Horeca Nederland boos op Veere Je doet een klus, hoe rottig die ook is PZC Straffe wind teistert watersportfeest Verrassende zege Ingrid Verburg bij ringrijden zeeland Gemeente legt eenzijdig regels op voor ontheffing van verplichte sluitingstijd Opknappen speeltuin Zanddijk volgens plan vergt 181.000 gulden Goesestraatweg in Kapelle moet veiliger worden voor fietsers Bromfietser tegen auto maandag 24 augustus 1998 loorAb van der Sluis [OLDEKERKE - Koninklijk loreca Nederland (KHN) is oos op de gemeente Veere. Die ou de horeca-ondernemers niet ebben betrokken bij het vast- tellen van de voorwaarden, taarop kroegbazen ontheffing unnen krijgen van het ver dichte sluitingsuur. Directeur I. Claes: ..Dit heeft wrevel ge pekt bij de horeca-onderne- jers, terwijl er wél overleg was eloofd. Nu heeft de gemeente enzijdig regels vastgesteld." loreca-ondernemers in de ge- ïeente Veere kunnen in bijzon- ere gevallen, bijvoorbeeld bij ïuziekfeestcn, tijdens konin- [innedag en jaarmarkten, oaximaal een uur ontheffing rijgen van de verplichte slui- ingstijden. iurgemeester A C. de Bruijn telde onlangs nieuwe regels op paaraan horeca-ondernemers aoeten voldoen als zij een ont- leffing willen krijgen van de erplichte sluitingsuren. Dat overigens maximaal twee naai per jaar kunnen gebeuren, illeen tijdens de jaarwisseling rordt een soepeler regime [ehanteerd. Ontheffing is daar- laast aan voorwaarden verbon- len. Een half uur voor de slid ing moet het muziekvolume ager, mag er niet meer getapt vorden en mogen er geen nieu we bezoekers meer binnen ko nen. Een kwartier voor slui- ïgstijd moet bovendien het jicht vol aan. laes maakte de afgelopen peek een rondje door Zeeland bm zijn oor te luisteren te leg gen. Veel Veerse horeca-onder- Alcoholrijders Ibetrapt iOES - Bij een alcoholcontrole op de 's Heer Hendrikskinderen- |dijk in Goes werden in de nacht >an vrijdag op zaterdag twee [jannen aangehouden. Een 50-jarige inwoner uit Som- nelsdijk had een promillage ran 1.15; een 23-jarige inwoner lit Vlissingen reed met een pro- nillage van 1,2. Beide mannen pegen een dagvaarding en moesten vijf uur ontnuchteren, roordat zij verder mochten rij- nemers zijn aangesloten bij de branche-organisatie. „Wij pro pageren vrije sluitingstijden", zegt de KHN-directeur. „Laat het maar aan de ondernemers over. Zo voorkom je dat iedereen op vaste tijden massaal de straat op gaat, waardoor het gevaar van overlast ontstaat. Wat wij willen is een geïntegreerd hore- cabeleid, waarbij ondernemers praten met het gemeentebe stuur en de politie. Wat doet de gemeente Veere? Precies het te genovergestelde. Die stelt één zijdig regels vast. En dat doet best pijn. Wij blijven er juist voor pleiten dat je het samen moet oplossen." Schuld Volgens de KHN-directeur lijkt het nu alsof de horeca-onderne mers de schuld krijgen van eventuele overlast in de ge meente. „Terwijl diezelfde ho reca wel een deel van de oplos sing is. De horeca", zegt Claes, „is de huiskamer van de samen leving. Zij helpen juist om de overlast te beperken. Er is nu absoluut geen overleg geweest, noch met het horeca-overleg- platform in de gemeente Veere noch met onze consulent in Zee land. Zo bereiken we natuurlijk nooit iets. In Nederland zijn al veel gemeenten die er wel een geïntegreerd horecabeleid op nahouden. En dat werkt." KHN is van plan om de komende tijd alle ondernemers uit te nodigen. Die bijeenkomst moet duidelijk maken wat de horeca-onderne mers gaan doen om de gemeente Veere te bewegen tot overleg. Burgemeester De Bruijn be grijpt alle commotie niet. Vol gens haar zijn de ontheffings voorwaarden niet drastisch gewijzigd. Bovendien kunnen zowel de gemeenteraad als de horeca-ondernemers daarop nog reageren. De burgemeester stelt dat er in de herfst volgens afspraak gesproken zal worden met de Veerse horeca en de poli tie om de dit voorjaar vastge stelde verplichte sluitingsuren en het terrassenbeleid te evalu eren. De Bruijn bestrijdt ten stelligste als zou zij geen kennis hebben van de horeca in haar gemeente. „Ik heb onlangs nog samen met de politie een bezoek gebracht aan de Hooizolder om te kijken wat er leeft. Ik heb juist een heel goed contact met de horeca." De haven van Ellewoutsdijk zaterdag tijdens de watersportfeesten. Met de wind ter plekke valt het best mee. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers ELLEWOUTSDIJK - Door harde wind werd de traditionele rondvaart over de Westerschelde tijdens het watersportfeest in Ellewoutsdijk zaterdagmiddag afge last. Ook de eigenaars van de kraampjes op de beeldenmarkt lieten het door de straffe westenwind afweten. „De mensen denken dat ze hier finaal wegwaaien, maar dat valt eigenlijk reuze mee. Het is echt jammer dat ze afgezegd hebben", zei P. Platschorre van de organi serende Watersportvereniging Elle woutsdijk. Collega W. Paulusse: „Als de wind zoals nu uit het noordwesten waait, zit je achter de dijk redelijk beschut. Vrijdagavond moest de organisatie wel even alle zeilen bijzetten om de grote feesttent overeind te houden. „Toen had den we hier windkracht 8 a 9; dat was even uitkijken geblazen", zegt Platschorre. „Maar toen we de palen wat verder de grond ingeslagen hadden, ging het goed." Uitverkocht Met zeshonderd mensen in de tent waren de optredens van Blof, Screaming Mea ning en In Geval van Nood vrijdagavond totaal uitverkocht. Zaterdag viel de op komst een beetje tegen, maar zondagmid dag stroomden de bezoekers in groten ge tale toe. „Zaterdag hadden we natuurlijk nogal wat concurrente van andere festivi teiten, maar op zondag wisten de mensen ons te vinden", aldus Paulusse. Vooral voor bewoners uit het dorp is het watersportfeest ieder jaar een hoogte punt. „De ouderen kunnen rustig met el kaar praten, terwijl de kinderen, geheel gratis, worden vermaakt", zegt Plat schorre. „Voor hen was er dit jaar onder andere een springkussen, kartbaan, draaimolen en een baan waar ze konden boogschieten." Voor het zilveren jubileum van het water sportfeest hebben de heren al een bijzon der ideetje: „We willen volgend jaar alle stellen hiernaartoe halen die elkaar tij dens één van de watersportfeesten in Elle woutsdijk hebben ontmoet. Reken maar, dat er heel wat huwelijken zijn ontstaan hier." door Ab van der Sluis VEERE - B en W van Veere wil len 181 mille uittrekken voor de herinrichting van de oude speeltuin in Zanddijk. Die werd ongeveer een jaar geleden geslo ten uit veiligheidsoverwegin gen. De speeltoestellen waren verwaarloosd en voldeden niet meer aan de eisen. In overleg met de wijk vereniging en enkele bewoners is een herinrichtings plan gemaakt. Ook de kinderen - de toekomstige gebruikers - mochten meedenken. Het ont- werp-plan is aan de scholen voorgelegd. Kinderen maakten tekeningen en stuurden een wensenlijstje voor de speeltoe stellen. De gemeente wil op het terrein schelpenpaden aanleggen, die gebruikt kunnen worden voor een wandeling en om de toestel len te bereiken. Het college be kijkt nog welke maatregelen ge nomen moeten worden om te voorkomen dat fietsers en bromfietsers schade aanrichten aan de paden. Er zal een trap veldje komen en een skatebaan van betontegels. Asfalt vindt de gemeente te duur. Bovendien, stelt de gemeente, is met asfalt weinig te doen als de skaterage voorbij is. 'Natuurparkje' Op bepaalde stroken langs het terrein wil de gemeente laag- blijvende struiken planten, zo dat de oude speeltuin een open karakter krijgt. B en W willen nog via de provincie in aanmer king komen voor een subsidie, zodat er wellicht een 'natuur parkje' kan worden aangelegd, Het herinrichtingsplan komt woensdag 2 september aan de orde tijdens een vergadering van de commissie Algemeen Be stuur en Financien Die verga dering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de raadzaal te Koudekerke. door Ingrid Huibers KAPELLE - Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Kapelle biedt de commissie Verkeer, Ruimte lijke Ordening en Milieu twee keuzes voor de aanpassing van de Goesestraatweg in Kapelle. Vooral voor fietsers is de huidige ontsluitingsweg volgens het college te gevaarlijk. In het eerste model komt langs het traject Noordweg-Karmijn- straat een vrij liggend fietspad. Dit wordt door een middenberm van de rijbaan gescheiden. Langs het traject Karmijn straat-Weststraat komen fiets- suggestiestroken in rood asfalt. De kosten van deze eerste vari ant worden op 1,7 miljoen gul den geraamd. Het college voelt zelf veel meer voor de tweede, goedkopere va riant, waarin langs het hele tra ject fietssugestiestroken wor den aangebracht. Binnenkomst in de bebouwde kom wordt in dit model gemarkeerd door ge leiders die de hoofdrijbaan ver smallen. Het verkeer wordt hierdoor gedwongen om af te remmen. Ook moeten automo bilisten bij binnenkomst over een hellend plateau De kosten van deze optie worden op 1,4 miljoen geschat. Bijdrage Indien nog dit jaar met de werk zaamheden aan de Goesse- straatweg wordt begonnen, kan de gemeente rekenen op een fi nanciële bijdrage van twee ton van de provincie. De commissie maakt maandag 31 augustus naar verwachting een keuze voor één van de twee verbeteringsplannen voor de ontsluitingsweg. Het college vraagt de commissie tevens in te stemmen met de uitgave van 25.000 gulden voor een aantal verkeersmaatregelen nabij het 'strandje' in Wemeldinge. Langs de waterkering worden 31 extra parkeerplekken aangelegd. VROUWENPOLDER - Een ne gentienjarige bromfietser uit Bergen op Zoom is zaterdag middag rond half zes lichtge wond geraakt bij een aanrijding met een auto op de Vroondijk in Vrouwenpolder. jongeman kwam vanaf een iping de Vroondijk op en zag ie tegemoetkomende auto, be- lurd door een 46-jarige man lit het Duitse Remagen, te laat. ">e brom fietser remde nog, maar :on niet voorkomen dat hij viel [en tegen de auto aan schoof, ■eïde voertuigen werden be schadigd. Duopassagier bij botsing gewond MIDDELBURG - Bij een onge val tussen een bromfietser en een auto op het Plein 1940/Gortstraat in Middelburg is zaterdagavond om tien over half negen een achttienjarige duopassagier uit Nieuw- en Sint Joosland lichtgewond ge raakt. Het slachtoffer liep verwondin gen op aan zijn benen. Hij is overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. De botsing ontstond toen een 53-jarige au tomobilist uit Beernem (B) geen voorrang verleende aan de brommer, bestuurd door een achttienjarige Arnemuidenaar. De Belg kwam vanaf de Zuster straat en wüde richting Plein 1940. Beide voertuigen werden beschadigd. Boete voor geluidsoverlast VLISSINGEN - De politie heeft zondagochtend om tien voor drie proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoner van de Grieglaan in Vlissingen. Een surveillancewagen consta teerde ter plekke harde muziek. Omdat de bewoner al eerder was gewaarschuwd, werd hij op [de bon geslingerd. Shampoodief in Middelburg VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagmiddag om vier uur een 42-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aange houden in een supermarkt aan de Vrijlandstraat in Middel- buig. Dè man had vier flessen sham poo met een gezamenlijke waar de van veertig gulden niet afge rekend. De politie heeft hem een dagvaarding uitgereikt. Wim de Feijter na 27 jaar weg bij de brandweer door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het verlies van een collega-brandweer man is de Vlissingse adjunct- hoofdbrandmeester Wim de Feijter (55) nooit overkomen, maar hij kan zich de dag nog als gisteren herinneren dat er bij een brand een collega tijde lijk zoek was. „Wat er dan door je heen gaat. Onbeschrijflijk. Alsof er een bliksem door het korps gaat." Het zijn momen ten die hem altijd zullen bij blijven. Ook branden waarbij dodelijke slachtoffers vielen, staan in z'n geheugen gegrift. „Dat zijn er toch heel wat ge weest in al die jaren." De Feij ter neemt vrijdag 4 september na 27 jaar afscheid van de be roepsbrandweer Vlissingen. De Feijter begon in 1962 op 18- jarige leeftijd als vrijwillig brandweerman in Axel. Hij werd benaderd door zijn oom die al lid was van het korps. De Feijter werkte vlak bij de ka zerne als automonteur en was bij een eventuele brandmel ding meteen ter plekke. De fa- mi lie is sowieso besmet met het brandweervirus. Zijn zoon is beroeps in Dordrecht, zijn ene broer vrijwilliger in Tholen en zijn andere broer is beroeps commandant van Borsele. Ne gen jaar later maakte hij van zijn hobby zijn werk door de overstap naar de beroeps brandweer in Vlissingen te maken. Hij kreeg daar te ma ken met het ambulancever voer, een taak waaraan hij prettige herinneringen be waart. „Eén van de leuke din gen was de combinatie: het ene moment was je aan het blus sen, het volgende moment zat je op de ambulance. Het zorgde ervoor dat je met verschillende mensen in aanraking kwam. Door het ambulancevervoer maakte De Feijter ernstige verkeersongevallen mee. Hij erkent dat het soms emotioneel moeilijk was om slachtoffers te vervoeren. „Maar", zegt hij, „je had een klus te klaren. Van- tevoren wist je nooit hoe je er op zou reageren. Je doet een klus, hoe rottig en slecht die ook kan zijn, maar drie kwar tier later kan de volgende weer staan te wachten. Als je op de plek van een ongeval komtheb je geen tijd om rond te kijken. Je gaat direct aan de slag. Hoe een auto eruit zag of wat voor merk wagen erbij was betrok ken, wist ik niet eens. Dat was ook niet belangrijk. Je eerste Wim de Feijter: „„Eén van de leuke dingen was de combinatie: het ene moment was je aan het blussen, het volgende moment zat je op de ambulance." foto Lex de Meester aandacht ging uit naar de pati ent. Die moest je fatsoenlijk in je auto krijgen en naar het zie kenhuis brengen. Ik heb dat al tijd met plezier gedaan. Je kunt iets doen voor mensen, bijvoorbeeld de pijn verlich ten. In zulke rottige momenten kun je toch iets voor iemand betekenen." Spanning De Feijter vindt moeilijk onder woorden te brengen wat het vak van brandweerman aan trekkelijk maakt. Hij erkent dat er een zekere spanning is als de pieper gaat „Vooral 's nachts. Dan moet je er voor tweehonderd procent tegen aan. Toen ik bevelvoerder was, schoot het door je hoofd: hoe lang is 't rijden, zijn er nog mensen in huis, waar moet ik water vandaan halen, hoe is mijn aanrijrichting. Tien jaar geleden had ik daar een x-tijd voor nodig. Ik merk dat je daar nu langer mee bezig bent. De mentale druk neemt toe, naar mate je ouder wordt. Daarom is het ook goed dat je op 55-ja- rige leeftijd met functioneel leeftijdsontslag gaat. Je begint op alle slakken zout te leggen. Je hebt wél de verantwoorde lijkheid voor mensen. Je zou 't niet kunnen vergeten als je met een man minder terug komt. Dat spookt altijd door je hoofd Stuur je iemand wel naar bin nen of niet." De Vlissinger klom op via de functie van waarnemend ploegcommandant tot officier van dienst. Hij is daarnaast verantwoordelijk voor het wa genpark van het Vlissingse korps. In al die jaren maakte hij een aantal branden mee, waarbij dodelijke slachtoffers vielen. Als voorbeeld noemt hi j de brand in 't Witte Huis in de Hendrikstraat en een brand in een pension in de Badhuis straat. De laatste jaren mogen ook brandweerlieden hun emoties tonen. De Feijter vindt dat een goede zaak „Toen we nog 24- uurs-diensten draaiden, praatten we veel met elkaar De beste verwerking gebeurde onder het eten of onder de kof fie. Daar praatte je het trauma van je af. Praten kan veel op lossen. De laatste jaren is dat minder geworden. Iedereen gaat nu na vijf uur weg en ver werkt problemen op z'n eigen manier." Vraagtekens De Feijter vertrekt op een mo ment dat de vorming van een stadsgewestelijke brandweer steeds dichterbij komt. Hij is daar geen voorstander van. „Ik ben blij dat ik weg kan", zegt hij eerlijk. De Feijter zette al eerder openlijk vraagtekens bij de vorming van het nieuwe korps. Hij vindt dat de stads gewestelijke brandweer over moet gaan op een 24-uurs- dienst Nu zal de druk op de schouders van de vrijwilligers toenemen. „Ik denk dat het an ders, beter had gekund. Maar dat heeft niet gewerkt De be slissing is gevallen. Daar moet je je bij neerleggen. We hebben gedaan wat we konden." De gemeente Vlissingen biedt De Feijter vrijdag 4 september een afscheidreceptie aan. Die vindt plaats tussen 15.30 en 17.30 uur in het trainingscen trum aan de Oosterhavenweg. doorSjaak Janse WESTKAPELLE - De jaarlijk se afdelingswedstrijd in West- kapelle is onder grote publieke belangstelling gewonnen door Ingrid Verburg. Van de éénen veertig deelnemers wist Ingrid Verburgals enige rijdster zeven entwintig van de dertig ringen te steken. Zij won hiermee tot ieders verrassing het dagklasse ment. Kees Minderhoud werd tweede met 26 ringen en Kees van Sig- hem derde met 24 ringen. Adri Roelse werd winnaar van de eerste beker voor Erik Verburg en Kees Minderhoud. De eerste beker in de kleine finale werd gewonnen door Netty Wester- beke, de tweede beker was voor Annelien de Witte. Pascal de Witte won de eerste jeugdbeker voor Jolijn Roelse. Johan de Witte werd winnaar van de 35+ beker. Jolanda Meijers-de Witte werd de verrassende winnares van de pollepel. Kanna Groen- leer tenslotte had het mooist versierde paard. Oostkapelle In Oostkapelle reden 38 deelne mers, onder wie 16 dames, de jaarlijkse zomerwedstrijd ring rijden. Cann Francke was tot de zestiende beurt "koploper met geen enkele ring gemist. Nadat zij in de zestiende en tweeën twintigste beurt haar ring liet hangen kwam Hans Maljaars haar voorbij. Doordat ook Hans in de drieëntwintigste beurt zijn tweede ring liet hangen moest na 25 beurten een kamp beslis sen wie de dagwinnaar werd. Deze kamp werd door Hans Maljaars gewonnen De derde plaats was voor Michiel Jozias- se met 22 ringen. Het paard van dr. Rullens werd gewonnen door Simon Lous. Deze pnjs werd op een ommekeer 26mm verreóen. Elise Oreel won de jeugdbeker. De pollepelkamp werd gewon nen door Hans Maljaars voor Janette de Witte. Simon Lous en Carin Francke versierden hun paarden het mooist. Veere In Veere was het Krijn Coppool- se die z'n goede vorm van de laatste weken opnieuw bewees. Krijn won immers de ringrijde- rij in Vlissingen. Middelburg en Kortgene met 30 van de 30 rin gen. Ook in Veere was Krijn winnaar met alle dertig gesto ken ringen. De tweede plaats was voor Jan Gideonse voor Bennie Paauwe en Kees Lange- beeke, alle drie met 29 ringen. In de strijd om de bekers was Krijn Coppoolse wederom de sterkste: hij bemachtigde de eerste beker. De tweede beker was voor Ing- mar Alewijnse en de derde voor Bennie Paauwe De strijd om de pollepel leverde een kamp op met 16 deelnemers. Deze keer viel de beslissing op 20mm en le verde Jan Gideonse, de winnaar van het bronzen beeldje van ko ningin Beatrix van afgelopen donderdag, als winnaar op. Zo kort na de tweede Folkloris tische Dag in Middelburg bleek er van enige verzadiging onder de toprijders sprake te zijn. Dat gold zeker ook voor Erik Leen- dertse, de man in vorm, die in Middelburg uitstekend pres teerde. Vier rijders onder de 20 jaar zagen hun kans schoon en reden zich bij de eerste zeven van het klassement. De revela tie van deze dag werd de jeugdi ge Robby Koets, die de hele dag de groene sjerp over de linker schouder mocht voeren. Het lukte hem evenwel niet de kroon op het werk te zetten. In een di recte kamp om het dagklasse ment moest hij de eer laten aan Arno Francke Beiden staken 28 ringen. De derde plek was voor Adne Brasser - en Marije Schreijenberg die ex aequo op 27 ringen eindigden. De prijs voor de A-rijders kwam. na een kamp op de 14 mm-ring. ook bij Arno terecht. Bij de B-rijders zegevierde Jan Steenbakker tot verrassing van iedereen en niet in het minst van hemzelf. Bij de C-rijdcrs was de prijs voor Jan Dominicus. De kamp voor de middag werd gewonnen door Eline Francke. De pollepel ten slotte kwam in het bezit van Evelien van Maldegem. Agenda ZRV: 29 augustus: Ringrijden Der Boede (afd Koudekerke) 10 30-17 30 uur, Kapelle 08.00-17.00 uur; Ritthem, sjezennjden 12.30-18.00 uur City OnLine in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9