Park Oostkapelle krijgt facelift tttrt Loodsensteiger heeft bestaansrecht bewezen ePZC ï^eere staat horeca niog slechts zelden latere sluiting toe PZC Miljoenenschade bij brand Oudelande zeeland 17 ^(ingepast plan voorziet in open speelpark en skatebaan .Beid gestolen uit woning Vinkei doelwit tan inbrekers mensenwerk Inbreker krijgt werkstraf Jongeren overvallen bromfietser Man overleden na steekpartij Dronken automobilist ingesloten Kotter vindt staartstuk vliegtuig Behandeling na bedreigingen Aanleg van geluidswal A58 bij Oost-Souburg komt eindelijk in zicht donderdag 20 augustus 1998 jnjor Maurits Sep 'Oostkapelle - Hei park keuys te Oostcappel in Oostka- in(elle wordt op korte termijn Dr|ringericht. Het oude herin richtingsplan van het tuin- en jjJndschapsarchitectenbureau i Tosch en Slabbers uit 1995, ge blaakt in opdracht van de toen- e jalige gemeente Domburg, is Yjiigszins aangepast. Zo komt er ten omheinde speeltuin maar tn open speelpark met minder 'jvaarlijke toestellen. Wel is er ejj verzoek van de Oostkapelse een skatebaan in het ont- kel werp opgenomen. Waar het on derkomen van de Oranjevereni ging moet komen, is nog niet bekend. Bosch en Slabbers presenteerde in september 1995 het Struc tuurplan Oostkapelle. Daarin staan voorstellen voor een ver betering en verfraaiing van de dorpskern: de Dorpsstraat, de Kerkring en het park Huys te Oostcappel, met ondermeer het oude sportpark aan de Toren- straat. De gemeente Domburg stelde in 1996 ruim 500.000 gul den beschikbaar voor de herin- LUJ O j.")or Ab van der Sluis richting van het park, inclusief de aanleg van een speeltuin. Een veto van Gedeputeerde Staten, die vlak voor de herin deling niet toestond dat Dom burg grote sommen geld uitgaf, vertraagde de uitvoering van de herinrichting. Vrij snel na de herindeling nam de nieuwe ge meente Veere het plan weer ter hand. Al in juli 1997 vonden ge sprekken plaats met de toen al ter ziele gegane Speeltuinver eniging Oostkapelle. Die legde in maart van dat jaar na zes ja ren vruchteloze strijd de handen in de schoot. Na een bijeen komst met schooljeugd en om wonenden in april van dit jaar zijn de plannen in een stroom versnelling gekomen. Van de oorspronkelijke opzet van de speeltuin is weinig over gebleven. De gemeente Veere is afgestapt van het idee van om heinde speeltuinen met toe zicht. Reden zijn de aange scherpte veiligheidseisen voor speeltuinen. Zij geeft de voor keur aan open speelparkjes met trapveldjes, een skatebaan en eenvoudige toestellen. Dat ge beurt in Zanddijk bij de herin richting van het middengebied en nu ook in Oostkapelle. Opgeslagen De Speeltuinvereniging Oost kapelle had al voor twintigdui zend gulden aan speeltoestellen in bezit. Die liggen nog opgesla gen in de gemeenteloods in Oostkapelle. Volgens M. J. Bie- lok van de afdeling welzijn van Veere passen die toestellen niet meer in de opzet voor de speel tuin in Oostkapelle. Ze zullen wel worden gebruikt, maar dan op andere plaatsen in de ge meente. Podium Afgezien van de speeltuin zijn de andere elementen uit het ont werp van Bosch en Slabbers grotendeels gehandhaafd. Een podium aan de rand van het park is gebleven, net als het ver groten van de oude slotgracht van het Huys te Oostcappel. Die waterpartij ligt rondom de openbare basisschool De Knot- wil, aan de Tofenstraat. In het midden van het park blijft een speelveld over, waar de Oranje vereniging de jaarlijkse Oranje festiviteiten kan blijven houden. Plaats voor een opslag schuur voor de Oranjevereni ging in het park is er niet meer. Met de vereniging moet nog worden gezocht naar een oplos sing voor dit probleem. De gemeente Domburg had meer dan een half miljoen gul den uitgetrokken voor de herin richting van het park Huys te Oostcappel. Door de aanpassin gen van het ontwerp denkt de gemeente Veere nu aan 286.000 gulden genoeg te hebben. Zodra dé raad het plan heeft goedge keurd, waarschijnlijk al in sep tember, wordt met de herinrich ting begonnen. Voor volgend jaar zomer moet het werk klaar zijn. re( OUDEKERKE - Burgemees- r r AC. de Bruijn van Veere t ^eeft nieuwe regels opgesteld, aaraan horeca-ondernemers t "oeten voldoen als zij een ont- willen hebben van de lujerplichte sluitingsuren. Cafés jpunnen maximaal een uur lan- er open blijven. Ontheffing zal verigens incidenteel worden irierleend. De nieuwe voorwaar- en zijn nodig na de gemeente- jke herindeling van januari esl97. ,nn de voormalige gemeenten v omburg, Mariekerke, Valke- Z( isse, Veere en Westkapelle was innog sprake van verschillende n{ uitingstijden en voorwaarden oor ontheffingen. In de ene ge beente werd ruimhartiger om- J -sprongen met ontheffingen je an in de ander. De nieuwe rege- i(ng moet daaraan een einde aken. e belangrijkste regel in het ieuwe ontheffingenbeleid is at de horeca-ondememer zijn lak bij hoge uitzondering een j ur langer open mag houden. uitzondering mag wat de urgemeester betreft maximaal j. vee maal per jaar plaatsvin- een. Bijzondere omstandighe- en zijn: een nationale feestdag, KfLISSINGEN - Uit een woning Man de Branderijstraat in Vlis- dngen zijn woensdagochtend [Jen portemonnee met geld en ankbescheiden gestolen. De ief is vermoedelijk binnenge- omen door een niet afgesloten chterdeur. r de Braamstraat in Oost-Sou- urg is woensdagochtend een euptasje weggenomen van een apstok in een woning. Hier wam de dief waarschijnlijk innen door een geopend raam an de achterzijde van het pand. r het heuptasje zaten een por temonnee met geld, bankbe- iheiden en sleutels. iïDDELBURG - Bij een in- raak in de nacht van dinsdag p woensdag in een winkel aan e Lange Noordstraat in Mid- elburg is apparatuur buitge- ïaakt. De etalageruit werd Ver leidVervolgens werden een ideorecorder en een televisie- Gestel weggenomen. De waarde an de apparaten is onbekend, fan de daders ontbreekt nog elk poor. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl zoals koninginnedag, muziek feesten, jaarmarkten. Tijdens de jaarwisseling wil de burge meester wat soepeler zijn. De horeca kan dan een ontheffing krijgen voor maximaal twee uur. Tijdens de kermissen in Domburg en Westkapelle zal op aanvraag een onbeperkte ont heffing voor de sluitingstijden gelden voor de horecabedrijven daar. Voor jaarlijkse feesten van plaatselijke verenigingen kun nen horeca-ondernemers even eens een ontheffing krijgen van maximaal een uur. Tijdens feestjes zoals verjaardagen, hu welijken en live-optredens mo gen de deuren niet langer open blijven dan de verplichte slui tingstijden. Rustige muziek Om te voorkomen dat bezoekers allemaal tegelijk op straat ko men, waardoor mogelijk (ge- luids)overlast ontstaat, heeft de burgemeester voorschriften verbonden aan het ontheffin genbeleid. Een half uur voor sluitingstijdmoeterrustigemu- ziek worden gedraaid, mag er geen drank meer worden ge schonken en mogen er geen nieuwe bezoekers meer binnen komen. Een kwartier voor slui tingstijd moet bovendien het licht vol aan. Het park Huys te Oostcappel zal binnen afzienbare tijd een geheel ander aanzien krijgen. foto Lex de Meester door Josette van Velzen Een aantal wrijfhouten is ver nieuwd, het beslag is in de 'milieu vriendelijke' teer gezet en de hekjes en bankjes kregen een schilderbeurt, ver telt Henk van Hoepen. Hij is voorzitter van de in 1991 opgerichte Stichting Be houd Loodsensteiger Vlissingen. Al zo'n vijf jaar exploiteert deze stichting de oude Loodsensteiger en is ze verant woordelijk voor het onderhoud ervan. De steiger bij de ingang van de Koop manshaven in Vlissingen was dit jaar aan een wat ingrijpender opknapbeurt toe. ..Voor het eerst sinds de afgelopen vijf jaar was er groter onderhoud nodig aan de steiger. Het meeste hebben we zelf gedaan, daarbij onder meer geholpen door de stichting Gered Gereedschap", vervolgt de voorzitter. „Voor de wrijf houten hebben we meteen maar wat zwaardere genomen dan die bij de her stelwerkzaamheden van 1993 zijn ge bruikt. Deze zouden wat langer moeten houden. Al met al behoorlijk zwaar werk, hoor. Maar als je dat met een groepje enthousiaste mensen kunt doen is het ook wel weer heel leuk." Het houten waterwerk, dat sinds 1928 de toegang naar de Koopmanshaven markeert, was oorspronkelijk bedoeld als aanlegsteiger voor de redeboten. Toen het Loodswezen eind 1989 de pon ton in de Koopmanshaven in gebruik nam, werd de oude loodsensteiger een blok aan het been van eigenaar DGSM, het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken. Noch het Neder landse en Belgische loodswezen, noch de gemeente Vlissingen voelde er iets voor om het bouwwerk met al zijn lus ten en lasten voor een symbolisch be drag over te nemen. DGSM besloot tot sloop over te gaan. „Op 26 juni '91 had de gemeente nog kunnen ingrijpen, maar de raad sprak zich negatief uit en de volgende dag al verscheen langszij de steiger een bok van aannemingsbedrijf Van der Straaten uit Hansweert. Nog diezelfde dag kwam daarop een aantal Vlissin- gers in actie met als doel de al in gang gezette sloop te stoppen. Ze richtten daartoe de Stichting Behoud Loodsen steiger Vlissingen op", aldus Van Hoe pen. De stichting had succes en wist de loodsensteiger van de ondergang te redden. Bruidsschat Er werd de constructie bedacht waarin de gemeente eigenaar van de loodsen steiger werd en de stichting exploitant ervan. DGSM gaf bovendien een soort bruidsschat van honderdduizend gul den, bedoeld om de steiger volledig op te knappen en in oude staat te herstel Doeke Roos (1) en Henk van Hoepen op de Loodsensteiger. Rechts ligt de Flandria afgemeerd. foto Ruben Oreel len. De stichting had daarbij de wens geuit dat de steiger beter en veiliger toegankelijk werd voor bezoekers. „We vonden de bedri j fsschool van De Schel de bereid om hekjes te maken. De pro vincie stelde vijf oude bankjes ter be schikking, die na een opknapbeurt ook een plekje op de steiger kregen." Een gulden In 1993, toen de herstelwerkzaamhe den beëindigd waren, werd een huur contract voor in eerste instantie vijf jaar opgesteld dat daarna stilzwijgend telkens met een jaar verlengd wordt. De stichting huurt de steiger voor het sym bolische bedrag van één gulden en heeft de plicht voor onderhoud en beheer van de steiger te zorgen. „Dat lukt ons tot nog toe prima", verze kert Van Hoepen. „Het onderhoud wordt bekostigd uit de heffingen en do naties en veel werkzaamheden worden vrijwel pro deo verricht. We reserveren tot nog toe ieder jaar ook een post voor groot onderhoud. Een paal vervangen kun je bijvoorbeeld niet zelf. Je moet dat laten doen. Dat kost al gauw zo'n 30.000 gulden. We redden het nu wel, maar als de nood hoog zou zijn, moeten we waarschijnlijk, zoals met de hand tekeningenactie destijds, een beroep doen op sympathisanten uit de bevol king. Want het zou zonde zijn als de steiger er niet meer was. Er komen veel wandelaars, je kunt er de bootjes vol gen en het is een uniek en zeer geliefd stekje om te vissen. Niet alleen voor de Vlissingers, die eraan gewend zijn, maar ook voor mensen van buitenaf is dit een prachtig plekje. Van de bankjes van de provincie wordt ook dankbaar gebruik gemaakt. Als alle liefdesbood schappen die erop staan, uitgekomen zijn, dan staat ons de eerstkomende tijd nog een geboortegolf te wachten", lacht hij breeduit. Het veelvuldige gebruik van de steiger rechtvaardigt volledig haar bestaans recht, volgens Van Hoepen. Het Loods wezen heeft er nog altijd een aanleg plaats voor de reserveboot. Sleepboten en schepen van de verkeersdienst me ren er regelmatig af. De meetdienst van Rijkswaterstaat doet de steiger regel matig aan en heeft er zelfs een oriënta tiepunt. De steiger fungeert tevens als wachtpunt om de jachthaven binnen te kunnen varen. Met de Belgische rondvaartboot de Flandria, die er in de zomermaanden afmeert, bestaat al drie jaar een huur contract. „Rederij Feenstra lag hier een paar weken geleden ook met die hele grote boot en zal nog een keer of tien afmeren. De passagiers zijn heel en thousiast. Ze lopen zo de stad in en zijn vrijwel meteen in het centrum. Als zo'n rederij in de binnenhaven moet aanleg gen, moeten ze de mensen bijna met bussen naar de binnenstad vervoeren", aldus Van Hoepen. Havenrondvaarten De stichting ontwikkelt voortdurend plannetjes om het gebruik van de stei ger verder uit te bouwen en bedrijven daarvoor warm te maken. „De steiger zelf is heel statisch. Je kunt wel anderen ernaar toe halen. Met name op toeris tisch gebied zou het gebruik nog meer ontwikkeld kunnen worden", meent Van Hoepen. Hij denkt dat havenrond vaarten zoals in Rotterdam en Antwer pen ook in Vlissingen zouden aanslaan. „Veel mensen vinden het interessant om de beloodsing van dichterbij te kun nen zien en langs de schepen te varen die voor anker liggen. We hebben hele leuke ideeën, maar voor de uitvoering is geld en ondernemingszin nodig. En daar zit vooralsnog het grootste pro bleem." MIDDELBURG - Een 29-jarige Middelburger is woensdag door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werkstraf en een schadevergoeding van 1197,56 gulden. De man kreeg de straf omdat hij een hele reeks inbraken en diefstallen in Middelburg en Vlissingen heeft gepleegd. Hij had in mei van dit jaar ingebroken in een hotel in Middelburg waar hij spullen van een gast wegnam. Voor die spullen geldt de schadevergoeding. Daarnaast was de Middelburger erg ac tief in het pinksterweekeinde. Dat kwam naar eigen zeggen doordat hij de methadon had gemist. Van het geld dat hij door de verkoop van de spullen kreeg, kocht hij heroïne GOES - Een 16-jarige bromfietser is woensdagmiddag rond zes uur op de Europalaan in Goes overvallen en beroofd van een portemonnee met geld. De jongen, die werkzaam is als be steller van een pizzeria in Goes, werd gedwongen te stoppen door een groep van vermoedelijk zes jongeren. Na hem aange sproken te hebben, dwongen ze hem met geweld zijn porte monnee af te geven, Hierna gingen de jongeren er vandoor. RIJSWIJK - Een 28-jarige man uit Burgh-Haamstede is dins dagavond in Den Haag overleden aan de verwondingen die hij eerder bij een steekpartij had opgelopen. De man raakte zaterdagmiddag zwaargewond toen hij op de Pompstationsweg ter hoogte van de Sehevéningse gevange nis werd neergestoken. De politie heeft vier mannen aange houden. onder wie een 25-jarige man uit Leiden. Deze ver dachte is dinsdag voorgeleid aan de officier van justitie. De andere drie bleken niets met de zaak te maken te hebben. De aanleiding tot de steekpartij is vooralsnog onbekend. ANP MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Kamperland heeft de nacht van dinsdag op woensdag op het politiebureau in Mid delburg doorgebracht. Hij werd dinsdagnacht door de politie van Middelburg op de Vlasmarkt aangehouden omdat hij dronken achter het stuur van zijn auto zat. Een ademanalyse wees uit dat de man bijna drie keer zo veel had gedronken als toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. Omdat de man ook een boete van zevenhonderd gulden nog niet had betaald, en die niet direct kon betalen, werd hij ingesloten. Nadat de verschuldigde boete woensdagochtend alsnog was betaald, kon de man naar huis. TERSCHELLING - De bemanning van de mosselkotter Brui- nïsse 62 heeft dinsdag uit de Waddenzee het staartstuk van een vliegtuig opgevist. Het stuk schroot is vermoedelijk af komstig van een Hawker Hunter-straaljager die daar zeven tien jaar geleden zou zijn neergestort. Het staartstuk wordt vandaag voor onderzoek overgedragen aan bergingsexperts van de luchtmacht. Die bekijken of er pogingen worden on dernomen om de rest van het wrak te lichten. GPD MIDDELBURG - Een 29-jarige Middelburger die mensen be dreigde omdat hij zich racistisch bejegend voelde, wordt een jaar opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Dat heeft de rechtbank in Middelburg woensdag bepaald. De Middelbur ger is verder ontslagen van alle rechtsvervolging. Volgens psychiatrische en psychologische onderzoeken is de schizo frene man geheel ontoerekeningsvatbaar. De uitspraak is ge lijk aan de eis van de officier van justitie. door René Schrier KWADENDAMME - De brand die in de nacht van dinsdag op woensdag het fruitverwer- kingsbedrijf J. Goense Fruit Products te Oudelande in de as legde heeft voor meer dan 3 mil joen gulden schade aangericht. Alleen de machines vertegen woordigden al een waarde van 2,7 miljoen gulden. Ook het ge bouw moet als verloren worden beschouwd. Het was pas onge veer 5 jaar oud. De technische recherche was woensdagmid dag nog bezig achter de oorzaak van de brand te komen. „De brand had op geen slechter moment kunnen komen", ver telde J. Goense woensdagmid dag, „Niet alleen staat de pluk voor de deur, het is ook nog eens de periode waarin de nieuwe contracten met de afnemers af gesloten worden." Goense wil nu proberen de orders bij zijn concurrenten onder te brengen, maar dat zal niet meevallen, verwacht hij. Omdat het bedrijf marktleider is betekent dat dat de concurrenten niet voldoende capaciteit hebben om die extra orders te venverken. J. Goense Fruit Products hield zich bezig met de verwerking van vooral appels. Ze werden geschild, in stukjes gesneden of ingevroren en vonden zo hun weg naar in- dustriën, als taartfabrieken en andere bedrijven die het fruit verder verwerken. Vraagtekens Niet alleen de oorzaak van de brand, die kort na één uur 's nachts uitbrak, is nog een vraagteken. Het is Goense ook onduidelijk hoe zoiets zo heeft kunnen branden. Het ging om voornamelijk metalen machi nes. Aanvankelijk was de mel ding voor het brandweerkorps van Ovezande: uitslaande brand. Al gauw bleek het echter om een grote brand te gaanOok de korpsen van Baarland en Borssele moesten bijspringen om assistentie te verlenen Even na een uur hoorden Goen se en zijn vrouw iets omvallen. Eerst dachten ze dat het een krat was, maar toen ze buiten keken sloegen de vlammen al uit de schuur. De brandweer bellen kon niet omdat de telefoon al niet meer werkte. Daarom werd bij de buren alarm geslagen. Het sein brand meester klonk om streeks half drie. De brandweer is nog tot in de middag bezig geweest met na blussen. kon worden gezet, omdat het noodzakelijk bleek een strook grond langs de Rijksweg aan te kopen om een nieuwe sloot te kunnen graven. Het waterschap Zeeuwse Eilanden eiste dat om een goede afwatering van het nogal laaggelegen gebied te kunnen garanderen. Ook enkele omwonenden vreesden water overlast en dienden bezwaren i n tegen aanleg van de geluidswal. Die bezwaren zijn door de ge meente Vlissingen afgehandeld. Inmiddels is er overeenstem ming bereikt met de eigenaren van de grond langs de Rijksweg en met een pachter die een ge deelte van de grond in gebruik heeft. Rijkswaterstaat heeft goede hoop dat in september met de aanleg van de aarden wal kan worden begonnen. Voor de geluidswal wordt gebruik ge maakt van gezuiverd slib dat is opgeslagen bij de Kreekrakslui- zen, vlakbij Rilland. door Harmen van der Werf OOST-SOUBURG - Rijkswa terstaat begint zeer waarschijn lijk volgende maand met de aanleg van een geluidswal bij Oost-Souburg. De aarden wal komt achter de woningen aan de Vlissingsestraat en de Kromwe- gesingel, van de Souburgse wa-t tertoren tot halverwege het via duct Souburg in Rijksweg A58. De komst van de geluidswal heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Zeker anderhalf jaar ge leden kwamen de eerste plan nen naar buiten. Bewoners van de Vlissingsestraat en de Krom- wegesingel wilden graag zo'n voorziening, omdat zij veel ge luidsoverlast ondervinden van het autoverkeer op de A58. Rijkswaterstaat en de gemeente Vlissingen beloofden vorig jaar direct hun medewerking. Toch heeft het nog erg lang ge duurd voor het licht op groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 17