Protest tegen kippen helpt niet PZC PZC Botanisch paradijs in hart Antwerpen Rijkswaterstaat bouwt ecokantoor Vlaamse minister haalt streep door bouw afvaloven B en W Hontenisse niet gevoelig voor bezwaren tegen pluimveestal zeeland woensdag 5 augustus 1998 z 17 Slachtofferhulp bereikt minder allochtonen Hooiwagen in de is bij Westdorpe Oliespoor in Goes Drankrijder Auto bekrast Bomruiming Breskens in najaar Skeelerend jongetje gewond Inbraakgolf in straat Overslag Fietsster (73) gewond Goese aluminiumdieven gepakt Tas met dure spullen weg zuider £1 buren Grote vluchtvertragingen duperen vakantiegangers HnorBarend Pelgrim VOGELWAARDE - Het ge meentebestuur van Hontenisse volhardt in haar opstelling om pluimveefokkerijen met tien duizenden kippen toe te laten jls neventak voor agrarische bedrijven. Dat bleek dinsdag middag op een hoorzitting op bet gemeentehuis in Klooster- tande. Daar kwamen de plan nen van akkerbouwer en vee houder W. Bral uit Vogelwaarde ?n de ingediende bezwaren aan ie orde. Bral heeft bij de gemeente Hon- ;enisse een aanvraag ingediend im bij zijn agrarisch bedrijf aan ie Bossestraat een mestkuiken- ;tal van duizend vierkante me ier te bouwen met plaats voor 25 000 mestkuikens. Op dit igenblik liggen er op het ge meentehuis vijf aanvragen voor VLISSINGEN - De bureaus ,oor Slachtofferhulp bereiken ,'eel minder allochtonen dan lutochtonen. Toch is de behoef- eaan deze vorm van hulpverle- ïing bij allochtonen minstens sven groot. Dat blijkt uit een onderzoek van iet Willem Pompe Instituut dat n opdracht van het Ministerie ;an Justitie is uitgevoerd.In de lerste plaats doen allochtonen ninder vaak aangifte dan au- ochtonen. Allochtonen die wél >p het politiebureau terechtko men. worden, volgens het on- lerzoek, minder vaak doorver- vezen naar Slachtofferhulp, loewel agenten geacht worden edereen te wijzen op de moge- ijkheid van slachtofferhulp, dijkt dat bij de helft van de aan- [iften de agenten zelf de vragen iver de hulpbehoefte invullen, fooral zichtbaar aangedane lachtoffers worden loorverwezen, praktische hulp- ragers veel minder. Jit het onderzoek komt naar 'oren dat juist bij allochtonen le hulpvraag vaker praktisch lan emotioneel is. YESTDORPE - De brandweer an Westdorpe moest maandag- ivond laat met twee bluswa- [ens uitrukken om op de Ge meenschappelijke weg een vagen met hooi te blussen. Het looi en de aanhanger brandden [eheel uit. )e twintig brandweerlieden :onden voorkomen dat de trac- or werd vernield door het voer- uig snel af te koppelen. Een terceel vlas dreigde ook in 'lammen op te gaan, maar door net vijf stralen een water- cherm aan te leggen, wist, het ;orps dit tegen te gaan. Makke- ijk ging dit niet, omdat in de lachtelijke uren water uit het enkele honderden meters ver- lerop gelegen kanaal van Gent laar Temeuzen moest worden [epompt. )e schade beloopt volgens de >randweercommandant enkele ienduizenden guldens. De wa len en het hooi waren eigendom ran een landbouwer uit het Bel- [ische Moerbeke. De brand is 'ermoedelijk ontstaan door het e iaat opmerken van een lekke >and die door de wrijving met iet wegdek was warmgelopen. )oor de brand liep ook het weg lek op de plek wat schade op. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Axelsestraat 16 4537 AKTERNEUZEN Tel: (0115)694457 Fax: 10115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti M. Modde S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R-E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSIIMGEN Tel: (0118)484000 Fax (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl de bouw van pluimveestallen met capaciteiten van 25.000 tot 58.000 stuks. Twee weken geleden veegde ge deputeerde J van Zwieten het gemeentebestuur van Honte nisse de mantel uit omdat het te weinig zou doen doet om de ves tiging van mestkuikenfokkerij- en te voorkomen. Burgemeester T. Steenkamp argumenteerde dat de gemeenteraad agrariërs de mogelijkheid heeft gegeven deze nevenactiviteit (stallen tot duizend maximaal vierkante meter, red.) te ontplooien. Daar naast willen B en W van Honte nisse straks geen schadeclaims aan de broek krijgen. Van Zwie ten vindt echter dat de gemeente zich wat fermer moet opstellen, met het Streekplan als papieren verdediging. Rommelig De hoorzitting ging dinsdag middag over de milieu-aspecten van de stalaanvraag. Wethou der B. Pauwels (ruimtelijke ordening en milieu) zat de ver gadering voor en liet de be zwaarmakers niet veel ruimte voor protest. Volgens Pauwels is de aanvraag van Bral getoetst op de geldende stankhinder- en stankcumulatie-richtlijnen en kan de gemeente geen milieu vergunning weigeren. Het ge sprek tussen bezwaarmakers, wethouder en Bral verliep enigszins rommelig, omdat me nig tegenargument ook de bouwvergunning voor de stal aangaat en daar wilde Pauwels het vooral met over hebben. ,,Het steekt iedereen die geen verstand heeft van deze wetge ving in deze materie, ook de be zwaarmakers". liet Pauwels vallen. Bezwaarmaker uit Vogelwaar de, J. Bosman, ziet de bui al han gen. Hij wenst rond zijn woning echter geen stankoverlast van een kippenfokkerij. ,,Het kan wel zijn dat de gemeente zich wil houden aan die landelijke norm, maar als ik er last van heb, zit heel Vogelwaarde in de stank. De vrees van B en W voor schadevergoeding weegt blijk baar zwaarder dan het welzijn van de inwoners." P. van den Bergen van de actie groep Laat U Niet Omkippen somde tal van bezwaren op te gen de vetmesterij van Bral. Hij had het daarbij over het leed van kippen in de bio-industrie, de ammoniakuitstoot, het mest overschot, de stank en de pro vinciale beleidslijnen voor de intensieve veehouderijVan den Bergen ergert zich dat het ge meentebestuur toestemming wil geven, hoewel maatschap- peli j k draagvlak voor deze vorm van pluimveehouderij ont breekt. Bral zelf verweerde zich door herhaaldelijk aan te dra gen dat de gewraakte kippen- stal van levensbelang is voor zijn agrarisch bedrijf. Binnen kort dient de hoorzitting over Brals bouwaanvraag. door Wout Bareman ZELZATE - De Vlaamse minis ter van milieu Th. Kelchter- mans heeft de vergunning inge trokken voor de bouw van een verbrandingsoven in een nieuw aan te leggen milieupark van Fabricom aan de Moervaart langs de Kennedylaan tussen Zelzate en Gent. De vergunning was eerder door de provincie Oost-Vlaanderen verstrekt, maar leidde tot een storm van protest. Het milieupark wordt tien hectare groot, kost ruim 250 miljoen gulden en gaat aan 270 mensen werk bieden. Het 'park' moet een combinatie worden van installaties voor re cycling, compostering, thermi sche grondreiniging, slibver werking en aanvankelijk ook afvalverbranding. Maar de oven met een capaciteit van iets meer dan 200.000 ton per jaar moet nu dus worden geschrapt. Al direct na de presentatie van de plannen liepen de Bond Beter Leefmilieu, het Gents Milieu front en andere milieuorganisa ties in de Kanaalzone ertegen te hoop. Ook de Welzijnsraad Sas van Gent maakte bezwaar tegen de bouw. Volgens de organisaties heeft de vervuilingsgraad in de Kanaah- zone de laatste jaar een dusda nige omvang genomen dat de grens al ruiinschoots is over schreden. In de Vlaamse Ka naalzone klaagt de bevolking steen en been over de verontrei niging door de raffinaderij van teer en benzol VFT ('het teer- kot') in Zelzate, over de zware dioxine-verontreiniging door staalgigant Sidmar, over de gi gantische gipsberg van Rhóne- Poulenc op de westelijke oever van het Kanaal Gent-Terneuze bij Zelzate en het belendende depot van zwaar verontreinigd slib. Betoging De mogelijke komst van een nieuwe verbrandingsoven leid de begin maart tot een betoging van ruim 1500 Kanaalzone-be woners, die er op wezen dat de bestaande oven van Ivago in Gent onlangs is gemoderniseerd en nu geschikt is voor verbran ding van 100.000 ton. waarmee sprake is van een overcapaci teit. Een nieuwe oven is dus overbodig. Toch gaf het provinciebestuur Fabricom half februari een mi lieuvergunning voor de bouw van een oven voor verbranding van niet-huishoudelijk afval. Minister Kelchtermans heeft nu echter ingegrepen. Volgens hem is niet bewezen dat er in Vlaan deren voldoende niet-huishou- delijk afval beschikbaar is om een nieuwe oven te rechtvaardi gen. Ook een composteringsin- stallatie vindt Kelchtermans overbodig. De milieuorganisa ties hebben enthousiast gerea geerd op het besluit van de minister. Volgens een woord voerder van Fabricom onder zoekt het bedrijf momenteel welke tegenactie kan worden ondernomen. GOES - De politie is op zoek naar degene die dinsdagoch tend een oliespoor heeft getrok ken van de nieuwe rotonde Tiendenplein tot aan de Ring- brug in Goes. In de vroege ochtend kreeg de politie verschillende meldingen van het oliespoor, dat de het wegdek van de Ringbaan glad maakte. De brandweer was een uur bezig om het spoor te ver wijderen. Volgens een politie woordvoerder kan het makke lijk dat de veroorzaker van het spoor helemaal met gemerkt heeft er olie uit de motor liep. „Dat gebeurt dan pas later als de motor het begeeft wegens ge brek aan olie." Als de veroorza ker van het oliespoor zich meldt, kunnen de kosten bij diens ver zekering worden verhaald. CLINGE - Op de 's-Graven straat in Clinge werd maandag nacht een 40-jarige automobi list uit'Nieuw Namen betrapt op rijden onder invloed. De man blies bijna twee keer de toege stane hoeveelheid en kreeg een dagvaarding en een rijverbod van vier uur. TERNEUZEN - Een 49-jarige vtouw uit Sas van Gent deed aangifte van vernieling aan haar auto die in de nacht van maandag op dinsdag gepar keerd stond aan het Schelpen pad in Temeuzen. De hele mo torkap werd bekrast. De schade is nog onbekend. Stank Maquette van het nieuwe Rijkswaterstaatskantoor, dat op de Middensluis in Terneuzen moet verrijzen. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Direct na de bouwvakvakantie wordt op de landtong bij de Middensluis in Terneuzen begonnen met de bouw van een futuristisch on derkomen voor de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijkswaterstaat. Het nieuwe kantoor gaat on derdak bieden aan alle onder delen (weg- en waterbeheer, de scheepvaart-, de werktuig kundige en de electronische dienst) van de kring. Over on geveer een jaar betrekken een kleine vijf tig medewerkers het nieuwe onderkomen aan de waterkant. Bouwkosten: ruim zes miljoen gulden. Aan de nieuwbouw is een rui me voorbereidingsperiode vooraf gegaan, ruimer in elk geval dan was gepland. Aan vankelijk werden de nodige vraagtekens geplaatst bij de gekozen locatie, op nauwelijks een steenworp afstand van de passerende scheepvaart. Bo vendien bleken de bouwkos ten veel te hoog. Die zijn nu iets gedrukt. Het ontwerp van het gebouw (met een oppervlakte van 1750 vierkante meter) kwam tot stand na een prijsvraag; het architectenbureau opMAAT uit Delft kwam als winnaar uit de bus en presenteerde een 'duurzaam project', waarbij de afwezigheid van aardgas wordt opgevangen met een warmtepomp en bij gebrek aan een riool het afvalwater wordt gezuiverd in een zuive ringsmoeras. De warmtepomp onttrekt energie aan het water van het Kanaal Gent-Terneu- zen, dat ook als spoelwater voor de toiletten dient. Meerpalen Opmerkelijk is het intensieve hergebruik van sloopmateri aal, geleverd door Rijkswater staat zelf. Waarnemend hoofd J. Cappon van de dienstkring: „De gevel wordt bekleed met afgeschreven meerpalen van het Schelde-Rijnkanaal of het Kanaal door Zuid-Beveland." Daarnaast levert waterstaat zelf ook basalt en graniet. Een deel van het dak wordt voorzien van sedum, een ver zamelnaam voor verschillende vetplanten. die regenwater opnemen en het voor een deel weer afstaan aan de lucht. Het aannemingsbedrijf Bliek Vos uit Terneuzen is de bou wer, Bravenboer Scheers is één van de bouwadviseurs. BRESKENS - De bomruiming nabij de Scheldeveste in Bres kens wordt pas na september uitgevoerd. Het is wel de bedoe ling dat de vliegtuigbom nog voor de jaarwisseling uit de grond wordt gehaald. Het projectiel uit de Tweede Wereldoor log bevindt zich juist onder het terrein waar een vakantiepark zal worden gebouwd. De Explosieven Opruimings Dienst verwacht niet dat er na deze ruiming nog bommen zullen worden gevonden,, omdat het hele terrein nauwkeurig is onderzocht In Breskens zijn in twee jaar tijd al zes bomruimingen geweest. De laatste dateert van februari dit jaar. VOGELWAARDE-Een tienjarig jongetje is maandagmiddag tijdens het skeeleren op de Bossestraat in Vogelwaarde ern stig gewond geraakt. Op het moment dat hij werd ingehaald door een auto. die werd bestuurd door een 66-jarige inwoon ster van Vogelwaarde, maakte hij een manoeuvre naar links. Het jongetje kwam ten val en is met hoofd- en voetletsel per ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte in Ter neuzen. OVERSLAG - In drie woningen aan de Keizerputstraat in Overslag werd in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken. Een 49-jarige man deed aangifte van de diefstal van meerdere tassen met daarin persoonlijke papieren en geld. De schade bedraagt 320 gulden. Een koffer en een portemonnee werden gestolen bij een 51 -ja rige man. Dat betekende voor hem een schadepost van 350 gulden. Bij een 41-jarige bewoner van de straat werd eveneens inge broken en daar werden drie handtassen weggenomen. Deze werden later teruggevonden in de achtertuin met de inhoud er nog in. Politiewoordvoerder W. de Vos heeft sterke vermoedens dat het steeds dezelfde dader(s) betreft. Het onderzoek hiernaar is nog in volle gang. Diezelfde nacht werd ook ingebroken in een woning aan de Singel in Westdorpe. De buit. een jack en een handtas, werd in de brandgang teruggevonden. GOES - Een 73-jarige fietsster uit Goes is dinsdag om 17.00 uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Louise de Coilig- nylaan in haar woonplaats. Zij werd aangereden door een achteropkomende 53-jarige bromfietser uit Goes Hij had de vtouw te laat opgemerkt. De fietsster kwam bij de botsing ten val en werd vanwege haar verwondingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes voor nader onder zoek. GOES - De Goese politie heeft twee inwoners van die stad aangehouden voor de diefstal van tien kilo aluminium. Dat hadden ze gedaan bij een bedrijf aan de Van Hertumweg in hun woonplaats. De twee daders kregen een proces-verbaal. GOES - Een 27-jarige inwoner van Beek-Ubbergen mist sinds dinsdag een fotocamera en een videorecorder ter waar de van 1250 gulden. Hoe het is gebeurd weet hij niet, maar in de drukte op de Grote Markt van Goes was hij ineens een tas met die apparatuur kwijt. door Bart De Clerck Den botanique. Zo spreken de Ant werpenaars wanneer ze het over hun Plantentuin hebben. De inwoners van de Scheldestad beschouwen dit stukje groen in het midden van de stad inderdaad een beetje als hun eigen be zit, want zowat alle toeristen laten deze plantenoase in de Leopoldstraat links liggen, onwetend als ze zijn over de bloemenpracht die dit longblaasje in het drukke centrum herbergt. De plan tentuin vierde vorig jaar zelfs zijn twee honderdste verjaardag en is daarmee ouder dan België zelf. Dat verdient in derdaad een bloemetje. De vijf groen werkers spreken allemaal met fierheid over hun 'botanique'. De glazen van mijn bril dampen onmiddel lijk aan als ik samen met brigadier Paul De Bont de tropische serre betreed. „Dat is normaal. De vochtigheidsgraad draait hier altijd rond de negentig pro cent", hoor ik hem zeggen terwijl ik op de tast een weg zoek door het weelderi ge uitheemse groen. Wanneer het zicht een beetje opklaart, merk ik dat we niet alleen zijn in de enorme glazen kas. Een twintigtal stu denten van de afbeelding beeldende kunsten van het Antwerpse Sint-Ma- ria-instituut zitten hier en daar ver scholen achter een blad of een struik. Geconcentreerd proberen de jongeren de plantenpracht zo goed mogelijk te aquarelleren. Ondertussen neemt de opzichter van de plantentuin me mee naar enkele speciale groene exempla ren. Hij wijst in de richting van een merkwaardig uitgegroeide varen struik. „Deze komt nog uit Belgisch Congo. En hiernaast staat een sinaas appelboom in de volle grond. Maar je kan er niet van eten, want de vruchten zijn verschrikkelijk zuur", waarschuwt De Bont. Hij heeft duidelijk al eens ge proefd. Palmboom „Een heleboel exotische soorten staan hierin de volle grond. Voor sommige ge wassen vormt dat op den duur een pro bleem Neem nu die palmboom. Die zal er volgend jaar spijtig genoeg aan moe ten geloven. We hebben al enkele malen de bladeren moeten verwijderen omdat hij door het dak groeide. Hij wordt in stukken gezaagd, maar er staat al een andere klaar. Zo gebeurt het ook regel matig dat mensen kamerplanten bren gen die te groot worden. Ze zijn altijd welkom, want als we ze hier niet kwijt kunnen zijn er nog stadsgebouwen ge- noeg die een beetje groen kunnen ver dragen." Het personeel van de Antwerpse plan tentuin verzorgt zelf de rondleidingen. „Als ik sommige stadsgidsen bezig hoor, moet ik af en toe lachen als ik hoor wat ze de bezoekers durven wijsma ken", grinnikt De Bont. „Soms ver spreiden ze het fabeltje dat de tuin al bestaat sinds 1300, hoewel dat hele maal niet klopt. Een andere veel ge hoorde kwakkel gaat over het vijvertje. Daar wordt van gezegd dat het een echoput was of dat er bloedzuigers in werden gekweekt voor gebruik in het nabijgelegen ziekenhuis." Vandalenstreken De jongens van de Plantentuin vinden dat de vandalenstreken de jongste jaren een beetje afnemen. Diefstal komt niet zo veel voor, maar af en toe verdwijnt er toch een uniek exemplaar. De Bont her innert zich het best de diefstal van een cactus uit de serre die speciaal voor de stekelige planten werd ingericht. „Ze gingen aan de haal met een ferm uit de kluiten gewassen schoonmoedersstoel. Een cactus van dertig centimeter hoog waar je met moeite met je twee handen rond kan Als de gids mij even later een joekel van een schoonmoedersstoel aanwijst, begrijp ik meteen hoe het beestje aan zijn ironische naam komt. Met een beetje fantasie zou je er een zit meubel in kunnen herkennen dat van wege de veelvuldige stekels alleen voor schoonmama's bestemd kan zijn. Het zenuwcentrum van de Antwerpse Plantentuin is zonder twijfel de zaad kamer. Op een grote tafel in de droge ruimte liggen duizenden zakjes. Ge vuld met zaad uit de tuin zullen ze spoe dig worden verstuurd naar plantentui nen over de hele wereld. Botanische centra uit alle windstreken wisselen hun geoogste kiemen uitgebreid uit. Het park aan de Leopoldstraat levert zaadjes aan 580 parken in 66 landen. „Dat gebeurt volledig op basis van ruil handel. Er komt geen geld aan te pas", garanderen de mannen van 't zaad. Op hun bureau liggen postpakketjes uit de gekste plaatsen. Een bruin beduimeld pakje van de Hortus Botanicus uit Hanghzou (China), zakjes uit Tsjechië, Stuttgart, Dijon... vaak niet groter dan een theebuiltje. De plantentuin in de Leopoldstraat, groen longetje in Antwerpen. foto Wim Daneels door Bart De Clerck Belgische reisbureaus krijgen steeds meer klanten over de vloer met de mededeling: „Met Virgin willen we niet vliegen." Dat heeft alles te maken met een stevige brok charter-ellende die een aantal va kantiegangers recent aan den lijve mochten ondervinden Zo'n 350 passagiers boekten een vlieg reis naar het Griekse eiland Rhodos. Virgin huurde hiervoor een toestel bij het Ierse bedrijf Aer Turas. De vlucht ging ongeveer op tijd van start, maar zette boven Duitsland opnieuw koers naar de Belgische luchthaven Zaven- tem. Een van de drie motoren van het vliegtuig sputterde tegen. Reizigers moesten het stellen met bitter weinig informatie en brachten de nacht door in luchthavenhotels. De dag nadien ging het voor de vakantiegangers alsnog richting zon. Een tiental dagen later was de verba zing van de passagiers groot toen bleek dat ze met precies hetzel fde toestel naar huis zouden worden gevlogen Acht rei zigers waren eerst met geen stokken in het Virgin-toestel te krijgen. Vijf van hen gaven later toch toe. De drie ande ren betaalden uit eigen zak een andere vlucht via Düsseldorf. Volgens het Belgische magazine Test- Aankoop rezen de vertragingen tijdens de maand juli de pan uit. „Vakantie gangers werden het slachtoffer van on aanvaardbare vertragingen die oplie pen tot tien uur en meer Koploper bleek Virgin Express." Het verbruikersmaga zine wil dat de overheid een vergoe dingsregeling uitwerkt voor reizigers die de dupe worden van vluchtvertra gingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 47