Dutchbatters vragen vaker hulp PZC PZC Stoelendans na vertrek Blankert bij VNO/NCW Een keuze uit onze weekreklames DUIDELIJK DE GOEDKOOPSTE! binnenland NS gedwongen tot sjoemelen met conducteurs Dubbel aantal verzoeken nazorg uit laatste Srebrenica-groep Hoog water vertraagt plaatsing klep Van Brienenoordbrug 24 augustus 1948 maandag 24 augustus 1998 van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen zetten dit jaar tij delijk zo'n honderd conduc teurs in die nog geen opspo ringsbevoegdheid hebben. Ze mogen alleen de trein laten vertrekken en berichten om roepen. De inzet van de niet- beëdigde conducteurs is het gevolg van een personeeltekort bij de NS. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen gaat het om werknemers die hun opleiding tot conducteur al afgerond hebben, maar nog wachten op de juridische bevestiging daar van door het ministerie van Justitie. Alleen daarmee heeft een conducteur opsporingsbe voegdheid en kan hij bijvoor beeld tegen zwartrijders optre den. „Het duurt vier tot zes weken voordat Justitie hen officieel beëdigt. Alleen in die periode zetten we deze conducteurs in. Zij hebben al examen gedaan en werken in principe samen met een conducteur die wel be voegd is aldus de NS-zegs- man. Versnellen De NS hebben Justitie al ver zocht de beëdigingsprocedure te versnellen. „Het is een lastig probleem", zegt de woordvoer der. „Door het personeelspro bleem kunnen we die mensen niet vier tot zes weken thuis la ten zitten." De niet-beëdigde controleurs worden alleen dit jaar ingezet. Vanaf 1 januari 1999 denken NS voldoende personeel te hebben. Het komt af en toe voor dat een niet-beëdigde conducteur zon der bevoegde collega op de trein zit. „Volgens de roosters kan dat met. maar in de prak tijk heb je te maken met vertra gingen waardoor een conduc teur met op tijd op een andere trein kan overstappen", zegt de woordvoerder. Problemen heeft dit nog niet opgeleverd. „De conducteur kan altijd nog hulp van de spoorwegpolitie vragen ."ANP Brand in bejaardentehuis van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dutchbat-mili- tairen die de val van de Bosni sche moslim-enclave Srebreni ca meemaakten, hebben twee keer zo vaak last van post-trau- matische stress-stoornissen (PTSD) als hun Nederlandse collega's bij andere vredesmis sies. Gebruikelijk is dat 5 pro cent van uitgezonden Neder landse militairen zich bij Defensie meldt voor nazorg. Bij de Dutchbatters in Srebrenica is dat 10 procent. Dat blijkt uit een voorlopige in ventarisatie van de afdeling in dividuele hulpverlening van de Koninklijke Landmacht, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Defensie zaterdag.' De afdeling bood de afgelopen drie jaar psychische hulp aan negentig van de achthonderd militairen die met Dutchbat III m Bosnië waren. Waarschijnlijk hebben veel meer mensen van dit bataljon psychische hulp gezocht bij an dere instanties. Defensie heeft daar nauwelijks zicht op. Zes honderd militairen van Dutch bat III zaten in de enclave van januari 1995 tot half juli en maakten de Servische verove ring mee. Tweehonderd Dutch batters zaten elders, vlakbij Tuzla. Suïcidaal PTSD is een reactie op extreme situaties zoals oorlogsgeweld. Kenmerken zijn onder meer sla peloosheid, irritatie, agressie en isolatie. Het kan leiden tot an dere stoornissen en suïcidaal W. Martens kampen de Srebre- nica-blauwhelmen vaker met PTSD omdat zij meer schok kende dingen meemaakten dan andere vredesmilitairen. „Bovendien voelden zij in hun beleving machteloosheid", zegt Martens. ..Bij terugkomst had den zij het idee dat ze gedaan hadden wat ze konden, maar de twijfel komt altijd pas achteraf. Ze vragen zich af of ze het an ders hadden kunnen doen. En dat veroorzaakt verwarring pijn." Publiciteit Ook een rol speelt volgens Mar tens de (negatieve) publiciteit rondom de val. „De Dutchbat ters waren de enigen in Srebre nica. Media en de buitenwereld trokken hun verhalen in twijfel. Zij voelden zichzelf al geen hel den, maar werden achteraf he lemaal miskend, niet voor vol aangezien. Ze moeten zich steeds verklaren tegenover de buitenwereld, krijgen de ver antwoordelijkheid toegescho ven." De kolonel wijst erop dat de gegevens over nazorg en behan deling beperkt zijn. Slechts eenderde van de betrokken Dutchbatters reageerde op de vragenlijst die Defensie hen toestuurde, negen maanden na terugkeer. Normaal gesproken stuurt de helft van de vredesmi litairen de lijst terug. Martens is bezorgd over de matige respons. „Het zou kunnen dat het goed gaat, maar ik vrees eerder dat Volgens legerpsycholoog en hoofd van de afdeling kolonel D66 verwerpt langere termijn asielprocedure DEN HAAG - D66 wil niet dat Justitie langer dan drie jaar de tijd krijgt om aanvragen van asielzoekers voor een verblijfs vergunning te behandelen. Nu is het zo dat asielzoekers die binnen drie jaar geen uitsluitsel krijgen over hun asielverzoek, een verblijfsvergunning krij gen. Binnen de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), die over de aanvragen gaat, circu leert een voorstel dit driejaren- beleid af te schaffen. Volgens D66'er Dittrich bestaan er zelfs plannen de periode te verlengen tot vijf jaar. Reden hiervoor zou zijn dat volgens de IND teveel asielzoekers nu automatisch een vergunning krijgen, omdat de dienst hun aanvragen niet op tijd beoordeelt. ANP Een duwboot houdt de ponton op zijn plaats waarop de oude klep van de Van Brienenoordbrug is getild. door Ben Maandag ROTTERDAM - Met een vertraging van ongeveer drie uur is zaterdag de nieuwe klep in de tweede Van Brienenoordbrug gelegd. Het karwei duurde langer, om dat zich in de vroege ochtend bij het weghalen van de oude brugklep grote complicaties voordeden door de water stand. Die was door de straffe wind 70 centimeter hoger dan verwacht. Het oude, versleten brugdeel werd rond het middaguur weggevaren. Het zal op een terrein bij de Stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg aan proefnemin gen worden blootgesteld en verder wor den onderzocht. Haarscheuren Rijkswaterstaat wil daar eveneens meer uitsluitsel krijgen over de vraag waarom de brügklep al zo snel moest worden afgedankt. Het wegdeel bïeek na acht jaar al aan vervanging toe. na dat haarscheuren in het metaal de klep onbetrouwbaar hadden gemaakt. De nieuwe brugklep werd rond vier uur za terdagmiddag naar zijn nieuwe plek gevaren. Het duurde nog tot negen uur. voordat het brugdeel met behulp van vijzels op zijn juiste plaats was gelegd. Het karwei trok veel bekijks van toe schouwers die op de Schaardijk waren foto Ton Borsboom/ANP samengestroomd. De meesten van hen werden verjaagd toen aan het eind van de middag heftige regenbuien over de stad neerdaalden. De nieuwe brugklep weegt 750 ton. Dat is 125 ton meer dan de oude. Met ver zwaringen op het gedeelte dat is voor behouden aan vrachtverkeer hoopt Rijkswaterstaat voortijdige slijtage aan deze nieuwe klep te voorkomen. GPD Advertentie door Frank Hendrickx DEN HAAG - Voorzitter H. Blankert van VNO/NCW neemt volgend jaar afscheid van de werkgeversorganisatie. De spe culaties over zijn opvolger zijn in volle gang. Onder meer wordt de naam van H. Wijers, voorma lig minister van Economische Zaken genoemd. Enkele weken geleden viel de naam van Hans Wijers als even tuele nieuwe voorman van VNO/NCW. De oud-minister van Economische Zaken liet gisteren echter weten niet in de markt te zijn. „Er is geen sprake van." Ook Eelco Brinkman zou kandidaat zijn. De voormalige CD A-leider was niet bereikbaar voor commentaar. Brinkman zit momenteel bij het Algemeen Verbond Bouwbedrijf. VNO/NCW wil met reageren op de genoemde kandidaten. Een commissie zal zich vanaf deze week buigen over mogelijke op volgers van Blankert. „Het is een zaak van het bestuur en van de aangesloten leden", aldus een woordvoerder Het is niet bekend waarom Blankert geen aanspraak wil maken op een volgende termijn. .,Daar heeft hij geen expliciete reden voor gegeven", zegt een woordvoerder. De 58-jarige Blankert heeft hij nooit dezelfde bekendheid gekregen als zijn voorloper Rinnooy Kan, inmid dels bankier bij ING. Binnen het Nederlandse poldermodel, zo als de overlegstructuur tussen de sociale partners wordt ge noemd, speelde hij echter een belangrijke rol. GPD Meeste gewonden busongeluk terug in Nederland UTRECHT - Twaalf gewonden van het busongeval vrijdag in Noord-Frankrijk lagen gisteren nog in het calamiteitenhospi taal van het AZU in Utrecht. Acht anderen die in de nacht van zaterdag op zondag even eens per ambulance in het hos pitaal aankwamen, zijn gisteren ontslagen. De twintig mensen waren door Nederlandse ambu lances opgehaald in Metz. Eén zwaar gewonde Nederlandse vrouw ligt nog op de afdelng in tensive care in een ziekenhuis in Metz. Haar echtgenoot is even eens achtergebleven. Een andere groep van de in to taal 41 passagiers van de veron gelukte bus, is met een bus naar Nederland gebracht. Zes men sen zijn verder gereisd naar hun vakantiebestemming. ANP Andijvie rt aanbiedingen xijn geldig vanaf maandag 24 augustus 8,30 uur t/m zaterdag 29 augustus Oe PZC bezorgt de Agrimarlrffolder, heeft u onze folder met ontvangen bel dan0113 62 92 00 WESTERVOORT - In bejaardentehuis De Wilgenpas in Wes tervoort is gisteravond rond half zeven uur brand uitgebro ken Daarbij is een 84-jarige bewoonster zeer ernstig gewond geraakt. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis in Arnhem. De brand was na drie kwartier onder controle. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat het slachtoffer een kaars brandde op haar slaapkamer. Personeel ontdekten de brand. Zij zetten de vrouw onder de douche, maar konden niet voorkomen dat het slachtoffer aan rug, borst en armen ernstige brandwonden opliep. ANP Ha-Schi-Ba druk bezocht velen nog boos zijn of in een ont kenningsproces zitten." Van Dutchbat III heeft 65 procent het leger verlaten. Het is moei lijk hen te bereiken. Volgens Martens zijn de naasten vaak nog bozer dan de Dutch batters zelf. „Zij zien elke dag him partner lijden, huilen, in een hoekje wegkruipen. Ook zij voelen zich machteloos." ANP DEN HAAG - Het multicultureel festival Ha-Schi-Ba in de Schilderswijk in Den Haag heeft gisteren 125.000 bezoekers getrokken. Het drukst was het tussen twee en drie uur 's mid dags toen naar schatting van de politie ongeveer 85.000 men- senover de kunst- en vrijmarkt schuifelden. De Haagse Schilderswijk Bazar met artiesten uit binnen- en buitenland had dit jaar voor het eerst ook een podium voor Koerdische artiesten. Vorig jaar moest het festival nog voor tijdig worden beëindigd in verband met oplopende spannin gen tussen Koerdisch en Turkse bezoekers. Dit jaar bleven die spanningen uit. ANP Inhaalverbod trucks AMERSFOORT - Rijkswaterstaat heeft opnieuw een inhaal verbod voor vrachtwagens op een snelweg ingesteld. Dit keer gaat het om de A28 richting Utrecht, tussen het knooppunt Hoevelaken bij Amersfoort en de afslag Den Dolder. Het ver bod geldt met ingang van morgen tussen 07.00 en 10.00 uur. De bedoeling is dat met de maatregel de doorstroming van het verkeer op dit stuk weg verbetert. In de ochtendspits is het traject Hoevelaken-Den Dolder filegevoelig. Dat komt niet alleen door het grote verkeersaanbod, maar ook door inha lende vrachtwagens. Die hebben het op het traject extra moeilijk door lichte glooiingen zodat de geringe snelheids- verschillen bij inhalende vrachtauto's zorgen voor files. ANP Prostituees naar de rechter AMSTERDAM - De advocaat van een aantal Oost-Europese prostituees heeft de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) op voorhand aansprakelijk gesteld voor derving van in komsten van zijn cliëntes. aldus een woordvoerder van de IND. De vTouwen zijn in beroep gegaan tegen de afwijzing van een verblij fsveigunning, maar mogen hangende de procedure van de gemeente Amsterdam hun beroep niet meer uitoefenen. Het gaat om vrouwen uit Bulgarije. Hongarije, Polen, Roeme nië, Slowakije en Tsjechië, die zich beroepen op de associatie verdragen van hun land met Nederland. Volgens die verdra gen mogen ondernemers zich in de Europese Unie vestigen als zelfstandige. ANP Verzet tegen A2000 groeit AMSTERDAM - De weerstand tegen het beleid van de Am sterdamse kabelexploitant A2000 is verder gegroeid. De Amerikaanse nieuwszender CNN heeft het bedrijf de rug toe gekeerd omdat het station vindt dat de kabelexploitant te veel vraagt voor doorgifte van de zender. A2000 deponeerde een rekening van zeven ton bij het station. Eerder verdween MTV van de Amsterdamse kabel. De mu ziekzender ging ook niet akkoord met het bedrag dat A2000 voor doorgifte verlangt. Het vertrek van CNN heeft dit week einde geleid tot afkeurende reacties van de Consumenten bond en van Amsterdamse vijfsterrenhotels. De gemeente Weesp, die gebruik maakt van de diensten van A2000, overweegt het contract op te zeggen. ANP Kremlin Een Britse. Franse en Ameri kaanse afgezant hebben bijna vijf uur op het Kremlin onder handeld met Stalin en Molo- tov. Naast de diplomatieke problemen die al bestonden, zijn er alleen maar nieuwe bij gekomen. De Amerikaanse ge zant zei na afloop: „Ik denk dat we weinig vooruit zijn ge komen. Dat is meestal zo." Opstand Birma Sinds kort is het onder Brits gezag staande Birma het meest roerige gebied in Zuid-Oost Azië. De Britse regering doet nu precies datgeen zij anderen onder meer Nederland, af raadde: krachtig militair op treden tegen elke opstandige. Compost Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft plannen in studie voor een betere metho de van vuilverwerking. Veel huisvuil zou verwerkt kunnen worden tot compost, dat kan dienen voor grondverbetering. In Amsterdam lopen momen- teelproeven met het nieuwe systeem. Kerk in gebruik De restauratic van de Her vormde Kerk in Hoofdplaat is voltooid. Het gebouw ziet er zowel van binnen als van buiten zeer goed afgewerkt uit. Bij de openingsplechtig heid afgelopen zondag waren veel mensen op komen dagen. Uitgever: W F de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118)470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: A xelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax (0115)561415 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrqaag van 8 00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst van 8 30 tot 17 00 uuc. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http //www pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95.00, franco per post 125.50; per maand/34.75; per jaar ƒ366,50. franco per post 485.00. bij automatische afschrijving per termi|n 1,50 korting. losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr3754316 t n v PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag: vcor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17.5 pet btw): volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3