Vissers in de markt voor afslag Zwaargewonde (24) bij explosie De sprookjestoren van de Wissenkerkse huisarts Actie voor bustrip bejaardentehuizen wekt achterdocht Dow doet het prima bij de hoogste bazen Brand aan boord van tankschip snel geblust loop moet behoud van Vlissingse mijn veiligstellen Galerie De Praktijk zeeuwse almanak Klantvriendelijk PZC zeeland dinsdag 18 augustus 1998 oor Harmen van der Werf LISSINGEN - Vissers uit Vlis- ngen en Arnemuiden overwe- m de gemeentelijke vismijn in lissingen over te neincn. Vol- ;ns de Arnemuidse vissers- lorman B. Marijs ziet 85 tot 90 rocent van de bestaande vloot irel wat' in overname. „We vvil- n van de vismijn geen winst- ïject maken. Het gaat ons er- n dat de vismijn in Vlissingen lijft bestaan." ccountantsbureau Coopers ybrand onderzoekt in op- racht van de vissers welke fi- anciële haken en ogen er aan yemame van de visafslag zit- :n. Op basis van deze studie be- issen de vissers medio oktober zij gaan onderhandelen met e gemeente. e Vlissingse wethouder R. K. Meijers (VVD, visserij) oemt eenzelfde termijn. „De aderhandelingen zullen wel ;n tijdje aanlopen. Een half- iar, een jaar." Marijs lijkt opti- istischer. „Het kan op z'n roegst eind dit jaar geregeld jn" e aanleiding om te praten over yzelfstandiging van de Vlis- ngse vismijn is het beleid van et ministerie van Landbouw, atuurbeheer en Visserij, dat af il van gemeentelijke visafsla- ;n. Die zouden concurrentie- ervalsend werken en niet vol- oende marktgericht zijn. 'e veel en landelijke commissie onder iding van de Zeeuwse com- issaris van de koningin drs. T. van Gelder pleitte eerder it jaar nog voor reorganisatie ui de Nederlandse vismijnen n de marktpositie in Europa te ïrsterken. ederland zou ook te ruim zijn ïdeeld met elf visafslagen, aarvan er vier in het zuidwes- n liggen: Breskens, Vlissin- ;n, Colijnsplaat en Goederee- e toenemende druk uit poli tiek Den Haag heeft de vissers uit Arnemuiden en Vlissingen ertoe gebracht serieus na te dek ken over overname van de vis mijn. Wethouder Meijers: „Je mag aanriemen dat het ministe rie in zijn beleid rekening gaat houden met de rechtspositie van een vismijn. Dan ligt verzelf standiging voor de hand, en wel door verkoop aan de vissers. Zij zijn er niet bij gebaat als een particulier bedrijf de mijn over neemt met als hoofddoel: veel winst maken." Schone schijn De gemeenteraad van Goede reede heeft inmiddels besloten de vismijn te privatiseren door een overheidsbedrijf op te rich ten, Visafslag Stellendam NV. De gemeente wordt de enige aandeelhouder, met de moge lijkheid in de toekomst aande len te verkopen. Daar ziet de Vlissingse wethouder Meijers niets in. „Met een overheidsbe- drij f hou j e de schone schi j nop." Gemeentesecretaris H. Schol- tens van Goedereede ziet dat anders. „Als NV kan de vismijn slagvaardiger opereren. Dat is nodig, gezien de marktontwik kelingen. De visafslag moet met vissers en afnemers tot een ac tiever beleid komen om vispro ducten een extra waarde te ge ven. Door eerder te sorteren aan boord, door vis in kleinere por ties te verpakken. Het denken moet om. Nu wordt er gedacht in tonnen vis, wij moeten gaan denken in kilo's. Emoties De nieuwe Visafslag Stellen dam NV zal 1 januari een feit zijn. Scholtens is voor samen werking met vismijnen in Zee land, met voorop die in Colijns plaat. „Wij willen de vissers in Co lijnsplaat niet hun thuishaven afnemen. Samenwerking is noodzakelijk om de visserij in het zuiden van Nederland bloei end en sterk te houden." De toekomst van de gemeente lijke vismijnen in Colijnsplaat en Breskens is onderwerp van studie. Het onderzoek naar Co lijnsplaat is in concept gereed. De Noord-Bevelandse gemeen tesecretaris F. Weijmans wil er nog niet veel over kwijt. „Het is ons gebleken dat verzelfstandi ging heel wat meer voeten in de aarde heeft dan wij dachten. Je hebt niet alleen met de financië le kant van de zaak te maken, maar ook met emoties. En dan gaat het vooral om de garantie dat de mijn ook na verzelfstan diging blijft voortbestaan." Met een ladderwagen, voorzien vaneen speciale brancard, werd het slachtoffer uit de bovenwoning gehaald. foto Frank Viergever door Ab van derSluis MIDDELBURG - Bij een ontploffing in een bovenwoning aan de Korte Noordstraat is gisteravond de 24-jarige bewoner zwaarge wond geraakt. Het slachtoffer is met buik letsel en verwondingen aan zijn hand opge nomen in het ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De exacte oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De politie vermoedt dat de jon geman samen met een 21-jarige medebewo ner met vuurwerk aan het experimenteren was. De medebewoner bleef ongedeerd. Buurtbewoners hoorden rond tien uur een harde knal in de Korte Noordstraat. Kort daarna kreeg de brandweer van Middelburg te horen dat er een ontploffing was geweest. Het korps rukte direct uit met een tankauto spuit en een ladderwagen. Eenmaal ter plekke bleek dat er geen vuur te zien was. Ook werd er geen gaslucht geroken. Door de klap van de ontploffing was wel een ruit van cje bovenwoning gesprongen. De politie zette direct met rode linten de Korte Noordstraat aan weerszijden af om het publiek op een afstand te houden. Met behulp van de ladderwagen, waarop een brancardsteun is bevestigd, werd het 24-ja- rige slachtoffer voorzichtig via het raam van de bovenwoning naar beneden gehaald. Volgens officier van dienst J. van den Boom van de brandweer Middelburg was er geen schade in het pand zelf. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) doet vandaag een technisch onderzoek. door Jacques Cats VLISSINGEN - De directie van het zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen wil niets te maken hebben met de Stichting Help Elkander. Deze organisatie pro beert bedrijven en instellingen ertoe te bewegen een pakket schoonmaakmiddelen te kopen. Van de opbrengst zou de stich ting bejaarden een busuitstapje of een gezellig avondje willen aanbieden. Onlangs viel in een advertentie in de PZC te lezen dat een nieu we vestiging in Vlissingen met spoed een dertigtal telefonistes zocht, die op fulltime- of partti me-basis onmiddellijk in dienst zouden kunnen treden. Geïnte resseerden die zich aanmeldden in een Vlissings etablissement, kregen te horen dat het werk zou bestaan uit het telefonisch be naderen van mogelijke afne mers van een 'symbolisch pak ket' aan schoonmaakmiddelen. Totale kosten: honderd gulden. Een heel bedrag, maar vele be jaarden zouden er goed mee zijn, werd de kandidaat-telefo nistes voorgehouden Tegen een honorering van vijf tien gulden per geplaatste order en telefoonkostenvergoeding zouden ze aan de slag kunnen. De telefonistes moesten zich presenteren als vrijwilligster van de stichting. Aan de hand van een op papier uitgetikte ba sistekst dienden de dames er in de gesprekken met bedrijven en instellingen op te wijzen dat de actie bedoeld is om 'een beetje kleur te willen geven aan het eentonige bestaan van de be jaarden die in tehuiszalen uit zichtloos him dagen zitten af te tellen'. Afname van een sponso- ringpakket zou kunnen leiden tot het organiseren van een bus uitstapje, of, voor wie niet mee kan, deelname aan een feest maal opgeluisterd door een be kende, belangeloos meewer kende zanger of zangeres. Een medewerker van Arbeids voorziening, die op de wer vingsbijeenkomst poolshoogte ging nemen, vernam van de stichtingsvoorzitter dat men als goede doel Ter Reede in Vlissin gen op het oog had. Er werd ook geschermd met namen van per sonen binnen deze instelling. Navraag leert dat de stichting inderdaad contact heeft gehad met het zorgcentrum om daar geld aan te bieden in de sfeer van sponsorschap. „Ik dacht dat met onze afwijzing de zaak af gehandeld zou zijn", reageert directeur J. de Graaf. „Op com merciële basis producten aan bieden voor arme, zielige men sen in kamertjes, dat stuit mij op een gigantische manier tegen de borst." Strafbaar Voorlichter F. C. M. Verhaar van het Centraal Bureau Fondsen werving in Amsterdam wijst op een recente wetsaanpassing in verband met malafide praktij ken. In artikel 435 E wordt tele fonische colportage waarbij de indruk wordt gewekt dat de op brengst van de goederen geheel of gedeeltelijk voor een liefda dig doel bestemd is, strafbaar gesteld. Blijkens informatie uit het han delsregister van de Kamer van Koophandel West-Brabant is de Stichting Help Elkander in april vorig jaar opgericht. De statutaire zetel bevindt zich in Hoogerheide. Zowel de voorzit ter als de secretaris/penning meester wonen in Antwerpen. De stichtingsakte vermeldt als doel het verlenen van materiële en financiële hulp, alsmede het verlenen van financiële advie zen aan mensen in nood. Op het in de stichtingsakte van Help Elkander aangegeven Ant werpse adres van de voorzitter blijkt iemand met een geheel andere naam te wonen. De se cretaresse heeft een geheim nummer 'i'S- -Ik door Ingrid Huibers Vanaf de straat is het torentje op galerie De Praktijk in Wissen- kerke niet te zien. Pas als je in het nauwe zijstraatje naast het huis staat, steekt ineens een parmantig bakstenen bouwseltje boven de dakrand uit. 'Spielerei', noemt ei genaresse Arianne van Arkel het idee van haar overleden echtgenoot om het wufte torentje op het huis te bouwen. „Een soort Efteling-attractie", zegt Van Arkel, terwijl ze het toren tje nauwkeurig in zich opneemt. En inderdaad, zonder al te veel moeite zie je de sprookjesfiguur Raponsje zitten, de lange haren bevallig naar buiten gedrapeerd. Smachtend tot haar droomprins langs de vlecht de kantelen bestijgt. Zelf is Van Arkel in geen tijden meer boven op het dak geweest. Laat staan dat ze het torentje, dat daar nog zo'n vijf meter bovenuit stijgt, beklommen heeft. Het bouwwerkje is alleen van de bui tenkant te bestijgen via een speci aal voor dat doel opgestelde ladder. Eenmaal boven heb je plots een weids uitzicht over de Noord-Be- velandse akkers. Heel in de verte is zelfs de Zeelandbrug te ontwaren. Van Arkel kocht het pand in Wis- senkerke samen met haar echtge noot in 1975. „We woonden er al vanaf 1963 naast en hadden - mijn man was huisarts - de praktijk aan huis. Maar op een gegeven moment werd dat toch lastig. We moesten altijd zachtjes doen als er patiënten in huis waren en omgekeerd had den patiënten denk ik ook last van onze bloemkoolluchten." Al snel bleek dat het pand aan de Voorstraat niet meer kon worden gerestaureerd. Het huis is toen steen voor steen afgebroken en uit de oude nog goede materialen is een nieuw huis gebouwd. Een proces van jaren. Koekenbakkerswerk „Mijn man heeft dit huis ontwor pen. De schoonheidscommissie van de toenmalige gemeente Kortgene liet zich er zeer laatdunkend over uit. De stijl van het huis dat wij wil den bouwen was namelijk ouder dan het dorp Wissenkerke, Koe kenbakkerswerk, vlak voor Sinter klaas noemden ze het ontwerp.Ze kan zich er nu, bijna 25 jaar later, nog over opwinden. „Gelukkig vond het college van burgemeester en wethouders onder aanvoering van Piet Wisse het een heel mooi plan. Uiteindelijk hebben we er toestemming voor gekregen. De sloop en bouw namen in totaal drie jaar in beslag. „We hadden ie mand in dienst die toezag op de bouw en verder hebben we heel erg veel zelf gedaan. Er zitten heel wat uren in dit pand." Met heel veel ge duld werd aan ieder detail aan dacht besteed. De goede luiken, het juiste glas-in-lood, een gietijzeren balustrade in de vorm van verschil lende muziekinstrumenten. Huisarts Joop van Arkel betrok in 1978 zijn nieuwe praktijk. Na zijn overlijden in 1987 heeft het pand enige jaren leeg gestaan. „Ik wilde en kon het niet verkopen, maar wist zelf in die tijd ook helemaal niet wat ik ermee aan moest", vertelt Van Arkel. Na veel wikken en we gen besloot ze de ruimte in 1996 als galerie in te richten. Het huis oogt van binnen, maar vooral ook van buiten, veel ouder dan de rest van het dorp. Het ge bruik van bijvoorbeeld kruiskozij nen, gietijzeren gehengen (deur- Het oorspronkelijke huis aan de Voorstraat 13 in Wissenkerke stam de uit 1850. Tot ongeveer 1970 werd het door de kerk gebruikt als verenigingsgebouw. Na de sloop verrees er in 1978 een geheel nieuw pand. Van 1978 tot en met 1987 deed het huis dienst als praktijk ruimte van huisarts Joop van Arkel. Naast een spreek- en wachtka mer bood het pand ook plek aan een apotheek. Na zijn overlijden heeft het pand enige jaren leeg gestaan tot zijn vrouw Arianne van Arkel er in 1996 een galerie opende. De expositieruimte kreeg de toepasselijke naam De Praktijk. Het torentje meet een meter of vijf vanaf het platte dak aan de achterkant van het huis. Het is niet toe gankelijk voor het publiek. foto's Willem Mieras door Wout Bareman TERNEUZEN - De Dow-vesti- ging in Terneuzen heeft de afge lopen jaren vertrouwen afge dwongen bij de top van het concern. Dat blijkt volgens Dovv-woordvoerder P. P. van de Wijs wel uit de intentieverkla ring van DuPont Dow om voor honderd miljoen gulden een rubberfabriek te bouwen op het complex in Terneuzen. „Eerder al werd het bewezen door de bouw van een polvolen- fabriek: een miljoeneninveste- nng", lichtte Van de Wijs giste ren toe. „En zeker ook door het besluit van begin dit jaar om de naftakrakers voor een bedi'ag van een half miljard tot een mil jard te moderniseren en de pro ductie uit te breiden. Het zijn duidelijke signalen dat de site binnen de company weer heel duidelijk op de kaart staat." Vice-president Ch. Pappas van Elastomers verklaarde gisteren dat de geplande investeringen de lange-termijnstrategie van de productielijn ondersteunen. „In onze fabriek in Plaquemine in Louisiana hebben we gedu rende een jaar de technologie beproefd bij de productie van synthetisch rubber. De accepta tie van het product in de markt is gunstig, dus uitbreiding van de productiecapaciteit is een volgende stap." Volgens Pappas zijn al afspraken gemaakt met Dow over het beschikbaar stel len van de terreinen en de leve ring van grondstoffen. DuPont Dow is al gevestigd in Stade in Duitsland en in Dordrecht. hengsels) en oude bakstenen geven het huis een renaissancesfeer. De glazen tafel met de hippe appel groene stoeltjes in een van de expo sitieruimtes geeft dan ook een grappig contrast. In de voormalige spreekkamer doet Van Arkel haar administratie. Aan de muren hangen kunstwerken. Net als in de rest van het gebouw. De aanbouw, waar vroeger de apo theek was gevestigd, de omloop en bovenverdieping: overal waar je kijkt hangen schilderijen en zeef drukken. Spreekkamer De oorspronkelijke woning was tien meter breed en zes meter diep. Die vorm werd in de nieuw ontwor pen woning overeind gehouden. Aan de achterkant verrees een halfronde aanbouw. Een nadeel van dit plan was dat de beoogde spreekkamer in het voorhuis nog te klein was. „Om niet een zinloos rechthoekig blok in de aanbouw te krijgen, ontwierp mijn man een to rentje", vertelt Van Arkel. „Het bouwwerkje vergroot op een leuke manier de spreekkamer. Tegelijk vormt het de verbinding tussen het voor- en het achterhuis. Eigenlijk hadden de Van Arkels het torentje nog iets hoger willen ma ken. „Helaas werd dat te duur. Toch was het natuurlijk hartstikke leuk geweest als je het van af de voor kant van het huis boven het dak uit had kunnen zien steken." Bovenop het platte dakje tussen de kantelen van het torentje open baart zich een piepklein zitje in een van de hoekbollen. „Toen mijn man de eerste tekeningen maakte voor dit huis, beloofde hij onze zoon plechtig een eigen torentje om naar de sterren te kunnen kijken", mij mert Van Arkel „Hij heeft er heel wat uurtjes doorgebracht. Ais twaalfjarig jongetje paste hij pre cies in het bolletje." door Harmen van der Werf SINT-PHILIPSLAND - Aan boord van de met 2.100 ton stookolie geladen binnenvaart- tanker Vulcan heeft gisteravond brand gewoed op het Schelde- Rijnkanaal, ongeveer twee kilo meter ten noorden van de brug van Sint-Philipsland. Het vuur, door onbekende oorzaak ont staan in de machinekamer, was binnen een uur ondercontrole. De verkeerspost in Wemeldinge kreeg de melding om kwart over zes binnen. De bemanningen van twee binnenvaartschepen, de Desio en de Lutetia, verleen den eerst assistentie. De eigena ren van de twee Belgische jach ten die eveneens ter plaatse waren, maakten zich verdien stelijk door brandweerlieden over te zetten. Met de hulp van het blusvaartuig Furie 3 van een bergingsbedrijf uit Dintelsas is het gelukt het vuur te doven. De drie bemanningsleden van de Vulcan, de schipper en twee matrozen, bleven ongedeerd. De scheepvaartinspectie en de wa- terpolitie onderzoeken vandaag hoe de brand is ontstaan. Vol gens een woordvoerder van de waterpolitie heeft de schipper alleen een knal gehoord. Tussen de machinekamer en het lading gedeelte van de Vulcan bevindt zich een cofferdameen smalle ruimte, waardoor het vuur niet kon overslaan naar de overigens moeilijk ontvlambare lading. De Vulcan die op weg was van Rotterdam naar Antwerpen, is naar de haven van Dintelsas ge sleept, waar de lading door een zusterschip wordt overgeno men. De aanhouder wint. dacht die Vlissingse middenstan der Hij moest iets gedaan krijgen van een bedrijf op het industrie- en haventerrein Vlissingen-Oost. Na zeven dagen per week twee keer ge- informeerd te hebben, kwam er eindelijk een schriftelijke reactie. Het kenmerk van de brief 'moedeloosje' voorspel de weinig goeds. De eerste zin van de brief klonk beter. 'Voor uw en ons gemak heb ik er een toelichting bij gedaan'. Bingo, dacht de middenstan deren las verder. „Mocht u er niet uitkomen, bel gerust. We zijn er toch niet of in bespre king."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 11