School Clinge wordt buur Sterre Ruim duizend jaar en geen goed orgel PZC Hulst maakt zich op voor Reynaertfeesten zeeland dinsdag 18 augustus 1998 z 13 Zeldzame krab bij Saeftinge Overleg over uitbreiding Redoute Duo opgepakt wegens diefstal Inbraak in zomerwoning Nieuwe shirts voor koersballers Toezichthouders grijpen dief Instituut verstandelijk gehandicapten verwacht betere integratie bewoners Kerstavond in de zomer Kosovo-actie slaat aan Dertig limiet in Aardenburg 'E'U'E9{ OMZIEït Telefoons weg Tien mille voor ouderenzorg Sas Vernielingen aan auto's MIDDELBURG - Vissers hebben gisterochtend in de buurt van Saeftinge een blauwe zwemkrab opgevist. Een unieke vondst, want tien jaar geleden is in Nederland voor het laatst een blauwe zwemkrab gevonden. Het schaaldier is ongeveer vijftien centimeter breed en vijf tot tien centimeter lang. Het beestje heeft een groen/blauwe rug, blauwe poten en rode scharen. Ook heeft het zwemvleugels met rode stekels. De krab. een vrouwtje, leefde aanvankelijk nog, maar is tegen de middag doodgegaan. De krab wordt geconserveerd en over gebracht naar het Zeeuws Biologisch Museum. Blauwe zwemkrabben komen van origine voor langs de Amerikaanse kust Inmiddels zijn ze ook ingevoerd in ondermeer Frankrijk en Denemarken. SAS VAN GENT - De directie van verzorgingstehuis De Re doute in Sas van Gent gaat met het college van burgemeester en wethouders praten over een gemeentelijke bijdrage voor de uitbreiding van de recreatiezaal. De recreatiezaal is veel te klein en de directie is al vier jaar lang bezig het benodigde geld bij elkaar te krijgen. Acties van de Vrienden van De Redoute en van de bewoners hebben al een aanzienlijk bedrag opgele- verd en een plaatselijke bank heeft al toegezegd de helpende hand aan te bieden. Als de financiële kant rond is, moet nog worden gewacht op toestemming van het provinciaal bestuur. HULST - Een 32-jarige man en een 31-jarige vrouw uit Ter- neuzen zijn zondagmiddag in Hulst aangehouden omdat zij verdacht worden van diefstal uit zowel een winkel aan de Bierkaaistraat als aan de Gentsestraat in Hulst. Uit eerstge- noemde zaak werd een broek van een kostuum ter waarde van 779 gulden meegenomen. Deze werd later in de auto van de verdachten gevonden, evenals een jas van 499 gulden, die door de eigenaresse van de winkel aan de Gentsestraat als ge stolen was opgegeven. De twee Terneuzenaren wei-den na het opmaken van een proces-verbaal heengezonden RETRANCHEMENT - Een 50-jarige man uit Ottobeuren (Duitsland) heeft maandag aangifte gedaan van diefstal uit zijn zomerwoning aan de Grote Chnstoffelstraat in Retran- chement. Bij de inbraak werden enkele gouden sieraden en een bedrag van rond de duizend gulden gestolen. HOEK - De koersbalgroep van de Stichting Welzijn Ouderen Hulst hoopt in de nabije toekomst een eigen toernooi op poten te zetten. De groeiende club, 26 spelers vanaf zestig jaar, wordt komend jaar gesponsord door een plaatselijke super markt De koersballers - die sinds kort behalve op donderdag morgen ook op woensdagmiddag in De Lovenhoek in de Iris straat spelen - krijgen begin september nieuwe shirts van de sponsor en hopen zich daarna nog meer in de kijker te spelen. VLISSINGEN - Toezichthouders hebben maandagochtend in Vlissingen op heterdaad een winkeldief in de kraag gevat In de Lange Zelke in het centrum van de stad hielden zij een 27-jarige man uit Vlissingen aan. De man had juist een zonne bril ter waarde van 12,50 gulden gestolen in een winkel in de Walstraat. De man rende met zijn buit hard weg via de Lange Zelke. Daar konden de toezichthouders hem tegenhouden. Zij droegen hem daarna over aan de politie. De Vlissinger moet zich voor de rechter verantwoorden voor de diefstal. door Barend Pelgrim CLINGE - De gemeente Hulst en instituut De Sterre onder zoeken of een verplaatsing van de basisschool Sint Bernardus van de Gravenstraat naar de Sterredreef haalbaar is. De bouw van de school in de hoek Malpertuuslaan-Sterredreef zou volgens de gemeente het dorpscentrum van Clinge ver sterken. Bovendien maakt Ster- redirecteur J. Biegstraten er geen geheim van dat hij de WESTDORPE - Het begon een paar jaar geleden als geintje, maar intussen is het een traditie geworden: viering van kerst avond in de Jeansbar in West- dorpe. Dit jaar wordt kerst avond in countrysfeer gevierd op zaterdag 29 augustus. De Zeeuws-Vlaamse muzikan ten John Dancer en Diederik Benjaminsz zorgen voor pas sende deuntjes voor de befaam de line-dansen. De kerstavond in de Jeansbar begint om 22.00 uur. Zondag 30 augustus wordt er nog een kerst-playbackfesti- val gehouden. 'Zangers' van alle leeftijden mogen vanaf 14.30 uur hun favoriete kerstlied playbacken. OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse handtekenin genactie 'Kosovo, steunen en doorgeven' - bedoeld om aan de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, J. van Aartsen bezorgdheid over de situatie in Kosovo te uiten - is goed verlo pen. Ruim 970 mensen onderte kenden de open brief aan de mi nister die ter inzage lag tijdens de weekenddiensten van één en twee, en acht en negen augustus in de plaatselijke kerken in West Zeeuws-Vlaanderen. In de brief wordt de minister verzocht zijn inspanningen te intensiveren en samen met Europese collega's te werken aan een oplossing voor de situatie in Kosovo. school graag in de richting van het centrum voor verstandelijk gehandicapten wil halen om de integratie tussen het dorp en De Sterre te vergroten. Al sinds begin 1998 wordt er ge discussieerd over de plek waar de nieuwbouw van de Bernar- dusschool moet plaatsvinden, maar de partijen zijn er nog steeds niet uit. In eerste instan tie koos de dorpsbevolking van Clinge voor de Kennedylaan maar die locatie werd door B en W van Hulst verworpen omdat de kosten te hoog zouden zijn. Daarom vindt nu een hei-over weging plaats. Op dit ogenblik liggen drie mogelijke plaatsen op tafel: naast gemeenschaps huis Malpertuus, op het terrein van De Sterre en aan het eind van de Julianastraat. De loca ties Malpertuus en Sterredreef lijken de beste papieren te heb ben omdat plaatsing naar het eind van de Koningin Juliana straat ook erg kostbaar zal blij ken in verband met grondver werving. De Julianastraat is ook uit verkeersoogpunt en vanuit het oogpunt van verster king van het centrum niet ide aal. Mooie plek Volgens de Sterredirectie is de gemeente Hulst wel te vinden voor bouw aan de Sterredreef. ,,In het verleden was ons terrein altijd 'heilig' maar het is de be doeling dat het een gewone wijk van Clinge wordt", legt Bieg straten uit. Er is overleg met het gemeentebestuur van Hulst en ik denk dat dit een mooie plek is voor een school. De landelijke saneringscommissie (instantie die gaat over terreinen van in stituten zoals De Sterre, red.) bekijkt of wij grond kunnen in brengen." De verhuizing van de school naar de overkant van de drukke Gravenstraat stuit niet temin op flinke bezwaren van de dorpsbevolking. Zij vinden de dagelijkse oversteek van de doorgangsweg te gevaarlijk voor hun kinderen. Verkeer Wethouder van openbare wer ken W. Kayser denkt echter dat de schoolverplaatsing de herin richting van de Gravenstraat én van de hele dorpskern zal ver snellen. ,,Een school kan de vei ligheid juist verhogen. Een ste debouwkundig bureau heeft al schetsen klaar over hoe alles er uit zou komen te zien", verdui delijkt Kayser. De gemeente denkt er serieus over om de Gra venstraat volledig af te sluiten voor vrachtverkeer door een verbinding te maken tussen de Woestijnestraat en de Tiberg- hienweg, het Clingse bedrijven terrein. Vracht wagens moéten in de toekomst om het centrum van Clinge heen", meent de wet houder. „In de Gravenstraat, tussen de. Molenstraat en de Woestijnestraat, komt dan een dertig-kilometerzone met een bijzonder veilige oversteek plaats ter hoogte van de school." Kayser acht een grondruil met gesloten beurzen tussen De Sterre en gemeente ook niet on denkbaar. De Sterre kan dan nieuwbouw plegen aan de Gra venstraat op de huidige locatie Bernardusschool en de school zou dan - wat grond betreft - kosteloos naar de Sterredreef kunnen. „Ik hoop op een ver standige beslissing van dorps raad en schoolbestuur", verdui delijkt Kayser. „De bewoners van Clinge moeten zich realise ren dat toekomstige woning bouw in de kern Clinge naar alle waarschijnlijkheid ten westen van de Gravenstraat (kant Nieuw-Namen, red.) gebeurt. In dat licht is het alleen maar slim om de school in het hart van het dorp te plannen." In september gaan de betrokken partijen weer rond de tafel om de plan nen verder te bespreken. Schoolbestuur en dorpsraad waren niet bereikbaar voor commentaar. De basisschool Sint Bernardus aan de Gravenstraat in Clinge. foto Charles Strijd AARDENBURG - Het grootste deel van de bebouwde kom van Aardenburg wordt dit najaar ingericht als dertig-kilometer zone. Nadat automobilisten eerder in de Peurssensstraat al niet harder dan dertig kilometer per uur mochten, zijn nu de wij- i ken Oude Stad en West en de rest van het centrum aan de beurt. Alleen de Weststraat, die speci aal als winkelstraat wordt inge valt niet onder het dertig- invoering van de lagere maximum-snelheid in Aarden burg hoort bij de te nemen maatregelen voor Duurzaam „Een maximum-snel- van dertig zal in de toe wel overal binnen de be kom gaan gelden, is de verwachting. Aardenburg is nu ién van de proefprojecten", stelt gemeentesecretaris J. Janssen Sluis-Aardenburg. Om de snelheid af te dwingen, het niet om alleen an- verkeersborden neer te letten. Waar nodig worden rij banen versmald of wordt de be aangepast. invoering van de nieuwe krijgt dit na zijn beslag. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Frank Gijsel Momenteel worden in Aardenburg plannen gesmeed om het uit 1955 daterende kerkorgel in de Sint Baafs- kerk te restaureren. Tijdens de braderie in het weekeinde van 18 en 19 juli wer den met de verkoop van wafels voor zichtig al wat gelden bij elkaar ge schraapt. In 1991 is door orgelbouwer David Kunst uit Zuidzande reeds een deelrestauratie uitgevoerd. Het door de firma Flentrop uit Zaandam gemaakte orgel was toen dringend aan een op knapbeurt toe. Helaas waren de gelden niet toereikend om het werk af te ma ken. Met het verbeterplan, waarmee tussen de zestig- en tachtigduizend gulden is gemoeid, zal de klankgeving gevoelig verbeteren. Speciaal de windvoorzie- ning is aan verbetering toe. Bij de jaar lijkse uitvoering van de Matthaus Pas sion van J. S. Bach op Passiezondag is de kerk geheel bezet met muzieklief hebbers. Dit jaar vond de Passion voor de 45e keer plaats. De Sint Baafskerk staat te boek als een van de markantste gebouwen van de Aardenburg. Daarin past, zo moge duidelijk zijn, een volle dig bespeelbaar orgel dat al zijn klan ken kan doen uitvloeien. Volgens de kronieken is de Aarden- burgse Sint Baafskerk al in 959 ge sticht. Op de plaats van de kapel van de oude burcht zou een kerk zijn gebouwd Als we de kerk via de westdeur binnen komen ontdekken we meteen al dat de kerk bestaat uit twee geheel verschil lende gedeeltes. Elk met zijn eigen stijl. Het oostelijk gedeelte van de kerk is ge bouwd in een duidelijk Gotische stijl. Naar de vorm is het een Vlaamse kunst hallenkerk. Het westelijk gedeelte is gebouwd in de stijl der Scheldegotiek, die een overgang vormde van de Ro maanse naar de Gotische bouwstijl. De vroeg-Romaanse kerk had een drie- beukig schip met een klaverbladvor- mig koor. Deze Romaanse kerk werd in 1202 verwoest. In de loop der eeuwen stond de Sint Baafskerk aan meerdere verwoestingen bloot. De laatste ver woesting vond plaats in de Tweede We reldoorlog. Toen bleef er slechts een ru- ine over. De restauratie vond plaats on der supervisie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Verbouwd Tijdens de toen gedane opgravingen werden de fundamenten blootgelegd van het klaverbladvormige Romaanse koor. Op deze fundamenten bleken zich de restanten te bevinden van een vroeg- Gotisch koor. Een evenzijdig gesloten hoofdkoor met driezijdig gesloten zij kapellen. Aan de bouw van dit koor werd in het tweede decennium van de dertiende eeuw begonnen. Deze bouw moet een tijdlang stilgelegen hebben en De Sint Baafskerk in Aardenburg. is daarna gewijzigd voortgezet. Er is la ter nog heel wat verbouwd aan deze kerk. Vooral het gedeelte in Scheldego tiek. Vanaf de veertiende eeuw is de Sint Baafskerk vele malen ernstig be schadigd. Als prins Maurits in de Tachtigjarige Oorlog Aardenburg bezet, heeft de kerk geen dak meer en staan alleen de pila ren. muren en toren nog overeind. Nog tijdens die oorlog wordt de toren geres taureerd. Maar het duurt dan nog enke le jaren voor de rooms-katholieke Sint Baafskerk door de protestanten als preekkerk gebruikt kan worden. De zij - beuken worden dan van daken voor zien. De Staten-Generaal verschaffen verschillende malen de nodige subsi dies. Na de Tachtigjarige Oorlog wordt de westgevel hersteld. In die gevel wordt dan het Wapen der Generaliteit aangebracht. Voor de westingang was toen al een portaal gebouwd. In dit por taal waren aan weerskanten banken geplaatst. De oudere mensen en invali den zaten daar de kerkgangers om een aalmoes te smeken. Dit portaal is tij foto Charles Strijd dens de Tweede Wereldoorlog zo zwaar beschadigd, dat het is afgebroken door Monumentenzorg. Nu is de oorspron kelijke spitsbogige deuromlijsting nog te zien. Door geldgebrek is er tijdens de restauratie na de Tweede Wereldoorlog geen onderzoek gedaan naar de grootte en de vorm van de kapel. Wel werden enige natuurstenen traptreden en een prachtig versierde vloer van de sacris tie blootgelegd. Gerfkamer Interessant is het bij toeval ontdekte, gemetselde smalle trapje, dat vanuit de sacristie omhoog voerde. De sacristie noemde men ook wel de gerfkamer. Dat is de kamer waarin de priester zich ge reed maakt voor de dienst. De kerk heeft gedurende zijn bestaan steeds weer veranderingen ondergaan. Zo ook in de tijd van de Franse overheersing. Toen werd de oostelijke helft van de kerk gebruikt als excercitieplaats voor het garnizoen. Daardoor was de kerk niet bruikbaar. Het vele geld dat toen werd uitgegeven voor de ingrijpende veranderingen leidde wel tot vermin king van het interieur. De preekkerk werd toen verplaatst naar het oosten. Als afsluiting van het dertiende-eeuw- se gedeelte bouwde men een tussen- schot. waarop het orgel werd geplaatst. Bij het opruimen van de enorme hoe veelheden puin na de bombardementen in 1944 zijn ook enige grafzerken ge vonden, die afkomstig waren van de in de Tachtigjarige Oorlog gesloopte Ma- riakerk. Deze zerken waren onderste boven gebruikt als stoepstenen. Ze zijn nu met de goede kant boven in de vloer van de Sint Baafskerk aangebracht. Bij graafwerk in het zuidgedeelte van het dwarspand werd een beschilderd graf blootgelegd Aan de binnenzijde van het keldertje bleken op een dun laagje pleister wijnranken met trossen drui ven in kleur te zijn geschilderd. Rijks diensten en kunsthistorici werden van de vondst op de hoogte gebracht en in de periode daarna werden er nog meer beschilderde graven blootgelegd. Veer tien van deze sarcofagen zijn uit de grond gelicht, nadat ze eerst aan de bui tenkant met gewapend beton waren versterkt. De nu in de kerk staande grafkelders zijn geconserveerd. Kruistochten In Zeeuws-Vlaanderen zijn na de oor log ook in Hulst, Sluis en Sint Anna- ter-Muiden grafschilderingen gevon den. De grootste aantallen schilderin gen zijn echter gevonden in de Belgi sche provincies Oost- en West-Vlaan- deren. De mensen hebben de gedachte gehad dat het voor de overledene be langrijk was in een graf te rusten met schilderingen van Jezus, Maria, enge len, heiligen en kruisen aan de binnen zijde van het graf. Soms zijn ook blad en bloemversieringen aangebracht. Mogelijk heeft het vertrouwen in magi sche krachten een rol gespeeld. Hoogst waarschijnlijk hebben ook de kruis tochten hun invloed uitgeoefend. Uit Vlaanderen hebben namelijk veel gelo vigen aan de kruistochten meegedaan. De datering van de grafschildering is met eenvoudig, omdat er geen inscrip ties zijn aangetroffen. Er zijn ook geen aanwijzingen of jaartallen in de graf kelders te vinden. Er kan wel een vage datering worden gegeven, gebaseerd op de ligging in de kerk, de formatie van de bakstenen en de aanwezigheid van mo tieven. Op grond hiervan komt men tot de conclusie dat de oudste grafschilde ringen dateren van het eind van de der tiende eeuw. Hoe je het ook bekijkt: de Sint Baafs kerk in Aardenburg is een uniek ge bouw dat een goed orgel verdient. Al leen al de facade van de rugwerkkast op zich is al een ornament voorde kerk De initiatiefnemers zijn echter nog steeds op zoek naar gelden. doorEdy de Witte HULST - Traditiegetrouw viert Hulst het laatste weekeinde van augustus de Reynaertfeesten. Door een combinatie van spek takel, wedstrijden, rommel markt, stands en shows trekt het evenement jaarlijks duizenden toeschouwers. Nieuwe attrac tieve onderdelen geven een ex tra tintje aan de festiviteiten. Vrijdagavond 28 augustus wor den de Reynaertfeesten muzi kaal geopend met een concert van de Morressingers. Het koor brengt op een podium aan de Vismarkt een afwisselend pro gramma met folkloremuziek, traditionals en countrv-en- westemliederen Zowel zaterdag 29 als zondag 30 augustus staan er in de binnen stad kraampjes van ambulante handel en middenstand, aange vuld met stands van verenigin gen en instellingen. Er klinkt muziek vanaf diverse podia en dweilorkestjes strooien hun vrolijke noot over het feestter rein. Er zijn modeshows en een draaimolen. Het 's-Gravenhof- plein wordt ingeruimd voor de verkopers die op de rommel markt hun spulletjes aan de man brengen. Modelbouw Op de binnenvest bij het Rey- naertmonument varen de boot jes van de modelbouwvereni- ging Temeuzen. Er staan ook modelstoommachines. OP za terdagavond is er vanaf het in vallen van de duisternis een demonstratie met verlichte vaartuigen. Op de zondag geeft de model- bouwvereniging Temeuzen een demonstratie van het vliegdek- schip Karei Doorman. Mensen kunen bouwtekeningen van modellen kopen. Ook klinkt er dan tussen de kraampjes door de vlotte babbel van een aantal standwerkers. Zij strijden met hun verkooptechniek om dé Reynaerttrofee die door burge meester A Kessen wordt uitge reikt. Rond de basiliek kan ge- PHILIPPIXE SKW-expositie - In de Schotse Hoek in Philippine houdt stich ting Sociaal Kultureel Werk (SKW) tijdens de Mosselfeesten in het weekeinde van 29 en 30 augustus een tentoonstelling van de vervaardigde werkstuk ken. Tevens worden ambachten als kantklossen, glasgraveren en houtbewerken gedemon streerd. snuffeld worden tussen boeken, antiek en curiosa. Ook muziekliefhebbers komen aan bod. Zaterdag draait op de Grote Markt de Radio 10 Gold show. Rondom de Vismarkt be gint omstreeks 20.00 uur de lu dieke gekostumeerde stoelen dans. In de Bruine Pater kan men deelnemen aan een karao- keshow. Zondagmiddag is de Nationale Postcodeloterij present op de Grote Markt Tijdens de vier uur durende Kanjer Karavaan wordt bingo gespeeld voor een goed doel Er staat ook een serie recordpogingen op het pro gramma. Het Jeugdorkest The Young Ones speelt onder leiding van Joop de Poorter op de Vis markt De sportievelingen kun nen doelschieten in de Ajax- promotiebus. GOES - In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in de Primafoonwinkel aan de Lange Vorststraat te Goes. Men kon binnenkomen via de achterzijde van het pand. Vanuit de maga zijnruimte in de winkel werd een groot aantal mobiele tele foons weggenomen. De dader(s)! zijn weer via dezelfde weg ont komen. SAS VAN GENT - Het Juliana Welzijn Fonds heeft tiendui zend gulden toegekend aan de Stichting Algemene Ouderen zorg Sas van Gent. Het geld is bestemd voor de uitbreiding van de recreatiezaal van de stichting. TERNEUZEN - Een 37-jarige inwoner van Temeuzen heeft zondag aangifte gedaan van vernieling aan zijn op de Nico- laas Beetsstraat geparkeerde auto. De buitenspiegel werd, vermoedelijk de nacht ervoor, vernield. Ook aan de auto van een 39-jarige Eindhovenaar werden vernielingen aange bracht. Dit gebeurde aan de Woordwcg in Groede. De ver nieling van de voorruit levert waarschijnlijk een schadebe drag van duizend gulden op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29