Van Belle loopt niet weg uit Vlissingen PZC Mosselrock Yerseke krijgt volgend jaar toch vervolg Zeeuwen te paard naar Den Bosch toe A(rt)ssenene is één kunstfeest Hughersluys handelt al sinds vele eeuwen L*tff zeeland week 34 kunst cultuur straatnaam maandag 17 augustus 1998 sbw door Guido van der Heijden Ruim achtenzestig jaar nadat Hendrik van Belle met zijn winkeltje in een Vlissingse huis kamer begon bestaat Van Belle als meubelzaak nog steeds. Het huiskamertje is inmiddels uitgegroeid tot een complex met een vloeroppervlak van 5000 vierkante meter en de kokos matjes hebben plaatsgemaakt voor moderne keukenblokken, stalen meubelen en high-tech matrassen met meetpunten. In 1930 opende Hendrik van Belle de deuren van zijn huiskamer aan de Scherminkelstraat voor de Vlissingse klanten. Van Belle Woninginrichting heette de zaak toen. De kamer bleek te klein en in 1939 werd de zaak verplaatst naar de Schelde- straat 50, Scheldestraat 50 werd Scheldestraat 33 in 1963 en zes jaar later werd het huidige pand aan de President Rooseveltlaan gekocht. De naam Van Belle Wo ninginrichting werd veranderd in Van Belle Meu belen omdat de af deling Woningtex tiel en Gordijnen werd opgedoekt. Oprichter Hendrik van Belle leeft niet meer, zijn vrouw Janna van Belle- Boone is 86 en vier van haar zonen en enkele kleinkinde ren runnen nu de meubelzaak. De term meubelzaak dekt nu de lading eigenlijk niet meer. Dein 1970 afgesto ten afdeling Woningtextiel en Gordijnen is sinds 1995 weer te- twee maal zo groot. Naast gor dijnen, kleden en tapij ten zijn er in de grote zaak bedden, keu kens en natuurlijk meubels te vinden. Pieter van Belle (49), een zoon van Hendrik van Belle heeft in de loop dei- jaren de ontwikke lingen bij zijn klanten gezien.,,De mensen kopen in dividueler; ze ko pen wat ze zelf mooi vinden. In de tijd dat het zware donkere eiken be kend van Meubel fabriek Oisterwijk in zwang was was het voor veel men sen ondenkbaar dat naast de donkere kast een lichte grenen rug. In dat jaar werd de zaak tafel zou staan. Het valt Pieter Nieuwe foto: De tweede en derde van Belle. van Belle op dat tegenwoordig dergelijke combinaties wel goed kunnen. Hij loopt door zijn zaak en wijst naar een opstelling generatie Van Belle: Van links naar rechts: Leendert, Johan en Pieter foto Ruben Oreel Hendrik van Belle samen met zijn vrouw Janna van Belle-Boone in hun winkeltje in de Scheldestraat bij het 25-jarig bestaan van de zaak in 1955. waar een kersenhouten tafel ge combineerd wordt met een stoel van pitriet. Kleuren „Het gaat tegenwoordig meer om de combinatie van kleuren. Mensen zijn niet bang meer om staal en beuken te combineren zolang het maar bij elkaar past." Boekhandels liggen vol met bla den over woninginrichting en op televisie zijn de binnenhuis klussers en -ontwerpers niet weg te branden. Klanten komen meubelzaken binnen met een duidelijk idee van wat ze willen. Op aanraden van Jan des Bou- vrie hebben ze de muren Baha- ma-bleu gesponsd en daar ho ren nu eenmaal meubels bij in een wat meer gedurfde kleur. En aan klèur is er bij Van Belle geen gebrek. „Vroeger stonden we bekend als een winkel voor vooral senio ren, donker eiken en hoge stoe len. Nu is dat niet meer zo, we hebben nu ook veel modernere meubelen Een blik door de zaak en het valt inderdaad op dat er van alle stij len wel meubelen te vinden zijn. Van donker eiken in klassieke vormen tot speelse designmeu belen, uitgevoerd in staal. Stoe len voor ouderen zijn er nog steeds wel te vinden. Van Belle gaat er op zitten om te demon streren wat de fauteuil allemaal kan. Omhoog, omlaag, de zit ting stijgt en daalt en een voe tenbankje komt omhoog terwijl de rugleuning terugzakt; het ding lijkt te leven. Van Belle Meubelen is bijna zeventig jaar oud, maar verre van bejaard. Er wordt momenteel gestudeerd op een computerprogramma waar mee het mogelijk is om in het ei gen huis desgewenst de meubels driedimensionaal te zien op het beeldscherm, zodat de klanten van tevoren kunnen zien of de stoel, 'de tafel of de kast wel mooi staat bij het behang. Der gelijke programma's bestaan al maar bieden nog veel te weinig keuze aan meubelen. Het is niet zo druk in de winkel. Niet uitzonderlijk voor de zo merperiode meent Pieter van Belle. Wanneer Zeeland op het strand ligt slijten de meubels niet en hoeft er even niks ge kocht te worden. „Vrouwen bloot, handel dood", lacht hij. Toch gaat het best met de win kel. Service „We bieden goede service. We kunnen mensen die bijvoor beeld een bed kopen goed advi seren omdat we een bed hebben waar met honderd drukpuntjes en een computer nauwkeurig gemeten kan worden wat een goed bed voor iemand is met als gevolg dat er geen mensen te rugkomen die zeggen; 'Meneer Van Belle ik slaap nog steeds slecht, ik heb rugklachten". Er zijn hier meubelzaken geweest die na tien jaar al weer weg wa ren. Klanten kunnen dan geen ver haal halen als er een pootje af breekt ofzo. Wij niet. Wij lopen niet weg in Vlissingen." door Richard Sandee Adrie de Buck uit Oostkapel- le, vice-voorzitter van de Zeeuwse afdeling van de Ko ninklijke Vereniging Het Ne derlandse Trekpaard en de Haflinger, kijkt reikhalzend uit naar komende vrijdag. Want dan staat er 'iets unieks' te ge beuren in de geschiedenis van het gezelschap. Ter ere van het vijftigjarig jubileum zullen vanuit alle windstreken van het land Trek paarden en Haflingers met aan spanningen richting Den Bosch vertrekken. „Dit maken we alle maal maar één keer in ons leven mee", zegt De Buck. De ongeveer vijftig deelnemen de Zeeuwen hebben een week voor de trektocht uitgetrokken. Eenmaal gearriveerd in de Bra bantse hoofdstad, zal een deel van hen meteen weer terugke ren Alleen diegenen waarvan de paarden tot de mooisten be horen, worden verzocht nog een paar dagen te blijven. Van de 120 aanspanningen die vanuit heel Nederland op donderdag in Den Bosch aankomen, worden er twintig geselecteerd om de paarden zaterdag tijdens het 'showprogramma' aan het pu bliek te presenteren. „Diezelfde dag worden de Trek paarden en Haflingers op exte rieur beoordeeld: een soort miss-verkiezing voor paarden", zegt De Buck. Zijn eigen paard, Emir van Waardzicht. heeft vol gens hem goede kaarten om als winnende hengst uit de bus te komen. ,.Die maakt een hele grote kans. Ik denk dat ik daarmee niets te veel zeg Vorig jaar werd mijn paard al reserve-kampioen, en volgens mij ziet het er nu nog be ter uit." Inspectie De Buck vertelt waar de jury zo al op let: „Het gaat in hoofdlij nen om de bouw en de bewegin gen van het paard, Het moet ten eerste een mooi hoofd en een mooie hals hebben, en een droog-hard been werk. Dat laat ste wil zeggen dat je de pezen duidelijk ziet liggen Zijn ei gen paard Emir zal overigens geen aanspanning trekken in de tocht naar Den Bosch.De ver kiezing van het mooiste paard vindt om de twee jaar plaats, en is dus niet zo uniek als de trek tocht die vrijdag van start gaat. In de beginjaren organiseerde de in 1916 opgerichte vereni ging de nationale tentoonstel ling nog ieder jaar. Dat de fre quentie inmiddels al lang op een wat lager pitje staat, betekent volgens De Buck echter geens zins dat het tegenwoordig voor al om folklore gaat, Adrie de Buck. foto Lex de Meester door Esme Soesman Mosselrock, het dit +jaar door en door Zeeuwse pop festival in Yerseke, krijgt zeer waarschijnlijk in 1999 een ver volg. Met het aantrekken van twee nieuwe bestuursleden, denkt de organisatie genoeg in huis te hebben om te blijven. zijn bereid grote taken op te nemen, waardoor wij ook ivat meer tijd hebben voor leuke dingen", zegt mede-organisator Paul Goedegebuure desge vraagd. Deze beslissing, die zondag na afloop van de zeven de editie van het festival geno werd. kan nog maar op één stuklopen. „We moeten het bestuur wel allemaal één lijn staan, anders houdt op. En dat zal nog moeten gaan blijken, wanneer we bij el kaar komen voor overleg." Het zaterdag gehouden Mosselrock festival viel in ieder geval in goede aarde. Hoofdact was Blof waarmee het streven van het be stuur om behalve Zeeuwse bands ook een landelijk beken de ac t te programmeren aan het einde van het festival goed op zijn plaats viel. Variatie in stijl vierde hoogtij. „Over uitschie ters wil ik daarom ook niet pra ten. Mij, maar ik ben wat stevi ger aangelegd, spreken vooral bands als Racoon en Fiction De- fenc/se aan." De optredens op het parkeerterrein van bunga lowpark Buitenplaats, het voorland van de overige festivi teiten onder de noemer Mossel dag in Yerseke, trokken met name in de middaguren een ge varieerd publiek aan. De harde kern van muziekliefhebbers in stalleerde zich voor het podium en liet alles over zich heen ko men; van de enthousiast gezon gen covers van Popkoor Blaaat tot de Afrikaanse ritmes van Ozileka. De overige bezoekers wisselden vlootschouw, mosse len eten en muziek naar wens met elkaar af. Veel bezoekers De avonduren stonden uitslui tend in het teken van Mossel rock en dat trok vele bezoekers. Zij luisterden naar No Talkin', Racoon, de Post Sessieband en afsluiter BlofMet uitzondering van een aantal technische sto ringen, veroorzaakt door de stroomaanvoer. een succesvol optreden. „Want zoveel bezoe kers als dit jaar hebben we nog nooit gehad. Het is een gewilde band en terecht", aldus Goede gebuure. Iet Popkoor Blaaat in actie tijdens Mosselrock. foto Willem Mieras Eén van de onderdelen van de historische optocht in A(rt)ssenede. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim Mijn hof staat proper, stuurt maar een artiest", luidde de opmerking van een gepensioneerde man die bij het secretariaat langs kwam met de mededeling dat hij nog wel een muur had die door een schilder gebruikt mocht wor den. En aldus geschiedde. Schilder Nick Andrews nam de gevel van zijn huis onder handen en ondertussen werd de kunstenaar door de bejaar de goed gesoigneerd. En niet alleen met koffie, taart en pintjes, maar ook met advies. Want wat wil het toeval: de Assenedenaar was van oor sprong zelf huisschilder. Dus Andrews kon maar beter luisteren, en die-en-die verf gebruiken. En of de kunst schilder ook genegen was een Vlaamse Leeuw ergens in zijn compositie te steken Want de mensen mogen weten dat de huiseigenaar Flamingant is. En zo prijkt er dezer dagen tij dens de kunst- en poëziema nifestatie A(rt)ssende een me- tersgrote leeuw op zijn gevel. Wie bij bestuursleden van A(r t)ssenede aan tafel schuift krijgt zo de ene na de andere anekdote voorgeschoteld. Het klinkt ook als een jongens boek: een Vlaams polderdorp dat vijf dagen lang overgele verd wordt aan de wil van een horde kunstenaars. „Wij wil len kunst uit het museum, uit de galerie weghalen", meent secretaiis Ward De Wildeman. „Zorgen voor een open karak ter, dat is het hele idee achter A(rt)ssenede. En dat is ons ook gelukt, want in de loop van de twaalf jaar dat dit gehouden wordt is zelfs de meest modale dorpsbewoner zich betrokken gaan voelen. De meesten van die 166 kunstenaars zitten hier een hele week. Vroeger keek men er tegenaan als 'een stel rare kwieten'. Nu zijn ze volledig geïntegreerd.'' Voorzitter Rinus Meesen toont een brief van de burge meester van Assenede, ge schreven naar aanleiding van de vorig editie van het festi val. 'Ik voelde me op vakantie in mijn eigen dorp', schrijft de burgervader. „Een mooier compliment bestaat er toch niet?" Gewoon Ook kunstcoördinator Jan Crab benadrukt dat het ge beuren in Assenede gewoon is, „Het is de interactie tussen de kunstenaar en het dorp. maar op een vrijblijvende, onge dwongen manier. Zo zag ik in een hof houten -assemblages van Huibrecht Vastesaeger staan tussen de tuinkabou ters." Volgens de kunstenaar verwijst zijn creatie naar de wereld van fabels en sprook jes. Het heeft echter wel iets voy euristisch wanneer je de wan delroute volgt om de kunstin stallaties te bezichtigen. Je stapt zomaar garages binnen, particulieren hebben hun tuin ter beschikking van de kunst gesteld en je mag ongegeneerd door ramen naar binnen kij ken. Je voelt je haast betrapt als je zomaar door iemands tuin struint, maar aan de an dere kant roept het ook een ze kere spanning op bij de arge loze bezoeker. Feest In het Duveldroomschip, het tentcomplex op de markt, be treedt schrijver, dichter en es sayist Geert van Istendael het podium. Hij draagt voor uit eigen werk. Daarmee wordt de opzet van Ar(ts)enede nog maar eens benadrukt: „Wij willen geen kadertjeskunst, geen sokkels; het moet een tentoonstellings- en poëzie- féést zijn", vindt De Wilde man. „Ga maar eens naar de Nacht van de Poëzie, het folk- festival van Dranouter of het kunstfestival van Wattou Hier is het gratis. Het is onzin dat kunst zo'n sacraal gebeu ren moet zijn." De manifestatie A(rt)senede loopt nog tot en met 18 augus tus. door Manon Kotvis Al zal de Hughersluys in de veertiende en vijftiende eeuw ongetwijfeld een geheel andere aanblik hebben gegeven, het terrein langs de Roosevelt laan in Terneuzen is sinds die tijd wat functie betreft niet ver anderd. Althans, niet écht. Waar marktlieden vijf eeuwen gele den hun graan en vee aan de man probeerden te brengen, bieden nu andersoortige hande laren luxe badkamers, glanzen de auto's tot installatiediensten aan. Hughersluys. ook wel Huugher- sluus. is vermoedelijk genoemd naar Hugo van Steenland. Deze man, in 1199 schout van Asse nede, liet de betreffende sluis onder zijn bewind bouwen. Uit gegevens uit het einde van die zelfde eeuw blijkt dat Hugher sluys niet alleen de naam van een waterkering was, maar ook van een stadje. Volgens de Gent se baljuwsrekening van 1291 had deze zelfs het voorrecht ge kregen zich een stad te noemen. Bovendien had Hughersluys volgens de oudste stadsreke ning van Hulst uit 1326 een ei gen schepenbank, waarvan de schepenen waarschijnlijk be last waren met het toezicht op dijken en sluizen. Handelspositie Het was een welvarend stadje, met als belangrijke spil de woensdagmarkt waar vee en granen werden verhandeld. Al les bij elkaar had Hughersluys een belangrije handelspositie voor onder mee agrarische pro- dukten, maar de stad profiteer de tevens van de turftranspor- ten uit het achterland. Tussen Hughersluys en Terneuzen be vonden zich lange tijd aanleg plaatsen voor turfschepen, tot dat de havenfaciliteiten van Terneuzen belangrijk werden verbeterd. Platgebrand Over een aantal eeuwen is in de geschiedenisboeken verschil lend bericht, maar een paar overeenkomsten zijn aan te wij zen. Zo is Hughersluys tijdens de Gentse opstand, die van 1379 tot 1385 duurde, platgebrand en vervolgens weer opgebouwd. Ook is de bovengenoemde bloei ende handel even ingezakt omdat veel mensen waren weg getrokken, maar werd op aan dringen van Philips de Goede weer opgepeptHelaas heeft de ze opleving niet eeuwen stand kunnen houden, want in 1492 werd het gehele stadje opge slokt door de golven. Het was de laatste van een hele rij stadjes, die dit was overkomen in de vijf tiende eeuw. Vijf eeuwen later, op tien november 1988 besloten burgemeester en wethouders van Terneuzen de naam van het stadje wederom in te voeren. Nu bloeit er al jaren weerde handel, zij het niet meer in paarden en kippen, maar in meer heden daagse goederen Maar handel is handel en daar blijkt de Hughersluys de plek bij uitstek voor te zijn. Hugo van Steenland gaf eeuwen geleden zijn naam aan de sluis waarnaar deze straat is genoemd. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9