Bordeelbaas doelwit politie Missie Europese Unie vindt geen bewijs voor massagraf Kosovo Gimbfêre Saddam Hoessein zet samenwerking met de VN stop 4 WEKEN HABBEKRATS Geheim rapport bepleit nieuwe aanpak vrouwenhandel Vinvis-klus vandaag geklaard En weer trakteert de farmacie de wereld op een wonderpil Vlissingen VOOR 15,00 Jonge PvdA'ers dringen aan op vertrek Kok als partijleider DEN HAAG - Wim Kok moet opstappen als partijleider van de PvdA Als premier kan hij het gezicht van de sociaal-demo craten onvoldoende kleur geven. Dit vinden de Jonge So cialisten (JS), de jongerenorga nisatie binnen de PvdA In een brief aan Kok roepen zij hem op het stokje over te dragen. „Wim Kok doet het prima als premier", vindt Omar Rama dan, voorzitter van de JS. „Maar in die hoedanigheid is hij natuurlijk niet de ideale voor manvan de PvdA" Ramadan ziet liever dat iemand van buiten het kabinet het poli tieke leiderschap overneemt. „De WD en D66 doen het beter. Hun politiek leiders Dijkstal en De Graaf zijn fractievoorzitter in de Tweede Kamer. Op die ma nier zijn ze minder gebonden aan het regeerakkoord en kun nen makkelijker hun eigen par tijgeluid laten horen. De PvdA- leider moet ook die mogelijk heidhebben." De overstap vanMelkert van het kabinet naar de Tweede Kamer is volgens Ramadan een voor beeld van hoe het zou moeten. „Hij was nog niet uit het kabi net, of hij hoefde al geen blad meer voor zijn mond te nemen." Melkert is volgens de JS dan ook een goede kandidaat om Kok op te volgen, evenals Pronk en Adelmund. ..Maar dan moeten ze natuurlij k wel uit het kabinet en weer terug naar de Tweede Kamer", aldus Ramadan. „Dat hoeft nu zo vlak na de formatie nog geen probleem te zijn. Ruud Vreeman, interim voorzit ter van de PvdA, is niet zo blij met de kritiek van de JS. „Die doet geen recht aan de betekenis van Wim Kok voor de PvdA", zegt hij. „De combinatie pre mier-partijleider heeft juist heel goed voor ons uitgepakt." GPD Mens is oorzaak weekeinde-regen LONDEN - Op werkdagen is het prachtig weer en in het vrije weekeind regent het altijd. De veelgehoorde klacht blijkt aan de oostkust van de VS een we tenschappelijke grond te heb ben. Twee onderzoekers van de Universiteit van Arizona ver moeden zelfs dat het gemiddeld slechtere weer tijdens de week einden door mensen zelf wordt veroorzaakt. Randall Cerveny en Robert Bal ling doen in de jongste editie van het Britse wetenschappelij ke blad Nature kond van hun bevindingen. Ze onderzochten de klimatologische metingen van de afgelopen zeventien jaar aan de Amerikaanse oostkust. Beiden constateerden een licht hogere kans op neerslag in het weekeinde. De vorsers wijten dat aan een wekelijke cyclus van luchtver vuiling door industrie en ver keer. Die bereikt rond donder dagen en vrijdagen de hoogste waarden. Hoewel een direct oorzakelijk verband tussen de opgehoopte troep in de lucht en de iets hoge re kans op regen niet is aange toond, wijzen de wetenschap pers wel op de invloed die stofdeeltjes in de vervuiling kunnen hebben op de tempera- tuurverdeling in de luchtlagen. Volgens een theorie kunnen die deeltjes onder bepaalde om standigheden het ontstaan van waterdamp en dus mogelijk re gen bevorderen. ANP/DPA (Advertentie) RESTANTEN VOOR EEN 4> KORTING kom tevens alvast een kijkje nemen bij onze nieuwe najaarscollectie 1ange delft 16 middelburg Lichtpuntje voor Oost-Tinior door Judith Flier en Carine Neefjes AMSTERDAM - Niet de handela ren en de illegale vrouwen, maar de bordeelhouders moeten kei hard worden aangepakt in de strijd tegen de vrouwenhandel. In bijna alle 26 politieregio's ontbreekt evenwel expertise en menskracht om de ze vorm van criminaliteit in de prostitu tie de kop in te drukken. Alleen speciale vrouwenhandelteams bieden een oplos sing. Deze conclusies staan in het nog niet eer der gepubliceerde rapport 'Voorkoming en bestrijding van mensenhandel' dat deze maand wordt behandeld in de Raad van Hoofdcommissarissen. De raad moet besluiten of de nieuwe aanpak tegen vrouwenhandel landelijk zal worden in gevoerd. Gedragscode Naar schatting worden jaarlijks ruim tweeduizend vrouwen, voornamelijk af komstig uit Centraal- en Oost-Europa, in Nederland tot prostitutie gedwongen. Per geval kunnen handelaren maande lijks meer dan 20.000 gulden verdienen. In het rapport gaat speciale aandacht uit naar gedragscodes voor agenten en re chercheurs die deel uitmaken van een vrouwenhandelteam. De samenstellers van het document, de Politiële Beleids- en Adviesgroep Mensenhandel (PBAM), waarschuwen voor 'de verlokking van het vlees'. Hans Castro, lid van de advies groep: „Een gedragscode is noodzake lijk, zodat we niet in de verleiding komen op voorstellen van illegale prostituees in te gaan. In deze branche is het moeilijk om charmes van sommige dames te weer staan en dat komt het politiewerk niet ten goede." De gedragscode vereist bij een controle in een bordeel minimaal twee agenten, een drankje aannemen is uit den boze, zelfs een glaasje water is niet toegestaan. Privé-afspraken met prostituees binnen de regio zijn verboden. De adviesgroep dringt er op aan dat alleen agenten dit werk doen die instemming hebben van het thuisfront. Ondanks richtlijnen van het college van procureurs-generaal wordt te weinig opgetreden tegen vrou wenhandel. De leden van de adviesgroep geven als verklaring dat deze vorm van criminaliteit in principe geen overlast veroorzaakt. Geen last „De buurt, de overheid en het bedrijfsle ven hebben er geen last van. De gedach- tengang is dat het toch maar om buiten landse prostituees gaat." Het rapport moet politie en overheid dwingen tot een uniforme aanpak. Castro: „Als we de re gio's met praten op een lijn willen krij gen, dan zitten we in 2010 nog te verga deren." GPD Een fotograaf aan het werk op een vuilnisbelt in Orahovac, waar Albanezen zouden zijn begraven. fotoSrdjan llic/AP van onze redactie buitenland ORAHOVAC - De Servische po litie heeft gisteren het bestaan van massagraven met honder den lijken in de stad Orahovac in Kosovo ontkend. Ook een in allerijl afgereisde missie van de EU kon geen bevestiging vinden van berichten hierover, die rep ten van meer dan 500 of zelfs 1500 lichamen van Albanezen. De Duitse krant Tageszeitung en het Oostenrijkse dagblad Die Presse hadden melding ge maakt van het massagraf, dat bij een vuilnisstortplaats te midden van wijnvelden zou lig gen. Orahovac ligt in het grensge bied met Albanië, 60 kilometer ten zuidwesten van de provin ciehoofdstad Pristina. De bur gers zouden zijn gedood na de Servische verovering van de stad. In een tweede, nog niet ge opend graf, zouden nog eens ze ker duizend lijken liggen. Tijgers Volgens Kosovo-Albanezen zijn aanhangers van de uit de oorlog in Bosnië beruchte Serviër Ar- kan verantwoordelijk voor de moorden. Arkan en zijn militie van de 'Tijgers' worden ver dacht van oorlogsmisdaden. Hij liet in juni nog weten klaar te staan om met zijn militie te vechten in Kosovo. Een missie van de Europese Unie reisde gisteren in allerijl af naar de stad, om de berichten te verifiëren, 's Middags verklaar den zij echter geen bewijzen te hebben kunnen vinden voor het bestaan van massagraven in de stad. Ze zouden slechts zijn gestuit op individuele graven van ongeveer tien personen. De Servische politie leidde gis teren een groep buitenlandse journalisten naar de graven van ongeveer veertig mensen. „Dit is geen massagraf. Dit zijn de li chamen van terroristen, netjes begraven volgens de gebruiken van de moslimbegraafplaats in Orahovac", aldus politiekolonel Filic. Volgens Filic vond de politie na de gevechten in Orahovac de lij ken van 58 Albanezen. Onder hen waren vijf vrouwen maar geen enkel kind. Dertien licha men zijn geïdentificeerd en overgedragen aan hun families. Servische soldaten doodden gisteren in Kosovo zeker twaalf rebellen van het zogeheten Kos ovo Bevrijdingsleger. Bij de confrontatie aan de grens met Albanië kwam ook een soldaat om het leven. RTR/AFP/DPA zie ook pagina 2 DEN HELDER - Voorbijgangers knijpen hun neus dicht terwijl medewerkers van het zeeaqua rium Fort Kijkduin bij Den Helder op het strand bezig zijn met het ontleden van een vinvis. Het kadaver werd gisteren naar de marinestad ge sleept nadat het enige tijd op zee had gedreven. Het beest is vermoedelijk gestorven na een aanva ring. Het karwei, waarbij een enorme stank vrij komt. zal naar verwachting vandaag geklaard zijn. Gisteren ondervonden de schoonmakers veel hinder van de harde wind en hoge golven. Boven dien kwam de 23 meter lange Noorse vinvis steeds met zijn kop in het water te liggen. In de loop van de dag is het kadaver daarom met een tractor ver der het strand opgetrokken. Het enthousiasme over de staat van het skelet is groot: „Enkele beenderen zijn gebroken, maar die kunnen weer worden hersteld." aldus een woord voerder van het zeeaquarium. Het is de bedoeling dat het over enige tijd t^ptoongesteld wordt. foto Martin Mooij/GPD door Bob Kroon GENEVE - Na de Viagra- storm en de heisa over doping dient zich een nieuwe orkaan aan: de Xenical vermage ringspil. Het zou gaan om het langverwachte wondermid del tegen corpulentie, waar aan een derde van de Ameri kaanse en een kwart van de Nederlanders lijdt. De zwaar gepatenteerde nieuwigheid Xenical komt van de Zwitserse farmaceu tische gigant Roche en is deze week goedgekeurd door de Europese Commissie. Mis schien wat voorbarig, want de Zwitserse gezondheids diensten staan nog wat hui verig tegenover het product. Dat geldt ook voor de Ameri kaanse FDA, de Food and Drug Administration. Het fi at van deze instantie geldt vaak als het groene licht voor de hele medische wereld. Is Xenical een wondermid del? Ja en nee. Het remt de opname van vetzuren door het spijsverteringskanaal door de werking van bepaal de enzymen te blokkeren, die de vetopname door de darm- wand regelen. Dat 'overtolli ge' vet wordt dan met de ont lasting uitgescheiden. Voedingsspecialist Golay van de Universiteit van Ge- nève, die Xenical al vijf jaar beproeft, zegt dat de pil in derdaad voor sommige zwaargewichten als een 'doeltreffend en veilig medi cament' mag worden be schouwd. „Xenical komt niet in de bloedbaan en evenmin in de hersenen", aldus Golay. Maar over eventuele bijwer kingen is hij voorzichtiger. De FDA heeft na jarenlange proeven enkele gevallen van borstkanker bij proefperso nen geconstateerd en wil ver der testen alvorens de pil vrij te geven. Omdat vitamines A en E in vet oplosbaar zijn, kunnen Xenical-slikkers een vitaminetekort krijgen. Mede daarom willen de Zwitserse gezondheidsdien sten nog even de kat uit de boom kijken. Roche zegt dat Xenical niet als een "banale vermageringspil moet wor den beschouwd maar als een medicament', dat door de arts moet worden voorge schreven. Volgens woord voerder Wullschleger van Roche blijkt uit tests met vijfduizend patiënten, dat Xenical dertig procent van het geabsorbeerde vet 'on derschept' en daardoor een gewichtsverlies van tien kilo per jaar veroorzaakt. Roche meent dat Xenical een jaar lijkse winst van ongeveer een miljard gulden oplevert. GPD Portugal en Indonesië gaan praten over 'een speciale status voor Oost-Timor, op grond van vergaande autonomie'. Daar mee lijkt er een lichtpuntje te zijn in de al jaren voortslepende kwestie van de internationaal aangevochten annexatie door Jakarta van de Portugese kolonie. Intussen gaat In donesië door met terugtrekken van troepen uit Oost- Timor. O Naam nodig voor pasgeboren ezel Herstel Havel PRAAG - De Tsjechische presi dent Vaclav Havel was gisteren enigszins aan de beterende hand, nadat artsen een dag eer der voor zijn leven hadden moe ten vechten. Gisteravond nam hij voor het eerst in dagen weer vast voedsel tot zich en schreef korte ant woorden op enkele van de enor me hoeveelheid beterschaps- wensen die uit de hele wereld binnenkwamen. Dinsdag nog lag de 61-jarige" Tsjechische president enige tijd op het randje van de dood. Bij een nabehandeling van een darmoperatie traden ernstige complicaties op zoals hartpro blemen en een beginnende bronchiale longontsteking. Art sen waarschuwden gisteren dat de situatie nog niet geheel onder controle is. Zo bleven lichte hartritmestoomissen terugko men.Ook de beginnende bron chiale longontsteking is nog niet geheel verdwenen. RTR (Advertentie) Midzomer- nachtmarkt boulevard 2 km standplaatsen 1e vrijdag augustus (7/8) aanvang: 20.00 uur met honderden marktkramen en bekende standwerkers De jongste bezoekers van de kinderboerderij in Terneuzen mogen zich de komende weken het hoofd breken over een pas sende naam voor de nieuwste aanwinst: een ezeltje. De nieuwe bewoner werd gistel-morgen in alle vroeg- 1 te geboren. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 11 zeeland: 13,14,15 en 17; sport: 18 en 19 van onze redactie buitenland BAGDAD - Irak heeft gisteren de samenwerking stopgezet met twee controleorganen van de Verenigde Naties, het wapenin spectieteam Unscom en het atoomagentschap IAEA Dat blijft zo tot aan drie voorwaar den is voldaan, zo stond in een verklaring die gisteravond in Bagdad is uitgegeven. Irak wil dat Unscom een nieuwe leiding krijgt, met een evenredi ge vertegenwoordiging van alle landen in- de Veiligheidsraad van de VN, dat het Unscom- hoofdkwartier van New York naar Genève of Wenen verhuist en dat de Unscom-kantoren in New York, Bahrein en Bagdad ander personeel krijgen, zo stond in de verklaring die werd uitgegeven na een vergadering van Iraakse leiders onder voor zitterschap van Saddam Hoes sein. De Veiligheidsraad telt vijf per manente leden (VS, Rusland, China, Groot-Brittannië en Frankrijk) en tien wisselende leden. Washington zei druk op Bagdad te zullen blijven uitoefenen om te voldoen aan de eisen van de Unscom-inspecteurs. Irak schendt de bepalingen van het vredesakkoord uit 1991 dat eèn eind maakte aan de Golfoorlog, zei de Witte-Huis-woordvoer- der. Het Iraakse parlement had Sad dam al eerder aanbevolen de sa- menwerkingmet de VN-wapen- inspecteurs stop te zetten. In oktober gaf de volksvertegen woordiging hetzelfde advies, maar toen besloot Saddam de Amerikaanse leden van het VN- inspectieteam Unscom het land uit te zetten. Doel van de parlementariërs en Saddam is dat de VN het olie embargo tegen Irak opheffen. Daartoe moet Unscom tegen over de VN-Veiligheidsraad verklaren dat Irak geen massa vernietigingswapens meer heeft. Maar Unscom-chef Richard Butler had dinsdag geweigerd zo'n verklaring af te leggen. „Ik moet bewijs hebben van de ont wapening. Ik heb gevraagd de laatste bewijzen te leveren die we nog nodig hebben, maar dat werd geweigerd", zo zei hij. Bagdad beschuldigt Butler van samenwerking met de VS met als doel het instandhouden van de strafmaatregelen die de VN in 1990 instelden na de Iraakse inval in Koeweit. Bij het vorige conflict met Bag dad, in februari, bereikte VN- secretaris-generaal Kofi Annan slechts op het allerlaatste mo ment een akkoord met Irak over verdere inspecties. RTR/AFP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) (JA) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC,' afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller 0800-0231231 De PZC 13214 ■MM I 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1