Zeesterren plaag voor mosselen Schommelend hoog boven zee iSBSlSSi® Tien zeehonden in voorjaar uitgezet in Brielse Gat Horeca Nederland boos over Veerse aanpak sluitingstijd Oude tractoren trekken verse voren zeeland 10 Onderzoek RIVO gewenst Hardrijders geflitst Nekletsel na botsing met ambulance Executie verkoop maandag 24 augustus 1998 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De grote hoeveel heid zeesterren in de Ooster- schelde is een plaag voor de mosselen. De zeesterren voeden zich met mosselen en halfwas mosselen en dat kost aardig wat opbrengst. De kwekers achten een onderzoek naar het gedrag van de zeesterren door het RIVO (Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek) dan ook van belang. Dat zei voorzitter W. Schot van visserij vereniging Helpt Elkan der zaterdagochtend vooraf gaand aan de elfde Havendag in Zierikzee. Hij liet weten dat wijdag een eerste aanzet tot een RIVO-onderzoek werd gegeven. De ontwikkelingen in de natuur gaan echter vaak sneller dan de voortgang van een dergelijk on derzoek, zo bleek uit de woor den van Schot. Zo deed het RIVO ook onderzoek naar de krabbetjesplaag in 1995. Vrij- Info over studeren voor vijftig-plus BREDA - De seniorenaca demie Brabant, een pro ject van de Katholieke Universiteit Brabant, houdt vanaf dinsdag 25 augustus een serie infor matiemiddagen over de cursussen die staan ge pland voor dit najaar. De diverse opleidingen zijn bedoeld voor mensen van vijftig jaar en ouder, en worden onder meer m Breda en Roosendaal ver zorgd. Er is een breed sca la van onderwerpen waarin les wordt gegeven. Voor meer informatie: 0113-5394448. dag werden de resultaten van het onderzoek gepresenteerd. Wat de praktijk had al uitgewe zen, wordt in dat rapport beves tigd: de erwtenkrabbetjes ko men alleen in dieper water voor en ze kunnen slecht tegen de kou. „Dat klopt, want na twee strenge winters zijn ze voorlo pig verdwenen", aldus Schot. Wonder Hij schetste ook een beeld van de grilligheden in de natuur waar de mosselkwekers mee te maken hebben. Zo leverde de Oosterschelde tot nu toe 101.500 mossel ton op, terwijl de sector vorig jaar met 280.000 mosselton in dezelfde periode over 'het wonder van de Ooster schelde' kon spreken. De Wad denzee bleef vorig jaar in die eerste maanden met 25.000 mosselton ver achter, terwijl er dit jaar al een aanvoer van 225.000 mosselton is te noteren. „Als kweker weet je nooit waar je goed aan doet", sprak Schot. „De kansen spreiden, is het bes te, maar daar moet je wel voor in de gelegenheid zijn." Tegenvaller Een vrij rustige winter zorgde ervoor dat de percelen op het Wad vol bleven. De natuur zorgt voor een goedgevulde mossel en de Waddenzeemossel is prima en prijzig. De Oosterschelde- mossei doet, volgens Schot, niet veel onder voor de kwaliteit van vorig jaar, maar komt nu nau welijks aan een goede prijs. „Een tegenvaller voor de nogal Zeeuws ingestelde Ziexikzeese kwekers", aldus de voorzitter van de vissersvereniging. België heeft als grootste afne mer dit seizoen al meer dan 100.000 ton mosselen geconsu meerd. De Nederlander gaat met de 25.000 ton tot nu toe aar dig meeëten, maar Schot vindt dat de Nederlander wat betreft visconsumptie nog veel kan le ren van de zuiderburen. X>" - r— Ongemerkt ga je omhoog, terwijl je comfortabel in het tuigje zit. foto Lex de Meester door Guido van der Heijden VROUWENPOLDER - Zeventig nieter hoog, boven de gladde Noordzee. In de verte Vlissingen aan de Westerschelde en onder je pruttelt een speedbootje. Boven je flappert een parachute in de wind. In feite zit je in Zeelands hoogste schommel. Al twintig jaar trekt de familie Bader uit Vrouwenpolder met een speedboot lief hebbers met een parachute tientallen me ters de lucht in. Parasailing is een sport die er vanaf het strand spectaclair uitziet. Je zou het eerder verwachten in exotische badplaatsen als Cannes en Saint Tropez dan in het oer-Walcherse Vrouwenpolder. Maar hoewel het er uitziet als een bezig heid voor waaghalzen, parasailen is niet eng en in de twintig jaar dat de familie Bader er mee bezig is, is er nooit iets mis gegaan. Wachten Pal voor Paviljoen Breezand aan de vloedlijn van het Noordzeestrand in Vrouwenpolder zit Ella Bader met haar zoon Ronny op klanten te wachten. Hoe wel het niet zo druk is op het strand vra gen af en toe mensen of ze meekunnen op de banaan-vormige opblaasboot, „Es gibt noch Platz für acht Personen für das Bananenboot, er is nog plaats voor acht personen op de bananenboot", roept Ella Bader door een megafoon. Het werkt en even later kan haar man Richard Bader in de speedboot met achter zich een tien tal toeristen op de gele opblaasbanaan weer een rondje over het water scheuren. Weinig wind Alhoewel er een heiig zonnetje is, is het weer voor de Baders verder perfect. Een goede dag voor de familie om met een PZC-redacteur te gaan vliegeren. Er staat weinig wind die dag wat betekent dat er vandaag ook geparasaild kan worden. De zomer is ook deze Zeeuwse familie niet gunstig gezind geweest. Gedurende de winderige en regenachtige maanden juni en juli kon de parachute amper de lucht in. Boven windkracht drie wordt het te ge vaarlijk. Augustus maakte met het betere weer wel iets goed maar volgens Ella Bader niet genoeg. Na nog enkele ritjes met de bananenboot zullen er een paar vluchten met de para chute gemaakt worden en zal deze ver slaggever aan der lijve ondervinden hoe het is, dat parasailen. Met een klein bootje word je naar de grote speedboot gebracht waar vader Richard Bader wacht. Zoon Ronny -ooit met elf jaar de jongste parasailer van Nederland- zal de parachute in orde maken voor de vlucht. Het professionalisme van het tweetal stelt gerust. De menselijke vlieger in spe krijgt een surfpak aan en een tuigje dat later aan de parachute wordt gehaakt Richard Bader draait de boot de wind in, geeft gas en de parachute klapt met een ruk open, de boot schokt. Het valscherm is met twee stevige gespen aan het tuigje bevestigd en Ronny laat langzaam de lijn vieren. Ongemerkt ga je, terwijl je comfortabel in het tuigje zit, naar achteren en omhoog. Je merkt het amper tot je ineens van je af kijkt en dui delijk de Westerschelde kunt zien liggen. Je kunt over heel Walcheren heenkijken. Je hangt aan een lijn van honderd meter zo'n zeventig meter boven de zee. De mo tor van de speedboot klinkt op zeeniveau nog ruig, zeventig meter hoger valt het weg tot een lieflijk pruttelen. Tegen de wind in gaat het rustig. Omdat de wind zelf de parachute al voldoende in de lucht kan houden hoeft de boot geen vaart te maken. De andere kant op: met de wind mee moet het vaartuig er flink de sokken in zetten om de parachute in de lucht te houden omdat de wind het scherm voor zich uitblaast. Je hangt rustig aan je vlieger, de wind ruist, boven je klappert het doek van de parachute en ver onder je klungelt een surfer op zee. En na een kwartiertje daal je weer even ongemerkt om zonder een druppeltje water te voelen weer op het achterdek van de speedboot te landen. van onze regioredactie ROTTERDAM - Het ornitholo gisch station Voornezet volgend voorjaar een nieuwe groep van tien jonge zeehonden uit in het Brielse Gat ten zuiden van de Maasvlakte. Dat heeft weten schappelijk medewerker N. van Swelm bekend gemaakt. De zeehonden zijn onlangs ge boren bij het centrum voor Wad den en Noordzee EcoMare op Texel. Een aantal wordt uitge rust met satellietzenders, zodat hun bewegingen en gedrag nauwlettend kunnen worden geregistreerd. Dat gebeurde reeds met twee eerder uitgezette groepen zeehonden. Gekozen is voor het uitzetten in het voorjaar, omdat de kans dan het grootst is dat ze daar blij ven. Van de negen zeehonden die vo rig najaar werden uitgezet, zwommen er acht terug naar Texel. Eén verdronk in een fuik. De gegevens over de afgelopen voorjaar uitgezette zeehonden worden momenteel bestudeerd door medewerkers van EcoMa re en het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek. Nieuwe ge gevens komen niet meer binnen, omdat de dieren zijn verhaard en hun zenders hebben losgela ten. Eén is er vorige maand op gevist door een vissersschip VOGELWAARDE - Bij snel heidscontroles op de Provincia- leweg bij Vogelwaarde en de Van der Maelstedeweg in Hulst reden zaterdag 160 van de 1200 passerende voertuigen te hard. Op de Provincialeweg reden tussen 12.30 en 14.30 uur 96 van de 780 bestuurders te hard. De hoogst gemeten snelheid be droeg 123 kilometer per uur, ter wijl 80 is toegestaan. Op de Van der Maelstedeweg (binnen de bebouwde kom) reden 64 van de 420 passerende voertuigen har der dan vijftig kilometer per uur tussen 14.50 en 16.20 uur. Een motorrijder die de teller opdreef tot 83 kilometer maakte het het bontst. voor de kust van Goeree en aaj het ornithologisch station t« ruggegeven. Jongen In het Brielse Gat verblijve momenteel zo'n zeventig zee honden. In het voorjaar zijne drie jongen geboren, maar otj duidelijk is of dat verban houdt met het uitzetten van q laatste groep zeehonden, alda Van Swelm. Het streven is de kd lonie zeehonden in enkele jare uit te breiden. Bedrijven uit he Europoort-Botlekgebied beti len de kosten van het projeq ANP Westenwind deert zwemmers niet tijdens tocht Oosterschelde THOLEN - Ondanks de hard wind is de 4,2 kilometer lang zwemtocht die de Thooh Duik- en Reddingsbrigade D Snotdolf zaterdagmiddag o Tholen had georganiseerd, toe doorgegaan. De vorige twee edi ties moesten voortijdig worde afgelast omdat harde wind ee te sterke stroming veroorzaak te. „Dit jaar kon het gelukkig \vt doorgaan, omdat de wind uit he westen waaide. Hebben we oo> tenwind, dan wordt het te ge vaarlijk", zegt secretaris J, Vei kamman van De Snotdolf. „E deden alleen helaas maar 2 mensen mee, terwijl erbij eerde re tochten wel eens zeventi mensen kwamen opdagen." Bij Gorishoek gingen de zwem mers zaterdagmiddag rond ha drie het water in. De tocht voer de naar de Schelphoek. De sne: ste tijd werd op de klokkengeze door Fons van der Steeg, ee Belgische marathonzwemme Hij zwom de tocht in 55 minute en 35 seconden. Tweede werd c Thoolse marathonzwemstf Marianne van der Velde in 5 minuten en 15 seconden. D laatste deelnemer lag maa liefst 1 uur en 26 minuten in he water. Iedereen zwom de toch uit. door Ab van derSluis KOUDEKERKE - Koninklijk Horeca Nederland (KHN) is boos op de gemeente Veere. Die zou de horeca -ondernemers niet hebben betrokken bij het vast stellen van de voorwaarden, waarop kroegbazen ontheffing kunnen krijgen van het ver plichte sluitingsuur. Directeur M. Claes: „Dit heeft wrevel ge wekt bij de horeca-onderne- mers. terwijl er wél overleg was beloofd. Nu heeft de gemeente eenzijdig regels vastgesteld." Horeca-ondernemers in de ge meente Veere kunnen in bijzon dere gevallen, bijvoorbeeld bij muziekfeesten, tijdens konin ginnedag en jaarmarkten, maximaal een uur ontheffing krijgen van de verplichte slui tingstijden. Burgemeester A C. de Bruijn stelde onlangs nieuwe regels op waaraan horeca-ondernemers moeten voldoen als zij een ont heffing willen krijgen van de verplichte sluitingsuren. Dat zal overigens maximaal twee maal per jaar kunnen gebeuren. Alleen tijdens de jaarwisseling wordt een soepeler regime gehanteerd. Ontheffing is daar naast aan voorwaarden verbon den. Een half uur voor de slui ting moet het muziekvolume lager, mag er niet meer getapt worden en mogen er geen nieu we bezoekers meer binnen ko men. Een kwartier voor slui tingstijd moet bovendien het licht vol aan. Claes maakte de afgelopen week een rondje door Zeeland Bromfietser tegen auto VROUWENPOLDER - Een ne gentienjarige bromfietser uit Bergen op Zoom is zaterdag middag rond half zes lichtge wond geraakt bij een aanrijding met een auto op de Vroondijk in Vrouwenpolder. De jongeman kwam vanaf een camping de Vroondijk op en zag de tegemoetkomende auto, be stuurd door een 46-jarige man uit het Duitse Remagen, te laat. De brom fietser remde nog, maar kon niet voorkomen dat hij viel en tegen de auto aan schoof. Beide voertuigen werden be schadigd. om zijn oor te luisteren te leg gen. Veel Veerse horeca-onder nemers zijn aangesloten bij de branche-organisatie. „Wij pro pageren vrije sluitingstijden", zegt de KHN-directeur. „Laat het maar aan de ondernemers over. Zo voorkom je dat iedereen op vaste tij den massaal de straat op gaat, waardoor het gevaar van overlast ontstaat. Wat wij willen is een geïntegreerd hore- cabeleid, waarbij ondernemers praten met het gemeentebe stuur en de politie. Wat doet de gemeente Veere? Precies het te genovergestelde. Die stelt één zijdig regels vast. En dat doet best pijn. Wij blijven er juist voor pleiten dat je het samen moet oplossen." Schuld Volgens de KHN-directeur lijkt het nu alsof de horeca-onderne mers de schuld krijgen van eventuele overlast in de ge meente. „Terwijl diezelfde ho reca wel een deel van de oplos sing is. De horeca", zegt Claes, „is de huiskamer van de samen leving. Zij helpen juist om de overlast te beperken. Er is nu absoluut geen overleg geweest, noch met het horeca-overleg- platform in de gemeente Veere noch met onze consulent in Zee land. Zo bereiken we natuurlijk nooit iets. In Nederland zijn al veel gemeenten die er wel een geïntegreerd horecabeleid op nahouden. En dat werkt." KHN is van plan om de komende tijd alle ondernemers uit te nodigen. Die bijeenkomst moet duidelijk maken wat de horeca-onderne mers gaan doen om de gemeente Veere te bewegen tot overleg. Burgemeester De Bruijn be grijpt alle commotie niet. Vol gens haar zijn de ontheffings voorwaarden niet drastisch gewijzigd. Bovendien kunnen zowel de gemeenteraad als de horeca-ondernemers daarop nog reageren. De burgemeester stelt dat er in de herfst volgens afspraak gesproken zal worden met de Veerse horeca en de poli tie om de dit voorjaar vastge stelde verplichte sluitingsuren en het terrassenbeleid te evalu eren. De Bruijn bestrijdt ten stelligste als zou zij geen kennis hebben van de horeca in haar gemeente. „Ik heb onlangs nog samen met de politie een bezoek gebracht aan de Hooizolder om te kijken wat er leeft. Ik heb juist een heel goed contact met de horeca." De oogstdag trekt hoofdzakelijk de interesse van oude en jonge heren. foto Willem Mieras doorlngrid Huibers KATS - Over oude tractoren praten, erop rijden en ermee ploegen of frezen is nog steeds een mannenaangelegenheid. Het aantal mannelijke bezoe kers is zaterdagmiddag ti jdens de jaarlijkse 'Oogstdag' van de Oldtimer Trekkers Moto renclub Midden-Zeeland (OTMZ) nadrukkelijk in de meerderheid. Een bonte stoet vaders, grootvaders, zonen, ooms, neefjes en kleinzonen trekt in Kats, waar het feestdit jaar plaatsvindt, langs de mooi opgepoetste historische land bouwmachines. Kevin geniet misschien nog wel het meest van iedereenHj is niet weg te slaan achter het stuur van de heldergele tractor op rupsbanden van zijn opa. „Hij vindt het prachtig", zegt 'opa' van de Zande uit Colijns- plaat. „Maar ik ook hoor. Ik vind het hartstikke leuk om er zo af toe nog eens mee te rijden Vooral nu de oogst aan de kant is; dan heb ik wat meer tijd." De tractor is gebouwd in 1939. Van de Zande nam hem over van zijn schoonvader. „Het is een stukje nostalgie zo'n oude machine, daarom vond ik het zonde om hem weg te doen." Het onderhoud van zijn oude tractor valt hem soms wel wat tegen: „Oude onderdelen zijn niet meer te krijgen, dat is soms lastig. Onlangs heb ik de zuigerkleppen vernieuwd: die moest ik speciaal laten ma ken." De ongeveer tweehonderd le den uit Noord-, Zuid-Beve land en Walcheren van de OT MZ zijn samen goed voor een kleine vierhonderd oude trek kers en andere landbouwma chines. Ieder jaar worden deze machines op een andere plek aan het publiek getoond. De eer was dit jaar aan Kats, om dat dit dorp haar 400-jarig be staan viert. Om een oude dorsmachine heeft zich een grote groep mensen verzameld. De verse halmen worden aan de boven kant in de machine geschept. Het mechaniek uit de jaren vijftig scheidt vervolgens het graan van het stro. Door de houten zeefbakken vallen de graankorrels keurig in de spe ciaal onder de machine opge stelde emmers. Het stro wordt vervolgens in de volgende ma chine gegooid. Die perst er keurige balen van. Kantelploeg Vol bewondering kijkt Arie Kruithof uit Colijnsplaat naar de tractors die naast elkaar be zig zijn een veld om te ploegen. „Kijk, zo kun je mooi het ver schil tussen een kantel- en een rondploeg zien." Hij wijst eerst op een grote oranje en daarna op een iets verder ver wijderde groene trekker met een ouderwetse ploeg erachter. „De kantelploeg kan bij elke nieuwe baan omgeklapt wor den. Hij kan de aarde dus twee kanten opwerpen. Dat is heel praktisch, want zo kan je een nieuwe baan direct naast een vorige ploegen. Met zo'n ploeg kan je in één keer van links naar rechts over een veld. Met een rondploeg daarentegen kan je de grond maar naar één kant werpen. Je moet dan in een circel over het veld gaan, of je moet steeds om je net ge ploegde baan heenrijden tot je weer aan de goede kant verder kunt gaan." Kruithof begon zijn werkende leven als dertienjarige jongen op een boerenbedrijf onder de rook van Rotterdam. Hoewel hij niet in de landbouw is blij ven werken, vindt hij het nog steeds leuk om te kijken naai de oude machines, die hij vroe ger zelf nog bediend heeft. Geen stoppel Keurend tuurt A Veerhoek uit Goes naar de pas omgeploegde grond. „Als je goed ploegt, mag er geen stoppel meer te zien zijn", doelt hij mee. De nog duidelijk zichtbare gele pluimpjes kunnen hem dan ook niet bekoren. Hij kijkt nog eens goed. „Het spoor ligt ook niet helemaal recht." ZIERIKZEE - Een 36-jarige au tomobilist uit Zierikzee heeft zondagavond in zijn woon plaats nekletsel opgelopen bij een zware aanrijding op de kruising Grevelingenstraat- Haringvlietstraat in zijn woon plaats. De automobilist reed met hoge snelheid op de Haringvliet- straat en wilde de Laan van Saint Hilaire oprijden. Op de kruising verleende hij geen voorrang aan een ambulance, die - zonder optische signalen - vanuit de Grevelingenstraat kwam. De 36-jarige man zat be kneld en moest door de Zierik- zeese brandweer uit zijn auto worden bevrijd. Hierna werd hij verschillende verwondingen, waaronder nekletsel, overge bracht naar het ziekenhuis. Daar werd hem een bloedproef afgenomen, omdat de politie vermoedde dat hij alcohol had gedronken. De 44-jarige, ook uit Zierikzee afkomstige, bestuurder van de ambulance bleef ongedeerd. Beide voertuigen raakten on herstelbaar beschadigd. De politie hield bij het ongeval ook nog een 57-jarige omstan der aan, die foto's maakte en zich niet aan aanwijzingen van agenten hield. D66-vragen over corrosieschade Schouwse huizen ZIERIKZEE - Er is op Schou- wen-Duiveland een groot aan tal eigenaren van woningen, dat te kampen heeft met schade aan de huizen. De schade heeft voor al betrekking op woningen, die in de jaren zeventig zijn ge bouwd. Het betreft voorname lijk corrosieschade aan de betonnen vloerelementen, ver oorzaakt door chloriden. De fractie van D66 in de Schou- wen-Duivelandse gemeente raad stelt dit probleem aan de orde in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders. De fractie wijst erop. dat bij de bouw van de betreffende woningen calciumchloride aan het cement is toegevoegd, on danks een verbod daartoe uit 1974. „Diverse bewoners worden, buiten hun schuld, ge confronteerd met schades die variëren van duizenden tot tien duizenden guldens. Zij komen daardoor in grote financiële problemen", aldus de brief van D66. Op dinsdag 25 augus tus 1998 vinden openbare verkopen plaats. De verkoop om 9.30 uur komt voor rekening van: J.A. BERKHUIJSEN, STROODORPE 7 TE SLUISKIL. Te koop wordt aange boden: PERSONENAUTO CITROËN BX 14 RE (1988), kleur grijs, kente ken SX-63-FJ. De plaats van ver koop is te SLUISKIL, STROODORPE 7. De verkoop om 12.30 uur komt voor rekening van: A.J. WOESTHUIS, BENELUXSTRAAT 106 TE SAS VAN GENT. Te koop wordt aange boden: PERSONENAUTO FORD ESCORT 1.4 CL (1987), kleur wit, kenteken RY-94-LR. De plaats van ver koop is te SAS VAN GENT, BENELUXSTRAAT 106. De verkoop om 13.30 uur komt voor rekening van: J.R. ROUXEL, 'T HO GE SAS 7 TE SAS VAN GENT. Te koop wordt aange boden: MOTOR HONDA- VF 700 C (1987), kenteken MK-23-VG De plaats van ver koop is te SAS VAN GENT. T HOGE SAS 7. De verkoop om 16.30 uur komt voor rekening van: E.A.J. BAART. MAR GRIETSTRAAT 1 TE AXEL. Te koop wordt aange boden: PERSONENAUTO OPEL CORSA 1.2 S (1983), kleur grijs, kente ken KD-92-JR. De plaats van ver koop is te AXEL, MAR GRIETSTRAAT 1 Bezichtiging steeds een kwartier voor de ver koop. Geen opgeld, contan te betaling. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Particu lieren Middelburg, vesti ging Terneuzen, Rose- gracht 1Voor inlichtingen: tel. 06-51-33-68-14. De belastingdeur waarder belast met de executieverkoop. Belastingdienst Motor te koop!!! Plaats een kleintje Bel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28