ireter Boon begint met volle accu Sprintrel in der minne geschikt fVM 't Zand niet kansloos tegen Preserje Nationale selectie ontbreekt in de Ster van Walcheren Spanning stijgt tot grote hoogte bij PSV vV Opnieuw verlies voor volleyballers Europacupduel eerste test voor tafeltennissers 't Zand Peter Möller naar Oviedo Eenhoorn terug bij Neptunus Schorsing dreigt voor Van Gastel K - !).2 oor Koen de Vries IIDDELBURG-Hetiseenste- ~G ige steun in de rug. Zondag 'mü 'erd Peter Boon uitgeroepen tafeltennistrainer van het 1 /io:tizoen 1997/1998. De titel be- orgt de trainer van 't Zand (47) en legitieme vorm van doping, an het begin van een seizoen 'ƒ5* aarin heel wat te gebeuren q aat. Om te beginnen komende essi r'i^aö- Dan speelt het manneli jk jam van 't Zand - met daarin ■s: i oons oogappel Kalun Yu - in de 2. Li Dorronde van de Europa Cup Mijgen Selda pack Preserje uit <iS$ lovenië. eter Boon had zondag na het jekennen van de titel weinig - jd nodig om een speechje in el- WCi aar te draaien. Hij moest on- 2. liddellijk terugdenken aan de -Jat ebeurtenissen van twee jaar Pu deden. Toen werd hij door de Rod [TTB (tafeltennisbond) op een Ixel nelegante manier aan de kant ezet alsjeugd-bondscoach. ,,Ik arf. eb zondag vooral mijn ex-col- iga's bedankt. Zij steunden me t0i [>en de NTTB te kennen gaf, dat me niet meer nodig had. Zij leven achter me staan en gaven 2 (dje bond het advies me niet bij im |et grof vuil te zetten. J- d )e NTTB vond destijds dat het to' ijd was voor verjonging van het j rainerskorps. In principe een mn ïgitieme reden, vindt ook 1-6 toon, die in 1975 het hoogste Rol rainersdiploma van Nederland »öbi aaide. Maar waren er wel ge- va chikte kandidaten voorhan- Hu en? „Er kregen mensen een vj ans die de ontwikkelingen van e laatste tien jaar nauwelijks evolgd hadden. Terwijl het spel 0. n die tijd enorm geëvolueerd is. nat 'enk maar aan de service en taijerviceontvangst, het spel bo- 'en de tafel, het plakken van het i!(" ubber en het steeds allrounder 2°' forden van de spelers." ïrkenning 0 (j )e ontslagaanzegging was so- si deso een vreemde gewaarwor- 1 mg voor de Middelburger. De 3, ifgelopen negen jaar stond hij dn ijf keer op de lijst van drie ge- l d lomineerden voor de titel 'trai- iiji ervan het jaar'. Een erkenning 'ie) och dat de bevlogen Boon, die an iet eerste mannenteam van 't ïand naar de eredivisie loodste u n ook successen had met j eugd- lrll in vrouwenteams van de Mid- eri lelburgse club, het een en ander in zijn mars heeft. Dat hij nu pas gekozen is, kan Boon wel ver klaren. De eerste keren moest hij concurreren met trainers als Bert van der Helm en Jan Vlieg. Mensen-van-naam dus. „Maar of het nu van die supertrainers zijn, weet ik zo net nog niet.Vo rig jaar bleek de keuzecommis sie zeer verdeeld. „Ook toen maakte ik weinig kans", ver moedt Boon. „Ik steek mijn me ning niet onder stoelen of ban ken. Weliswaar om te proberen bepaalde zaken te verbeteren, maar sommigen kunnen daar toch niet tegen." Tropenjaren Zijn verkiezing beschouwt de beste trainer van het seizoen 97/98 als een grote overwin ning. Nu wordt hij door de bond die hem eerder aan de kant schoof in het zonnetje gezet. Sterker nog, hij is al weer ge vraagd om een nieuwe start als bondscoach te maken. Maar ook de twee jaren dat hij bondscoach-af was, hebben Boon wat goeds gebracht. Hij begon in te zien dat de jaren er voor tropenjaren waren ge weest. In de tijd dat hij bij de na tionale jeugdteams betrokken was, vond hij pas in de winter een gaatje om een weekje op va kantie te gaan. „Verder was ik steeds bezig. Met mijn werk, bij 't Zand of bij de bond. Een pri- véleven had ik bijna niet." Deze zomer zat hij in Norcia (Italië) met vrienden en beken den een week op de tribune tij dens het EK voor de jeugd, ging hij met 't Zand een week op trai ningskamp in Roelofarends- veen en bracht hij een week in alle rust in Zeeland door. „Nu weet ik wat ik gemist heb. Ik zal daarom ook niet zomaar ingaan op het aanbod van de bond. Ik begin er alleen aan wanneer aan mijn voorwaarden wordt vol daan." Al met al kan Peter Boon bij 't Zand met een volle accu begin nen aan een seizoen waarvan door de buitenwacht veel wordt verwacht. „Ik besef dat wel. Vo rig jaar konden we onbevangen spelen. Niemand verwachtte iets van ons. Mede daardoor konden we de revelatie van de eredivisie worden. Door de komst van Ted van den Berg zijn we dit jaar op papier sterker. Maar de concurrentie in de ere divisie is een stuk sterker. We hebben te maken met vijf gelijk waardige tegenstanders." Desondanks is een plaats bij de eerste vier in de competitie het uitgangspunt. Die klassering geeft recht op het spelen van de play-offs, waaruit de nationale kampioen komt. Over de Euro pa Cup valt weinig te zeggen. „We hopen dat we een ronde verder komen. In dat geval spe len we waarschijnlijk in oktober thuis tegen een ploeg uit Tsje chië. Precies in het weekend waarin de club 25 jaar bestaat." De kersverse 'tafeltennistrainer van het jaar' Peter Boon staat met 't Zand aan de vooravond van het Europacupduel met Selda pack Pre serje uit Slovenië. foto Lex de Meester van onze sportredactie MIDDELBURG - Heel voor zichtig kijkt men bij 't Zand al vooruit naar de eerste ronde van de Nancy Evans Cup. Een eerste blik op de spelerslijst van Selda pack Preserje, de tegenstander in de voorronde van het Europa Cuptoernooi, leert dat de jonge Middelburgse ploeg beslist niet kansloos is tegen de op een na beste tafeltennisploeg van Slo venië. In eerste instantie tastte men bij 't Zand volledig in het duister over de sterkte van Preserje. Dat had alles te maken met de blun der die men op het bondsbureau van de NTTB maakte. Daar dacht men dat de afkorting SLV op het land Slowakije duidde. Pas nadat bekend werd dat 't Zand in de voorronde van het Europese bekertoernooi tegen Slovenen speelt, kwam er licht inde duisternis. Enig inzicht was er zeker toen bekend werd dat Dusan Tiger- man, oud-bondscoach van Ne derland, Preserje in 1994 onder zijn hoede heeft gehad. De Slo venen hebben de beschikking over de sterke Chinees Wei Pan maar of hij naar Middelburg komt, is zeer onzeker. Het trio Petrovic-Kaslic-Legisa is van een lager niveau. Peter Boon kent twee van deze drie spelers van Europese jeugdkampioen schappen. Ze maakten toen geen supersterke indruk op hem. Boon: „Je tast in dit soort situaties een beetje in het duis ter, We moeten afwachten." Pas in de loop van donderdag komt er duidelijkheid. Dan arriveren de Slovenen per auto in Middel burg. Bij hun eerste training op donderdagavond wordt er een verdere tip van de sluier op ge licht. Pas op vrijdagavond 19.00 uur, wanneer het duel begint, weten de Zand-spelers Kalun Yu, Daan Sliepen en Ted van den Berg pas waar ze aan toe zijn. door Sven Remijnsen KOUDEKERKE - Zo n hon derd wielrensters uit Neder land. België, Duitsland, En geland. Rusland, Oekraïne en Nieuw-Zeeland staan morgen in Koudekerke aan de start van de Rabobank Ster van Walcheren. De wie- lerdriedaagse voor vrouwen moet het merkwaardig ge noeg echter doen zonder de nationale selectie, die de voorkeur geeft aan een etap pekoers in Frankrijk. Tbt grote onvrede van organisa tor Klaas Lenstra: „Zo maak je het vrouwenwielrennen in Nederland kapot." Klaas Lenstra is boos. Niet alleen op Jean-Paul van Pop- pel, de bondscoach van de nationale selectie die deze week met zijn beste rensters naar de Franse Trophé d'Or afreist, maar ook op de KNWU. Volgens Lenstra is de wielrenume haar afspra ken niet nagekomen „In ver band met het wereldkampi oenschap, dat in oktober in Valkenburg wordt gehouden, heeft de KNWU ons ge vraagd om onze wedstrijd op een latere datum te houden. Volgens de wielrenume zou den sterke ploegen zich in de Ster van Walcheren willen voorbereiden op het WK." Er leek geen vuiltje aan de lucht te zijn, tot Lenstra an derhalve maand geleden as- sistent-bondscoach Ingrid Haringa tegen het lijf liep. „Van Haringa hoorde ik dat de nationale selectie niet naar de Ster van Walcheren zou komen. Ik moest er zelf naar vragen, want uit zich zelf zei ze het niet. Geschrokken van Haringa's woorden, schreef de Koude kerkenaar een protestbrief naar de KNWU. In het ge sprek met Peter Nieuwen- huis, de directeur van de wielrenunie, dat daarop volgde, werd Lenstra duide lijk gemaakt dat de KNWU niet kan bepalen waar de na tionale selectie aan de start verschijnt. „Volgens Nieu- wenhuis maken de coaches de dienst uit." En dus moet Lenstra het doen met de nationale junio- renselectie en de sponsor- ploegen van Opstalan, The Greenery en Hartol. Bonds coach Van Poppel is de gebe ten hond. „Van Poppel hecht kennelijk meer waarde aan een buitenlandse wedstrijd dan aan een grote koers in ei gen land. Dat betreur ik ten zeerste. Maar gezien de mati ge prestaties in de recente Tour de France voor vrouwen heeft de nationale selectie in Frankrijk niets te zoeken." Van Poppel begrijpt Len stra's opwinding niet. „De nationale selectie heeft an dere belangen dan een spon- sorploeg", vindt de voorma lige topsprinter. „Voor mijn ploeg is het niet noodzakelijk om in Nederland aan de start te verschijnen. En voor ons is het onmogelijk om twee wed strijden tegelijk te rijden, want een aantal van onze rensters is net teruggekeerd uit deTourFéminin." Lenstra kan zich allerminst vinden in de visie van de bondscoach. „Van Poppel is faliekant verkeerd bezig. Hij zegt dat hij geen sponsorbe- langen heeft, maar de Rabo bank, de sponsor van de na tionale ploeg, is nota bene hoofdsponsor van de Ster van Walcheren! Van Poppel moet niet te hard roepen dat hij zijn eigen gang kan gaan, want anders zet de Rabo bank hem morgen op straat." Ondanks de afzegging van de nationale selectie, laat Len stra de moed niet zakken. „We hebben een prachtig deelnemersveld. Laat de na tionale selectie maai- lekker naar Frankrijk gaan." Het wielercomité van Koudeker ke. dat dit jaar vijfentwintig jaar bestaat, heeft de samen werking met de Zeeuws- Vlaamse Ster van Zeeland verbroken. In de nieuwe Ster van Walcheren rijden de ren sters de eerste etappe van Koudekerke naar Wisseker- ke, terwijl vrijdag de rit van Middelburg naar Vlissingen op het programma staat. De driedaagse wordt zaterdag afgesloten met de tijdrit rond Biggekerke en de etappe in Koudekerke. door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Aan hypotheti sche vragen had Bobby Robson 3 :ven geen behoefte. Antwoor den over een Champions League :ónder PSV ontaardden louter n wedervragen en irritatie. ,Wat doe je als je naar buiten i loopt en je wordt geraakt door een bus... Nou?" De grimmig- - heid van Robson gaf de voelbare spanning in Eindhoven perfect weer. PSV moet de poort naar de Champions League openen. „Ten koste van alles", bena drukte André Ooijer. Niet Maribor Teatanic maar de 3fl immense druk wordt vanavond PSV's grootste tegenstander. Aan uitschakeling willen ze in Eindhoven domweg niet den ken. „Kom dan maar bij me te rug". riposteerde Robson ge prikkeld. Maar zover zal het niet komen, voegde hij er strijd lustig aan toe. „Iedereen is zich •an bewust wat de Cham- )ions League voor de club bete cent. We moeten en willen win- Opstelling Twee weken geleden in zonnig Maribor was Robson aan de vooravond van de eerste wed strijd tegen de Sloveense dreu mes nog de vriendelijkheid zel ve. De Engelse tussenpaus gaf een dag voor het rampzalig ver lopen duel (2-1) zonder mokken rijn opstelling voor zijn eerste officiële klus in dienst van PSV. Gisteren wilde hij er, zichtbaar gespannen, niets van weten. „Ik ga mijn elftal niet zomaar prijs geven. Nee, dat heeft niets met EINDHOVEN - Peter Möller verhuist naar Spanje. De Deen se international, die na de komst van Bobby Robson bij PSV op een zijspoor belandde, maakt zondag al zijn debuut voor Real Oviedo in de wedstrijd tegen Real Sociedad. Möller bereikte gisteren over eenstemming met de Spaanse dub over een driejarig contract. PSV en Real Oviedo waren in een eerder stadium al akkoord over de transfersom. De aanval ler had in Eindhoven nog een contract tot medio 2001 PSV nam de 26-jarige Möller exact een jaar geleden voor drieën eenhalf miljoen gulden over van het Deense Brondby IF. GPD Blijlevens wint tumultueuze eerste etappe in Ronde van Nederland stress te maken. We voelen druk, tuurlijk. Maar dat is toch lo gisch als je de Champions Lea gue kunt bereiken." PSV heeft voor de Champions League louter de aanvangsbo- nus van drie miljoen gulden be groot. Meer dan geld staan vol gens Frank Amesen, directeur voetbal, prestige, de naam van PSV en de ontwikkeling van jonge spelers op het spel. „In alle opzichten is de Champions Lea gue heel belangrijk voor de club Daarom kan ik Bobby geen on gelijk geven dat hij de opstelling nog niet bekend maakt. Je gaat niet zomaar details prijsgeven." Schaamrood André Ooijer had twee weken geleden in Slovenië het schaam rood op de kaken. Voor de nieu we leider van PSV is het resul taat evenwel een uitgemaakte zaak. „We gaan winnen. De Champions League is van le vensbelang." Toch ziet de Am sterdammer in Eindhovense dienst dat PSV zich vaak als los zand over de grasmat beweegt. „Verliezen van Maribor, verras send winnen van Ajax en dan weer zwak tegen Cambuur. Het geeft aan dat je niet ongestraft dertien spelers kunt kopen. Het heeft tijd nodig om een geheel te smeden. Maar iedereen bij PSV beseft dat we ons moeten kwali ficeren, ten koste van alles. Over zijn strijdplan bleef Rob son duister. De ruimtes zullen beperkt zijn, weet hij. De kans dat Gilles de Bilde terugkeert in de basis, is dan ook aanneme lijk. Toverwoorden zullen, zo beaamde Robson, 'discipline' en 'gecontroleerde agressie' zijn. ..Maribor zal een muur opstel len. Wij zullen geduldig moeten zijn, maar er tegelijkertijd voor moeten gaan. Met het hoofd en met het hart. Maribor moet het liefst zo snel mogelijk worden gesloopt. Voor een magere over winning van 1-0 doe ik het niet. Dat is mij in de laatste minuten te link." Robson, die Yuri Nikiforov met een gekwetste knieband als eni ge moet missen, heeft daarom breker Stan Valckx altijd nog achter de hand. De verdediger heeft sinds maart echter pas een handvol speelminuten tegen Ajax achter de rug. „Hij zit op de bank om ons in de slotfase eventueel in veilige haven te loodsen." Vorig jaar repareerde Ajax de 1-1 van Maribor met en klinkende 9-1 in de Arena. PSV is vanavond allang blij als het de Champions League bereikt. „Het wordt een 'big fight'." GPD van onze sportredactie HOORN - Ronde van Nederland in West- Friesland, dat staat voor ruzie in de sprint om de oranje trui. Vorig jaar in Alkmaar dis kwalificeerde de jury de Italiaan Giovanni Lombardi ten faveure van diens landgenoot Endrio Leoni na een protest van Jeroen Blij levens. Dinsdag in Hoorn stak dezelfde Lombardi een boze vinger in de lucht tegen Blijlevens die de snelste was in de eerste massasprint van de 38e Ronde van Nederland. „Als ik tweede ben, protesteer ik tegen jouw over winning", dreigde de opgewonden Itaüaan. De wedstrijdcommissarissen studeerden bijna een uur op de finishfoto en wezen uit eindelijk de Australiër Robbie McEwen als tweede aan. Zo schikte de jury de sprintrel in Hoorn in der minne. Lombardi hoefde niet te protesteren, want hij zou er zelf niets aan hebben, zoals Blijlevens in Alkmaar '97 Tweede of derde, het zijn maar troostprij zen. In het wielrennen telt alleen de win naar. Jeroen Blijlevens vierde zijn 51e zege bij de profs, de tiende dit jaar. Het was voor hem de eerste belangrijke sinds zijn vierde Tour etappe in Cholet voor de Franse justitie de TVM-ploeg meetrok in het onderzoek naar handel en verstrekking van doping op grond van 104 in maart gevonden ampullen EPO. Daarvoor zitten zijn ploegleider Priem, zijn verzorger Moors en zijn arts Michailov nog steeds in Frankrijk. Michailov zelfs nog in de gevangenis. In Hoorn had TVM eindelijk weer eens wat te vieren na alle ellende in Frankrijk. De high-five die Blijlevens en de Rus Sergei Oetsjakov elkaar achter de eindstreep ga ven, had de klank van bevrijding. Zo was het ook en Blijlevens verwoordde het in zijn nuchtere, eenvoudige bewoordingen. „We kregen goed nieuws voor de start. De ploeg blijft bestaan. Alle renners waren geweldig gemotiveerd. Ze hebben hard gewerkt. Ik ben blij dat ik de inspanningen heb kunnen afmaken." ZEIST - Jean-Paul van Gastel dreigt alsnog te worden geschorst voor de el leboogstoot die de speler van Feye- noord vrijdag in het duel met Fortuna Sittard uitdeelde aan Ronald Ham ming. Scheidsrechter Uilenberg en zijn as sistenten zagen de overtreding niet. Op de televisiebeelden was de actie van Van Gastel wel zichtbaar. De aan klagers van de KNVB verzamelen een tweede bewijs, waardoor de speler in staat van beschuldiging kan worden gesteld. Van Gastel, Hamming, de beide trai ners en aanvoerders wordt een schrif telijke verklaring gevraagd.ANP Nadat de Belg Van Petegem hem op hoge snelheid had gebracht moest Blijlevens er wel de 'trucendoos' van de ware sprinter bij - halen. In vijf jaar tussen de profs heeft hij die voldoende gevuld. Blijlevens ontdeed zich eerst van McEwen en drong vervolgens de oprukkende Lombardi richting drang hekken. Hij deed het voorzichtig genoeg om de jury niet onmiddellijk te bruskeren en had het geluk dat Lombardi de tweede plaats niet kreeg. Hij kon gerust de bloemen aannemen alsmede de oranje én groene trui aantrekken. De massasprint in Hoorn kwam geheel vol gens verwachting, hoewel niet alle 112 ren ners deelnamen die 's morgens in Naaldwijk waren gestart. Door de wind raakten meer dan 40 renners op minuten achterstand. On der hen ook Erik Dekker. De winnaar van vorig jaar had last van opspelende blessu res. De Drent sprak bij de start de hoop uit in de Ronde van Nederland fit te raken om vol gende week de Ronde van Spanje te kunnen doen. Dekker moest afhaken toen het pelo ton onder aanvoering van TVM jacht ging maken op het trio Den Bakker (Ned), Hvas- tija (Slv) en Vestöl (Noo) dat zes minuten winst zag vervliegen.ANP verze van onze sportredactie ROTTERDAM - Robert Een hoorn is gisteren teruggekeerd in Nederland. De 30-jarige honkballer heeft zijn contract bij de New York Mets opgezegd. Hij is met onmiddellijke ingang toegevoegd aan de coaching- staf van zijn oude club Neptu nus. Woensdagavond maakt hij zijn debuut tegen Pioniers. Eenhoorn vertrok in 1990 naar het Amerikaanse profhonkbal. Hij was zes jaar in dienst van de New York Yankees. In septem ber '96 trad hij in dienst van Anaheim Angels. Kort voor het begin van de huidige competitie werd hij door de Angels overge daan aan de New York Mets. Die stalde hem bij in Norfolk in de triple A de eerste divisie in het profhonkbal. De binnenvel der speelde dit seizoen 94 wed strijden voor Norfolk. Daarin sloeg hij 7 homeruns en had hij het slaggemiddelde van 233. Bij Norfolk speelde hij samen met Ralph Milliard van HCAW. Milliard kwam 121 keer in actie voor Norfolk, sloeg 14 home runs en noteerde 257 met de knuppel. Aan het einde van het seizoen beslist Eenhoorn, die bij de Yan kees en Angels 37 wedstrijden in de Major Leagues speelde, over het vervolg van zijn loopbaan. ANP Jeroen Blijlevens mag op de eerste dag van de Ronde van Nederland de leiderstrui al aan trekken. foto Jasper Juinen van onze sportredactie CESKE BUDEJOVICE - Uitgerekend op de dag dat de nationale mannenvolleyhal- ploeg voor de eerste keer in de historie de nummer een op de wereldranglijst werd, werd Oranje in Ceske Bude- jovice van het veld geslagen. De ploeg van coach Ger- brands verloor gisteren de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Tsjechië met 3-0 (16-14 15-9 15-10). Oranje verloor deVedstrijd in de eerste set. Daarin ver speelde de ploeg de voor sprong van 14-8. „We kregen kans op kans om de set af te maken", keek Gerbrands vertwijfeld terug, „maar op de een of andere manier slaagden we er niet in dat ene punt te maken." De bonds coach was na de klinkende nederlaag ei-van overtuigd dat winst van de eerste set had geresulteerd in een over winning. „Geen twijfel mo gelijk." Gerbrands stuurde in Ceske Budejovice, op zo'n 150 kilo meter van Praag, hetzelfde zestal (Bas van de Goor, Nummerdor, Schuil, Gort- zen, Latuhihin en Cristina) het veld in dat zaterdag met 3-2 in en van Bulgarije ver loor. „De jongens kenden het belang van deze wedstrijd. We moesten winnen om de kwalificatie niet onnodig moeilijk te maken." Oranje vertrok goed in de uitverkochte hal (1500 man) in Ceske. „Tot 14-8 hadden wij het duel volledig onder controle Het was wachten op dat ene punt." Die kwam er niet en na verlies van de set raakte Oranje binnen de kortste keren het zelfver trouwen kwijt. „De ploeg be zat geen karakter meer", zag Gerbrands. „Er knakte iets in de ploeg. Het was veront rustend om te zien." Wolk Hij wisselde Mike van de Goor voor Cristina, bracht Klok in het veld voor Num merdor maar Tsjechië zweef de op een wolk. „Die ploeg speelde twee klassen boven het normale niveau. De Tsje chische coach noemde de overwinning het hoogtepunt uit zijn loopbaan. Een zege op de olympische kampioen, hij had er van gedroomd. Door de nederlaag, de derde in de kwalificatiegroep, dient Oranje de resterende vijf wedstrijden te wannen om zeker te zijn van een startbewijs op het EK de titel te kunnen verdedigen. „We moeten de thuiswedstrijden tegen Finland. Tsjechië en Bulgarije absoiuut winnen", stelde Gerbrands vast. „Daarna krijgen we in '99 nog Turkije en België. Ook die duels moeten we win nen." De bondscoach zag één voor deeltje in de twee nederla gen. „De rangorde binnen de ploeg wordt een natuurlijk proces De leiders komen bo vendrijven. Die moeten hun verantwoordelijkheden ne men in de toekomst." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25