Clinton biecht mogelijk relatie op GOED KOOP Servië verovert laatste bolwerk U£K PZC ïxcuses van Habibie aan lachtoffers Soeharto-orde 7- Jeltsin hoopt op grotere vissen dicht bij Moskou buitenland Amerikaanse president getuigt vanavond voor grand jury in Lewinsky-affaire Pakistan levert verdachte aanslagen uit aan Kenia Water neemt bezit van olievelden China HAK APPELMOES Togolese hoofdstad Lomé vanuit Ghana beschoten Iraanse pelgrims mogen Irak in 99 2« Kat erft 400.000 gulden Uday Hoessein gelast amputaties VS akkoord met fusie banken Chilipeper verjaagt ongedierte Activisten verlaten Myanmar Taliban rukken onverminderd op in noorden 'RB maandag 17 augustus 1998 oor John Wanders WASHINGTON - Niets is nog eker vandaag in het dolge- raaide Washington, maar Bill linton lijkt bereid toe te geven at hij enigerlei vorm van sek- ueel contact heeft gehad met de stagiaire Monica ewinsky. Het YVitte Huis gaf fgelopen weekeinde signalen f die ernstig in de richting wij- en van een dergelijke radicale ending. Tot nu toe heeft de merikaanse president zijn ermeende seksuele relatie met e inmiddels 25-jarige Lewins- y glashard ontkend. Inton wordt vanmiddag door it bureau van onafhankelijk inklager Kenneth Starr on- ;rvraagd over de aard van zijn ilatie met Lewinsky. Het ver- eijöor op het Witte Huis begint ialanavond om zeven uur (Neder- indse tijd). Videocamera's en zwaarbeveiligde communi catielijn stellen de leden van gJe 'grand jury' (Kamer van In- ichuldigingstelling) in staat it verhoor rechtstreeks te vol- vanuit het federale ge rechtsgebouw in Washington. De politieke adviseurs van de president hebben er bij Clinton op aangedrongen zich na afloop van het verhoor in een televisie toespraak rechtstreeks tot de natie te wenden. Iedereen beseft dat Clintons verklaringen voor de grand jury zullen uitlekken. Om de regie enigszins in eigen hand te houden, verdient het daarom aanbeveling dat de pre sident zijn landgenoten zelf ver telt wat hij eerder op de dag te gen de grand jury gezegd heeft. Of Clinton dit advies opvolgt, was gisteren nog onduidelijk. Invloedrijke Republikeinse Congresleden hebben Clinton de afgelopen zeven maanden meermaals opgeroepen zijn ver meende relatie met Lewinsky publiekelijk toe te geven, ten einde het land te verlossen van het tijdrovende en geldverslin dende schandaal dat het inter nationale aanzien van de VS schaadt. De Republikeinse se nator Orrin Hatch, lid van de Senaatscommissie voor Justi tie, sprak gisteren wederom de verwachting uit dat Clinton het seksschandaal overleeft als hij zijn zonden opbiecht en spijt be tuigt. Het Witte Huis reageerde telkens geprikkeld op de onge vraagde adviezen en onder streepte tot dit weekeinde dat de president ten overstaan van de grand juiy zou volhouden dat er geen sprake was van een sek suele relatie met Lewinsky,-. Samenzwering Die strategie zou in lijn zijn met een eerdere getuigenis van Clin ton (in de civiele zaak die Paula Jones tegen hem aanspande), alsmede met zijn op 26 januari uitgesproken boodschap tot het Amerikaanse volk. Ogenschijn lijk kokend van woede vroeg Clinton die dag het Amerikaan se volk zorgvuldig naar hem te luisteren. Met opgestoken vin ger verklaarde hij vervolgens nooit en te nimmer 'seksuele re laties' te hebben gehad met 'die vrouw, juffrouw Lewinksy'. Echtgenote Hillary Rodham Clinton verzekerde haar land genoten in diezelfde periode dat de zaak-Lewinsky een smerig opzetje was van een 'rechts- conservatieve samenzwering' tegen de Clintons. Schaakmat Inmiddels lijkt Clinton schaak mat te staan. Lewinsky heeft haar seksuele relatie met de pre sident toegegeven en aanklager Starr beschikt over meer belas tend materiaal. Als Clinton de relatie met Lewinsky blijft ont kennen en Starr kan het tegen deel aantonen, dan zijn er grote juridische en politieke proble men te verwachten voor de pre sident. Het Congres zal niet licht accepteren dat Clinton meineed pleegt tegenover een grand jury ineen strafrechtelijk proces. Die daad zou de Repu blikeinen in het Congres zeker aanzetten tot het beginnen van een slepende afzettingsproce dure, Een dergelijke procedure zou, ongeacht de uitkomst, Clintons tweede termijn als president om zeep helpen. GPD ag- an onze redactie buitenland J 5LAMABAD - Pakistan heeft en verdachte van de recente omaanslagen op de Ameri- aanse ambassades in Kenia en anzania gearresteerd en aan ienia uitgeleverd, Die medede- ng deed het Pakistaanse mi- isterie van Buitenlandse Za- en gisteren. Ie verdachte, Mohammad Sa- ik Howaida (32), werd op de ag van de beide aanslagen op 7 ugustus in Karachi aangehou- en. Hij was net uit Nairobi ge- omen. In de verklaring van het akistaanse ministerie werd erder alleen vermeld dat Ho- aida de 'Arabische nationali- ?it' had. en anonieme zegsman van de akistaanse regering verklaar dat de autoriteiten vermoe- en dat er contacten waren tus- in Howaida en de Saudische -ïultimiljonair Osama bin La- en. De in Afghanistan woon achtige Bin Laden is volgens Amerikaanse functionarissen één van de belangrijkste geld schieters van terroristische aanslagen tegen de Verenigde Staten. Howaida zou zijn ondervragers hebben verteld dat verschillen de medeplichtigen die Nairobi een paar dagen voor hem had den verlaten, reeds via Pakistan in Afghanistan waren terugge keerd. Hoewel CIA-functiona- rissen naar Pakistan waren vertrokken om Howaida te on dervragen, besloten Pakistaan se autoriteiten hem na verhoor uit te leveren aan Kenia en niet aan de Verenigde Staten, aldus de anonieme Pakistaanse zegs man. Howaida werd gearresteerd toen hij op de luchthaven van Karachi agenten van de immi gratiedienst probeerde om te kopen die hadden gemerkt dat de foto in zijn paspoort niet van hem was. AP DAQING - De olievelden van Daqing zijn overspoeld door water uit de Nen-rivier. De olievelden kwamen zaterdag onder water te staan, nadat de dijk langs de rivier was doorgebroken in de noordoostelijke provincies van Heilongjiangen Binnen-Mongo- lië. Zeventigduizend mensen zijn inmiddels op de vlucht gesla gen voor het water. De Chinese autoriteiten verwachten dat de komende dagen opnieuw tienluizenden mensen geëvacueerd moeten worden uit het gebied. Ze verwachten deze week de erg ste overstroming sinds 1949. foto EPA iorTheo Haerkens ARTA - President Habibie il Indonesië omvormen tot een len democratie waarin de nsenrechlen worden geres ideerd en het leger een be reiden rol speelt. Hij bena- ï'jrakte dat iedereen de ruimte Inrijgt zijn opvattingen te venti leren, bijeenkomsten te houden 1p zich te organiseren. Habibie 1jood de bevolking en de fami nes van de slachtoffers van het ieharto-regime zijn veront- 'luldigingen aan. ibibie deed die toezeggingen tterdag in de traditionele toe- •aak van de president voor parlement voorafgaand aan viering van de 53ste Onaf- kelijkheidsdag vandaag, ij nam op 21 mei het roer over in Soeharto, die het land 32 Jar lang met ijzeren vuist re- leerde. Habibie, jarenlang een |eschermeling van Soeharto, fm afstand van diens 'Nieuwe de'. Daarbij werd het beleid Jdicteerd en met hulp van het (Advertentie) pot 720 ml. van JSy 11' leger uitgevoerd. „Deze aanpak is verouderd en past niet langer bij wat de samenleving nodig heeft", aldus de president. Leger Hij wil een burgerlijke samenle ving waarin democratie en wel zijn centraal staan. Habibie concludeerde dat het leger, dat in Indonesië in sociaal-econo mische zaken een flinke vinger in de pap heeft, invloed moet in boeten. Eerder hadden critici daar al op aangedrongen. Habi bie wil de militairen niet volle dig naar de kazerne verbannen. Eerder zei hij het aantal zetels dat het leger in het parlement heeft, te willen beperken van 75 tot 55. De datum waarop hij als presi dent werd beëdigd, 21 mei. noemde Habibie 'het begin van het tijdperk waarin de demo cratie ontwaakt'. Respect voor de mensenrechten is daarvan een onmisbaar onderdeel. Het bewind van Soeharto lapte die aan zijn laars met wandaden in Atjeh, Irian Jaya en Oost-Timor en het ontvoeren, martelen en laten verdwijnen van politieke tegenstanders. Habibie bood voor die misdaden zijn veront schuldigingen aan de bevolking en de families van de slachtof fers aan. De president zei dat die zaken definitief tot het verleden behoren. Eerder deed legerlei der en minister van Defensie Wiranto hetzelfde. Habibie, die lang in Duitsland woonde, nam afstand van de op vatting dat mensenrechten een puur Westers cultureel product zijn. „We moeten de waardig heid van alle mensen respecte ren. ongeacht religie, ras, huids kleur, sekse of sociale status." Hij kondigde aa n nog meer poli tieke gevangenen vrij te zullen laten. GPD van onze redactie buitenland LOMÉ - De regering van de West-Afrikaanse staat Togo heeft giste ren een infiltratiepoging vanuit het buurland Ghana verhinderd. Nadat inwoners van de hoofdstad Lomé gisterochtend werden op geschrikt door beschietingen met zware en lichte wapens vanuit Ghana, zette de regering troepen en vliegtuigen in om de 'agressors' het hoofd te bieden. Gistermiddag liet minister Seyi Memene van Binnenlandse Zaken en Veiligheid via de staatsradio weten dat de situatie onder controle was en hij trok een waarschuwing aan inwoners van de stad om bin nenshuis te blijven, in. Ook Ghana heeft de beweerde invasiepoging veroordeeld. Beide re geringen zeiden samen te werken om de aanvallers uit te schakelen. De betrekkingen tussen Ghana en Togo zijn gewoonlijk koel, ten de le als gevolg van pogingen ven etnische Ewe-activisten om een thuisland te stichten dat delen van de twee landen omvat. Ghana is echter ook het ballingsoord van de Togolese oppositieleider Gil christ Olympio, wiens vader 31 jaar geleden om het leven kwam bij de staatsgreep van de huidige president Gnassigne Eyadema. AP Iraanse grenswachten hebben schijnbaar geen oog voor enkele pelgrims die Irak betreden. foto Joseph Barrak/EPA worden beiden vereerd door sjiieten. Irak besloot in sep tember 1997 zijn grenzen te openen voor Iraanse pelgrims, maar Teheran zei toen meer overleg met Bagdad nodig te hebben voordat de pelgrima ges konden beginnen. Sinds het begin van de oorlog tussen beide landen (1980-1988) konden pelgrims uit Iran de heilige plaatsen in Irak niet bezoeken. RTR/DPA van onze redactie buitenland BAGDAD - Zo'n 750 Iraanse pelgrims zijn zaterdag voor het eerst in zeventien jaar de grens met Irak overgestoken om de heilige plaatsen in dat land te kunnen bezoeken. De Iraanse minister van Cultuur en Islamitisch Beleid, ayatol lah Mohajerani, vergezelde de gelovigen. „Het bezoeken van heilige plaatsen is de beste manier om de samenwerking tussen de mensen van twee landen te verbeteren", zei Mohajerani. Grenzen De pelgrims gaan naar Kerbe- la en Nedschef. In deze steden ten zuiden van Bagdad staan de gr af moskeeën van de vier de kalief Ali en zijn zoon Hoessein, die daar 680 jaar na Christus zijn vermoord. Ze OETKER JRISTORANTE PIZZA'S per stuk «*QQ vanA3ST £V 3 STUKS 1 biedingen eetó.g va. MP Service ELKE DAG GOED NIEUWS S van onze redactie buitenland PRISTINA - Servische troepen hebben gisteren na een lange belegering een verzefshaard van het Kosovo Bevrijdingsle ger (U£K) ingenomen. De plaats Junik, dicht bij de Alba nese grens, gold als het laatste bolwerk van betekenis van de U£K-strijders en lag weken lang onder vuur. De strijdkrachten begonnen za terdag hun offensief in de streek tussen Pee en Decane. Honder den UQK-strijders en burgers zijn de grens met Albanië over- gevlucht. Het gehucht Lodja is onder meer op de UCK her overd. De nieuwe politieke leider van U£K, Adem Dema^, heeft gis teren aangekondigd dat de UCK een nieuwe tactiek gaat toepas sen, 'die voor de Serviërs nog er ger, moeilijker en onaanvaard baarder zal zijn'. Ondanks de ernstige verliezen van de afgelopen weken blijft Dema?i van mening dat de U£K de enige kracht is die een recht vaardige oplossing kan brengen voor de overgrote meerderheid van etnische Albanezen in de omstreden en aan de Joegosla vische deelstaat Servië onder geschikt gemaakte provincie. Hij wil niets te maken met de 'president op papier', de gema tigde politicus Ibrahim Rugova, leider van de Democratische Li ga voor Kosovo. Hergroeperen De verovering van Junik is van Servische zijde als overwinning gemeld. Waarnemers menen evenwel dat. net als bij eerdere recente militaire overwinnin gen van de Serviërs, de UQK- strijders- verkozen hun 'bol werk' op te geven en zich elders te hergroeperen. Ze zouden zich schuilhouden in de bergen en afwachten op een nieuwe gele genheid om de beter bewapende Serviërs te bestoken, zonder dat zij in de strijd om een dorp of een andere frontlijnpositie te veel verliezen leiden DPA/AFP NEW YORK - Een vrouw in New York heeft haar kat ruim 400.000 gulden nagelaten. In haar testament liet Kim South- worth, die op 3 augustus op 49-jarige leeftijd overleed, opne men dat een bedrag van 200.000 dollar volledig moet worden besteed aan het verzorgen en verwennen van haar kat Ming. Volgens de krant The New York Daily News is Ming, die het grootste deel van de dag onder het bed ligt, de belangrijkste erfgenaam van de nalatenschap van ongeveer 1 miljoen gul den. De rest van het geld gaat naar vrienden en drie dierenbe schermingsorganisaties. EFE BAGDAD - Uday Hoessein, de zoon van de Iraakse leider Saddam Hoessein, heeft de amputatie van een hand gelast bij zes leden van een elite-eenheid. Die hadden hun positie mis bruikt om burgers te beroven. Dat heeft de door Uday uitgegeven krant Babil zaterdag ge meld. Het bevel werd op 7 augustus uitgevaardigd. De krant meldde niet of dat ook is gebeurd. De door Uday geleide paramilitaire eenheid werd in 1996 op gericht om opstanden en couppogingen te bedwingen. De eenheid telt 20.000 tot 25.000 parate mensen Irak had het uit voeren van amputaties om mensen te straffen opgeschort. Maar de afgelopen weken is het land er, vermoedelijk als ge volg van de toenemende misdaad, weer mee begonnen. AP WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft zijn goedkeuring gegeven aan de fusie tussen Nations Bank en BankAmerica, een transactie waarmee 57,3 miljard dollar 114,6 miljard) is gemoeid. Door de fusie ontstaat de grootste bank van de Verenigde Staten. De toestemming werd gegeven, nadat de bedrijven hadden ingestemd met het afsto ten van zeventien bankfilialen in de staat New Mexico. De fusie, de op één na grootste uit de geschiedenis, moet nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse centrale bank. AP SANTA FE - Amerikaanse wetenschappers hebben een nieuw wapen ontdekt in destrijd tegen ongedierte: chilipeper. Volgens de onderzoekers maakt de specerij schadelijke insec tenverdelgers en houtbeschermers overbodig. Een stichting voor technisch onderzoek in New Mexico stelde vast dat de scherpste pepersoort van de chiliplant insecten en knaagdieren stopt. Het gaat om de Rode Habanero, tien keer heter dan de bekende cayenne. Gemengd met verf, lakken of isolatiemateriaal bederft de pe per de eetlust van houtwormen en ratten die kabels kapot knagen. Volgens de Duitse televisie gaat een Amerikaanse fir ma het middel op de markt brengen. ANP RANGOON - De achttien buitenlandse activisten die in My anmar waren veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid voor ille gale politieke activiteiten zijn zaterdag op het vliegtuig ge stapt naar Thailand. Na hun veroordeling werden ze direct vrij gelaten in het belang van de goede relaties met de landen van herkomst. Ze moesten Myanmar echter wel verlaten. De achttien - zes Amerikanen, drie Maleisiers, drie Thailan- ders, drie Indonesiërs, twee Filipijnen en een Australiër - wa ren vorige week zondag opgepakt voor het uitdelen van pro- democratiepamfletten. De bekende Mya nmarese oppositieleidster Aung San Suu Kyi zit nog steeds in haar busje bij hetzelfde bruggetje waar ze eind juli ook al zes dagen vastzat. De militairen dwongen haar eerder deze week opnieuw tot stoppen toen ze aanhangers buiten Rangoon wilde bezoeken. RTR door Hans Hooqendijk MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin heeft zaterdag zijn visvakantie in het noordelijke merengebied Valdaj afgebro ken. Hij gooit nu zijn hengel uit bij zijn residentie Roes, even buiten Moskou. Zijn woord voerder ontkende dat deze 'ver huizing' te maken heeft met de financiële crisis in het land en de aanhoudende geruchten over een devaluatie van de roebel. „Zoals het staatshoofd zelf vrij dag meedeelde, ving hij alleen maar kleine vissen in Valdaj en daarom heeft hij besloten zijn vakantie elders voort te zetten", aldus de zegsman. Vrijdag zei Jeltsin: „Alles loopt normaal; de president ontspant zich." Maar intussen waren bij vrijwel geen enkele bank in Rusland meer dollars te krijgen en werden op de zwarte markt wisselkoersen gehanteerd die 30 procent boven de officiële koers lagen. Premier Kirijenko voerde afge lopen weekeinde crisisberaad met de president Doebinin van de centrale bank, minister Za- dornov van Financiën en oud premier Tsjoebais. De laatste is thans belast met de onderhan delingen met het Internationaal Monetair Fonds. Details over het overleg werden niet naar buiten gebracht. Wel werd za terdag bekendgemaakt dat di verse belastingen op importgoe- deren verhoogd zijn. Vandaag zal Kirijenko met Jeltsin de pro blemen bespreken. Maatregelen Het 67-jarige staatshoofd staat voorde zware taak de financiële onrust te bezweren. Niet alleen de binnenlandse druk groeit, ook het buitenland, met name de Verenigde Staten, verwacht van Jeltsin snelle en effectieve maatregelen. Binnen- en bui tenlandse experts zijn het er over eens dat de huidige proble men diverse oorzaken hebben. Ten eerste is Rusland gevoelig voor de crises in diverse Aziati sche landen. Ten tweede wordt er tegen de roebel gespeculeerd. Ten derde treffen de gedaalde olieprijzen het land zwaar en ten vierde blokkeert het door de communisten gedomineerde parlement, de Doema, essentië le delen van het anti-crisispro- gramma van de regering. Vertrouwen Al deze factoren samen hebben in toenemende mate een psy chologische uitwerking op de 'gewone' Rus. Het vertrouwen in het Kremlin en in de stabili teit van de roebel wordt met de, dag kleiner De komende dagen moet duidelij k worden of Jeltsin in staat is de gemoederen tot be daren te brengen. Veel Russi sche kranten twijfelen daaraan. Het massablad Moskovski Komsomoljets Prawda publi ceerde een cartoon van een bib berige mannetje met de roebel als hoofd en een reusachtige, met bloed besmeurde arts. Vraag: 'Ben u ónze geneesheer?' Antwoord: 'Nee, jongen, de pa tholoog-anatoom!' GPD KABOEL - De fundamentalisti sche strijders van de Taliban hebben in het noorden van Af ghanistan de stad Aybak inge nomen. De Taliban rukken al ruim een week op tegen de ver schillende milities die tot voor kort dePashtun-strijders van de Taliban uit het noorden pro beerden te houden. De belangrijke stad Mazar-i- Sharif viel negen dagen gele den. De Taliban hebben gisteren voor het eerst een vlucht met noodhulp op de stad toegelaten. De Verenigde Naties en het Rode Kruis staakten hun hulptrans- -• porten naar Mazar-i-Sharif op 4 augustus. De ingenomen stad Aybak ligt op de weg van de hoofdstad Ka boel naar Mazar-i-Sharif. De Taliban veroveren met succes de infrastructuur en hebben hun tegenstanders op moeilijk be reikbare plaatsen van elkaar ge ïsoleerd. AFP/DPA/ANP (Advertentie) City OnLine in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5