Het dubbelleven van Nieuwelink UW» Everaert toont juiste mentaliteit PZC sport 17 ,1Nationaal kampioen wint verregend beachvolleybaltoernooi van Zoutelande Boon coach van het jaar maandag 24 augustus 1998 UMBRO Bronzen plaats Zwemster Vink VLISSINGEN - Vele zwemmers trotseerden de kou en versche nen aan de start van de wedstrijd in open water in het recreatiegebied Bussloo, gele gen tussen Apeldoorn en De venter. Voor meesten was de wedstrijd een testcase met het oog op het open NK langebaan- zwemmen dat zaterdag in Scheerwolde plaatsheeft. De Zeeuwen behaalden op het onderdeel schoolslag de beste prestaties. Linda Vink werd bij de senioren derde, gevolgd door ploeggenote Ankie Buijs die be slag legde op de vijfde plaats. Bij de mannen eindigde Ruud Pieterse (13) in een sterk veld op de zesde plaats, net voor ploeg genoot Stein de Maeyer. Door deze hoge klasseringen behoud Koewacht de leiding in het ploe- genklassement bij zowel de mannen als de vrouwen. Op het onderdeel vrije slag tikte Tom Pieterse als negentiende aan. Bij de vrouwen kwam de Vlissingse Sylvia de Heus als beste Zeeuwse op de 33e plaats. Bij de junioren werd Saskia Herrebout derde en gaf haar vi sitekaartje af voor een podium plaats bij het NK. Charles Potin komt na zijn vakantie ook weer aardig in vorm met een zesde plaats. Bij de aspiranten werd Michiel Soolsma derde op de 1000 meter vrije slag en Petra Vink en Ma- nnka Bil eindigden op de 500 meter als eerste-en derde Niek de Ridder werd op dit onderdeel tweede bij de jongens. Sterk optreden Zeeuwen op NK jachtparkoers BIDDINGHUIZEN - De Zeeuwse afvaardiging heeft bij het NK jachtparkoers (een on derdeel van het kleiduiven- schieten waarbij de te raken kleischotels uit verschillende richtingen komen) goede pres taties geleverd. Zeeland 1, met Cees Polderdijk (Gapinge), Wim de Zwart (Schoondijke), Rob de Graag (Goes), Adriaan van Damme (Burgh-Haamstede) en Jacco van der Maas (Kortgene) be haalde in een veld van 34 teams een tweede plaats. De ploeg kwam twee treffers tekort op Brabant 1. dat met 331 treffers op 400 schotels de titel voor zich opeiste. Individueel eindigde Cees Polderdijk op de vierde plaats met 71 treffers uit 80. Vrouwen Rapide grijpen naast de toernooizege HULST - De veertigste editie van het internationaal hockey- toernooi om de RABO-Reinaert trofee is gisteren in Hulst bij de vrouwen voor de tweede achter eenvolgende keer gewonnen door Reeuwijk. In de finale werd de organiserende vereni ging Rapide met 3-0 geklopt. De eindstrijd was overigens een herhaling van de vorig editie. Toen capituleerden de hockey- sters uit Hulst na het nemen van strafballen. Gisteren tekende zich de nederlaag van Rapide binnen enkele minuten af. Na dat de eerste helft met een 0-0- stand werd afgesloten, nam Reeuwijk na de pauze tegen het moegestreden Rapide meteen het initiatief. Dat resulteerde al vrij snel in een 3-0-voorsprong, hetgeen de genadeklap voor de Hulster vrouwen betekende. De vrouwen werkten hun wedstrij den in één poule af. De eerste twee teams speelden daarna de finale. Royaal Het hockey toernooi aan de Gro te Kreek weg in Hulst was ver spreid over twee dagen. Dat was met name te danken aan het royale deelnemersveld bij de mannen, met veel buitenlandse ploegen. Het wekte daarom weinig verbazing dat de finale een buitenlandse aangelegen heid was tussen Dundee Wande rers uit Schotland en Tommy Rowweuit Engeland. De Schot ten wonnen, tot hun eigen ver bazing, na een spannende strijd met 1-0. De winst werd zo uit bundig gevierd dat de spelers van de Schotse ploeg zich moes ten haasten om bijtijds in Zee- brugge te zijn voor de overtocht naar Dover. Het Hulster team 'Echte Vrien den' - een gelegenheidsteam van Rapide met ex-eerste elftalspe lers - werd verrassend derde De Hulstenaren hielden het Engel se Bloody Good Blooks onder zich. De volgende plaatsen ber den ingenomen door Britse ploegen en het Franse Calais. Rapide 1 en Rapide 2 eindigden nog net in de toptien. De eerste vier teams waren als poulewin naars doorgedrongen tot de kruisfinales. In totaal deden vierentwintig mannenploegen mee. Naast het sportieve gedeelte stond het Rapide-hockeytoer- nooi traditioneel in het teken van de gezelligheid. Behalve een barbecue konden de deelnemers zich uitleven op een stier. De langstzittende berijders werden gehonoreerd met een ballon vaart. (Advertentie) Kiik voor adressen in de Gouden Gids. Aanbiedingen geldig t/m 5 september '98 Kalle Kiik aan leiding in Sas van Gent SAS VAN GENT - Inter nationaal Meester Kalle Kiik voert na drie ronden de ranglijst aan in het Herdenkingstoernooi Prof. Dr. Max Eu we in Sas van Gent. De Estlander - met een Elo-rating van 2430 op papier de sterkste deelnemer - maakt zijn fa- vorietenrol waar, maar voelt de hete adem van Nederlands jeugdkampi oen Ruud Janssen in zijn nek. Janssen staat op twee punten en een afgebroken partij. In de slipstream van dit tweetal kan ook Mare de Waal terugkijken op een prima toernooistart. De Waal brak in de tweede ronde af tegen de Luxem burger Berend, nadat de Luxemburgse internationaal meester een remise-aanbod had afgeslagen. Met een pion en een toren (De Waal) te gen twee pionnen en een toren (Berend) lijkt de voortzetting alsnog op re mise uit te draaien. Giste ren troefde Mare de Waal in de derde ronde clubge noot Johan Goormach- tigh af. De geboren Zeeuws-Vlaming kwam met zwart goed uit een Nimzo-Indische opening en verwierf zich via een slim opgezette combina tie positioneel voordeel. Daarna wikkelde De Waal bekwaam af naar winst. Minder goed vergaat het Kees Nieuwelink en de Belgische HWP-er Geert Vanderstricht. Beiden to taliseerden uit de eerste drie partijen een half punt. Dat werd na het on derling treffen bijgeschre ven. De Luxemburger Be rend grossiert in afgebroken partijen. Na drie ronden heeft hij nog geen enkele ontmoeting beslist. In de Internationale Jeugdgroep gaat Maarten Solleveld met de volle winst uit drie ronden aan de leiding. Koen Leen- houts uit Oostburg ver sloeg in de tweede ronde de Algerijn Messaouid Aziz, maar moest in de derde ronde het hoofd buigen voor Dyce. Peter Kalisvaart uit Axel sluit de rij met nul punten uit drie. In het dagelijks leven oersaai, maar een avonturier achter het schaakbord door Peter van Kouteren SAS VAN GENT - Een beetje mistroostig doolde hij rond bij de bar van het Vlaan- derencomplex, nadat hij voor de tweede opeenvolgende dag een riante stelling om zeep had geholpen. Kees Nieuwelink kan goed tegen zijn verlies, maar heeft het er moeilijk mee als hij mogelijkheden laat liggen. Hij mopperde vooral op zich zelf, maakte vlot de balans op van een on stuimig weekeinde en trapte een open deur in. „Vierenhalf uit negen: dat zal niet meer lukken." Hij is geboren en getogen in Sluiskil, leerde schaken bij Het Witte Paard in Sas van Gent en woont al jaren buiten de pro vincie. Kees Nieuwelink bleef het Zeeuwse vlaggenschip trouw, maar komt pas dit jaar voor het eerst uit in de Inter nationale Meestergreep van het ECI- toernooi. De eerste schermutselingen: verlies in de eerste ronde tegen interna tionaal meester Kalle Kiik, remise in zijn tweede partij tegen clubgenoot Geert Vanderstricht en een nederlaag in de der de ronde tegen internationaal meester Olav Sepp. Kees Nieuwelink (40) speelt al vanaf zijn zestiende jaar voor HWP en miste vanaf 1979 geen enkele competitiewedstrijd voor de schaakclub uit Sas van Gent. Hij was afgelopen seizoen evenals een jaar eerder topscorer van de hoofdmacht, maar is met een internationale Elo-ra ting van 2225 op papier de minst sterke deelnemer in de Internationale Meester greep. Nieuwelink, tegenwoordig woon achtig onder de rook van Nijmegen, heeft dus niks te verliezen en mikt in het ECI- toernooi op een score van vijftig procent. „Dan ben ik tevreden." Hij begon het toernooi na een vermoeien de reis met een nederlaag tegen de Est lander Kiik, in een saaie partij. „Tegen een man, die maar een beetje schuift." Zijn eerste 'halfje', zaterdag tegen club genoot Geert Vanderstricht, werd met gemengde gevoelens begroet. De 'nul' was weggewerkt, „maar ik heb een ge wonnen stelling weggegeven. We spelen al jaren in hetzelfde team en kermen el kaar vrij goed. maar we hadden nog nooit tegen elkaar gespeeld." Nieuwelink kwam met een nieuwtje op een bekende variant van het Siciliaans. die door Vanderstricht met een nog nooit gespeelde tegenzet werd beantwoord. „De theorie is dus verrijkt." Nieuwelink kwam heel goed te staan, maar zag op eens spoken waar er geen waren. „Ver volgens wou ik de genadeklap toedienen, maar ik zag zelf iets over het hoofd. Toen duidelijk werd dat het 'potgelijk' stond, heb ik remise aangeboden. Avontuur Kees Nieuwelink, op de werkvloer belast met het leiding geven aan de sectie En gels van een groot internationaal ver taalbureau, kiest achter een schaakbord voor het avontuur en boekt daarmee veelal succes. „Maar in het dagelijks le ven ben ik de saaiheid zelve", bekent hij. Kees Nieuwelink zal er nog een zware dobber aan hebben om op een score van vijftig procent uit te komen in Sas van Gent. foto Peter Nicolai „Vroeger ging ik veel op stap, maar te genwoordig is dat allemaal veel minder. Ik voel me er wel bijhaast hij zich eraan toe te voegen. „Ik ben heel rustig. Nog net geen huisvader, maar dat duurt niet lang meer. Vanaf november ben ik zo'n kalme huisvader in een rijtjeshuis, in een plaatsje in de buurt van Utrecht." „Af en toe trek ik me terug op mijn zol derkamer, om op mijn schaakcomputer aan de slag te gaanIk heb hier een laptop bij me, geleend van een vriend Daar staat al mijn studiemateriaal in. Het is niet te geloven, maar je kunt van elke te genstander partijen soms van twintig jaar geleden terugvinden. Ik heb zelfs van mezelf partijen gezien, die ik me niet eens meer kon herinneren." Het mooie van schaken? Kees Nieuwe link, zonder aarzelen: „Een hele mooie combinatie spelen en winnen. Met een dameoffer een partij winnen kan echt een gevoel van verrukking geven. Meestal kom je niet aan het creëren van een kunstwerk toe, maar die enkele keer dat het lukt, maakt het heel bijzonder. Scha ken is een beetje kunst. Iets moois wordt door iedereen begrepen en besproken." Slagvaardiger „Ik heb met HWP een goede competitie achter de rug, met zes punten uit negen partijen. Van Reinderman, één van onze nieuwste grootmeesters, heb ik verloren terwijl ik had moeten winnen. Daar kan i k da n lang over bezig zij nDa t is het ver- schil met mensen uit de top: die zijn slag vaardiger aan het eind van een partij. Nee, ik heb nooit zelf overwogen om prof te worden. Ik denk ook niet dat ik goed genoeg zou zijn geweest. Maar ik vind schaken nog steeds heel leuk en was ook heel blij met de uitnodiging voor dit toer nooi. Ik ben in het verleden wel eens meer in aanmerking gekomen, maar ik had nooit een internationale Elo-rating en dat is wel een vereiste." Door goede resultaten gedurende de voorbije jaren in buitenlandse evene menten voldeed Kees Nieuwelink dit jaar wel aan de norm „Maar ik heb na tuurlijk met afstand de laagste Elo-ra ting", weet hij. „Ik ben naar hier geko men met het idee om het zo goed mogelijk te doen en het gezellig te hebben. Alleen: als je constant verliest, dan is het minder gezellig." ATTACCO Met vaste nop Maten 32-46. SIGNAL Met vaste nop. Maten 39-45. i ZOUTELANDE - Woeste gol ven beuken kwaadaardig op de iust in. Een stormachtige wind jaagt dwars over het strand. In de verte komt onweer aan, re clameborden en parasols waai- en om. Prima omstandigheden om een Discovery-documentai- re over natuurgeweld in te ma ken, maar als decor voor een finale van een beachvolleybal- loernooi minder geschikt. Publiek en organisatie morren, en de spelers hebben in het hon denweer geen motivatie meer. [Maar als je geen zin hebt, dan maak je maar zin, en daarin wa ren wij nu net iets beter dan onze tegenstanders." Dat was het commentaar van Michel Ever- lert, nadat hij aan de zijde van jelegenheidspartner Joost van deHoek de finale had gewonnen ran Timko Lokerse en Ferry van rial. Die tweestrijd was vooraf door mede-organisator Hans Dieleman als droomfinale be- itempeld, maar ook hij had niet op een dergelijk natuurgeweld gerekend. )ndertussen deden de finalis ten in het veld een nijvere po- de elementen te overwin nen. De bal dwarrelde alle kanten op. waardoor het ichouwspel meer weg had van een slapstick dan van een sport wedstrijd. Gelukkig voor spe lers en publiek een korte, zodat ze daarna en masse de warmte van het strandpaviljoen konden opzoeken. Dat deed ook een ril lende Timko Lokerse, nadat hij met zijn vaste partner Ferry van Hal de finale met 15-7 had ver loren. Gelukkig vond hij een charmante serveerster bereid snel een warme kop chocolade melk te serveren Mentaliteit „Ook beachvolleybalfinales zijn een kwestie van mentali teit", weet Everaert, die samen met zijn vaste partner Sander Mulder vorige week in Scheve- ningen verrassend Nederlands kampioen werd. „Voor onszelf was het ook wel een verrassing, want we dachten dat Matthijs Dekker en Joost van de Hoek van ons zouden winnen. Maar in de finale speelden we onze beste wedstrijd van het seizoen. Dat we juist dan kunnen pieken is ook een kwestie van ervaiing", aldus Everaert, die voor beach- volleybalbegrippen dan oud mag zijn, maar nog lang niet versleten is. „Dat krantenver slag van vorige week slaat echt nergens op. Die verslaggever in terviewt me even, terwijl ik op de massagetafel lig, en schildert ons dan meteen af als een stelle tje kneusjes. Alsof we half kreu pel zijn. Als een voetballer een wissewasje heeft wordt hij toch ook niet meteen afgeschreven?" Everaert en Mulder hebben bei den lichte irritaties aan knieën en achillespezen. „Maar we kunnen er nog makkelijk mee spelen. Kleine pijntjes horen bij topsport." Gemak Everaert en Van der Hoek waren oppermachtig in Zoutelande. De poulewedstrijden kwam het koppel fluitend door, hoewel ze in het duel met Lokerse en Van Hal even moesten aanzetten om met het voor hun doen kleine verschil van twee punten te winnen. Bondscoach Everaert was niet ven-ast door de over macht van het gelegenheids koppel. „We horen natuurlijk allebei individueel bij de Neder landse top. We kennen elkaar lang, en hebben altijd gezegd dat we een keer samen wilden spelen. Het klikte, en we rolden vrij gemakkelijk de poule door." Lokerse en Van Hal hadden een stroeve start en verloren hun eerste wedstrijd. In de vervolg- ronden kwamen ook zij echter niet meer in gevaar, en vooral de halvefinalewedstrijden van het koppel waren het bekij ken meer dan waard Het duo straalde plezier uit en won beide wed strijden simpel, waarbij vooral de verdedigende acties en de aanvallende variaties van beide spelers veel applaus oogstten. Ongetwijfeld waren zij ook in de finale van plan dergelijk spek takel te laten zien, althans tot dat de weergoden besloten roet in het eten te gooien, wat een jammerlijk einde betekende van een verder geslaagd toernooi. Toernooidirecteur Hennie Swartjes was tevreden over het toernooi „We zijn acht jaar ge leden begonnen met zestig teams, hoofdzakelijk recreatief. Een paar jaar geleden kwam het bij toppers gebruikelijke twee tegen twee erbij. Dat was niet tegen te houden. Nu hebben we in verband met het tij de grens bij 135 teams gesteld." Een groot deel van de deelnemende teams is recreatief ingesteld, wat niet wegneemt dat het ni veau toch wel hoog is. „We heb ben hier heel wat eredivisiespe lers rondlopen, en ook Patrick de Reus doet mee, en die heeft nog in het Nederlands team ge speeld." Maar ook die kon het weer niet veranderen. Negende plaats Mischa Koot bij EK dressuur HICKSTEAD - Mischa Koot is gisteren negende geworden op het Europees kampioenschap dressuur voor young riders in het Engelse Hickstead. De 21- jarige amazone uit Oude Tonge haalde een totaal van 65.65 pro cent. In de landenwedstrijd legde Koot zaterdag met de Neder landse ploeg beslag op de zilve ren medaille, achter Duitsland. Koot, die binnenkort de over stap maakt naar de senioren, was tevreden met haar presta ties. „Ik wilde bij de eerste twaal f eindigen, en dat is me ge lukt. Het is alleen jammer dat ik niet op mijn beste paard heb kunnen rijden." De amazone reed in Engeland op haarreser- vepaard Giotto, omdat de eerste keus Discovery niet op tijd fit was. Bij de junioren werd Mar lies van Baaien Europees kam pioen. Ook de landenploeg won goud. AMSTERDAM - Peter Boon is gisteravond in Amsterdam uit- geroepen tot beste Nederlandse [afeltenniscoach van het jaar. De trainer, die *t Zand uit Mid delburg naar de eredivisie leid de en bijna naar de play-offs, kreeg de onderscheiding van de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB). Met de talenten Kalun Yu en Daan Sliepen boekte hij zoveel irogressie dat ze aan het EK mochten deelnemen, frinko Keen werd uitgeroepen tot de beste Nederlandse tafel tennisser van het seizoen '97/'98. De Randwijker haalde in het voorjaar brons bij het EK in Eindhoven. Bij de vrouwen kreeg Bettine Vriesekoop die ti tel. De zestienjarige Barry Wij- ers kreeg de NTTB-aanmoedi- gingsprijs. Michel Everaert (met zonnebril) kijkt toe hoe zijn maatje Joost van de Hoek een éénmansblok probeert te verschalken, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17