PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderzoek naar Srebrenica a a a Effectenbeurzen wereldwijd omlaag l?5 4 WEKEN Speurend naar de Taliban Arrestanten aanslag in Tanzania hadden geen paspoort op zak Staatje Tuvalu slaat munt uit Internet-naam ^dntratuin VOOR 15,00 Minister De Grave wil Defensie van alle blaam zuiveren j ster van Klarenbeek, bij Apel- doorn, is gisteravond per onge- luk met haar auto in volle vaart de woning van haar buui-vrouw binnengereden. De auto kwam tot stilstand met de achterwie len op de salontafel en de I voorwielen op de vensterbank. Alleen de buurvrouw raakte (lichtgewond. ANP Zonnige perioden Vrij veel zon en overal droog. Minder warm met maxima tussen 21 en 24 graden. Matige westelijke wind. 241e jaargang no. 191 woensdag 12 augustus 1998 losse nummers ƒ1,75 Water stijgt Chinezen tot de lippen De druk op de dijken langs de rivier de Jangtze in China is gis teren door zware regenval verder gegroeid. De miljoenenstad Wuhan bleef gespaard. Maar omdat het stroomop waarts blijft regenen, vrezen de bewoners dat de wa- r? teroverlast de komende dagen toeneemt. Anarchie op de Oosterschelde Recreanten op en rond de Oosterschelde lappen massaal de regels aan hun laars. Waterpoli tie en AID constateerden dins dag honderden overtredingen, maar konden door gebrek aan mankracht slechts tien processen-verbaal opmaken Het pontje Gonshoek-Yerseke vervoerde bij voor- r~ beeld twee keer zoveel passagiers als is toegestaan. Renners achter UCI in dopingstrijd In een gesprek met de in ternationale wielrenunie (UCI) hebben de renners gisteren toegezegd mee te werken aan de strijd tegen doping. Onder leiding van de Nederlandse voorzitter Hein Verbruggen had de UCI gisteren een vijf urn- durend gesprek met onder anderen Luc Leblanc, Laurent Jalabert, Tony Rominger en (op de foto) Miguel Q Indurain. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10, 11, 12 en 14, zeeland: 15,16,17 en 19; buitengebied: 23,24,25,26 en 27. van onze redactie buitenland NAIROBI - Geen van de veer tien personen die maandag in Tanzania zijn aangehouden in verband met de aanslagen op de Amerikaanse ambassades in Nairobi en Dar es Salaam had een paspoort bij zich. Een woordvoerder van de politie in Dar es Salaam zei gisteren dat de arrestanten 'niet in staat wa ren een bevredigende verkla ring te geven voor hun aanwe zigheid in dit land'. Maar of de Tanzaniaanse politie met de aanhouding van zes Soe- danezen, zes Irakezen, een So maliër en een Turk iemand in handen heeft die verantwoorde lijk is voor de bomaanslagen, is niet duidelijk. De Tanzaniaanse minister Ameir van Binnen landse Zaken dat nog niemand in staat van beschuldiging is ge steld. De aanslag op de Amerikaanse ambassade in Kenia is mogelijk uitgevoerd door vijf personen. Een van de bewakers van het ge bouw vertelde dat in de vracht wagen met explosieven vijf mannen met een arabisch uiter lijk zaten. Het is niet duidelijk of deze mannen zijn ontkomen. De bewaker raakte gewond toen de inzittenden van de auto het vuur op hem en zijn collega's openden. Bij de ondervraging van de ver dachten in Dar es Salaam zijn terrorisme-experts van de FBI betrokken. Deze experts en de deskundigen die de puinhopen van de vernielde gebouwen in Dar es Salaam en Nairobi on derzoeken op sporen, weigeren iets los te laten over de resulta ten van hun werk. Een veilig heidsfunctionaris wilde slechts kwijt dat de videocamera op het dak van de ambassade in Dar es Salaam niets heeft geregi streerd van de aanloop naar de explosie en de ontploffing. De camera was op een monitor aan gesloten. Daarop werden ook beelden van andere camera's ge toond. Mogelijk wordt over de resulta ten van het onderzoek tot dus ver vandaag iets meer duidelijk na het beraad van de Ameri kaanse president Clinton met zijn adviseurs over de aansla gen. Het onderzoek is moeilijk, doordat door de aanvankelijk chaotische reddingswerkzaam heden waarschijnlijk bewijs materiaal verloren is gegaan. Bovendien heeft het zoeken naar slachtoffers in Nairobi nog steeds prioriteit. Het dodental door de aanslag in Nairobi is opgelopen tot 230. In Dar es Salaam kwamen tien personen om. De reddingswer kers verwachten dat het totaal nog oploopt. De hoop dat er nog overlevenden gevonden wor den, is tot vrijwel het nulpunt gedaald. RTR/DPA/AFP/ANP zie ook pagina's 2 en 5 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen 0800-0231231 De PZC van onze redactie buitenland FUNAFUTI - Het microstaatje Tuvalu heeft een Internet-contract getekend dat de staatskas jaarlijks tussen de 60 en 100 miljoen dollar oplevert. Dat heeft premier Bikenibeu Paeinu van Tuvalu gisteren ge zegd. De regering kon kiezen uit verschillende bieders, maar werd het vorige week eens met de in Toronto gevestigde Informa- tion.ca Corp., zei de premier Informa- tion.ca Corp. mag Internet-adressen gaan aanbieden met het unieke, voor Tuvalu gereserveerde achtervoegsel '.tv'. Het be- dri j f denkt dat vooral televisiezenders ge ïnteresseerd zullen zijn om adressen te ko pen. Tuvalu, dat in Polynesië ligt, bestaat uit negen atollen. De 9.000 eilandbewoners konden dooi- het Intemetcontract wel-' eens in een klap tot de rijkste bevolking ter wereld gaan behoren. Als het contract jaarlijks 100 miljoen dollar oplevert, be tekent dat een inkomen van 11.000 dollar per hoofd van de bevolking. De regering, die nu van een jaarlijkse be groting van 7,2 miljoen dollar moet rond komen. zou veel meer mogelijkheden krij gen. Tuvalu krijgt zijn inkomsten nu voor al uit visserij, ontwikkelingshulp en het verhuren van telefoonadressen aan bui tenlandse bedrijven. Paeinu zei dat de re gering geld wil steken in de bestrijding van het broeikaseffect, dat een stijging van de zeewaterspiegel tot gevolg heef. Tuvalu, dat 27 vierkante kilometer be slaat. ligt gemiddeld slechts vier meter boven zeeniveau. AP Vrouw zwaar gewond bij misdrijf in Middelburg MIDDELBURG - In het park tussen de Koepoort laan en het Molenwater in Middelburg is dinsdag middag een zwaargewon de vrouw uit Tiel (40) aan getroffen. De vrouw is het slachtoffer van een mis drijf. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Haar toestand is kritiek. De politie heeft het slachtoffer nog niet kunnen horen. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk. De vrouw, op familiebezoek in Middelburg, reed op haar fiets door het park om haai- hond uit te laten, Wat er daarna is gebeurd, is volstrekt duister. Een buschauffeur die gepar keerd stond in de directe omgeving van het parkje zag de vrouw rond 14 uur uit het park strompelen. Hij waarschuwde daarop direct een ambulance. De politie heeft het park tussen 14 en 17 uur geheel afgezet met roodwitte lin ten. De technische recher che heeft in het groen een sporenonderzoek ver richt. De resultaten daar van zijn pas over enige tijd bekend, 's Avonds hield de politie een uitgebreid buurtonderzoek om er achter te komen wat zich heeft afgespeeld in het park. Over de aard van de ver wondingen doet de politie geen mededelingen in het belang van het onderzoek. De recherche in Vlissin gen is op zoek naar getui gen (telefoon: 0118- 424400). Bij kerncentrales Duitsland 2000 storingen gemeld door Hans Leber en Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Minister De Grave van Defensie laat een onafhanke lijk onderzoek instellen naar het mislukte fotorolletje dat opna mes van de val van de moslimen clave Srebrenica in Bosnië zou hebben bevat. Oud-minister van Defensie en Justitie De Ruiter is gevraagd het ondei'zoek te leiden. De Tweede-Kamerfractie van het CDA wil naast het onderzoek van De Grave een parlementair onderzoek, zo als aanvankelijk ook PvdA D66 en GroenLinks wilden. De PvdA wil eerst het onderzoek van De Ruiter afwachten, maar sluit niet uit dat er daarna alsnog een paxiementair onderzoek zal volgen. In het onderzoek wordt ook de vernieti- ging door Defensie van een ingeleverd dagboek van een militair betrokken, waarin informatie stond over wange drag van Nederlandse militairen in An gola. Namens de marechaussees die de beide gebeurtenissen al eerder onder zochten, suggereerde deze week een ver tegenwoordiger van de Marechaussee Vereniging CNV dat deze onderzoeken door de legerleiding werden beïnvloed. De Grave liet gisteravond weten niet te twijfelen aan de integriteit van het de fensie-apparaat. Het onderzoek is vol gens hem vooral bedoeld om in beide zaken duidelijkheid te verschaffen en Defensie van alle blaam te kunnen zuive ren. Het onderzoek moet ook duidelijk maken of er verklaringen zijn van getui gen die zeggen dat Nedei-landse militai ren hielpen bij het scheiden en afvoeren van moslimmannen uit Si-ebrenica. Beelden hiervan zouden op het fotorolle tje te zien zijn geweest. Ook de zegsman van de betrokken marechaussees die het onderzoek naar de zaak deden, zei dat 'mogelijk Nederlandse militaix-en bij mo gelijke ooi'logsmisdaden betrokken zijn geweest'. Volgens hem bestaan er docu menten waarop getuigen dit verklaren. De Grave nam zijn besluit tot een ondei"- zoek in overleg met zijn collega van Jus titie, Korthals. Op de afdeling 'militaire zaken' van het Openbaar Ministerie in Arnhem is verontrust gereageerd op de beweiingen van de marechaussees. Een zegsman daar stelt dat de zaak goed on derzocht moet worden. ,,Die mai'echaus- sees zouden destijds om een strafrechte lijk onderzoek hebben verzocht, maar ons is nooit iets gevraagd. Texwijl zij daarvoor bij ons moesten zijn en niet bij de legerleiding. Dat wisten zij ook." Voorhoeve Voormalig minister Voorhoeve van De fensie was wel degelijk op de hoogte van misdragingen van Nederlandse militai ren tijdens de val van Si'ebrenica. Ook het OM in Arnhem, in het bijzonder voor malig officier van justitie Besier, is door de KoninklijkeMarechausee op de hoog te gebracht van mogelijke strafbare ge dragingen van Nederlandse militairen in Srebrenica. Dit zei gisteravond kapitein der Marechaussee Rutten in een uitzen ding van Nova. Rutten maakte al in 1995, vlak na de te rugkeer van de militairen, een verslag van getuigenissen van vijf Srebrenica- gangers. Hij is ex-van overtuigd dat zijn hoogste baas, commandant Fabius, het rapport destijds met Vooi'hoeve heeft be- spi-oken. Fabius deelde hem dit mee. Voorhoeve zegt het pas in 1997, twee jaar later, onder ogen te hebben gekregen. Maar Besier laat via een woordvoerder weten dat hij het stuk niet kent. Volgens Rutten wilde Besier er destijds niets mee doen 'omdat er geen namen in stonden'. In het verslag melden de Nederlandse militairen anoniem tegen de marechaus see dat officieren van Dutchbatt, maar ook lager geplaatsten, de Serviërs hiel pen de moslims te selecteren. Verder zeg gen de getuigen dat de Serviërs de basis van Dutchbatt mochten uitkammen op moslims- Er werd ze daax-bij volgens de getuigen geen strobreed in de weg ge legd. De Grave reageerde op vragen wat hij van het werk van zijn voox-ganger Voor hoeve vond, dat deze ex-van uitging dat het OM de informatie had beoordeeld op mogelijk strafbaar handelen van de Dutchbatters. Op basis van het door No va voorgehouden stuk kon De Grave niets zeggen over strafbare feiten. „Dat is aan justitie." GPD zie pagina's 2 en 3 KABOEL - Een Russische militair speurt bij de Pyanj-rivier op de grens-tussen Tadzjikistan en Afghanistan naar Taliban-strijders. De fundamentalistische Tali ban, die in Afghanistan de dienst uitmaken, zijn succesvol bij het terugdringen van de oppositie. Ze veroverden gisteren na twaalf uur durende hevige gevechten Taloqan, de hoofdstad van de provincie Takhar. Taloqan is een van de laatste grote plaatsen die de oppositie in handen had. De Taliban zijn volgens de laatste berich ten opgerukt tot in de provincie Kundus, die aan de voormalige sovjetrepubliek Tadzjikistan grenst. De opmars van de Taliban vervult Rusland met zorg. Het helpt daarom de voormalige sovjetrepubliek Tadzjikistan bij de bewaking van de grens. foto EPA rond: vrijdag tot 20.45 HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 u> van de Japanse economie dan voorheen. Tal van Aziatische beux-zen moesten het stellen met grote verliezen. Hongkong zakte met 4%, Maleisië met 3%, Thailand met 4,1% en Singapore met 2,4%. De bei'ichtgeving dat In donesië zijn schuldverplichtin gen niet is nagekomen, verer gerde de situatie alleen maai-, hoewel Jakax-ta zelf liet weten dat alles volgens plan verloopt. China Wat China betreft worden de berichten dat het land aan een devaluatie van zijn munteen heid, de yuan, niet langer meer kan ontkomen, steeds sterker. Device-president van de Chine se centrale bank, Liu Ming- kiang, hield gisteren echter nog vol dat van een waardevermin dering geen spx-ake zal zijn. Mocht China gaan devalueren, dan zullen de financiële mark ten in de wereld alleen maar verder dalen. Erger De Europese beux-zen reageer den op de gang van zaken in het Verre Oosten zonder uitzonde ring negatief. Toen aan het eind van de middag bleek dat Wall Street zich niet hei'stelde en in tegendeel al snel op een verlies van rond de 200 punten stond, wex-d het alleen maar erger. Amsterdam was een van de grootste slachtoffers met een verlies van de AEX van 3,7%. Frankfurt ging met 3,2% naar beneden, terwijl Londen het moest doen met een verlies van 2,8% en op het laagste punt in zeven maanden belandde. Pa rijs zakte met 2,4%, Zixxich met 3,5% en Madrid met 3,3%. In Moskou was het helemaal ar moe troef. Daar zakken de koer sen de 1 aatste tij d h ard Gisteren bedx-oeg de daling daar 9%. Een einde aan de cxisis is nog niet in zicht, ondanks enorme leningen van het buitenland die Rusland overeind moeten houden. Rusland kx-eeg als grote olie-ex porteur gisteren ook nog eens de tegenvaller te vexwerken van de oliepi'ijs die op het laagste ni veau van de afgelopen tien jaar belandde Op de markt in Lon den lag de notex-ing van Brent- olie op een gegeven moment op 11,85 dollar per vat (159 liter). Dat is ongeveer 40% lager dan een jaar geleden. ANP/RTR BONN - In de negentien Duitse kerncentrales hebben zich de afgelopen tien jaar 2.030 inci denten voorgedaan. Twee keer ging het om een 'directe mel ding', wat betekent dat er vei- ligheidstechnische gebreken waren geconstateerd die on middellijk verholpen moesten worden. Dit meldde de Duitse krant Bild gisteren, die zich baseerde op een rapport dat de Duitse minis ter Merkel van Milieu op dezelf de dag presenteerde. De meeste storingen (1.971) brachten de veiligheid niet in gevaar. Vol gens internationale conventies zijn de deelnemende landen (45) verplicht alle incidenten eens in de drie jaar te rapporteren. Vorige week bleek uit een opi niepeiling dat 61 van de Duit sers wil dat op lange termijn alle kerncentx-ales woi'den gesloten. Van de ondexvx-aagden eist 45% een 'zo snel mogelijke' stopzet ting van de kerncentrales. ANP Auto op tafel IKLARENBEEK - Een inwoon- China die niet meer kan ontlo pen. De malaise begon gistei-en in het Verre Oosten, waar de beurzen in de effectenbeurs van New Yox-k in elk geval geen inspiratie konden vinden. Wat al tijden onder de oppei-vlakte smeulde, kwam hard naar boven, hoewel de grootste beux-s in de x'egio, die van Tokio, met een daling van 1,4% niet echt kelderde. Het was meer de koei's van de Japanse yen, met 147,40 per dollar op het laagste punt in acht jaar; die zorgde voor een versnelling van de daling op de effectenbeurzen in Azië. De koersdaling van de yen ver zwaarde het effect van het jong ste bexicht van het Japanse planbureau, waarin een nog somberder beeld werd geschetst Zaterdag a.s. demonstratie BUITEN- KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 van onze redactie economie NEW YORK - Het was gisteren weer raak op de effectenbeur zen. Geen enkele beurs in de we reld ontkwam aan een daling van de aandelenkoersen die werd veroorzaakt door het op laaien van de Azië-crisis en de vrees dat na Rusland nu ook (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1