekende 31 januari dit jaar, na een ruzietje, bij een plaatsgenoot vier banden van zijn auto te hebben lekge- stoken. HULST - In een woning in de Hulsterse Van der Leijenlaan trof de politie maandag een net ontmantelde hennepkwekerij aan. De 24-jarige bewoner van het pand had kennelijk een vermoeden van het politiebezoek en had de aanwezige hon derddertig planten gedumpt aan de Liniedijk in zijn woon plaats. De planten en de bijbehorende apparatuur werden in beslag genomen door de politie. Na verhoor kon de bewoner huiswaarts keren. HULST - Bij een aanrijding maandag namiddag op de Hul sterse kruising Polderstraat-De Genestetplantsoen raakte een 17-jarige bromfietser aan zijn armen en benen gewond. Hij verleende geen voorrang aan een 45-jarige autobestuur der uit Sint-Jansteen. Beide voertuigen raakten fors bescha digd. MIDDELBURG - De politie heeft maandagnacht een 17-jari- ge Middelburg een boete gegeven van tachtig gulden. De jon gen werd betrapt bij het losrukken van een beschermkap van pinautomaat op de Markt. door Kris Naudts Een boer werkt ook niet dag en nacht, zegt de Vlaamse schipper Walter Claeys. Hij schuift zenuwachtig een stapeltje papieren over tafel. „Hier zie, duizend handtekeningen van schip pers, geduldig verzameld op de sluis van E vergem. Ook op de sluis van Kerk- hove op de Schelde hebben veel schip pers hun naam op mijn petitielijst geplaatst." Claeys haalt brieven te voorschijn die hij schreef aan Vlaamse en Waalse politici. En ook de antwoor den die hij van die heren kreeg, heeft hij bij de hand. Antwoorden die hem ont goochelen. „Ik loop overal met mijn kop tegen de muur", zucht Claeys. De schipper uit Hingene die tegen windmolens vocht. Hij lijkt een beetje op Don Quichotte die tegen windmolens vocht. Claeys voert een wat eenzame strijd tegen het klokje rond bedienen van de sluizen op de Belgische binnenwateren. Want zo dra schepen dag en nacht kunnen wor den geschut, is het voorgoed uit met de zondagsrust. „De opheffing van het vaarverbod op zondag zal snel volgen. Dan wordt schippers een verworven recht ontnomen, waarvoor ze tijdens de grote staking van 1975 negen weken lang hebben gevochten", zegt de boze schipper. Walter Claeys, eigenaar van het 1350 ton metende schip Adme, besloot tot actie over te gaan toen hij vernam dat de Administratie Waterwegen van het Vlaamse Gewest vanaf 1 december de sluis van Evergem op de Ringvaart bij Gent 24 uur per dag wil bemannen. De sluis van Evergem zal de eerste zijn die de klok rond ter beschikking staat van de binnenvaart. Draaischijf De Vlaamse regering meent daar goede redenen voor te hebben. Gent is een draaischijf voor de binnenvaart. De Vlaamse overheid wil het aandeel van de binnenvaart in het goederentrans port verhogen. Dat kan door de bedie ningsuren van bruggen en sluizen op vi tale scheepvaart-assen uit te breiden. Evergem stond meteen bovenaan de lijst. Het schutten gebeurt daar nu tussen zes uur 's ochtends en tien uur 's avonds. Het is er vaak zo druk dat schepen vrij lang moeten wachten om te worden ge schut. Een tweede, grotere sluis kan het probleem verhelpen. Plannen liggen klaar. Geengeld „Maar. er is voorlopig geen geld voor", zegt Eric Van den Eede, directeur-inge nieur van Waterwegen in Gent. „De start van het nieuwe sluisproject wordt ten vroegste verwacht tegen 2002. Dus sleutelen we aan de bedieningsuren. We zijn alvast de procedure gestart om bij komend sluispersoneel aan te werven. Binnenschippers die gebruik maken van de uitstap- en sloopregeling voor de binnenvaart krijgen voorrang om als sluiswachter aan de slag te gaan." Volgens Van den Eede telt de container vaart de dagen af om de klok rond te kunnen varen. „In een volgende fase moet de beroepsvaart de gelegenheid krijgen om ook op zondag te varen. Het goederentransport langs de weg wordt elders in Europa op zon- en feestdagen meer en meer aan banden gelegd. De binnenvaart is het alternatief. Wil je dat promoten dan is de openstelling van waterwegen op zondag de enige uitweg. In de zomermaanden bedienen we al de sluizen voor pleziervaarders. Het is ab surd dat de beroepsvaart aan de kant moet blijven. Ik weet wel: oudere, klei ne, zelfstandige binnenschippers zijn tegen varen op zondag. We verwachten daarom acties." Linke kerel „Dat er acties komen, daar kan je van op aan", laat schipper Walter Claeys er geen twijfel over bestaan. „Maar, dan «uilen de bestaande schippersbonden zich wel strijdvaardiger moeten opstel len dan op dit ogenblik. Op het voorne men om sluizen 24 uur per dag te be mannen komt er uit het vak nauwelijks reactie. Ik verzeker u. de schippers wil len geen uitbreiding van de bedienings tij den. Het verzoek om in Evergem de klok rond te werken, komt van een en kele schipper. Een Hollander die met containers naar Avelgem op de Schelde vaart. Dat is een linke kerel. Enige tijd gelegen veroorzaakte hij een incident bij de sluis van Kerkhove op de Schelde. Het was een zondag. Toen wou die plots mee de sluis in glippen met een plezier jacht. We konden er net op tijd een schip voor leggen." ,,'s Nachts varen op de Schelde? In het pikdonker. Dat is toch al te gek", zegt Claeys. „Veel te gevaarlijk. Het is over dag al uitkijken. Als je dag en nacht wil varen, moet er voldoende bemanning zijn. Schepen die continu bemand zijn, bestaan nagenoeg niet. Die Hollander wil schippers tegen elkaar opjutten. Dat zal ten koste gaan van de veilig heid. Er zullen er altijd wel een paar zijn, die blijven varen om de concurren tie te vlug af te zijn. Kijk, meneer, ik als elke dag veertien uur vaar, ben ik blij dat ik 's avonds om acht uur kan stop pen." Familieleven Walter Claeys maakt zich boos op, wat hij noemt, de Europese technocraten 'met hun dictaten over liberalisering van de markt.' Claeys: „Aan econo misch gewin zal de zondagsrust worden opgeofferd. Ik voer, met de morele steun van die duizend schippers die hun handtekening hebben geplaatst, een sociale strijd. Wij hebben recht op een familieleven. Kijk hier, een schriftelijk antwoord van de Vlaamse minister Bal- dewijns op een van mijn protestbrie ven. Die Baldewijns verstopt zich ach ter een richtlijn van de Europese Unie. Wat baat het dat we ons als Vlamingen hebben ontvoogd van België, als we toch maar onder de plak van Europa ge raken?" „Er bestaat niet eens een economische noodzaak voor de zondagsvaart. Uit een onderzoek dat de vroegere Vlaamse minister Johan Sauwens liet uitvoeren, is duidelijk gebleken dat het waterge bonden bedrijfsleven een vragende partij is. Slechts twee van de achthon derd ondervraagde bedrijven waren voor. Dan kan het toch moeilijk bewe ren dat het bedrijfsleven erom staat te springenAls de schippers zich niet ver zetten wordt er over twee jaar op zon dag gevaren. Tja, misschien strijd ik voor een verloren zaak. Ik doe toch voort. Vroeger op school hebben ze me altijd geleerd dat je de strijd voor een rechtvaardige zaak nooit mag opge- Als de schepen dag en nacht kunnen worden geschut, is het voorgoed uit met de zondagsrust van de schippers. foto Charles Strijd BIMiflWHMlWg foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33