Oostburg stevent af op fors tekort PZC Volle tent op 'beachparty' Driewegen J eugd vakantie week Hulst nat van start Saeftinghefeesten weer druk bezocht .4g& •Ür fH "..-r Sterrevaartocht is vooral genieten Zandberg drie dagen in teken van kermis zeeland jemeente moet beleid bijstellen en zonodig eenmalig uit reserves putten buurtschap ^oordstraat dert kermis Kunstwerk moet kroon worden op vernieuwde Axelsestraat Terneuzen m» r& s\±.dmaii borRene Hoonhorst (OSTBURG - Als het beleid iet wordt bijgesteld, komt de emeente Oostburg aan het eind an het jaar uit op een begro- ingstekort van zo'n 850.000 lilden. Dat bedrag is naar vo- en gekomen na inventarisatie an een aantal te verwachten melpunten'. Alleen al een ex- losieve stijging van het aantal anvragen voor de Wet Voorzie ingen Gehandicapten (WVG) ijkt dit jaar te zorgen voor ze en ton meer aan kosten dan pas begroot. Om dergelijke ver assingen in de toekomst te oorkomen, willen B en W de remecnteraad in het vervolg el- :etwee maanden een actuele fi- lanciële rapportage voorscho- elen. <OORDSTRAAT - De buurt- chap Noordstraat nabij Wals- orden heeft zich het afgelopen teekeinde vermaakt met de aarlijkse kermis. De activitei ten in en nabij café Rue du Nord bokken flink wat belangstel ling. De kaartliefhebbers scho ven vrijdagavond al aan tafel oor een wedstrijd bieden, (rouwen uit de buurt hadden roor de zaterdagmiddag een linderfestijn georganiseerd. Luim veertig kinderen namen ieel aan dit spelevenement met mder meer een aantal volksspe- en. stoeptekenen en schmin- ien. Tevens konden zij zich uit eren op het springkussen. Tegen de avond stapten zo'n iertig belangstellenden op de iets voor een puzzeltocht door ie omgeving. Bij terugkomst tonden zij zich storten op gaai- lollen en een hints-spel. Zondagmiddag werd de tradi- ionele wielerkoers voor B- en ^trimmers en cyclosportieven ten-eden over een ruim drie ki- ometer lang parkoers. In Rue iu Nord werd de boog gespan- ïen voor een schieting op de lig- jende wip. Ook vandaag (maan- iag) vindt hier vanaf 14.30 uur log een afsluitende schieting ilaats. De WVG-ramingen voor de be groting van 1998 waren geba seerd op werkelijke cijfers over 1996. Na de raming is het aantal aanvragen voor gehandicap tenvoorzieningen echter sterk gestegen. De financiële conse quenties van die stijging zijn echter nog niet in begrotings wijzigingen opgenomen. De ko mende maanden willen burge meester en wethouders bezien welke 'mogelijkheden aange wend moeten worden om de te korten terug te dringen'. In een kredietoverzicht over juli van dit jaar geeft het college aan dat het opruimen van explosieven bij Scheldeveste waarschijnlijk een halve ton meer kost dan ge raamd, dat er voor eenzelfde be drag minder aan lijkbezor- gingsrechten binnen komt en dat de stebouwkundige kosten voor het bestemmingsplan Lan delijk Gebied zo'n 53 mille ho ger uitvallen. Tegenvallers Oostburg heeft ook meevallers: een hogere algemene rijksuitke ring 'behoedzaamheidsreserve' van 470.000 gulden en 230 mille meer aan inkomsten door een hogere rente 'kort geld'. Maar die bij elkaar zeven ton is al no dig om niet eerder geraamde kosten aan onder meer perso neelslasten, ruiming explosie ven en j uridische ondersteuning voor maatregelen tegen inten sieve veehouderijen te kunnen dekken. Eerder dit jaar werd de gemeenteraad van Oostburg ook al geconfronteerd met fi nanciële tegenvallers over 1997. Het college wil zulke vervelende verrassingen in de toekomst zo veel mogelijk voorkomen door elke twee maanden met een fi nanciële rapportage te komen. Dat het regelmatig doorspreken van actuele cijfers 'meer dan noodzakelijk is', is met de huidi ge cijfers en die van vorig jaar duidelijk aangetoond. Het col lege wil toch - ondanks minder rijksinkomsten dan eerder ver wacht - blijven streven naar een hoger voorzieningenpeil in de gemeente. Dat de financiën daarbij meer dan voorheen on der druk komen te staan, staat echter vast. Dus moet het ge meentebestuur tijdig debatte ren over beleidsvoornemens en geplande investeringen en zo nodig het beleid bijsturen. Het tekort van 850 mille voor dit jaar is nog geen feit. „Zouden alle geraamde ontvangsten werkelijke inkomsten worden en zouden alle geraamde bud getten worden besteed dan ont staat er (naar de huidige inzich ten) een tekoit van 850.000 gulden", formuleren B en W voorzichtig met een aantal sla gen om de arm. De gemeente Oostburg heeft, ondanks de wat mindere resultaten van de laat ste tijd, nog steeds een behoor lijke financiële reserve. „We kunnen voor dat begrotingste kort dan ook straks uit de reser ves putten en met een nieuwe begroting beginnen. Maar we willen in de toekomst juist eer der de mogelijkheid hebben om het beleid aan te passen of bij te sturen. Daarom ben ik zelf ook een voorstander van maande lijkse financiële overzichten. Op die manier kan de gemeente raad direct meebeslissen over het te voeren beleid", verklaar de wethouder L. Wille zaterdag. De leflen van de commissie fi nanciën bespreken de Kre dietrapportage 1998 tijdens hun vergadering op vrijdag 28 au gustus. Die vergadering wordt gehouden in de kantine van het gemeentehuis en begint om 14.00 uur. Beachvolleybal op het 'strand' in Driewegen. foto Peter Nicolai door Piet Kentin TERNEUZEN - De mosselen smaakten goed tijdens de vijfde editie van de 'beachparty' in het nabij Terneuzen gele gen Driewegen. Zo'n 125 deelnemers na men vrijdagavond in een grote tent deel aan de mosselmaaltijd. Tegelijkertijd werden er een braderie en een hobby- markt gehouden. De kinderen konden zich uitleven met het bouwen van zand kastelen. Zaterdag werd een beachvolleybaltoer- nooi gehouden, waaraan werd deelgeno men door twintig teams. Uiteindelijk stond het team van Foaks in de finale te genover The Mean Team, de winnaars van vorig jaar. In een spannend verlopen wed strijd wist het team van Foaks de tegen stander te verslaan en zo de wisselbeker in de wacht te slepen. Voor de kinderen was zaterdag een spelletjesmiddag georgani seerd. De winnares vergat echter haar prijs af te halen, maar kan dat alsnog doen bij café Driewegen. Het evenement werd zaterdagavond afgesloten met een beach party waaraan zo'n achthonderd mensen deelnamen. Op de muziek van de elfkop- pige band Twice as Nice werd het zand in de tent volledig omgewoeld. maandag 24 augustus 1998 doorEdy de Witte HULST - Vele kinderen keken er al lang naar uit. Het 25-jarig jubileum van de Hulster Jeugd- vakantieweek moest met veel lawaai worden aangekondigd. Het moment suprème viel zon dagavond letterlijk in het water. De aangekondige lawaaiop- tocht vanaf het gemeenschaps centrum Den Dullaert naar bui tencentrum 't Jagertje werd vanwege het slechte weer afge last. De ruim tweehonderd aanwezi ge kinderen, waaronder veel met de bus aangevoerde belang stellenden uit de buitenkefnen, werden met hun lawaaiattribu- ten direct naar 't Jagertje ver voerd. Hier konden zij zich na uitreiking van een t-shirt aller eerst storten op vervangende binnenspelletjes. Op de kiosk werd de sprookjes achtige musical over het 250 jaar oude dorpje Kraaijenbol- der opgevoerd. De kinderen ge noten ervan onder ijlings opge stelde overkappingen. Het zilveren jubileum van de vakantieweek knjgt tot en met vrijdag gestalte met morgen- en middagactiviteiten in alle ker nen van de gemeente. Bij slecht weer zijn overal uitwijkmoge lijkheden naar vooral de plaat selijke gemeenschapscentra en gymzalen. Vrijdag komen alle kinderen naar het kloppend hart van de jeugdvakantieweek: 't Jagertje, voor het gezamenlij ke vrijdagspel. De officiële af sluiting van de speel week, waarbij de honderdduizendste deelnemer verwacht wordt, vindt zaterdagmiddag plaats in Den Dullaert met de Jochem van Gelder-show Ook in de gemeenten Hontenis- se en Axel begint vandaag de speelweek Hengstdijk bijt het spits af in Hontcnisse. In Axel staan vlaggenzwaaien en een waterfestijn in zwembad 't Plaatje op het programma. door Jean-Lou de Gucht PAAL - De Saeftinghefeesten die het afgelopen weekeinde plaatsvonden in de haven van Paal kwamen op vrijdag en za terdag wat moeizaam op gang, maar de grote publieke belang stelling op zondag maakte in één klap alles goed. Volgens se cretaris Eddy Scheerders van de organiserende watersportver eniging Saeftinghe is de zondag bij altijd de topper. „Het is bij uitstek de dag dat mensen er op uittrekken." De zondag begon met een heili ge misviering die door een klei ne driehonderd mensen werd bezocht. In zijn preek verhaalde pastoor A Ruyloft over de sex tant, een apparaat voor plaats bepaling op zee. Volgens hem heeft de mens voor zijn plaats bepaling in de wereld een inge bouwde sextant, namelijk een geweten. Na de eucharistievie ring zegende de pastoor de ha ven en de boten. De rondvaarten met de jachten waren weer dé grote trekpleister van de Saeftinghefeesten. Eén keer per jaar krijgt het publiek de kans om op de aanlegsteiger en aan boord van de boten eens rond te kijken. Volgens Scheer ders is dat ook de grote kracht van de Saeftinghefeesten. „Op onze open dag presenteren wij ons aan de buitenwereld. Zo doende hebben wij de mensen ook iets te bieden. Je kunt de mensen hier niet alleen aan de toog laten staan. Dat hoort er natuurlijk ook bij, maar wij wil len de mensen iets meer geven. En je ziet dat het werkt, we heb ben ook dit jaar weer een goede opkomst gehad City OnLine in Zeeland door Marcel Modde pERNEUZEN - De Axelse- Istraat in Terneuzen ziet er weer piekfijn uit. De herinrichtings- [werkzaamheden zijn groten deels achter de rug. Wat rest is de plaatsing van een rij bomen lomhet authentieke uiterlijk van de weg nog steviger te bena drukken. De waardige uitstra ling die daaruit volgt, ontbeert nog één ding, zo heeft het ge meentebestuur bedacht: een Kunstwerk. De locatie waar de verrijking Leger des Heils houdt sing-in op Terneuzense koopzondag TERNEUZEN - Het Leger des Heils houdt zondag 30 augustus vóór de eerste keer een kerk dienst in centrum De Triangel in de Terneuzense binnenstad. Tij dens de dienst, aanvangstijd 17.00 uur, spreekt W. Koster en conibo De Kandelaar zorgt voor muziek. Het Leger zal voortaan elke koopzondag, de laatste zondag van de maand mogen de winkels in Terneuzen hun deuren ope nen, een 'sing-in' houden. Door samen te zingen en iemand een duidelijke toespraak te laten houden, wil het heilsleger be langstellenden op ontspannen rijze kennis laten maken met het geloof, verklaart korpsoffi cier R. Pronk. De traditionele diensten vanaf 10.00 uur zon dagmorgen blijven gehand haafd, maar voor grotere sa menkomsten als de sing-inn's is het eigen onderkomen aan de Donze Visserstraat in Terneu zen te klein geworden. Het Leger des Heils wil meer in het geloof geïnteresseerden trekken door vaker 'laagdrem pelige inloopdiensten' te hou den. Vóór de eigenlijke samen komsten kunnen belangstellen den bijvoorbeeld zondag 30 au gustus vanaf 15.00 uur De Tri angel al bi nnenlopen voor koffie met gebak. Voor de eerste maan den zijn al artiesten, tenslotte toch zo'n beetje de voorgangers hij een sing-in. geboekt. Eind september komt het Zierikzeese gospelduo Mare en Mariska Potters naar Terneuzen en eind aktober verleent countryzanger Diederick Benjaminsz zijn me iewerking. van de vernieuwde zuidelijke toegang tot het hart van de Scheldestad moet komen, is al aangewezen. Gedacht wordt aan het kruispunt met de Leeu wenlaan, dat is omgevormd tot een pleintje. Kunstenaars die pretenderen met goede ideeën rond te lopen voor een object op die plek, worden bij openbare inschrijving uitgenodigd een ontwerp in te leveren. Uit de in zendingen worden na 6 novem ber de drie beste plannen geko zen. Die kunstenaars krijgen vervolgens de opdracht een (na der) schetsontwerp te maken, waaruit de Coördinatiecom missie Cultuur een definitieve keuze zal maken. Vrij Bij de selectie wordt tevens de mening gevraagd van de omwo nenden en winkeliers. Voor de uitvoering van het project is 25.000 gulden (één procent van de herinrichtingskosten van de Axelsestraat) beschikbaar. Be leidsmedewerker C. van Dorst van de sectie Welzijn van de ge meente verwacht dat het kunst werk op z'n vroegst volgend voorjaar kan worden geplaatst. De opdracht is geheel vrij, aldus Van Dorst. „Van abstracten tot aan conservatieve ontwerpen, alles mag." Na de Axelsestraat wordt straks ook de Axelsedam een compleet nieuw aanzien aangemeten, in clusief de bouw van een onder architectuur vormgegeven kan toorcomplex (het Poortgebouw) met een er onderdoor lopende waterpartij. Het streven is ook na het gereedkomen van dat project een kunstwerk te reali seren op die locatie, met behulp van de éénprocentsregeling uit het gemeentelijk deelplan Beel dende Kunsten. Beeld Terneuzen wacht daarnaast nog altijd op de verwezenlijking van het bronzen beeld van de in Am sterdam woonachtige Engelse kunstenaar Thorn Puckey. Van Dorst gaat ervan uit dat dit na jaar duidelijkheid komt over de financiering van de nog benodi- ge honderdvijftigduizend gul den voor het metershoge beeld. Verschillende grote fondsen, waaronder het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, zijn aan geschreven voor een bijdrage. Met de oprichting van het beeld van Puckey aan de voet van de Schel dedijk ter hoogte van het stadhuis, is een totaalbedrag gemoeid van 4,5 ton. li If"IT ^1 Een vrolijke stoet gepavoiseerde jachten vol met genietende Sterrebewoners vaart door het kanaal. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Of Gemma en Kees echt plezier hebben, is voor een leek niet goed te be oordelen. De 'wandelmoeders' Dini Snoodijk en Alie Jonker kunnen aan de manier waarop ze met hun hoofd schudden en de wijze waarop ze heen en weer schudden, zien dat de zwaar verstandelijk gehandi capten lol hebben in de vaar tocht op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. „Helemaal zeker weten doe je het nooit natuurlijk Elke maandag als wij een uurtje met ze gaan wandelen, komen ze naar ons toe. Daar merk je aan dat ze ons herkennen en graag mee gaan. En nu op het water met al die bootjes zie je toch een soort opwinding. We denken wel dat ze er plezier aan beleven", aldus de wan delmoeders. Gemma en Kees zijn niet de enigen die zich ver maken. Zo'n 120 andere bewo ners van De Sterre. het Clingse centrum voor verstandelijk gehandicapten, 65 begeleiders en 51 schippers en tientallen 'bemanningsleden' van de deelnemende jachten genieten zaterdag met volle teugen. Muziek Genieten van de lange sliert gepavoiseerde schepen, van het koele windje dat de drei gend samenpakkende, donke re wolken doet wegdrijven, van de vrolijke gezichten van elkaar én van de muziek. Ook tijdens de vorige zestien edi ties van de Sterretocht werden de deelnemers op vrolijke klanken vergast. Maar die klonken altijd alleen bij ver trek en aankomst op de wal. Het Hulster dweilorkest Ut mag hin naom hen staat echter zelf op het dek van een boot, Op de knaloranje Krabbe van de Dow-visclub houdt het or kest er de hele vaartocht de moed in door een stevig partij tje blaasmuziek weg te geven. Als de muziekboot pal achter de Phoenix vaart, beginnen ook Kees en Gemma voorzich tig mee te swingen in hun rol stoelen. Gemma en Kees zitten op het vlaggenschip Phoenix. Een luxe jacht dat door schipper Levien Bolleman zelf werd ge bouwd en dat hij beschouwt als een uit de as herrezen versie van zijn eerste scheepje. Naast enkele andere familieleden van de schipper is ook nicht Jolanda aan boord. Zij woont in een paviljoen van De Sterre aan de Terneuzense Nassau- straat en heeft al heel wat meer tochtjes op het water gemaakt. Ze vindt het altijd leuk op het jacht van oom Levien. Zater dag is het nog mooier, omdat ze zoveel bekenden herkent op de andere scheepjes op het ka naal. De Phoenix heeft zaterdag de eer om de Sterrevlag te voeren en voor de muziek uit te varen. Schipper Bolleman geeft aan dat de kleine scheepjes eerst onder de brug bij Sluiskil moe ten doorvaren en dirigeert ver volgens de grotere jachten snel achter elkaar langs de open staande brug. Enkele beroeps- vaarders kunnen tegelijkertijd mee, zodat de wachttijd voor het wegverkeer tot een minuut of tien beperkt blij ft. Ter hoog te van Zandstraat keert de hele stoet om. De operatie verloopt vlekkeloos en veroorzaakt nauwelijks overlast voor het overige scheepvaartverkeer. Zwaaien Alleen het pontje van Sluiskil moet twee keer wat langer aan de kant blijven. Wachtenden vinden dat niet erg. Net als veel mensen die elk jaar speci aal naar de voorbijtrekkende Sterretocht komen kijken, zwaaien ze alle pleziervaar- ders vrolijk toe. Vice-voorzit- ter en penningmeester A Verschelling van de organise rende Watersportvereniging Neusen kan na afloop alleen tevreden zijn. „Geen wanklank gehoord, integen deel, iedereen was heel tevre den over de klanken. Het dweilorkest en dc bemanning van de Krabbe beloofden al dat ze volgend jaar weer mee doen. En veel Sterre-pupillen vragen nu al of ze volgend jaar weer op dezelfde boot mee mo gen varen. De achttiende Sterretocht staat dus voor 21 augustus 1999 al vast." doorEdy de Witte ZANDBERG - De buurtschap Zandberg nabij Graauw viert het weekeinde van zaterdag 5 tot en met maandag 7 september de jaarlijkse kermis. Het buurt - comité verzorgt activiteiten voor jong en oud in en rondom de verwarmde feesttent aan de Zoutestraat. Zaterdag begint om 13.00 uur op het terrein achter de tent een autocross. De kennis wordt een uurtje later officieel geopend met een klap op de Kop van Jut. 's Middags staat een schieting op de liggende wip op het pro gramma. 's Avonds is er om 19.30 uur eerst een miniconcert van de fanfare Nooit Gedacht uit Graauw. Daarna begint een feestavond met muziek van dj Patrick. Tevens is er een verlo ting van een helikopterrond vlucht voor twee personen. Deze helikopter stijgt op zon dagmorgen vanaf 10.00 uur ge regeld op Tegelijkertijd begint de ambachten- en rommel markt. Een motorpuzzeltocht gaat om 11.00 uur van start en een vijftien kilometer lange fietspuzzeltocht om 14.00 uur Voor de kinderen is er voorts een ballonnenwedstrijd. Zij kunnen zich ook vermaken met het Politie betrapt alcoholrijders IJZENDIJKE - Een 49-jarige automobilist uit Hasselt is zon dagmorgen vroeg zijn rijbewijs kwijtgeraakt, nadat bij controle op rijksweg N61 bij IJzendijke bleek dat hij bijna vier keer zo veel alcohol had gedronken als is toegestaan. De man kreeg een dagvaarding mee. De man werd aangehouden door een 'gewone' patrouille wagen. Elders in West-Zeeuws- Vlaanderen hield de politie sa men met een team van Veilig Verkeer Nederland gerichte al coholcontroles. Daarbij werden vijf automobilisten betrapt. Drie van hen hadden slechts iets te veel gedronken en kwamen er vanaf met een korte rijontzeg ging en boetes van 390 gulden. Een 42-jarige automobilist uit Breskens slaagde er niet in de blaasproef goed af te leggen. Hij moet wachten op de uitslag van een bloedproef. Een 35-jarige Oostburger had twee keer de toegestane hoeveelheid alco holhoudende drank achter de kiezen. Hij kreeg een rijontzeg ging en een dagvaarding mee. springkussen. Om 17.30 uur kan worden aangeschoven voor een mosselmaaltijd, 's Avonds is er een grote bingo met als hoofd- pnijs een houten tuinmeubel set. Spijkerbroek De maandag kunnen de liefheb bers om 9.00 uur de kaarten de len voor een wedstrijd bieden en jokeren. De schutters spannen 's middags de boog vooreen schie ting op de liggende wip. Vanaf 19.00 uur wordt de kermis ge zellig afgesloten met diverse spelen en de finale spijker broekhangen. Deze attractie is drie dagen lang doorlopend aanwezig. Terneuzense jongeren steken bankstel in brand TERNEUZEN - Drie Terneu zense jongeren zijn zondagmor gen vroeg aangehouden na het in brand steken van een bank stel in de Korte Kerkstraat in Terneuzen. De politie waarschuwde om streeks kwart over vier een groepje jongeren dat aanstalten maakte de bank in brand te ste ken. Twee 22-jarige Temeuze- naren werden aangehouden na dat het bankstel een kwartier later in de fik stond. Ze beken den te hebben meegedaan aan de brandstichting. Een derde Temeuzenaar (17 jaar) werd aangehouden, omdat hij niet wilde weggaan op bevel van de politie. De drieTemeuzenaren mochten allen na het opmaken van pro ces-verbaal naar huis. Akkerfestijn in Koewacht KOEWACHT - In het bejaar dencentrum De Lange Akkers in Koewacht wordt zaterdag 5 september voor de derde keer het Akkerfestijn gehouden. Tussen 10.00 en 17.00 uur zijn er diverse activiteiten. Naast een creatief winkeltje kan men er terecht op de rommel markt Het Rode Kruis biedt het resultaat van handwerkbijeen komsten te koop aan. Er klinkt live-muziek en geregeld draait het rad van avontuur De kinde ren kunnen zich vermaken met het springkussen. Tevens is er een kleurwedstrijd en een schminkactiviteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27