Pillen verwoesten vrouwenlevens PZC varia Zelfhulpgroepen voor verslaving aan slaap- en kalmeringsmiddelen Handtasje werpen voor bijstandshomo's Heer Bommel en de Liefdadiger ©Toonder Studio's Enkels en navelpiercings puzzel recept het weer a. woensdag 5 augustus 1998 door Judith Flier Als een donderslag bij helde re hemel voelde Anouk zich op haar 35ste rot. depressief en angstig. Verdrongen herinne ringen aan seksueel misbruik kwamen plotseling naar boven. Haar huisarts raadde Anouk na een aantal consulten aan. op te schrijven wat haar dwars zat. Maar in plaats van hulp te bie den, zei de arts na het lezen: „Wat veel taalfouten, zeg!" Anouk klapte dicht en zocht haar heil in kalmerende pilletjes om de dag door te komen. Nu, dertien jaar later, doorbreekt ze haar jarenlange stilzwijgen. In een zelfhulpgroep voor vrou wen die verslaafd zijn aan medi cijnen. In juni is de groep in vrouwen centrum Lilith in Tilburg be gonnen. Acht vrouwen en drie begeleiders, onder wie een erva ringsdeskundige en een psycho therapeut, praten wekelijks over het chronisch gebruik van kalmeringsmiddelen, slaappil len en antidepressiva. Het slik ken van middelen als Valium, Normison, Remeron of Prozac is voor de meeste vrouwen in de groep een dagelijkse gewoonte. Ooit dienden de pilletjes ter korte overbrugging van een moeilijke periode. Maar die overbrugging duurt voor som migen al twintig of dertig jaar. De gemiddelde leeftijd in de groep ligt boven de veertig jaar. Loes, werkzaam bij de stichting Vrouwen en Medicijngebruik in Eindhoven die de zelfhulpgroe pen door het hele land organi seert en begeleidt: „Dat komt omdat ze jarenlang druk bezig waren met de kinderen, het hu welijk en het huis. De vrouwen konden zich straatangst of slaaptekort niet veroorloven. Maar nu zijn kinderen de deur uit, is soms het huwelijk voorbij en komen de vrouwen aan zich zelf toe. Bovendien dachten veel mensen twintig jaar geleden heel anders over het slikken van de pillen." Slapeloosheid Bij klachten van slapeloosheid, angst en stress was het in de ja ren zeventig 'gemakkelijk' om aan pilletjes te komen die de slaap of innerlijke kalmte be vorderden. Het geneesmidde lenhandboek uit 1967 meldt dat benzodiazepine^ een verza melnaam voor de pillen, bij langdurig dagelijks gebruik geen ongewenste bijwerkingen hebben. Maar begin jaren tach tig werd meer bekend over de zogenaamd onschuldige pille tjes. Van bijwerkingen als toe nemende onverschilligheid, concentratieverlies en een afge stompt gevoelsleven was wel degelijk sprake. Medici waar schuwden voor geestelijke en li chamelijke afhankelijkheid en ernstige ontwenningsverschijn selen bij het stoppen met slik ken. Tegenwoordig wordt geadvi seerd slaapmiddelen niet langer dan twee weken en kalmerende pilletjes niet langer dan een maand te slikken. Lichamelijke gewenning treedt na ongeveer vier maanden op. Ondanks die kennis is het langdurig slikken sinds die tijd niet afgenomen. Nederland telt bijna een half miljoen chronisch gebruikers, onder wie 300.000 vrouwen. De 46-jarige Sylvia gaat al bijna twintig jaar niet zonder haar pillendoosje in de handtas op stap. Na de komst van haar tweede kind op haar 23ste kreeg ze een postnatale depressie. Syl via kon niet meer tegen heme, was voor alles bang en verloor zoals ze het zelf zegt 'de controle over het leven'. „Ik was niet sterk genoeg voor de grote we reld. Dat lag voor een deel aan mijn opvoeding. Mijn moeder is toen ik klein was twee keer op genomen in een psychiatrisch ziekenhuis." Sylvia wilde later bewijzen dat zij wel een goede moeder was en normaal func tioneerde. Om het leven te kun nen behappen, leken kalme- ringspillen de snelste en meest vóór de hand liggende oplos sing. Angst Het ging zelfs zo ver dat toen Sylvia voor de derde keer zwan ger was, ze voor abortus koos. De angst om het niet aan te kun nen en weer in te storten, over heerste het aanvankelijk blije gevoel. Sylvia slikt nu nog steeds zo'n twaalf kalme- ringspillen per dag. Met behulp van de groep 'lotgenoten' pro beert ze de dagelijkse dosis te minderen. „Van twaalf naar tien is te overzien, negen ook nog wel. Maar nulneenul is echt heel moeilijk." Langzaam afbouwen is het mot to van de stichting Vrouwen en Medicijngebruik. Te snel afkic ken heeft geen zin. Minder pil len in combinatie met praten over angsten, de depressie en het verleden, hopelijk wel. De onlangs geïntroduceerde me thode van in vier weken afkic ken in het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen wordt door de vrouwen in de groep met enige scepsis ontvangen. Loes: „Nie mand weet wat er gebeurt als je jarenlang gevoelens onderdrukt en je stopt met pillen. Daar kom Een half miljoen Nederlanders, onder wie 300.000 vrouwen, slikt langdurig pillen als valium, normison en prozac. foto Roland de Bruin/GPD door Wilfred Scholten Terwijl de echte Gay Games in financiële nood verkeren, zijn de alternatieve 'Queer do it yourself games' in het Vondel park een groot succes. Het kost niets en er valt meer te lachen. Het programma spreekt dan ook tot de verbeelding: handtasjes werpen, cockring gooien en de honderd meter op hoge hakken. De alternatieve Gay Games zijn vooral een protest tegen het commerciële gehalte van de echte Spelen. Paula, een homo in een zwarte jurk en met een zwarte pruik op, zegt: „Ik wei ger 250 gulden te betalen voor de inschrijving en vijftig gulden voor een feest. Ik heb bovendien een hekel aan sport." Daarom geen dure openingsceremonie, maar een rommelig gezellig be gin waarin de spreekstalmees- ter de spelregels uitlegt. Een zelfgemaakte beker met plastic tulpen is de felbegeerde bokaal. Het lijkt net een uitzending van Jiskefet. De vrolijk uitgedoste deelne mers uit het alternatieve circuit - veel jurken, lipstick en hoge hakken - beginnen met cockring weipen. Een enorme opblaas bare piemel is het doelwit waar (Advertentie) So ct p/m (OOR KORTE VERWACHTING NEDERLANO 2. UITGEBREID NEDERLANDS WEER8ERICHT 3. STRANO- EN WATERSPORTWEER 4. REIS- EN VAKANTIEWEER 5. EXPERIMENTELE WEEKVERWACHTING de ringen om heen moeten wor den gegooid. Het blijkt heel moeilijk. De nieuwsgierig toe gestroomde toeschouwers jui chen bij de enkele keer dat het wel lukt. De hoge-hakkenrace is eenvou diger, hoewel de bochten bij de rozenperken in vliegende vaart lastig zijn te nemen, Een kale man in een zwart-wit gestreepte jurk vergeet een perkje en wordt tot hilariteit van het publiek ge diskwalificeerd. Toch vindt hij het 'hééérlijk' om mee te doen. Hoogtepunt is het handtasjes werpen. Niet alleen de afstand die overbrugd wordt blijkt be langrijk, ook de mate van ele gantie waarmee de worp wordt uitgevoerd telt voor de jury mee. De zwartharige Paula werpt als eerste. Meteen snelt een vrouw met een meetlint toe - het lijkt wel de echte Spelen. Een man gooit niet ver, maar vooral hoog. Het handtasje komt vlak voor zijn voeten op de grond terecht. Het publiek giert het uit. Fabiola-het-levend-kunst- voorwerp, een bekende Amster damse verschijning, doet spon taan mee. Haar tasje komt niet ver, maar ze vindt het hartstikke leuk. „Het is toch een schande hoe duur de Gay Games zijn. Er zijn toch ook bijstandshomo's, die kunnen helemaal niet mee doen. Dan is dit een prima alter natief." GPD Het Rode Kruis krijgt tijdens de Gay Games een groot aantal uiteenlopende kwetsures te behandelen: van de verrek king van knieën en enkels tot uitgescheurde navelpiercings. Opvallendste probleem gisteren was de deelnemer die zijn pas poort had opgeborgen onder het gips om zijn been, maar er nu niet meer bij kon. Hij is voor specialistische hulp doorverwe zen naar het ziekenhuis. De Rode-Kruismedewerkers hadden het gisteren druk omdat op alle locaties sportevenemen ten plaatsvonden. Er waren tweehonderd medewerkers in touw, verdeeld over twintig pos ten in Amsterdam. Bij de medische hulpvoorzie ning op de Dam, waar 's avonds optredens en feesten plaatsvin den, is het tot nog toe rustig ge weest. Deelnemers melden zich de dag erna wel vaak bij de hulppost in het Friendship Vil lage bij het Stadhuis, voor een pilletje tegen hoofdpijn. ANP Op een mooie avond in het voorjaar trad heer Bommel in zijn tuin en snoof met welbehagen de prille geuren in. 'Wat is de lente toch mooi', sprak hij ontroerd tot zichzelf. 'Men moet er oog voor hebben, natuurlijk. Maar als heer merkt men dingen op die eenvoudige lie den ontgaan. Dat had ik als knaap al. Ik weet nog hoe ik mijn goede vader de eerste ontloken paardebloem wees...'Verzonken in oude herinneringen boog hij zich over enig groeisel terzijde van het pad en frutselde erin. 'Alles staat op uitkomen', verv olgde hij. "Het gras - en warempel de bloemen ook. Kijk, een dahlia die precies bij mijn stemming past. Ach, ik geloof, dat ik een dichter zou kunnen zijn, als er niet altijd iets tussen kwam...' Cryptogram Horizontaal:-!. Daartellen de jaren dubbel (6); 7. Werkelijk een hert aan de maat (5); 8. Doek voor een pauze tijdens een schaatswedstrijd (5); 9. Afgesloten stand in een deel van het slot (5); 10. Over dit touw van mening gaan veranderen (4) 11. Die munitie is pikant van smaak (6); 12. Het op krediet kopen van kastanjes (6). Verticaal: 2. Plaats waar men zakken leeghaalde (5); 3. Prima kampeerverblijf voor een ouweheer (6); 4. Muzikale versiering van achterklap (6); 5. Onhandige figuur om een deur aan te pakken (4); 6. Baas van de woordvoerders die onder druk staat? (8); 10. Met veel effect is dit dier aan z'n top (4); 11. Doop water (3). De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: Het sleutelwoord luidt: KINDERSLOT. ki ekeboe wi ndbuks autopech rarekiek toegewijd insuline economi e rolstoel _Janny van der lee_ Zeeland: Mooi rapport je in vier weken echt niet ach ter." Loes wil huisartsen niet de schuld geven van de verslaving. Maar het gemak waarmee vaak jarenlang pillen worden voorge schreven zonder dat de arts vraagt of luistert naar de ach terliggende problemen, vindt ze onnodig. „Therapie is nu geluk kig meer in zwang. Maar de juis te hulp vinden kost tijd en wordt door verzekeraars vaak niet vergoed. De drempel is veel te hoog. De drempel voor pillen ligt veel en veel lager. Pilletjes die je met één telefoontje naar de doktersassistente op herha- li'ngsrecept kan krijgen, worden niet gezien als een gevaarlijke verslaving." Thea, 55 jaar, is afgekickt na vijf jaar kalmeringspillen en Prozac geslikt te hebben. Nu is ze fer vent tegenstander van de medi cijnen. Thea ontdekte dat haai man biseksueel en pedofiel was. Ze kon het leven niet meer aan en zocht steun bij pillen. Net als Anouk en Sylvia wilde ze een 'normaal' leven leiden. Toen ze aan de Remeron, een kalme ringsmiddel ging, kleurde haar oogwit geel. Thea's lever kon het medicijn niet aan. ,,De maat was vol. Ik moest van die rotpillen af. Binnen een week ben ik gestopt. Ik trok de gordijnen dicht, de telefoon er uit en draaide constant een plaat van Bach. Helemaal afge sloten van de rest van de wereld. Het was verschrikkelijk." Thea oogst bewondering in de groep, maar ook zij heeft de an deren nodig voor morele steun, begrip, herkenning en vooral erkenning van het probleem. Het duurt vaak een tijdje voor dat het slikken van pillen wordt gezien als een nieuw probleem in plaats van een oplossing. „Het was een angstige tijd zo helemaal alleen, maar het is wel dé manier. In plaats van me te verdoven, liet ik alle gevoelens van verdriet en pijn toe. Het radicaal stoppen met slik ken heeft van Thea uiteindelijk een sterker mens gemaakt. „En dat kan ik van de pillen niet zeg gen. Ik begon met slikken om mezelf terug te vinden, maar kwam door de pillen juist steeds verder van mezelf af te staan." GPD Om redenen van privacy zijn de na men van Anouk, Thea en Sylvia ge fingeerd. Met de regen van gisterenochtend Door: Tom van derSp. 'ie wordt een wisselvallige periode afge- uil sloten. De komende dagen, wellicht tot na het weekeinde, krijgté ve: zomer het voor het zeggen. De zon zal een groot aantal uurtjes mi gaan schijnen en de temperaturen gaan omhoog. Tijdens het weekeinde belooft het echt warm te worden met maxima van ruir boven de 25 graden. De zomer wordt ons gebracht onder de regit van een hogedrukgebied dat vanuit het zuidwesten komt opsto- men en uiteindelijk zaterdag boven Midden-Europa komt te liggp. ee' Vandaag scoort het zomerweer al een mooi rapportcijfer, wanthr ve is licht tot half bewolkt en de westelijke wind luwt om vanmiddac or! in West-Brabant zelfs zwak te worden. De middagtemperatuurvê sp; toeft tussen 20 en 23 graden. Wat dat betreft zijn we beter af dan bu het noorden van het land, alwaar een zwakke storing nogal wat Ze wolkenvelden veroorzaakt. In het weerbeeld komt ook morgen ,ju maar weinig verandering. Opnieuw is de meeste zon dan wegge legd voor de zuidelijke helft van het land en schijnt in on ze regio de zon dus vaker wel dan niet. De temperatuur loopt al wat hoger op, het wordt rond 23 graden. Vrijdag luwt de wind sterk en zeker voor het gevoel wordt het dan warmer, maar pas op zaterdag maakt de tempera tuur een verdere sprong om hoog. De 25 graden wordt dan overal ruim overschre den, ook aan zee. De zondag doet zijn naam eer aan. Het is dan zonnig en warm. Wellicht dat een zwak briesje van zee later lichte verkoe ling brengt. Ook na het week einde blijft de zomer nog in het zadel. Vooruitzichten Zon en wolken NW3Ï 23:i Wi 1 cii nacht. te, fai donderdag vrijdag zaterdag zondag weer O O O max. 23° 24; 27° 27° min. 14° 14° 15° 16° wind ZW 4 ZW 2 W 2 VAR 2 Zon woensdag Oonder21.r donderda; j op 6.16 Maan woensdag onder 3.17 O donderdag {vei op 20.11 Mir 'Le te PAA Nautisch bericht De westen- tot noordwestenwind is vanochtend matig, kracht 4, maar deze luwt vrij snel naar 3 Bft. Het zicht is goed en er zijn flin zonnige perioden. De watertemperatuur ligt rond 18 graden. Met een weemoedige glimlach plukte hij een knop en stak die zorg zaam in zijn knoopsgat. Op dat moment verbrak een mompelende stem de stille schemering en hij draaide zich gestoord om. Op enige afstand stond de bediende Joost op het gazon naar de be nevelde hemel te kijken. Hij had zijn hand opgeheven en sprak op sombere toon: 'Ik zing en spring - De maan die heeft een ring... Hoe was het ook weer? Iets van kwiskwe, als men mij toestaat...' Heer Ollie stond op het punt de knecht terecht te wijzen, toen deze met stemverheffing hernam: 'Kwiske sibi proksimos. Bij de zeven boom in 't Savelbos Zijn vannacht de brekels los. Wie een ring ziet om de maan. Moet niet naar de brekels gaan!' Waterstanden WOENSDAG 5AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West DONDERDAG 6 AUGUSTUS Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Philipsdam West Hoog water uur cm 00.46 168 01.06 192 01.59 225 00.50 125 02.00 130 01.15 112 02.05 147 02.05 140 uur cm 13.16 183 13.36 208 14.26 243 13.15 137 14.25 141 13.35 121 14.35 159 14.30 152 Laag water uur cm uur rn 07.00 156 19.28-'/ 07.21 165 19.49 08.16 191 20.45 3 07.00 118 19.40 dn 08.05 124 20.40 07.25 071 19.45 08.10 137 20.45 08.05 132 20.40 Hoog water Laag water uur cm 01.36 194 01.51 221 02.48 259 01.35 144 03.00 146 02.00 132 03.00 166 03.00 155 uur cm 13.55 206 14.16 232 15.12 272 13.55 152 15.20 152 14.20 137 15.25 173 15.25 160 BC dei zoi po scl uur cm uur 07.48 16720.16 ï.De, 08.15 176 20.42 IE 09.09 204 21.41Ï 07.45 123 20.10 ':eei 09.00 1 26 21.30 uin 07.55 072 20.10 (f 09.05 1 40 21.30 I: 09.00 134 21.30 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O Europa: Hitte in Balkan lichte sneeuw *l. matige sneeuw zware sneeuw *1 lichte regen vv 4 matige regen V - 10X -jl" zware regen Isobar §- Schol uit de oven op een paprikabedje (4 personen) Vis is hoog eiwitrijk, bevat veel minera len en maar weinig vetten. In combina tie met dit paprika'bedje' (vitamine C) een gezonde slanke maaltijd! Ingrediënten: 4 flinke schollen 2 groene en 2 rode paprika's 2 citroenen peperen zout boter om in te vetten Bereiding: Vraag uw vïsman de schollen schoon te maken en van hun donkere vel te ontdoen. Was de paprika's en snijd ze in ringen. Verwijder de zaadlijsten. Schil de citroenen en snijd ze in plakken. Spoel de schollen onder de stromende kraan af, dep ze droog en wrijf ze in met pe per en zout. Verwarm de oven voor op 200 UC. Leg vier grote vellen aluminiumfolie op het werkvlak. Bestrijk de glimmende kant met wat boter en verdeel hierover de paprikaringen. Besprenkel de ringen me een heel klein beetje water (wijn of droge vermouth is natuurlijk nog lekkerder) en leg hierop de schollen. Verdeel de plakken citroen over de schol len en vouw de pakketten zorgvuldig en niet te strak dicht. Leg de pakketjes voor ongeveer 25 minu ten in de warme oven. Neem de pakketjes uit de oven en leg ze zó op de borden. Open de pakketjes aan tafel. In Italië is er tijdelijk een einde gekomen aan het droge weer va" de afgelopen weken. Vandaag blijft het alleen in het zuiden zonf en droog. In het midden en noorden vallen plaatselijk pittige or. weersbuien. De hitte wordt echter niet verdreven. De temperati ren liggen op de meeste plaatsen nog boven de 30 graden. Eld» rond de Middellandse Zee is het droog. Hogere temperaturen» veel zonneschijn vallen bijvoorbeeld Spanje, Turkije, Griekenis en de rest van de Balkan ten deel. Griekenland en Kosovo wore zelfs geteisterd dooreen hittegolf waarbij het kwik plaatselijk! stijgen tot boven de 40 graden. Veel aangenamer daarentegen,! het in Frankrijk. De zon speelt daar met de stapelwolken en met kwikstanden tussen de 25 en 30 graden is het er niet al te heet. In de Alpenlanden en Hongarije zijn er naast wolkenvelden ook zonnige perioden. Wel veroorzaakt een zwakke storing in de m' dag enkele regen- of onweersbuien. De meeste buien wordenj daag in Polen en Scandinavië verwacht. Een lagedrukgebied bc ven Finland veroorzaakt wisselvallig weer met in Denemarken» stevige wind. Terwijl in Schotland en noordelijk Ierland buienv) len, zorgt een hogedrukgebied in het zuiden voor veel zon en zf merse temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4