Korving van zondebok tot held Heeren verovert derde wereldtitel run-bike-run Betalingen Ajax aan gebroeders De Boer stopgezet Bronzen medaillewinnaar op EK dankt trainster Bomen Ruim 40 fans Titelkandidaat verspeelt eerste punten bij Cambuur Leeuwarden (1-1 aangehouden PSV alweer terug in de realiteit Ronaldo ondervraagd 9S maandag 24 augustus 1998 door Pim van Esschoten BOEDAPEST - De laatste Ne derlander op de baan leverde zaterdagavond dan toch nog het succes op, waar in het Nederlandse kamp zo naar werd gesnakt. Robin Korving, de 24- jarige hordenloper uit Heerhu- gowaard, pakte de bronzen me daille en evenaarde zijn eigen nationaal record (13.20). De on genaakbare Colin Jackson won zijn derde Europese titel op rij (13.02) voor de Duitser Falk Balzer (13.12). Korving kende een snelle start. „Ik voelde dat ik na twee hordes vooraan lag. Dan ga je toch na- BOEDAPEST '98 denken. En dat mag niet." Hal verwege zijn race over 110 me ter en 10 hordes ging hij 'klooien', zoals hij het zei. ,,En ik was bang dat ik het kwijt was, ik lag nog net niet achteraan." Hij ramde twee hordes om, maar hervond bijtijds zijn balans en bleef Florian Schwarthoff (13.23) nog nipt voor. „Een turbulente race", zei Kor ving, wiens brons de eerste me daille op een Europees kampi oenschap sinds Erik de Bruin, die in 1990 zilver won met de discus. Korving zei zaterdag een tweede plaats haalbaar was ge weest. „Maar ik ben blij met brons. Fantastisch. Ik voelde me voor de race zó scherp. Een spe ciaal en heerlijk gevoel. Vier jaar geleden op de EK in Helsinki was hij nog een van de zondebokken geweest in een fa lende ploeg. Nu was hij de held. Hij had de estafetteploeg zeven de zien worden in hun finale, vlak voor zijn race. „Dan moet ik het maar doen voor Oranje." Robin Korving viert het behalen van zijn bronzen medaille. Het brons betekende voor Kor ving de bevestiging van het ge lijk van de formule, die hij en Ineke Bonsen - zijn trainer - hanteren. „Ik heb het lijf, Ineke de studie. Zonder haar was ik nooit zover gekomen. Vijftien jaar was ik, toen ik bij haar ging trainen. We hebben een goede band opgebouwd." Een snotneus van vijftien jaar die niets bij me had te vertellen, zegt Bonsen zelf. Een eigenwijs jochie met een grote bek, die foto Paul Vreeker/ANP nooit de hordes opruimde. Maar als ervaren onderwijzeres van moeilijk opvoedbare kinderen ziet Bonsen daarin juist een uit daging. Voor haar werk had ze al een methodiek ontwikkeld, om dat er niets was. Wat er was op het gebied van hordelopen, stond Bonsen niet aan. De speci ale cursus bij de KNAU maakte ze nooit af, ze koos voor een ei gen benadering. Die methodiek is vooral tech nisch luistert heel nauw en kent oneindig veel herhalingen. Maar in 'de formule' hoort ook gezelligheid Bonsen: „Anders hou je het niet vol. Want al ligt er tien meter sneeuw, we trainen gewoon door.Dus moet er af en toe ook gelegenheid zijn om uit de band te springen. Die formu le werkt. „Nu is het wel makkelijk praten op een avond als deze Als hij nu zevende was geworden..." Bonsen keek zaterdag met de nodige jaloezie naar Colin Jack son. En ook Korving zelf zei dat aan de Britse wereldrecordhou der (12.91) voorlopig niet valt te tippen. Bonsen: ..Maar Robin is net 24 en we zijn al verder dan we dachten. Zijn niveau is con stanter geworden. Atletiek is een kwestie van geduld.GPD BREDA - De politie van Breda heeft gisteren ruim 40 suppor ters van FC Utrecht aangehou den op verdenking van openlijk geweld. De supporters zouden zich te buiten zijn gegaan aan alcohol- en drugs. Een peloton ME'ers hield hen in bedwang in afwachting van overbrenging naar het politiebureau. Begeleiders van de karavaan bussen met Utrecht-fans had den de politie gemeld dat de si tuatie in een van de bussen uit de hand liep. Na overleg met burgemeester Rutten van Breda haalde de politie de bewuste bus uit de karavaan om die terug te sturen naar Utrecht. Dat lokte woedende reacties in de bus uit. Omdat inzittenden een ruit in sloegen, heeft de politie de bus langs de Maasroute laten stop pen. ANP Nikiforov mist duel met Maribor LEEUWARDEN - PSV- coach Bobby Robson ver wacht niet dat zijn Russi sche verdediger Joeri Ni kiforov tijdig hersteld is voor de return tegen Mari bor, woensdag in de twee de voorronde van de Champions League. De 27-jarige international kampt met een kniebles sure. Hij haakte zaterdag avond tijdens de rust van de uitwedstrijd tegen Cambuur (1-1) af. „Het ziet er niet best uit", zei Robson. „Hij heeft veel pijn. Ik denk dat zijn knie banden zijn beschadigd. De eerste twee weken re ken ik niet op hem". De Braziliaan Marcos Dos Santos verving Nikiforov in Leeuwarden. Hij lijkt voor het tweede duel met Maribor opnieuw de be langrijkste kandidaat. Afgezien van Nikiforov bereidt Robson zich met dezelfde groep voor op de cruciale wedstrijd waarin PSV een achterstand van 1-2 moet goedmaken. Als de Eindhovenaren daarin niet slagen, lopen ze deel name aan de lucratieve Champions League mis. Ernest Faber, Luc Nilis, Marciano Vink, Chris van der Weerden en Georgi Gakhokidze zijn nog ge blesseerd. ANP door Mark Caldenhoven LEEUWARDEN - Hoe lang duurt het nog voordat de zoge naamde kleintjes uit de eredivi sie ontevreden zijn met een remise tegen PSV? Het proviso rische metselwerk van Bobby Robson zal zoveel tijd in beslag nemen, dat zelfs van het predi kaat titelkandidaat nauwelijks nog sprake kan zijn. Nieuwko mer Cambuur legde bij de sei zoensouverture meteen de vin ger op de zere Eindhovense plek (1-1). Het feest in Leeuwarden stond in schril contrast met de domper in het Eindhovense kamp. Waar Cambuur na de remise dik te vreden terugblikte op de her nieuwde kennismaking met de eredivisie, was PSV na de ver rassende zege op Ajax binnen een week alweer terug in de rea liteit. Robson: „Met alle respect voor Cambuur, maar je mag hier geen punten laten liggen. Het was heel teleurstellend." Op uitwedstrijden hebben ze het in Eindhoven de laatste ja ren toch al niet, zo beaamde Robson, maar het optreden in Leeuwarden doet het ergste vre zen voor de nabije toekomst. Robson wil en heeft geen tijd, maar hij zal langer nodig heb ben om het gerestaureerde PSV met al die talloze onbekende ge zichten tot een geheel te sme den. Dodelijk was dan ook de kritiek van Peter de Roo. Op de vraag of het eerste puntje bij de hernieuwde kennismaking met de eredivisie de verdienste was van Cambuur, zei de aanvoerder zonder een tel na te denken: „Nee. Dit PSV was ver onder de maat." Afdankertje Ook Robson moet geschrokken zijn, zeker met de zware klus te gen Maribor in het vooruitzicht. PSV moet woensdag een achter stand van 2-1 ongedaan maken om zich te kwalificeren voor de Champions League. De Friezen joegen PSV de stuipen op het lijf. Met een aanstekelijke dosis lef en flair haalde Cambuur de broze plekken in de Eindhoven se miljoenenploeg genadeloos naar de oppervlakte. Dimitri Khokhlov werd aan banden ge legd door uitblinker Fuad Usta. Het afdankertje van Fortuna Sittard stelde PSV voor bijkans onoverkomelijke problemen. Met Kenan Durmusoglu en Pe ter de Roo had Cambuur het middenveld in zijn greep. Vooral Nikiforov verzuimde de vrijgekomen De Roo op te pak ken. Aanvoerder André Ooijer, met doelman Ronald Waterreus en Theo Lucius als enige vol doende, was als een roepende in de woestijn. De tegenvallende Arnold Bruggink: „Sommigen zijn niet gewend door te schui ven op de vrije man van de te genpartij, omdat ze uit een an dere cultuur komen." Cambuur dicteerde en het stuurloze PSV holde er bij vla gen achteraan. Vooral Xavier kwam handen en voeten tekort om de boomlange Marinus Dijkhuizen van zich af te hou den. De spits van Cambuur, een type-René Eijkeikamp, was als target-man niet altijd gevaar lijk, maar wel continu aanspeel baar. Kansen kregen Cambuur en PSV nauwelijks, al had Usta bij twee vrije trappen pech. Ro nald Waterreus hield PSV knap op de been. Knal De Limburger was alleen kans loos bij de gelijkmaker van in valler Twan Scheepers, tien mi nuten voor tijd. De knal van de invaller, niet fit genoeg voor een basisplaats, caramboleerde via het lichaam van Marcos in het doel. Met de dik verdiende en luid bejubelde treffer repareer de Cambuur de achterstand na een identieke treffer van Ooijer. De aanvoerder had PSV via de rug van Vergoossen vlak voor de rust fortuinlijk aan de leiding geholpen. Na de gelijkmaker liet Cambuur vreemd genoeg de teugels vieren en trapte PSV ineens het gaspe daal in. Het had een vermakelij ke slotfase tot gevolg, waarin de Brabanders via Tomek Iwan, Dennis Rommedahl en Gilles de Bilde nog onverwacht bij een zege waren. Robson: „Alleen in die laatste tien minuten heb ik de wil om te winnen gezien. Dat is mager." Collega Gert Kruys: „We dachten dat het gedaan was. Natuurlijk was het niet ge daan. We hadden moeten blij ven voetballen." Toch was de in het betaalde voetbal debuteren- van onze sportredactie SANKT WEN DEL - Irma Hee ren heeft met een enorme over macht haar wereldtitel run- bike-run geprolongeerd. De at lete, die afkomstig is uit Middel burg, gaf in het Duitse Sankt Wendel de onbekende Franfaise Edwige Pitel het nakijken. De 31-jarige atlete legde de 10 kilometer lopen. 40 km fietsen en 5 km lopen af in 2 uur, 7 minu ten en 32,9 seconden. In totaal heeft Heeren nu drie wereldti tels run-bike-run op zak. De eerste veroverde ze in 1994 op Tasmamë in het plaatsje Ho- bart. Vorig jaar werd ze kampi oen in het Spaanse Guernica. Heeren vertrok gistermorgen voor 20,000 toeschouwers heel snel op de 10 kilometer lopen, die ze afsloot in een tijd van 35 minuten en 47 seconden. De Zeeuwse had toen al een voor sprong van 48 seconden op de Engelse Lucy Smith. Tijdens het fietsonderdeel, waarin zes lasti ge klimmetjes waren opgeno men, liep Heeren steeds verder weg van haar achtervolgers. Met een tijd van 1 uur 11 minu ten en 41 seconden op de 40 kilo meter fietsen bleef ze de concur rentie ruim voor. De afsluitende vijf kilometer hardlopen werd voor Heeren een ware zegetocht. Al ver voor de finish stak ze als overwin- ningsgebaar een vinger in de lucht. De toeschouwers wees ze op haar startnummer: 1. De tijd waarin ze finishte was 2 uur 7 minuten en 32 seconden. De tijd van nummer twee Edwige Pitel bedroeg 2 uur 10 minuten en 55 seconden. De Zwitserse Dolori- ta Fuchs-Gerber veroverde het brons. Heeren was voor de start wat onzeker geweest. De kleine Zeeuwse kampte lange tijd met een stressfractuur aan het scheenbeen. „Je weet wat je kunt", aldus de drievoudig we reldkampioene. „Maar ik miste wedstrijdritme. Dan weetje ook niet precies hoe de tegenstand ervoor staat." Van Lare Terèse van Lare uit Sluis had een complete off-day. Vooraf had ze gehoopt op de derde we reldtitel op rij bij de vrouwen D45. Na het lopen bivakkeerde Van Lare al op de vijfde plaats ruim achter Engelse titelverde digster Jose Hesselmans. Bij de veertig kilometer fietsen ver loor Van Lare nog meer terrein en zakte ze af naar de zesde plaats. De finish kwam na een martelgang van vijf kilometer lopen in een eindtijd van 2 uur 33 minuten en 13 seconden. Jose Hesselmans prolongeerde haar titel, die ze vorig jaar in Spanje veroverde, in een tijd van 2 uur 26 minuten en 58 seconden. Willy de Nooyer uit Seroosker- ke was meer dan tevreden met haar tiende plaats bij de vrou wen D40. „Ik had gehoopt op een plaats bij de eerste tien en dat is gelukt", liet ze opgewekt weten. Irma Heeren de oefenmeester tevreden. .Cambuur werd door sommigen gezien als degradatiekandidaat nummer 1. Nou, dat heb ik van avond niet gezien Cambuur L- PSV 1-1 (0-1). 43 Ooij er 0-1, 79. Scheepers 1-1. Scheids rechter: Jol. Toeschouwers: 9500. Gele kaart: Usta, Hendriksen Cam buur Cambuur L: De Ron; Elzinga, Hen driksen, Vergoossen en Abma; Usta, De Roo en Durmusoglu (71. Van der Heide); Van Rijswijk (54. Schee pers), Dijkhuizen en Van Utrecht (71 Loontjes). PSV: Waterreus; Lucius, Xavier, Ni kiforov (46. Dos Santos) en Jorgin- hoIwan, Ooijer, Khokhlov en Kolk- ka (89 Rommedahl); Bruggink (82. De Bilde) en Van Nistelrooy. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Frank en Ro nald de Boer krijgen op dit mo ment geen salaris of premies van Ajax. De beide broers weigeren vooralsnog bij hun club het werk te hervatten. De voetbal lers verloren eind juli een arbi tragezaak. Ze zijn ondanks dat vonnis niet op het trainingsveld verschenen. Gistermiddag ont braken de twee ook bij de ope ningswedstrijd van de competi tie, tegen Willem II. De twee kunnen aan de slag bij Barcelona. In de Catalaanse hoofdstad zouden twee shirts klaar liggen. Er zou sprake zijn van een voorcontract. Boven dien overwoog Barcelona de twee in te schrijven voor de Champions League. Ajax weigert tot dusverre iedere me dewerking. De arbitragecom missie van de KNVB gaf de werkgever gelijk. De Amster dammers klaagden Barcelona voor het onreglementaire ge drag. Vanaf het moment dat de voet ballers zich hadden moeten melden zijn ook de betalingen gestopt. De Boertjes staan elk voor twee miljoen gulden bruto op de loonlijst. Bij Barcelona kunnen ze een veelvoud van dat bedrag incasseren. Gisteren zei den ze niet te weten of Ajax ze doorbetaalt. „We krijgen mees tal rond de tiende van de maand uitbetaald", zei Ronald de Boer Voor de camera's van Studio Sport trad de tweeling voor het eerst sinds het arbitrale vonnis in het openbaar. Ze verklaarden onverkort bij hun standpunt te blijven Hun hart ligt niet meer bij Ajax, maar bij Barcelona, zeiden ze, Frank de Boer zei zelfs dat hij meer gevoelens had bij de wedstrijd van Barcelona tegen Mallorca, voor de buis, dan bij Ajax tegen Willem II. Waar ze hadden gezeten, gister middag klokslag half drie toen 'hun' club de wei in moest? Thuis, zeiden ze, spelen met de kinderen. De wedstrijd volgden ze via de flitsen op de radio. Vreugde bij PSV na het openingsdoelpunt van André Ooijer (uiterst links). Later zou de Eindhovenaren het lachen vergaan. foto Siep van Lingen/GPD van onze sportredactie Roma. Die liet herhaaldelijk weten dat doping in het Itali aanse voetbal gemeengoed is. Ronaldo is niet de eerste voet baller die zich moest melden bij justitie Onder anderen Del Pie- ro, Vialli en Deschamps werden eerder al ondervraagd. Zeman kreeg zondag bijval van Sandro Donati, lid van het on- derzoeks- en ontwikkelings centrum van het Italiaans Olympisch Comité (CONI). Hij verklaarde in een Franse krant dat het beruchte middel EPO, waarover in de wielerwereld veel te doen is, ook in de Itali aanse voetbalwereld op grote schaal wordt gebruikt. Volgens Donati beschikt een rechter in Bologna over „overtuigende" bewijzen. De magistraat zou het belastende dossier zelfs al vier maanden in zijn bezit hebben, Volgens de loslippige Donati is de dopingsituatie in het Itali aanse voetbal veel ernstiger dan in andere Europese voetballan den. Hij wees op de omzet in het verboden middel EPO In Italië wordt jaarlijks volgens officiële cijfers meer dan 100 miljoen gulden aan dat product uitgege ven. Twintig procent van de af zet zou slechts voor medische doeleinden zijn. AFP/SID TURIJN - Een opehbaar aan klager in Turijn heeft zaterdag middag de Braziliaanse voet baller Ronaldo gehoord in het dopingonderzoek dat momen teel plaatsvindt in het Italiaanse voetbal. De aanvaller van Inter Milan, die pas onlangs in Italië terugkeerde, verbleef ongeveer 2,5 uur in de recht bank. „Ik kan niet veel over het ver hoor zeggen, maar ik denk dat ik mijn steentje heb bijgedragen. Bij Inter bemoeien we ons niet met doping. Of dat bij Juventus wel gebeurt, kan ik geen zinnig woord zeggen." Ook bondscoach Cesare Maldi- ni en zi j n nog actieve zoon Paolo moesten getuigen. Nieuwe in zichten over dopegebruik lever den de verhoren volgens een commissielid vooralsnog niet op. Maldini senior toonde zich verbolgen over de hele kwestie. ..Nu, vlak voor het nieuwe sei zoen, komt dit alles naar boven. Het stelt de sport in een kwaad daglicht." Justitie in Italië begon haar on derzoek naar aanleiding van uitlatingen van de Tsjechische coach Zdenek Zeman van AS I... Budapest ggB" 1*3 BUDAPEST I=nH| BUDAPEST De finale van de 110 meter horden. Van links naar rechts: nummer twee Balzer, Robin Korving, nummer vier Schwarthoff en winnaar Colin Jackson. foto Paul Vreeker/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13