Jumping krijgt een droomfinale Hugo Simon grootvorst in Aken PZC Peter Geerink kijkt vooruit Van Baaien durft concurrentie aan IJsbrand Chardon geeft zege uit handen] sport 18 Elfde uitgave van hippisch evenement in Nieuwvliet is groot succes maandag 17 augustus 1998 door Lucien Roelandt NIEUWVLIET - De organisato ren van Jumping Zeeuws- Vlaanderen kunnen tevreden zijn. Ondanks de tegenwerking van de NHS, die de organisatie de toestemming weigerde om evenals het gelijktijdig gehou den concours in Blaricum natio nale rubrieken te laten ver rijden, was het hippische evene ment in Nieuwvliet opnieuw een groot succes. De perfecte or ganisatie wist vijf dagen lang ie dereen tevreden te stellen. Rui ters, sponsoren en toeschouwers waren zeer te spreken over het werk van het bestuur en de ruim honderdvijftig medewerkers. „Een superconcours", vond rui ter Erik Wieferink. „Alles is perfect geregeld. De accommo datie heeft een internationale uitstraling, met een voor de paarden perfecte bodem. Het is een schande dat de organisato ren door de NHS worden ge dwarsboomd en wij hier niet met onze nationale paarden kunnen starten. Waar is men toch mee bezig? Ik denk dat de ruiters met hun massale keuze voor Nieuwvliet een duidelijk sein richting de bond hebben af gegeven. Ik hoop dat ze dit ter harte nemen." Ondanks de problemen met de bond, is Jumping Zeeuws- Vlaanderen met ruim zeven tienhonderd combinaties aan de start uitgegroeid tot een van de grootste hippische outdooreve- nementen in de Benelux. En de finale van de Masters om de Grote Prijs Rabobanken West- Zeeuws-Vlaanderen, kreeg een winnaar waarvan vele organi saties slechts kunnen dromen: de international Peter Geerink met de superieur springende merrie DBH Etiënne. Ademloos Parcoursbouwer Rob Jansen zorgde met zijn technische par cours voor een spannende fina le. Van de twaalf gestarte com binaties plaatsten zich, na vier zinderende ronden, vijf ruiters voor de barrage met als inzet een prijs van vijfduizend gul den. In de beslissende ronde wa ren de balken van het uit zes hindemissen en zeven sprongen bestaande parcours opgetrok ken tot een hoogte van 1 65 me ter. De Belgische international Kromkamp legt beslag op skeelertitel HALLUM - Jan Eise Kromkamp heeft zater dag de 100 kilometer tel lende Bartlehiemtocht, met start en finish in Hallum, gewonnen. De Belg Frank Fiers eindigde op een achterstand van 15 seconden als tweede. Der de werd André Klompma ker. De Bartlehiemtocht gold als het open kampi oenschap van Nederland en telde mee voor de lan delijke competitie. Kromkamp, eerder dit seizoen al winnaar van de Omloop van IJsselham, maakte de laatste 25 kilo meters een sterke indruk. Medevluchter Fiers kon bijna niet meer overne men van de rechercheur uit Wolvega, die in de laat ste kilometer wegreed bij z'n naaste belager. André Klompmaker werd sole rend derde, op ruim een minuut. Kromkamp oogde alsof hij net uit het ligbad was gestapt. „Ik voel me ook nog fit. Als je gewonnen hebt voel je geen ver moeidheid", grijnsde hij. Wat nou oud? De man uit Wolvega nam jaren gele den afscheid van de skee- lersport omdat hij het een beetje rustiger aan wilde doen. Opgelucht haalden zijn concurrenten adem, een lastpost minder. Hele maal afscheid nemen kon 'de kannibaal', een bij naam die Kromkamp ove rigens verfoeid, ook weer niet. Dus bleef hij maar wat doorgaan, ook al om dat zijn lichaam blijft schreeuwen om trainings- arbeid. Mogelijk dat zijn eer zucht, misschien ook als marathonschaatser, de laatste jaren wat minder is geworden. Behalve als er nog eens een titel te ver geven valt. Kromkamp voelde zich de laatste we ken goed in vorm, maar in zijn ploeg zijn er anderen die betere kansen toege dicht worden. „Ik rijd in dienst van", zei hij zater dagmiddag. Knechten- werk in de Buiter Beton- ploeg leveren voor KCBoutiette, inmiddels weer in Amerika, Henk van Benthem en Erik Hui zebosch. Per 1 oktober schaatst hij overigens ma rathons in het pak van Wehkamp. GPD/ANP Marc van Dijk haalde als eerste starter met Ihorn, eigendom van Jumping-voorzitter Joop de Jonge, alles uit de kast. Op de laatste hindernis, de steilsprong van de dubbel, haalde de Belg echter een paal naar het gras. Ook John Grey kreeg met Lombi een balk aan zijn broek. De En gelsman verbeterde wél de tijd van Marc van Dijk met bijna vier seconden, waarmee hij de lont in het kruitvat stak. De ruim vijfduizend ademloos toekijkende toeschouwers gin gen er eens goed voor zitten. Vakman Peter Geerink bleef met DBH Etiënne weliswaar een honderdste seconde boven de tijd van Grey, maar de stylist uit Gelselaar kwam met de brui ne Esperit-dochter geen mo ment in de buurt van het hout werk. Carina de Vos, de echtgenote van Marc van Dijk, ondernam met Jayne Plain nog een poging om Geerink van de leiding te verdringen, maar vond op hin dernis drie haar Waterloo. Ook de Brabander Johan Kerstens kon met Jolita Le Sursaut na het derde obstakel alle hoop laten varen. Grote gok „Van zo'n finale kan je slechts dromen", zei voorzitter Joop de Jonge na afloop van de specta culaire Masters-strijd. „Wie bij de Masters een fout maakt, vliegt er uit. Het was een grote gok, die voor ons geweldig uit pakte. Tref je het slechter, dan is het na een half uur gebeurd. Nu was er zelfs na vier ronden nog een barrage nodig om de win naar aan te wijzen. Dat bewijst nog maar eens de klasse die we in huis hadden. Ook in de voor gaande vier dagen lag het peil al erg hoog, zodat er spannende fi nales te verwachten waren. Maar dit overtrof echt alle ver wachtingen." Winnaar Peter Geerink onder streepte de woorden van De Jonge. „Na twee rondjes dacht ik: waar gaat dit naar toe? Maar mijn paard heeft mijn stoutste verwachtingen overtroffen." Geerink had een prima week end, want zaterdag stuurde hij zijn tienjarige merrie DBH Etiënne ook naar de overwin ning in de klasse Z. Geerink en de bi'uine Esperit-dochter toon den zich gisteren in de finale van de klasse Z andermaal de sterk ste. In de barage was de combi natie ruim een seconde sneller dan Eric Willemsz Geeroms met Audi's Kalypso. Ook de presta ties van Sandy den Exter waren opvallend. De amazone uit Kortgene eiste in de klassen Z en ZZ een finaleplaats op. In beide rubrieken wist de Zeeuwse zich voor de barrage te plaatsen. Een foutloze rit in de beslissende ronde met Veersedam's Frisbee was voor de Zuid-Bevelandse goed voor een fraaie vijfde plaats in de klasse ZZ, de Grote Prijs van de Stad Oostburg. Winnaar werd Marc van Dijk met Vereist Krisia. Tevreden In de klasse Z haalde Sandy den Exter met de geweldenaar Jour- ville op de laatste hindernis een balk naar de grond. Deson danks werd de combinatie toch nog tiende. „Jourviel liep ge weldig. Daardoor ging ik jagen op de tijd van Peter Geerink en kwam ik niet helemaal goed uit voor die stijlsprong. Jammer, maar toch ben ik best tevreden." Ook een lichte touchering van de laatste hindernis in de Mas ters betekende voor Sandy den Exter en Eron na twee rondjes het einde. Maar met haar selec tie voor de superfinale bewees de Noord-Bevelandse dat ze tot de besten van de Jumping be hoorde. In de finale van de klasse L be haalde Femke de Buck uit Hulst met Jamaica een fraaie zesde plaats. Michelle Evertse zette met High Society de op een na snelste tijd op de klokken, maar tikte op de laatste hindernis een balk uit de lepels. De Nieuw- landse werd daardoor terugge worpen naar de tiende plaats. doorSjoerd Bootsma AKEN - Ais een verloren zoon werd hij in de armen gesloten. Het Duitse publiek treurde niet lang om de afgeworpen balk van thuisfavoriet Ludger Beer- baum. De 50.000 braken bijkans de tribunes af, nadat Hugo Si mon met ET voor het eerst tij dens zijn imposante carrière de 61e Grote Prijs van Aken had gewonnen. Ooit had de springruiter uit Weisenheim am Sand uit spor tieve teleurstelling hun vlag voor de Oostenrijkse twee kleur verruild. Niemand die hem om die reden het succes en de bijbe horende 1,7 miljoen gulden mis gunde. Voor één dag was Simon grootvorst van en grootverdie ner in Aken. „Het heeft tot vandaag nooit zo mogen zijn, maar wellicht dat Onze Lieve Heer heeft willen wachten totdat de Pulsar Crown bestond," lachte de win naar zijn toehoorders toe. „Sinds die prijs bestaat is elke favoriet op de laatste hindernis onderuit gegaan. Ik ook, on langs in Valkenswaard. Daarom had ik geen last van zenuwen. Ik was al zo ervaren, ha, ha!" Succes verdringt het verdriet maar al te snel. Niemand die nog even dacht aan veertien maan den geleden, toen het paard Cash van Hugo Simon het leven liet in de stallen van hetzelfde Aken liet. Een hartaanval heet te de officiële lezing. Op 31 au gustus, tijdens de laatste dag van het Europees kampioen schap in Mannheim, raakte de Oostenrijker in grotere proble men. Een medewerker werd betrapt met een spuit in de na bijheid van ET. De gewonnen zilveren medaille leek be smeurd. Het materiaal (spuit met inhoud) was aanwezig, maar merkwaardig genoeg kreeg een laboratorium de be wijslast voor de internationale hippische federatie nooit rond. De tuchtcommissie van de FEI accepteerde vervolgens het ver haal van Simons veterinair Mare Suis, waarna de spring ruiter vrijuit ging. De federatie bood hem zelfs excuus aan. „Onbegrijpelijk," zei Hans Wallmeier, de Duitse FEI-toe- zichthouder die destijds in Mannheim alert reageerde, gis teren in Aken voor aanvang van de Grote Prijs. „Wat moet ik zeggen als ik nu een jong iemand pak, terwijl men iemand als Hu- go Simon heeft laten gaan?" Felicitaties Dokter Peter Cronau, de Duitse veterinair tijdens het EK'97, keek gisteren van een afstand toe, terwijl de winnaar handen te kort kwam om alle felicitaties in ontvangst te nemen. „Ach, de ketting in het wielerpeloton is gebroken. Eens moet de waar heid in deze sport ook boven ta fel komen." De waarheid van gisteren was dat een superieure ET zijn berijder naar de zege droeg. Nu was de 11-jarige Han- noveraanse ruin wel gedwon gen om in de barrage de benen hoog te houden. Vlak voor het inrijden van de piste had Simon hem hard tegen de twee balken van een oxer gereden, waardoor het paard uit angst een stuk ho ger ging. Ook zonder die extra druk had de combinatie gisteren de eerste prijs gewonnen. Als laatste koppel ging Simon met ET de ring in, wetende dat con current Ludger Beerbaum met Ratina Z een balk had afgewor pen. De weg naar de hoofdprijs van 100.000 mark lag open. Belang rijker was de bonus van het Pul sar-circuit Elke winnaar van de Grote Prijs van Monterrey, Val kenswaard en Aken kan door een nieuwe victorie in een daar opvolgend concours een extra prijs winnen. Voor Simon (win naar van Monterrey 1997) lag 800.000 dollar (1.6 miljoen gul den) aan de meet, voor Beer baum, onlangs in Valkenswaard de beste, wachtte zelfs 100.000 meer. De Duitser maakte in zijn haast een fout op de laatste hin dernis. De rest was kinderspel voor Simon, waardoor de oud ste Beerbaum tot het WK in Ro me moet wachten voor een re vanche. Jan Tops hoopt in de Italiaanse hoofdstad even sterk voor de dag te komen als gisteren. De 37-jarige inwoner van Valkens waard. die Montemorelos in Ro me aan de start brengt, reed Operette la Silla naar een keuri ge vijfde plaats. Jos Lansink had andere neus- problemen. De neusriem van Calvaro Z brak in de eerste ron de tijdens de sprong boven de sloot. „Ik merkte het pas een paar sprongen later. Het was niet beslissend voor de fout op de laatste hindernis, maar zeker wel van invloed." GPD doorSven Remijnsen NIEUWVLIET - Peter Geerink deed het rustig aan tijdens de elfde editie van Jumping Zeeuws-Vlaande- ren. De 35-jarige ruiter uit het Gelderse Gelselaar be nutte het evenement in Nieuwvliet vooral om het drietal jonge paarden dat hij had meegenomen, te laten ruiken aan het grote werk. Maar hoewel de Ruiter van het jaar van 1997 het oog met name op de toekomst heeft gericht, won hij gisteren met zijn jonge paard DBH Etiën ne toch de finale van de klas se Z. Als klap op de vuurpijl was hij ook de beste in de af sluitende Masters-klasse. De dubbele zege was mooi meegenomen voor Geerink, die in Nieuwvliet zijn eerste echte hoofdprijs van het sei zoen pakte. In tegenstelling tot andere nationale toppers als Eric van der Vleuten heeft Geerink zijn seizoen niet af gestemd op de Wereldruiter- spelen, die begin oktober in Rome worden gehouden. De Gelderlander reageerde za terdag dan ook allerminst te leurgesteld op het bericht dat bondscoach Hans Hom hem niet heeft geselecteerd voor de nationale ploeg. „Ik ga net zo lief niet mee", was zijn eenvoudige commentaar. Fantastisch beest Volgens Geerink komt het WK te vroeg voor zijn paard DBH Heartbreaker, een ne genjarige dekhengst die door de ruiter zelf 'een fantastisch beest' wordt genoemd. „Mijn paard is nog te onervaren. Eric van der Vleuten en Je roen Dubbeldam, die wél zijn geselecteerd, zijn een seizoen verder in de opleiding van hun paard. Zij behoren tot de vaste kern van de Neder landse equipe, waar Hans Hom aan vast heeft gehou den." Geerink denkt dat de natio nale ploeg 'normaal gespro ken' een medaille haalt in Rome. „Welke kleur, dat is afhankelijk van de vorm, en van geluk." Dat de Neder landse paardensport van een bovenmodaal niveau is, komt volgens de ruiter vooral door de hoogontwikkelde fokkerij in eigen land. „Daarnaast is de begeleiding van jonge miters in ons land perfect, en doet Hans Horn goed werk. Hij zendt veel rui ters uit naar buitenlandse parcoursen, waar ze ervaring kunnen opdoen. Verder zijn de eigenaren in Nederland tegenwoordig in staat om hun meeste paarden zelf te houden." Handel De Gelderlander heeft er evenwel geen problemen mee als de paarden die hij heeft opgeleid, voor veel geld naar het buitenland verdwijnen, „Ik ben een voorstander van handel", zegt Geerink reso luut. „De handel hoort bij de sport." Toch kan hij nog ge nieten wanneer een paard- in-opleiding hem in positieve zin verbaast. „Met DBH Fe- dor heb ik vorige week een springconcours in Dublin ge wonnen. Fedor is een dek hengst, die tweeënhalve maand geleden is gecas treerd. Het is altijd afwach ten hoe een paard daarop reageert, maar Fedor heeft het goed opgepakt." Ondanks het overbruggings jaar dat hij doormaakt, is Geerink bezig aan een goed seizoen. In nagenoeg iedere Grote Prijs waaraan hij mee deed, eindigde de ruiter bij de eerste drie. Zijn beste prestatie zette Geerink naar eigen zeggen een maand ge leden neer, toen hij - bijna in zijn eigen achtertuin - derde werd in de Grote Prijs van Geesteren. Toptien Geerinks grote droom is het halen van de toptien van de wereldranglijst. De ruiter, die nu rond de dertigste plaats staat, durft niet te zeg gen dat hem dat ook daad werkelijk gaat lukken. In de paardensport zijn voorspel lingen immers vaak van wei nig waarde. „Maar dat is ook het mooie van onze sport", besluit Geerink. „Eén ding is zeker: het is nooit zeker." i Belgisch international Marc van Dijk haalde met Ihorn als eerste starter in de Mastersfinale alles uit de kast. Op de laatste hindernis haalde hij echter een paal naar de grond. foto Charles Strijd Oostenrijkse springruiter wint Grote Prijs voor het eerst in carrière van onze sportredactie AKEN - Jurgen Koschel wilde nog even wachten. Alvorens de bondscoach van de Nederland se équipe zaterdag het CHIO Aken verliet, hield hij zijn toe hoorders onwetend over de sa menstelling van de ploeg voor het WK, eind september in Ro me. Hij had immers beloofd om zijn kwartet pas in Rotterdam bekend te maken. Tot die tijd houdt de Duitser zijn mond ge sloten. Coby van Baaien vond het alle maal best. Terwijl de bonds coach in Hamburg zijn koffers voor het EK-jeugd in Hickstead pakte, dwong de 41-jarige ama zone uit Brakel ook op de laatste dag in de Aachener Soers meer dan bewondering af. Met een fraaie score van 74,16 procent belegden Olympic Ferro (11 jaar) en zij tijdens de afsluiten de Kür een zesde plek in een veld van de beste twaalf. „Dit waren dezelfde mensen die ook in Ro me jureren. Zelfs zij kwamen naar mij toe en feliciteerden mij met m'n prestatie. Iemand zei zelfs dat hij het geweldig vond, hoe dit paard het als enige nieu weling deed. En dat in het hol van de leeuw. Nee, ik kan niet meer dan tevreden zijn. En ui teraard moeten we vormbehoud tonen." Met Gonnelien Rothenberger- Gordijn (Dondolo) strijdt de amazone om de vierde positie in het WK-team, waarvoor Ank van Grunsven (Bonfire), Elle Bontje (Silvano N) en Sve c Rothenberger (Weyden) zich hebben gekwalificeerd. Volgen sommige teamgenoten en inge wijden heeft Van Baaien haa plaats reeds meer dan verdiem Eventueel gaat ze in Rotterdai y nog een keer in de slag met haa rivale. „Ik moet eerst met mij trainer overleggen. Het enig probleempje is dat ik de komen de week in Hickstead verbli voor het EK voor junioren Young Riders. Maar dat gee z niet. Ik denk dat een weekje ra Olympic Ferro ook goed z< d doen. Hij moet duidelijk fit zij om goed te presteren. De afgel( pen maanden heeft hij een paa kleine blessures gehad. Elk keer als ik de draad oppakt ging het direct prima. Troi) wens, ik ben niet bang voor con currentie. Concurrentie moetf juist zijn." De laatste grote dressuumi briek eindigde wederom in et overwinning voor Isabell Wert De Olympisch en Europe kampioene verbeterde 82,84 procent niet haar recor Anky van Grunsven moest m TCN Partout genoegen nem( met een vierde plaats. De sco van 77,07 procent vond zelf he Duitse publiek te laag. H fluitconcert voor de jury w een welkom steuntje in de n vandeGemertse. „Maar het w ook geen Bonnie?" hield ze ha teleurgestelde fans voor. GPD Hugo Simon, met ET onder het zadel, neemt de felicitaties in ontvangst van bondskanselier Helmut Kohl. foto Herbert Spies/EPA van onze sportredactie AKEN - Menner IJsbrand Chardon heeft de zege bij het CHIOi Aken gisteren uit handen gegeven. De eerste plaats in de lande wedstrijd vierspannen was een schrale troost. Chai'dons koets stootte halverwege de afsluitende vaardigheid proef tegen een kegeltje, het tennisballetje viel eraf. De vijf stra punten betekenden de overwinning voor de Duitser Michi Freund. Chardon werd met zijn paarden Koss, Camacho, Rex Boudewijn uiteindelijk tweede. Landgenoot Hairy de Ruijter had met zijn overwinning ih de vaa digheidsproef een belangrijk aandeel aan de Nederlandse zege in< landenwedstrijd. De derde op rij overigens. „En dat in het hol vi de leeuw, dat is nog nooit vertoond", zei bondscoach Jaap Boom. Ton Monhemius eindigde als rijfde op het laatste ondei-deel. Aarts is het vierde lid van de Nederlandse ploeg voor de Wereldru terspelen, in oktober in Rome. „We maken nog foutjes, dus valt nog iets te verbeteren. Misschien zitten de anderen nu al aan hl top", zei Boom gisteren. „Zo'n foutje als IJsbrand maakt, tja. d kan iedereen overkomen." Twee wedstrijden staan er voor de vierspannen de komende wekt nog op het programma. Het Nederlands kampioenschap in Deun» een week later de internatxonale wedstrijd in Breda. ANP H

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 18