Serviërs bedreigen pers in Kosovo PZC Indonesische beerput moet na Prabowo helemaal open PZC feiten en meningen 2 Journalisten krijgen waarschuwingen over gladde wegen en verdwaalde kogels Burgerzin Ruzie zoals tussen CNN en kabelexploitant kan overal in land oplaaien 26 augustus 1948 woensdag 26 augustus 1998 doorHarald Doornbos De Servische autoriteiten in Kosovo zijn een sinistere campagne be gonnen tegen buitenlandse journalis ten die zich in de in oorlog gedompelde provincie bevinden. Doodsbedreigin gen, intimidatie en fysiek geweld tegen verslaggevers zijn aan de orde van de dag. De situatie is zo nijpend dat de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) er bij de Nederlandse regering op gaat aandringen om de Serviërs onder druk te zetten om zich beter te gaan ge dragen. Kosovo is, zo meent de NVJ, 'veruit het gevaarlijkste en slechtste gebied voor journalisten in Europa'. Sinds een Duitse journalist, Erich Rat- f elder, ruim twee weken geleden een ar tikel schreef waarin hij beweerde dat er massagraven waren in Kosovo, zijn de Servische autoriteiten in blinde woede ontstoken tegen alle buitenlandse me dia. Ratfelder werd op de Servische te levisie uitgemaakt voor 'Duits tuig', terwijl kranten in Belgrado hem be schreven als staatsvijand nummer één. In Pristina zelf, Kosovo's regionale hoofdstad, waar Rathfelder in een huis bij etnische Albanezen verbleef, trok een groep van ongeveer twintig Servi sche spierbundels op naar het Servi sche mediacentrum waar Rathfelder een dag na de publicatie van zijn repor tage kort verbleef. De Duitser kon al leen onder bescherming van twee Rus sische diplomaten het gebouw verlaten en zo ontkomen aan een lynchpartij. In doodsnood ontvluchtte hij de volgende dag Joegoslavië door naar Bosnië te rij den. Kogel Aan de Joegoslavische kant van de grens werd hij echter bijna twee uur lang vast gehouden door Servische po litiemannen. „Er komt een tijd dat journalisten die niet objectief zijn, ein digen met een kogel in hun kop", zeiden de agenten. Een douanebeambte wees Rathfelder er tot drie keer toe fijntjes op dat hij moest oppassen omdat 'de weg zeer glad kan zijn'. De zon scheen en het had dagen niet geregend. Rath felder kreeg kort daarop te horen dat hij Joegoslavië nooit meer in mag. Kort daarop werden drie leden van de Duitse televisiezender ARD het land uitgezet. Zij waren er in geslaagd om het dorpje Junik binnen te komen dat was omsingeld door Servische politie en leger. Volgens de Serviërs voerden Albanese rebellen vanuit Junik veel vuldig bloedige aanvallen uit op de Serviërs. Maar de ARD-ploeg trof uit eindelijk een verlaten dorp aan waarin Een persfotografe legt begin deze maand de begraafplaats van vermoorde etnische Albanezen vast. Sinds dat moment voert de Servische politie een sinistere campag ne tegen de buitenlandse pers. foto Srdjan Ilic/AP slechts een 86 jaar oude Albanese vrouw woonde. De Servische autoritei ten stonden in hun hemd, want de 'bloedige aanvallen vanuit het rebel- lenbol werk Junikbleken pure leugens. Als straf moest de ARD Joegoslavië verlaten. Twee jaar lang blijft het land voor hen gesloten. Maar met vier Duitse journalisten min der blijven er nog altijd tientallen bui tenlandse correspondenten aanwezig in Kosovo. Hen wordt het leven echter zuur gemaakt. Zo wordt het visum van BBC-correspondent Karen Coleman, dat binnen een week afloopt, zonder opgaaf van reden niet verlengd. De Amerikaanse zender CNN hoeft eigen lijk al helemaal niet meer te rekenen op toestemming om het land binnen te ko men. Journalisten die hun werk proberen te doen in een gebied waar Servische or detroepen en Albanese rebellen elkaar naar het leven staan, worden regelma tig bij controleposten door de Servi sche politie uit hun auto's gesleurd en krijgen klappen. Soms vinden schijn- executies plaats. Een groep van drie Amerikaanse joux-- nalisten zag onlangs hoe de politie be zig was met het in brand steken van een Albanees dorp. De Amerikanen kregen alle drie een geweer op hun slaap gezet. „Wij gaan jullie vermoorden", zeiden de politiemannen. Gelukkig haalden ze de trekker niet over. Vorige week dinsdag werd in Piistina het huis beschoten waar vijf buiten landse correspondenten wonen. De da der bleef onbekend, maar diezelfde dag had de politie de Albanese eigenares van de woning gedreigd met drie maan den gevangenisstraf wegens het 'ille gaal verhuren' van het huis. De journa listen werd verteld dat hun woning met videocamera's in de gaten wordt ge houden en de telefoon wordt afgeluis terd. Sinds dit incident controleren veel journalisten 's ochtends of er geen handgranaten onder hun auto's liggen en of de remleidingen niet zijn doorge knipt. Een Duitse freelance journalist kreeg de schrik van zijn leven toen hij be greep dat een door de Servische politie georganiseerde ontmoeting niets an ders was dan een hinderlaag. Door zich een nacht lang stil te houden kon hij ontsnappen. Kinderen De reeks van intimidaties is ook gaande tegen correspondenten die officieel in Belgrado wonen maar veel tijd door brengen in Kosovo. Met name twee Britse correspondenten hebben het moeilijk. Vrienden, tolken en hun ba bysitter werden benaderd door de Dr- zavni Bezbednost, de Servische gehei me dienst. De Servische vriendin van een van de journalisten werd gevraagd om haar relatie met de Biïtse corres pondent op te geven. Aan de babysitter van de ander werd de huissleutel ge vraagd. „Wij beloven dat we de kinde ren in ieder geval niets zullen doén", zeiden de agenten. Volgens buitenlandse diplomaten zijn de Servische autoriteiten er niet zo zeer op uit om journalisten daadwei'kelijk om te brengen. De intimidaties lijken met name bedoeld, zo denken diploma ten, om journalisten schrik aan te jagen waardoor ze uiteindelijk vertrekken uit Kosovo. „Joegoslavië is absoluut hopeloos en moeilijk", laat Inge Brakman, secreta- ris van de NVJ, weten in een telefoni sche reactie. „Het regime in Belgrado zorgt ervoor dat buitenlandse journa listen niet vrijelijk hun werk kunnen doen. Wij maken ons grote zorgen en zullen er bij de Nederlandse regering op aandringen om de Sexvische autoid- teiten meer onder druk te zetten." GPD zie ook pagina 7 Premier Kok krijgt hoe langer hoe meer het imag van de oudere staatsman. Zijn regeringsverkla idng was niet doorspekt met hogere politieke ide alen, maar bleek vooral een oproep om de handen inee: te slaan voor een betere samenleving. In de regeringsverklaring waren geen opvallende nieu we beleidslijnen te ontdekken. Het nieuwe kabinet bor duurt rustig voort op het beleid van Paars-I. Zelfs eet motto voor de komende regeerperiode ontbreekt. Nie dat Nederland daar nu op zit te wachten, maar het zoi zo aardig zijn als de samenleving een handzaam themi krijgt voorgeschoteld. Voor veel burgers is politie! moeilijk te volgen. Een korte duiding van de plannei geeft de burger een idee waarvoor deze ministersploei staat. Wel is Kok zich blijkbaar bewust van de noden van di samenleving. Het toenemende geweld op straat, het ge voel van onveiligheid en de aantasting van het miliei zijn voor de burger aansprekende onderwerpen. Di premier kent die gevoelens van het volk. Hij riep Neder land op tot meer verbondenheid, saamhorigheid ei gemeenschapszin. Gevoelens van gezamenlijke verant woordelijkheid behoren volgens de premier in ons den ken en handelen blijvend centraal te staan. Kok is niet de eerste premier, die een oproep doet tot he herijken van normen en waarden in onze samenleving Van Agt deed met zij n ethisch reveil een soortgeli j ke op roep. Lubbers zocht het in een verwijzing naar de ziekt samenleving. Dat na zoveel kabinetten de premier noj steeds zoekend is naar een manier waarop burgers ziel weer veilig en verbonden kunnen voelen, geeft te den ken. Kok wil niet dat de staat als zedenmeester word gezien. In zijn verklaring stelde hij dat de overheid zei waarden en normen moet uitdragen en anderen daarof moet kunnen aanspreken. Dat is precies waar het on draait. Van de burger kan best iets worden gevraagd maar de overheid mag niet achtei'blijven. De overheit moet een betrouwbare partner zijn, een voorbeeld vooi, het functioneren van de individuele burger. Daar pas sen geen beelden bij van een rommelend ministerie vai Justitie, een niet op haar taak berekende politieorgani satie, een overdaad aan bureaucratie en verschuivende milieunormen rond de luchthaven Schiphol. De burger voelt zich niet geroepen om mee te werker, aan het vergroten van de veiligheid op straat als een fietsendiefstal door de politie al nauwelijks meer seri eus wordt genomen. Steeds minder mensen durven ziel 's avonds op straat te begeven, omdat de indruk bestaal dat geweld nauwelijks wordt bestreden. De ergenis over de gele kaart aan de te vroeg op straat gezette vuilniszak of de boete voor het overschrijden van de maximale toegestane snelheid met een gering aantal kilometers nemen to,e als naar het gevoel van de burger essentiële zaken blijven liggen. Het verhaal van Kok zal de burger alleen aanspreker, als de overheid een betrouwbaar imago heeft. Het be leid moet doorzichtig en begrijpelijk zijn. Pas dan kan van de burger worden verwacht dat hij zich wat gelegen laat liggen aan de oproep van de premier. door Monique Brandt Niet alleen Amsterdamse kij kers maken zich naar aan leiding van de problemen tussen kabelexploitant A2000 en CNN zorgen over het behoud van bun favoriete programma's. Ook bij veel van de in totaal 120 kabel exploitanten in Nederland kwamen de afgelopen dagen te lefoontjes binnen van bezorgde abonnees. Veel kijkers zijn bang dat ook bij hen het programma- aanbod verschraalt of dat hun favoriete programma's zullen verdwijnen, zoals dat in de hoofdstad gebeurde met MTV, Eurosport, NBC en Discovery Channel. Volgens woordvoerder Van den Oort van de Vecai, de overkoe pelende organisatie voor kabel exploitanten, is de angst voor 'Amsterdamse toestanden' ech ter ongegi'ond. „Natuurlijk kunnen zulke problemen voor komen, maar in principe streeft elke exploitant ernaar om een zo breed mogelijk pakket te bieden tegen een aantrekkelijke prijs." De kabelexploitatie is een lasti ge bedi'ijfstak die eigenlijk geen eenheid kent. Elke kabelaar heeft een eigen werkwijze en is weer gebonden aan andere re gels, wetten en tarieven. Duide lijk is wel dat A2000 veruit het meeste geld aan de zenders vraagt voor programmadoor- gifte, en juist dat verschil zorgt voor de problemen. Begrip Néériands grootste kabelaar Casema - actief i n West- en Mid- den-Nederiand - heeft volgens woordvoerder J. van der Laan een 'redelijk open verhouding' met de programma-aanbieders. Tegelijkertijd heeft hij echter veel begrip Voor de problemen van A2000. „In feite zitten alle exploitanten in hetzelfde schuitje met een basispakket waar geen rek meer in zit; de ta- rieven mogen niet omhoog. On dertussen komt er wel steeds meer aanbod van nieuwe zen ders. Maar als bedrijf moet je wel je rendement halen. Dat is een lastige situatie." Volgens Van der Laan voert Casema al enige tijd overleg met zowel consumenten als pro gramma-aanbieders en bran chegenoten, verenigd in de technische overkoepelende or ganisatie Mediakabel - over nieuwe vormen van betaalde te levisie. „Wij willen graag toe naar een klein basispakket voor een laag bedrag. Daarnaast moeten er extra programma pakketten komen waarover kij kers zelf kunnen beslissen. Ze weten; als ik dat pakket neem, moet ik daar zoveel extra voor betalen. Door die segmentering zijn problemen als die tussen CNN en A2000 opgelost." Volgens Van der Laan is de tech nologie de oplossing. Sommigen geloven in de goedkope 'digi- terrne' een digitale ether-anten ne die het mogelijk maakt zon der kabelaansluiting op elke plek alle mogelijke program ma's te ontvangen. Er is zelfs al een 'Stichting Digitenne' die de mogelijkheden onderzoekt. Van der Laan gelooft echter meer in de decoder: een kastje waarmee de kijker tegen betaling ver schillende programmapakket ten kan ontvangen. Er is einde lijk een digitale decoder in de maak waar vrijwel alle Europe se kabelaars als standaard mee uit de voeten kunnen. Van der Laan: „Voor het einde van dit jaar is die standaard er, en dan kan de klant zelf kiezen welke programma's hij of zij wil ont vangen. Dan kun je afspraken gaan maken met de program ma-aanbieders; wil deze in het basispakket blijven dan moet er worden betaald, is de zender be reid achter de decoder te verdwijnen, dan wordt de aan bieder betaald. Dan is het ten minste duidelijk voor alle par tijen. Toen Sport 7 de komst van de decoder wilde doordrukken was de markt er nog niet lijp voor, nu is men steeds ontvanke lijker. Die ontwikkeling is onaf wendbaar." Zuid-Holland Woordvoerder De Ruiter van Eneco, actief in Zuid-Holland, is ook in afwachting van die de coder: Tot die tijd levert Eneco een royaal pakket van 33 zen ders voor ruim vijftien gulden, evenveel als de Amsterdammers betalen voor een veel kleiner pakket. Het totaal bestaat uit een basispakket en wat extra zenders die straks achter de de coder zullen verdwijnen. Ook De Ruiter begrijpt de proble men van A2000; „Ze hebben vreselijk veel geld moeten beta len voor de overname van het kabelnet van de gemeente. Dat moet nu terugkomen. En aange zien ze de tarieven niet mogen opschroeven, moeten de zenders er aan geloven." GPD doorTheo Haerkens Het ontslag van generaal Prabowo Subianto, de schoonzoon van de voormalige Indonesische president Soe- harto, geldt als een nieuwe mijlpaal in de jongste geschie denis van het land. Het ge dwongen vertrek van deze ho ge officier in verband met de ontvoering en marteling van tegenstanders van het regime- Soeharto, maakt het onver mijdelijk dat ook andere on opgeloste en minstens zo af schuwelijke zaken worden onderzocht. De beerput moet nu helemaal open. Tot die conclusie komt Salim Said, een kenner bij uitstek van het Indonesische leger, die bovendien zeer vertrouwelijk omgaat met opperbevelheb ber en minister van Defensie Wiranto en andere topmilitai- ren. In een reactie op het ont slag maandag van Prabowo benadrukte Said dat Wiranto geen keus meer heeft. „Hij heeft een precedent geschapen en moet nu alle vuile zaakjes uit het verleden onderzoe ken." En smerige zaken uit het Soeharto-tijdperk zijn er nog genoeg. Om te beginnen de schending van de mensenrechten in At- jeh, waaivoor afgelopen weekeinde met het opgraven van skeletten uit massagi*aven weer meer bewijs is aangele verd. Dan is er de Tanjung Priok-zaak uit 1984. In deze noordelijke wijk van Jakarta werd midden in de nacht een groep moslim-mannen op straat doodgeschoten waarna hun lichamen in vrachtwa gens werden afgevoerd en nooit meer werden terugge vonden. Volgens de regering ging het om hoogstens twintig slachtoffers, ooggetuigen spraken van wel vierhonderd doden. In Lampung, Zuid-Sumatra. deed zich in 1989 een verge lijkbaar drama voor, daar zou het gaan om honderd tot twee honderd slachtoffers, ook alle maal moslims. Dan is er ook nog de nimmer opgeloste moord op vakbondsleider Marcina in het oosten van Ja va. „Als Wiranto die zaken niet ook laat onderzoeken, maakt hij zichzelf onmogelijk en on- Demonsti-anten betichten Prabowo Subianto van ontvoering. Maandag werd de generaal ontsla gen. foto Dadang Tri/EPA geloofwaardig", analyseert Said. „Dan zijn er twee soor ten mensen die ontevi'eden zijn: Prabowo en de zijnen, die zich afvragen waarom hun zaak wel is onderzocht en de andere verdwijningen niet. En de nabestaanden van de slachtoffers uit Atjeh, Tanjung Priok en Lampung, die zich miskend zullen voelen omdat het lot van hun familieleden niet wordt onderzocht, zoals dat van de ontvoerde activis ten, alsof hun geliefden niet belangrijk zijn. Dit is veel be langrijker dan een mogelijke veroordeling van Prabowo door de kx-ijgsraad." „Er zit voor Wiranto niets an ders op dan door te gaan tot de onderste steen boven komt", concludeeid Said, die is gepro moveerd op de geschiedenis van het Indonesische leger. Hij benadrukt dat onderzoek naai de moordpartijen in Tanjung Piok en Lampung van het grootste belang is voor de toe komst van het land. „Als die mensen zich miskend blijven voelen, dan heeft dat grote betekenis voor de toe komst en de eenheid van het land", waarschuwt Said. Het zelfde geldt overigens voor de slachtoffers van de schending van de mensenrechten in At jeh, de opstandige moslimpro vincie in het noorden van Su matra. Rivaliteit Maar er is nog een andere re den waarom Wiranto niet meerterug kan. Dat is zijn pei-- soonlijke rivaliteit met Prabowo. Het is een publiek geheim dat beiden in de laatste dagen van het Soeharto-regi- me een concurrentiestrijd hebben uitgevochten. Wiranto zegevierde en Prabowo werd prompt de volgende dag over geplaatst naar een militaire opleidingsschool in Bandung waar hij geen schade meer kon aanrichten. „Als het onder zoek beperkt blijft tot de ont voeringen en alleen Prabowo wordt ontslagen, zal iedereen denken dat Wiranto niet meer heeft gedaan dan het uitvech ten van een persoonlijke ven detta met Prabowo", waar schuwt Said. „Zelfs de schijn moet worden vermeden." De eens zo trotse en nu diep vernederde Prabowo was zo ongeveer de meest omstreden man in het Indonesische legei'. Hij had vijanden, maar ook veel vrienden. Wanneer zij het idee hebben dat de voormalig Kopassus-commandant on rechtvaardig is behandeld, kan dat leiden tot explosieve situaties. „U denkt toch niet dat Prabowo stil blijft zitten als alleen hij als zondebok woi'dt gebruikt en ziet dat andere za ken onaangei-oerd blijven?" GPD Uranium-erts De Belgische senator P. Libois heeft het bestaan van een ge heime overeenkomst tussen België en de VS onthuld. Vol gens deze afspraak wordt al het Congolese uranium-erts, dat nodig is bij het vervaardi gen vaxx atoombommen, ver scheept naar Amerika. Discriminatie Op de conferentie van de We reldraad der Kerken zei een Amerikaanse dominee dat de kerken in zijn land rassendis criminatie in strijd achten met de christelijke leer, Hij voegde hieraan toe dat deze opvatting verschillend wordt geïnter- preteerd door de noox-delijke en zuidelijke kerken. Fietspad Het rijwielpad van Westkapel- le naar Zoutelande is gereed. Buitenlandse studenten die verblijven in een kamp bij Big- gekerke hebben de laatste hand aan het pad gelegd, en zo een belangrijke bijdrage gele verd aan het herstel van Wal cheren. Dief terug Een man uit Nieuw- en Sint Joosland die enige weken gele den de wijk nam met 6000 gul denvan zijn Middelburgse pa troon, is teruggekeerd. De centjes raakten op in het buitenland, zodat er niets an dere overbleef dan met han gende pootjes terug te keren. Uitgever: W F de Pagter Hoofdredactie: A, L. Oosthoek A, L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel, (0113) 273000 Fax, (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000 Fax. (0115)561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal ƒ95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.. 3754316 t.n.v PZCab rek Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60, ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2