«OfiH II, NAVO ronselt voor actie Kosovo Paal en perk aan betaaltelevisie OM ziet niets in onderzoek naar gedrag militairen 4 WEKEN Rebellen vormen anti-Kabilafront Fiscus dupeert particuliere eigenaren vakantiehuisjes VOOR 15,00 Bondgenootschap voert paraatheid op voor eventueel militair ingrijpen Woning van Mare Dutroux tegen de vlakte Papaveroogst in de polder 2r 15' W 4 Zonnige perioden Wolken en zon wisselen elkaar af met middagtemperaturen omstreeks 21 graden. 241e jaargang no. 192 donderdag 13 augustus 1998 losse nummers 1,75 van onze redactie binnenland LEIDEN - De fiscus vordert ten onrechte BTW terug van particuliere eigenaren van vakantiehuisjes. Dat stelt het accountantsbureau Wal- gemoed in Leiden. Het is na mens twee cliënten naar de belastingrechter gestapt. Volgens het bureau gaat het bij de vermeende onterechte terugvordering in totaal om zo'n 250 miljoen van een paar duizend gedupeerden. De zaak draait om particu lieren die één of meer vakan tiehuisjes hebben gekocht om deze te verhuren. DeBTW die zij over de aankoop- en onderhoudskosten hebben betaald, hebben ze volgens de geldende regels groten deels teruggekregen. De be lastingdienst verlangt echter dat het vakantiehuis ten minste honderd dagen per jaar wordt verhuurd. Volgens Walgemoed kunnen duizenden huiseigenaren niet aan deze norm voldoen. Zij moeten volgens de fiscus de terugontvangen BTW vol ledig teruggeven. Deze strop kan volgens de Leidse ac countants oplopen tot circa 40.000 per woning. Woordvoerder A van der Woude van Walgemoed meent dat de belastingdienst in de fout gaat. Volgens Eu ropees recht mogen de resul taten van de verhuur hele maal geen rol spelen bij de teruggave van BTW. Europe se jurisprudentie verbiedt lidstaten dan ook dergelijke normen te stellen, aldus Van der Woude. ANP door Hans Leber en Cees van der Laan DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie (OM) ziet in de deze week openbaar gemaakte 'ma- nagementsrapportage' uit 1995 van de Koninklijke Marechaus see geen aanleiding alsnog een strafrechtelijk onderzoek te doen naar gedragingen van Ne derlandse militairen tijdens de val van de moslimenclave Sre brenica. De informatie is des tijds al op strafbare feiten tegen het licht gehouden. Dit stellen de ministeries van Defensie en Justitie en het OM gezamenlijk. Eerder deze week liet de toenmalige officier van justitie voor militaire zaken, Besier, nog weten dat hij des tijds niet van de informatie op de hoogte was gebracht. Inmid dels herinnert hij zich een ge sprek met twee marechaussees. Oud-minister Voorhoeve van Defensie heeft ontsteld gerea geerd op suggesties als zou hij zaken in de doofpot hebben ge stopt. „Die zijn onheus." Hij zegt na mondelinge informatie uit het bewuste document van marechaussee-commandant Fabius en op diens aandringen, al in 1995 opdracht tot gesprek ken met alle Srebrenica-gan gers te hebben gegeven. „Ik heb altijd alle adviezen direct opge volgd." Een advies tot een straf rechtelijk onderzoek, dat vol gens de marechaussees aan de legerleiding is gegeven, zou hem nooit ter ore zijn gekomen. De beschuldiging van enkele marechaussees als zouden hun onderzoeken zijn beïnvloed door de hogere legerleiding, wordt niet onderzocht door voormalig minister van Justitie en Defensie De Ruiter. Die legde een verzoek daartoe van minis ter De Grave van Defensie naast zich neer wegens tijdgebrek. Lessen De Amsterdamse hoogleraar militair strafrecht Coolen vindt dat het OM alsnog een onder zoek moet instellen. Hij las de bewuste 'managementsrappor- tage' pas deze week en toont zich geschokt. Volgens Coolen moet onderzoek naar het gedrag van de militairen 'vooral lessen' opleveren nu het leger steeds vaker vredesmissies uitvoert. De Marechausseevereniging zegt veel signalen te hebben ontvangen dat zowel in het voormalige Joegoslavië als in Angola niet voldoende onder zocht is of Nederlandse militai ren over de schreef zijn gegaan. De vereniging adviseert een strafrechtelijk onderzoek naar het functioneren van de blauw helmen in Srebrenica. Daar naast is een parlementaire en quête onvermijdelijk. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 Q per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat.: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002 I Congolese vluchtelingen uit de westelijke stad Boma komen aan in de hoofdstad Kinshasa. foto David Guttenfelder/AP van onze redactie buitenland KIGALI - De Congolese rebellen sluiten de gelederen. Zij zijn bezig een brede coa litie te vormen om president Kabila af te zetten. De rebellen leggen in het Oost- Congolese bolwerk Goma de laatste hand aan hun alliantie Congolese Beweging voor Democratie. „De doelen zijn de beëindiging van alle vormen van dictatuur, de bevordering van het democratiseringsproces en nationaal herstel en het bevorderen van de veilig heid in Congo en de regio", aldus een van de woordvoerders gisteren. De rebellen ontkennen dat hèt bij de opstand uitslui tend gaat om het verzet van etnische Tut si's van de Banyamulenge-stam, zoals Ki gali en de zijnen beweren. In het oog springende namen in dit nieuwe anti-Kabila front zijn ex-minister van Buitenlandse Zaken Karaha (een Banyamulenge), de politiek al jarenlang actieve Emile Hunga die afkomstig is uit Kabila's thuisland Katanga, oppositielei der Arthur Z'Ahidi Ngoma en de in bal lingschap levende hoogleraar Wamba dia Wamba. Ngoma, leider van het oppositie- partijtje Krachten van de Toekomst wierp zich onlangs al op als coördinator van de rebellenacties. De militaire leider van de opstandelingen, voormalig Kabila-bondgenoot Ondeka- ne, verklaarde geen uitputtingsoorlog te willen maar snel te willen oprukken om de Congolezen niet nog meer te laten lijden. In de legerbasis van Kitona bij Muanda aan de Atlantische Oceaan blijven de re bellen materieel en manschappen aan voeren en handhaven ze de druk op het ge bied ten westen van de hoofdstad Kinsha sa. Een Libanese handelaar, die het begin van de invasie in Muanda meemaakte, vertel de dat hij Kabila-officieren herkende die in 1997 de stad hadden helpen veroveren tegen de vorige machthebber Mobutu. Zij voerden nu de rebellen aan en kregen steun van Rwandese militairen die de grijsgestreepte uniformen van de voor malige DDR droegen. RTR/AFP LUTTELGEEST - Bij Luttelgeest in de Noordoostpolder wordt met man en macht gewerkt aan het rooien van het papaverachtige blauwmaanzaad. De bekendste toepassing is de maanzaad brood. De bollen worden gebruikt voor de bloemenindustrie (droogbloemen). In Nederland wordt op 600 hectare blauwmaanzaad gekweekt, meestal komt het gewas uit Rusland of Turkije. foto Robbert Slagman/GPD J Zwitserse banken en joden eens over compensatie NEW YORK-Zwitserse banken en joodse groeperingen hebben gisteren in New York een ak- koord bereikt over de schade- vergoedingen die de banken gaan betalen aan overlevenden 1 van de Holocaust of aan nabe staanden van de slachtoffers. Dat hebben bronnen bij het overleg in New York gemeld. In principe zullen de banken 2,5 miljard gulden compensatie be talen voor niet uitgekeerde i joodse tegoeden uit de Tweede Wereldoorlog. Het overleg tus- sen de Zwitserse banken enerzijds en het Joods Wereld congres en advocaten van nabe- staanden en overlevenden an derzijds is al enige maanden aan de gang. AFP/RTR Sony schrikt van doorkijkcamera TOKIO - Sony is gisteren ge stopt met de levering van be- paalde videocamera's. Het gaat om enkele versies van de Han- dycam, die meer blijken te kun nen dan de bedoeling was. Deze camera's zijn uitgerust met infrarood-techniek om ook in het donker opnamen te kun nen maken. Bij daglicht bleek de camera echter ook door lichte kleren en zwemkleding heen te kunnen kijken. Het Japanse mannenblad Takarajima was daar achtergekomen. RTR/AFP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Televisiekijkers hoeven niet extra te betalen voor de ontvangst van de be langrijkste voetbalwedstrijden en andere populaire evenemen ten. Het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen (OCW) heeft op een rijtje gezet welke gebeurtenissen alle Nederlandse televisiekijkers moeten kunnen zien. Die evenementen mogen in geen geval achter een zogenoemde decoder terechtkomen, zoals het geval is bij betaaltelevisie. THUIN - De woning van Mare Dutroux in het Belgische Sars- la-Buissière wordt meteen na het proces tegen de vermeende kindermoordenaar met de grond gelijkgemaakt. In het huis werden twee jaar geleden de stoffelijke resten van Julie Lejeune en Mélissa Russo terug gevonden. „Op de plek komt een gedenk- monument of een openbaar park, een soort oord van bezin ning", aldus burgemeester An- dré Levacq van de gemeente Lobbes gisteren. „Wij zullen echter niets ondernemen zonder het advies van de ouders van de slachtoffertjes." Hij bestempel de het pand als kankergezwel in de gemeenschap. De staat heeft het recht het ei gendom van Dutroux op te eisen en met de grond gelijk te maken. Lange tijd was het de bedoeling het huis te verkopen. De recht bank van Charleroi had al een notaris aangewezen om de openbare verkoop te leiden, na dat een schuldeiser van Mare Dutroux zich had gemeld. Het proces tegen Dutroux we gens moord en verkrachting van vier kinderen en ontvoering van twee anderen begint niet voor september 2000. Belga door Paul Koopman BRUSSEL - De NAVO be gint na drie maanden van militaire studies de ko mende weken met het ron selen van materieel en manschappen voor een eventueel ingrijpen in het p door oorlog verscheurde c Kosovo. NAVO-generaals zullen zowel binnen als buiten het zestien landen tellende bondgenoot schap nagaan of er bereidheid is een bijdrage te leveren aan zo wel luchtacties als operaties 'op de grond'. Het is een voorzichti ge tweede stap in het opvoeren van de paraatheid van de allian tie. De NAVO-ambassadeurs be spraken gisteren op het hoofd kwartier in Brussel de diverse Fietsster (84) omgekomen in Ritthem i RITTHEM - De 84-jarige C. Os- té uit Ritthem is woensdagmid- e dag rond vijf uur bij een ongeval in haar woonplaats om het leven I gekomen. |ij De vrouw reed samen met haar :1 echtgenoot op haar fiets over de [Nieuwlandseweg toen ze werd ingehaald door een tractor met aanhanger. De vrouw kwam ten val, mogelijk doordat zij te langzaam fietste, en werd door de aanhangwagen overreden. De politie stelt een onderzoek in naar de precieze toedracht van het ongeval. militaire strategieën die sinds het uitbreken van de crisis in maart dit jaar zijn ontwikkeld. Een definitieve keuze uit de voorliggende opties is volgens een hoge NAVO-functionaris nog niet gemaakt. Evenmin is duidelijk onder welke omstan digheden en onder welke voor waarden de NAVO tot handelen overgaat. Tot dusverre verzet ten Rusland en China, beiden permanent lid van de VN-Vei- ligheidsraad en dus met veto recht, zich tegen het gebruik van geweld. Inzet van grondtroepen wordt volgens een goed geïnformeerde bron alleen serieus overwogen na het tekenen van de vrede tus sen het Kosovo Bevrijdingsleger U£K en de Servische strijd krachten. Het 'luchtwapen' kan wel eerder worden gebruikt, als vergelding of afschrikking na Servische offensieven tegen de burgerbevolking of in het kader van het instellen van een 'no fly- zone'. Hierbij gaan de opties van een beperkt bombardement op luchtafweergeschut tot een lang volgehouden campagne tegen een heel scala strategische doe len, inclusief doelen in Joego slavië. Secretaris-generaal Solana van de NAVO benadrukte gisteren dat alle mogelijke militaire op ties worden bestudeerd om een einde te maken aan het geweld in Kosovo en de strijdende par tijen aan de onderhandelingsta fel te dwingen. Maar tegelijker tijd verklaarde Solana diep bezorgd te zijn over het aanhou dende geweld, waaiwoor presi dent Milosevic een 'zware ver antwoordelijkheid' zou dragen. De NAVO-ministers van Defen sie buigen zich over de Kosovo- crisis tijdens een informele ver gadering eind september in Por tugal. In hun grootscheepse offensief tegen de UQK-strijders meld den de Serviërs gistermiddag de verovering van het hevig om streden West-Kosovaarse dorp Glodjane, niet ver van de strate gisch belangrijke weg Decane- Dakovica. Volgens Servische functionarissen boden 'duizen den' guerrillastrijders uiterst hardnekkige weerstand. Hun aantal wordt geschat op drie- vierduizend. GPD zie ook pagina 2 Aardbeving bij San Francisco SAN FRANCISCO - Een aard beving met een kracht van 5.4 op de schaal van Richter heeft gisteren de Amerikaanse stad San Francisco en omgeving op geschrikt. Het epicentrum lag bij SanJuan Bautista, ruim honderd kilome ter ten zuiden van San Francis co. De beving heeft geen grote schade aangericht en was zwak. San Francisco werd in 1906 gro tendeels verwoest door een aardbeving. RTR/ANP Onderzoek misdrijf Middelburg De vrouw die dinsdag ernstig gewond werd gevonden in een park inMiddelburg blijkt te zijn neergestoken. Haar toestand is woensdag licht verbeterd. De politie vermoedt een samenhang met soortgelijke misdrijven die recent in Q Amsterdam en Rotterdam zijn gepleegd. PSV voor schut in Maribor PSV heeft zich gisteravond in de tweede voorronde van de Champions League tegen Teatanic Maribor voor schut gezet. De Eindhovenaren keken een uur lang tegen een 1-0-achter- stand aan. Marcos dos Santos maakte gelijk, maar vijf minuten voor tijd velde invaller Peter Breznik "Tl het vonnis over de Brabantse equipe: 2-1 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 13 en 15; sport: 16 en 17. Clinton op cursus voor rechtszaak Drie advocaten helpen de Amerikaanse president Clinton met de voorberei dingen op de confrontatie maandag met openbaar aanklager Kenneth Starr. Clinton wordt dan onder ede verhoord over zijn vermeende rela tie met Monica O Lewinsky. De Tweede Kamer moet de lijst uiterlijk aan het einde van dit jaar goedkeuren. Alle wedstrijden van het Neder lands elftal voor het Europees en wereldkampioenschap voet bal. de 'traditionals' uit de ere divisie, de Elfstedentocht en het Eurovisie Songfestival moeten direct ('live') en volledig uitge zonden worden. Dat kunnen de NOS of de publieke omroepen doen, maar ook een commercië le zender, mits die door minstens 85 procent van de Nederlandse huishoudens kan worden ont vangen. OCW voldoet met het opstellen van de lijst aan een richtlijn van de Europese Unie, die bepaalt dat burgers tegen een betaalba re prijs toegang moeten hebben tot evenementen van algemeen belang, Het ministerie heeft de lijst eerst besproken met de NOS, de omroepen, de commerciële zen ders en de sportbonden. Die zelfde belangengroepen hebben nu een concept toegestuurd ge kregen, met het verzoek voor 1 september commentaar te leve ren. Bestaande contracten, zoals Canal+ nu heeft voor wedstrij den uit de eredivisie, worden ge respecteerd. Op de lijst staan niet de wedstrijden die zullen vallen onder de nog op te richten Super Liga, waarin Europese topclubs tegen elkaar uitkomen en waarvoor ook Ajax en PSV kandidaat zijn. De evenementen op de lijst val len in vier categorieën uiteen. Zo zijn er dus de gebeurtenissen die rechtstreeks en volledig door alle televisiekijkers te zien moeten zijn. Dat zijn bijvoor beeld de prestaties van Neder landse deelnemers aan de Olympische Spelen, het tradi tionele Nieuwjaarsconcert in Wenen, de wedstrijden in de Champions League en de Euro pacup II en III, mits daaraan Nederlandse voetbalclubs mee doen, en het EK en WK schaat sen. Dan zijn er nog evenementen die wel rechtstreeks maar niet vol ledig hoeven te worden uitge zonden. Daaronder vallen bij voorbeeld de Tour de France, de TT in Assen en het North Sea Jazz Festival. Bij de twee andere categorieën gaat het om gebeur tenissen die op een later tijdstip (niet live) geheel of gedeeltelijk - alleen een samenvatting - moeten worden uitgezonden. Onder de samenvattingen die op een later tijdstip worden uitge zonden, gaat het om buiten landse prestaties op de Olympi sche Spelen, de Marathon van Rotterdam, de Amstel Gold Ra ce, Pinkpop en het Holland Fes tival. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1