Crisis laat gewone Russen koud PZC Britten zijn hype rond Diana zat varia 4 Val van roebel leidt nog niet tot grote onrust of hamsterwoede Duitsers ruziën over Holocaust-monument Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's puzzel O f> recept Mossel-roomsoep H ^^3^ r o msf 30 37 Q O I SHQEHï het weer 9 GRATIS JURIDISCH ADVIES 070-3147788 AA/WB maandag 24 augustus 1998 door Hans Hoogendijk Stilte voor de storm of de spreekwoordelijke Russi sche gelatenheid? Terwijl het hele weekeinde binnen en bui tenlandse bankiers in hun zwar te limousines door Moskou scheurden om te redden wat er te redden valt na de roebel krach, lijkt de bevolking nog de rust zelve. Er wordt normaal inkopen ge daan, gehamsterd wordt er nau welijks. „Ik ben arm, heb geen spaargeld, kan geen import- spullen kopen en heb verder al les om te overleven. Warme kle ren, een dak boven mijn hoofd en een groentetuin. Financiële crisis? Het zal wel", zegt de be jaarde Igor Stroijev nadat hij in een Moskouse supermarkt zijn brood heeft gekocht. „Paniek is er alleen onder de mensen met geld. Mensen zoals wij zijn al arm en we zullen gewoon nog armer worden, alleen duurt het misschien nog een paar weken", reageert een jonge onderwijze res. De meeste Russen denken nog steeds zoals deze twee Mosko- vieten. De prijzen zijn nog niet dramatisch gestegen, omdat de winkels eerst hun voorraden verkopen en de belastingpolitie, gewapend en wel, ingrijpt bij te drastische prijsverhogingen voor binnenlandse producten Oude sok Analisten menen dat veel gewo ne burgers nog niet getroffen zijn door de crisis, omdat ze geen spaargeld hebben en dus niets merken van waardever mindering. En diegenen die wat geld hebben, meestal in de vorm van dollars, bewaren dit niet bij de bank maar thuis in de oude sok. „Het klinkt ironisch, maar hoe armer iemand is, hoe min der hij voorlopig van de crisis zal merken, omdat hij toch al uitsluitend op binnenlandse producten was aangewezen", verklaarde een buitenlandse deskundige. Maar de kwalita tief veel betere importgoederen, ook die in het levensmiddelen pakket van de Russen die wat meer te besteden hebben, zullen wel degelijk snel in prijs stijgen. Buitenlandse groothandelaars meldden inmiddels een sterke teruggang in de bestellingen. „Onze afnemers moeten ons in dollars betalen en verkopen te gen roebels. Ze vinden de risi co's te groot geworden", zei een van hen. De ogenschij nlij ke rust onder de bevolking wordt mede veroor zaakt door de berichtgeving op radio en televisie en in mindere mate in de kranten. Wie deze week uitsluitend op de tv was aangewezen, kan makkelijk de indruk krijgen dat er absoluut niets aan de hand is: er zitten al leen wat banken flink in de pro blemen. Aangezien vrijwel elke Rus de eigen banken alleen maar ziet als speculerende geld- machines met aan de knoppen louche figuren, winden ze zich daar niet over op. Boven de pet Het gaat de meeste kijkers ook volledig boven de pet dat de re gering en de Centrale Bank al bijna acht miljard gulden van het eerste deel van de met spoed verstrekte IMF-lening binnen een week had verspeeld met een volstrekt zinloze steunoperatie voor de roebel, omdat president Jeltsin geen devaluatie wenste. De eigenaars van de tv-zenders hebben er alle belang bij dat het rustig blijft. De belangrijkste stations worden immers gecon troleerd door bankiers en za kenlieden en voor deze groepen staan miljarden op het spel. Toen de banken de dollarkraan dichtdraaiden en wisselkanto ren werden gesloten of tegen waanzinnige prijzen dollars aanboden, zwegen de tv-zen ders daarover. Op het scherm verschenen geen interviews met gefrustreerde kleine-rekening houders die niet meer aan hun dollars konden komen. Wel met mensen op straat die zeiden he lemaal niet geïnteresseerd te zijn in de aankoop van dollars. De meeste kranten zijn in han den van dezelfde bankiers en geldschieters en dus ook hier geldt: geen paniek. Een feit is wel dat de roebel dit weekeinde zijn vrije val niet heeft voortgezet. Maar dat komt niet doordat er nu ineens zulke doeltreffende maatregelen zijn genomen door de regering en de Centrale Bank. De reden was dat er absoluut geen handel was, omdat er simpelweg geen dollars te koop zijn. De banken zitten zonder en wie thuis dollars heeft, peinst er niet over dat veilige kapitaaltje van de hand te doen. GPD door Peter van Nuijsenburg De discussie over het Duitse monument voor de zes mil joen door de nazi's vermoorde joden duurt al tien jaar. En het einde is nog niet in zicht. Mor gen debatteert de Berlijnse ge meenteraad over het project, dat niet alleen in de hoofdstad maar ook in de nationale poli tiek op steeds grotere weerstand stuit. Een 'initiatiefgroeprond de pu bliciste Lea Rosh kwam jaren geleden tot de ontdekking dat er overal holocaust-monumenten stonden behalve in het 'land van de daders'. De groep schreef een prijsvraag uit, de regering stel de in Berlijn land ter beschik king en de ellende begon. De prijsvraag werd gewonnen door een collectief onder leiding van de beeldhouwster Marx. De slachtoffers moesten herdacht worden met een scheve beton nen plaat ter grootte van een voetbalveld, waarop hun na men zouden worden gebeiteld. De joodse schrijver Henryk Bro- der stelde vast dat dezelfde gi- gantomanie waarmee de holp- caust was gepleegd, zich nu ook bij het monument manifesteer- (Advertentie) van onze redactie buitenland Prinses Diana houdt de gemoederen in Groot-Brittannië nog wel bezig, maar vlak voor de eerste verjaardag van haar tragisch overlijden blijkt dat het verdriet van de Britten begint te tanen en dat velen Diana-moe worden. Opinie-onderzoeken laten zien dat veel Britten denken dat de reactie op het over lijden van Diana vorig jaar erg overdreven was en dat er een einde moet komen aan de Diana-cultus. Tweederde van de mensen die het bureau MORI vorige week ondervroeg in het ka der van een royalty-enquête van een zon dagskrant, zegt komend weekeinde niet nadrukkelijk te zullen stilstaan bij de eer ste verjaardag van de dood van de prinses. De verminderde belangstelling voor de Diana-verering bleek gisteren ook uit het bijzonder geringe animo voor de 'Diana walk', een tocht langs de route van Diana's begrafenisstoet door Londen waarvan de opbrengst ten goede komt aan een goed doel. Er kwamen zo weinig men sen op af, dat de organisatie zegt mis schien niet eens uit de kosten te komen. Ze hadgerekend op 15.000 deelnemers, maar slechts 2000 schreven zich in. En op de re genachtige zondagochtend verzamelden zich aan het begin van de route in de buurt van Kensington Palace maar ongeveer tweehonderd personen die acht pond (ruim 26 gulden) wilden neertellen om te kunnen meedoen. De helft van de opbrengst zou naar het Diana Herdenkingsfonds gaan, dat de laatste tijd veel kritiek krijgt. Uit een on derzoek blijkt dat vier van de vijf Britten vinden dat het fonds niet altijd op een even gepaste manier probeert aan geld te komen voor liefdadige doelen. Valse godin Vorig jaar sprongen tal van hoogwaardig heidsbekleders nog op de Diana-manie in. Dat is veranderd. In het koor van de men sen die nu openlijk blijk geven van nega tieve gevoelens over Diana, schaarde zich zondag de 88-jarige voormalige aartsbis schop van Canterbury, Lord Coggan. Hij omschreef in een interview met de Sunday Times prinses Diana als een 'valse godin die er een losse seksuele moraal op na hield'. Hij hekelde de hele persoonlijk heidscultus rond Diana. Volgens hem toont deze verering aan dat er bij veel mensen een leegte bestaat. „Diana heeft dit gat gevuld in plaats van God." ANP de. De Berlijners spraken al gauw over 'de grafzerk' en bondskanselier Kohl keurde het project op aandringen van de leider van de joodse gemeen schap, Bubis, af. Afblazen Op dat moment gingen er al stemmen op om het hele project af te blazen. De critici hadden goede argumenten. Het was, zo vonden ze. eigenlijk onmogelijk om voor de grootste misdaad uit de geschiedenis een artistiek verantwoord monument te ma ken. Daarnaast had Duitsland genoeg echte monumenten: de concentratiekampen (KZ's). De miljoenen voor het centrale mo nument konden beter in het on derhoud van de KZ's worden ge stoken. Die argumenten wonnen de af gelopen twee jaar steeds meer terrein, maar een ding werd over het hoofd gezien. In Duits land is iedere gezagsdrager bij dit heikele thema vooral be ducht voor de reactie van het 'buitenland'. En wat zou het 'buitenland' wel niet zeggen als het project geschrapt zou wor den? Er kwam dus een nieuwe prijs vraag. Die werd gewonnen door de Amerikaanse architect Ei senman. Zijn ontwerp bestond uiteen doolhof van 2600 in leng te variërende betonnen palen. Het was bijna net zo kolossaal als het eerste monument en vol gens mensen die het ontwerp al hebben gezien, netzo afstotend. Maar iedereen wilde een einde aan de vaak pijnlijke en al jaren slepende discussie. Kohl had geen bezwaar tegen het Eisen man-ontwerp en wilde nog voor de Bondsdagverkiezingen van 27 september zijn fiat geven. Knuppel Maar toen wierp Michael Nau- mann de knuppel in het hoen derhok. Naumann mag minister van cultuur worden, als de soci aal-democratische oppositie partij SPD de verkiezingen wint. Hij verwierp het onwerp van Eisenman, dat hem deed denken aan het werk van de na zi-architect Speer. Nu speelt het project ook bij de verkiezingen een rol met voor standers in het CDU-kamp en tegenstanders in dat van de SPD. In de kranten gaan de voor- en tegenstanders elkaar met de overbekende argumen ten te lijf. De herrie is zo oorverdovend dat Kohl overweegt een besluit maar tot na de verkiezingen uit te stellen. GPD Heer Bommel stond verrast op en begaf zich naar buiten. 'Zeker,' sprak hij, 'die ken ik, jonge vriend! In mijn strijd tegen het bijgeloof heb ik mij vannacht naar het Savelbos begeven. Je kent natuurlijk het versje van Kwiske? Wie een ring ziet om de maan, moet niet naar de brekels gaan, je weet wel...' 'Nee', zei Tom Poes. 'Goed', hernam heer Ollie. 'Je kent mijn moed en ik er dus op af. Het was donker en akelig, hoor! Vol oogjes en geroep. Ik zeg dat vers op en ja hoor! Daar verschijnt een heer, die Brekel heet. Maar nu vraag ik me af: is dat nu zo maar een heer Brekel, of is het een brekel, als je begrijpt wat ik bedoel En wat is een brekel?' 'Ik weet het niet', zei Tom Poes. 'Kijk die boeren daar er eens uitzien. Zouden ze een ongeluk hebben gehad?' Horizontaal: 1. Dierenverblijf, Europeaan; 2. bergweide, bladgroente; 3. afgemat; 4. gesneden stier, familielid, muzieknoot; 5. koffiekamer; 6. muziekstuk, middag; 7. spalier; 8. ten bedrage van, telwoord, muzieknoot; 9. rijtoer; 10. bosgang, takje; 11. rustteken, en. Verticaal: 1Vaartuig, dokter; 2. oosterlengte, Noorse zanger, muzieknoot; 3. voorzetsel, soort pape gaai, bijwoord; 4. ondier; 5. vaartuig, tarwe; 6. voortreffelijk; 7. loofboom, gevangenis, oude lengte maat; 8. laatstleden, helleveeg, thans; 9. hoffeest, een weinig. 1 2 3456789 WW m Oplossing zaterdag markt a- -r- arras t--c-ober jacht-o-e e-l-r-k-n slabakken -u-c-i-e ijsbergen Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer max. 18° 17° 17° 17° min. 14° 14° 13° 12 wind WNW 4 VAR 3 NW 4 NW 4 Zon Maan maandag onder 20.49 dinsdag 6.46 maandag onder21.47 dinsdag op 10.04 Nautisch bericht ZW-W, 7-8 Bft. Later NW, 6 Bft. Matig tot slecht, later goed zich. Kans op onweer en windstoten. Temperatuur kustwater 19 °C. Onstuimig Waterstanden MAANDAG Hoog water Laag water 24 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur ctr Vlissingen 04.17 249 16.35 240 10.30 177 23.00 20 Terneuzen 04.37 272 16.55 265 10.58 187 23.28 21 Bath 05.36 316 17.55 306 12.02 207 ----- - Roompot Buiten 04.15 187 16.30 177 10.15 118 22.45 15C Zierikzee 06.00 177 18.15 169 11.45 115 - Stellendam Buiten 04.35 179 16.55 158 10.10 064 22.35 09 Wemeldinge 06.00 201 18.15 193 11.45 131 - Philipsdam West 06.30 191 18.45 180 11.50 125 DINSDAG Hoog water Laag water 25 AUGUSTUS uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 04.56 24417.07 237 11.06 175 23.36 20 Terneuzen 05.10 268 17.30 263 11.33 185 ----- - Bath 06.11 312 18.27 303 00.33 236 12.36 20 Roompot Buiten 04.45 184 17.05 175 11.00 118 23.25 14 Zierikzee 06.35 173 18.45 168 00.20 148 12.15 11 Stellendam Buiten 05.10 176 17.30 157 10.45 063 23.00 09 Wemeldinge 06.40 198 18.50 192 00.15 163 12.25 13 Philipsdam West 07.00 18419.15 175 00.15 157 12.25 12 'Die boeren hebben gevochten', verklaarde heer Bommel afkeu rend. 'Ruw volk. Het zijn de Locnen, die een vete hebben met de Ri chels. Maar de heer Brekel zal hen helpen, door wat licht op hun pad te brengen. Dat zei hij. Hij moet dus wel een goed iemand zijn, wat jij?' 'Hm', hernam Tom Poes. 'Loen, zei u? Richel? Dan heeft die Brekel vanmiddag hun boerderijen gekocht...' Heer Ollie had echter geen aandacht voor deze opmerking. In de verte had hij drie wandelaars opgemerkt, die de eersten volgden en hij haastte zich naar binnen, terwijl hij Tom Poes voor zich uit dreef. 'Gauw!'riep hij uit. 'Daar komen de Richels aan. De politie heeft ze allemaal weer losgelaten!' L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen -yr onweer 7' Hagel Europa: Herfststorm Janny van der Lee (4 personen Het mosselseizoen is weer volop in gang, dus voor wie misschien een restje over heeft is dit een ideaal recept. Gekookte mosselen kunt u ook kant en klaar bij de visman kopen. Eventueel kunt u ook uw toevlucht nemen tot mosselen uit een potje. Laat ze in een zeef goed uit lekken, overspoel ze dan met ruim koud water en laat ze opnieuw uitlekken. Ingrediënten: 1 ui 2 worteltjes 2 el boter 1-2 el bloem 7,5 dl kippebouillon 1/81 slagroom 150-200 g mosselen vers gemalen peper peterselie. Bereiding: Ui pellen en fijn snipperen. Worteltjes schrappen en in de lengte in plakken snijden. Plakjes in staafjes snij den. Boter verhitten en hierin uisnippers, wor telstaafjes en kerriepoeder zachtjes frui ten. Bloem toevoegen, kort mee laten fruiten en al roerend bouillon bij schenken. Blij ven roeren tot een gladde gebonden soep is ontstaan. Slagroom en mosselen toevoegen en soep nog enkele minuten door laten war men. Soep op smaak brengen met vers gemalen peper, eventueel nog wat kerrie poeder en de soep voor het serveren be strooien met fijngehakte peterselie. O O O 44 41 34 101' I VERWACHTING VOOR MAANDAGMIDDAG 24 AUGUSTUS 1998 Wind en regen denderen met de eerste herfststorm Europa bin nen. De storm zal zich wat beperkt hebben tot Het Kanaal en wat dat betreft is deze depressie nog maar een kleintje, maar wat re- genhoeveelheden betreft kan het laagje aardig meekomen. Er zullen plaatsen in de Benelux geweest zijn die meer dan 30 mili- meter gekregen hebben. Vanmiddag zal de kern van deze depres sie net noord van Berlijn langscheren op weg naar de Baltische Staten. Buien met onweer en windstoten zullen achter het kou front van deze storing tot diep in Europa weten door te dringen. De lucht is koud genoeg om flink wat sneeuw te geven boven de 2000 meter aan de noordrand van de Alpen. Voor het verkeer is de ze sneeuwval geen probleem, want passen zijn er niet op die hoogte, maar menige wandelaar zal door zo'n sneeuwbui verrast worden. Ook de Middelgebergten in Beieren en Tjechië zullen een witte hoed krijgen. De atletiekkampioenschappen in Boedapest krijgen vanmiddag de eerste spatten. Er valt meer dan 20 milime- ter komende nacht maar morgen overdag wordt het overwegend droog. Het Balkangebergte krijgt komende nacht en morgen wel de regen en onweersbuien, maar Albanië en Griekenland blijven aan de zonnige zuidzijde. aOn?KEH Een supporter van Boris Jeltsin houdt het portret van de president omhoog tijdens een parade in populair. Moskou. Crisis of geen crisis, Jeltsin blijft foto liya Pitalev/EPA Zeeland: Stormachtig De zomer lijkt echt afscheid van ons Door: John Having land genomen te hebben. Gisteren steeg de temperatuur overdag niet verder dan zo'n 16 a 17 graden in de regio; met om 13 uur 16.5 in Westdorpe en 16.7 in Vlissingen en Wilhelminadorp. Op datzelfde tijdstip was de wind vrij krachtig (5 Bft) uit het zuidwesten, en daarmee werd vochtige en iets war mere lucht aangevoerd en ook regen lag op de loer. Deze ochtend is het inmiddels alweer droog geweest, maar er zijn nog steeds buien mogelijk en ook flinke windstoten. Op het mo ment van schrijven van dit bericht kan nog niet bevestigd worden of er ook een stormachtige wind is opgetreden, maar de kans daar op tijdens de ochtendspits is erg groot. Vanmiddag zal de wind zijn afgenomen naar windkracht 6, terwijl die draait naar het west noordwesten. Langs de kust is die tijdelijk eerst nog hard, met windkracht 7. Het botert overdag zeker niet in de atmosfeer, want ook vanmiddag zijn er onweersbuien waar schijnlijk. De temperatuur heeft (we derom) niet veel om het lijf en stokt bij ongeveer 17 a 18 graden. Morgen is er met na me in de ochtend periode wel wat zon te zien. Mooie, typisch hollandse luchten, la ten dan snel langsscherende bloemkoolwolken zien. Met een beetje geluk blijft het ook 's middags veelal droog, maar een licht regen buitje echter nog niet worden uitgesloten. Het kwik zal op 1.5 mtr. stijgen naar 18 a 19 graden. De lange termijn is niet om over naar huis te schrijven; wisselvalligheid is troef en het blijft frisjes met slechts af en toe wat zon. Wind en buien N 8 NW6 Problemen gehad tijdens uw vakantie? I De ANWB helpt haar leden met gra - tis juridisch advies. Bel nü ANWB Rechtshulp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4