Rode Kruis duikt de regio's in Monumentale sta-in-de-weg op de Vlissingse boulevard Vlassers druk met repelen en keren mi N ummer weer ga ve nieuw wapen tegen hijgers en stalkers Gedoogbeschikking kerncentrale wekt woede Greenpeace Afdeling Zeeland wordt gesplitst in vier districten zeeuwse almanak Vrije tijd LI m ZEEUWS-VLAANDEREN 1 C zeel land woensdag 5 augustus 1998 Henk Postma - Het Rode"1 Zeeland is aan het ver In plaats daarvan wor vier districten gevormd. doel daarvan is bestuursle en beroepskrachten dichter de vele honderden vrijwilli te brengen. Zowel de Kring als de plaatselijke af delingen van het Rode Kruis iijn inmiddels met de nieuwe jpzet akkoord gegaan. De reorganisatie moet op 1 ja- mari 1999 zijn afgerond. Het Provinciaal Bureau, gevestigd ian het Molenwater in Middel- jurg, wordt dan opgeheven. Het is inmiddels verkocht een projectontwikkelaar er kantoor gaat houden. Het van de Kring Zeeland de werkzaamheden overdra aan vier nieuw te vormen listrictsbesturen: één voor Vlaanderen, één voor één voor Schouwen- en één voor De Be- 'elanden/Tliolen/St. Philips- and. De zes parttime beroepskrach- en die nu nog werken vanuit iet Provinciaal Bureau worden 'erspreid over vier nog in te ichten districtskantoren. Daarvoor heeft het Rode Kruis jebouwen van plaatselijke af delingen op het oog. In Zeeuws- is al beslist om het in Oostburg te drie districten zijn besturen in het leven samengesteld uit af van plaatselijke Op Walcheren nog aan de vorming van o'n districtsbestuur gewerkt. plaatselijke afdelingen blij- en eigen besturen houden. Wel ijn ze her en der aan het fuse- en. legio-indeling )enieuwe organisatiestructuur an Het Rode Kruis sluit niet aadloos aan op de regio-inde lingvoor rampenbestrijding die de overheden er op na houden. Die telt in Zeeland drie regio's: Zeeuws-Vlaanderen, Walche ren/De Bevelanden en Schou- wen-Duiveland Tholen Sint Philipsland. „Het zou natuurlijk prettiger zijn wanneer de districtsinde ling van het Rode Kruis daar mee gelijk liep, maar de afdelin gen hebben anders beslist", zegt Riet Mahu, die in Zeeland tot nu toe de rampenbestrijding van het Rode Kruis coördineerde. Erg zwaar wil ze er overigens niet aan tillen. „Het is het goed recht van de afdelingen om zelf te beslissen over de districtsin deling. Een probleem hoeft het niet te zijn. Districten zullen nu afspraken met elkaar moeten maken. Maar voor mensen die werkzaam zijn in een organisa tie als Het Rode Kruis is dat niet zo moeilijk. Die zijn gewend or ganisatorische maatregelen te door Barend Pelgrim KOEWACHT - Het zijn drukke dagen voor de vlasverbouwers. Wie zijn ogen een beetje de kost geeft in de polders van Zeeuws-Vlaanderen, kan tot 's avonds laat de vlassers volop in actie zien. Als het weer de landbouwers goedgezind blijft, worden volgende week de laatste gewas sen van de percelen geoogst. Dat zijn de stukken grond die rond 6 mei zijn inge zaaid en op het moment nog wat groen ogen. De voorzichtige eerste conclusies over de oogst van dit jaar zijn positief: een kwali tatief goede vezel, al is de opbrengst wat betreft zaad en vlas wat aan de lage kant. Volgens 'vlasdeskundige' René Martinet uit Heikant hoort dit onlosmakelijk bij het gewas. De ene keer te zwaar, de andere keer te kort of te lang, en als de kwantiteit groot is, laat de kwaliteit te wensen over. De eerste plukronde, die van het vroeg ge zaaide vlas, is inmiddels afgerond. In die pluktijd wordt het vlas met een machine uit de grond gehaald en in zwaden of rijen op het land gelegd. Na een droogtijd van een dikke week worden de halmen gere peld. Dit houdt in dat de zaadbolletjes worden verwijderd. Blijft over het om draaien van het liggende vlas, het zoge noemde keren. Op het ogenblik zijn de Zeeuws-Vlaamse vlassers bezig met keer- en repelklussen. Lieten de verbouwers in vroeger dagen hun vlas nog in 'hokjes' op het land staan om de vezel blank te houden, nu is deze ar beidsintensieve werkwijze niet meer no dig: het vlas wordt kunstmatig gebleekt en mag bijgevolg bruinen op het land. Binnenkort gaan de vlasser aan het rollen. De gebruinde vezels worden dan in rollen opgeslagen voor de verdere verwerking tot textiel en stoffen maar ook tot isolatie- en verpakkingsmateriaal tot en met toe passingen in de autoindustrie. IC#«gï? foto Charles Strijd door Richard Hoving De Gevangentoren op de Vlis singse boulevard is wat je noemt een sta-in-de-weg. Ruim twintig meter hoog en met een doorsnee van bijna acht meter vormt het al ruim vijfhonderd jaar een onverwoestbare rots in de branding. Het is een merkwaardig gezicht. Geflankeerd door nieuwbouw staat halverwege de Boulevard de Ruyter het oudste monument van Vlissingen. De flats dateren van nog geen dertig jaar geleden, de to ren werd vermoedelijk in 1491 ge bouwd als onderdeel van een mid deleeuwse stadspoort. Een groepje toeristen dat tegemoet komt lopen aarzelt zichtbaar. Ze staan op zo'n tien meter van de in gang van de toren en hebben drie keuzen. Even binnen kijken, rechtsom het trottoir volgen of linksom de houten loopbrug ne men. Het wordt het laatste. Een on vervalst compromis. „Een beetje cultuur is meegenomen, maar ei genlijk komen we voor het verder op gelegen badstrand." Een gemiste kans. Eenmaal binnen vertelt de eigenaar van de toren, die sinds het begin van de jaren zeven tig is ingericht als restaurant, het verhaal achter de stenen kolos. Ad van der Heijden is goed gedocu menteerd. Hij beschikt niet alleen over een flinke stapel oude foto's en een verzameling krantenartikelen, maar heeft een paar jaar geleden ook de beschikking gekregen over het boek De Westpoort te Vlissin gen. „Een geschenk van een oud- Vlissinger, op voorwaarde dat het boek tot in lengte van dagen in de toren blijft liggen", vertelt Van der Heijden. Verboden toegang Hoewel een klim naar de omgang niet op het menu staat en blijkens het opschrift 'Streng verboden toe gang' doorgaans ook niet erg op prijs wordt gesteld, strijkt de eige naar met de hand over z'n hart. Tussen de kantelen door zien we aan de zeezijde het drukke scheep vaartverkeer en de eerste badgas ten die zich in het nog koude water wagen. Aan de landzijde valt ons oog op andere markante bakens van Vlissingen, zoals de uitkijkto ren van het Arsenaal en de toren van de Sint. Jacobskerk. Heel in de verte zijn de ronde koepel van de kerncentrale Borssele en de schoorsteen van de naastgelegen kolencentrale zichtbaar. Aan de bouw van de Gevangento ren gaat een onverkwikkelijke handeling vooraf. Een stelletje schurken uit Sluis steekt op 22 mei 1584 de Westerschelde over en zaait dood en verderf in het stadje Vlissingen. Philips van Bourgon- dië, heer van Vlissingen, besluit daarop tot de aanleg van wallen aan de landzijde en muren aan de zeezijde. In de muur wordt een poortcomplex aangebracht, be staande uit twee spitse torens met daartussen een gebouw dat van een doorgang is voorzien. Het complex doet ruim tachtig jaar dienst als toegangspoort tot de stad. Als Vlissingen in de tweede helft van de zestiende eeuw uit breidt in westelijke richting komen beide torens binnen de stadsmuren te liggen. Het tussengebouw en de grote toren worden ingericht als gevangenis. Het kleine torentje doet dienst als kruitmagazijn. Bomvrije Onder het Franse bewind worden de kruittoren en het tussengebouw in 1811 vervangen door een kazer ne. De Gevangentoren blijft ge spaard, maar gaat voortaan door het leven als de 'bomvrije toren'. De kap wordt verwijderd, Op het plat te dak wordt vervolgens een dikke laag zand aangebracht die een eventuele bominslag het hoofd moet bieden. De Gevangentoren op de Boulevard de Ruyter in Vlissingen dateert vermoedelijk van rond 1491. De omgang van de toren ligt op zestien meter hoogte. Van de voet tot aan de windvaan meet de steenklomp 22,5 meter. Het restaurant De Gevangentoren is nagenoeg het hele jaar open. De omgang kan alleen tijdens de jaarlijkse Open Monu mentendag op de tweede zaterdag in september worden bezocht. foto's Lex de Meester Na de Franse tijd leidt de toren een kwijnend bestaan. Het is vanaf de ze tijd dat de Gevangentoren keer op keer met sloop wordt bedreigd. Alles en iedereen blijkt zich ineens te ergeren aan het monument. Het verzoek van de gemeente om de to r-en neer te halen wordt in 1883 van hogerhand afgewezen. Niet iedereen is daar even blij mee. In een ingezonden brief in de Mid- delburgsche Courant pleit een in woner van Middelburg een paar weken later onverholen voor sloop. Hij had een paar dagen eerder in de krant gelezen dat de toren van de slopershamer was gered. Een grote teleurstelling voor allen die zich in een recht wandelpad langs de zee hadden verheugd, zo stelde de man. Verbouwing Zwaar beschadigd door het strijd gewoel staat de toren na de Tweede Wereldoorlog wederom ter discus sie. Uiteindelijk grijpt de Vlissing se gemeenteraad in. Met zeventien Sigmagroepen Los van de reorganisatie voert Het Rode Kruis ook nieuwe werkwijzen door. Zo worden de geneeskundige pelotons opge heven. Deze groepen van 65 hulpverleners, die binnen twee uur inzetbaar zijn om assisten tie te verlenen in rampsituaties, zijn in Zeeland nooit uitgerukt. Ze worden nu vervangen door veel kleinere eenheden, de zoge naamde Sigma-groepen (Snel inzetbare geneeskundige een heden ter medische assistentie) Zo'n Sigma-eenheid bestaat uit 24 hulpverleners die werken in groepen van acht personen. Zo'n groep kan al meteen in het eerste uur dat hulp is vereist ter plekke zijn, en is ook inzetbaar voor 'opvang en verzorging' bij kleinere calamiteiten, ontrui mingen of evenementen. Te den ken valt aan kettingbotsingen, evacuaties bij bomalarm en drukbezochte popfestivals. Er worden in Zeeland drie Sig ma-groepen gevormd, één in el ke rampenbestrijdingsregio. Per 1 november is de eerste Zeeuwse Sigma-groep, die voor Zeeuws-Vlaanderen, operatio neel. Wat deze ontwikkeling be treft, zijn de Rode Kruis-afde- lingen in Zeeland verder dan die elders in het land. De reorganisatie betekent ook dat de officiële functie van Riet Mahu per 1 augustus is gewij zigd. Van rampencoördinator, werkzaam op het Provinciaal Bureau in Middelburg, is ze nu 'coördinator grootschalige hulpverlening' geworden Offi- ciëel gaat ze wei-ken vanuit het Rode Kruis-kantoorin Breda, in de praktijk zal ze vooral in Zee land werkzaam zijn om de Sig ma-groepen te ondersteunen. door Jacques Cats VLISSINGEN - Een nieuw wa pen tegen 'een gruwelijk ernstig probleem'. Zo beschouwt Han- na van de Starre van de Stich ting Slachtofferhulp Zeeland de mogelijkheid voor klanten van KPN Telecom om met ingang van deze maand op het vaste te lefoonnet gebruik te maken van de dienst nunnnerweergave. Daarmee krijgen ze ook meer zicht op de identiteit van bela gers als hijgers en stalkers. Op een display in het telefoon toestel of op een los naast het apparaat te plaatsen schermpje is het nummer te zien van de persoon aan de andere kant van de lijn. De ontvanger kan op ba sis van deze informatie afwegen de beller meteen te woord te staan, daarvan af te zien of de oproep automatisch te laten doorlopen naar Voice Mail of antwoordapparaat. KPN maakt gewag van grote be langstelling bij het publiek. Het nieuwe fenomeen wordt verge leken met het bekende loergaat- je in menig voordeur van een woning: even kijken voordat je opendoet. Nummerweergave maakt het mogelijk voortaan niet meer lastig te worden ge vallen door bepaalde mensen. Wreedheid Volgens de woordvoerster van de Stichting Slachtofferhulp Zeeland zijn in deze provincie 'zeker tientallen, maar mis schien wel honderden personen' het slachtoffer van telefoonter- reur, waarbij zich ernstige gevallen van geestelijke wreed heid kunnen voordoen. Num merweergave werpt voor de hulpverlening het probleem op dat telefoontjes van de stichting naar slachtoffers niet meer doorkomen, omdat belaagde personen het nummer van Slachtofferhulp als zijnde on bekend en dus onbetrouwbaar negeren. „De tijd zal moeten le ren wat de effecten zijn. Mis schien zullen we onze diensten in het vervolg per brief moeten aanbieden. Dat werkt wel ver tragend op de hulpverlening." De politie Zeeland waarschuwt voor al te groot optimisme over de effecten van nummerweerga ve op de telefoonterreur. De bel ler kan, net als iemand die een geheim nummer heeft, te allen tijde de weergave van zijn num mer blokkeren. Loos alarm De meldkamer van de politie wordt beduidend minder met gevallen van loos alarm ge plaagd, sinds in een publici teitscampagne is aangegeven dat bellers kunnen worden her kend. De meldkamer wordt nog wel regelmatig belaagd vanuit telefooncellen. Vooral in deze vakantieperiode is het regelma tig prijs. Er wordt vooral zonder noodzakelijke aanleiding met het alarmnummer gebeld van uit telefooncellen langs de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen en de Schouwse Westhoek „Dat gebeurt soms een kwartier of een half uur aan één stuk", meldt Toon de Waal van het meidcentrum in Middelburg. „Dan wordt er als wij opleggen meteen weer teruggebeld. Dat gebeurt soms vanuit twee te genover elkaar staande cellen." Elk telefoontje wordt in princi pe serieus genomen. De Waal: „Vanuit zo'n cel kan vlak daar na ook een noodoproep komen." Zakkenrollers VLISSINGEN - Een 38-jarige vrouw uit Wolphaartsdijk is gis termiddag in de Walstraat in Vlissingen de dupe geworden van een zakkenroller. Uit haar schoudertas werd een portemonnee met geld en pasjes gestolen. Hetzelfde overkwam een 26-jarige vrouw uit Ede. Zij werd bestolen in de Lange Delft in Middelburg. van onze regioredactie BORSSELE - Ondanks dat kerncentrale Borssele niet alle geldige vergunningen heeft, mag ze van de overheid toch blijven doordraaien. Gisteren kreeg de kerncentrale, tot erger nis van milieuorganisatie Greenpeace, een gedoogbe schikking. De voormalige minister Wijers van Economische Zaken liet twee weken geleden in ant woord op Kamervragen van GroenLinks al weten dat de centrale wat hem betreft kan doorgaan met de productie van elektriciteit. Intussen loopt de procedure voor echte vergunningen. Zo lang die nog niet zijn afgegeven, kan de centrale toch blijven draaien. „Stilleggen zou onvei- ligerzijn", stelt een woordvoer der van het ministerie van Eco nomische Zaken. Het kan nog wel enige jaren duren voordat de nieuwe vergunningen zijn af gegeven. De Raad van State vernietigde in juni twee vergunningen voor de centrale, omdat de handteke ning van de minister van Ver keer en Waterstaat onder de vergunning ontbreekt. Eén ver gunning dateert uit 1994 en gaat over aanpassingen die de veilig heid moeten verhogen. De ande re vergunning uit 1996gaatover een wijziging in de verrijkings graad van de splijtstof. Greenpeace reageert furieus op de handelwijze van EZ. „Het is bij de wilde spinnen af. Je wint na vier jaar een procedure en het ministerie lacht je gewoon uit. Zij geeft een gedoogbeschik king af en de centrale draait ge woon door. Wat is dan een uit spraak van de Raad van State nog waard?" Greenpeace vocht samen met de stichting Natuur en Milieu en de Zeeuwse Mi lieufederatie de vergunningen aan. De organisaties onderzoe ken of zij ook de gedoogbeschik king kunnen aanvechten. Volgens Greenpeace overtreedt Nederland ook een internatio naal verdrag waarin staat dat er geen kerncentrales mogen draaien zonder vergunningen. Het ministerie bestrijdt dat. EZ stelt dat de centrale niet on veiliger is omdat er een handte kening van een minister ont breekt. „Do vergunningen waren juist bedoeld om de mo dernisering mogelijk te maken en daarmee de veiligheid te ver groten." ANP Felicitaties MIDDELBURG - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft de leden van het nieuwe kabinet elk schriftelijk proficiat gewenst met hun be noeming en hen uitgenodigd voor een werkbezoek aan Zee land. stemmen voor en twee tegen wordt in augustus 1959 besloten tot een ingrijpende verbouwing. Het meest opvallende is het kleine torentje dat op de toren wordt geplaatst. Brieven met het verzoek de Gevan gentoren te slopen komen de afge lopen decennia niet meer binnen bij de krant Het gekrakeel spitst zich de laatste jaren meer en meer toe op het behoud van het monu ment. In het begin van de jaren ne gentig presenteert Van der Heijden een plan voor de uitbreiding van het restaurant. Schuin voor de in gang moet een modem vormgege ven serre van glas en metaal ko men. Een storm van protesten steekt op Moe van het doorlopen van alle procedures trekt Van der Heijden na vijf jaar de bouwaan- vraag in. „Of ik daar spijt van heb? Ik praat er liever niet meer over. Als ik er aan terugdenk hoeveel tijd en energie ik in de uitbreidingsplan nen heb gestoken, word ik al weer kwaad." Soms denken we nog wel eens terug aan de tijd dat al les nog vertrouwd en over zichtelijk was. Een tijd waar in de zondag nog als rustdag werd geheiligd, en er op de zes overige dagen van de week gewoon werd gewerkt of naar school gegaan. 's Zomers ging je even op va kantie, tegelijk met iedereen. Daarvoor leverde je dan je vakantiebonnen in. Van dat patroon week je verder alleen af in geval van hoge nood. Daarvoor had je dan jaarlijks een paar snipperdagen. Kom daar heden ten dage nog maar eens om. Wat va- kanlies, vrije dagen en ande re vormen van vrije tijd be treft, is het tegenivoordig da gelijks snipperdag. Want ivie kan nu nog bijhouden hoe het met al die werk- en schooltij den is gesteld. Michiel, een vijfjarig joch uit Middelburg in elk geval niet. Gisteren kwam hij terug van de jaarlijkse logeerpartij bij familie in de Randstad. „En? vroeg de buurman, na be langstellend bij het joch naar diens vakantie-ervaringen te hebben geïnformeerd: „En nu moet je zeker weer naar school?" Waarop Michieltje antwoordde: „Nou, voorlo pig nog niet. Want ik heb nog een heleboel ATV-dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 45