10 «IWIlCilLE ZEEUWSE COURANT Zwaarste aanslag Noord-Ierland Congo zit buitenlanders dwars Leger dwarsboomt opsporingsbedrij ven van explosieven 4 WEKEN M FOTO VERSCHOORE Splintergroep van IRA verdacht van autobom in Omagh Clinton doet mogelijk mond open Vermiste duiker verdronken in Grevelingen Man sterft in cel Dordrecht Baby gered Urkers houden huis in tuin burgemeester Ballonvlucht Fossett eindigt in Stille Oceaan PSV verovert Johan Cruijff-schaal VOOR 15,00 JA, ik wil: 23° 13° ZW 3 Overdag droog Flinke zonnige perioden, in de avond kans op een buitje. Matige zuidwestenwind. Middagtemperatuur rond 23 graden. 241e jaargang no. 195 maandag 17 augustus 1998 losse nummers 1,75 VOCf Kodak budget prints, levertijd 2 wettdagea. f 2/24 opnames kb. fürr. AcM [tklr :of 3ovj^jtus I99sl I ONTWIKKELEN AFDRUKKEN FOTOROLLETJE VASTE PRIJS: VLISSINGEN GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE HULST TERNEUZ94 door Hans Leberen James McGonigal OMAGH - Een autobom van zeker 200 kilogram heeft zaterdagmiddag in de Noord-Ierse stad Om agh ten minste 28 mensen levens geëist. Van de ruim 220 gewonden verkeerden er gisteren nog elf in le vensgevaar. Het was de zwaarste aanslag in de geschiedenis van de Noord- Ierse twisten. Zaterdag was het precies 29 jaar geleden dat de eerste Britse troepen in Noord- Ierland arriveerden. De bom verwoestte een groot deel van de-belangrijkste win kelstraat van de stad, waar za terdagmiddag om drie uur vele honderden mensen aan het win kelen waren. De ramp had nog groter kunnen zijn: als een ge plande optocht op tijd was ge weest, dan was de bom ontploft op het moment dat vier praal wagens met zo'n honderd kin deren zouden passeren. Een plaatselijke krant en de po litie hadden om half drie een te lefonische melding gekregen van een bom in het gebouw van de rechtbank in Omagh. Het pu bliek werd van het plein voor het gebouw geleid naar de smal le winkelstraat - naar even later bleek recht op de bom af. De Noord-Ierse politie zoekt de daders in een van de meest radi cale splintergroepen van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), die zich 'De echte IRA' noemt. Deze groep, waarvan waarschijnlijk niet meer dan negentig mensen lid zijn, verzet zich fel tegen het vredesproces OUDDORP - Een vrouwelijke duiker is gistermiddag in het Grevelingenmeer verdronken. Het lichaam van de 28-jarige Rotterdamse werd na een zoek tocht door reddingswerkers ge vonden. De vrouw was samen met een andere duiker bij Ouddorp te water gegaan. De politie werd gewaarschuwd dat het duo in de problemen was geraakt. De man wist de oppervlakte te bereiken, de vrouw werd vermist. Na een zoektocht door de rivierpolitie Rotterdam-Rijnmond en de kustwacht werd de vrouw enke le uren later gevonden. ANP DORDRECHT - Een 27-jarige man uit Curasao is gisteroch tend dood aangetroffen in zijn cel in het huis van bewaring De Dordtse Poorten in Dordrecht. De man zat in voorlopige hech tenis op verdenking van drugs handel. Bewaarders vonden hem om 11.30 uur. Wanneer de laatste controle plaatshad of op welke wijze de man om het leven is gekomen, is volgens justitie in Dordrecht nog niet bekend. Bij het onder zoek is naast de politie ook de Rijksrecherche betrokken. ANP ZWAAG - Een negen dagen ou de baby uit Zwaag (gemeente Hoorn) is ternauwernood ont snapt aan de dood door ver waarlozing. Haar aan drank en drugs ver slaafde moeder bekommerde zich nauwelijks om het meisje. Een ongeruste buurvrouw greep in. Het sterk ondervoede en bijna uitgedroogde kindje is zaterdag nog net op tijd in een ziekenhuis terechtgekomen. De moeder zit inmiddels in een kli niek. Het kind is buiten levens aldus een politiewoord gisteravond. GPD in Noord-Ierland. Zij zouden de afgelopen maanden de hand hebben weten te leggen op delen van de wapen- en explosieven- voorraad van de IRA Oorlogssituatie Artsen en verpleegkundigen in zes Noord-Ierse ziekenhuizen hebben in operatiekamers non stop gewerkt om de vaak ernstig verminkte gewonden te redden. Een van de chirurgen sprak gis termiddag uitgeput van 'een oorlogssituatie'. De aanslag is veroordeeld door de leiding van Sinn Fein, de po litieke tak van de IRA Leider Gerry Adams veroordeelde voor het eerst zeer scherp een aan slag. „De IRA heeft hier niets mee te maken. Wij zijn nooit bang geweest om onze verant woordelijkheid te nemen, maar dit is onvergeeflijk. Ik roep de daders op zich bekend te ma ken." Aansluitend bezocht hij in het crisiscentrum - ook voor het eerst - nabestaanden van de slachtoffers om hen te condole ren en sterkte te wensen. De Noprd-Ierse politie zocht gisteren met warmte-detectie- apparatuur tussen de puinho pen van verwoeste winkelpuien en ingestorte gevels naar licha men of delen daarvan. Gister avond waren de doden op één na geïdentificeerd, maar waren er nog bijna tien vermisten. De Britse premier Tony Blair onderbrak zijn vakantie en vloog naar Belfast voor overleg met Noord-Ierse bestuurders en de Ierse premier Bertie Aherne. De Ierse president Mary McA leese sprak in Omagh met be trokkenen. GPD pagina 3: commentaar pagina 4: achtergrond Reddingswerkers en politieagenten zoeken in het puin naar slachtoffers van de bomaanslag. foto Alan Lewis/EPA van onze redactie buitenland KINSHASA - President Kabi la van de Democratische Re publiek Congo is gisteren te ruggekeerd in de hoofdstad Kinshasa, waar zijn positie steeds benarder wordt. Bui tenlandershebben bij hun ver trek uit Congo hinder van de Congolese militairen onder vonden, maar de meeste van hen, onder wie 26 Nederlan ders, zijn inmiddels geëvacu eerd. De sfeer tegenover bui tenlanders in de hoofdstad is de afgelopen dagen steeds grimmiger geworden naarma te de rebellen verder oprukten. Vooral Tutsi's, Fransen en Amerikanen zijn het doelwit van de groeiende woede in Kinshasa. Dit komt omdat veel Congolezen denken dat Frankrijk en de Verenigde Staten de drijvende kracht zijn achter de opstand. De meeste rebellen zijn Tutsi's. Volgens mensen die het land hebben verlaten, zijn veel bui tenlanders bang voor de toe nemende haat, die zou worden aangewakkerd door de rege ring. Om de vreemdelingen haat nog te vergroten zouden de autoriteiten kapmessen hebben uitgedeeld aan 'gedro geerde jongeren'. Kabila verscheen gisteren op de televisie om te bewijzen dat hij terug was in KinshasaVóór zijn terugkeer bracht de presi dent gisteren een bliksembe zoek aan Angola waar hij sprak met Sam Nujoma, de president van Namibië. De mi nisters van Defensie van Con go, Angola, Zimbabwe en Na mibië komen vandaag bijeen voor overleg in Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. Congolese vrouwen van het Leger des Heils bidden in de Victory-kerk in Kinshasa voor vrede. foto David Guttenfelder/AP Kinshasa kan volgens de snel aan terrein winnende rebellen 'elk moment vallen'. Zij voch ten gisteren tegen militairen van het leger bij Songololo, een stad op 250 kilometer ten zuidwesten van Kinshasa. Verbond In Goma, in het oosten van Congo, kondigden de verzets groepen gisteren een verbond aan. De Congolese Democrati sche Coalitie (CDC) presen teerde zich gisteravond als de politieke vleugel van de op stand in Congo. „Wij strijden tegen de dictatuur en willen een nieuwe dictatuur voorko men". aldus de voorzitter van de CDC, Emest Wamba dia Wamba. Congolese militairen verbo den dit weekeinde meerdere malen groepen buitenlanders Congo te verlaten. Andere 'pesterijen' waren dreigemen ten, het doorzoeken van hotel kamers en het zo lang mogelijk rekken van evacuaties. Zaterdag verlieten ongeveer 300 buitenlanders Congo per boot. België heeft gisteren met een speciale airbus zeker 200 buitenlanders vanuit Kinsha sa naar Libreville in Gabon gevlogen, en ongeveer 260 mensen verlieten het land in een Frans toestel. Vijftig Brit se mariniers staan in Brazza ville klaar voor een eventuele evacuatieactie. De 26 Neder landers, wie zaterdag het ver trek per boot naar Brazzaville was geweigerd, hebben giste ren Kinshasa in een Belgisch vliegtuig verlaten om naar Libreville te vliegen. Ongeveer dertig Nederlanders willen in Congo blijven. AFP/RTR/DPA URK - Het beëindigen van een illegaal barbecuefeest in de tuin van de afwezige burgemeester van Urk, Sijko Veninga, is za terdagavond finaal uit de hand gelopen. De politie hield een 19- jarige Urker aan, omdat hij bij de ontruiming een agente twee maal in het gezicht schopte. Het feest was opgezet door een tiental jongens als 'ludiek pro test' tegen het onlangs ingestel de verbod om bier op straat te nuttigen. Toen de politie wilde optreden, kwam er een valse bommelding binnen bij een café in Urk. Dat werd eerst ontruimd en doorzocht, Het door alcohol benevelde ge zelschap liet zich daarna niet zonder slag of stoot verwijderen uit de tuin. Er moesten tien agenten en een diensthond aan te pas komen. Ze werden gehol pen door enkele toeschouwers. Een van de jongeren werd door zijn eigen vader uit de burge- meesterstuin geplukt De tuin liep forse schade op Bovendien hadden de illegale feestgangers vernielingen gepleegd aan de vijver, een ruit, beeldjes en een schommel. Wellicht volgen er vandaag nog meer arrestaties. GPD. Nederlanders bij basis opgepakt COULPORT - Bij een actie te gen kernwapens gisteren in het Schotse Coulport zijn 37 de monstranten, onder wie twee Nederlanders, gearresteerd. Dat meldde de Trident Ploeg scharenbeweging 2000 gister avond. De beweging is tegen de Trident-onderzeeboten in Coulport, omdat die kernraket ten kunnen lanceren. ANP van onze redactie buitenland SYDNEY - De Amerikaanse miljonair en ballonvaarder Steve Fossett leeft en bevindt zich in een reddingsvlot in de Stille Oceaan dat door een Frans militair vliegtuig was gedropt. In het gebied komen veel haaien voor. Dat hebben functionarissen van het Australische reddings wezen in de nacht van zondag op maandag bekendgemaakt. Onweersbui Fossett had acht uur eerder het contact met zijn basis verloren tijdens zijn poging als eerste ballonvaarder zonder onder breking rond de wereld te vlie gen Bij het laatste contact be vond de avonturier zich in een onweersbui op ongeveer acht honderd kilometer van de Au stralische oostkust, boven de Koraalzee op weg naar het Franse Nieuw-Caledonië. Fossetts ballon heeft mogelijk een scheur opgelopen in de stormEr is een gerede kans dat de capsule die onder de ballon hangt, is geraakt door de blik sem. De 54-jarige Fossett deed met zijn luchtballon Solo Spirit een vierde poging om rond de we reld te vliegen. Nadat het con tact met hem verloren was ge gaan, vroegen de vluchtleiders in de Verenigde Staten de be trokken kustwachten-om hulp. De Amerikaan was te lokalise ren, omdat een satelliet zijn signalen oppikte die hij via twee uitgezette noodbakens had uitgezonden. Fossett vertrok op 7 augustus uit het Argentijnse Mendoza. Hij stak de Atlantische en de Indische Oceaan over. Hij had over ongeveer een week in Zuid-Amerika moeten terug keren. RTR/ANP De Amerikaanse president Bill Clinton zou volgens het Witte Huis van plan zijn om vandaag voor de grand jury toe te geven dat hij een vorm van seksueel contact heeft K gehad met voormalig stagiaire Monica Lewinsky. Even verrassend als verdiend heeft PSV in de strijd om de Jo han Cruijff-Schaal Ajax met 2-0 verslagen. Na de afgang van afgelopen woensdag tegen Maribor Teatanic in de tweede voorronde van de Champions League (2-1 verlies) verwachtte eigenlijk iedereen dat de Eindhovenaren kansloos waren te gen Ajax. „Daarom is dit psychologisch gezien een belangrijke overwinning", glunderde coach Bobby Robson. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. door Frank Hendrickx DEN HAAG - Defensie brengt de openbare veiligheid onnodig in gevaar door opsporingsbe- drijven van explosieven het werken onmogelijk te maken. Het leger doet alles om militai ren die een eigen bedrijf zijn begonnen, te traineren. Er ont staan daardoor regelmatig le vensgevaarlijke situaties, om dat bet leger zelf onvoldoende capaciteit heeft om bommen uit de oorlog op te sporen. Deze beschuldigingen worden geuit door verschillende bedrij ven en de werkgeversorganisa tie VNO-N C W. J aarlij ks worden er volgens de betrokkenen dui zenden explosieven uit de Tweede Wereldoorlog gevonden door onwetende burgers. Onge veer 25 procent van alle ge meenten kampt met terreinen waar zich bommen en granaten in de bodem bevinden. Door een gebrek aan middelen kan het le ger al het werk niet aan, maar desondanks probeert Defensie zelfstandige opsporingsbedrij - ven voortdurend te dwarsbo men. Een woordvoerder van De fensie erkent dat er wachtlijsten zijn voor het opsporen van ex plosieven. Oud-militairen Defensie heeft sinds kort con currentie gekregen van epkele zelfstandige opsporingsbearij- ven. Die ondernemingen zijn veelal opgezet door oud-mili tairen afkomstig van het Explo sieven Opruimings Commando (EOC) van de landmacht. Het le ger heeft bepaalde veiligheids eisen aan deze bedrijven ge steld. Sinds 1 augustus zijn die van kracht. Volgens de betrokken onderne mingen misbruikt het defensie apparaat echter zijn positie als toezichthouder om een mono polie op het gebied van de ex plosieve opsporing te behou den. De veiligheidseisen zijn namelijk zo streng dat het on mogelijk is er aan te voldoen. Ook het EOC voldoet niet aan de voorschriften, maar dat is de enige organisatie die is vrijge steld. Onbegrijpelijk „Volstrekt onbegrijpelijk", vindt A van Riel, directeur van Riel Explosive Service B.V., de opstelling van het ministerie. Defensie zegt bezorgd te zijn over de openbare veiligheid. maar brengt deze volgens Van Riel juist in gevaar door andere partijen dan het leger van de markt te weren. De ondernemende oud-militai ren zouden uit rancune worden tegengewerkt door hun voor malige collega's. Ambtenaren van Defensie zouden zelfs zijn beschuldigd van ambtsmis bruik, al wil geen van de betrok kenen dat bevestigen. GPD (A d re rt e t ie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Straat: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Dellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1