PZC zeeland Politieke rotten krijgen respijt Tochtje langs gastvrije vaklieden PZC Eerherstel voor Sluiskils monument tS§ Opvang La Salette wordt overgedragen aan Leger des Heils Partijen gunnen sommige statenleden vierde termijn Boete voor drugsbezit Auto rijdt door na botsing met paard A m w m. 'a® Jongen met arm knel in machine Apparatuur buit bij winkelkraak Man overnacht in sportcomplex Drie katten vergiftigd Horloges buit bij inbraak Kas jeugdsoos gestolen Hondenbezitters slaags Scooter weg zeeuwse almanak Nuchter maandag 24 augustus 1998 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het algemeen jestuur van het CDA Zeeland leeft een probleem. Gedepu teerde A M. Dek en fractievoor zitter J. Ramondt moeten for meel het veld ruimen na de verkiezingen voor de Staten van Zeeland volgend jaar maart. Ook bij de PvdA dreigen twee oudgedienden buiten de boot te vallen. Het Zeeuwse CDA kent de regel dat een statenlid na drie termij nen op dient te stappen. Voor een gedeputeerde geldt na twee termijnen einde oefening. Dek maakt sinds 1978 deel uit van Provinciale Staten. Sinds 1991 is hij lid van het college van Ge deputeerde Staten. CDA-voorzitter L. Geluk er kent dat Dek strikt genomen niet in aanmerking komt voor een plaats op de kandidatenlijst voor de statenverkiezingen. Toch is het volgens haar nog al lerminst zeker dat het ook zover komt. „Het algemeen bestuur kan van de regels af wij ken als er daarvoor goede redenen zijn." Of het zover komt, laat Geluk in het midden. „Het bestuur komt binnenkort bijeen om er over te praten. Persoonlijk zou ik graag zien dat Dek een plaats op de kandidatenlijst krijgt." De ge deputeerde zegt 'rustig af te wachten op wat komen gaat'. ,Ik heb nog geen nacht wakker gelegen." Tijdens de bijeenkomst van het CDA-bestuur wordt er ook ge sproken over de politieke toe komst van fractievoorzitter Ramondt. De landbouwer uit Schoondijk volgde in mei van dit haar S. Buijs op als eerste man binnen de negenkoppige CDA-fractie. Ramondt heeft met enkele tussenpozen ruim drie termijnen een zetel in het :Abdijcomplex bekleed. Op de iadvieslijst die door het alge meen bestuur wordt vastge steld, komen dertig kandidaten voor. De verschillende afdelin gen hebben de afgelopen maan den vijftig personen voorgedra gen. Verzekering Niet alleen het CDA worstelt met de maximale zittingsduur van statenleden. Het huishou delijk reglement van de PvdA TERNEUZEN - Het bezit van twee joints en zes gram marihu ana kostte een 18-jarige inwo ner van Maldegem honderd gulden. De jongen liep zondag morgen vroeg tegen de lamp bij een controle op de Dijkstraat in Temeuzen. Naast het betalen van de boete moest hij de soft drugs afstaan. 's-HEER ARENDSKERKE - Een paard is zaterdagmiddag op de Stelledijk in 's-Heer Arends- kerke gewond geraakt na een aanrijding door een bordeaux rode auto. De bestuurder was na de klap een eindje verderop ge stopt, maar reed vervolgens toch door. De aanrijding vond rond 17.30 uur plaats. De auto raakte de achterbenen van het paard. Ook zaten er glasspinters van de bui tenspiegel in de bil van het dier. Zondag is het paard behandeld door een veearts. De politie roept getuigen van de aanrij ding op zich te melden. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl schrijft eveneens een maximum van drie termijnen voor. Als de regels strikt worden nageleefd zou dit beteken dat drie van de acht fractieleden niet mogen te rugkeren. Het gaat om gedepu teerde G. de Kok, fractievoor zitter D. J. Holtkamp en D. Eveleens. Of het zover komt is, volgens Holtkamp, nog niet te zeggen. „Het is geen keiharde regel. De kandidaatstellings commissie heeft de mogelijk heid om ervan af te wijken.Alle negen statenleden van de PvdA zijn in voor een volgende perio de. Gedeputeerde De Kok heeft inmiddels al de verzekering ge kregen var} het partijbestuur dat de drie-termijnenregel niet op hem van toepassing is. Een commissie onder voorzit terschap van burgemeester J. Asselbergs van Sehouwen-Dui- veland buigt zich over de ad- vieslijst voor de kandidaatstel ling van de WD. De commissie ontvangt komende weken 32 kandidaten. Onder hen zijn elf van de twaalf leden van de hui dige WD-staten fractie. Alleen de Goesenaar J, Huisman heeft te kennen gegeven niet te willen terugkeren. SGP Het provinciaal bestuur van de SGP heeft huidige fractievoor zitter W. Kolijn op de eerste plaats van de advieslijst gezet. De overige vijf SGP'ers in de Staten van Zeeland staan op de plaatsen 2 tot en met 6. De afde lingen van de SGP kunnen de komende maanden reageren op de voorgestelde kandidaten lijst. AO V-fractievoorzitter L. J. van Doom uit Sint Maartensdijk stapt niet over naar de Partij voor Zeeland (PvZ). Van Doorn liet na de dramatisch verlopen Tweede Kamerverkiezingen in mei van dit jaar weten de oude renpartij te willen verlaten. Vol gens Van Doom blijft hij het AOV trouw omdat de belangen van ouderen niet voldoende zijn gewaarborgd in de PvZ. De voorman van de nieuwe poli tieke partij. M. Stoffels, liet on langs weten dat de PvZ geen vergaarbak van verschillende kleine partijtjes moet worden v i Ut - 'm ■- *1 a x TW f v*- -> :A* II' 'IH<— I Vrouw en kleinzoon van W. Goethals onthulden het gerenoveerde monument, nadat comitélid P. Luijcks wat over de historie ervan had verteld. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SLUISKIL - 'De Arduine' van Sluiskil ziet er weer uit als een echt monument. Opgeknapt en opgepoetst. Uit de bosjes gehaald en verplaatst naar een promi nente plek op de kop van het Minister Lelvplein, waar twee meerstoeltjes het stuk hardsteen - een deel van de pijler van de vroegere Lelybrug - flankeren. En voorzien van de namen van zes man nen die Sluiskil weliswaar niet wisten op te stoten in de vaart der volkeren, maar er wel voor zorgden dat het ka naaldorp fier overeind bleef. Zes na men telt De Arduine. Eentje meer dan voor de 'restauratie'. En nog wel eentje van een buitenlander, de Belg Walter GoethalsGoethals werd door zijn werk bij de NSM, zijn lidmaatschap (of in en kele gevallen donateurschap) van zo goed als alle dorpsverenigingen en zijn werk in de Terneuzense gemeenteraad echter de grootste behartiger van Sluiskilse belangen van de laatste de cennia. Zijn naam past dan ook prima onder die van minister Lely, (stations chef Lammens, A Kooman en T Fer- mont (die zich gevieren inzetten voor de aanleg van een brug bij Sluiskil rond de eeuwwisseling) en die van de beroemd ste Sluiskillenaar: voorvechter van de vrije veren H. Colsen. Volkslied De naam van de enkele jaren geleden overleden Goethals werd zaterdag ont huld door zijn vrouw en zijn kleinzoon. Enkele tientallen Sluiskillenaren ke ken goedkeurend toe en zongen vervol gens het Sluiskil-lied, een ode aan het kanaaldorp (afkomstig uit een plaatse lijke revue-uitvoering uit 1945) dat in tussen de status van Sluiskils volkslied heeft bereikt. Met de vermelding van de naam Goe thals is de voorkant van het stenen mo nument vol, erkende A de Bruijne van het comité dat zich sterk maakte voor herstel van De Arduine. Mochten in de toekomst nieuwe Sluiskillenaren ge- eerd dienen te worden, dan moet dat op de achterkant van de pijler, danwel op een nieuw stuk hardsteen. door René Hoonhorst KOEWACHT - Ambachtslieden, (amateur)kunstenaars, professionele hobbyïsen, kwekers en hereiders van streekproducten en musea vinden el kaar al negentien jaar tijdens het Am bachtelijk Weekend. Vooral in het Vlaamse Waasland is het weekend een begrip. Van de tien uitgezette routes blijven er dan ook acht aan de Belgi sche kant van de grens. Maar ook de Zeeuws-Vlaamse deelnemers aan de Polderklompenroute en de Vlasroute trekken elk jaar meer mensen. Zo trokken het vlasmuseum en de beeldentuin van het echtpaar Kamps, beiden in Koewacht, en Steense kunstschilder P. Coolegem tientallen bezoekers meer dan voorgaande ja ren. Het niet te warme weer speelde hen in de kaart en 'natuurlijk wordt het weekend ook aan deze kant van de grens steeds bekender', wist Kamps. Mevrouw De Letter van het vlasmuse um werkte vorige week mee aan een radio-uitzending. „Veel mensen van de overkant, Walcheren en de Beve- landen, kwamen naar aanleiding van die uitzending eens kijken. Daarnaast zien we ook - naast de vele Vlamingen die even de grens over wippen - nogal wat mensen die op nabijgelegen cam pings bivakkeren." Vlasmuseum Het vlasmuseum trok zaterdag zo'n honderd bezoekers en zondag zou dat aantal op ongeveer het dubbele uitko men, was de verwachting van De Let ter halverwege de middag. Gelijkaar dige bezoekersaantallen verwachtten de kunstenaars Kamps en Coolegem. De beeldhouwer en de schilder waren op zich blij met die belangstelling, maar meenden beiden dat nog meer mensen enthousiast gemaakt kunnen worden als de Nederlandse organisa tie wat beter op poten wordt gezet. Zo zijn in Nederland de VW-kantoren niet open tijdens het weekend en zijn er ook bij de deelnemers geen route gidsen te koop. Coolegem: „Alle Belgen die langsko men hebben de toeristische brochure met de route-informatie. Nederlan ders weten niet hoe ze er aan moeten komen en bovendien waren er ook vóór het weekend te weinig voorra dig." Kamps had tijdens vorige edities zelf nog een stapeltje liggen ter ver koop, maar liet afgelopen weekeinde de mensen de infoxmatie maar over schrijven uit zijn eigen brochure. „Ik hoor van bezoekers ook dat het streek museum in Axel helemaal niet open was. terwijl ze wel met een tentoon stelling van oude centsplaten staan vermeld. Dat zijn natuurlijk zaken die niet mogen gebeuren. Ook aan de Ne derlandse kant van de grens moet de komende jaren alles tot in de puntjes geregeld zijn." Korenmolen De twee deelnemers in Hulst, de ko renmolen op de wallen en Brouwerij De Halve Maan, klaagden niet. Zij trokken dan ook niet alleen bezoekers die een ambachtenroute volgden. Mo lenaar P. Bak: „Ik draai noimaal al leen op zondagmiddag. De honderd zaterdagse bezoekers zijn dus extra, maar voor de zondag is het moeilijk te schatten hoeveel routegangers er bij zitten,De Halve Maan trok de meeste bezoekers. Halvei-wege zondagmid dag waren er naar schatting al zo'n vijfhonderd geïnteresseerden binnen- geweest Eigenaar J. Veimeersen schat dat de helft van hen de Polder klompenroute volgde. „Daarnaast hebben ook veel mensen de adverten tie in een huis-aan-huisblad gezien, want er zijn nogal wat bonnen voor een p roefglaasje binnengekomen." Aan de verscheidenheid van Vlaamse deelnemers is te zien dat het Ambach telijk Weekend tussen Nieuw-Namen en Koewacht nog behoorlijk uitge breid zou kunnen worden. Vakkslagers, fruittelers, pottenbak kers, imkers, kaasmakers en klom penmakers moeten toch ook aan de Zeeuws-Vlaamse kant van de grens zijn te bezoeken. De molenaar in Hulst had over aan loop niet te klagen. foto Peter Nicolai SINT-PHILIPSLAND - Een 17-jarige jongen uit Anna Jaco- bapolder op Sint-Philipsland raakte zaterdagochtend met zijn arm bekneld tussen de aandrijfrollen van een aardappel- rooimachine. De jongen was als vakantiehulp werkzaam op een boerenbedrijf aan de Zeelandweg Oost. Tijdens het schu ren van de aandrijfrollen van de rooier raakte de jongen be kneld. De dochter van zijn (tijdelijke) werkgever wist de ma chine stil te zetten Hij is voor onderzoek overgebracht naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. VLISSINGEN - In een winkel in elektronica aan de Hermes- weg in Vlissingen is zaterdagochtend om tien voor half zes een snelkraak gepleegd. Onbekenden vernielden een ruit van de winkel. Zij gingen er van door met video-camera's, mobiele telefoons en een auto-cd-speler. De waarde van de buit is niet bekend gemaakt. De politie is op zoek naar getuigen. THOLEN - Een man zonder vaste woon- of verblijfplaats is zondagochtend door de politie aangehouden. Hij had illegaal de nacht doorgebracht in de kleedkamer van een sportcom plex in Tholen. De man kon het sportcomplex binnenkomen door een ruit te vernielen. De man gebruikte de kleedkamer, omdat hij op dit moment geen andere woonruimte heeft SINT-PHILIPSLAND - Het afgelopen weekend zijn tenmin ste drie dode katten aangetroffen in het dorpje Sint-Philips land. Van één kat kon door sectie met zekerheid worden vastgesteld dat vergiftiging de doodsoorzaak is. De politie vermoedt dat de andere twee katten ook vergiftigd zijn. De drie katten werden gevonden nabij de Plataanstraat. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een juwelierszaak aan de Korte Sint Janstraat in Zierikzee zijn zondagochtend vijftien horloges buitgemaakt Rond kwart over zes verschafte de da der zich toegang en maakte een van de vitrines open, waaruit hij de horloges wegnam. De dief is weggerend richting Nieu we Haven. Het bedrag van de schade door de inbraak en de waarde van de gestolen horloges zijn nog onbekend. SCHOONDIJKE - Bij een inbraak in de jeugdsoos van Schoondijke aan de Van der Slikkestraat is in de nacht van vrijdag op zaterdag de kas meegenomen. De jeugdsoos mist een bedrag van enige honderden guldens. VLISSINGEN - Op het strand van Vlissingen is zaterdag avond om half negen een 57-jarige Vlissinger mishandeld. De man was ter hoogte van de Zwanenburg zij n twee honden aan het uitlaten. Eén daarvan was een puppy. Op een gegeven mo ment kwam er een andere hond, die de pup greep De Vlissin ger probeerde de twee honden uit elkaar te halen. Daarbij sloeg hij met zijn riem op de hond die de pup in zijn bek had. De eigenaar van die hond sloeg vervolgens de Vlissinger in het gezicht. De politie is op zoek naar de man. Hij was ongeveer 1,75 meter lang, heeft zwart haar in een staartje. De man droeg een camouflagebroek met een donkerblauwe trui en een groene baret. door René Hoonhorst VOGELWAARDE - Hoeve La Salette, opvangcentrum voor mensen in geestelijke en licha melijke nood in Vogelwaarde, wordt dinsdag 1 september door de Stichting Vrienden van La Salette overgedragen aan het Leger des Heils. Het echtpaar Kooiman, beiden majoor, en ka pitein Visser zijn door het Leger des Heils aangesteld om het cen trum te leiden. De drie heilsoffi cieren vallen onder het Korps Temeuzen en worden op zondag 12 september tijdens een feeste lijke avond in de Terneuzense Opstandingskerk voorgesteld aan de Zeeuws-Vlaamse bevol king. De Stichting Vrienden van La Salette en het Leger des Heils waren al langer in gesprek over een overname van het opvang centrum. De problemen bij het onderdak bieden aan mensen met problemen die niet bij regu liere opvangcentra terecht kun nen. dreigde de stichting boven het hoofd te groeien. Het Leger des Heils moet een professione lere organisatie op poten gaan zetten. Tijdens het eerste jaar, officieel een interimperiode, zal de vriendenstichting nog nauw bij het reilen en zeilen van La Salette betrokken zijn. Na een jaar kan het heilsleger zich the oretisch nog terugtrekken uit het opvangcentrum, maar erg waarschijnlijk is dat niet, liet de Terneuzense korpsofficier luite nant R. Pronk zaterdag weten. „Er zijn langdurige, serieuze onderhandelingen geweest, wat erop wijst dat de overname zo goed als definitief is. Gedurende de interimperiode zullen wij als organisatie echter ook moeten bekijken op welke manier wij het centrum willen leiden. Bin nen onze afdeling Welzijn en Gezondheid, die wat losstaat van het Leger als kerkgenoot schap. kennen we passantenop vangcentra, sociale pensions en centra voor maatschappelijke opvang. Welke functie het beste bij La Salette past, moet het ko mende jaar blijken." Visie De opvangmethodieken in La Salette zullen door de bemoeie nis van het Leger des Heils wor den geprofessionaliseerd, maar tegelijkertijd een duidelijk 'le- gersignatuur' dragen, stelt Pronk „Dat houdt onder meer in dat er wordt gewerkt vanuit de christelijke geloofsvisie van het Leger des Heils Voorzitter J. Bentvelzen van de Vrienden van La Salette ont kende niet dat de overdracht van het opvanghuis rond is. Hij wilde dit weekeinde nog geen commentaar geven, omdat hij met de landelijke leiding van het Leger des Heils en de afde ling Dordrecht, waaronder La Salette zal ressorteren, nog in overleg is over de preciese in vulling van werkzaamheden. SLUIS - De zwarte scooter *- merk Hyosung, type Rush - van een 17-jarige inwoner van Nieuwvliet is zondagmorgen tussen twaalf en drie uur gesto len vanaf de Kapellestraat. De jongen mist ook twee jassen en twee helmen die aan de scoo ter waren vastgemaakt. Onze Vlissinger is een ver standig mens. Autorijden on der invloed van alcohol, doet hij nooit Hij verlaat een feest nuchter of hij laat zich rijden. Door zijn colleqa bijvoor beeld Desnoods stelt hij daarvoor zijn eigen auto beschikbaar, want die collega is een bedre ven chauffeur. Alleen wel een beetje macho. Na een be drijfsfeest laatst, diep in de nacht, zou die collega laten zien hoe nuchter hij nog was. Met een nonchalante draai aan het stuur wilde hij de wa gen in één beweging uit het parkeervak te draaien. Toe gegeven: die beweging was mooi. Alleen dat niet opgemerkte paaltje naast de auto bedierf de voorstelling

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25