Bonn vliegt Praag in de haren Crisis of geen crisis, Jeltsin gaat vissen Servische deserteurs hangen rond in Tirana Noodhulp EU voor Soedan PZC Fanatici slaan toe in Kashmir CDU'er regelt volgens politie zaakjes via huurmoordenaar Joodse kolonisten gedood op Westoever Dijken langs Jangtze bezwijken buitenland Ruzie over Sudetenduitsers Hooggerechtshof verwerpt verzet van Clinton Mensen bedolven onder puin Zwendel met Bahreinse dinars Schroder zwakt uitspraken af Drinkwater Sydney weer veilig Thais leger in geldnood van Fraassen hoimnd international dagtochten programma Crisis dreigt na vertrek VN-inspëcteur uit Irak woensdag 5 augustus 1998 van onze redactie buitenland PRAAG - De Duitse bondskan selier Kohl heeft gisteren uitla tingen van zijn kersverse Tsje chische ambtsgenoot Zeman 5 volstrekt onacceptabel ge- j| noemd. De premier had de 2,5 miljoen etnische Duitsers die H net na de Tweede Wereldoorlog uit Tsjechoslowakije werden t verdreven, vergeleken met com munisten en rechts-radicalen. Het is Praag een doom in het oog r dat Bonn zogeheten Sudeten duitsers kandidaat stelde voor een nieuw Duits-Tsjechisch verzoeningsforum. Het overleg orgaan is juist bedoeld om de ge spannen verhouding tussen de buurlanden te verbeteren. Maar Zeman vreest dat de Sudeten duitsers hun aanspraken op in dividuele schadevergoeding willen doorzetten. Kohl wil de premier bij de eerst komende ontmoeting laten we ten dat op basis van diens 'ab surde' uitlatingen geen goede relatie tussen buren mogelijk is. WASHINGTON - President Clinton moet zijn advocaten la ten getuigen in de Lewinsky-af faire. Dit verklaarde gisteren de voorzitter van het Hoogge- rechtshof Rehnquist. [jRehnquist verwierp daarmee ;een beroep van het Witte Huis ;om te voorkomen dat de Grand «Jury onder meer Clintons advi- Jseur Lindsey en Witte-Huisad- ivocaat Breuer verhoort. Dit 'gaat over stappen die de presi dent zou hebben genomen om te •verhullen dat hij een verhou- ,ding heeft gehad met stagiaire ■Lewinsky, dan wel haar aanzet te tot het plegen van meineed. ANP/RTR De bondskanselier beschouwt de Duitsers uit het Sudetenge- bied als slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. De Tsjechische vice-premier Lanskv wees de kritiek van Kohl als 'buitensporig' van de hand. Volgens de plaatsvervan gend regeringsleider zijn de woorden van Zeman, sinds juli premier, totaal verkeerd geïn terpreteerd. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Kinkel zei giste ren dat 'de aanhoudende kritiek van bepaalde Tsjechische mi nisters onnodig en onbegrijpe lijk is'. De bewindsman erkende echter dat 'ook enkele harde uit latingen van Duitse zijde' in Tsjechië werkten als olie op het vuur. Ondertussen benadrukte de Zuid-Duitse deelstaat Beieren zijn dreigement om een toe treding van Tsjechië tot de Eu ropese Unie te blokkeren. In het christen-democi'atisch gere geerde Beieren woont een groot deel van de verdreven Sudeten duitsers. Zij voimen een be langrijk blok (conservatieve) stemmers bij de regionale ver kiezingen in september. DPA/ANP/AP Dc Indiase artillerie nam gisteren opnieuw het grensgebied van Pakistan onder vuur. foto Tauseef Mustafa/EPA van onze redactie buitenland SRINAGAR - Aanhangers van een afscheidingsbeweging in het Indiase deel van Kashmir hebben gisteren een aantal families uitgemoord. Zij overvielen een kleine twintig mensen in hun slaap, onder wie vrouwen en kinderen, en schoten hen dood. De aanslag had plaats in het dorpje Salina, gelegen op circa 45 km van de regionale hoofdstad Poonch en was het gewelddadig ste incident op de zesde dag van de strijd die de Kashmiri sepa ratisten voeren in het grensgebied tussen India en Pakistan. Maandag maakten Indiase autoriteiten bekend dat Kashmiri- separatisten in de deelstaat Himachal Pradesh 34 mensen had den gedood. De afgelopen dagen zijn meer dan honderd mensen om het leven gekomen. Het merendeel sneuvelde tijdens artille riegevechten aan de omstreden Pakistaans-Indiase grens. De buurlanden geven elkaar de schuld van het geweld. Bespre kingen van premier Sharif van Pakistan en premier Vajpayee van India over de kwestie zijn tot nu toe op niets uitgelopen. AP/RTR door Hans Hoogendijk MOSKOU - Een kleine week ge leden brak de Russische presi dent Jeltsin zijn vakantie in het noordelijke Karelië af vanwege de urgente economische crisis, zo luidde de officiële medede ling. De eerdere verklaring dat de Russische leider wegens het zeer slechte weer, waardoor zijn visvakantie in het water was ge vallen, naar het zonnige Mos kou was teruggekeerd, werd niet meer aangehaald. Gisteren heeft Jeltsin zijn va kantie weer voortgezet. Dit keer is hij naar het pittoreske Valdaj- gebied, 350 kilometer ten noordwesten van de hoofdstad, gevlogen. 'Het Russische Zwit serland', wordt dit visrijke me rengebied met zijn glooiende heuvels genoemd. Hoe lang hij daar zal blijven, wist een woordvoerder van het Kremlin niet te vertellen. Maar half au gustus wordt hij weer terug ver wacht, omdat dan een aantal hoge buitenlandse bezoekers verwacht wordt. Raadselachtig blijft wat hij die zes dagen in zijn even buiten Moskou gele gen residentie Gorki-9 heeft ge daan. Premier Kirijenko kwam op bezoek om verslag uit te brengen over onder meer zijn ontmoeting met Maschadov, de president van de naar onafhan kelijke strevende deelrepubliek Tsjetsjenië. En ex-premier Tsjoebais verstrekte Jeltsin de tails over de miljardenlening die hij in opdracht van het staats hoofd met het Internationale Monetaire Fonds had afgeslo ten. Verder tekende Jeltsin een aantal decreten. Dat waren toch allemaal zaken die hij evengoed in Karelië had kunnen afwerken. Geen spoor van de intensieve voorbereidin gen op de hete herfst die er vol gens het staatshoofd aankomt. Rest de voor de hand liggende conclusie dat hij zich gewoon verveelde in Karelië, waar hij vanwege de regen geen stap buiten de deur kon zetten. En passant bezorgde hij met zijn verrassende terugkeer zijn vele politieke tegenstanders weel een paar ongewisse dagen. Wat broedt de sluwe vos uit in zijn datsja, zullen ze zich afge vraagd hebben. Waarschijnlijk is dat ook de bedoeling van Jel tsin geweest. Nu de hittegolf in Moskou vol gens de weerkundigen voorbij is en het ten noorden van de hoofdstad behoorlijk stabiel weer belooft te wprden, is Jel tsin dus weer vertrokken. GPD BERLIJN - In de puinhopen van een door een explosie inge stort Berlijns huis liggen mogelijk negen mensen, zo hebben reddingswerkers gisteren gezegd. Onder de vermisten is de 13-jarige Sven Tornow. Reddings werkers zeiden gisteren dat er een kleine kans was dat de jon gen nog leefde, omdat hij zich in een van twee kamers bevond die niet helemaal zijn ingestort en waar met sonarapparatuur een vage hartslag is waargenomen. Van een ouder echtpaar is ook duidelijk dat zij onder de brok stukken liggen. Van zes andere bewoners was dat nog niet ze ker. De rest - in het huis in de wijk Steglitz woonden 21 men sen - ontsprong de dans. Brandweerchef Alfred Böhme zei dat de explosie waarschijnlijk is veroorzaakt door een lek in een aardgasleiding. In het pand waren ook enkele winkels geves tigd. AP BRUSSEL - In België is een enorme zwendel met valse Bah reinse dinars aan het licht gekomen Achter de valsemunterij met een omvang van 715 miljoen gulden gaat een internatio nale organisatie schuil met vertakkingen naar Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Amerika. De Belgische j ustitie hield i n verband met de zaa k onlangs een 52-jarige piloot uit het Waalse Lasnes enzijn vriendin aan. De valse dinars zijn gemaakt in Buenos Aires door een bedrijf dat daarvoor speciaal papier uit Frankrijk gebruikte. De autoriteiten in Bahrein hebben besloten alle biljetten van 20 dinar uit de roulatie te halen. Valse exemplaren waren al opgedoken in Libanon, Syrië en Zwitserland. ANP/Belga FRANKFURT - SPD-kanselierkandidaat Gerhard Schroder heeft gisteren gezegd geen kerncentrales te zullen stilleggen na een eventuele overwinning bij de verkiezingen van 27 sep tember. Na berichten maandag over plannen van diens adviseurs voor stillegging van de zes oudste reactoren tegen 2002, maakte Schróder gisteren duidelijk dat hij dat niet zou doen zonder overleg met de kemindustrie. ..De contracten zullen worden nageleefd", aldus de kandidaat. AP SYDNEY - Het waterleidingbedrijf van Sydney heeft giste ren bekendgemaakt dat de 3,7 miljoen inwoners het leiding water weer zonder gevaar voor de gezondheid kunnen drin ken. Vorige week werd bekend dat het water besmet was met de parasieten giardia en Cryptosporidium, die diarree kunnen veroorzaken en symptomen die lijken op die van griep. Cryp tosporidium kan zelfs dodelijk zijn. De ontdekking van de ziektekiemen in het drinkwater bracht de Australische stad die in 2000 de Olympische Zomerspelen organiseert, ernstig in verlegenheid. 'In de Amerikaanse stad Milwaukee raakte het leidi ngwater in 1993 met Cryptosporidium besmet, wat de dood van honderd mensen tot gevolg hadMeer dan 400000 mensen werden des- tijds ziek na gebruik van het water. AP BANGKOK - Het leger van Thailand, dat door de Aziatische crisis over weinig financiële middelen beschikt, spoort mili tairen aan een maand met onbetaald verlof te gaan. De budgetten voor oefeningen zijn met 60 procent ingekrom pen. De legercommandant heeft zijn onderbevelhebbers be volen bouw- en wervingsprojecten uit te stellen en het geld voor exercities te gebruiken. Het leger is daarnaast begonnen met het aanleggen van groentetuinen op legerbases, waar sol daten hun eigen voedsel kunnen verbouwen. AP door Peter van Nuijsenburg BONN - De politie in de Duitse deelstaat Nedersaksen onder zoekt of een prominent CDU- politieus opdracht gaf een schuldeiser te vermoorden. 'Manfred Wulfert (48), penningmeester van de chris ten-democratische partij, zou een Russische huurmoordenaar in de arm hebben genomen om een zakenman, bij wie hij voor 50.000 mark in het krijt stond, uit. de weg te ruimen. De politie zou bij toeval achter het moordcomplot zijn gekomen. Ze luisterde eind maart tijdens een onderzoek naar een misdrijf waarbij de zakenman betrok ken zou zijn, een telefoonge sprek af tussen Wulfert en de Rus Sokolow af. Tijdens het ge sprek zou Wulfert zich er over hebben beklaagd dat hij zijn schuld niet tijdig kon aflossen en het woord 'Endlösung' (uit roeien) zou zijn' gevallen. Wul- wan onze redactie buitenland JERUZALEM - Op de Westelij ke Jordaanoever zijn gisteroch tend vroeg twee joodse kolonis ten doodgeschoten, terwijl zij patrouilleerden vlakbij de ne derzetting Yitzhar. [Het Israëlische leger heeft in een uantal Palestijnse dorpen in de treek een uitgaansverbod afge kondigd. De Palestijnse Autori teit is verzocht te helpen bij de [Speurtocht naar de daders. |De Palestijnen hebben gisteren jeen Israëlisch voorstel om een jdeel van de Westelijke Jordaan oever tot natuurgebied te be stempelen verworpen. Het is piet duidelijk of de vredesbe- (Adverteiitie) sprekingen worden voortgezet. Israël weigert al een half jaar lang een Amerikaans plan te aanvaarden dat voorziet in de overdracht van nog eens 13 pro cent van de Westoever aan de Palestijnen. Israël heeft gezegd dat het maar 10 procent wil overdragen. In een tegenvoor stel wierp Israel het idee op om van de resterende 3 procent een natuurpark te maken waarop het zelf blijft toezien. De Pales tijnse leider Arafat zei dat de Palestijnen twijfelen over voortzetting van het overleg, als de Israëliërs bij hun standpunt blijven. AP/RTR fert zou Sokolow voor een lid van de in Oost-Duitsland ope- rende Russische maffia hebben gehouden. Faillissement Het doelwit, de Bremense 'za kenman' Lucks, had Wulfert 50.000 mark geleend. De politi cus zou na het faillissement van zijn bouwbedrijf in grote finan ciële problemen hebben ver keerd en zou zich met het kre diet, dat hij in vier weken terug moest betalen, meer armslag hebben willen verschaffen. Wulfert ontkent overigens met klem dat hij aan de grond zit. Hoe serieus de moordopdracht was, is nogniet duidelijk. De po litie houdt er rekening mee dat Wulfert wel van plan was om Lucks om zeep te laten helpen, maar dat de opdracht een paar maten te groot was voor Soko low. De Rus is een crimineel van het kruimelkaliber. Hij is ver oordeeld wegens diefstal, op lichting en mishandeling, maar is zo goed als zeker geen lid van de maffia. Sokolow zou Lucks zelfs op de hoogte hebben ge bracht van het moordcomplot. Hoe de zaak ook afloopt, de af faire komt hoogst ongelegen voor de CDU van bondskanse lier Kohl. Over zes weken wor den er Bondsdagverkiezingen gehouden; een schandaal zou de kansen van Kohl ernstig kun nen schaden. GPD Een Chinees zoekt temidden van de puinhoop die werd veroorzaakt door de overstroming, be schutting tegen de zon. foto Robyn Beck/EPA van onze redactie buitenland PEKING - Langs de rivier de Jangtze in China hebben zich de eerste dijkdoorbraken voorge daan. De overstromingen die daarop volgden hadden 'een groot verlies aan levens en bezit tingen' tot gevolg. Dat hebben Chinese media gisteren gemeld. De doorbraken, van secundaire dijken, deden zich op enkele plaatsen in de centraal gelegen provincies Hubei en Hunan voor. In de provincie Sichuan kwamen zeker twintig mensen om het leven door overstromingen. Hiermee kwam het officiële dodental van de ongebruikelijk vroege zomerregens op 1288. Volgens sommige bronnen werden na een dijk doorbraak in het district Jiayu, zeventig kilo meter van de stad Wuhan, 150 militairen en honderden burgers meegesleurd. Een krant meldde dat elders zo'n 400 militairen in het water omkwamen toen een dijk brak die 56.000 mensen in twee stadjes beschermde-AP Reisburo T/m eind augustus: iedere dinsdag en vrijdag LEUKE REIZEN Programma's kantoren. doorHarald Doornbos TIRANA - Ze kwamen, zagen en deserteerden. De zes Joegosla vische soldaten die vorige maand overliepen naar Albane se rebellen omdat ze weigerden te vechten tegen de etnische be volking van Kosovo, hangen nu verveeld rond in de lobby van het grauwe hotel Arberia, in het centrum van de Albanese hoofdstad Tirana. Voor de in gang van het hotel houdt een met een geweer bewapende po litieman de wacht. Er wordt re kening raee gehouden dat de Joegoslavische geheime dienst de zes jongens wil liquideren. „Ik wil best vechten voor mijn land, maar niet tegen de eigen bevolking", zegt Esad Kuc, een 21-jarige ex-soldaat uit Mon tenegro, de deelrepubliek die samen met Servië de republiek Joegoslavië vormt. „Mijn zus is getrouwd met een Albanees en woont in Kosovo. Je denkt toch niet dat ik tegen m'n eigen fami lie ga vechten zegt hij op stelli- ge toon. „Wij willen niet vech ten", zegt Hafiz Muric, een andere deserteur, „al een hele lange tijd leven we met de Alba nezen samen. Dat is ook ons volk." Patrouilleren Vijf van de zes deserteurs waren gelegerd in Djakovica. een stad in West-Kosovo in de buurt van de grens met Albanië. Daar is een grote basis van het Joego slavische leger. Officieel moet het leger patrouilleren op de grens tussen Kosovo en Albanië. Om Albanese rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger U£K tegen te houden die vanuit Al banië Kosovo binnen sluipen om daar mee te doen aan de strijd tegen de Servische orde troepen. Maar er zijn veel bewij zen dat het leger door heel Kos ovo wordt ingezet en de politie helpt bij schoonmaakacties te gen de U£K. Joegoslavische le gereenheden zijn al gezien in het Drenica-gebied, nabij de regio nale hoofdstad Pristina, waar een groot Servisch offensief gaande is tegen de rebellen. Alle zes behoren de deserteurs tot etnische minderheden in het voornamelijk door orthodoxe christenen bewoonde Joegosla vië. Drie zijn moslims, afkom stig uit Montenegro. Twee ko men uit de Sandzak, een aan Bosnië grenzende regio in Ser vië waar overwegend moslims wonen. Een is een etnische Al banees uit Belgrado. „Wij zijn geen Serviërs, wij wil len niets met hun oorlog in Kos ovo te maken hebben", zegt Enes Nurkovic (21) uit Sand zak. Hij duidt zichzelf aan als een Bosnische moslim. Allen klagen over de slechte behande ling die niet-Serviërs krijgen in het leger. „Alle officieren zijn Serviërs", aldus Nurkovic. „Soldaten uit Montenegro of uit de Sandzak worden gezien als tweederangs personen. Omdat wij moslim zijn hadden we met eens kogels in onze geweren. Ze vertrouwen ons niet." Geweigerd De afgelopen maanden hebben tweehonderd Servische politie agenten geweigerd naar Kosovo te gaan om daar de Albanese re bellen te bevechten. De mees ten, afkomstig uit de Sandzak- regio, zijn ontslagen of zitten in de gevangenis. Welgeteld een dag spendeerde de deserteurs aan de grens met Albanië. Ze moesten daar een uitkijkpost in de.bossen maken. Hier vandaan dienden ze het vuur te openen op leden van de U(pK wanneer die illegaal de grens zouden overschrijden. „We liepen steeds verder van de uitkijkpost, want gezamenlijk hadden we al besloten om te vertrekken", vertelt Enes Nurkovic. Ze trokken na hun vlucht 22 da gen lang op met de leden van de UQK. Daarna reisden ze naar Tirana. Nu is het afwachten ge blazen. De VN-vluchtelingen- organisatie Unhcr betaalt voor hun hotelkamers, maar wil dat ze deze week een eigen onderko men gaan zoeken in Tirana. „We worden aan ons lot overgela ten". zegt Esad. „Zonder be scherming van de Albanese po litie kunnen we zo vermoord worden." GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese Com missie heeft gisteren besloten 99 miljoen gulden vrij te maken voor noodhulp aan het zuiden van Soedan. De steun is be stemd voor de activiteiten van het Wereldvoedselprogramma en andere organisaties in de door hongersnood geteisterde provincie Bahr El Ghazal. Naar schatting 700.000 mensen in de provincie, die in handen is van de rebellen, hebben voed selhulp nodig. De situatie is rampzalig en steeds meer men sen sterven door ondervoeding. Het aantal hulpbehoevenden is door de droogte en het geësca leerde gewapende conflict de afgelopen maanden explosief toegenomen. Begin dit jaar schatten organisaties nog dat 250.000 Soedanezen in het ge bied hulp nodig hadden. Staakt-het-vuren De hoop dat de voedselhulp tot Bahr El Ghazal zal doordringen is toegenomen nu het regerings leger deze week een eenzijdig staakt-het-vuren heeft afge kondigd. Tot begin april had de regering zware beperkingen op gelegd voor vluchten naar het gebied. De schaal van de crisis is nadien pas zichtbaar geworden voor de buitenwereld. In totaal zijn er naar schatting 2,4 miljoen Soedanezen afhan kelijk van noodhulp. De hulpor ganisatie Artsen zonder Gren zen (AzG) riep de strijdende partijen in Soedan gisteren op een eind te maken aan de jaren lange strijd in het land. Geen en kel belang van de strijdende partijen rechtvaardigt de voort zetting van de oorlog, aldus AzG. Directeur Geoff Prescott zei gisteren het eerder afgekon digde bestand te wantrouwen. Slechts twee partijen, de rege ring en de grootste Zuid-Soeda- nese rebellengroep SPLA hebben het staakt het vuren af gekondigd, voor onduidelijk aangegeven gebieden. Volgens Prescott is het beginnende re genseizoen 'de traditionele be standsperiode', eenvoudig om dat het vechten moeilijker is dan in de droge tijd. De SPLA en de regering begon nen gisteren in Addis Abeba voor de derde maal sinds okto ber met besprekingen over vre de. ANP/RTR/AP men om te praten over de laatste stappen die Irak volgens de VN nog moet zetten om de sancties tegen het land op te heffen. „Als Irak had meegewerkt zou ik in vijf a zes weken tijd de rap portage over langeafstandsra- ketten en chemische wapens hebben afgerond. In plaats daarvan vroeg Bagdad mij on middellijk mijn onderzoek te staken", aldus Butler. Irak beschuldigde de VN ervan te' veel nadruk te leggen op 'on belangrijke details'. „Na zeven jaar rondneuzen door de VN is er geen reden voor nog meer in spectieprogramma's". aldus Aziz. VN-secretaris-generaal Kofi Annan en Rusland, dat bemid delde bij vorige conflicten tus sen de VN en Bagdad, riepen op tot kalmte. ANP/RTR van onze redactie buitenland MANAMA - Tussen de VN en Irak dreigt door het vertrek van VN-ontwapeningschef Butler uit Bagdad een nieuwe crisis. Butler beschuldigde Irak van tegenwerking bij de inspectie op massavernietingswapens. Bagdad zei dat het zulke wa pens niet meer heeft en dat de VN daarom de sancties moeten opheffen. Butler, hoofd van de VN-ontwa- peningscommissie Unscom in Irak verliet gisteren vervroegd Irak omdat de Iraakse vice-pre- mier Tareq Aziz Butlers voorstel had afgewezen zijn activiteiten met een maand te verlengen. De Unscom-chef reisde naar New York om de Veiligheidsraad bij te praten. De Unscom-leider was zondag in Bagdad aangeko- (Advertentie) City OnLine in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5