PZC zeeland Politieke rotten krijgen respijt Tochtje langs gastvrije vaklieden PZC Oude tractoren trekken verse voren Sluiskils monument krijgt eerherstel artijen gunnen sommige statenleden vierde termijn Boete voor drugsbezit Auto rijdt door na botsing met paard Jongen met arm knel in machine Apparatuur buit bij winkelkraak Man overnacht in sportcomplex Drie katten vergiftigd Horloges buit bij inbraak Kas jeugdsoos gestolen Hondenbezitters slaags Nekletsel na botsing met ambulance zeeuwse almanak Nuchter maandag 24 augustus 1998 loor Richard Hoving MIDDELBURG - Het algemeen fes tuur van het CDA Zeeland leeft een probleem. Gedepu- eerde A M. Dek en fractievoor zitter J. Ramondt moeten for- neel het veld ruimen na de rerkiezingen voor de Staten van Zeeland volgend jaar maart. Ook bij de PvdA dreigen twee oudgedienden buiten de boot te fallen. Iet Zeeuwse CDA kent de regel lat een statenlid na drie termij- len op dient te stappen. Voor en gedeputeerde geldt na twee termijnen einde oefening. Dek naakt sinds 1978 deel uit van >rovinciale Staten. Sinds 1991 5hij lid van het college van Ge- leputeerde Staten. IDA-voorzitter L. Geluk er- ent dat Dek strikt genomen liet in aanmerking komt voor en plaats op de kandidatenlijst roor de statenverkiezingen, 'och is het volgens haar nog al- jrminst zeker dat het ook zover omt. „Het algemeen bestuur tan van de regels afwijken als er laarvoor goede redenen zijn. )f het zover komt, laat Geluk in iet midden. „Het bestuur komt linnenkort bijeen om er over te iraten. Persoonlijk zou ik graag ien dat Dek een plaats op de :andidatenlijst krijgt." De ge- leputeerde zegt 'rustig af te pachten op wat komen gaat'. ,Ik heb nog geen nacht wakker elegen." ïjdens de bijeenkomst van het ;f)A-bestuur wordt er ook ge- proken over de politieke toe- [omst van fractievoorzitter lamondt. De landbouwer uit ichoondijk volgde in mei van lit haar S. Buijs op als eerste nan binnen de negenkoppige JDA-fractie. Ramondt heeft net enkele tussenpozen ruim Ine termijnen een zetel in het übdij complex bekleed. Op de idvieslijst die door het alge neen bestuur wordt vastge steld, komen dertig kandidaten toor. De verschillende afdelin gen hebben de afgelopen maan den vijftig personen voorgedra gen. Verzekering Niet alleen het CDA worstelt met de maximale zittingsduur van statenleden. Het huishou delijk reglement van de PvdA TERNEUZEN - Het bezit van twee joints en zes gram marihu ana kostte een 18-jarige inwo ner van Maldegem honderd gulden. De jongen liep zondag morgen vroeg tegen de lamp bij een controle op de Dijkstraat in Terneuzen. Naast het betalen van de boete moest hij de soft drugs afstaan. s-HEER ARENDSKERKE - Een paard is zaterdagmiddag op de Stelledijk in 's-Heer Arends- kerke gewond geraakt na een aanrijding door een bordeaux rode auto. De bestuurder was na de klap een eindje verderop ge stopt, maar reed vervolgens toch door. De aanrijding vond rond 17.30 uur plaats. De auto raakte de achterbenen van het paard. Ook zaten er glasspinters van de bui tenspiegel in de bil van het dier. Zondag is het paard behandeld door een veearts. De politie roept getuigen van de aanrij ding op zich te melden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet Kttp://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl schrijft eveneens een maximum van drie termijnen voor. Als de regels strikt worden nageleefd zou dit beteken dat drie van de acht fractieleden niet mogen te rugkeren. Het gaat om gedepu teerde G. de Kok, fractievoor zitter D. J. Holtkamp en D. Eveleens. Of het zover komt is, volgens Holtkamp, nog niet te zeggen. „Het is geen keiharde regel. De kandidaatstellings commissie heeft de mogelijk heid om ervan af te wijken.Alle negen statenleden van de PvdA zijn in voor een volgende perio de. Gedeputeerde De Kok heeft inmiddels al de verzekering ge kregen van het partijbestuur dat de drie-termijnenregel niet op hem van toepassing is. Een commissie onder voorzit terschap van burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Dui- veland buigt zich over de ad- vieslijst voor de kandidaatstel ling van de WD. De commissie ontvangt komende weken 32 kandidaten. Onder hen zijn elf van de twaalf leden van de hui dige WD-statenfractie. Alleen de Goesenaar J. Huisman heeft te kennen gegeven niet te willen terugkeren. SGP Het provinciaal bestuur van de SGP heeft huidige fractievoor zitter W. Kolijn op de eerste plaats van de advieslijst gezet. De overige vijf SGP'ers in de Staten van Zeeland staan op de plaatsen 2 tot en met 6. De afde lingen van de SGP kunnen de komende maanden reageren op de voorgestelde kandidaten lijst. AOV-fractievoorzitter L. J van Doorn uit Sint Maartensdijk stapt niet over naar de Partij voor Zeeland (PvZ). Van Doorn liet na de dramatisch verlopen Tweede Kamerverkiezingen in mei van dit jaar weten de oude renpartij te willen verlaten. Vol gens Van -Doom blijft hij het AOV trouw omdat de belangen van ouderen niet voldoende zijn gewaarborgd in de PvZ. De voorman van de nieuwe poli tieke partij, M. Stoffels, liet on langs weten dat de PvZ geen vergaarbak van verschillende kleine partijtjes moet worden. SS» j v De oogstdag trekt hoofdzakelijk de interesse van oude en jonge heren. door Ingrid Huibers KATS - Over oude tractoren praten, er op rijden en ermee ploegen of frezen is nog steeds een mannenaangelegenheid. Het aantal mannelijke bezoekers is za terdagmiddag tijdens de jaarlijkse 'Oogstdag' van de Oldtimer Trekkers Motorenclub Midden-Zeeland (OTMZ) nadrukkelijk in de meerderheid. Een bonte stoet vaders, grootvaders, zonen, ooms, neefjes en kleinzonen trekt in Kats, waar het feest dit jaar plaats vindt, langs de mooi opgepoetste histo rische landbouwmachines. Kevin geniet misschien nog wel het meest van iedereen. Hij is niet weg te slaan achter het stuur van de heldergele tractor op rupsbanden van zijn opa. „Hij vindt het prachtig", zegt 'opa' van de Zande uit Colijnsplaat. „Maar ik ook hoor. Ik vind het hartstikke leuk om er zo af toe nog eens mee te rijden. Vooral nu de oogst aan de kant is; dan heb ik wat meer tij dDe tractor is gebouwd in 1939. Van de Zande nam hem over van zijn schoonvader. „Het is een stukje nostalgie zo'n oude machine, daarom vond ik het zonde om hem weg te doen. Het onderhoud van zijn oude tractor valt hem soms wel wat tegen.Oude on derdelen zijn niet meer te krijgen, dat is soms lastig. Onlangs heb ik de zuiger- kleppen vernieuwd; die moest ik speci aal laten maken." De ongeveer tweehonderd leden uit Noord-. Zuid-Beveland en Walcheren van de OTMZ zijn samen goed voor een kleine vierhonderd oude trekkers en andere landbouwmachines. Ieder jaar worden deze machines op een andere plek aan het publiek getoond. De eer was dit jaar aan Kats, omdat dit dorp haar 400-jarig bestaan viert. Om een oude dorsmachine heeft zich een grote groep mensen verzameld. De verse halmen worden aan de bovenkant inde machine geschept. Het mechaniek uit de jaren vijftig scheidt vervolgens het graan van het stro. Door de houten zeefbakken vallen de graankorrels keurig in de speciaal onder de machine opgestelde emmers. Het stro wordt ver volgens in de volgende machine ge gooid. Die perst er keurige balen van. Kantelploeg Vol bewondering kijkt Arie Kruithof uit Colijnsplaat naar de tractors die naast elkaar bezig zijn een veld om te ploegen. ..Kijk, zo kun je mooi het ver schil tussen een kantel- en een rond- ploeg zien." Hij wijst eerst op een grote oranje en daarna op een iets verder ver wijderde groene trekker met een ouder wetse ploeg erachter. „De kantelploeg kan bij elke nieuwe baan omgeklapt worden. Hij kan de aarde dus twee kan ten opwerpen. Dat is heel praktisch, want zo kan je een nieuwe baan direct naast een vorige ploegen. Met zo'n foto Willem Mieras ploeg kan je in één keer van links naar rechts over een veld. Met een rondploeg daarentegen kan je de grond maar naar één kant weipen. Je moet dan in een cir- cel over het veld gaan, of je moet steeds om je net geploegde baan heenrijden tot je weer aan de goede kant verder kunt gaan." Kruithof begon zijn werkende leven als dertienjarige jongen op een boerenbe drijf onder de rook van Rotterdam. Hoewel hij niet in de landbouw is blij ven werken, vindt hij het nog steeds leuk om te kijken naar de oude machi nes, die hij vroeger zelf nog bediend heeft. Keurend tuurt A Veerhoek uit Goes naar de pas omgeploegde grond. „Als je goed ploegt, mag er geen stoppel meer te zien zijn", deelt hij mee. De nog dui delijk zichtbare gele pluimpjes kunnen hem dan ook niet bekoren. Hij kijkt nog eens goed. „Het spoor ligt ook niet hele maal recht." door René Hoonhorst KOEWACHT - Ambachtslie den, (amateur)kunstenaars, professionele hobbyïsen, kwe kers en bereiders van streekpro ducten en musea vinden elkaar al negentien jaar tijdens het Ambachtelijk Weekend. Vooral in het Vlaamse Waasland is het weekend een begrip. Van de tien uitgezette routes blijven er dan ook acht aan de Belgische kant van de grens. Maar ook de Zeeuws-Vlaamse deelnemers aan de Polderklompenroute en de Vlasroute trekken elk jaar meer mensen. Zo trokken het vlasmuseum en de beeldentuin van het echtpaar Kamps, beiden in Koewacht, en Steense kunstschilder P. Coole- gem tientallen bezoekers meer dan voorgaande jaren Het niet te warme weer speelde hen in de kaart en 'natuurlijk wordt het weekend ook aan deze kant van de grens steeds bekender', wist Kamps. Mevrouw De Letter van het vlasmuseum werkte vorige week mee aan een radio-uitzen ding ..Veel mensen van de over kant, Walcheren en de Bevelan- den, kwamen naar aanleiding van die uitzending eens kijken. Daarnaast zien we ook - naast de vele Vlamingen die even de grens over wippen - nogal wat mensen die op nabijgelegen campings bivakkeren." Het vlasmuseum trok zaterdag zo'n honderd bezoekers en zon dag zou dat aantal op ongeveer het dubbele uitkomen, was de verwachting van De Letter hal verwege de middag. Gelijkaar dige bezoekersaantallen ver wachtten de kunstenaars Kamps en Coolegem. De beeld houwer en de schilder waren op zich blij met die belangstelling, maar meenden beiden dat nog meer mensen enthousiast ge maakt kunnen worden als de Nederlandse organisatie wat beter op poten wordt gezet. Zo zijn in Nederland de VW-kan- toren niet open tijdens het weekend en zijn er ook bij de deelnemers geen routegidsen te koop. Brochure Coolegem: „Alle Belgen die langskomen hebben de toeristi sche brochure met de route-in formatie. Nederlanders weten niet hoe ze er aan moeten komen en bovendien waren er ook vóór het weekend te weinig voorra dig." Kamps had tijdens vorige edities zelf nog een stapeltje lig gen ter verkoop, maar liet afge lopen weekeinde de mensen de informatie maar overschrijven uit zijn eigen brochure. ..Ik hoor van bezoekers ook dat het streekmuseum in Axel helemaal niet open was, terwijl ze wel met een tentoonstelling van oude centsplaten staan vermeld. Dat zijn natuurlijk zaken die niet mogen gebeuren. Ook aan de Nederlandse kant van de grens moet de komende jaren alles tot in de puntjes geregeld zijn." De twee deelnemers in Hulst, de korenmolen op de wallen en Brouwerij De Halve Maan, klaagden niet. Zij trokken dan ook niet alleen bezoekers die een ambachtenroute volgden. Molenaar P. Bak: „Ik draai nor maal alleen op zondagmiddag. De honderd zaterdagse bezoe kers zijn dus extra, maar voor de zondag is het moeilijk te schat ten hoeveel routegangers er bij zitten." De Halve Maan trok de meeste bezoekers. Halverwege zondag middag waren er naar schatting al zo'n vijfhonderd geïnteres seerden binnengeweest. Eige naar J. Vermeersen schat dat de helft van hen de Polderklom penroute volgde. „Daarnaast hebben ook veel mensen de ad vertentie in een huis-aan-huis- blad gezien, want er zijn nogal wat bonnen voor een proef- glaasje binnengekomen." Aan de verscheidenheid van Vlaamse deelnemers is te zien dat het Ambachtelijk Weekend tussen Nieuw-Namen en Koe wacht nog behoorlijk uitge breid zou kunnen worden. Vakkslagers, fruittelers, pot tenbakkers, imkers, kaasma kei's en klompenmakers moeten toch ook aan de Zeeuws-Vlaam- se kant van de grens zijn te be zoeken. De molenaar in Hulst had over aanloop niet te klagen. foto Peter Nicolai SINT-PHILIPSLAND - Een 17-jarige jongen uit Anna Jaco- bapolder op Sint-Philipsland raakte zaterdagochtend met zijn arm bekneld tussen de ahndrijfrollen van een aardappel- rooimachine. De jongen was als vakantiehulp werkzaam op een boerenbedrijf aan de Zeelandweg Oost. Tijdens het schu ren van de aandrijfrollen van de rooier raakte de jongen be kneld. De dochter van zijn (tijdelijke) werkgever wist de ma chine stil te zetten. Hij is voor onderzoek overgebracht naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. VLISSINGEN - In een winkel in elektronica aan de Hennes- weg in Vlissingen is zaterdagochtend om tien voor half zes een snelkraak gepleegd. Onbekenden vermelden een ruit van de winkel. Zij gingen er van door met video-camera's, mobiele telefoons en een auto-cd-speler. De waarde van de buit is niet bekend gemaakt. De politie is op zoek naar getuigen THOLEN - Een man zonder vaste woon- of verblijfplaats is zondagochtend door de politie aangehouden. Hij had illegaal de nacht doorgebracht in de kleedkamer van een sportcom plex in Tholen. De man kon het sportcomplex binnenkomen door een ruit te vernielen. De man gebruikte de kleedkamer, omdat hij op dit moment geen andere woonruimte heeft. SINT-PHILIPSLAND - Het afgelopen weekend zijn tenmin ste drie dode katten aangetroffen in het dorpje Sint-Philips- land. Van één kat kon door sectie met zekerheid worden vastgesteld dat vergiftiging de doodsoorzaak is. De politie vermoedt dat de andere twee katten ook vergiftigd zijn De drie katten werden gevonden nabij de Plataanstraat. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een juwelierszaak aan de Korte Sint Janstraat in Zierikzee zijn zondagochtend vijftien horloges buitgemaakt. Rond kwart over zes verschafte de da der zich toegang en maakte een van de vitrines open, waaruit hij de horloges wegnam. De dief is weggerend richting Nieu we Haven. Het bedrag van de schade door de inbraak en de waarde van de gestolen horloges zijn nog onbekend. SCHOONDIJKE - Bij een inbraak in de jeugdsoos van Schoondijke aan de Van der Slikkestraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag de kas meegenomen. De jeugdsoos mist een bedrag van enige honderden guldens, VLISSINGEN - Op het strand van Vlissingen is zaterdag avond om half negen een 57-jangeVlissinger mishandeld De man was ter hoogte van de Zwanenburg zijn twee honden aan het uitlaten. Eén daarvan was een puppy. Op een gegeven mo ment kwam er een andere hond. die de pup greep. De Vlissin- ger probeerde de twee honden uit elkaar te halen. Daarbij sloeg hij met zijn riem op de hond die de pup in zijn bek had De eigenaar van die hond sloeg vervolgens de Vlissinger in het gezicht. De politie is op zoek naar de man. Hij was ongeveer 1.75 meter lang, heeft zwart haar in een staartje. De man droeg een camouflagebroek met een donkerblauwe trui en een groene baret. door René Hoonhorst toekomst nieuwe Sluiskillena- ren geëerd dienen te worden, SLUISKIL - 'De Arduine' van dan moet dat op de achterkant Sluiskil ziet er weer uit als een van de pijler, danwel op een echt monument. Opgeknapt en nieuw stuk hardsteen, opgepoetst. Uit de bosjes ge haald en verplaatst naar een prominente plek op de kop van het Minister Lelyplein, waar twee meerstoeltjes het stuk hardsteen - een deel van de pij ler van de vroegere Lelybrug - flankeren. En voorzien van de namen van zes mannen die Sluiskil welis waar niet wisten op te stoten in de vaart der volkeren, maar er wel voor zorgden dat het ka naaldorp fier overeind bleef. Zes namen telt De Arduine. Eentj e meer dan voor de 'restau ratie'. En nog wel eentje van een buitenlander, de Belg Walter Goethals. Goethals werd door zijn werk bij de NSM. zijn lidmaatschap (of in enkele ge vallen donateurschap) van zo goed als alle dorpsverenigingen en zijn werk in de Terneuzense gemeenteraad echter de groot ste behartiger van Sluiskilse be langen van de laatste decennia. Volkslied De naam van de enkele jaren ge leden overleden Goethals werd zaterdag onthuld door zijn vrouw en zijn kleinzoon. Enkele tientallen Sluiskillenaren ke ken goedkeurend toe en zongen vervolgens het Sluiskil-lied. een ode aan het kanaaldorp (afkom stig uit een plaatselijke revue uitvoering uit 1945) dat intus sen de status van Sluiskils volkslied heeft bereikt Met de vermelding van de naam Goethals is de voorkant van het stenen monument vol, erkende A de Bruijne van het comité dat zich sterk maakte voor herstel van De Arduine. Mochten in de ZIERIKZEE - Een 36-jarige au tomobilist uit Zierikzee heeft zondagavond in zijn woon plaats nekletsel opgelopen bij een zware aanrijding op de kruising Grcvelingenstraat- Haringvlietstraat in zijn woon plaats. De automobilist reed met hoge snelheid op de Haringvliet- straat en wilde de Laan van Saint Hilaire oprijden Op de kruising verleende hij geen voorrang aan een ambulance, die - zonder optische signalen - vanuit de Grevelingenstraat kwam De 36-jarige man zat be kneld en moest door de Zierik- zeese brandweer uit zijn auto worden bevrijd. Hierna werd hij verschillende verwondingen, waaronder nekletsel, overge bracht naar het ziekenhuis. Daar werd hem een bloedproef afgenomen, omdat de politie vermoedde dat hij alcohol had gedronken. De 44-jarige, ook uit Zierikzee afkomstige, bestuurder van de ambulance bleef ongedeerd. Beide voertuigen raakten on herstelbaar beschadigd De politie hield bij het ongeval ook nog een 57-jarige omstan der aan, die foto's maakte en zich niet aan aanwijzingen van agenten hield. Onze Vlissinger is een ver standig mens. Autorijden on der invloed van alcohol, doet hij nooit. Hij verlaat een feest nuchter of hij laat zich rijden. Door zijn collega bijvoor beeld. Desnoods stelt hij daarvoor zijn eigen auto beschikbaar, want die collega is een bedre ven chauffeur. Alleen wel een beetje macho. Na een be drijfsfeest laatst, diep in de nacht, zou die collega laten zien hoe nuchter hij nog was. Met een nonchalante draai aan het stuur wilde hij de wa gen in één beweging uit het parkeervak te draaien. Toe gegeven: die beweging was mooi. Alleen dat niet opgemerkte paaltje naast de auto bedierf de voorstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7