WSE COURANT Korpssfeer nekt allochtone agent Warenhuisl tvaanzinhuis Documenten beschrijven moord Hammarskjöld Welkome appels L Sf.i Parkeervandaal verkiest cel boven boete Amerika speculeert over de stropdassen van de president 4 WEKEN ^intratuin Structurele discriminatie binnen politie Viagra-pil kan slecht zijn voor hartpatiënten Israël tart Syrië met bouw woningen op de Golan mi Rebellen in Congo bereid tot gesprek Op zoek naar Spaanse griep Personeel moeilijk te vinden betaald voetbal 23 t/m 28 VOOR 15,00 21 |14° ZW 4 Wolkenvelden In de ochtend nog wat zon maar later meer bewolking. In de middag kans op een bui. Maxima rond 21 graden. 241e jaargang no. 198 donderdag 20 augustus 1998 losse nummers 1,75 door Menno Pols DEN HAAG - Allochtone agenten hebben bij de Ne derlandse politiekorpsen te maken met structurele discriminatie. Dat ver klaart voor een groot deel waarom zo veel allochtone agenten de Nederlandse politie al na enkele jaren verlaten. Dit blijkt uit een rapport van het ministerie van binnenlandse zaken. Het is een vervolg op een eerder onderzoek, waaruit bleek dat in 1995 meer allochtonen de poli tie verlieten dan er instroom den. De hoge uitstroom is volgens het rapport deels te wijten aan het feit dat veel allochtonen niet voldoen aan de opleidingseisen en de Nederlandse taal niet vol doende beheersen, maar toch tot het korps zijn toegelaten. De belangrijkste oorzaak ie echter de discriminatie waar gekleur de politieagenten en -agentes dagelijks mee te maken krijgen. De politie heeft een sterke cul tuur, en wie zich daar niet aan aanpast, valt buiten de ploeg, zo stelt het rapport. Veel allochto nen hebben er geen behoefte aan om hun pri vé-leven te delen met hun collega's. Ze gaan niet mee de kroeg i nDit versterkt het ge voel dat ze anders zijn en maakt de kloof tussen allochtonen en autochtonen groter. Verder stelt het stuk dat er re gelmatig grappen worden ge maakt waarbij grenzen worden overschreden. Veel allochtonen klagen over racistische opmer kingen. Vaak wordt hiertegen niet opgetreden door de leiding gevenden en soms doen die er aan mee. Allochtonen hebben vaak te maken met negatieve verwach tingen van collega's betreffende van onze redactie binnenland HEERLEN - Artsen op EHBO- afdelingen van ziekenhuizen moeten opletten voor mannen die Viagra-pillenhebben geslikt en met hartklachten naar het ziekenhuis worden gebracht. Een standaardbehandeling bij dergelijke klachten - inspuiten met nitraten - zou in dat geval zelfs kunnen leiden tot het over lijden van de patiënt. Dit schrijft de importeur van de pil- voor erectieproblemen, Pfi zer uit Capelle aan de IJssel, aan ziekenhuisartsen in Nederland. De nitraten hebben een bloed- ji drukverlagende werking. Om dat Viagra dat ook al heeft, kan denitrateninspuiting een nood lottige uitwerking hebben voor de hartpatiënt. Vandaar dat art sen op de eerstehulpafdelingen bij hartklachten voortaan eerst moeten informeren of iemand kort tevoren Viagra heeft ge slikt, stelt woordvoerder Dick Vente van Pfizer. Pfizer heeft de brief verstuurd omdat er in Nederland illegale Viagrapillen in omloop zijn. De ze pillen zijn geïmporteerd uit Amerika of Zwitserland. De Viagra-tabletten zijn in Neder land officieel nog niet verkrijg baar omdat de Europese ver gunning nog niet rond is. Grof geld Handelaars die de pillen ille gaal importeren, waarbij het soms ook nog gaat om nep-pil- len. verdienen momenteel grof geld aan deze handel. Per pil wordt soms 50 tot 100 gulden gevraagd. Begin oktober zal Viagra gewoon via de Neder landse artsen verkrijgbaar zijn. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische regering heeft ingestemd met de bouw van nog eens 2500 huizen voor joodse kolonisten op de door Syrië opgeëiste hoogvlakte van Golan. De huizen komen in vier al be- staande Israëlische nederzet tingen op de hoogvlakte, die de joodse staat tijdens de Zesdaag se Oorlog van 1967 op Syrië ver overde en in 1981 annexeerde. De teruggave van de hoogvlakte is een van de voorwaarde die Sy rië aan het sluiten van vrede met Israël verbindt. Volgens de Israëlische publieke radio heeft een commissie van ministers, geleid door minister Ariel Sharon van Infrastruc tuur, tot de bouw van de huizen besloten. Bovendien komen er 2500 hotelkamers om 'toeristi sche activiteiten' in het gebied te ontwikkelen. In de hoogvlak te van Golan wonen ongeveer 13.000 kolonisten naast 17.000 Syrische druzen. AFP SHB - 51KBHWOOI 1 ff' MOSKOU - Moskovieten grijpen naar gratis appels, die in het kader van een gebruik van de orthodoxe kerk beschikbaar zijn gesteld door een handelsonderneming bij de Christus de Verlosser-kathedraal in de Russische hoofd stad. Het fruit komt bijzonder van pas in een tijd waarin grote delen van de Russische bevol king door de economische crisis nauwelijks de eindjes aan elkaar kunnen knopen, foto Yuri Kadobnov/EPA zie ook pagina 5 HARARE - De rebellen in Con go zeggen met president Laurent Kabila te willen onder handelen over een staakt-het- vuren. Een van de leiders van de rebellen. Bizima Karaha zei gis teren in de oostelijke stad Goma dat Kabila wel eerst het bestaan van de rebellenbeweging zal moeten erkennen. Hoge functionarissen van Zim babwe, Namibië, Angola en Zambia zegden na afloop van een bijeenkomst in de Zimbab waanse hoofdstad Harare presi dent Kabila hun steun toe, ook militair. Volgens de Zimbab waanse president Mugabe had de SADC, een organisatie van veertien landen in Zuidelijk Afrika, besloten Kabila te steu nen. Zuid-Afrika en Botswana lieten gisteren echter weten dat ze het besluit niet steunden. Over het verloop van de strijd werden tegenstrijdige verkla ringen afgelegd. AP zie ook pagina 2 door Miriam van derSchot MIDDELBURG - „Dat wordt dan veertig dagen zitten." Dat was de conclusie van A Winckers uit Zonnemaire. De actievoerder tegen het betaald parkeren in de Schouwse Westhoek werd gisteren door politierechter mr. W. P. M. ter Berg in Middelburg veroor deeld tot een boete van 3500 gulden of veer tig dagen hechtenis. Winckers moest gisteren voorkomen omdat hij weigerde een schadevergoeding van 2150 gulden te betalen aan de gemeente Schouwen-Duiveland. De politierechter droeg hem in juli vorig jaar op die schade vergoeding te betalen. Winckers moest het bedrag betalen omdat hij in mei 1997 de parkeêrmeters aan de Strandwegbij Haam stede met isolatieschuim heeft volgespoten. Hij deed dat ui t protest: de natuur moet voor iedereen vrij toegankelijk zijn, vindt Winc kers. Net als de vorige keer dat de actievoer der voor de rechter verscheen, beklaagde hij zich er gisteren over dat er geen schaderege laar bij hem is gekomen „Als er een schade vergoeding moet worden betaald, wil ik eerst weten waar het bedrag op is geba seerd. Maar als de gemeente zich niet aan haar woord houdt, doe ik het ook niet." Daarnaast vertelde de inwoner uit Zonne maire dat hij wat 'huiswerk voor de rechter' had meegebracht. Hij overhandigde een dik pak papier met handtekeningen van men sen die ook tegen het betaald parkeren zijn. Voor de beslissing van de rechter haalde het weinig uit. door Peter ter Horst kaapstad - De Zuid-Afri- banse Waarheidscomniissie beeft gisteren documenten ont huld die duiden op betrokken- beid van Zuid-Afrika bij een in ternationaal complot om de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, te vermoorden. Hammarskjöld kwam op 17 september 1961 samen met 15 anderen om het leven, toen zijn vliegtuig verongelukte vlak voor de landing op het vliegveld i'an Ndola in het toenmalige ^oord-Rhodesië (nu Zambia). De Zweedse diplomaat Ham marskjöld was sinds 1953 tot pan zijn dood secretaris-gene raal van de VN. Hij reisde door Afrika in een poging om vrede te stichten tussen Congo en de af gescheiden provincie Katanga. De Waarheidscommissie, die de misdaden uit het apartheids- verleden onderzoekt, heeft acht brieven gevonden in de archie ven van de Zuid-Afrikaanse in lichtingendienst met plannen om het vliegtuig van Hammars kjöld op te blazen. Volgens de documenten zouden ook de Amerikaanse CIA en de Britse inlichtingendienst MI5 betrok ken zijn geweest bij de voorbe reiding van de aanslag, ge naamd 'Operatie Celeste' De oorzaak van het vliegtuigonge luk is nooit opgehelderd. Onderzoekscommissies van de VN en Zweden kwamen in mei 1962 tot de conclusie dat de mo gelijkheid van sabotage of een aanval van buitenaf niet kon worden uitgesloten. Maar de commissieleden vonden geen bewijzen. De regering van de toenmalige Rhodesische Fede ratie kwam in een eigen onder zoek tot de conclusie dat de pi loot te laag had gevlogen. De brieven, geschreven op briefpapier van het Zuid-Afri kaans Instituut voor Maritiem Onderzoek en voorzien van op schriften als 'Top Secret' en 'For your eyes only', geven een uit eenzetting van een plan om een bom te plaatsen onder het vlieg tuig van Hammarskjöld. De hoeveelheid en type springstof zijn vermeld. De bedoeling was dat de explosie onmiddelijk na het opstijgen in Leopoldstad bij het intrekken van de wielen zou plaatshebben. Een andere brief vermeldt dat de bom echter pas afging toen de wielen werden uitgeklapt voor de landing in Ndola. Verwijderd 'De VN begint lastig te worden en het gevoel is dat Hammarsk jöld moet worden verwijderd', zo staat in een brief. De Ameri kaanse CLA was destijds nauw betrokken bij pogingen om in Congo een Westei's gezinde re gering aan de macht te krijgen. Hammarskjöld steunde aan vankelijk de Amerikaanse poli tiek in Congo, maar na kritiek dat de VN aan de leiband van Washington liep, nam hij meer afstand. In Zuid-Afrika ver dachten velen Hammarskjöld ervan dat sympathie koesterde voor de Pan-Afrikaanse, socia listische politici die na de deko lonisatie op het continent aan de macht kwamen. De Waarheidscommissie maak te de brieven gisteren tijdens een persconferentie openbaar, maar verklaarde dat zij de au thenticiteit van de documenten nog niet heeft kunnen vaststel len. Gezien de mogelijke inter nationale gevolgen van de ont hulling zijn de documenten overhandigd aan de Zuid-Afri kaanse regering. GPD hun functioneren. Velen hebben dan ook het gevoel dat ze zich voor tweehonderd procent moe ten inspannen om gewaardeerd te worden, zo stelt het rapport. Ze hebben het gevoel dat ze al leen geaccepteerd worden als ze zich als een 'echte Nederlander' gedragen en hun eigen achter grond ontkennen. Ook hebben veel allochtonen het idee dat ze minder carrièremogelijkheden hebben. Beleid Het rapport noemt het niet raadzaam een specifiek alloch tonenbeleid te voeren. Hierdoor worden immers de verschillen benadrukt. Veel autochtonen kunnen er aanstoot aan nemen, hetgeen weer terugslaat op de gekleurde agenten. Binnen landse Zaken ziet meer heil in een zogeheten 'diversiteitenbe- leid', waarbij iedere medewer ker de aandacht krijgt die hij of zij nodig heeft. Daarbinnen zal het echter toch nodig zijn een specifiek beleid voor allochto nen te voeren. Als een van de mogelijkheden voor positieve discriminatie noemt het rapport het versneld laten doorstromen van alloch tonen naar hogere posten, zodat ook daar de personeelssamen- stelling meer divers wordt. Het rapport doet nog een aantal concrete aanbevelingen. Ook allochtonen moeten aan alle op leidingseisen voldoen. Bij de be oordeling van personeel moet wel rekening worden gehouden met culturele verschillen. Ver der moet de omgangscultuur binnen de politie ter discussie worden gesteld, waarbij duide lijk dient te worden gemaakt dat racistisch gedrag niet geto lereerd wordt. GPD Een internationaal team van onderzoekers is ten noorden van Noorwegen bezig met een speurtocht naar het virus van de Spaanse griep. Het team verwacht het virus te vinden in de li chamen van zes mijnwerkers die in 1918 aan de griep overle den. Bedoeling is het genetisch profiel van het virus op te stellen De Spaanse griep maakte in het begin /I van deze eeuw tientallen miljoenen slachtoffers. Zeeuwse ondernemers in met name de technische en de sei zoensgebonden sector hebben steeds meer moeite met het vinden van geschikt personeel. Ook het arbeidsbureau en de uitzendbureaus kampen met de gevolgen van de krappe arbeidsmarkt Ondertussen blijft de werk- "I SC Heerenveen en FC Twente openen vanavond het voetbal seizoen 1998/1999. Vandaag in deze krant aandacht voor de hoofdrolspelers. loosheid sterk dalen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,11 en 14; zeeland: 15,16,17 en 19; sport: 21,22,23,24, 25, 26, 27 en 28 Hammarskjöld door John Wanders WASHINGTON - De absurdi teit rond dezaak-Lewinsky lijkt grenzeloos. Nadat Amerika we kenlang gefixeerd was op een bevlekte jurk, is het nu een stropdas die de tongen in bewe ging brengt. Beter gezegd, twee stropdassen. Journalist Matt Drudge citeer de gisteren op zijn Internetsite ingewijden in het strafrechte lijk onderzoek van aanklager Starr. Deze verzekerden dat president Clinton maandag avond tijdens zijn historische televisierede een stropdas droeg die hij van Monica Lewinsky ca deau had gekregen. „Het is on gelooflijk, maar hij droeg wer kelijk haar das. Terwijl miljoe nen televisiekijkers toekeken", zei één van die ingewijden. The New York Times berichtte gisteren ook al over Clintons stropdas. Niet de sobere, blauw grijze van maandagavond, maar de goudkleurige das met gekruiste, donkerblauwe stre pen die Clinton twee jaar gele den van Lewinsky kreeg voor zijn vijftigste verjaardag. De president droeg de opvallende das op 6 augustus tijdens een bijeenkomst in de Rose Garden van het Witte Huis. Toeval of niet, diezelfde dag moest Moni ca Lewinsky voor de grand jury- verschijnen om te getuigen over haar relatie met Clinton, 's Avonds zag ze op het nieuws dat de president haar stropdas droeg. In antwoord op vragen van Starrs onderzoekers zou Le winsky hebben bevestigd dat zij de president verscheidene stropdassen cadeau had ge daan, waaronder de goudkleu rige. Omdat ze elkaar tijdens hun achttien maanden durende verhouding onmogelijk elke dag konden ontmoeten, zouden Clinton en Lewinsky de strop5- dassen hebben gehanteerd als geheimtaal. De president is im mers vrijwel dagelijks op de Amerikaanse televisie te zien. Was het dragen van de gewaag de goudkleurige das juist op 6 augustus een poging om Le winsky's getuigenis voor de grand jury' te beïnvloeden? Tot zijn stomme verbazing kreeg Clinton die vraag maandag voorgelegd tijdens zijn ruim vier uur durende verhoor. Clin ton reageerde volgens ingewij den met een spottend lachje. Het verhoor van Lewinsky op 6 au gustus begon uren eerder dan de ceremonie in de Rose Garden, benadrukte het Witte Huis. Van een poging van beïnvloeding kon derhalve geen sprake zijn: „Dit maakt duidelijk wat voor een bizarre gedachten er circu leren in het kantoor van aankla ger Starr." GPD zie ook pagina 5 (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerete twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002 (Advertentie) wordt n° dQkte slaat nu goed toe bij Intratuin. Van 17 t/m 29 augustus zijn er zóveel koopjes te halen, gewoon te gek voor woorden. Aanbiedingen, kortingen en innige weggeefprijzen. Het groene warenhuis is dus eventjes een waanzinhuis! KOUDEKERKE ingsestraat (Tussen Koudekerke Vlissingen), Tel. 0118-551623

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1