10 «IllCil COURANT Srebrenica blijft efensie pijnigen Zeeland verwerkt topdrukte soepel Londen schokt slachtoffers met steunen vrijgelaten terroristen naë.'MtHfeawaaiaiBH.ii.nijTJi- V 's9EJI J^4 ij'W L V-fr:1 :r JUS pji Vol café keert zich tegen politie na arrestatie van dronken man Gedetineerden van Haags Tribunaal dreigen met oproer Dodental aanslagen Kenia en Tanzania loopt op tot 200 4 WEKEN FOTO VERSCHOOR Kamermeerderheid voor onderzoek mtamaattm VOOR 15,00 ST 18' Warm Zonnig en warm met maxima variërend van 29 tot 32 graden. Matige zuidoostelijke wind. 241e jaargang no. 189 naandag 10 augustus 1998 osse nummers 1,75 j^Akt/e geldt voor Kodak budget prints, levervjd 2 werkdagen 12/24 opnames kb. (Hm. Actie geldt tol 31 ougustus /99^ ONTWIKKELEN WtM m BSSZS33BSISS91 AFDRUKKEN FOTOROLLETJE VASTE PRIJS; VLISSINGEN GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE HULST TTRNEU loor Piet Kleemans MIDDELBURG - De strandpaviljoens ieden goede zaken, de terrassen zaten vol en op de wegen was het druk, heel 'druk. Nederland trok dit weekend massaal naar de kust. De intocht van toeristen zorgde vrij dagmiddag in Zeeland al voor files en parkeeroverlast. Een stroom auto's vol zonaanbidders uit de Randstad en vooral Duitsland. Overal liep het ver keer vast. Hetzelfde gebeurde zaterdag en zondag. Van een chaos op de wegen was echter volgens de politie geen spra ke. De verkeersdrukte ging gepaard met enkele tientallen aanrijdingen, maar in het overgrote deel van de ge vallen bleef het bij blikschade. Hoewel de temperatuur met name za terdag fors opliep tot tegen de 30 gra den was de belangstelling voor diverse evenementen in Zeeland groot. Small Sail in Vlissingen, de Burghse Dag en de visserijfeesten in Breskens en Co- lijnsplaat trokken hoge bezoekersaan tallen. Campings, hotels en pensions zaten bomvol. ioorJaco van Lambalqen EN HAAG - De Kamer acties van CDA en PvdA inden dat er een parle- ientair onderzoek moet ;omen naar de foto's die 'ederlandse militairen 'emaakt hebben tijdens de val van de enclave Sre- irenica in 1995. oskou verkoopt oliebelangen MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin heeft zaterdag per decreet de verkoop van staats belangen in nog eens zes olie concerns verordonneerd. Moskou zal de staatsbelangen n deze bedrijven via veilingen ran de hand doen, aldus het Kremlin. )e zes zijn Tjoemen TNK, Vost- ■ibneft, Norsi-Oil, Siboer, Komi TEK en Eastern Oil WNK. R TR/DPA De PvdA heeft eerder een on derzoek naar de val van de enca- le door de Tweede Kamer van de hand gewezen. De WD blijft ook nu tegen. Het PvdA-Kamerlid Zijlstra vindt het echter tijd worden voor een onderzoek, nadat het tv-programma Nova zaterdag meldde dat verschillende fo torolletjes van Dutchbatters verdwenen zijn. Van één rolletje was al bekend dat het "bij het ontwikkelen door een fout van een laborant van Defensie ver loren was gegaan. De verklaring van de maker van de foto's dat daarop te zien was dat Serviërs oorlogsmisdaden begingen en dat een Nederland se militair meewerkte aan het scheiden van moslimmannen en -vrouwen, is niet in processen- verbaal en rapporten van De fensie terechtgekomen. Ernstig „Dat is heel ernstig", aldus Zijl stra. Hij wil dat de Kamer on derzoekt wat er precies met de foto's van Dutchbat is gebeurd en waarom de verklaring van de fotograaf niet te vinden is in stukken van Defensie. Ook CDA'er Hillen is voor zo'n onderzoek. Hij maakt zich voor al zorgen over 'het cynisme en de onrust' onder voormalige Dutchbatters. Onder hen doen geruchten de ronde dat Defensie de foto's bewust verdonkere maant en verklaringen van Nederlandse militairen achter houdt. „De schijn is langzamer hand tegen Defensie", aldus Hillen. Meerderheid CDA en GroenLinks hebben steeds gepleit voor een parle mentair onderzoek naar de val van Srebrenica. Als de PvdA nu overstag gaat, is daar alsnog een meerderheid in de Kamer voor. Eerder stemde een meerderheid van de Kamer in met het voor stel van de toenmalige minister van Defensie Voorhoeve om het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie een onderzoek te la ten instellen. De WD wil dat af wachten. GPD zie ook pagina 3 j:van onze redactie binnenland [■DELFT - Een massale vechtpar tij tussen cafébezoekers in Delft «heeft gistermorgen rond half rier tot gewonden geleid, onder wie een aantal politiemensen. In totaal heeft de politie vijf perso- i neu gearresteerd. Zij moest 39 Politievoertuigen van de politie /Haaglanden, vier van de politie Kijnmond, één van de Konink- i-lijke Marechaussee en vier poli- diehonden inzetten om zich vijf tig dronken mensen van het lijf te houden. >ïén van de politiemensen moest leen waarschuwingsschot los sen. De schermutselingen be gonnen toen twee agentes op de Brugwal een auto controleerden met daarin een 32-jarige mili tair uit Rotterdam, die kenne lijk te diep in het glaasje had ge keken. De militair wilde niet aan de blaasproef meewerken en met hulp van personeel van een opgeroepen surveillance voertuig werd hij daarom ge boeid afgevoerd. De militair kreeg echter onver wachte steun van het naar bui ten gestroomde publiek van het naburig café Etcetera. De intussen opgetrommelde po litiemacht trof daarop een grote groep cafébezoekers aan, die de agenten bekogelden met alles wat los en vast zat. Onder de arrestanten bevinden zich, behalve de Rotterdamse militair, zijn 33-jarige broer, een 33-jarige en een 34-jarige man, allen uit Delft, en een 24-jarige man uit Nieuwegein. ANP De zomer laat zich eindelijk zien aan de Walcherse kust. foto Aero Lin Photo kan onze redactie buitenland BELGRADO - De gevangenen in de Scheveningse strafgevan genis van het Joegoslavië-Tri- bunaal dreigen met een opstand en een algemene staking. Ze zijn zo gedeprimeerd door de zelf moord van medegevangene Slavko Dokmanovic en de dood van Milan Kovacevic, dat ze lij den aan collectieve depressie. Dat heeft de Serviër Dusko Ta- dic verteld aan een Joegoslavi sche arts die de gevangenis in Scheveningen eerder deze week bezocht en daarvan gisteravond verslag deed in een programma van het televisiestation studio si in Belgrado. Volgens de arts, dr Slobodan Ivanovic, heeft de dood van Kovacevic en van Dokmanovic de stemming on der de gevangen zeer negatief beïnvloed. Dokmanovic hing zich kortge leden in zijn cel op. Hij was vol gens zijn raadsman geruime tijd depressief omdat hij met tegen bet celregime kon. De Kroati sche Serviër pleegde zelfmoord vlak voordat er een uitspraak in zijn zaak zou komen. Hij werd door de aanklagers van het Tri bunaal verantwoordelijk ge steld voor de etnische zuiverin gen in de Kroatische stad ^ukovar, waar hij burgemeester Was. De Kroatische Serviër deed tij- zijn verblijf in Schevenin gen meerdere zelfmoordpogin gen. De kritiek na zijn dood luidde dan ook dat de bewakers van het Joegoslavië-Tribunaal Dokmanovic aan zijn lot had den overgelaten. Volgens het Tribunaal bekijken de cipiers de gedetineerden elk half uur en mogen zij alleen het luikje van de celdeur openen om te zien hoe het met de gevangene gaat. Op de avond dat Dokmanovic zich van het leven beroofde, ontging hen dat het overhemd van de Kroatische Serviër onder het bloed zat., Hij had namelijk eerder op de avond geprobeerd zijn pols door te snijden. Uitein delijk lukte het hem om zich op te hangen aan een scharnier van de klerenkast in zijn cel. Milan Kovacevic, die vorige week in Prijedor werd begra ven, overleed 1 augustus aan de gevolgen van een hartaanval. Hij werd verdacht van volke renmoord. Ook zijn advocaat klaagde over de slechte behan deling die zijn cliënt zou hebben gekregen. Met name op medisch vlak zou de begeleiding van ge detineerden in Scheveningen volgens de raadsman te kort schieten. Zo zou Kovacevic over het hoofd zijn gezien dat hij risi co liep snel een slagaderlijke bloeding de buikholte te krij gen. De advocaat van de Bosni sche Serviër vroeg daarom om toewijzing van een specialist, maar kreeg nul op rekest. ANP zie ook pagina 5 van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse regering wil voor iedere vrijgelaten Noord-Ierse terrorist ruim 11.000 gulden uittrekken. In to taal besteedt de regering in Londen volgens het zondags blad The Observer bijna 5 mil joen gulden aan huisvesting, scholing en integratie van de vierhonderd vrijgelatenen. Or ganisaties die slachtoffers van het geweld in Noord-Ierland be geleiden en politieagenten heb ben verontwaardigd gerea geerd. De regering wil door de bijdrage gevangenen die krachtens het akkoord van Goede Vrijdag bin nen twee jaar vrijkomen, laten wennen aan het leven buiten de gevangenis. Ze krijgen de bij drage niet zelf in handen, maar het geld komt ten goede aan re geringsinstellingen voor huis vesting en onderwijs. „Het feit dat ze vrijkomen, republikeinen en loyalisten, is al een schande. Geld aan ze besteden maakt het alleen maar erger", aldus de ex- agent Noel McConkey, die twin tig jaar geleden bij een aanslag van de IRA drie ledematen ver loor. Het akkoord van Goede Vrijdag kreeg zaterdag steun van de ex tremistische protestantse bewe ging Loyalist Volunteer Force jé Koeien lopen niet warm voor zeekasteel PAPENBURG - Een kudde koeien heeft nau welijks belangstelling voor het voorbijglijden de zeekasteel Superstar Leo. dat vanaf de Duitse Meyer-werf aan de Eems bij Papenburg op weg is voor de proefvaart. Het superluxe cruiseschip, gebouwd voor een Maleisische reder, is gisteren naar Eemshaven vertrokken. Vandaaruit gaat het schip proef varen op de Noordzee. Het navigeren op de Eems met een 32 meter brede en 268 meter lange oceaanreus was cen- timeterwerk. Soms zat er maar 30 centimeter water onder de kiel. foto Ulrich Perrey/EPA (LVF). Ze liet in een persverkla ring weten het geweld 'absoluut en volledig' af te zweren, zodat ze kan profiteren van de vrijla ting van gevangenen die wegens terreurdaden zijn veroordeeld. De Britse minister voor Noord- Ierland, Mo Mowlam, somde onlangs de terroristische groe peringen op die evenals de ka tholieke IRA voor zo'n am nestieregeling in aanmerking komen. Ze moeten dan het vre desakkoord steunen. De LVF stond niet op haar lijst. De leider van de LVF was de in december in de streng bewaakte Maze-gevangenis vermoorde Billy Wright. De militie zou sindsdien nog maar vij f tig leden hebben. De LVF wordt verant woordelijk gehouden voor tal rijke bloedige aanslagen. Mars De traditionele mars van de Ap prentice Boys (leerjongens) in Londonderry is zaterdag vreed zaam en zonder grote inciden ten verlopen. De parade zorgde in het verleden voor veel span ningen en ongeregeldheden in de op een na grootste stad van Noord-Ierland. Dit jaar hadden de organisato ren en vertegenwoordigers van de overwegend katholieke be volking afspraken gemaakt om incidenten en confrontaties te voorkomen. Slechts één mu ziekkorps begeleidde de mars en slechts een kleine groep pro testanten legde een krans bij het gedenkteken in het centrum van Londonderry, dat herinnert aan het einde van het beleg van de stad door de katholieke koning Jacobus II in 1689. Aan het eind van de mars kwam het even tot een treffen tussen protestanten en katholieken die plastic flessen, lege dozen en stenen naar elkaar wierpen. Twee agenten raakten gewond. RTR/DPA/ANP Daverend slot Gay Games Ook gisteravond was het tot een uur of elf nog druk op de uitgaande wegen richting Noord-Brabant en Zuid-Hol land. Tussen Goes en Rilland-Bath stond een lange file met langzaam rij dend verkeer. zie ook pagina 7 De deelnemers aan de Gay Games hebben zaterdag in stijl afscheid genomen van elkaar, van het pu bliek en van Amsterdam. Het was een kleurrijk ver broederingsfeest in de Amsterdam Arena, waar bij iedereen iedereen toe juichte. De deelnemers werden onthaald als hel den, burgemeester Pa tij n kreeg een ovatie en de laatste onder- scheidingen wer- den uitgereikt. Vlissingen in maritieme sferen Vlissingen heeft drie dagen i n het teken gestaan van het Small Sail Festival. De stad stond bol van de maritieme activiteiten. Er waren klassieke zeilschepen, shantykoren, werk schepen en viswijven De bezoekers gingen zelf ook massaal scheep. Feyenoord op valreep langszij De eerste serieuze krachtmeting voor Feyenoord is zaterdag avond in De Kuip geëindigd in een gelijkspel. Tegen Totten ham Hotspur kwamen de Rotterdammers op achter- stand, maar maakte de Deen Tomasson vlak voor tijd 1 gelijk (1-1). radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18 van onze redactie buitenland NAIROBI - Het dodental van de aanslagen op de Amerikaanse ambassadegebouwen in Kenia en Tanzania is dit weekeinde opgelopen tot tweehonderd. Op twaalf Amerikanen en acht Tanzanianen na zijn de slacht offers uit Kenia afkomstig. Bij na vijfduizend mensen raakten gewond. In het onderzoek naar de bom aanslagen op de ambassades zijn dit weekeinde kleine vorde ringen geboekt De Keniaanse president Daniel Arap Moi zei dat de politie over aanwijzingen beschikt die kunnen leiden naar de identiteit van de daders. Van de terroristen in Dar es Sa laam (Tanzania) bestaan moge lijk videobeelden. Een Ameri kaanse diplomaat onthulde dat de bewakingscamera op het dak van het vier verdiepingen hoge gebouw de aanslag kan hebben vastgelegd. De aandacht gaat uit naar een waterbevoorra- dingswagen die vlak voor de ex plosie het ambassadepad op reed. „De klap veroorzaakte vlak voor het gebouw een krater van meer dan een meter diep." Zowel de chauffeur als de bijrij der is dood, zei de diplomaat. Het dodental in Dar es Salaam bedraagt volgens de laatste ge gevens tien, een fractie van wat de explosie in de Keniaanse hoofdstad veroorzaakte. In Nairobi loopt het dodental alsmaar verder op en slinkt de hoop dat er nog overlevenden worden gevonden. In het van Starr heeft lijst ontmoetingen Clinton-Lewinsky NEW VORK - Linda Tripp, de vriendin van de ex-stagiaire in het Witte Huis Monica Lewins ky, heeft openbaar aanklager Starr in januari een notitie boekje gegeven met datum en plaats van ontmoetingen tussen Lewinsky en president Clinton. Dat meldde het Amerikaanse weekblad Time dit weekeinde Tripp bracht het schandaal over de mogelijke relatie tussen de ex-stagiaire van het Witte Huis en de president aan het rollen toen ze opnames van gesprek ken met Lewinsky aan Starr overhandigde. RTR binnen geheel verwoeste 25 ver diepingen tellende bankge bouw naast de Amerikaanse ambassade redden Israëlische reddingswerkers een kleine vijftig uur na de aanslag nog een vrouw en haar veertienjarige zoon. Het tweetal zat vast op de zeventiende verdieping. RTR/AFP zie ook pagina 5 Stemmen onder het puin (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) fJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Telefoon; Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1