courant Kamer duikt toch in Srebrenica Luchtvaartactie tegen onderbuiktoerisme in Azië Hoofdbrekens over opblaasbare stuw Helft Amerikanen verdenkt Clinton van nieuwe leugen 4 WEKEN 23' Werkgroep gaat na of informatie aan parlement volledig is Prins Charles bezoekt Omagh Inter Boeien te ruste Hulstenaar vindt enorme schat Atlete Jongmans valt flauw Onbekende pagina's dagboek Anne Frank zorgen voor commotie VOOR 15,00 '12' ZW 2 Zonnig Rustig met in de vroege ochtend een enkele mistbank. Overdag zonnig en droog. Middagtemperatuur 21 tot 24 graden. 241e jaargang no. 197 woensdag 19 augustus 1998 losse nummers 1,75 Ambtsberichten voor asielzoeker deugen niet door Ans Bouwmans DEN HAAG - Een werk groep van Kamerleden gaat inventariseren welke vragen rond de val van Srebrenica nog een ant woord behoeven. Als er gaten blijken te zitten in de informatie aan de Ka mer en lopende onderzoe ken geen uitsluitsel geven, kan alsnog een parlemen tair onderzoek volgen. Dat compromis heeft de com missie Defensie gisteren bereikt na langdurig overleg achter ge sloten deuren. Commissievoor zitter Hoekema (D66) maakte na afloop nog bekend dat er de ze week geen spoeddebat over Srebrenica komt, zoals Groen- Links wilde na alle opschud ding over onthullingen in de media. De WD'er Blaauw verwacht niet dat het in een later stadium tot een parlementair onderzoek zal komen, omdat volgens hem alle informatie ergens beschik baar is. De WD meent dat met van onze redactie binnenland KAMPEN - Het Overijsselse waterschap Groot Salland wil nog niet spreken van een groot probleem, maar niettemin is nog volstrekt onduidelijk wan neer de bouw van de revolutio naire balgstuw bij Ramspol in de buurt van Kampen kan wor den voortgezet. Al sinds medio juli ligt het werk stil. De aanne mer weet niet hoe hij kan voor komen dat het rubberdoek van de balg na gebruik in een plooi terug op de bodem valt. De balgstuw, die de IJsseldelta bij Kampen en Zwolle tijdens extreem hoog water voor over stromingen moet behoeden, gaat 155 miljoen kosten en is uniek in de wereld. Het gaat om drie balgen van elk ongeveer zestig meter lang. Ze zijn ge maakt van flexibel rubberma- door John Wanders WASHINGTON - De helft van de Amerikaanse bevolking gaat er van uit dat president Clinton in zijn historische televisietoe spraak van maandagnacht op nieuw heeft gelogen. Een nog groter deel van het volk is van mening dat Clinton essentiële informatie heeft weggelaten uit zijn boodschap tot de natie. In de korte toespraak, waarin hij zijn veelbesproken seksuele relatie met Monica Lewinsky opbiechtte, beweerde Clinton dat hij nooit iemand heeft ver zocht te liegen over de affaire. Het bureau van aanklager Ken neth Starr onderzoekt met on verminderde ijver of de presi dent zich wellicht toch schuldig heeft gemaakt aan het aanzet ten tot meineed en het frustre ren van de normale rechtsgang. De waardering die de president krijgt voor zijn werk is voorals nog onverminderd hoog, wat grotendeels valt toe te schrijven (Advertentie) Extra informatiebijeenkomst Kort, intensief hbo Vrijdag 21 augustus. 16.00 20.00 uur (070V3 45 11 10 Ibusine s s school! de inventarisatie de onrust bij bevolking en Dutchbatters over de nieuwe publiciteitsgolf weg genomen kan worden. Ook de PvdA is tevreden omdat er nu rustig bekeken wordt wel ke stappen de Kamer zelf nog kan en wil zetten. De PvdA is niet op voorhand voor een par lementair onderzoek, maar sluit het ook zeker niet uit, aldus Ka merlid Valk. Oppositiepartij CDA meent dat met dit besluit het eerste stapje op weg naar een parlementair onderzoek is gezet. „Het is mijn ervaring dat in het verleden alle parlemen taire onderzoeken op deze ma nier met wat tegenstribbelen zijn begonnen", aldus CDA'er Hillen. GroenLinks is teleurge steld dat de coalitiepartijen nog geen parlementair onderzoek willen, maar is blij dat de moge lijkheid in ieder geval wordt opengelaten. De commissie De fensie zal volgende week beslui ten wie er in de werkgroep gaat zitten en wie voorzitter wordt. Onderzoeken Op dit moment lopen er drie on derzoeken naar Srebrenica. Het Openbaar Ministerie in Arnhem kijkt of er Dutchbat-soldaten zijn die zich strafbaar gedragen hebben. Commissaris van de Koningin in Noord-Holland Van Kemenade onderzoekt of het ministerie van Defensie in formatie heeft achtergehouden of gemanipuleerd om zaken in de doofpot te stoppen. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD) maakt een brede studie naar de val van Srebrenica in juli 1995 en de na sleep daarvan. RIOD-directeur Blom klaagde gisteren dat nieuwe onderzoe ken het werk van het RIOD doorkruisen, omdat ze de pres tige van zijn mensen en instituut ondermijnen. Het Openbaar Ministerie in Arnhem wijst die kritiek van de hand, omdat het OM zich uitsluitend bezig houdt met de strafrechtelijke kant van de zaak. WD-Kamerlid Blaauw en D66'er Hoekema drongen er bij het RIOD op aan, scheutiger te zijn met informa tie over de stand van het onder zoek. Het RIOD-onderzoek vor dert met name moeizaam omdat de VN weinig informatie over operaties in het voormalige Joe goslavië geeft. GPD teriaal dat aan een drempel op de waterbodem wordt beves tigd, ongeveer vijf meter onder NAP. De balg ligt daar op een zogenoemde ribbelbodem. Bij overstromingsgevaar kan de balgstuw binnen een uur met water en lucht worden gevuld, waarmee een waterkering ont staat die 3,55 meter boven NAP uittorent. Nergens in de wereld is een stuw van deze omvang aangelegd. Toch koos het water schap voor dit avontuur omdat het een ideale oplossing zou zijn voor deze locatie en bovendien goedkoper dan andere moge lijkheden. Tot dusver is door de aannemer, Hollandsche Beton- en Water bouw bv (HBW), nog geen ont werp ingediend dat in ogen van het waterschap en de Bouw dienst van Rijkswaterstaat, door de beugel kan. GPD aan de gezondheid van de Ame rikaanse economie. Maar de waardering voor zijn persoon is na de speech aanzienlijk afge nomen. Volgens een peiling van het dagblad USA Today en om roep CNN zegt veertig procent waardering op te kunnen bren gen voor de persoon Bill Clin ton, hetgeen een daling inhoudt van liefst twintig procent over een periode van twee dagen. Politieke tegenstanders van de president maakten na afloop van de speech duidelijk dat ze Clintons expliciete kritiek op aanklager Kenneth Starr onac ceptabel vonden, omdat het uit eindelijk de president zelf was die met zijn leugens het onder zoek onnodig traineerde. Enke le Congresleden riepen de presi dent op af te treden. Aanklager Starr is, naar ver luidt, nog niet tevreden met de bekentenis en de spijtbetuiging van de president. Clinton wei gerde tijdens het verhoor een aantal vragen te beantwoorden omdat ze volgens hem te speci fiek ingingen op zijn privé-le- ven. Starr heeft de mogelijkheid Clinton opnieuw te dagvaarden om hem alsnog tot antwoorden te dwingen. Waarschijnlijk moet in ieder geval Lewinsky morgen opnieuw voor de grand jury verschijnen. Er is de aan klager veel aan gelegen om het Amerikaanse volk en het Con gres duidelijk te maken dat de zaak Lewinsky om meer gaat dan seks alleen. GPD zie ook pagina 2 VLISSINGEN - De bakens zijn verzet. Niet meer in hun element, zijn zij nauwe lijks nog herkenbaar. Op het droge, tegen een hemel die in brand lijkt te staan.lijken zij meer op vreemde vogelkooien, getooid met diabolo's. Alleen in het golvende water van de Westerschelde zijn zij on miskenbaar de wegwijzers voor de zee schepen en plezierjachten op weg naar (jacht)havens als Antwerpen. Terneuzen, Vlissingen. foto Ruben Oreel Congolese recruten verlaten het Martelarenstadion in Kinshasa. foto Issouf Sanogo/EPA Landen Zuidelijk Afrika beloven Kabila steun HARARE - De ministers van Defensie van vijf landen in het zuiden van Afrika hebben be sloten de Congolese president Laurent-Désiré Kabila te steu nen in zijn strijd tegen de rebel len die zijn bewind omver willen werpen. Dat heeft de Zimbabwaanse president Robert Mugabe giste ren gezegd. Mugabe is voorzitter van de vei ligheidsorganisatie van de SADC, het samenwerkingsver band van vijftien Afrikaanse staten ten zuiden van de Saha ra, waarvan ook de Democrati sche Republiek Congo deel uitmaakt. Kabila heeft de mi nisters in Harare om steun ge vraagd en volgens Mugabe wa ren die het erover eens dat die steun dringend noodzakelijk was. De hulp moet Kabila in staat stellen 'de vrede en stabili teit' in zijn land te herstellen. Kabila was in Harare vertegen woordigd door zij n zoon Joseph, plaatsvervangend stafchef van het Congolese leger. RTR zie ook pagina 5 1 door Paul Koopman en Bob Kroon BRUSSEL - Om het 'onderbuiktoeris me' naar bestemmingen in Zuidoost- Azië te ontmoedigen, zullen de Duitse vliegmaatschappij Lufthansa en Air 1 France vanaf medio september bij wij- ze van proef hun passagiers op deze I vluchten een voorlichtingsfilm over I pedofilie tonen. Het initiatief voor de campagne komt van de hulporganisatie "Terre des Hommes' en kreeg financieel onder steuning van de Europese Commissie ri Brussel. Een woordvoerder van de I KLM zei dat zijn maatschappij nog niet officieel benaderd is, maar volgens de zegsman is het niet haar taak om passa- j giers via voorlichtingsfilms op te voe den: „Dat ligt meer op de weg van over heden." In de film wordt volwassenen die van plan zijn in exotische oorden van een minderjarige prostituee gebruik te ma ken, flink de les gelezen. De video wordt momenteel op IJsland opgeno men en gaat op 21 augustus in Berlijn in première. Het is de bedoeling dat de film op lange-afstandsvluchten tot de standaard-procedure gaat behoren, net zoals de demonstratie van zuur stofmaskers en zwemvesten. Volgens de Europese Commissie zal de film de passagiers aan boord niet onbe roerd laten. Zo wordt de armoede en uitbuiting die aan kinderprostitutie ten grondslag liggen flink aangezet en worden de sociale en psychologische gevolgen voor de betrokken kinderen belicht. Ook wordt gewezen op de ge vangenisstraffen die betrapte 'sekstoe risten' in hun thuisland wacht. Toeris ten met een dubieus reismotief stappen na het zien van de film, zo wordt ge hoopt, bekeerd of op zijn minst met een bezwaard gemoed van de vliegtuig trap. De Internationale Arbeids Organisatie (ILO) meldt in een vandaag verschenen rapport dat de economische crisis in Zuidoost-Azië steeds meer werkloze vrouwen en meisjes de prostitutie in drijft. Ook de geldontwaarding daar wakkert het sekstoerisme vanuit het Westen onstuitbaar aan. De seksindu strie is in sommige landen in Zuidoost- Azië goed voor zo'n vijf procent van het ■m bruto binnenlands product. De (kin derprostitutie is er uitgegroeid tot ruim anderhalf procent van de vrouwe lijke bevolking. De meerjarige ILO-studie concentreert zich op Indonesië, de Filippijnen, Thai land en Maleisië. De schade die de ge organiseerde prostitutie in de samenle ving aanricht op het gebied van sociale verhoudingen, verspreiding van aids en geslachtsziekten, mensenrechten schendingen, misdaad en uitbuiting van prostituees, vooral kinderen is enorm, aldus het rapport. In 1994 waren naar schatting in Indo nesië ongeveer een kwart miljoen pros tituees werkzaam. Door de crisis is dit aantal verveelvoudigd. De ILO schat het aantal prostituees in de Filippijnen op ongeveer een half miljoen en in Thailand ongeveer 300.000. Tiendui zenden vrouwen uit deze landen wer ken ook als 'uitzendkrachten' in andere landen, vaak onder mensonterende omstandigheden. De omzetten in de Aziatische seksindu strie zijn indrukwekkend. Voor de pe riode van 1993 tot 1995, dus voor de economische crisis, werd alleen in Thailand jaarlijks 300 miljoen dollar door prostituees in de grote steden overgemaakt naar hun families op het platteland. In Indonesië draagt de seksindustrie jaarlijks tussen de 1,2 en 3,3 miljard dollar bij in de nationale economie en is in de huidige crisis goed voor 2.4 procent van het bruto binnen lands product. GPD Prins Charles en de minister voor Noord-Ierland Mowlam be zochten gisteren het ziekenhuis in Omagh. De bomaanslag zaterdag in deze plaats kostte het leven aan 28 mensen. Er vie len meer dan 200 gewonden. De Real IRA eiste giste ren de verantwoordelijkheid op, maar verklaarde C dat het niet de bedoeling was slachtoffers te maken. %J Mare Steenbergen uit Hulst heeft in opdracht van de erfgenamen van een rijke Brabantse boer met zijn metaaldetector een fortuin aan munten en zilver- en goudstaven op gespoord. De schat lag in het erf van de overleden boer. Inmiddels is de Hul stenaar de aandacht van de media na zijn vondst meer dan "j Ej De hitte en de extreem hoge luchtvochtigheid in combinatie met een ritje in een airco-gekoeld busje. Stella Jongmans viel deze hevige temperatuuromslag gisteren rauw op het dak. De 800 meterloopster trok langs de baan haar loopschoenen uit, haar spikes aan, ging rechtstaan en viel vervolgens flauw. Hierdoor kon ze niet aan de serie op de 800 me- O O ter van het EK in Boedapest meedoen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10,11, 12 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 21 en 22; buiten gebied: 23,24, 25,26 en 27 doorThea van Beek AMSTERDAM - Een onaardige brief over het huwelijk van haar ouders blijkt te ontbreken aan het wereldberoemde dagboek van Anne Frank. Het vijf pagi na's tellende epistel is sinds 1980 in het bezit van een oud medewerker van de Anne Frank Stichting. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD), de Anne Frank Stich ting en het Anne Frank Fonds eisen de pagina's op. De landsadvocaat bestudeert de kwestie momenteel in opdracht van het RIOD. Cor Suijk, die lang voor de Anne Frank Stich ting werkte, stelt de pagina's van Otto Frank te hebben ge kregen, vlak voor diens overlij den in 1980. Volgens het RIOD stelde Suijk pas onlangs de or ganisatie en het Anne Frank Fonds in Zwitserland op de hoogte van het bestaan van de vijf pagina's. In zijn testament bepaalde Otto Frank dat de rechten van het dagboek van zij n dochter berus ten bij het Anne Frank Fonds. Het originele dagboek kwam in het bezit van het RIOD. „We hebben geen idee waarom Suijk deze vijf pagina's zo lang in zijn bezit heeft gehouden, zonder ons daarvan op de hoog te te stellen", zegt David Bar- nouw van het RIOD. „We waren erg verbaasd over het bestaan van dit document."'Bamouw acht de kans overigens klein dat er nog meer ongepubliceerde documenten uit het dagboek zullen opduiken. In 1986 publiceerde het RIOD een nieuwe versie van Het Ach terhuis dat voor veel opschud ding zorgde. Het bevatte nieuwe passages over het huwelijk van Anne's ouders, die niet in de ou de versie van het dagboek waren opgenomen. Deze tweede versie van het dagboek bleek vanaf maart 1944 door Anne Frank te zijn herschreven op basis van. haar oude dagboeknotities. Naar nu blijkt, bestond er ook nog een brief van 8 februari 1944. Volgens het RIOD zou het hier kunnen gaan om een her schreven versie van haar dag boekaantekeningen van die da tum. Op verzoek van het Anne Frank Fonds is een alinea van de eerste versie van deze brief weg gelaten uit de nieuwe editie van 1986. Volgens Baraouw kreeg Suijk van de Anne Frank Stichting in Amsterdam de brief in handen, op het moment dat er een Duits onderzoek liep naar de echtheid van het dagboek. Duitse neo nazi's betwijfelden die echtheid en spanden een rechtszaak aan. Zowel het Anne Frank Fonds als het RIOD vinden het onwaar schijnlijk dat Otto Frank het document aan Suijk heeft ge schonken. „Waarschijnlijk heeft hij de pagina's afgestaan om te voorkomen dat ze open baar zouden worden." GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving A 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving A 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1