Herinrichters vragen meedenkers Hutje bij mutje op Havendag PZC Straffe wind teistert watersportfeest R. Menheere wint kampioenschap trekkersprinten zeeland "ommissie wil wezenlijke dialoog met bewoners en recreanten voeren hauffeur van taxibus ewond bi j slippartij Kerkwerfse NCVB begint nieuw seizoen iiiVLïfi m;;in D66 wil meer weten over afhandeling van corrosieschade huizen Leren tekenen en schilderen bij Perspectief maandag 24 augustus 1998 jpor Ali Pankow a URGH-HAAMSTEDE - De i indinriehtingscommissie chouwen-West wil dat er een ezenlijke dialoog gevoerd Fordt tussen de plannenmakers nerzijds en betrokken bewo- :e iers en recreanten anderzijds. )at blijkt uit de wijze waarop le kerndialoog over de herin- i! ichting Schouwen-West wordt i oorbereid. Voor deze vorm van d aspraak zijn het komend na- aar zes bijeenkomsten gepland, n aeen speciale nieuwsbrief doet h elandinrichtingscommissiede it proep om mee te denken over n [e toekomst van dit gebied. De ommissie geeft aan, dat er nog- 1 wat knelpunten zijn op pla- lologiseh gebied, omdat diverse elangen een rol spelen, die in aeer of mindere mate strijdig iet elkaar zijn. In de nieuws- Sinef worden enkele voorbeel- ien genoemd. Zo is de forse 1 eereatieve druk niet goed te rij- ïen met de hoge natuurwaar- len in de Kop van Schouwen. iCHARENDIJKE - Een 19-ja- ige chauffeur van een taxibusje s vrijdagavond ernstig gewond 'ijeraakt bij een ongeluk op de [uijerdamseweg bij Scharen- 3 iijke. De chauffeur vervoerde 1 ip dat moment geen passagiers. - )e man raakte rond half zeven 1' n een slip, nadat hij de macht 1 iver het stuur had verloren en in lerechterberm terechtkwam. Derdoor slingerde hij over de ireg naar de linkerberm en aakte hij in een greppel. De ihauffeur werd door de klap door de voorruit gelanceerd en kwam enkele meters verder op het wegdek terecht. Een toeval lig passerende arts verleende eerste hulp. De chauffeur werd vervolgens rervoerd naar het ziekenhuis. )aar bleek, dat hij twee gebro- len ribben en een zware hersen schudding bij het ongeluk had opgelopen. Het busje werd door ten takelbedrijf weggehaald. Het recreatieve padenstelsel is niet meer toereikend om de re- creantenstroom veilig te ver plaatsen. Ook betrokkenen in het agrarisch gebied hebben te kennen gegeven, dat verbete ringen in de verkaveling en de waterbeheersing wenselijk zijn om een meer efficiënte bedrijfs voering mogelijk te maken. De commissie wil vanuit de bevol king graag nog meer voorbeel den vernemen. Meedenkers worden uitgenodigd om in klei ne gespreksgroepen met colle ga's of streekgenoten hierover te komen praten. De zes bijeen komsten, die de commissie daarvoor belegt, worden sa mengevat onder de titel 'Dia loog'. Thema's Naar aanleiding van de reacties tijdens een informatieavond in juni zijn drie thema's opgesteld. Die gelden als kader, waarbin nen de gespreksgroepen worden ingedeeld. De thema's zijn: landschap en natuur in ontwik keling, recreatief medegebruik en ontsluiting en perspectieven voor de landbouw. Deelnemers moeten inschrijven op een van de thema's. Ze worden verzocht een eerste en tweede voorkeur kenbaar te maken De herinrichtingscommissie geeft aan, dat er wel grenzen aan de inspraakmogelijkheden zitten. Een aantal zaken ligt immers al vast, zoals de ge- biedsgrens, het provinciaal streekplan en het gemeentelijk bestemmingsplan. Ook het geld voor maatregelen in het kader van de herinrichting is aan grenzen gebonden en tenslotte zijn er de eisen van de Landin richtingswet. Toch blijft er, vol gens de commissie, voldoende ruimte over om ingevuld te wor den. „Wees creatief omverbete ringen voor de landbouw aan te dragen, het landschap en de na tuur te verbeteren, de recreatie en het recreatief medegebruik te stimuleren. Er is een flink bud get beschikbaar, dus grijp nu uw kans om het gebied te verbete ren", aldus de aanmoediging in de nieuwsbrief. De inspraakbijeenkomsten worden gehouden op 19 oktober, 2 en 11 no vember vanaf negen uur 's ochtends en op de avonden 20 oktober, 3 en 12 november vanaf 18.00 uur in dorps huis De Schutse in Burgh-Haamste- de. KERKWERVE - De Nederland se Christenvrouwenbond NCVB) afdeling Kerkwerve opent donderdag 3 september het nieuwe seizoen met een be zoek aan het programma 'Een uurtje Piet' bij Omroep Zeeland. Op 16 september komt gevange- uspredikant ds. G. E. R. van Buiren uit Middelburg in dorps huis 'Zuudende' in Kerkwerve vertellen over zijn werk. In ok tober geeft weerman Jos Broeke aan de hand van dia's een indruk over de ontwikkeling van het Keer. In november horen de jfCVB-leden van een Rabo- bank-medewerker de laatste rieuwtjes over de euro. Na een creatieve avond en de kerstvie ring in december wordt er in ja nuari aandacht besteed aan de dichter en staatsman Jacob Cats. Jaarvergadering De jaarvergadering op 9 februa ri staat in het teken van gebrui ken in kerk en samenleving van de Molukse gemeenschap. De streek vergadering wordt op 10 maart in Zierikzee gehouden met medewerking van Betty Bhkman met verhalen uit het verleden en van gitarist Dik de Koning. In april maakt de NCVB het jaarlijkse reisje. In mei vertelt een medewerker van Delta Nutsbedrijven over het omgaan met energie in en om het huis en het seizoen wordt in juni afgesloten met een voor lichtingsavond over eigentijdse Beding, gezondheid en per soonlijke verzorging. OOSTERLAND Ouderensoos - De Ouderensoos inOosterland begint donderdag 27 augustus met het nieuwe sei zoen. De groep is elke donder dagmiddag vanaf 14.00 uur bij oen in het dorpshuis Oosterhof. Iedere belangstellende vanaf 55 jaar is welkom. ÏÏENESSE Aquarelleren - Beeldend kun stenaar Kees van de Wetering Uit Burgh-Haamstede geeft in samenwerking met hotel De Tweespan in Renesse op 5 en 6 september en op 26 en 27 sep tember dagcurcussen met als thema 'Aquarelleren in Zee- •and'. Het is de bedoeling dat de deelnemers vooral buiten aan het werk gaan. Men heeft keus uit een één- of tweedaagse cur sus. Voor meer informatie: tel. 0111-462570. nuiimunit if i"\ De haven van Ellewoutsdijk zaterdag tijdens de watersportfeesten. Met de wind ter plekke valt het best mee. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers ELLEWOUTSDIJK - Door harde wind werd de traditionele rondvaart over de Westerschelde tijdens het watersportfeest in Ellewoutsdijk zaterdagmiddag afge last. Ook de eigenaars van de kraampjes op de beeldenmarkt lieten het door de straffe westenwind afweten. „De mensen denken dat ze hier finaal wegwaaien, maar dat valt eigenlijk reuze mee. Het is echt jammer dat ze afgezegd hebben", zei P. Platschorre van de organi serende Watersportvereniging Elle woutsdijk. Collega W. Paulusse: ..Als de wind zoals nu uit het noordwesten waait, zit je achter de dijk redelijk beschut." Vrijdagavond moest de organisatie wel even alle zeilen bijzetten om de grote feesttent overeind te houden. „Toen had den we hier windkracht 8 a 9; dat was even uitkijken geblazen", zegt Platschorre. „Maar toen we de palen wat verder de grond ingeslagen hadden, ging het goed." Uitverkocht Met zeshonderd mensen in de tent waren de optredens van Blof, Screaming Mea ning en In Geval van Nood vrijdagavond totaal uitverkocht. Zaterdag viel de op komst een beetje tegen, maar zondagmid dag stroomden de bezoekers in groten ge tale toe. ..Zaterdag hadden we natuurlijk nogal wat concurrente van andere festivi teiten, maar op zondag wisten de mensen ons te vinden", aldus Paulusse. Vooral voor bewoners uit het dorp is het water sportfeest ieder jaar een hoogtepunt. „De ouderen kunnen rustig met elkaar praten, terwijl de kinderen, geheel gratis, worden vermaakt", zegt Platschorre. „Voor hen was er dit jaar onder andere een spring kussen, kartbaan, draaimolen en een baan waar ze konden boogschieten. Voor het zilveren jubileum van het water sportfeest hebben de heren al een bijzon der ideetje: „We willen volgend jaar alle stellen hiernaartoe halen die elkaar tij dens één van de watersport feesten in Elle woutsdijk hebben ontmoet. Reken maar, dat er heel wat huwelijken zijn ontstaan hier." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Massa's dampende mos selen, versierde kotters, voortstuwende wolken, schuimkoppen op de golven en een charmante mosselprinses in de per soon van de 26-jarige Carolien Schot- Schouls droegen zaterdag bij aan een mooie ambiance voor de elfde Haven dag in Zierikzee. Het evement, dat geldt als officieel slot van het toeristensei zoen, trok duizenden bezoekers naar de kade. Aan al die bezoekers van buitenaf ging voorbij dat dit bruisend ogend festijn ook een schaduwzijde kende met het plotseling overlijden van Jan Berre- voets (53), steunpilaar van de Red dingsbrigade Zierikzee-Duiveland De bemanning van sleepboot André B. keerde daarom tijdens de vlootschouw op de Oosterschelde naar de haven te rug. Daar ook Neptunus zich aan boord van de sleepboot bevond, bleef de ge plande ceremonie met het aanbieden van rauwe mosselen aan de mosselprin ses achterwege. Ook de gepavoiseerde vloot, met - ruw geschat - drieduizend passagiers, maakte rechtsomkeert De Reddingsbrigade Zierikzee-Duive land besloot direct na bericht van het overlijden van hun voorman zich terug te trekken uit het verdere programma van de Havendag. Bij het begin van het avondprogramma werd op verzoek van de organiserende commissie een mi nuut stilte in acht genomen. Opening Voordat de schepen 's middags het ha venkanaal uitvoeren, verrichtten de mosselprinses en burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs de officiële ope ning van de Havendag. Carolien Schot, echtgenote van mosselvisser Arco Schot (ZZ7), zei trots te zijn op haar taak deze dag. De mosselpnnses was gehuld in een stijlvol geel en okerkleu- rig ensemble, ontworpen door Cathy de Vos uit Kerkwerve. Ze sprak haar vreugde uit over het feit, dat ook de binnenlandse consumptie van mosselen behoorlijke aantrekt en wenste alle vissers nog een goed seizoen toe. Verder gaf ze een overzicht van het programma van deze havendag in de derde mosselplaats van Nederland. Burgemeester Asselbergs benadrukte dat het cultuurhistorisch belang van Zierikzee alles te maken heeft met de haven. Ook wees hij op het huidig be lang als grootste passantenhaven in Zeeland met zestienduizend schepen per jaar, als aanlegplaats voor Rijkswa terstaat en politie en uiteraard voor de mossel vloot en kleinere bedrijfstakken als paling- en kreeftenvisserij Zeebanket In de loop van de middag ontstonden vooral bij de mosselkramen opstoppin gen door wachtenden die graag wat van dit zeebanket wilden proeven. Ook bij de biertap werden goede zaken gedaan. In de feesttent aan het Luitje vertoon den Rob Drop en Kees Tandvlees aan de kinderen hoe je elkaar kunt foppen door je als filmster Leonardo di Caprio te verkleden. Muziek was er van draai orgel Alanti. de Koninklijke Muziek vereniging Kunst en Eer en the Salt La ke Jazz Band. Verder schoof het publiek langszaam langs de kramen van verenigingen en ideële instellingen en zag men demon straties manden vlechten, netten boe ten, houtsnijden, paling roken en mos terd maken 's Avonds in de feesttent werd er ge danst op en geluisterd naar de muziek van het amusementsorkest So Far, So Good en om elf uur sloot een gevarieerd vuurwerk met kleurrijke sterrenwaai- ers en spuitende goudfonteinen de Zie- rikzeese Havendag af. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er is op Schou- wen-Duiveland een groot aan tal eigenaren van woningen, dat te kampen heeft met schade aan de huizen. De schade heeft voor al betrekking op woningen, die in de jaren zeventig zijn ge bouwd. Het betreft voorname lijk corrosieschade aan de betonnen vloerelementen, ver oorzaakt door chloriden. De fractie van D66 in de Schou- wen-Duivelandse gemeente raad stelt dit probleem aan de orde in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders. De fractie wijst erop, dat bij de bouw van de betreffende woningen calciumchloride aan het cement is toegevoegd, on- D66 wil andere plek ZWN-loket in Zierikzee ZIERIKZEE - De fractie van D66 in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland is het niet eens met de vestiging van een verkooppunt voor het streekvervoer- en interlineras- sortiment bij het Aviskantoor aan de Oudeweg in Zierikzee. Het kantoor van streekvervoer- maatschappij ZWN aan de Grachtweg in Zienkzee wordt per 1 september gesloten. D66 zegt in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders geschrokken te zijn van het alternatief dat de ZWN de klan ten aanbiedt. De fractie vindt het Aviskantoor aan de Oude weg vanuit verkeerstechnisch oogpunt een bijzonder ongeluk kige en ongewenste oplossing „Vele reizigers, waaronder rela tief gezien veel jongeren en ou deren, moeten voor kaartver koop de drukke weg of rotonde oversteken zonder dat daar voorzieningen voor voetgan gers tegenoverstaan", aldus D66. De fractie verzoekt burgemees ter en wethouder-s, indien zij de ze mening delen, met de ZWN in contact te treden om een andere oplossing te zoeken. De voor keur van D66 gaat uit naar het onderbrengen van een verkoop punt bij een ondernemer in de binnenstad. danks een verbod daartoe uit 1974. „Diverse bewoners worden, buiten hun schuld, ge confronteerd met schades die variëren van duizenden tot tien duizenden guldens. Zij komen daardoor in grote financiële problemen", aldus de brief van D66. De fractie wil weten of het colle ge bekend is met de problema tiek en enig inzicht heeft in de omvang ervan. Ook wordt ge waagd in hoeverre er sprake is van gemeentelijke betrokken heid c q. verantwoordelijkheid bij de ontstane schades. Volgens D66 was de gemeente bij tal van projecten vertegenwoordigd in de bouwteams. Dc gemeente werd bovendien geacht om via bouw- en woningtoezicht con trole uit te oefenen op de bouw en de gebruikte materialen. D66 vraagt of de gemeente de mogelijkheden wil onderzoeken om gedupeerde huiseigenaren financieel tegemoet te komen. Ook wil de fractie weten of het college van B. en W. deze proble men onder de aandacht van de landelijke overheid wil brengen en een landelijke subsidierege ling wil bepleiten. ZIERIKZEE - Schildersclub Perspectief start dinsdagavond 15 september weer met teken en schilderscursussen in het UVV-gebouw aan het Kerkhof NZ in Zierikzee. Perspectief be schikt daar over een eigen ate lier. Op dinsdag- en donderdag avond worden er lessen gegeven in het werken met olieverf, acrylverf, waterverf en pastelk rijt. Er worden zowel voor be ginners als voor gevorderden cursussen gegeven. Naast aan dacht voor bestaande en nieuwe materialen komen ook zaken aan de orde als het kiezen van een onderwerp, perspectief te kenen en kleuren mengen. De lessen worden gegeven door beeldend kunstenaar Kees van de Wetering uit Burgh-Haam stede. Voor meer informatie: te lefoonnummer 0111-654212. door Ingrid Huibers SINT-MAARTENSDIJK - Het ronken van de tractormotoren komt nauwelijks uit boven het gebulder van de wind. Onder een onheilspellend donkere lucht proberen 22 jongeren za terdagmiddag op een veld in de buurt van Sint-Maartensdijk zo snel mogelijk vijftig meter af te leggen op een tractor. Het trek- kersprintkampioenschap was voor het eerst toegevoegd aan de jaarlijkse ploegkampioen- schappen van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ). „Jongeren zitten op Tholen en Sint-Philipsland heel ver van alles af, daarom proberen we als PJZ elke maand iets te organise ren. Soms gaan we bowlen of karten; en nu hebben we dus tractorsprintwedstrijden", zegt organisator Han de Rooij uit Stavenisse. Zelf heeft hij wel een beetje geoefend. „Je moet proberen in een zo hoog moge lijke versnelling te starten", licht hij alvast een tipje van de sluier op. League Telkens strijden twee tragtorbe- stuurders tegen elkaar. De win naar gaat door naar de volgende ronde: de verliezer ligt meteen uit de westrijd. De Rooij: „Net als in de Champions League bij voetbal. Alleen de winnaar gaat door en zo hoort het ook." Het maakt niet uit in wat voor een soort tractor de deelnemers aan de start verschijnen, zolang hij maar rijdt. Als de starter zijn rode zakdoek naar beneden zwaait vliegen de tractoren er vandoor. In een paar tellen hebben ze de vijftig meter van het parcours afge legd. Met telkens maar een klein verschil rijden ze over de finish. Uiteindelijk komt R. Menheeret uit Poortvliet als winnaar over de streep. A Zandijk en S van Homoet, beide uit Tholen, finis hen als nummers twee en drie. Ploegen Zo luidruchtig als de sprintei's met hun brullende motoren be zig zijn, zo rustig is het aan de andere kant van het veld Daar wordt in opperste concentratie, heel voorzichtig geploegd. Alle acht deelnemers moeten een schuine reep land omploegen Het terrein van iedere kandi daat is aan de ene kant 16 meter en aa n de andere 24 meter breed In de klasse tweeschaar, rond gaande ploeg wint Th. Heijboer uit Sint-Annaland, in de klasse tweeschaar, wentelploeg zege viert F Boudeling Boudeling vertegenwoordigt ons land ko mende week in de wereldkam pioenschappen ploegen in Duitsland In de drie- en vier schaarklasse, wentelploeg wint zijn neef G Boudeling uit Anna Jacobapolder. De beginners klasse, tenslotte, werd gewon nen door H. van Nieuwenhuij- zen uit Sint-Philipsland. Erepenning voor voorzitter van jarige visclub HEINKENSZAND - In het goedgevulde zaaltje van café De Blauwe Reiger in Heinkenszand kreeg mede-oprichter van de ju bilerende Visclub de Bevelan- den L. Traas zaterdagavond de bronzen legpenning van de ge meente Borsele uitgereikt. Wet houder F. J. Tollenaar, zelf een fanatiek visser, overhandigde Traas de penningen bijbehoren de oorkonde. Samen met Jan Haring richtte Traas in 1973 de visclub op. Om de benodigde vijftig leden bij el kaar te sprokkelen, reisde Traas heel wat over Zuid-Beveland. Nu is dat allang niet meer nodig; de club telt inmiddels 270 leden Als blijk van waardering kreeg Traas van de visclub een reisje aangeboden naar het plaatsje Mechelen in Zuid-Limburg. Zaterdagmiddag werd het 25- jarig bestaan van de visclub op gepaste wijze gevierd met twee viswedstrijden. Eén voor de zoetwatervissers in de Stel- leplas, het eigen meertje van de vereniging, en één voor de zout watervissers. City OnLine in Zeeland Voor mosselen stonden bezoekers in de rij. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21