Bewijzen VS ter discussie GOED KOOP Bewijzen te over van terreur leger in Atjeh PZC 15' Huiszoeking bij Italiaanse kardinaal Noord-Ierland valt stil voor doden Omagh CDU en SPD maken zich op voor eindfase verkiezingen 1998 O. V. pssgSS' buitenland 5 Jerklaring ontlast Soedan Stormloop op hulploket in Manilla Moord op gevangenisbeul Iran Cel in na diefstal blikje bier Beslag op SED-kapitaal Stokoud huwelijk Verdeeldheid in rubberland DOBBELMAN WASMIDDEL Britse boodschappen blijken gruwelijk duur Junta Myanmar weert artsen bij zieke Suu Kyi maandag 24 augustus 1998 an onze redactie buitenland [HARTOEM - De twijfel groeit f Soedan in de fabriek die don- crdag doelwit was van een ver roestende Amerikaanse raket- anval, werkelijk producten ervaardigde waarmee chemi- che wapens waren te maken. )e VS zeggen over bewijzen te eschikken dat het wel mogelijk ras dergelijke producten te fa- riceren, terwijl de Soedanese MANILLA - Bij een stormloop van duizenden arme Filipijnen zaterdag op bet presidentiële paleis in de Filipijnse hoofdstad Manilla zijn minstens twee vrouwen om het le ven gekomen. Tientallen personen raakten ge wond. Tien- tot vijftienduizend personen hadden zich bij zonsopgang voor het pa leis verzameld waar zich een bureau voor over heidssteun bevindt. Toen de poort openging drong de massa naar binnen. Volgens ooggetuigen wer den de vrouwen onder de voet gelopen. Het bureau is een initia tief van de op 30 juni aan getreden Filipijnse presi dent Estrada. Voor zijn verkiezing beloofde hij het lot van de armen te verbeteren. Op het kan toor kunnen de minderbe deelden een verzoek om hulp indienen, variërend van een baan tot een le ning. RTR regering dit vanaf het begin af aan heeft ontkend. Khartoem verklaarde gisteren bereid te zijn een Amerikaanse onderzoekscommissie toe te la ten om de restanten van farma ceutische fabriek de bekijken. De Soedanese regering heeft gevraagd om een speciale bij eenkomst van de VN-Veilig heidsraad en geëist dat die een onderzoek instelt. Een Britse ingenieur die tussen 1992 en 1996 als technisch ma nager in de fabriek werkzaam was. bevestigt de lezing van Soedan. De man verklaarde dat het naar zijn weten onmogelijk was chemische wapens te ma ken omdat de aanwezige appa ratuur daar niet voor geschikt was. De Saudische miljonair Osama Bin Laden, het doelwit van de Amerikaanse acties van don derdag, riep islamieten gisteren op tot een heilige oorlog tegen de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de extremist deelde dit mee. Hij beweerde dat Bin Laden geen opdrachtge ver was van de bomaanslagen op de Amerikaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam. Volgens zijn zegsman keurt hij ze goed, maar gaf hij er geen op dracht toe. Ook de Egyptische terreurbeweging Gama'a al-Is- lamiya dreigde de Amerikaanse raketaanvallen te vergelden. De VS hebben besloten Bin La den ook financieel aan te pak ken. President Clinton blok keerde zaterdag alle financiële transacties tussen Amerikaanse bedrijven en de Saudiër. De schattingen over het vermo gen van Bin Laden lopen uiteen van 400 miljoen tot 600 miljoen gulden. Omdat een groot deel van het geld van Bin Laden in het buitenland zit, is het van groot belang dat ook andere landen zich aansluiten bij de Amerikaanse maatregelen. AFP/RTR/DPA Huilende mensen in de menigte van 50.000 mensen bij de herdenking van de slachtoffers in Omagh. foto lan Waldie/RTR van onze redactie buitenland OMAGH - De bomaanslag in Omagh van 15 augustus moet volgens de Britse premier Blair 'de laatste verschrik king' zijn in het conflict dat Noord-Ierland decennia in zijn greep heeft gehad. „We moeten dit hoofdstuk van de Ierse geschiedenis afsluiten", schrijft hij in de Britse krant The Observer van gisteren. Za terdagmiddag om tien over drie (plaatselijke tijd) viel het openbare leven in Noord-Ier land stil, toen massaal de bom aanslag van precies een week eerder werd herdacht. Blair benadrukt dat één bom - hoe afschuwelijk ook - geen eind kan maken aan het 'nieu we begin, de nieuwe stem ming. de toenadering van twee samenlevingen' van na het ak koord van Goede Vrijdag. In een klopjacht met SAS- commando's op de daders van de bomaanslag, de Real IRA ziet Blair niets. Hij stelt dat de terroristen met democratische middelen moeten worden ver slagen en niet door scherp schutters. De Britse premier kondigt aan dat de veiligheidsdiensten de beste wettelijke mogelijkhe den krijgen om terroristen voor de rechter te brengen. Wat die juridische maatrege len zijn zal hij morgen bekend maken tijdens zijn bezoek aan Noord-Ierland. Zaterdagmiddag daalde stilte neer over Noord-Ierland bij de herdenking van de 28 mensen die omkwamen bij de aanslag. In de hoofdstraat van Omagh waren zo'n 50.000 mensen bij een. Op de trappen van het ge rechtsgebouw - vlak bij de plaats van de explosie - ston den politici uit heel Ierland en Groot-Brittannië, onder wie de president en de premier van de Ierse Republiek. Dominee Ian Paisley - fel tegenstander van het vredesproces - was er niet, maar Sinn-Feinleiders Gerry Adams en Martin Mc- Guinness wel. Belfast Ook in veel andere Noord-Ier se plaatsen waren herden kingsbijeenkomsten, vaak van katholieken en protestanten samen. In Belfast kwam het verkeer tot stilstand toen dui zenden mensen tegen tien over drie uit winkels en andere ge bouwen naar buiten stroom den om een minuut stilte in acht te nemen Het Ierse Nationale Bevrij dingsleger, INLA kondigde zaterdag vlak voor de herden king een staakt-het-vuren af. Voor de INLA-leiding is de massale steun van de bevol king voor het vredesproces, zoals gebleken bij het referen dum in mei, de belangrijkste overweging om de gewapende strijd op te geven. De bewe ging is de oudste van de drie Ierse republikeinse splinter groeperingen die zich verzet ten tegen het vredesproces. De orgamsatie achter de aanslag in Omagh, de eveneens Repu blikeinse splintergroepering Real IRA heeft ook aangekon digd zich in het vervolg van ge weld te onthouden. ANP/RTR TEHERAN - De volksmujaheddin. een beweging die strijdt tegen het Iraanse regime, heeft gisteren de verantwoordelijk heid opgeëist voor de moord op de voormalige gevangenisdi recteur Assadollah Lajevardi. Twee met Uzi-pistoolrmtrail- leurs gewapende mannen schoten Lajevardi zondag in zijn kantoor dood. De 58-jarige oud-directeur van de gevangenis Evine zou ver antwoordelijk zijn voor het martelen en executeren van poli tieke gevangenen, vooral in de jaren direct volgend op de Isla mitische revolutie in 1979. Hij had zijn functie nog maar net neergelegd. AFP/RTR SYDNEY - Mensenrechtenactivisten hebben zaterdag in Sydney geprotesteerd tegen het in hun ogen absurd strenge strafrecht dat geldt in de Northern Territory in Australië Daar werd een 24-jarige vrouw tot twee weken gevangenis straf veroordeeld omdat zij in een supermarkt van de provin ciehoofdstad Darwin een blikje bier had gestolen. Twee weken cel is in deze Australische provincie de mini mumstraf. Volgens de voorzitter van de Australische mensen rechtencommissie, Sitoti, is het vonnis belachelijk en een schending van de mensenrechten. DPA HAMBURG - De commissie die het vermogen van partijen en organisaties in de voormalige DDR onderzoekt, heeft beslag- gelegd op 2,64 miljard mark, een kleine drie miljard gulden Het zou vooral gaan om geld van de SED. de socialistische eenheidspartij, die jarenlang in Oost-Duitsland regeerde. De commissie presenteert vandaag haar eindrapport. Volgens de krant Bild komt 2,014 miljard mark direct uit de partijkas en 423,3 miljoen mark uit het vermogen van de DDR-vakbond FDGB. De Onafhankelijke Commissie voor Onderzoek naar het Ver mogen van Partijen en Massa-organisaties stuitte op meer dan zesduizend gebouwen en stukken grond. DPA/ANP LONDEN - Een Britse echtpaar heeft het weekeinde in Rotherham hun 76-jarige huwelijksfeest gevierd. Het paar, Tom en René Blacker, respectievelijk 100 en 98 jaar oud, leer de elkaar in 1919 kennen, het was liefde op het eerste gezicht. DeBlackers trouwden op 19 augustus 1922. Ze zien al uit naar hun 78e huwelijksfeest in het jaar 2000, want ze willen de ech telijke verbintenis graag in de komende eeuw voortzetten. De twee zijn al de dragers van het Britse huwelijksrecord. De stokoude echtgenoten hebben dit weekeinde hun geluk ge vierd met onder anderen hun drie hoogbejaarde kinderen, acht kleinkinderen, zes achterkleinkinderen en twee achter achterkleinkinderen. AFP BANGKOK - De organisatie van rubberproducerende en - verbruikende landen (Inro) lijkt ter ziele te gaan. De drie grootste producenten - Thailand. Maleisië en Indonesië - stappen op omdat de organisatie onvoldoende doet om de prijzen op peil te houden. De prijzen van natuurrubber zijn de afgelopen periode zo'n 30 procent gedaald door overaanbod. De belangrijkste oor zaak is de vermindering van de productie van auto's en ban den in het Verre Oosten als gevolg van de economische crisis in de regio Tot de Inro behoren dezes belangrijkste producerende landen en de zestien grootste verbruikers. De instelling wordt geacht de prijzen te stabiliseren met behulp van haar buffervoor raad. DPA door Peter van Nuijsenburq BERLIJN - De twee grootste partijen in Duitsland zijn het af gelopen weekeinde met massale manifestaties de slotfase van de campagne voor de Bondsdag verkiezingen van 27 september ingegaan. Terwijl de oppositionele SPD zaterdag onder leiding van lijst trekker Schroder in een "blik- semcampagne'. maar liefst drie steden aan deed, Berlijn, Mtin- chen en Bonn, bejubelden giste ren achttienduizend CDU-aan- hangers bondskanselier Kohl. De SPD gaat de laatste ronde in met een volgens de laatste pei lingen voorsprong van drie pro cent (41-38) op de CDU en de beide coryfeeën, Schroder en partijvoorzitter Lafontaine, bulkten tijdens hun optredens van zelfvertrouwen. Na zestien jaar zouden ze een einde maken aan het tijdperk-Kohl. Schroder kondigde aan dat hij een aantal 'heivormingen' van de regering Kohl zou terug draaien. als hij op 27 september aan de macht komt. De kortin gen op het ziektegeld, de pensi oenen voor weduwen zonder extra inkomsten en de versoe peling van het ontslagrecht zal hij ongedaan maken, Daarnaast wil hij zo snel moge lijk met werkgevers en -nemers rond de tafel zitten om een bondgenootschap voor werk te sluiten. Dit bondgenootschap moet naar Nederlands voor beeld een oplossing zien te vin den voor de hoge werkloosheid. Lafontaine zorgde overeen komstig de taakverdeling tus sen beide kopstukken voor het retorische vuurwerk. Met felle aanvallen op de 'bonzen', en het 'wild-west-kapitalisme' van de regering Kohl, die 'met haar be lastingplannen de rijken be voordeelde en de ai-men in de, kou liet staan' maakte hij furo re. Een SPD-regering zou een einde maken aan de 'stagnatie' die het tijdperk-Kohl kenmerkte. Met wie de sociaal-democraten wal len regeren, lieten Schroder en Lafontaine in het midden. Maar het is een publiek geheim dat in elk geval Schroder een voorkeur heeft voor een 'grote coalitie' met de CDU. Afgewezen Die voorkeur werd door Kohl gisteren in Dortmund voor 18.000 aanhangers afgewezen. Niet alleen omdat dat zijn eigen politieke einde zou betekenen - Kohl heeft altijd verklaard dat hij dat 'niet zou meemaken' - maar ook omdat de CDU een richtingenstrijd wil voeren: de huidige regering van CDU, haar Beierse zusterpartij CSU en de liberale FDP tegen de rood groene coalitie van SPD en Groenen Volgens de opiniepei lingen ziet de meerderheid van de Duitsers geen heil in zo'n co alitie Kohl moet ondanks de achter stand in de opiniepeilingen op nieuw de grote stemmentrekker van de christen-democraten worden. De twij fels van de a fge- lopen maanden over de juist heid om voor de vijfde achter eenvolgende keer met hem aan te treden, waren geweken voor de overtuiging dat de kanselier het toch weer zou redden. 'We reldklasse voor Duitsland', luidt de belangrijkste slogan, een toespeling op Kohls reputa tie als internationaal bewon derde staatsman. GPD (Advertentie) <3 M HAMLAPPEN 500 gram NU j NU WITTE PUNTJES zak 10 stuks van.269r Ainbudinf en gekte v A&P Servk ELKE DAG GOED NIEUWS 8 UilMl A Ijjj^vakantiekleurfje bijhouden vanaf 4 98 P^r week f De zon van rising sun bruint altijd! liÈiiiÉSiiÉi De catalogus van Rising Sun slaat vol verrassend laag geprijsde kwaliteits zonnebanken die u zowel kunt leasen als kopen. Alle apparatuur wordt gratis door heel Nederland thuis geïnstalleerd met 5 jaar uitgebreide garantie. U krijgt tevens de keiharde garantie, dat u bij Rising Sun de laagste prijs betaalt. I f/tea. gratis Meer weten? Bel voor onze gratis catalogus: 0800*1669 (Maandag t/m vrijdag 10.00 uur-19.00 uur) JoorTheo Haerkens IAKARTA - Onderzoekers heb ben in de Indonesische provin ce Atjeh de afgelopen dagen op terschillende plaatsen de stof felijke resten van meer dan wintig mensen opgegraven. De botten en schedels werden langetroffen op plekken die de inwoners van de regio aanwe- :en als massagraven. Dat ge leurde in aanwezigheid van een ifficiële mensenrechtencom- nissie. De voorzitter van de onder- roekscommissie, Bahurudin iiOpa, zegt ervan overtuigd te :ijn dat er tientallen, zo niet londerden mensen begraven iggen in het heuvelachtige ge bied in het uiterste noorden van het eiland Sumatra. De com missie bezocht negen verdachte plekken en liet daar opgravin gen doen. Alle bezochte locaties liggen in district Pidie tussen Atjehs hoofdstad Banda Atjeh en het industriestadje Lhokseumawe. Bij het dorp Bili Aron werden botten gevonden bij een gebouw dat volgens dorpelingen door het leger werd gebruikt als een geheim gevangenenkamp. Hon derden mensen zouden er zijn gemarteld, verki'acht en uitein delijk gedood. Het Indonesische leger wordt al jaren verdacht van extreme wreedheden in de meest noorde lijke provincie van Sumatra, ron onze redactie buitenland JDNDEN - Wie in Nederland :ijn boodschappen altijd bij Al- )ert Heijn doet, krijgt de schrik an zijn leven bij de kassa van ien grote Britse supermarkt. Sen onderzoek van de Sunday limes laat zien dat een karretje net 22 artikelen - variërend van lardappelen tot zalm - in ons and ruim honderd gulden goed koper is dan de 270 gulden die le Britse supermarktgigant iainsbury's rekent. )ok in vergelijking met andere Suropese landen en de Verenig- le Staten zijn de winkels van de Iritse 'grote vier' - Sainsbury's, fesco, Safway en Asda - erg luur. Veel van de meest gangba re artikelen zijn zeker 40 pro cent duurder. Het Britse Office of Fair Trading (OFT) is vorige maand een onderzoek begonnen naar de toenemende winsten van de supermarktreuzen nadat de agrarische sector had ge klaagd. De boeren zeggen dat de lagere prijzen die zij krijgen niet vertaald worden in goedkopere boodschappen Consumenten organisaties zijn woedend over de hoge prijzen die de super markten hanteren. Het verschil in prijs is des te pijnlijker, omdat er op de meeste etenswaren in Groot-Bnttannië in tegenstelling tot elders geen BTW zit en dat bij de prijsverge lijking die BTW (tot 7 procent in Duitsland) niet buiten beschou wing is gelaten. ANP (Advertentie) waar de afscheidingsbeweging met grof geweld werd onder drukt. Vooral de elite-eenheid Kopas sus zou verantwoordelijk zijn voor de gruweldaden in de op standige provincie. Ook in Irian Jay a en Oost-Timor wordt deze legereenheid verantwoordelijk gehouden voor schending van de mensenrechten tijdens het bewind van voormalig presi dent Soeharto. In een rapport uit 1997 meldde Amnesty Inter national al dat tussen 1989 en 1993 naar schatting tweedui zend ongewapende burgers door het leger vermoord waren. Eerder bezocht een parlemen taire onderzoekscommissie het gebied. Haar bevindingen wa ren voor de regering aanleiding het leger terug te trekken uit de opstandige provincie. Afgelo pen donderdag vertrokken de eerste 250 soldaten. Nog ruim zevenhonderd militairen moe ten aan het eind van de maand weg zijn. Op een heuvel met de naam Bukit Sentang, zo'n twintig ki lometer ten oosten van Lhokse umawe, werden afgelopen weekeinde vijf schedels en an- Een militair staat op wacht bij het opgraven van skeletten uit een massagraf in Atjeh. foto Kemal Jufri/EPA dere menselijke resten opgegra ven. Inwoners van de streek we zen de plek aan als een van de drie massagraven op de heuvel. Het leger zou er in 1990 en 1991 geregeld lijken hebben ge dumpt. Dorpelingen vertelden de onderzoekscommissie dat het leger er vijf grote kuilen had gegraven, waarvan er drie wer den gebruikt om mensen te be graven. Een aantal van de opgegraven schedels droeg sporen van ge weld. In enkele schedels zaten kogelgaten Bij andere skeletten werden stukken touw gevonden die aantoonden dat de doden met de handen op de rug gebon den waren begraven. Tientallen dorpelingen kregen de gelegenheid de commissie te vertellen wat ze gezien hadden. Een man vertelde dat hij had ge zien hoe geblinddoekte gevan genen gedwongen werden in grote kuilen te gaan liggen, waarna ze met kogels werden doorzeefd. GPD van onze redactie buitenland NAPELS - Het Vaticaan heeft gisteren terughoudend gerea geerd op de huiszoeking bij kar dinaal Michele Giordano, de aartsbisschop van Napels. „Het Vaticaan staat altijd dicht bij zijn bisschoppen, zowel in tij den van vreugde als van zorgen. Wij volgen de ontwikkelingen nauwgezet", aldus de woord voerder van het Vaticaan. De financiële politie nam zater dag in het aartsbisschoppelijk paleis documenten in beslag in verband met de zaak tegen de broer van de kardinaal, de 63- jarige ondernemer Mario Gior dano. Die was donderdag gear resteerd op verdenking van het verlenen van zwarte leningen tegen woekerrente, van afper sing en lidmaatschap van een criminele organisatie. „Ik heb niets te verbergen", zei de 67-jarige kardinaal na afloop van de huiszoeking, waaraan hij zijn volle medewerking had ver leend. „Een justitieel onderzoek kan mijn goede naam niet be schadigen. Ik zal blijven strij den tegen criminele praktijken in Napels." Volgens justitie heeft de kardi naal geld overgemaakt aan zijn neven die voor het bisdom zou den hebben gewerkt. Zij hadden het geld doorgegeven aan hun vader, die volgens mgr. Giorda no financiële problemen heeft. „Ik geloof niet dat mijn broer in staat is mensen af te persen", zei de kardinaal. De broer had met een vroegere bankdirecteur een maatschap pij opgericht die tegen woeker rente, soms tot 400 procent, leningen verstrekte aan onder nemers met hoge schulden. De leningen, ter hoogte van ver scheidene miljoenen guldens. waren voor een deel gedekt met cheques van de kardinaal. Mgr Giordano, sinds 1988 aartsbisschop van Napels, staat bekend om zijn strijd tegen de mafia. „Geldwoekeraars moe ten worden geëxcommuni ceerd", zei hij eens. DPA/EPD ken. Elke keer werd ze door de autoriteiten tegengehouden. De militaire machthebbers be weerden zondag Suu Kyi tegen te houden om haar te bescher men tegen mogelijke aanvallen door de Nationale Unie van Ka ren - een beweging die vecht voor autonomie voor deze etni sche groep Volgens de regering heeft de NUK de afgelopen we ken met guerrilla-activiteiten gedreigd en zou Suu Kyi daar een doelwit van kunnen zijn. De NUK liet via een woordvoer der in Bangkok, Ner Dah, weten dat daar geen sprake van was. AP van onze redactie buitenland YANGON - De junta van Myan mar laat geen artsen toe bij op positieleidster Aung San Suu Kyi, die op de twaalfde dag van haar jongste actie tegen de machthebbers kampte met nier problemen. Dat heeft Suu Kyi's partij, de Nationale Liga voor Democratie, gisteren bekend gemaakt. Suu Kyi zit met twee medestan ders in een bestelauto langs de weg naar Bassein, de stad waar zij twaalf dagen geleden voor de derde maal naartoe op weg is ge gaan om partijgenoten te bezoe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5