Stromenpoort wordt boulevard PZC Angstaanjagende wespen ontdekt Middelburg viert speeltuinweekeinde Vast budget voor Strandexploitatie Goese cafébazen boos op burgemeester zeeland Huisvesting politie, brandweer en ambulancedienst aan rand Middelburg JE WILT TOCH ZO VROEG MOGELIJK HET HUIS UIT? UW VOORDEEL SLAGER bezorgers (sters) Koudekerke (w) KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD HELP HET GELUK'HHAHPJI 0 woensdag 26 augustus 1998 w door Ab van derSluis KOUDEKERKE - De nog op te richten Stichting Strandexploi tatie Walcheren, die het strand in de gemeente Veere moet behe ren, krijgt een vast jaarlijks budget van 1.050.000 gulden. Op dit moment houden zich nog verschillende instanties bezig met de exploitatie en beheer: de Stichting Badplaatsbelangen Domburg, de Stichting Strand exploitatie Vrouwenpolder en deVW. De gemeente is daarnaast ver antwoordelijk voor onderhoud van de strandovergangen. B en W willen af van die ondoorzi- chige situatie. De nieuwe stich ting krijgt een grote verant woordelijkheid. De gemeente blijft op afstand. Belangrijkste uitgangspunt voor de nog op te richten stich ting is dat het personeel in dienst blijft en door middel van compensaties en garanties er niet op achteruit mag gaan. De medewerkers van de nieuwe stichting hebben geen ambtelij ke rechtspositie (meer). Een an der belangrijk uitgangspunt is dat de gemeente Veere geen bijdrage meer levert in een eventueel exploitatietekort. De Stichting Strandexploitatie Walcheren krijgt een vast be drag, waarmee ze alles moet doen. Taken Belangrijkste taak van de nieu we stichting is uiteraard de ex ploitatie van het strand. De stichting mag nieuwe activitei ten ontwikkelen om de kwali teit van het strand te vergroten. Daarmee kan ze wellicht extra geld verdienen. Nieuwe plan nen mogen niet concurrerend zijn voor andere stranden en ze mogen geen risico's inhouden voor de kerntaak van de stich ting. De stichting moet boven dien rekening houden met regels die de gemeente heeft vastgesteld, zoals vergunningen voor evenementen, sluitingstij den en het bestemmingsplan. Op termijn wil het college be heer en onderhoud van onder meer duinwandelpaden en fiet senrekken overdragen aan de stichting. B en W vinden die scheiding van werkzaamheden ongewenst, omdat de entree tot het strand onlosmakelijk ver bonden is met het strand zelf. De simpelste manier om een nieuwe stichting in het leven roepen is door de Vrouwenpo derse en de Domburgse stiel ting te laten fuseren. Dat stuit echter op een probleem. Bij ei fusie gaan alle rechten enplici ten over naar de nieuwe organ satie. In de clinch De SBD ligt nog in de clinch m projectontwikkelaar-Li vingst ne over de uitbreiding van H Domburg. De claim van 14 mi joen gulden zou dan ook ove gaan naar de nieuwe stichtin B en W vinden dat te riskai Ondanks dat probleem vim het college toch dat er een niei we stichting moet komen. D kan door niet alles van de SB over te dragen aan de Stichtii Strandexploitatie Walchere Onroerend goed blijft voorlop in handen van de SBD. Deniei we stichting zal - zolang er get uitspraak is tussen Livingstoi en de SBD - gebouwen hun van de Domburgse stichting d zal worden ontbonden. De oprichting van de nieuw stichting komt woensdag 2 sep tember aan de orde tijdens ee vergadering van de commissi algemeen bestuur en financiëi Die bijeenkomst begint oi 19.30 uur in het gemeentehuis. Hond en baas binden samen de strijd aan HEINKENSZAND - The Dutc Obedience Society houdt op za terdag 19 en zondag 20 septeni ber van 9.30 tot 17.00 uur in E Stenge in Hemkenszand het Ne derlands Kampioenschap Obe dience. Bij deze uit Engeland afkomsti ge wedstrijdsport moeten hon en baas als team diverse oefc ningen doen. De sport kent vei schillende moeilijkheidsgra den, maar de hele zondag wore de strijd aangegaan in de kan pioensklasse. De winnaar daai van mag zich een jaar lang N( derlands Kampioen Obedienc noemen. AAGTEKERKE Optreden - De brassband Apoi lo geeft zaterdag 5 septembe vanaf 18.30 uur een optreden o het dorpsplein in Aagt'ekerki De dirigent is René Passenier. doorlngrid Huibers KRUININGEN - „Het is de grootste wespensoort van Eu ropa. De koningin, die zelden naar buiten komt, is wel zo groot als een luciferdoosje." J. Koeman uit Kruiningen ont dekte het nest horenaars dins dagmiddag in een opslagruim te achter zijn huis. „Er steekt hier een overloop pijpje van een drukvat van de centrale verwarming door de muur. Om het pijpje is wat ruimte waar de wespen door naar binnen en buiten vliegen. Het nest zelf hebben ze in de spouwmuur gemaakt", vertelt Koeman. Hij gebruikt de ruim te voor opslag van zijn imker en tuinspullen. De wespen vliegen er de hele dag in en uit. Toen Koeman de insecten ontdekte, moest hij wel even slikken. „Het zijn echt angstaanjagende beesten om te zien, zo groot zijn ze." Het handboek voor insecten dat Koeman geraadpleegd heeft, vermeldt nog dat een steek van een horenaar dode lijk kan zijn. Hij kan er niet wakker van liggen. „Elke wes- pensteek kan dodelijk zijn voor mensen die er allergisch voor zijn, dus die mededeling neem ik maar met een korreltje zout." Koeman is ook zeker niet van plan het wespennest te laten verdelgen: „Die beestjes doen mij niks, dus ik ben ook niet plan hen wat aan te doen." foto Marijke Folkertsma door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met de bouw van Stromenpoort, de centrale huisvesting voor de politie Zee land (regio en district Walche ren), de Regionale en de Stads gewestelijke Brandweer en de Stichting Ambulancedienst Walcheren, moet Middelburg het begin van een denkbeeldige boulevard krijgen. Dat staat in het gelijknamige voorontwerp bestemmingsplan. Het nieuwe, langgerekte kan toor wordt gebouwd langs de zuidzijde van de Stromen weg, tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Vlissingsche Watergang. In het gebouw komen ongeveer vijfhonderd mensen te werken. Het voorontwerp-bestem mingsplan ligt tot 21 september ter inzage. De ontwikkeling van Stromen- poort past in het beleid van het stadsgewest Vlissingen/Middelburg om bei de steden niet aan elkaar te bou wen. Om te laten zien dat de ste den anders zijn, maar samen toch één geheel vormen moet Middelburg denkbeeldige bou levards realiseren ten zuiden van de Stromenwijk en zal Vlis- singen denkbeeldige bolwerken bouwen. Dat beleid is gebaseerd op de ontwikkelingsnota Ieder uniek en samen sterk uit '94. Voorwaarden De locatie voor de nieuwe huis vesting is drie hectare groot en nu nog grasland. Om de bouw van het complex mogelijk te maken is een bestemmingsplan wijziging noodzakelijk. In over leg met de provincie is een aan tal voorwaarden opgesteld. Zo mag de 'boulevard' van Middel burg niet bestaan uit plompver loren neergezette kantoorge bouwen. Er moet een aaneen gesloten bebouwing komen. Om de openheid van het gebied ach ter de kantoren te benadrukken, zal er op termijn een fietspad komen dat het nog aan te leggen fietspad langs de Vlissingsche Watergang verbindt met het fietspad langs de Nieuwe Vlis singseweg. Auto's mogen vanaf de openbare weg niet te zien zijn. In Stromenpoort zelf willen brandweer, politie en de ambu lancedienst in totaal 317 werkplekken realiseren. Het complex bestaat uit een hoofd gebouw van 11.000 vierkante meter en diverse vleugels, werk plaats, garages en remises, een laad- en losruimte, een was plaats, een beveiligd gebied voor de politie en een landings plaats van 45 bij 55 meter voor een helikopter. Een mast van ten hoogste vijftig meter moet zor gen voor een optimale commu nicatie. Tenslotte komen er bijna driehonderd parkeer plaatsen en ongeveer honderd stallingsmogelijkheden voor fietsers. Op de Stromenweg komt - ter hoogte van de Grevelingen- straat - één aansluiting met verkeerslichten. In beide rich tingen worden afslagstroken aangelegd. Voor de politie wordt een extra ontsluiting ge realiseerd op de parallelweg van de Nieuwe Vlissingseweg. Die mag alleen in spoedeisende gevallen worden gebruikt én al leen door herkenbare politie wagens. Omrijden over het ter rein van de brandweer zou te veel tijd kosten. Voor de heli kopterlandingsplaats, die aan de westkant van het gebouw moet komen, is een vergunning nodig van de Rijksluchtvaart dienst. Middelburg verwacht niet al te veel problemen met ge luidsoverlast, omdat er slechts zelden gebruik zal worden ge maakt van een helikopter. CEZOCHT: DACBLAPBEZORCERS M/V DEZE WEEK Barbecuepakket (5 artikelen) 6,50 1 kg runderlappenƒ13,90 1 kg varkensschnitzels14,90 1 kg spareribs 6,90 door Mieke van der Jagt GOES - De Goese kroegbazen zijn woedend op burgemeester drs. D. J. van der Zaag omdat die de Goese horeca-onderne- mers ervan heeft beschuldigd de politie te hinderen bij het oplos sen van ongeregeldheden in het weekeinde. Weliswaar sprak de burgemees ter maandagavond tijdens een commissievergadering over 'en kele ondernemers'; de kroegba zen ervaren het als een klap in het gezicht. Dick van der Velde, uitbater van café Pubbles op de Grote Markt, is zeer teleurgesteld. Hij verte genwoordigt de horeca in een werkgroep die naar maatrege len zoekt om het geweld terug te dringen. „De samenwerking met de politie is juist uitstekend en dat wordt door de politie ook zo ervaren", zegt Van der Velde. „Gemeente, politie en horeca zouden moeten samenwerken om het Rijk zover te krijgen dat het probleem, een maatschap pelijk probleem, wordt aange pakt bij de wortel. Het heeft geen pas dat partijen onderling naar elkaar gaan wijzen." Margreet Moison van café De Snor ziet de rigide handhaving van de sluitingstijd als één van de oorzaken van de ellende. „Je moet die mensen niet een half glas hoeven afpakken om ze er om twee uur uit te krijgen, Ge woon lichten aan, muziek uit en niet meer tappen om twee uur. Tot pakweg half drie te tijd ge ven om weg te gaan. Dan komen de mensen niet allemaal tegeli j k op straat en bovendien bespaar je ze het rotgevoel dat ze hebben moeten betalen voor iets wat z niet hebben mogen opdrinken. Een andere oorzaak van de ge welddadigheden ziet Moison i het dealen op straat. Ook Ale van IJsseldijk van café De Po: is van mening dat de handel i xtc moet worden aangepakt oi de grimmige sfeer die het me zich meebrengt tegen te gaai „Het is echt hoog tijd dat er we gebeurt, want dezelfde groepe als die nu hier de boel onveili maken, hebben het uitgaansle ven in Roosendaal en Bergen o Zoom om zeep geholpen." De speeltuinen in de gemeente Middelburg houden in het weekeinde van 4,5 en 6 september open dagen. foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - Het eerste weekeinde van september is in Middelburg uitgeroepen tot speeltuinweekeinde. De speeltuinen 't Zand, Van Epenpark en Meiveld in Mid delburg en Nieuwspeelland in Nieuw- en Sint Joosland bestaan vijf jaar en vieren dat door iedereen gratis een kijkje te laten ne men in hun speeltuin. Van vrijdag 4 tot en met zondag 6 september zijn zij open van elf tot vijf uur. Mensen kunnen met een 'speel tuinpas' allevier de speeltuinen bezoeken. Doel van het speeltuinweekeinde is de Mid delburgse kinderen en hun ouders kennis te laten maken met alle speeltuinen. Die zijn verschillend van opzet, inrichting en om vang. In tegenstelling tot de andere drie is Nieuwspeelland een open speeltuin, zonder vaste openingstijden en zonder toegangs prijs. En waar het Meiveld zich tot een gro ter publiek richt, zijn de anderen echte wïjkvoorzieningen. Om mensen zover te krijgen ook eens in een andere speeltuin te kijken, is een soort stempelkaart gemaakt. Deze speeltuinpas, te verkrijgen bij de speeltuinen en de wijkondersteuningspun- ten, verschaft overal gratis toegang. Tóen in 1993 werd besloten de speeltuinen aan te leggen, werd een totaalplan opge steld om de financiering rond te krijgen. Er moesten immers drie speeltuinen van de grond af worden opgezet, 't Zand bestond al een halve eeuw, maar moest heringericht worden. De samenwerking die in 1993 was ontstaan, mondde een jaar later uit in een gestructureerd overleg: het Speeltuin Over leg Middelburg (SOM). „Het belangrijkste van het overleg is de uit wisseling van informatie, tips en activitei ten", zegt Mariska Burger, die het overleg ondersteunt vanuit het Sociaal Kultureel Werk Middelburg. „Ook de uitwisseling van deskundigheid is van belangZo nodigen we bijvoorbeeld een extern deskundige uit om over bepaalde zaken uitleg te geven. Het voordeel is dat niet elke vereniging dat nog zelf hoeft te doen. Verder biedt het de moge lijkheid samen dingen aan te pakken, zoals nu het vijfjarig bestaan." Veel werk De speeltuinen varen wel bij het speeltuin- overleg, stelt Burger. „Het moeilijkste voor de vei-enigingen zijn de verantwoordelijk heden die zij dragen, voor de dagelijkse ta ken, voor de financiën, voor het onderhoud, noem maar op. Dat is heel veel werk. Je moet niet vergeten dat het van oorsprong vrijwil ligersorganisaties zijn, zonder gespeciali seerde mensen. De ondersteuning en de uitwisseling van ervaringen en kennis is daarom heel belangrijk. Speeltuinen dra gen immers in grote mate bij aan de leef baarheid van de wijken. Ze zijn echte ont moetingsplaatsen, voor de kinderen én voor de ouders." Onderschat Het belang van een speeltuin wordt helaas nog wel eens onderschat, ook door de ge meente, vindt Burger. „Wat ik van vrijwilli gers hoor is dat zij waardering missen voor hun werk. Zij willen makkelijker en beter kunnen overleggen met de gemeente, en dat ook financiële knelpunten samen worden opgelost. Daarom streven we ernaar een convenant te sluiten waarin wordt opgeno men wat de inbreng van de speeltuinvereni gingen is en wat die van de gemeente is." In vijf jaar tijd hebben de vier speeltuinen een stevige positie verworven in hun wijken. Maar het werk is nog lang niet gedaan, zegt Burger. „We moeten de attracties levend houden. Daarom zijn we nu een beleidsplan voor de toekomst aan het schrijven. Het idee is bijvoorbeeld om gezamenlijk enkele speeltoestellen aan te schaffen en die te la ten rouleren over de vier speeltuinen. Een ander idee is een banenpooler te huren die in alle speeltuinen inzetbaar is. En de speel tuinen moeten meer dan nu aanvullend op elkaar worden. Overal moet iets anders te beleven zijn, zodat ze elkaar niet beconcur reren, maar aanvullen. Ja, er liggen nog heel veel klussen." ZONDER NIEUWE HELDEN IS DE KRANT NERCENS Wij zoeken met spoed voor Sollicitaties kunt u richten aan: PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen. Bellen gaat nog sneller! 0118-484000 Of onze rayoninspecteur, de heer R. J. de Nooijer, tel. 0118 - 462606 (na 18.00 uur). 1 kg paardenbiefstjk14,90 3 kg kipkarbcnade9,90 1 kg mager rundergehakt6,90 1 kg kipfilet12,90 1 kg kalkoenfilet13,90- 1 kg magere paardenlappen 10 90 1 kg gemengd gehakt5,99 1 kg magere runderrifalappen12,90 2 Kg kipdrumsticks8.90 1 Kg malse Kinderbiefstuk 16,90 1 kg rundersaucijzen6,90 1 kg magere varkensroliadej 7,90 1 kg gepaneerde schnitzels13,90 1 kg haas.'ribKart>onade11.90 1 kg varkensfilet12.90 1 kg magere hamlappen12,90 1 kg hamfricandeau13,90 1 kg verse worst6,90 1 kg schouderkarbonade9,90 1 kg lamsbout10,90 1 kg magere speklappen7,90 Wij zijn geopend op woensdag, donderdag, vrijdag van 9.00-17.00 uur Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74, 0118-463091, Oost-Souburg 'Ifi 404040 VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 20