Antwerpen zomert reusachtig Cultuur aan de Schelde woensdag 5 augustus 1998 Theaterfestival van Den Bosch zoekt inspiratie in het riool lO Raadskelder Sluis is voor even het huis van Jenny Verplanke 12 Zelfs de vierde Lethal Weapon blijft tot de verbeelding spreken 14 Guus Meeuw is zal het zingen nooit kunnen laten Sail Vlissingen neemt bezoekers aan boord 14 Gedurende de maand augus tus worden in het kader van de Zomer van Antwerpen verschillende evenementen georganiseerd. Om te kijken, te luisteren en te doen. Een overzicht. Royale de Luxe stapt op ver schillende dagen met twee reuzen door de hele stad. Op 6, 7, 8 en 9 augustus. Op 8 au gustus sluit de optocht af met een Afrikaans feest op de Grote Markt. Het Free Music XXX Festival vindt plaats in theater Zuid pool aan de Lange Noord straat 11 Rode draad is vrije improvisatie. Op 6, 7 en 8 au gustus om 20.30 uur. De Badboot is een omge bouwde spits waar de hele maand optredens en attrac ties plaatsvinden. Wie wil kan ook een duik of tegen be taling een stoombad nemen. Vanaf 7 augustus aan het Bo- napartedok op wisselende uren. Les Arts Sants brengt met Kayassine uitzonderlijke tra peze-acts in openlucht. Een combinatie van poëzie en acrobatie. Op 10, 11, 12 en 13 auugustus om 20 uur aan het Noorderterras. Peep and Eat is een bizar restaurant waar kijken even belangrijk is als eten. Niet de HF obers maar de keuken V beweegt. Van 12 tot en H met 16, van 19 tot en met W 23 en van 26 tot en met Jf 30 augustus om 20 uur aan de Orteliuskaai. Continental Drifts is een Engels collectief dat arties ten, muzikanten, acteurs, tenten en constructies sa menbrengt. Het is de staal kaart van de nieuwe under ground-scene in Engeland. Op 13, 14, 15 en 16 augustus in het Kielpark. 's Middags, vanaf 14 uur. 's Avonds, vanaf 20 uur. Filmzigeuners selecteerde tien rolprenten met het zigeu nerleven als thema. De films komen uit alle windhoeken. Van 19 tot en met 23 en van 26 tot en met 30 augustus in Hangar 19A nabij de Voet gangerstunnel. Telkens om 21 uur. Cirque Complex is prominent aanwezig met het Festival van de Verwondering In het labyrint van een oud fort de len muzikanten, acteurs en kunstenaars de lakens uit. Op, 21, 22 en 23 augustus SSjj&tge, om 14, 21 en 22.30 uur in Fort 8 aan de K2 Schansstraat in Ho- ('7 boken. Collectif Organum gjft blikt met Effleuves naar de verre toekomst. Het publiek staat rond een f toren van Babel die be- woond wordt door engelen en demonen. Op 28 en 29 augustus om 21.30 uur op het Sint Andriesplaats. Muziek in de Wijk, de naam spreekt voor zich. Op vijf Antwerpse pleinen is er de hele maand muziek en animatie. Het lijstje: De Coninckplein (woensda gen), Stuivenbergplein (don derdagen), Dageraadplaats (vrijdagen), afwisselend in Berendrecht en Zandvliet (zaterdagen), Krugerplein (zondagen). Vanaf 18.00 uur. Om te voorkomen dat Antwerpen na 1993 - de metro pool was toen culturele hoofdstad van Europa - in een cultureel gat zou vallen werd kort daarop met de Zomer van Antwerpen gestart. Het festival kwam traag op gang maar is ondertussen een begrip gewor den in de stad. Het grote publiek heeft de weg gevon den en de optredens worden ieder jaar populairder. Zomercarnaval in Antwerpen. foto Stephan Peleman door Ludo Dosogne Antwerpen krijgt van 6 tot 9 augustus letterlijk hoog be zoek. Twee reuzen wandelen overdag door de binnenstad. De acteurs van de Franse straattheatergroep Royal de Luxe schakelen hijskranen, tractoren en vrachtwagens in om hen door het centrum te loodsen. Grote Markt op zaterdag 8 au gustus zullen bijwonen. Daags nadien verzorgen alle aanwe zige artiesten een wandelcon cert op de Scheldekaaien. Marionetten Om de tocht van de reuzen te vergemakkelijken zijn hun ar men en benen verbonden met kabels en katrollen. Opdat zij niet van honger zouden omko men leggen ijverige koks nu al gigantische voedselvoorraden aan. Ook de brandweer is pa raat, want de reuzen mogen met hun hoofd niet verstrikt geraken in de elektriciteits draden. Daar alle hotelka mers veel te klein zijn, moe ten de reuzen onder de blote hemel slapen. Hun zacht gesnurk zal zelfs 's nachts aan hun lijfelijke aanwezigheid herinneren. De acteurs van Royal de Luxe gebruiken al hun mankracht om 1 de immense houten X figuren naar hun bestemming te ik brengen. In feite pas- sen ze zraT- - zelfde principes toe als de manipulatoren van draadpop pen. Alleenzijn hun persona ges veel zwaarder en omvang rijker. De grootste reus kan met één hand moeiteloos vijf mensen tege lijk vastgrij- pen. De veters van zijn twee meter lange schoenen dienen om de haver klap opnieuw te worden dicht geknoopt. Regisseur Jean-Luc Courcoult gelooft wel degelijk in sprookjes. Hij beweert dat de eerste reus enkele j a ren gele den uit de hemel viel: „De aardbewoners namen hem i meteen gevangen en gij- i zelden hem in een aange- M paste kooi. Nadat hij M zichzelf had bevrijd werd hij door iedereen J|ï bewonderd. Maar hij wilde niemand tot last - J zijn en vertrok dus op jff wereldreis. In Afrika verwekte hij een reu- zenkind. Samen verkennen ze deze zomer enkele Eu- ropese havenste- den. Muzikanten uit Burkina Fas- so houden hen gezelschap." Aan hun adem- haling en him ^UÊEBBBÊ glurende, me- lancholische ogen merk je meteen hoe levenskrachtig beide reu zen zijn. Ze kijken de verbaas de toeschouwers en de flatbe woners recht in de ogen. En ze genieten duidelijk van de gast vrijheid, die hun te beurt valt De kleine reus heeft zelfs zijn exotisch troeteldier, een Wa- tussi, meegebracht. Enkele zwarte percussionisten voe ren geregeld ceremoniële dansen voor hem uit. Operazangers Royal de Luxe zijn geen I onbekenden in de Sinjo- renstad. Tijdens Antwer- M pen 93 lag hun theatrale Cargoboot in de buurt I van de beruchte Ark en verschenen ontrege- lende operazangers in de drukke ochtend- spits. De Zomer van Antwerpen nodigde indertijd ook Le pé- plum uit. De Reus met zijn MëT^H Afrikaanse kara- JpBSmB vaan is echter hun meest door- ^^^HH dachte, maar ook duurste initiatief. De twee reuzen van Royal de Luxe zetten begin juni voor de allereerste maal samen voet aan wal zetten in het Franse Le Havre. Drie dagen lang heers te er een feestelijke sfeer. Alle schoolkinderen kregen vrijaf, maar ook duizenden volwas senen konden hun nieuwsgie righeid niet onderdrukken. Het afscheid viel zo zwaar dat talrijke mensen hun zakdoek moesten bovenhalen, toen de vreemde bezoekers in de verte verdwenen om misschien nooit meer terug te keren. Feest Met dit aanstekelijk animatie- project kan Royal de Luxe een hele stad bespelen. Overal waar de reuzen komen vormen zij het belangrijkste gespreks onderwerp. Het traject en hun activiteiten worden echter nooit op voorhand onthuld. Het Franse toneelensemble hecht veel belang aan verras singseffecten. Wel weten we dat de reuzen een groots Afri kaans feest op de Antwerpse De Zomer van Antwerpen loopt vanaf vandaag (woensdag) en tot en met 30 augustus. De Reuzen doen van 6 tot 9 augustus de stad aan. Meer info Zomer van Ant werpen: 0032-3/220.81.11. De zwart-wit foto's werden gemaakt in 1993, toen Antwerpen Culturele Hoofdstad van Europa was. foto's archief Wim Riemens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 9