Zeesterren plaag voor mosselen Ontwikkelen gt afdrukken M Schommelend hoog boven zee KLEURENFOTO'S PZC Tien zeehonden in voorjaar uitgezet in Brielse Gat Sterrevaartocht is vooral genieten zeeland maandag 24 augustus 1998 w 10 Onderzoek RIVO gewenst ■7 Hardrijders geflitst Onderhoud sportvelden Kapelle te duur Voordeelactie door Ali Pankow ZIERIKZEE - De grote hoeveel heid zeesterren in de Ooster- sehelde is een plaag voor de mosselen. De zeesterren voeden zich met mosselen en halfwas mosselen en dat kost aardig wat opbrengst. De kwekers achten een onderzoek naar het gedrag van de zeesterren door het RIVO (Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek) dan ook van belang. Dat zei voorzitter W. Schot van visserij vereniging Helpt Elkan der zaterdagochtend vooraf gaand aan de elfde Havendag in Zierikzee. Hij liet weten dat vrijdag een eerste aanzet tot een RIVO-onderzoek werd gegeven. De ontwikkelingen in de natuur gaan echter vaak sneller dan de voortgang van een dergelijk on derzoek. zo bleek uit de woor den van Schot. Zo deed het RIVO ook onderzoek naar de krabbetjesplaag in 1995. Vrij- Info over studeren voor vijftig-plus BREDA - De seniorenaca demie Brabant, een pro ject van de Katholieke Universiteit Brabant, houdt vanaf dinsdag 25 augustus een serie infor matiemiddagen over de cursussen die staan ge pland voor dit najaar. De diverse opleidingen zijn bedoeld voor mensen van vijftig jaar en ouder, en worden onder meer in Breda en Roosendaal ver zorgd. Er is een breed sca la van onderwerpen waarin les wordt gegeven. Voor meer informatie: 0113-5394448. dag werden de resultaten van het onderzoek gepresenteerd. Wat de praktijk had al uitgewe zen. wordt in dat rapport beves tigd: de erwtenkrabbetjes ko men alleen in dieper water voor en ze kunnen slecht tegen de kou. „Dat klopt, want na twee strenge winters zijn ze voorlo pig verdwenen", aldus Schot. Wonder Hij schetste ook een beeld van de grilligheden in de natuur waar de mosselkwekers mee te maken hebben. Zo leverde de Oosterschelde tot nu toe 101.500 mosselton op, terwijl de sector vorig jaar met 280.000 mosselton in dezelfde periode over 'het wonder van de Ooster schelde' kon spreken. De Wad denzee bleef vorig jaar in die eerste maanden met 25.000 mosselton ver achter, terwijl er dit jaar al een aanvoer van 225.000 mosselton is te noteren. „Als kweker weet je nooit waar je goed aan doet", sprak Schot. „De kansen spreiden, is het bes te, maar daar moet je wel voor in de gelegenheid zijn." Tegenvaller Een vrij rustige winter zorgde ervoor dat de percelen op het Wad vol bleven. De natuur zorgt voor een goedgevulde mossel en de Waddenzeemossel is prima en prijzig. De Oosterschelde- mossel doet, volgens Schot, niet veel onder voor de kwaliteit van vorig jaar, maar komt nu nau welijks aan een goede prijs. „Een tegenvaller voor de nogal Zeeuws ingestelde Zierikzeese kwekers", aldus de voorzitter van de vissersvereniging. België heeft als grootste afne mer dit seizoen al meer dan 100.000 ton mosselen geconsu meerd. De Nederlander gaat met de 25.000 ton tot nu toe aar dig meeëten, maar Schot vindt dat de Nederlander wat betreft visconsumptie nog veel kan le ren van de zuiderburen. Ongemerkt ga je omhoog, terwijl je comfortabel in het tuigje zit. foto Lex de Meester door Guido van der Heijden VROUWENPOLDER - Zeventig meter hoog, boven de gladde Noordzee. In de verte Vlissingen aan de Westerschelde en onder je pruttelt een speedbootje. Boven je flappert een parachute in de wind. In feite zit je in Zeelands hoogste schommel. Al twintig jaar trekt de familie Bader uit Vrouwenpolder met een speedboot lief hebbers met een parachute tientallen me ters de lucht in. Parasailing is een sport die er vanaf het strand spectaclair uitziet. Je zou het eerder verwachten in exotische badplaatsen als Cannes en Saint Tropez dan in het oer-Walcherse Vrouwenpolder Maar hoewel het er uitziet als een bezig heid voor waaghalzen, parasailen is niet eng en in de twintig jaar dat de familie Bader er mee bezig is, is er nooit iets mis gegaan. Wachten Pal voor Paviljoen Breezand aan de vloedlijn van het Noordzeestrand in Vrouwenpolder zit Ella Bader met haar zoon Ronny op klanten te wachten. Hoe wel het niet zo druk is op het strand vra gen af en toe mensen of ze meekunnen op de banaan-vormige opblaasboot. „Es gibt noch Platz für acht Personen für das Bananenboot, er is nog plaats voor acht personen op de bananenboot", roept Ella Bader door een megafoon. Het werkt en even later kan haar man Richard Bader in de speedboot met achter zich een tien tal toeristen op de gele opblaasbanaan weer een rondje over het water scheuren. Weinig wind Alhoewel er een heiig zonnetje is, is het weer voor de Baders verder perfect. Een goede dag voor de familie om met een PZC-redacteur te gaan vliegeren. Er staat weinig wind die dag wat betekent dat er vandaag ook geparasaild kan worden. De zomer is ook deze Zeeuwse familie niet gunstig gezind geweest. Gedurende de winderige en regenachtige maanden juni en juli kon de parachute amper de lucht in. Boven windkracht drie wordt het te ge vaarlijk. Augustus maakte met het betere weer wel iets goed maar volgens Ella Bader met genoeg, Na nog enkele ritjes met de bananenboot zullen er een paar vluchten met de para chute gemaakt worden en zal deze ver slaggever aan der lijve ondervinden hoe het is, dat parasailen. Met een klein bootje word je naar de grote speedboot gebracht waar vader Richard Bader wacht. Zoon Ronny -ooit met elf jaar de jongste parasailer van Nederland- zal de parachute in orde maken voor de vlucht. Het professionalisme van het tweetal stelt gerust. De menselijke vlieger in spe krijgt een surfpak aan en een tuigje dat later aan de parachute wordt gehaakt. Richard Bader draait de boot de wind in, geeft gas en de parachute klapt met een ruk open, de boot schokt. Het valscherm is met twee stevige gespen aan het tuigje bevestigd en Ronny laat langzaam de lijn vieren. Ongemerkt ga je, terwijl je comfortabel in het tuigje zit, naar achteren en omhoog. Je merkt het amper tot je ineens van je af kijkt en dui delijk de Westerschelde kunt zien liggen. Je kunt over heel Walcheren heenkijken. Je hangt aan een lijn van honderd meter zo'n zeventig meter boven de zee. De mo tor van de speedboot klinkt op zeeniveau nog ruig, zeventig meter hoger valt het weg tot een lieflijk pruttelen. Tegen de wind in gaat het rustig. Omdat de wind zelf de parachute al voldoende in de lucht kan houden hoeft de boot geen vaart te maken. De andere kant op: met de wind mee moet het vaartuig er flink de sokken in zetten om de parachute in de lucht te houden omdat de wind het scherm voor zich uitblaast. Je hangt rustig aan je vlieger, de wind ruist, boven je klappert het doek van de parachute en ver onder je klungelt een surfer op zee. En na een kwartiertje daal je weer even ongemerkt om zonder een druppeltje water te voelen weer op het achterdek van de speedboot te landen. van onze regioredactie ROTTERDAM - Het ornitholo gisch station Voorne zet volgend voorjaar een nieuwe groep van tien jonge zeehonden uit in het Brielse Gat ten zuiden van de Maasvlakte. Dat heeft weten schappelijk medewerker N. van Swelm bekend gemaakt. De zeehonden zijn onlangs ge boren bij het centrum voor Wad den en Noordzee EcoMare op Texel. Een aantal wordt uitge rust met satellietzenders, zodat hun bewegingen en gedrag nauwlettend kunnen worden geregistreerd. Dat gebeurde reeds met twee eerder uitgezette groepen zeehonden. Gekozen is voor het uitzetten in het voorjaar, omdat de kans dan het grootst is da t ze daar blij ven. Van de negen zeehonden die vo rig najaar werden uitgezet, zwommen er acht terug naar Texel. Eén verdronk in een fuik. De gegevens over de afgelopen voorjaar uitgezette zeehonden worden momenteel bestudeerd door medewerkers van EcoMa re en het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek. Nieuwe ge gevens komen niet meer binnen omdat de dieren zijn verhaard en hun zenders hebben losgela ten. Eén is er vorige maand op gevist door een vissersschip VOGELWAARDE - Bij snel heidscontroles op de Provincia- leweg bij Vogelwaarde en de Van der Maelstedeweg in Hulst reden zaterdag 160 van de 1200 passerende voertuigen te hard. Op de Provincialeweg reden tussen 12.30 en 14.30 uur 96 van de 780 bestuurders te hard. De hoogst, gemeten snelheid be droeg 123 kilometer per uur, ter wijl 80 is toegestaan. Op de Van der Maelstedeweg (binnen de bebouwde kom) reden 64 van de 420 passerende voertuigen har der dan vijftig kilometer per uur tussen 14.50 en 16.20 uur. Een motorrijder die de teller opdreef tot 83 kilometer maakte het het bontst. voor de kust van Goeree en ai het ornithologisch station i ruggegeven. Jongen In het Brielse Gat verblijv: momenteel zo'n zeventig ze honden. In het voorjaar zijn drie jongen geboren, maar o duidelijk is of dat verbaj houdt met het uitzetten van i laatste groep zeehonden, aldi Van Swelm. Het streven is de k lonie zeehonden in enkele jan uit te breiden. Bedrijven uit b Europoort-Botlekgebied bet len de kosten van het projet ANP Westenwind deert zwemmers niet tijdens toch Oosterschelde THOLEN - Ondanks de ha« wind is de 4,2 kilometer lanj zwemtocht die de Thool Duik- en Reddingsbrigade E Snotdolf zaterdagmiddag Tholen had georganiseerd, tot doorgegaan. De vorige twee ed ties moesten voortijdig wordt afgelast omdat harde wind et te sterke stroming veroorzaal te. „Dit jaar kon het gelukkig w doorgaan, omdat de wind uit h westen waaide. Hebben we oo tenwmd, dan wordt het te gt vaarlijk", zegt secretaris J. Ve kamman van De Snotdolf. deden alleen helaas maar S mensen mee, terwijl erbij eerdi re tochten wel eens zevent mensen kwamen opdagen." Bij Gorishoek gingen de zwen mers zaterdagmiddag rond ha driehet water in. De tocht voe de naar de Schelphoek. De sne ste tijd werd op de klokken gezi door Fons van der Steeg, ee Belgische marathonzwemme Hij zwom de tocht in 55 minutt en 35 seconden. Tweede werd Thoolse marathonzwemstf Marianne van der Velde in 5 minuten en 15 seconden. E laatste deelnemer lag ma; liefst 1 uur en 26 minuten in hi water. Iedereen zwom de toe! uit. Plannenmakers willen dialoog met toeristen en Schouwenaren BUKGH-HAAMSTEDE - De landinrichtingscommissie Schouwen-West wil dat er een wezenlijke dialoog gevoerd wordt tussen de plannenmakers enerzijds en betrokken bewo ners en recreanten anderzijds. Dat blijkt uit de wijze waarop de kerndialoog over de herin richting Schouwen-West wordt voorbereid. Voor deze vorm van inspraak zijn het komend na jaar zes bijeenkomsten gepland. In een speciale nieuwsbrief doet de landinrichtingscommissie de oproep om mee te denken over de toekomst van dit gebied. De commissie geeft aan, dat er nog al wat knelpunten zijn op pla nologisch gebied, omdat diverse belangen een rol spelen, die in meer of mindere mate strijdig met elkaar zijn. In de nieuws brief worden enkele voorbeel den genoemd. Zo is de forse recreatieve druk niet goed te rij men met de hoge natuurwaar den in de Kop van Schouwen. Het recreatieve padenstelsel is niet meer toereikend om de re- creantenstroom veilig te ver plaatsen. Ook betrokkenen in het agrarisch gebied hebben te kennen gegeven, dat verbete ringen in de verkaveling en de waterbeheersing wenselijk zijn om een meer efficiënte bedrijfs voering mogelijk te maken. De commissie wil vanuit de bevol king graag nog meer voorbeel den vernemen. Meedenkers worden uitgenodigd om in klei ne gespreksgroepen met colle ga's of streekgenoten hierover te komen praten. De zes bijeen komsten. die de commissie daarvoor belegt, worden sa mengevat on<jer de titel 'Dia loog'. Thema's Naar aanleiding van de reacties tijdens een informatieavond in juni zijn drie thema's opgesteld. Die gelden als kader, waarbin nen de gespreksgroepen worden ingedeeld. De thema's zijn: landschap en natuur in ontwik keling, recreatief medegebruik en ontsluiting en perspectieven voor de landbouw. De herinrichtingscommissie geeft aan, dat er wel grenzen aan de inspraakmogelijkheden zitten. Een aantal zaken ligt immers al vast, zoals de ge- biedsgrens, het provinciaal streekplan en het gemeentelijk bestemmingsplan. Ook het geld voor maatregelen in het kader van de herinrichting is aan grenzen gebonden en tenslotte zijn er de eisen van de Landin richtingswet. Een vrolijke stoet gepavoiseerde jachten vol met genietende Sterrebewoners vaart door het kanaal. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Of Gemma en Kees echt plezier hebben, is voor een leek niet goed te be oordelen. De 'wandelmoeders' Dini Snoodijk en Alie Jonker kunnen aan de manier waarop ze met hun hoofd schudden en de wijze waarop ze heen en weer schudden, zien dat de zwaar verstandelijk gehandi capten lol hebben in de vaar tocht op het Kanaal van Gent naar Terneuzen. „Helemaal zeker weten doe je het nooit natuurlijk. Elke maandag als wij een uurtje met ze gaan wandelen, komen ze naar ons toe. Daar merk je aan dat ze ons herkennen en graag mee gaan. En nu op het water met al die bootjes zie je toch een soort opwinding. We denken wel dat ze er plezier aan beleven", aldus de wan delmoeders. Gemma en Kees zijn niet de enigen die zich ver maken. Zo'n 120 andere bewo ners van De Sterre, het Clingse centrum voor verstandelijk gehandicapten, 65 begeleiders en 51 schippers en tientallen 'bemanningsleden' van de deelnemende jachten genieten zaterdag met volle teugen. Muziek Genieten van de lange sliert gepavoiseerde schepen, van het koele windje dat de drei gend samenpakkende, donke re wolken doet wegdrijven, van de vrolijke gezichten van elkaar én van de muziek. Ook tijdens de vorige zestien edi ties van de Sterretocht werden de deelnemers op vrolijke klanken vergast. Maar die klonken altijd alleen bij ver trek en aankomst op de wal. Het Hulster dweilorkest Ut mag hin naom hen staat echter zelf op het dek van een boot. Op de knaloranje Krabbe van de Dow-visclub houdt het or kest er de hele vaartocht de moed in door een stevig partij tje blaasmuziek weg te geven. Als de muziekboot pal achter de Phoenix vaart, beginnen ook Kees en Gemma voorzich tig mee te swingen in hun rol stoelen. Gemma en Kees zitten op het vlaggenschip Phoenix. Een luxe jacht dat door schipper Levien Bolleman zelf werd ge bouwd en dat hij beschouwt als een uit de as herrezen versie van zijn eerste scheepje. Naast enkele andere familieleden van de schipper is ook nicht Jolanda aan boord. Zij woont in een paviljoen van De Sterre aan de Terneuzense Nassau- straat en heeft al heel wat meer tochtjes op het water gemaakt. Ze vindt het altijd leuk op het jacht van oom Levien. Zater dag is het nog mooier, omdat ze zoveel bekenden herkent op de andere scheepjes op het ka naal. Vlekkeloos De Phoenix heeft zaterdag de eer om de Sterrevlag te voeren en voor de muziek uit te varen. Schipper Bolleman geeft aan dat de kleine scheepjes eerst onder de brug bij Sluiskil moe ten doorvaren en dirigeert ver volgens de grotere jachten snel achter elkaar langs de open staande brug, Enkele beroeps- vaarders kunnen tegelijkertijd mee, zodat de wachttijd voor het wegverkeer tot een minuut of tienbeperkt blijft. Ter hoog te van Zandstraat keert de hele stoet om. De operatie verloopt vlekkeloos en veroorzaakt nauwelijks overlast voor het overige scheepvaartverkeer. Zwaaien Alleen het pontje van Sluiskil moet twee keer wat langer aan de kant blijven. Wachtenden vinden dat niet erg. Net als veel mensen die elk jaar speci aal naar de voorbijtrekkende Sterretocht komen kijken, zwaaien ze alle pleziervaar- ders vrolijk toe. Vice-voorzitter en penning meester A Verschelling van de organiserende Watersportver eniging Neusen kan na afloop alleen tevreden zijn. „Geen wanklank gehoord, integen deel, iedereen was heel tevre den over de klanken. Het dweilorkest en de bemanning van de Krabbe beloofden al dat ze volgend jaar weer mee doen. En veel Sterre-pupillen vragen nu al of ze volgend jaar weer op dezelfde boot mee mo gen varen. De achttiende Sterretocht staat dus voor 21 augustus 1999 al vast." door Ingrid Huibers KAPELLE - De verdeling van de sportvelden in de gemeente Kapelle is niet optimaal. Boven dien is het onderhoud aan onder meer drainage en omheiningen van deze velden te duur. Dit schrijft het college van burge meester en wethouders in een zogenoemde actualiseringsnota voor de inrichting en het onder houd van het openbaar groen. Het doel van deze Kenschets Groen is na te gaan hoe het hui dige groenonderhoud verloopt, waar eventuele knelpunten zit ten en hoe die verbeterd zouden kunnen worden. De kosten van het groenonderhoud per inwo ner zijn in de gemeente Kapelle gemiddeld lager dan in andere gemeenten. Aandacht verdient de inrichting en het onderhoud van sportvelden en begraaf plaatsen in de gemeente. Dat kan volgens het college nog be ter en goedkoper. Wel tevreden is het college met de inrichting en het beheer van het groen in de woonomgeving Het college hoopt door middel van deze Kenschets drie onder- houdsniveaus voor het open baar groen vast te stellen: inten sief voor het groen rond de dorpscentra en op de begraaf plaatsen, normaal voor hi groen in de woonwijken en es tensief voor het groen in de grot parken, op sportvelden en lang de dorpsranden. Maatregelen De Kenschets zal maandag 2 augustus in de commissie Vei keer. Ruimtelijke Ordening e Milieu besproken worden. Kc mend najaar moet deze Ken schets in concrete maatregele worden omgezet. In 1999 hoopt het college et plan voor de reductie van het g( bruik van bestrijdingsmiddele in het openbaar groen gereed t hebben. Lange Brugstraat (076) 522 60 70, Ridderstraat (076) 514 40 45 Middelburg: Lange Delft (0118) 61 26 03 rhout: Ar°ndstraat (0162) 45 42 52, Zuiderhout (0162) 42 66 06 Roosendaal: Dr. Brabersstraat (0165) 56 90 88

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 10