Meer water en minder verdroging Goedkoop op eerste rang Tijd voor paddestoelen Oostduinen proefgebied weerwoord natuurjournaal Architecten mogen niet roddelen over elkaar 28 Wel de eitjes, maar niet de productie 29 Boodschap in een fles 30 Landelijk Haasdonk lommerrijk 31 27 Meeuwen acm land, storm op zee Nieuwe weerspreuken zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingeiu fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. door Andries Molengraaf De Oostduinen liggen ten noordoosten van Ouddorp en ten noordwesten van Goedereede- stad. Het duingebied is ongeveer honderd hectare groot en behoort, samen met de ernaast gelegen Middelduinen, tot de meest waardevolle natuurgebieden van Nederland. Decennia lang wordt er al drinkwater gewonnen én omdat men daar vroeger nog geen open oog en oor voor had, is veel van de oorspronkelijke natuur verloren gegaan. De winning van grondwater zorgde voor verdroging. Maar ook de 'infiltratiemethode', waarbij water van elders via kanalen in het duin wordt gebracht om - door zand gefilterd - ondergronds te worden opgevangen, hielp mee aan de achteruitgang. De infiltratiekanalen zijn immers rechtuit gegraven, de oevers stijl en de overgangen tussen nat en droog te abrupt. Verder zorgt de infiltratiemethode ervoor dat waar water de bodem in zakt, de grondwaterstand onnatuurlijk hoog is, terwijl het peil onnatuurlijk laag is waar het water via drains wordt afgevoerd. Het vochtregime wordt gestuurd door de bedrijfsvoering van DELTA en niet door natuurlijke processen. Bovendien werd tot 1996 het infiltratiewater, dat al jaren uit het Haringvliet wordt betrokken, niet voorgefilterd. Tal van fosfaten en ander dwarrelend materiaal werden zo op de bodem en oevers van de kanalen afgezet, wat een enorme verruiging van de vegetatie tot gevolg had. Zeldzame planten- en kruidensoorten die alleen gedijen op voedselarme, natte zandgronden werden massaal verdrongen door brandnetels en struweel, die profiteerden van de onbedoelde bemesting. Bovendien moesten de kanalen door al dat slib regelmatig uitgebaggerd worden, wat een extra verstoring van de natuur teweegbracht. Om nog maar niet te spreken van de ondergrondse drains, die - in tegenstelling tot nu - vroeger alleen door vergraving van de duinen konden worden aangelegd. In de pas Maar tijden veranderen. En inzichten ook. We proberen steeds meer de waterwinning in de pas te laten lopen met de natuur", zegt hydroloog J. Rijk van DELTA Het lijkt met elkaar in tegenspraak: meer water winnen en ook nog eens zorgen voor vernatting en natuurherstel. Toch kan het. Waterproducent DELTA Nutsbedrijven heeft dat op kleine schaal in de Goereese Oostduinen aangetoond en wil-er nu mee verder. De waterproductie daar moet van 3,6 tot 4,5 miljoen kubieke meter stijgen om ook in de toekomst in de drinkwaterbehoefte van de eilandbevolking te voorzien. Tegelijkertijd zal gepoogd worden de natuur zodanig te herstellen, dat oude tijden weerkeren. Tijden, waarin zeldzaam geworden planten en dieren welig tierden in kletsnatte duinvalleien. foto's DELTA Nutsbedrijven. Nutsbedrijven. „Dat betekent dat we behoorlijk wat gaan doen. De laatste twintig jaar hebben we door een zorgvuldiger beheer al bereikt dat diverse soorten die op de 'rode lijst' stonden, terug zijn gekomen. Maar er moet meer oorspronkelijke natuur terugkeren." Op het programma staat daarom een grootschalige aanpassing van de infiltratiekanalen. Ze zullen breder en bochtiger worden gemaakt, zodat ze landschappelijk beter zijn ingepast. Ook zullen ze worden voorzien van flauw aflopende oevers, wat voor tal van zeldzame duinplanten een ideale pias-dras illustratie Adri Karman Het duurt nog wel even voordat het echte najaar zijn intrede doet. De herfstperiode wordt nogal eens vereenzelvigd met paddestoelentijd. Dit betekent echter niet dat in andere jaargetijden geen paddestoelen voor komen. Weliswaar vertonen de meeste vruchtlichamen v$n de ondergrondse zwam, het mycelium, zich in het najaar, maar het hele jaar door zijn er voor wie er attent op is wel paddestoelensoorten te vinden. De groep van de schimmels en zwammen behoort tot de organismen die organisch afval omzetten in anorganisch materiaal, zoals mineralen. Die kunnen met behulp van vocht weer door planten opgenomen worden. Zwammen hebben derhalve een belangrijke taak in het verloop van de voedselketen. Niet voor niets geldt de benaming reducenten. Sommige soorten zijn gewoon niet over het hoofd te zien. Zoals de reuzen-bovist, een zwam die al vanaf juni-juli waar te nemen is in boomgaarden, sterk bemeste weilanden, bermen en parken. Deze paddestoel kan een doorsnee van maar liefst tachtig centimeter bereiken. De jonge exemplaren hebben een teemachtig witte kleur. Al snel komen er zwavelgele en bruine vlekken op. Naarmate het vruchtlichaam rijpt vertonen zich barsten en openingen in de bovenkant van de bol. Dan wordt duidelijk dat de reuzen-bovist tot de familie van de stuifzwammen behoort, want uit de openingen ontsnappen duizenden sporen. Dikwijls veroorzaakt dat een rookpluimpje boven de bol. De reuzen- bovist is een eetbare zwam, waaraan men een flinke kluif heeft. zie ook pagina 30 situatie zal veroorzaken. Verder zullen ze uitgebaggerd worden, voor zover dat nog nodig is nadat sinds 1996 het infiltratiewater in Ouddorp voorgezuiverd wordt. Bovendien wordt gedacht aan de aanleg van baaien en - in de infiltratiekanalen - eilandjes. Ook buiten de kanalen om zullen ingrijpende natuurherstelmaatregelen worden genomen. „We willen een voedselarme ondergrond, zodat zeldzame planten en kruiden genoeg ruimte krijgen om te gedijen en niet overwoekerd worden door grassen en brandnetels. Daarom gaan we de voedselrijke bovenlaag in een groot deel van het gebied afplaggen", zegt Rijk. „Mogelijk laten we het duin ook begrazen, om kruidenrijke begroeiing mogelijk te maken en grassen en struweel geen kans te geven." Uiteindelijk moeten tal van plantensoorten terugkeren die aan het begin van deze eeuw veelvuldig voorkwamen in het gebied. DELTA is overtuigd van het succes vanhet plan', dat in samenspraak met de Stichting Duinbehoud en de provincie Zuid-Holland tot stand is gekomen. Een tweejarige proef met een van de infiltratiekanalen (Kanaal 7) heeft immers positieve resultaten laten zien. Overgangen De verandering van Kanaal 7 van een kaarsrecht infiltratiekanaal tot een quasi-natuurlijke waterpartij met vloeiende overgangen naar de directe omgeving, heeft reeds tijdens de korte proefperiode verschillende 'doelsoorten' doen terugkeren, zoals kranswier, krielparnassia en zilte wateranonkel. Ook het afplaggen van een deel van het proefgebied lijkt nu al effect te hebben. Diverse pioniersoorten van de voedselarme, vochtige duingrond zijn er inmiddels te vinden. Behalve planten en kruiden zijn ook tal van dieren teruggekeerd, zoals de groene kikker, de kleine watersalamander, de rugstreeppad en de tiendoornige stekelbaars. Ook tal van libellensoorten worden sinds kort rondom Kanaal 7 aangetroffen. Bovendien is een aantal vogelsoorten in het proefgebied gesignaleerd, zoals de kleine zilverreiger, de lepelaar, de groenpootruiter, het witgatje en de oeverloper. Maar natuurherstel is niet het enige dat DELTA nastreeft. Het zal moeten samengaan met een forse toename van de waterwinning. Het een gaat samen met het ander, weet hydroloog Rijk. Het proefproject in Kanaal 7 heeft dat uitgewezen. Het breder maken van de kanalen, de aanleg van bochten en verdrassing van het gebied, zorgt ervoor dat meer infiltratiewater kan worden ingebracht (en dus gewonnen). En dat zorgt weer voor een verhoging van de grondwaterstand wat de gewenste vernatting van het gebied tot gevolg heeft. door Rinus Antonisse Dat natuurgebieden in Nederland nu ook via CD- Rom worden open gelegd is zinvol en plezierig. Hoe groter het bereik van datgene wat de weinige resterende natuur te bieden heeft, hoe beter. Door middel van het betrekkelijk nieuwe medium van de CD-Rom kan voor een deel een publiek bereikt worden, dat anders meestal de natuurgebieden links laat liggen. Op zich een goed idee dus van AND Publishers om een CD-Rom uit te geven over interessante natuurgebieden: Natuurgebieden in kaart '98. In totaal worden er 75 belicht, waarvan drie in de provincie Zeeland. De selectie en de toelichtingen duiden helaas meer op het maken van een snelle CD- Rom gericht op puur commercieel gewin, dan op het verantwoord in kaart brengen van de waarden en omstandigheden van die natuurgebieden. Zo lijkt het wel meer eraan toe te gaan in de wereld van de CD- Roms. Er wordt een onderwerp ontdekt dat lekker in de markt ligt en Jjups er wordt een project opgetuigd. Dat mag niet teveel kosten en het moet evenmin veel tijd in beslag nemen. Veel putten uit bestaande informatie, goedkope illustraties en videobeelden - het begint zo langzamerhand een beproefd concept te worden in dit marktsegment. In plaats van mensen warm te maken voor een bepaald onderwerp, worden ze er eerder door afgestoten. In de geest van: eens maar nooit meer. CD- Rom-producenten verwijderen zich hierdoor eerder van een potentiele groeimarkt, in plaats van zich er geliefd te maken. Goed, Natuurgebieden in kaart '98. De opzet is veelbelovend, de uitwerking magertjes. Als het de bedoeling is komende jaren meerdere malen met zo'n CD-Rom te komen, dan verdient het aanbeveling de koper meer serieus te nemen. Een goede opzet, omdat de 75 meestal zeer verschillende natuurgebieden (hoewel duinen in Noord-Holland niet wezenlijk anders zijn dan die op Walcheren) in soorten gerangschikt zijn. Dat levert handzame hoofdstukken op als daar zijn: Deek- en rivierdalen, heuvellandschappen, veenweiden en poldergebieden, getijdengebieden, duinen, zandgrondgebieden, landgoederen en parken, veengebieden, esdorpen en kampenlandschappen, plassen en meren. Die verdeling maakt een snelle selectie van het gebied of de gebieden waar de belangstelling naar uitgaat mogelijk. Niet nagedacht In Zeeland zijn de Manteling van Walcheren, de Kop van Schouwen en het Verdronken Land van Saeftinghe geselecteerd. Het waarom is niet duidelijk. Waarom twee duingebieden en niet de wereldwijd unieke Oosterschelde of de voor Zeeland zo karakteristieke slikken, schorren en inlagen? Saeftinghe is weliswaar ook slik en schor, maar van een heel andere orde van grootte dan de inlagen langs de noordkust van Noord-Beveland en de zuidkust van Schouwen- Duiveland, die zoveel vertellen over het ontstaan van Zeeland. Er is niet echt over nagedacht in natuurvriendelijke zin, maar waarschijnlijk meer gekeken naar de gemakkelijkst beschikbare informatie en plaatjes. De beschrijvingen van de (Zeeuwse) natuurgebieden zijn naar het zich laat aanzien van grote afstand gemaakt. Ze zijn, in tegenstelling tot wat de uitgever belooft, niet uitgebreid en niet voorzien van 'prachtige videoclips en schitterende foto's'. Ze geven derhalve geen 'optimale indruk van de natuurgebieden en hun flora en fauna'. In de tekst over de Manteling van Walcheren wordt herhaalde malen gewag gemaakt van de door de zee grillig gevormde bomen (de kruin is oostwaarts gewaaid). Leuk om daarvan een foto mee te nemen. Helaas, het blij ft beperkt tot zeer algemene afbeeldingen van de reuzenberenklauw, die volgens het bijschrift ook aantrekkelijk is voor bijen. Het Verdronken Land van Saeftinghe moet het doen met foto's van de gerande schijnspurrie en bergeenden. Als gezegd: het idee is goed. Maar het heeft er alles van weg dat AND Publishers speculeert op de aanschaf-gewilligheid van een onstuimige markt. Vlug voor een dubbeltje op de eerste rang gaan zitten. Mensen die overwegen een CD-Rom aan te schaffen in de In Kaart-serie (er komen er in elk geval nog over markten, kastelen en attracties), doen er goed aan zich eerst ervan te vergewissen dat het gebodene aan de wensen voldoet. Voor het bekijken van de CD-Roms zijn minimale systeemeisen van kracht. Ook die eisen moeten vooraf worden getoetst aan de persoonlijke PC- mogelijkheden. Natuurgebieden in kaart '98. Uitgave AND Publishers te Rotterdam. Prijs 39,95 gulden. Nadere informatie: http: flwwic.andpub.nl. Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcidtuur, architectuur en stedenbouw, recreatie en vrije tijd, Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redaptie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27