Theaterfestival in Gent en Amsterdam i Zilt eten in Drie Morianen Antwerpse cultuurmarkt wil Amsterdam evenaren Karin Bloemen opent Uitmarkt Circus Bongo Circus Bongo besluit deze week de tournee door Zeeland. Het twintig jaar bestaande familiecircus richt zich met name op kinderen en presenteert zich dit seizoen in een nieuwe witblauwe tent. wo. en do. Camping Hof Domburg, Domburg, 19.00 uur. Sessieband De Sessieband geeft een jazzconcert. Deze formatie treedt tot eind augustus elke woensdagavond op in het eetcafé, wo. Desafinado, Middelburg, 19.30 uur. SI o toon eert De serie zomeravondconcerten beleeft het slotconcert. Het ongeveer een uur durende optreden komt voor rekening van Aimée van Delden (harp) en Gijsbert Bogga (fluit). Beiden hebben een voor keur voor kamermuziek. Op het programma staan werken van Carl Philippe Emanuel Bach (1714-1788), Nicolas-Charles Bochsa (1789- 1856), Jean-Louis Duport (1749-1819), Claude Debussy (1862-1918), Gabriel Fauré 11845- 1924), Donizetti (1797-1848) en Rossini <1792- 1868). wo. Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur. Symphonisch Duo Het Hollands Symphonisch Duo treedt op in Brouwershaven. Het duo bestaat uit Jos Beijer en Willem-Jan Cevaal, die beiden orgel spelen, wo. Grote of Sint Nicolaaskerk, Brouwersha ven, 20.00 uur. Chamber Brass De reeks Zomeravondconcerten aan Zee wordt besloten door Lovanium Chamber Brass. Dit koperkwintet ontstond in 1995 als kamer- niuziekensemble aan het Lemmensinstituut in Leuven. Op het programma staan werken van Malcolm Forsyth, Paul Hindemith, Sergei Rachmaninov, James Curnow, Victor Ewald, Giaccmo Rossini, Erol Gardner, Gilbert en Sulli van, John Williams en Amanda McBroom. wo. Hervormde Kerk, Cadzand, 20.00 uur. Saskia en Serge Het duo Saskia en Serge zingt in hetfamilieres- taurant in Kamperland. Het duo kreeg onder meer bekendheid met het lied Zomer in Zeeland. Ook is deze avond het One Two Trio te beluisteren, wo. Roompot Beach Resort, Kamperland, 21.00 uur. De 21ste editie van de Uitmarkt in Amsterdam wordt het komende weekeinde geopend met een muzikaal program ma rond Karin Bloemen. De traditionele opening van het culturele seizoen in Nederland speelt zich dit jaar af rond de Dam. Meer dan ooit het geval was, is er dit jaar veel ruimte voor artiesten en groepen met een multiculturele achtergrond. door Thea van Beek Op in totaal 28 podia vinden ruim driehonderd optredens plaats met toneel, cabaret, klassieke- en popmuziek, jazz, dans en muziektheater. Even als voorgaande jaren, worden ook nu weer zo'n half miljoen bezoekers verwacht op de Uit markt. Nieuw dit jaar is de presenta tie van het nieuwe schoolvak culturele en kunstzinnige vor Karin Bloemen ming. Het Ministerie van On derwijs, Cultuur en Weten schappen opent daarvoor spe ciaal tijdens de Uitmarkt een informatiecentrum. Deze maand beginnen de eerste scholen met het nieuwe vak. Vanaf volgend jaar wordt het vak in het Havo- en VWO-pak- ket opgenomen. Een voorproefje op de officiële opening van de Uitmarkt, be gint vrijdagavond om half acht al op het dak van de Beurs van Berlage. Te midden van het verkeerslawaai spelen hier de pianisten Polo de Haas en Kees Wieringa de Canto Osti- nato van de Nederlandse com ponist Simeon ten Holt. Op de Dam volgt om negen uur 's avonds de officiële opening van de Uitmarkt. Karin Bloe men ontvangt daar onder meer Ilse de Lange, Gordon, de Gos- peltrain en CB Milton. Een uur later volgt Opera op het Rokin met 'Apollo e Dafne' van Han del door het Combattimento Consort Amsterdam. Verder zijn er vrijdagavond optredens van Acda De Munnik, stand-up comme- dians met een rondvaart cruise en een Afrikaans orkest in de serie 'Kuifje in Afrika'. To neelgroep Amsterdam leest het toneelstuk 'Srebrenica Behalve een ode aan de on langs overleden schrijver Guus Vleugel, is de lezing ook weer uil. de kast gehaald van wege de actuaüteit. Naast de vele optredens is er ook de gebruikelijk informa tiemarkt. Zo'n 250 instellin gen, organisaties en festivals zullen zich hier weer presente ren. Daarnaast is ook de Am sterdamse Boekenmarkt met ruim honderd kramen op de Uitmarktte vinden. InhetBet- ty Asfalt Complex laten schrijvers zich in de literaire salon ondervragen. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest verzorgt zondag avond het slotconcert van de Uitmarkt. Op het programma staat de Symphonie fastasti- que van Berlioz. Restaurant De Drie Morianen in Zierikzee heeft een speciale bin ding met de zee en haar voortbrengselen. Hoewel het huidige res taurant zo'n honderdtwintig gasten kan herbergen, was de kern van het 'complex' eens een cafeetje dat vooral werd gefrequenteerd door vissers en schippers. 'Anno 1664' vermeldt het kaartje van ei genaren Ingrid en Jan Kosters trots, en zij kunnen een document la ten zien dat dateert van 28 juni 1664 waarbij aan café De Drie Mo rianen vergunning wordt verleend brandewijn te schenken door Rien van Reems Vanaf mi jn tafel aan het raam heb ik zicht op de haven, waarin een aantal oude schepen ligt afge- meerd. De achterwand van het res taurant is opgeluisterd met een schildering van diezelfde haven. Op het terras toeristen die al even zeer genieten van de maritieme uit straling van Zierikzee. De Drie Morianen, zo hoor ik, krijgt veel be zoekers van Goeree en Overflak- kee. Ze komen vooral om vis te eten, en schaal- en schelpdieren, want dat zijn de specialiteiten van dit restaurant. Ook Belgen weten De Drie Moria nen te vinden. In het seizoen is er veel vraag naar mosselen; gastheer Kosters geeft een. geïnteresseerde gast haarfijn uitleg over het kwe ken,' koken en consumeren van mosselen („rauw zijn ze heerlijk") en vertelt waarom er nu geen oes ters zijn en dat de vangst van Oos- terseheldekreeft strikt vergun ninggebonden is en beperkt tot een periode in de voorzomer om de stand op peil te houden. De kaai-t is tamelijk klassiek en op gesteld in het Frans én Nederlands maar allerminst oubollig. De vis, schaal- en schelpdieren komen hier Restaurant De Drie Morianen Kraanplein 12-14. 4301 CH Zierikzee Tel. 0111-412931 Fax. 0111-417936 Open seizoen7 dagen per week Keuken open 12.00-21.30 uur Creditcards: Amex, Eurocard, Visa, Dinersclub Rolstoel: speciale afrit naar toiletten Kinderen: keuzemenuutje vers op tafel en mooi gepresenteerd. Ik twijfel tussen de 'Fruits de Mer Zéelandaises', een plateau met krab, garnalen, langoustine, ge rookte paling en zalm 28,50) en de 'Fruits de Mer avec Crème d'Ho- mard', zeevruchten, ingekookt met kreeftenroom en knoflook 17,50). Het wordt het laatste, een fraai opgemaakt bord met schelp diertjes als coquilles, mosseltjes, kokkels en Venusschelpen, pootje- badend in de kreeftenroomsaus en met een kleurige garnituur van ver schillende slasoorten, zwarte olij ven, framboosjes en Zeeuwse gar naaltjes. Een gerecht dat er niet alleen mooi uitziet maar dat ook voortreffelijk smaakt. De voorgerechten variëren in prijs van 12,50 (grapefruitcocktail met sherry of: mosselen, gegratineerd in kruidenboter) tot 28,50 (het ge noemde plateau Zeeuwse zee vruchten). Daartussenin: garnalen, krab, kreeft, oesters (in het sei zoen), wijngaardslakken en kik kerbilletjes. Er is keus uit zes soepen van 5,50 tot 7,70 (verse Zeeuwse vissoep). De meeste gasten van De Drie Mori anen vragen vis en ook mijn keus valt op vis alshoof dgerecht: Tarbot, gepocheerd met saus mousseline 42,-). het hoogstgeprijsde visge recht op de kaart op de Vers ge kookte kreeft (550 gram) met ge smolten boter en mayonaise 52,50) na. Hoewel de Zeetong (in roomboter gebakken of 'Picasso' met vruchten en Grand Marnier die tegen dagprijs op de kaart staat, daar qua kosten niet voor onder zal doen. Mijn (wilde) tarbot is perfect, blank van uiterlijk en fijn van smaak. De zachtzure mousselinesaus past er zeer goed bij, een klassieke combi natie. Ik krijg er een schaaltje ei-to- maatsalade met ontpitte, zwarte olijfjes bij en een Mediterraan schaaltje bloemkoolroosjes die met een champignonnetje, wat courget te, aubergine, een tomatensausje en kaas zijn gegratineerd, heel lekker. De vleesgerechten zijn de bekende: biefstuk, tournedos, entreedte, T- bone, mixed grill, kalfsoester, var kenshaas en schnitzel 23,50 tot ƒ39,50). rg£ woensdag 26 augustus 1998 Een kijkje op een vorige cultuurmarkt in Antwerpen. foto Wim Daneel De Antwerpse Grote Markt en omgeving is zondag 30 au gustus gereserveerd voor de derde editie van de Cultuur markt van Vlaanderen. Artiesten uit het hele Vlaamse land laten die dag zien wat ze het komende seizoen in hun mars hebben. Op acht buiten- en achttien binnenlocaties vinden 124 acts plaats. Het organiserende Prospekta alias het Provinciaal en Stedelijk Spektakelbureau Antwer pen, hoopt tijdens dit festival op honderdduizend bezoe kers. door Bart De Clerck In Amsterdam wordt het nieu we culturele seizoen al jaren met toetersen bellen ingeluid tijdens de Uitmarkt. De Vlaamse cultuurmarkt poogt uit te groeien tot de zuidelijke tegenhanger van dit Neder landse evenement. Vier pro- grammatoren zorgden elk in hun discipline voor het cultu rele brood op de plank. De Cultuurmarkt van Vlaan deren wordt zaterdagavond 2 9 augustus al geopend in de Ant werpse kathedraal door de Beethoven Academie onder leiding van Jan Caeyers. De dag nadien speelt het klassie ke muziekgedeelte zich voor namelijk af op het Hendrik Conscienceplein. Op dit stem mige plein zijn naast het Rubio Strijkkwartet ook Cro Mag- non en Fernando Gonzalez van de partij. I Fiaminghi ma ken 's zondags hun opwach ting met voor dit ensemble on gewone muziek. De compag nie van Rudolf Werthen tekent op de Grote Markt voor tango- muziek van Astor Piazolla. Ook op theatervlak lichten di verse acteurs een tipje op van wat ze het komende seizoen in petto hebben. Cie de Koe brengt, naar eigen zeggen, lu dieke maar ingetogen acts op de Groenplaats, in het Vlees huis tekenen studenten van het Rits voor De Collectioneur en ook in het KBC-auditorium in de zogenaamde Boerento- ren staan diverse acts gepro- grammeerd. Karei Vinger- hoets brengt daar zijn Vlaam se verhalen uit de 20ste eeuw, jeugdtheater Het Paleis toont een gedeelte uit Alleen op de wereld en het Dick Van Land- eghemTrio maakt een opge merkte verschijning met Oost ende. Pop Pop, jazz en techno doen hun ding op het Steenplein en de Groenplaats en in caf é's als De Muze en Kaaiman. Voor de on verzadigbare cultuurmin naars doen qpk de stedelijke musea een duit in het zakje. Di toegang is er op 30 augustus namelijk volledig gratis. Kostuum- en decorontwerpei Luc De Backer verzorgt het ruimtelijk concept van de Cul tuurmarkt. „Ik kreeg de op dracht iets te bedenken waar door er eenheid zou komen tussen al die standjes. Zo'n markt gaat anders gauw op een braderie lijken. Ik wil het accent leggen op kleinschalig heid en maak kleine salons en dorpjes, woonkamers zonder dak. Het idee erachter is dat Antwerpen die dag een raam op Vlaanderen moet zijn", leg De Backer uit. „Iedere cul tuurdiscipline krijgt een eigei salon met een tafeltje en een lampenkap op een hoge staan der. De lampenkappen wordei gigantische dingen. Ze hebbel minstens een diameter van ééi meter en staan op hoge poten van vijf, zes meter die kunnen wiegen in de wind. Die lam penkappen zijn voor mij een symbool. Ik wil theater zien all een verlengde van de huiska mer. Zo maak ik de mensen duidelijk dat het theater niet zo ver van ze afstaat als ze soms denken." Cultuurmarkt van Vlaan deren zondag in Antwer pen bezoeken kan reserveren YT' Tl 1 J TT 7 J V J via de AUB Uitlijn (tel. 020 De nieuwe staatssecretaris van cultuur Rick van der Ploeg opent 3 september in de Amsterdamse Stadsschouwburg het twaalfde Nederlands-Vlaamse Theaterfestival met een 'State of the Union'. Onderwerp van zijn eerste open bare optreden als bewindsman wordt de stand van zaken in de Nederlandse cultuurpolitiek. Directeur Arthur Son- nen maakte dat bekend bij de presentatie van het defini tieve programma in Amsterdam. Het Zuidelijk Toneel speelt tijdens het Theaterfestival Faust in de regie van Guy Cassiers. Wie Het Theaterfestival wil Het Vlaamse deel van het festi val heeft onderdak in Gent en duurt van 27 augustus tot en met 5 september. Het Neder landse deel heeft plaats van 3 tot en met 13 september en wordt gehouden in de theaters op en rond het Leidseplein. Belangrijkste onderdeel van het programma is traditiege trouw de heropvoering van een aantal voorstellingen van het afgelopen seizoen. De winnaar ontvangt De Grote Theater- festivalprijs van 50.000 gul den. De negenkoppige jury on der voorzitterschap van dra maturg Carel Alphenaar heeft geselecteerd op voorstellingen 'die een bijdrage leveren aan de ontwikkeling van een ge zelschap of van het Neder lands taalgebied'. De jury was teleurgesteld over de avon tuurlijke instelling van de meeste grote gezelschappen. „Zijn zij bang om hun nek uit te steken? Of kan er door de productiedwang niet genoeg aandacht aan de voorstellin gen besteed worden?", vraagt Alphenaar zich af in het jury rapport. Aan de criteria werd voldaan door negen Nederlandse en drie Vlaamse voorstellingen. Sonnen wees erop dat het twee keer geselecteerde Zuidelijk Toneel grotendeels uit Vla mingen bestaat. Dat maakt de verdeling tussen Vlaanderen en Nederland evenwichtiger dan op het eerste gezicht lijkt. Bij eerdere edities van het fes tival waren de Vlamingen ove rigens vaak in de meerderheid De voorstellingen zijn: Faust en Koppen van Het Zuidelijk Toneel, Hamlet van De Trust, Faust twee van 't Barre Land- /Toneelschuur Producties, Ge moet niet persé gegeten heb ben om te roeten DAT DAT on gelooflijk lekker is van Thea ter Antigone, Menuet van The atergroep Hollandia, Zinsbe goocheling van Toneelgroep Amsterdam, Henry IV van 't Barre Land, Titus van toneel gezelschap Dood Paard, Des- Scène uit de voorstelling Zinsbegoocheling van Pierre Corneil- le door Toneelgroep Amsterdam, met vlnr Roos Ouwehand, Pierre Bokma, Malou Gorter, Jannoi Goslinga en Gijs de Lange. foto Hans Heus perado van St. Woods, Jim van der Woude, René van 'tHof, Kas De Wolf en Ja ja maar nee nee van Dito'Dito transquinquennal Ten Oorlog De mammoetproductie Ten Oorlog van Blauwe Maandag Compagnie, een compilatie van acht Shakespeare-stuk- ken, kon niet worden herno men. Op 12 september speelt Tom Lanoy e het stuk echter als solovoorstelling. Daarna pre senteert hij in de Amsterdamse Stadsschouwburg de uitrei king van De Grote Theaterfes tival Prijs en Taalunie Toneel- schrijfprijs van 20.000 gulden. Nieuw die avond is de Thea terfestival CJP Trofee, waar voor tijdens het festival vijf CJP'ers op pad gaan. Aan deze prijs is vooralsnog geen geld bedrag verbonden. Volgens Sonnen trekt het Ne derlandse theater buiten de grenzen steeds meer belang stelling en worden Nederland se groepen tegenwoordig gere geld voor buitenlandse festi vals uitgenodigd. Om de pro motie een extra duwtje te ge ven zijn voor de erejury voor De Grote Theaterfestivalprijs dit jaar allemaal buitenlan ders uitgenodigd. Voorzitter is de Pool Andrzej Zurowski, de andere leden komen uit de Ver enigde Staten, Hongarije, Duitsland, Rusland en Grie kenland. Het parallelprogramma van het festival omvat onder meer een debat over acteerstijlen, een conferentie over kunste ducatie en theater en een semi nar over de positie van schouwburgdirecteuren. De recensies over Ifigeneia in Au- lis van Hollandia worden ont leed door literair criticus Ar jan Peters. Verder wordt in sa menwerking met het Stimule ringsfonds voor Culturele Om roepproducties gediscussieerd over de vraag waarom de Ne derlandse televisie toneel voorstellingen nooit integraal uitzendt. In Duitsland gebeurt dat wel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 12