Hulst bouwt wijk Groote Kreek PZC Uitslaande brand woning Sluiskil Kees Verplanke treurt niet om crash Kessen acht wet voor sluiting drugspanden in Hulst onbruikbaar Saeftingefeesten dit jaar opgetuigd met Mega Beach Party W oon wagenbewoners Hulst eisen aanpak van snelheidsduivels J zeeland Palen na de bouwvak de grond in; grote belangstelling voor kavels Soms één agent per politieauto op Tholen en oosten Beveland 140 Arduin-medewerkers ondertekenen klachtenlijsl woensdag 5 augustus 1998 z 18 door Conny van Gremberghe HULST - De Wet Victor, die ge meenten de mogelijkheid biedt om woningen waarin drugs worden verhandeld te sluiten, is volgens burgemeester mr. dr. A Kessen van Hulst 'een papieren tijger'. Reden voor Kessen, die vorige week in zijn standplaats weer werd geconfronteerd met levendige handel vanuit een woning aan de Beestenmarkt, om de wet niet als middel tegen de drugshandel te gebruiken. Het Landelijk Steunpunt Drugs-en Veiligheid, een geza menlijk initiatief van justitie, politie en VNG in Den Haag, ad viseert gemeenten daarentegen juist wel om de Wet Victor toe te passen. Kessen: „De wet kan alleen worden toegepast als de handel in softdrugs vanuit woningen gepaard gaat met zeer ernstige overlastproblemen. In Hulst, waar je alleen wat aanloop hebt op gezette tijden, is er geen spra ke van een bedreiging van de openbare orde. Dus kun je voor de handel uit een woning nooit op deze wet een beroep doen. Dat is ook de reden waarom ik vorige week niet de sluiting van een pand aan de Beestenmarkt heb gelast. De bewoner/eige naar van dat pand werd gever baliseerd voor het in bezit hebben van softdrugs en zal daarvoor ook worden vervolgd. Verder gaan we niet, het enige wat ik zal doen is de politie vra gen het pand in het oog te hou den. Mogelijk kunnen zij af en toe eens een inval doen. Op die manier kunnen de zaken dan ook worden aangepakt." Gedreigd In Terneuzen wordt de Wet Vic tor wel gehanteerd als middel tegen de handel vanuit wonin gen. De gemeente heeft - in te genstelling tot Vlissingen waar de wet één keer als middel werd ingezet - deze alleen nog niet moeten toepassen. G. Christi- aanse, hoofd juridische zaken van Terneuzen: „Tot nu toe heb ben we een paar keer gedreigd met de wet en dat blijk al vol doende te zijn om woningbezit ters weer op het goede spoor te krijgen. Enkele weken geleden had een dreigement van de zijde van de gemeente tot gevolg dat een drugspand door de eigena ren van de woning zelf wed dichtgetimmerd. Christiaanse noemt de wet zj ker geen papieren tijger, ma^ geeft toe dat de toepassing nJ makkelijk is. „Het overlaste] terium - en daarin heeft Kessd wel gelijk - vormt een probleed Een ander probleem ligt inw natraject. Als je de wet hebt tod gepast, dan moet je namelijks genaren zover zien te krijga' dat zij hun woning weer d schikt maken voor reguliere bi woning. Dat is vaak moeilijke gedaan te krijgen", aldus ClS tiaanse. Enige middel Woordvoerder W. Hillenaarw het Landelijk Seunpunt Drug! en Veiligheid beschouwt de% Victor wel als een goed midci om drugshandel vanuit wor gen aan te pakken, Het is nai lijk het enige middel dat over! den kunnen aanwenden. „Ei exact overzicht van de germ ten waar de wet wordt toege] heb ik niet. Wel weet ik dat singen en Alphen aan den Rij de wet hebben gebruikt en dij Rotterdam dit de voorbije vn ken zo'n twintig keer heeft a daan. Als je een middel hq moet het worden toegepast, all het maar om jurisprudentie] vergaren, want die ontbreekt! dit moment nog volledig. Alsl stuursrechters zich over de tc passing van de wet buigend het pakt voor gemeenten nit goed uit, dan hoeft dat geen» den te zijn om nee tegen hetnra del te zeggen. Integendeel", d dus Hillenaar. Overigens is Hl lenaar blij met het feit data Temeuzense aanpak - dreige met de wet - al effect heeft. gemeenten niet direct de wet» ving willen toepassen zoudem kunnen overwegen om in eer instantie de aanpak van neuzen te hanteren." OOSTKAPELLE Concert - In de Nederlands-he vormde kerk in wordt vanavce een Zomeravondconcert gehcc den. Tijdens dit concert breng; Anne-Marie de Beer op blei fluit, Jos Vogel met klavecimh en de tenor Joost van der Wii verschillende muziekstukkf ten gehore. Het concert om 20.00 uur. door Sheila van Doorsselaer SLUISKIL - Een uitslaande brand in een woning aan de Veldstraat in Sluiskil zorgde dinsdagavond voor veel be kijks. De bewoners van het huis, een vrouw en drie kinde ren, zaten te eten toen de buur man hen kwam waarschuwen dat er rook uit een van de slaapkamerramen op de bo venverdieping kwam. Toen de politie en de vrijwillige brand weer van Sluiskil kort na de brandmelding om 18.15 uur met een bluswagen arriveer den, was het gezin al in veilig heid gebracht. Er raakte nie mand gewond. Omdat het een uitslaande brand betrof, gaf de comman dant aanvankelijk het sein 'middelbrand' en kwam er nog een bluswagen van het Ter- neuzense brandweerkorps ter plaatse. Hun collega's uit Sluiskil hadden inmiddels de brand al onder controle, dus het Terneuzense korps kon ge lijk weer terug naar de kazer ne. Het sein 'brand meester' werd gegeven om 18.45 uur. De brand is ontstaan op een van de slaapkamers maar de oor zaak is nog onbekend. Ge dacht wordt aan kortsluiting. Omdat de toedracht niet met zekerheid is vast te stellen, zal de woning vandaag (woens dag) onderzocht worden door de technische recherche. Brandstichting wordt uitge sloten. Het pand is voorlopig onbewoonbaar door de grote rook- en waterschade en de bewoners slapen voorlopig bij familie. De aangrenzende wo ningen hebben geen schade opgelopen. De politie kon nog niet zeggen hoe hoog het pre cieze schadebedrag was. door Conny van Gremberghe HULST - De heipalen kunnen in Hulst de grond in. Na de bouw vakvakantie wordt begonnen met de bouw van de eerste wo ningen in het nieuwbouwplan Groote Kreek. De nieuwe wijk, tussen Hulst en Clinge, moet tussen nu en 2005 vorm krijgen en heeft een capaciteit van 450 woningen. Eind augustus wordt aangevan gen met de bouw van de eerste tien particuliere bungalows in het Lommerdeel van de wijk. De Brabantse projectontwikkelaar Nagron, van wie de gemeente grond moest kopen om de wijk te kunnen realiseren, zal als eni ge ontwikkelaar, kunnen begin nen met de bouw van negentien woningen in het wijkdeel De Hoven. Het hoofd van de afdeling stads en dorpsontwikkeling A Totté verwacht dat in de loop van dit jaar nog eens zestig mensen die een optie genomen hebben op grond in Groote Kreek, ook daadwerkelijk zullen bouwen. Gebeurt dat. dan is de gemeente Hulst ruim door haar door de provincie opgelegde bouwquo- tum voor volgend jaar heen. Er wordt immers niet alleen in Zonnende dame keert terug in Middelburg MIDDELBURG - „Ik sta met knikkende knieén. Het is toch een soort bevalling", zegt kun stenaar Guido Metsers terwijl het beeld 'De dame in ligstoel' van de vrachtwagen wordt ge takeld. Het beeld is na een flinke renovatie teruggeplaatst in de Lange Delft in Middelburg. De vrouw ligt al vele jaren te zonnebaden in de Lange Delft met naast haar een lege strand stoel. „Het is speciaal voor deze plek ontworpen", legt Metsers uit...Eerst wilde de gemeente het aan de overkant van de straat hebbenmaar daar is geen zon, dat kon niet. "De renovatie van het door vandalisme geteis terde beeld heeft maanden ge vergd. Plaatstaal en glas ruim den het veld voor brons. Het krijgt een graffiti-bestendige coating van siliconen. Groote Kreek gebouwd, maar er ook nog bouwprojecten lopen aan de Hulster Tuinstraat, op het Milock-terrein en op het Ter Steene-terrein in Sint-Jan steen. Wachtlijst De belangstelling voor bouw grond in Groote Kreek is groot. Naast de zestig optienemers staan er nog twintig mensen bij de gemeente op de wachtlijst voor grond in het nieuwbouw plan. Hulstenaren, enkele Bel gen en opvallend veel mensen afkomstig uit andere plaatsen in de regio. Ondanks de grote problemen die Hulst kende bij de verwerving van de gronden in de Clingepolder en de relatief hoge prijs van zestien gulden per vierkante meter die de ge meente uiteindelijk voor de grond moest betalen, is de uit eindelijk meterprijs bepaald voor de vrije sectorbouw op 188 gulden per vierkante meter. Dat is bijna veertig gulden goedko per dan in Terneuzen. Volgens Totté is het echter geenzins de bedoeling van de gemeente Hulst om mensen 'weg te zuigen uit buurgemeenten'. Beplantingsplan Nieuwbouw in Groote Kreek is - anders dan voorheen in andere Hulster uitbreidingsplannen - strikt aan regels gebonden. Voor het plan werd een beeldkwali teitsplan opgesteld om de wijk meer cachet te geven. De ge meente werkt nu nog aan een beplantingsplan dat voor Hul ster begrippen ook uniek ge noemd mag worden. De uitvoe ring van dit plan zal overgelaten worden aan een groenbedrijf dat nog aangetrokken moet worden. Dit gebeurt komend voorjaar. De toegangsweg tot het inmid dels bouwrijp gemaakte terrein is klaar, zo ook is de rotonde aan de Clingeweg aangepast. Een karwei dat de gemeente een half miljoen heeft gekost, inclusief de verkeersremmers op de weg. De wegen in de nieuwe wijk zul len met in één keer worden aan gelegd. Volgens Totté is het de bedoeling om eerst de hoofdwe gen aan te leggen, zodat het bouwverkeer wel op plaats van bestemming kan komen. Daar na zullen de secundaire wegen in het plan pas aan bod komen. Ook de parkiet overleefde de brand. foto Charles Strijd door Sheila van Doorsselaer PAAL - De Watersportvereni ging Saeftinge (WVS) zet dit jaar van vrijdagmiddag 21 tot en met zondag 23 augustus weer de traditionele Saeftingefees ten in Paal op poten. De eerste dag van de feesten krijgt deze keer een extra dimensie. Rond om de spuikom wordt een swin gende Mega Beach Party gehou den waarop onder andere een exotische buikdanseres te gast is. Sportievelingen kunnen en bal letje opgooien bij het beachvol- levball of gaan waterfietsen op de Westerschelde. Sommigen houden het bij deze laatste activiteit niet droog en daarom wordt aansluitend en miss wet T-shirt verkiezing ge houden. Degenen met een flexi bele ruggengraat kunnen laten zien ho^ diep ze kunnen gaan bij het limbodansen en als ze daar na nog niet gebroken zijn kun nen ze verder dansen bij de drive-in show waar een specta culaire lichtshow zorgt voor ex tra sfeer. De tweede dag van de feesten wordt 's ochtends geopend met een rommelmarkt in het haven gebouw van Paal. De Joskes zorgen de hele middag voor een ludieke sfeer met hun zeemans liedjes begeleid door accorde- onmuziek, Om 15 uur begint het Admiraalzeilen waarbij de toe schouwers vele boten in parade voorbij kunnen zien varen, 's Avonds zorgt muziekgezel schap Nooit Gedacht voor een vrolijke noot en kan de jeugd zich uitleven tijdens de disco in het clubhuis. De ouderen komen aan hun trekken als het dansor- kest Upnote om 21.30 uur zijn eerste nummer inzet. Lekkerbekken Traditioneel wordt de laatste dag van de feesten begonnen met de Eucharistieviering in het havengebouw. Daarna is het tijd voor koffie, belegde broodjes en later ook mosselen, 's Middags is er een demonstratie van oude landbouwtractoren en is er de gelegenheid een gratis rond vaart te maken op een van de jachten. Lekkerbekken moeten zorgen dat ze om 16 uur in de ha ven staan want dan brengt de garnalenvisser NZ21 een verse lading aan wal. Het parachute springen, dat gepland staat om 17 uur, zal weer zorgen voor en kele spannende momenten. Up note zal ook op deze dag weer zorgen voor de muzikale omlijs ting en de feesten worden afge sloten met een disco die weer in het clubhuis gehouden wordt. Het hele weekeinde door zullen er vanaf 14.30 uur schietingen worden gehouden in café In 't zicht der Schelde en zijn er aan allerlei kraampjes verschillen de hapjes te verkrijgen. door René Schrier GOES - In de gemeenten Goes en Borsele gebeurt het nooit dat er 's nachts maar één politie agent in een auto surveilleert. In de gemeenten Tholen, Kapelle en Reimerswaal gebeurt dat wel eens. Dat antwoordt de Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag op vragen van de CDA- raadsfractie in die gemeente. Het CDA is bezorgd over de po- litiebezetting op de Bevelan- den .Uit het antwoord van de Goese burgemeester - hij is te vens voorzitter van het politie district Oosterscheldebekken - blijkt dat hij geen reden tot on gerustheid ziet. Verspreid over het hele gebied (Oosterscheldebekken) is de mi nimumbezetting op straat vast gesteld op vijf surveillancevoer tuigen met een tweehoofdige bezetting. Voor de basiseenheid zuid (Goes en Borsele) geldt dat er altijd twee surveillancevoer tuigen 's nachts aanwezig zijn. Dit sluit echter niet uit, ant woordt Van der Zaag, dat in be paalde delen van de politieregio Oosterscheldebekken 's nachts slechts één politieauto beschik baar is. Het is de bedoeling dat de nachlsurveillances altijd door twee politiemensen in een auto worden uitgevoerd. „Binnen de basiseenheid oost (Tholen, Ka pelle, Reimerswaal) komt het sporadisch voor dat een mede werker de keuze maakt om al leen de dienst te draaien in plaats van een college van elders op te halen. aldus Van der Dertienvoudig landskampioen Kees Verplanke met zijn modelhelikopter. foto Charles Strijd IJzendijkenaar met modelhelikopter naar Europees kampioenschap door Piet Kentin IJZENDIJKE - Voor Kees Verplanke uit IJ- zendijke wordt de derde week van augustus misschien wel de mooiste van het jaar. Dan doet hij mee aan het Europees kampioen schap vliegen met modelhelikopters in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Tot nu toe is een zesde plaats de hoogste score geweest tijdens een Europees kampioenschap. „Ik hoop dat er dit jaar meer in zit", zeg de en thousiaste modelvlieger, die sinds 1983 aan alle Europese en wereldkampioenschappen heeft meegedaan. De ontwikkelingen zijn daarna snel gegaan. Door veel te lezen, van anderen te leren en te experimenteren met zelfgebouwde toestellen, was hij in 1985 zo ver dat 'hij echt wist waar hij het over had'. „Als je bij het Nederlands kampioenschap bij de eerste drie eindigt, mag je meedoen aan de Europese eindstrijd", zegt Verplan ke, die dit jaar, in de internationale klasse, voor de dertiende keer kampioen van Ne derland werd. Zo'n kampioenschap bestaat uit een aantal verplichte figuren die de ra diografisch bestuurbare helikopter moet uitvoeren. Een dubbele looping, dubbele rol en stilhangen in de lucht zijn er een paar van. „Je sluit de serie af met een autorotatie. Dan moet je, als het toestel op twintig meter hoogte zit, de motor uitschakelen en in één vloeiende lijn landen op een aangegeven plaats", vertelt Kees. Aan het Europees kampioenschap nemen vijftig modelvlie gers uit bijna alle Europese landen deel. Er zijn drie klassen. Beginnelingen, gevorder den en de internationale klasse. „De op drachten zijn ongeveer hetzelfde als bij een nationaal kampioenschap, alleen komt hier nog een extra finale achteraan voor ieder een die bij de beste drie eindigt na de series. Die finale of flv-offs zoals wij ze noemen, vormen een extra moeilijkheidsgraad en zijn een attractie voor het publiek. Snelheid De eerste dag van zo'n Europees kampioen schap bestaat uit het inspecteren van de mo dellen. De toegepaste techniek, gebruikte zender, frequentie en registratie worden door een aantal deskundigen gecontroleerd De tweede dag wordt gebruikt voor een proefvlucht, waarbij de toestellen snelhe den van 120 tot 150 kilometer per uur halen. „Daarna moet je aan de bak. Je hebt negen tig minuten om een bepaald figuur te vlie gen Doe je er langer over dan krijg je punten in mindering. In totaal vlieg je vier ronden in vier dagen. Per dag moet iedereen op een ander tijdstip vliegen. Dat wordt gedaan om elke deelnemer zoveel mogelijk onder gelij ke weersomstandigheden te laten vliegen. Wind kan namelijk een behoorlijk storende factor zijn," Wanneer de uitslag bekend ge maakt is en de prijzen zijn uitgereikt volgt een gezamenlijk banket voor organisatie en deelnemers. „Dat is vaak een hele plezierige avond waarop je nog eens met iedereen kunt napraten." De hobby van Kees Verplanke is er een waarbij je het van je fouten moet hebben. „Daar steek je veel van op. Als er een heli crasht ga ik met ineen hoekje zitten treuren maar probeer de reparatie zo uit te voeren dat het de volgende keer niet meer gebeurt. Daardoor hoop ik een stapje voor te blijven op mijn concurrenten", besluit hij door Barend Pelgrim HULST - De bewoners van de woonwagencentra Tragel en Kamillestraat in Sint Jansteen en Hulst verlangen verkeers maatregelen tegen hardrijders. In een brief aan gemeentebe stuur vraagt het Regionaal Plat - form Woonwagenbewoners Z- Vlaanderen aandacht voor de verkeersonveilige situaties die zich voordoen bij beide centra. Niet alleen hoge snelheden vor men de oorzaak van de klach ten; de bewoners wijzen er op dat er rond hun wijkjes geen trottoirs zijn en dat dit de situa tie verergert. Het is niet de eer ste keer dat de woonwagenbe woners aan de bel trekken. Mevrouw B. Rokven-Schelf- hout uit de Kamillestraat hekelt met name het gedrag van de postbezorging in de Liniewijk, waar haar straat toe behoort. „Die komen hier telkens met zo'n snelheid voorbij dat het een wonder is dat er nog niets ge beurd is. Verder zijn er geen stoepen; als je hier de deur uit gaat, sta je gelijk op de weg. Ik denk ook niet dat er hier nog een stoep kan komen, want dan wordt de weg te smal, maar drempels zouden hier geen kwaad kunnen", meent de ontruste bewoonster. Wow voerder van het Platform Mentzij wijst er voorts op dj het bij het Tragel al meerde keren tot een 'bijna-ongeluk'j gekomen. „Wij hopen dat h| niet wachten wordt op een era stig ongeluk, alvorens er mas> regelen zullen worden gen] men." Tijdelijk wegdek Bij bureau Bouwen en Wond van de gemeente wordt beve* tigd dat er al eerder signals zijn gekomen uit de woonws gencentra. Een gedeelte van s nieuwbouwwijk grenzend aa de Zoutestraat, waar ook defe millestraat toe behoort, mc<? nog definitief worden bestras Op dit moment ligt op somnri stukken een tijdelijk wegd vanwege het bouwverk» maar plannen voor drempels! de Kamillestraat of de aangrej zende wijkuitvalsweg Kw koeksbloem zijn er niet. Vreemj is echter dat elders in de Linif: wijk wel drempels aangek» zijn. Wethouder W. Kayser va1 ruimtelijke ordening is nieti de hoogte van de problems maar is wel van plan de zaak! ogenschouw te nemen. door Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - De vakbond Nu '91 heeft gisteravond een lijst ontvangen met 140 handte keningen van personeelsleden van de instelling voor verstan delijk gehandicapten Arduin. De ondertekenaars betuigen hun instemming met een lijst klachten, die Nu'91 vorige week al kreeg. Tot gisteravond waren er bij de vakbond ongeveer vijftig klach ten binnengekomen over de werkomstandigheden bij Ar duin. „In de klachtenbrief staan geen meuwezaken", verklaarde regiovoorzitter Huib Geldof van Nu '91 gisteravond. „Wel komt de kern van de problemen er heel duidelijk in naar voren." Volgens hem wordt de situatie inmiddels zo schrijnend dat de vakbond overweegt om naar de Raad van Toezicht van Arduin te stappen. „Die is bevoegd om de directie op de vingers te r> ken. Er zijn structurele prob-] menen wij eisen structurele™ anderingen." De kern van het probleem is«| gens Geldof de bejeging van- personeel door de directie en 'J management van Ardiö „Mensen die al jaren goed M tioneren, worden met een anderingsproces geconfitfj teerd. Als ze aangeven datzew moeilijk vinden, worden sov migen overgeplaatst of procesremmers betiteld. Pen' neelsleden worden geïntisj deerd." Nu '91 denkt over een kle- maand een zwartboek over J situatie aan de directie van 4 duin aan te bieden. Maar Gele vraagt zich persoonlijk af o'£ wel zo lang moet worden 3 wacht. „Ik vraag me af of ernij al op kortere termijn over!' moet komen tussen directa Raad van Toezicht, Nu '91 personeel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 48