flfiltl Oppositie noemt Paars-2 flets Koningin ziet nut van ontpoldering in i Laatste dagen, iagste prijzen GOES w° Mag ik u een haring aanbieden Procureur pleit voor hard rijden 4 WEKEN 11 t/m 16 1)66 en PvdA botsen met VVD over Defensie in debat regeringsverklaring Aanslag in Kaapstad op Amerikaans restaurant ^sintratuin Varken in het graan Vluchtelingenstroom Kosovo groeit Bekerwinst Kloetinge en Hoek Waterwinning helpt natuur Kleinschalig autoveer mogelijk na opening W esterscheldetunnel Tholenaar komt om bij ongeval Akkoord over joodse claims VOOR 15,00 GLASHANDEL MELIESTE LIVINGSTONE- WEG 20 A 17° ZW 4 Nat Bewolking en vanuit het westen perioden met regen. Matige zuidwestenwind. Middagtemperatuur rond 16 graden. 241e jaargang no. 203 ivoensdag 26 augustus 1998 osse nummers 1,75 ast loor Cees van der Laan )EN HAAG - Bij het eer ste optreden van het nieu we kabinet in de Kamer zijn de onderlinge me ningsverschillen van de paarse coalitiepartners aan de oppervlakte geko men. VVD-fractieleider Dijkstal maakte gisteren, tot irritatie van PvdA en D66, een voorbehoud bij voorgenomen bezuini ging op Defensie. Ook plaatste hij vraagtekens bij andere 'zachte' afgesproken be zuinigingen. De irritaties kwa men aan het licht tijdens het Kamerdebat over de regerings- verklanng van Paars-2. Hier mee verantwoordt het kabinet zich voor de formatie die begon na de verkiezingen van 6 mei. Dijkstal vraagt zich af of Defen sie de komende periode 375 miljoen per jaar kan inleveren. In combinatie met 'oude bezui nigingen' moet het departement circa 500 miljoen per jaarmin- der uitgeven. De WD-fractie- leider waarschuwde dat het ka binet 'voor een lastige discussie' komt te staan als blijkt dat Ne derland niet aan zijn NAVO- verplichtingen kan voldoen. D66-fractieleider De Graaf en PvdA-collega Melkert vonden dat er niet meer getornd kan worden aan deze afspraak. De WD heeft al vaker laten blijken moeite te hebben met bezuini gingen op Defensie. Melkert was ook geïrriteerd KAAPSTAD - Bij een bomex plosie in een restaurant in het toeristengebied de Waterfront in Kaapstad zijn gisteravond ten minste één dode en 24 ge wonden gevallen, onder wie enkele zwaargewonden. Een ra dicale Zuid-Afrikaanse mos limgroepering, Moslims tegen Globale Onderdrukking, eiste de verantwoordelijkheid op. Het restaurant is onderdeel van de Amerikaanse Planet Holly- wood-keten, eigendom van de filmsterren Bruce Willis, Demi Moore, Arnold Schwarzenegger en Sylvester Stallone. Dit leidde tot de speculatie dat de aanslag mogelijk een reactie was op de recente Amerikaanse raketaan- vallen tegen vermeende mos lim-terroristendoelen in Soedan en Afghanistan, als ver gelding voor de bomaanslagen eerder deze maand op de Ameri kaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam. De bom in Kaapstad ontplofte gisteravond, toen het restaurant vol zat met gasten. Het is geves tigd in een druk uitgaansgebied aan de haven dat is uitgegroeid tot de belangrijkste toeristische trekpleister van Kaapstad. Vol- I gens ooggetqigen verloren zeker twee gasten bij de explosie een been. GPD over Dijkstals twijfel aan de 'hardheid' van sommige bezui nigingen, zoals besparingen door een efficiëntere overheid en minder afdracht aan Brussel. Als die bezuinigingen tegenval len moet het kabinet ook minder uitgeven dan de nu afgesproken 9 miljard, vindt Dijkstal. Melkert wil niet meer sleutelen aan deze afspraak. Het kabinet dient een 'contract aan te gaan met de burger' en zijn beloftes na te komen, aldus Melkert Net als Kok verwacht ook Mel kert dat over vier jaar het finan cieringstekort tot nul zal zijn gereduceerd. Dit is nu becijferd op 1,8 procent. Als dat gebeurt, wil Melkert een nieuwe af spraak maken over de meeval lers. Hij pleit dan voor lasten verlichting voor minima en extra investeringen in de kwali teit van de samenleving. De WD is het hier niet mee eens Dijkstal wees op de bestaande afspraak dat meevallers naar lastenverlichting en terugdrin gen van het financieringstekort gaan. Technocratisch De oppositie kon zich gisteren voor het eerst officieel uitspre ken over de plannen van Paars- 2CDA en GroenLinks hekelden het gebrek aan visie van het tweede kabinet-Kok. 'Een do cument van anti-bevlogenheid' en een 'technocratisch stuk', oordeelde de CD A-voorman De Hoop Scheffer. Rosenmöller van GroenLinks: „De belofte van een vernieuwing van de politie ke cultuur, die Paars-1 nog in hield, is met de formatie van Paars-2 vervlogen." Vishandelaar Henk Marijs uit Arnemuiden poogde koningin Beatrix gisteren in Vlissingen over te halen een haring te proeven. Beatrix bracht een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. Toen de koningin, op weg naar het maritiem attractiecentrum het Arsenaal, de kraam van Marijs passeerde sprak hij haar spontaan aan: „Mag ik u een haring aanbieden majesteit?" De koningin reageerde verrast. Vriendelijk maar beslist weigerde ze echter de lekkernij. Marijs: „Ze had net geluncht, dus ging het over." De vishandelaar kon er wel begrip voor opbren gen. „Vol is vol hé." foto Ruben Oreel door Richard Hoving EMMADORP - De voorstanders van ontpoldering hebben een hooggeplaatste bondgenoot. Koningin Beatrix liet dinsdag tijdens een streekbezoek aan Zeeland blijken nut en nood zaak van de binnendijkse ber ging van water langs de Wester- schelde in te zien. De koningin, die doorgaans waakt voor het innemen van po litieke standpunten, toonde haar enthousiasme voor ontpol dering tijdens een gesprek met een handvol genodigden in het bezoekerscentrum van het Ver dronken land van Saeftinge in Emmadorp. Met gesprekspart ners als prof. dr. C. Heip, direc teur van het Nederlands Instituut voor Oecologisch On derzoek (NIOO) in Yerseke, en hoofdingenieur prof. dr. H. Saeijs van Rijkswaterstaat di rectie Zeeland was het bijna on vermijdelijk dat het onderhoud uitkwam op het onder water zetten van Zeeuwse polders. Heip zette uiteen dat ontpolde ring niet alleen een middel is om de natuur te compenseren die verloren gaat door verdieping van de Westerschelde. De bin nendijkse ruimte zou ook benut kunnen worden voor de berging van overtollig rivierwater. Saeijs liet de koningin weten dat de Zeeuwse bevolking on danks de felle protesten van de afgelopen jaren in feite niet te gen deze ingrijpende maatregel is. „Een enquête van Rijkswa terstaat heeft aangetoond dat mensen juist voor ontpoldering zijn als het de veiligheid bevor dert en tot enig herstel van de natuur leidt." Het verzet tegen ontpoldering kon Saeijs een voudig verklaren. „We hebben destijds met z'n allen vèrzuimd om de bevolking goed te infor meren over wat we van plan wa ren." De koningin sprak zich niet ex pliciet voor ontpoldering uit. In de opmerkingen die ze maakte tijdens het gesprek met Saeijs en Heip liet ze wel duidelijk blij ken nut en noodzaak hiervan in te zien. Zowel de directeur van het NIOO als de hoogste baas van Rijkswaterstaat directie Zeeland lieten in het midden of een nieuw debat over ontpolde ring een stapje dichterbij is gekomen nu er min of meer ko ninklijke goedkeuring aan ver bonden is. zie ook pagina 26 (Advertentie) Complete gekte bij Intratuin. Tot en met aanstaande zaterdag zijn er zóveel koopjes, te gek voor woorden. U kunt tot die tijd nog profiteren van de laatste aanbiedingen en kortingen. Mis het niet! Want dit zijn de allerlaatste dagen voor de laagste prijzen. Deze week: FUCHSIASHOW Met een groot assortiment Fuchsia's en wedstrijdplanten- KOUDEKERKE Vhssingsestraat (Tussen KouCekerkc en Vlissingen). Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS geopend Maandag lm zaterdag vanaf 8.45 uur geopend. ANREEP - En daar zijn ze weer. De graancirkels. In het Drentse Anreep nabij Assen werd door de Stichting Wakker Dier deze graancirkel (een varkentje) uitgesneden in het goudgele graan. Ruim 70 meter in doorsnee, is deze cirkel de aftrap voor de nieuwe campagne van Wakker Dier die hier mee aandacht vraagt voor de onopgeloste welzijnsproblemen in de varkenshouderij. foto Herman Conens/ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - Op sommige plaatsen en tijdstippen tnoel op de snelwegen in Nederland har der kunnen worden gereden dan 120 kilometer per uur. Procu reur-generaal (pg) D. Steenhuis in Arnhem bepleitte dat giste ren voor het Radio 1-Journaal. „Buiten de Randstad moeten automobilisten onder bepaalde omstandigheden een uitlaat klep hebben", aldus de pg, die namens met Openbaar Ministe rie is belast met verkeerszaken. Steenhuis pleit voor meer toe gepaste psychologie binnen het verkeersbeleid. Als je normen wilt handhaven, dan moeten mensen daar het nut van inzien, meent de pg. De paarse coalitiepartners heb ben afgesproken in de Randstad overdag de maximumsnelheid op snelwegen terug te brengen tot 100 kilometer per uur. Veilig Verkeer Nederland (WN) vindt dat Steenhuis met zijn pleidooi voor de flexibele snel- Net zoals GroenLinks wilde SP- fractievoorzitter Maiijnissen aandacht voor de bestrijding van de armoede. Het ontbreken van het woord ai-moede in het regeringsakkoord noemde hij 'de schande van de jaren negen tig'. De klein christelijke partij en uitten hun teleurstelling over de euthanasieparagraaf van het nieuwe kabinet. GPD zie ook pagina 5 Etnische Albanezen begroeven gisteren een UQK-rebel, die om het leven is gekomen tijdens gevechtenjnet regeringstroe pen in Kosovo. Het zware Servische offensief leidt tot een nieuwe stroom vluchtelingen, zeggen de Verenigde Naties. Amnesty International maakte gisteren melding van aanhoudende schendingen van de mensenrechten in de opstandige Servische provincie. De beide zaterdag-hoofdklassers Kloetinge en Hoek boekten in de eerste ronde van de districtsbeker winst. Kloetinge had geen kind aan Middelburg (1-6), terwijl Hoek zondag-twee deklasser HW'24 versloeg (3-1). Zierikzee verraste Goes. Via twee doelpunten van John van der Have J werd de zondag-eersteklasser opzij geschoven, 1-2. Waterwinning hoeft niet ten koste te gaan van de natuur. Dat is aangetoond in de Goereese Oosterduinen, waar rechte infil tratiekanalen zijn vervangen door brede, bochtige waterlo pen. Dat levert een leefomgeving op waar zeldzame planten zich thuis voelen en het voor kikkers en salamanders goed toeven is. En er kan meer drinkwater worden J gezuiverd. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; financiën en economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12, 13,14 en 16; zeeland: 17,18,19, 21 en 26; sport: 23, 24 en 25; buitengebied: 27, 28, 29,30 en 31. heidsnorm 'een gevaarlijk sig naal' afgeeft. „Het verhaal van Steenhuis is bekend. Ook uit en quêtes van WN blijkt dat veel automobilisten de wens hebben hun eigen verantwoordelijk heid te nemen als het de maxi mumsnelheid betreft. De mees te automobilisten zijn daar helemaal niet aan toe", zegt woordvoerder B. Woudenberg. Steenhuis toonde zich eerder ook al een soepele hoeder van de alcoholnorm .ANP/GPD OUD-VOSSEMEER - Een 63- jarige automobilist uit Tholen is gisteravond nabij Oud-Vosse- meer bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man reed alleen over de Oud Vossemeersedijk toen hij door onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een boom bots te. Hij overleed ter plaatse door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Tussen Vlissin gen en Breskens kan een be perkt autoveer blijven varen. Tot die conclusie komt de sta tenfractie van Delta Anders in een rapport dat vrijdag in Vlis singen wordt gepresenteerd. Een kleinschalig autoveer biedt, volgens Delta Anders, be tere perspectieven voor de ont wikkeling van met name West- Zeeuws-Vlaanderen en ook voor Walcheren. De provincie wil na de opening van de Wes- tcrscheldetunnel eind 2002, begin 2003 alleen een fiets- voetveer laten varen tussen Vlissingen en Breskens. Delta Anders heeft vier varian ten laten doorrekenen voor een autoveer Vlissingen-Breskens. De uitkomsten zijn volgens de partij 'verrassend' en ze bieden een haalbaar perspectief om de nadelen van de aanleg van de Westerscheldetunnel voor West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren te verkleinen. Breskens Het onderzoek dat Delta Anders heeft laten uitvoeren, sluit aan bij wensen die leven in Bres- NEW YORK - Verzekeraars Al- lianz, Axa, Wintherthur en Ba- loise hebben met joodse organi saties een akkoord bereikt over de schadeloosstelling van slachtoffers van de holocaust en hun nabestaanden. AFP (Advertentie) kens. Vanuit Breskens is gere geld gepleit voor handhaving van een autoveer op Vlissingen. De provincie heeft altijd nega tief gereageerd op die suggestie, onder meer omdat handhaving van een autoveer ten koste zou gaan van het verkeersaanbod voorde Westerscheldetunnel. In overeenkomsten met het Rijk is ook afgesproken dat er een fiets-voetveer komt. 'Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1